BLIKFABRIEKEN Wordt de rok korter? WELKE GEHEIMEN VERBERGEN OUDE POTTENSCHERVEN De behandeling der bijen in de zwermtijd POORTER'S Huishoud Cenfra'e Payglop 13 Telefoon 2901 J. Lourens P. Tesselaar Vertegenwoordiger Er is goud gevonden in Si. Maarien Vlak voor het oude kerkje van St. Maarten is een groot gat in de grond gegraven Het is een meter of vier diep, een meter breed en zo te zien een zei meter lang. Is hier een schatgraver aan het werk geweest? Ja en laten we er meteen bij vertellen: hij hééft goud gevonden! „Zo vreemd is deze vondst niet", Misschien, dat prof. van Giffen een antwoord weet... Maar dat goud is het belangrijkste xiet. Belangrijker zijn de scherven van de pot, waar het in gezeten heeft en die andere scherven, die er vlakbij gevonden zijn. Welk geheim verbergen 2e? Zullen zij in staat zijn een nieuw licht te werpen op de alleroudste ge schiedenis van onze contreien? Wij zen ze op de aanwezigheid van bewo ners in een tijd, tal van eeuwen voor de tot nog toe bekende oudste neder zetting in St. Maarten? Of is de vondst meer aan toevallige omstandigheden te ■wijten? Er is nog geen antwoord op deze vragen Maar misschien, dat het binnenkort komen zal. Als er een verrassing voor de dag komt, dan zal die op naam staan van de heer J. H. Wolters. het hoofd van de school in het dorp. En dan zal dat te danken zijn aan de Zeer simpele re denering: waar één scherf ligt, zijn er wel-meer Want dat idee gaf de heer Wolters de moed om door te zetten waar een ander met graven was opge houden en die ander was niet de eerste de beste, maar iemand van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek, waarvan de bekende Groningse prof. dr. A. E. van Giffen de leiding heeft De oorsprong van deze historie ligt bij de slechte staat waarin het kerkje verkeert Het moet dringend gerestau reerd worden en een architect uit Alkmaar, die daarmede belast werd, vond het van belang om ter plaatse eens te laten graven. Men vond. war men verwachtte: fundamenten van een oudere kerk. Maar nadat er een drie en een halve, meter diep gegraven was, stopte men. Blijkbaar was er verder niets meer van belang te vinden. Wat wil nu het geval? De koster van de kerk de heer Piet Slot, had war «cherfjes van een pot of een ander ituk aardewerk gevonden. Hij wilde ze laten zien aan de*ar- ïhaeoloog, maar legde ze zolang even Deer in een stuk schedel. Schedels en beenderen waren er in overvloed, in de wanden van de kuil, want in de loop der eeuwen heeft men hier het ene kerkhof na <en boven) het andere gehad. Maar de koster ging even weg en •en paar schoolkinderen yinden de scherven. „Meester" Wolters kon zijn best doen, maar aan kinderverhalen is vaak geen touw vast te knopen De scherven waren en bleven weg. Dat was voor de heer Wolters een aansporing, om dan zelf maar eens te gaan graven. En het duurde niet lang, of hij had succes. Er kwam een mooie petscherf van oude r°de steen voor de dag. Zelf dacht ée heer Wolters, dat hij hier te maken had met een pot van omstreeks het jaar 1000. maar de archaeoloog van Oudheidkundig bo demonderzoek, wien hij het stuk toon de, was van mening dat het een vier eeuwen ouder moest zijn De scherf ging i.aar de heel" P. Gla- zema, een der naaste medewerkers van prof. van Giffen, in Den Haag. Het antwoord luidde dit is inheems aar dewerk, waarschijnlijk van de eerste eeuwen van onze jaartelling Maar de heer Glazema achtte de scherf van zo veel belang, dat hij hem opzond naar Groningen om hem door prof van Giffen zelf te laten bestude ren. Ondertussen was de heer Wolters tferder gegaan met graven. Wel had de neer De Boer, de archaeloog over wie wij reeds spraken, de veroriderstelling geuit, dat de scherf van elders was gekomen en gezeten had in de opge brachte klei (hij was er voor, om nu de boel maar dicht te gooien daar een verder onderzoek wel nutteloos zou zijn), maar de heer Wolters, zelf „cor- resjondent" van Oudheidkundig Bo demonderzoek, wilde 't graag nog eens Proberen. Men kón per slot van re kening niet weten, nietwaar? Hij had geluk en wij hebben bij hem aan huis de fraaie scherven ge zien, die hij na de eerste vondst te voor schijn bracht. Zij maakten veel meer indruk op ons, want enige stukken heeft de heer Wolters aan elkander kunnen passen en vastlijmen Resul taat: een paar flinke stukken van aarden potten, een van een donker bruine, een van een mooie gele kleur „Hoe oud schat u ze?" vroegen we. „Ik durf er niet naar te raden", zei de heer Wolters. „In elk geval zijn ze zéér oud. Ik vind het ook de vraag, of dit inheems aardewerk is" De heer Wolters wees ons op nog een merkwaardigheid. In een der potten heeft stofgoud gezeten; na het schoon maken van een scherf waren de kleine glinsterende deeltjes goud met het blote oog te zien. Voor ons weia zo'n scherf even on der de microscoop geschoven in de cirkel van de lens zagen wij een flink stuk goud flonkeren lichtte de heer Wolters even toe. „Van zeer vroege tijden af tot zeer laat toe is stofgoud nj. een handelsartikel ge weest. Men waste dit goudstof uit de rivieren". Wat wél zeer merkwaardig is: al deze scherven werden gevonden, niet meer in de, mogelijk later op gebrachte klei, maar op een stuk strand! De tientallen schelpen van kokkels en de honderden mossels, waar de spade doorging, spreken wat dat betreft duidelijke taal. Dit was geen opgebrachte grond! Verleidelijk is het, veronderstellingen te maken leefden hier mensen in het begin van onze jaarte ing, een zes- of twaalftal eeuwen vóór van St. Maarten sprake werd? Of gleed eens een schip van Noormannen over deze plek, en vielen juist hier in scherven, de pStten overboord die zo "pas nog 't goud hadden bevat waar nu hun ro vershanden gretig in graaiden? Wie UIT SEINPAAL GEVALLEN SINT PANCRAS De sein werker G. uit Alkmaar is gistermorgen om streeks half e]f, toen hij reparatie- werkzaamheden verrichtte in een sein paal aan de spoorlijn te Sint Pancra.s, uit deze paal gevallen. Hij kwam met zijn heup op de rails terecht. De on middellijk ontboden geneeskundige hulp moest een ernstige inwendige kneuzingen constateren. De man werd per ziekenauto naar Alkmaar ver voerd, Het ongeluk is te wijten aan het breken van een klimriem. weeteen antwoord zou misschien gegeven kunnen worden, als de hele „terp" waarop de kerk van St. Maar ten staat, werd afgegraven. Maar dat kost veel geld, en het lijkt niet waar schijnlijk dat men daartoe zal over gaan. In een telefonisch onderhoud, flat wij gisteravond nog met Prof. Van Giffen hadden, deelde deze ons mede dat de eerste, rode scherf, een zgn. „kogelpot- ten"scherf was, van waarschijnlijk tussen de 9e en 13e eeuw. Belangrijk jonger dus dan de heer Glazema ver onderstelde. Is er dus geen sprake van een zéér oude nederzetting? Wij wachten met spanning af,, wat er vastgesteld zal worden omtrent de scherven, die naderhand gevonden zijn Want de heer Wolters zal ook deze naar Groningen opzenden en prof. Van Giffen zal ze aandachtig bestu deren. Interessante lezing door de heer Van den Berg De heer A. van den Berg uit Egmond hield onlangs in Schagerbrug voor de Vereniging ter bevordering van de Bijenteelt een lezing over het onderwerp „De behandeling der bijen in de zwermtijd" Wij meenden deze buitengewoon interessante lezing enigszins uitvoerig te moeten weergeven. Wil men ..de bijen in de zwermtijd goed behandelen, aldus begon sPr en in dit voor de imkers zo moeilijk pro bleem een methode aanbevelen,-dan is dat een lastige opgaaf Er zijn hon derden methoden waarop men de zwer men kan behandelen. Elke imker doet doorgaans op z'n eigen manirff maai toch kunnen we enkele metboden toe lichten ,die voor de imkers van ons land, toepasselijk genoemd kunnen worden. De zwermdrift die in de bijen zit, kan alle berekeningen van de im ker in duigen doen vallen. Alleen de imker, die z'n vak volkomen verstaat, kan hier goede resultaten bereiken. Een bijenvolk, hetwelk zwermzuchtig is. teelt geen honig Dus zwermen kost honig War is nu eigenlijk het zwer men der bijen? Dit is een zuiver na tuux-lijke drift Tn een bijenkast is het zo, dat hoe meer voedsel er ontstaat des te meer broed. De koningin ge bruikt natuurlijk ook van deze voor radige voedingssappen; met het gevolg dat zo'n koningin zeer^Productief wordt en soms duizend eitjes per dag leg: Op een gegeven moment komt er voe- dersap te veel, met het gevolg, dat de koningin naar de darrencellen gaat, en daar ook eitjes legt. Is er ook daar te veel voedersap aanwezig, dan zoeken de bijen een andere gelegenheid, dus gaan ze zwermen Om zwermen nu te voorkomen, dienen de voedersappen te worden verminderd. De zwermdrang wordt dan vanzelf weer verminderd Echter ook dan gelukt het nog niet al tijd» om het zwermen geheel te voor- Romen. Men kan dan echter ook nog verschillende andere methoden toepas sen. Hierbij zij opgemerkt, dat dit al les de theorie is van een Duitse bio loog. Weliswaar is deze theorie nog niet geheel volkomen, maar voor ons tot zover aanvaardbaar GROEI STAAT STII. Is nu zo'n volkje gaan zwermen dan is natuurlijk de koningin weg, en dan duurt het minstens drie weken alvo rens er weer een nieuwe koningin in de kast is. De groei staat dus een tijd lang stil, en het is begrijpelijk, dat dit de winning van de honig zeer nadelig beïnvloed. Men kan bij zo'n zwermlus- tig bijenvolkje separatie toepassen. Ook dit brengt echter vele bezwaren mee. Met zo'n separator zet men do kast met de zwerm nooit weer op de oude plaats neer .maar direct op een andere plaats, plm. 10 meter van de oude standplaats verwijderd Heeft men deze zwerm aldus, dan is het vooral zaak, om deze zwerm tot eer. sterk volk te laten ontwikkelen. De mogelijkheden daarvoor heeft de im ker meestal zelf in de hand. Een an dere methode is, om op een goed „vlieg-uur" d.i. dus, als de bijen goed vliegen, de kast van zo'n zwerm weer op de oude plaats te zetten. Men den ke er echter aan, dat dit altijd zeer voorzichtig moet gebeuren Vooral de practijk en de ondervinding bepalen hierbij de gebruiks-aanwijzing, en niet alleen de theorie. Vervolgens kan men aan de hand van theorieen een vijftal oorzaken opnoemen, voor de zwerm drift der bijen. Om dit nu tegen te gaan, zorgt men er in de eerste plaats voor om zwermtrage koninginnen te kweken. Zwermlustige volken, geef' men een nieuwe koningin, die niet zwermlustig is. Dat maakt het bijen volkje dus trager. Verder moeten de bijen steeds gelegenheid hebben, om te kunnen bouwen, ze moeten hun was kwijt kunnen raken Wanneer dat im mers niet meer kan, wordt het zwer men ook in de hand gewerkt. Verder het in de nazomer van belang, dat men een jonge koningin bij z'n bijen volk heeft. Een jonge koningin is veel productiever dan een oude, dus men krijgt voor de overwintering aldus een sterker volk. Wie nu in 't geheel niet over zwerm-trage bijen beschikt, doet er goed aan, elk jaar een nieuwe, ko ningin in te voeren, die wel zwerm- traag is. En zoals gezegd, een konin gin, die niet de beschikking heeft ove? voldoende bijcellen, gaat zwerméft'. Zorg er dus in de eerste plaats altijd voor, dat er voldoende ruimte aanwe zig is Men kan verder ook nog werken met een tw'eede ,derde of desnoods vierde honigkamer. De bijen brengen dan hierin hun honig, en de broeicellen ra ken ^odoende niet vol. „OMHANGEN" OOK GOED Ook „omhangen" een methode bij enkele imkers welbekend, is een goe de manier van doen. Hier zijn echter ool^ weer verschillende methoden van. welke uitvoerig worden behandeld. Voor dit ..omhangen' moet men de be schikking hebben over een vrije stand, dus niet in een bijenstal. Van belang is ook te weten, dat de bijen aan een bepaalde temperatuur zijn gebonden Immers, bij een temperatuur van 93 graden Fharenheit gaan de bijen ook zwermen. Zorg dus ook voor voldoen de schaduw om de kasten, en voor een niet te nauwe vliegspleet. Dit laatste immers, kan de temperatuur in de kas» belangrijk doen opvoeren. Er is voor deze „warmte-regeling" zelfs een elec- trische koel en verwarmingsinstallatie uitgevonden. 't Zal nog jaren du ren voor elke imker de beschikking heeft over een dergelijk apparaat- Dus voorlopig moeten we het nog doen met practijk en ondervinding, getoets; aan de theorie En hiermede eindigde deze interessante en leerzame lezing over de bijenteelt. Ons Modepraalje OPRICHTINGSVERGADERING SINT PANCRAS Donderdagavond werd in café Bouwstra een vergade ring belegd door de Bond van Staats pensioen, voorbereid door een voorlo pig bestuur. De vergadering werd geleid door de heer J. de Vries. De spreker was de heer A. Greeuw uit Heiloo, die een boeiend betoog hield over „de steun- wet, wat nu". Hij wist de aanwezigen te overtuigen van de noodzaak tot we deroprichting van de Bond. Tot bestuursleden werden gekozen de heren J. de Vries, voorzitter, Jb. Henning, secretaris, Jn. Roos, pen ningmeester, Jn. Bruin en J. Boskamp leden. Besloten werd op 22 Januari a.s. een grote propaganda-vergadering te organiseren. HIJ WAS OP STAP GEGAAN HEILOO Het 4 jarig zoontje van de fam. v. d. Schuyt aan de Zander slootweg was sinds Maandagmorgen uur verdwenen. Om drie uur was hij er nog niet en dus schakeldé men de politie in. „Mijnheer" was na vele om zwervingen op 't station van Heiloo aangeland. Hij wilde blijkbaar op reis! Oppositie tegen de „New Look" Nog altijd is het voor ons, vrou wen, een puzzle, wanneer wij een nieuw japonnetje gaan maken, of we over een half jaar niet weer uit de mode zullen zgn met de lengte van onze rok. Zal hij straks korter of langer zijn, dan wij hem nu maken? Ik zeg. nog altijd, want van de ge boorte van de New Look af. was het twijfelachtig of de lange rok zijn po pulariteit zou handhaven, of dat de aanhangsters van de korte rok de zegepalm zouden wegdragen. Wij al len herinneren ons nog, hoe een aan tal Amerikaanse vrouwen op het de buut van de lange rok reageerde met optochten, meestal gehouden in bad- costuum (het was zomer), waarin de demonstranten borden meedroegen met opschriften als: „Mogen ze soms niet gezien worden?", doelend op hun welgevormde onderdanen, en met een kleine variant: „Zijn ze dan zó le lijk?". Anderen organiseerden spie gelgevechten tussen een aantal in be lachelijk lange rokken geklede vrou wen en dames in de „ouderwetse" korte rokken, waarbij onder enthou siast gejuich de „langen" natuurlijk het veld moesten ruimen Neen. in Amerika zijnde lange rokken niet altijd populair geweest. In Europa liep men nu ook niet di rect weg met de lange rok, noewel naai' mgn mening dit scepticisme me de voorkwam uit gebrek aan textiel punten. Evenwel, wij in Europa ko men niet zo snel in beweging voor een letterlijk Amerikaanse vërtoning en dit is wellicht de reden, dat de Engelse en Parijse modehuizen vrij wel ongehinderd de lange rok konden doorzetten. Schuchter hebben wij, waar we dit konden, onze rokken verlengd; werd een nieuwe japon aangeschaft of vervaardigd, dan werd 't New Look en sommige vrou wen, die voor alle mogelijkheden ge dekt wilden zijn, legden brede zomen. Toch kunnen wij wel zeggen, dat noch in Amerika, noch in Europa de New Look een éclatant succes werd. Het beste bewijs voor deze bewe ring is wel, dat de laatste Parijse Shows weer kortere rokken vertoon den. En zouden deze foto's van de R K.O.-ster, Ginger Rogers, een aan wijzing zgn, dat Amerika weer met de lange rok gaat afrekenen? In ieder geval tonen zg een mid dagtoiletje en een bijpassende man tel, die beiden een opvallend korte rok bezitten. En heus, het zgn foto's uit haar nieuwste film „Kitty Foyle" en geen voor ooriogse. DOLA FEESTAVOND VAN ,,'t NIPPERTJE» HEILOO De buurtvereniging 't Nippertje vierde Zaterdagavond feest. Na opening door de voorzitter, de hr. C de Boer. werd op zeer aantrekkelij ke wijze door eigen krachten „In het gouden haantje" opgevoerd een blij spel in J bedrijven. De regfe was bij de heer A. Oostendorp in goede han den. Opvallend was het goede spel en van zijn belangrijkste tegenspeler van S. Ploege- als wethouder Bolmana J. Mulder als leraar Swanneke Aan het spel van mevr. Oostendoïp-Gee- ver6 kon men zien dat deze meer op de planken gestaan had, dit gold in zekere mate ook voor de heer Krom als Ham de Koch. Ook nu Weer speel de Mien Besse haar rolletje zeer goed. Hierna kwam St. Nicolaas een be zoek brengen aan De Rustende Jager: enige buurtbewoners die zich zeer verdienstelijk hadden gemaakt bij het organiseren van bepaalde feesten, mochten het eer. en ander in ontvangst nemen. Voorts wa$ er de traditionele verloting. OJ.v. Klaas Kossen werden nog enkele uurtjes lustig gedanst. BOTSING HEILOO Zondagavond om onge veer half acht stopte een taxi ter hoog te van de Katteberg bij een lantaarn, daar het licht van deze auto niet func tioneerde. Even later reed een uit de richting Heiloo komende luxe wagen beven op de taxi. Een dame die in de taxi' zat, werd zo ernstig gewond dat vervoer naar het ziekenhuis nood zakelijk bleek. FORESTERS I—ZEEMACHT I 2—0 Zondag bezorgden de Foresters haaf supporters een aangename verrassing door een 20 overwinning te behalen op Zeemacht. De wedstrijd was nog maar nauwe lijks begonnen of de Foresters hadden reeds door een goed doelpunt van Van Steeg dc leiding genomen. Zij behielden ook nadien het beste van het spel, zo zelfs dat na tien mi nuten de voorsprong vergroot kon worden. Doch de scheidsrechter keur de het doelpunt af, wegens hinderen zich nog enkele goede kansen voor, iran de keeper. Voor de rust deden doch deze werden niet benut. Inmiddels was ook Zeemacht wat meer in de aanval gekomen en wisten zij gedurende enige tijd de Foresters i de verdediging te dringen. Na de rust was het weer Foresters dat de toon aangaf en telkens weer voor 't Zeemacht doel verscheen. Maar zij hadden bepaald geen geluk met schieten. Zeemacht moest het van enkele uit vallen van haar voorhoede hebben, Tien minuten voor tijd vergrootte Fo resters de voorsprong tot 2—0 en met Met blijdschap geven wij kennis van dc geboorte van ons dochtertje en zusje WILHELMINA Wij noemen haar WtHy. C. Verblaauw W. S. VerblaauwVisser Kees en Suze Wieringerwaard, 6 Dec. '48. Met grote blijdschap geven wij kennis van de ge boorte van onze dochter IJDA A, Keyzer—Hoogschagen H. J. Keyzer. 3 Dec. 1948 Stoomweg 37, Breezand Inplaats van kaarten Met grote blijdschap geven wij kennis van de ge boorte van ons dochtertje en zusje JANNY D. SpruitRins J. Spruit Rietje Nelly Aartje Haringhuizen D 15; 3 Dec. '1- rsoooooooooan D Op 9 Dec. 1948 hoopt V onze lieve Vader, de Q heer zijn 80ste geboortendag Q te herdenken, n Dat wij tesamen deze Taxi nodig Veilig en prettig rijden in de nieuwe verwarmde AUSTIN. Aanbevelend SJ. ZYLSTRA Stompetoren D 50, Tel. 231. Gevraagd een banketbakkers bediende voor de maand December. A. COEVERT. Koedijk 73. Leer TYPEN en STENO bij INSTITUUT „GLOBE Verdronkenoord 59 SCHAATSEN EN SPEELGOED Schoonrijders Rensc haatten Friese doorlopers Kinderscbaatsen ƒ13.50 ƒ16.50 6- 3.4 Schaatsentulg in diverse kwaliteiten. Grote sortering tafelmessen vanaf 9.50 per 0 stuks Ladekasten vanaf 36.— Alle soorten luxe stadwaren Keukenuitzetten in diverse kleuren Q dag nog vele jaren mo- Q ifl gen herdenken is de in- 0 Rnige wens van zijn Q kinderen. 0 Kolhorn. Dec 48 OOOIOCfOOiOCXDÖO Wegens ongesteldheid GEEN PRAKTIJK huisartsen nemen Andere waar. IA verkrijgbaar zon VjfaiaU ,jer borg, voor alle doeleinden, door ons spaar credietsysteem Vraagt in lichtingen. „Samenwerking" Verstolkstr. 31. Leeuwarden. Te koop een GUSTE KOE met 14 ™€lk- T.b.c.-vrij, bij A. BRAK, Grootesloot. Schagerbrug. tt PMlate&it Postzegel- albumhandei Huigl r •uwe/straal 10. Alkmaar Het beste adres Telefoon 3501 N.V. De Verenigde te Krommenie Vraagt voor onmiddellijke indiensttreding: al ongehuwd vrouwelijk personeel (tot 35 jaar) b. ongeschoold mannelijk personeel (tot 35 jaar) c. enige bankwerkers, fraisers schavers, kotieraars Loon volgens C.A.O. in de metaalindusrtie. Reisgeldvergoeding. Goede sociale verzorging. Ter vergemakkelijking kunnen eventuele gegadig den zich melden op Donderdag 9 Dec. e.k. tussen 11 en 19 uur in café-restaurant N. Schermerhorn, Waagplein te Alkmaar, alwaar door onze perso neelsafdeling verdere inlichtingen zullen worden verstrekt. Gevraagd: voor het bezoeken van aannemers en smeden 4n ijzerwaren en gereedschappen. Bekendheid liïhr- mede en practijkervaring strekken t°t 'aanbeveling. Volledige sollicitaties onder no. 699 bur. van dit blad.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 4