Ikmaaitfer „Voornaamste geschilpunt: gezagsverhouding tijdens interimregering" V.N.-kringen bezorgd over Indonesische kwestie Tweede Kamer over de afwikkeling der geldzuivering Min. Lieftinck werd het niet al te moeilijk gemaakt Persvrijheid WOENSDAG 8 DEC. 1948 Uitgave Stichting „De Vrije Alimawder"," Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week 2.30 per maand 3.90 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertentie* 14 ct. per m.m., familieberich- ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur J. van Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200-3971 Ministers keerden uit Indonesië terug Verkeert Hatta onder druk? Ministers eensgezind over uit te brengen rapport Gisteravond om even voor negen uur lan^e op Schiphol de constellation „Franeker" uit Batavia, aan boord waarvan zich bevonden de ministers Sassen en Stikker, alsmede de heren Neher en dr. Blom, die uit Indonesië terugkeerden, na hun besprekingen met de Republikeinse gedelegeerden. .Ook mevrouw Stikker ip met het vlieg tuig meegekomen. Direct na aankomst hebben de ministers Sassen en Stikker aan een groot .aantal journalisten een beknopt vraaggesprek toegestaan, waaraan wij het volgende ontlenen: Minister Sassen opende zijn verkla ringen met mede te delen, dat de Ne derlandse delegatie meent, dat de be sprekingen op een mint gekomen wa ren, welk het wenselijk maakte, een rapport aan de Nederlandse regering uit te brengen. „Wij geloven, dat het bijzonder belangrijk is, dat tijdig in ieder geval voor 1 Januari 1949 de wet „bewind Indonesië in over-/ gangstijd" fot stand komt. EEN TEGENSLAG Het voornaamste geschilpunt, dat aan het licht is gekomen tijdens de besprekingen, betreft de gezagsver houding 'tijdens de interimregéring", aldus minister Sassen. Minister Stik ker vulde deze laatste mededeling aan met op te merken: „dif is bepaalde lijk Tif 'afwijking met' wat wij hadden mogen verwachten. Toer ik de vorige keer Batavia verliet, werd mij door de heer Hatta een aide-memoire over handigd over deze kwestie. Wij heb ben de indruk, dat nu allerlei tegen werkende krachten in de Republiek hét Hatta onmogelijk maken de es sentiële punten van zijn standpunt inzake de gezagsverhouding te ham* haven.'' Minister Stikker vervolgde met te zeggen: „wjj zijn gedrieën naar Indonesië gegaan en denken bepaalde lijk over verscheidene feiten en ge gevens verschillend. Ik meen echter te mogen zeggen, dat wij het thans, wat betreft ons rapport aan de Neder landse regering, volkomen met elkan der eens zijn." Regering gereserveerd t.a.v. „Europese eenheid" De^egaiie-hd Ketsiens atgetieden Uit Den Haag wordt gemeld, dat de heer P. A. Kerstens, die met de heren Aibarda en Bruins Slot deel uitmaakt van de Nederlandse delegatie van de Vijflanden-studiecommissie, die te Pa rijs beraadslaagt over de kwestie der „Europese eenheid", als delegatie-lid is afgetreden. In zijn plaats zal het Tweede Kamerlid Serrarens worden aangezocht. Prof. Kranenburg is be noemd tot plaatsvervangend lid der delegatie. De heer Kerstens is afgetreden, om dat hem gebleken is dat de Neder landse regering „op zijn minst zeer terughoudend staaj tegenover de voor etellen der Europese beweging." De heer Kerstens is een der grond leggers dezer beweging en kan als vurig voorstander gteen terughouding aan de dag leggen. Victor Csomoky. de 29-jarige vroe gere Hongaarse gezant te Caïro en schoonzoon van ex-president Zoltar. Tildy is gistten wegens hoogverraad te Boedapest terechtgesteld. VEEL WIND. Meest krachtige, langs de kust tij delijk harde wind tussen Zuid en Zuid-West. Toenemende bewolking en cp de meeste plaatsen enige regen. "Weiirg verandering in temperatuur.. Minister Sassen onderstreepte dif met te zeggen: „ik onderschrijf dit vol komen." „INPASSING" VAN DJOKJA MOET VERGEMAKKELIJKT WORDEN. Tenslotte verklaarde minister Sas sen nog: „het zal nuttig zijn, dat, als de wet „bewind Indonesië in over gangstijd" wordt ingevoerd, deze een overgangsbepaling bevat, waardoor 't mogelijk wordt de „inpassing" van de Republiek in het inierimbestel te ver gemakkelijken en te bevorderen". De ministers werden op het vlieg veld begroet door de ir/iister-p/psi- dent, dr, W. Drees, minister Götzen, de secretaris-generaal van het minis terie van Buitenlandse Zaken, mr. J. Lovink, mevrouw Sassen en dr. J. Ba nier, gecommitteerde van Overzeese gebiedsdelen. Hij ziet er niet bepaald uit als over winnaar, de 27-jarige Engelse zwaar gewicht kampioen Bruce Woodcock, die in de vierde ronde van zijn ge vecht tegen de Amerikaan Lee Savold een te lage stoot moest incasseren en hier met een van pijn vertrokken ge zicht door zijn broer Billy (links) en zijn manager Tom Hurst naar zijn hoek wordt gedragen. Op de achter grond de scheidsrechter Sarn Russell. Woodcock mag na deze zege doof tech nische k.o. de wereldkampioen Joe Louis uitdagen voor een gevecht' om de wereldtitel. „New York Times" meldt een „scheuring in het Nederlandse kabinet" Amerika verwacht van oorlog voordeel voor Moskou A. M Rosenthal schrijft uit Parijs in de „New York Times" van 7 Dec, o.m.: „In kringen van de Verenigde Na ties verwacht men, dat het antwoord op de vraag: oorlog of vrede in In donesië? binnen enkele weken zal worden gegeven, nu de besprekingen tussen Nederland eivde Republiek vol gens de berichten op niets zijn uit gelopen. Sommige der gedelegeerden op de vergadering te Parijs vrezen. dat de laatste hoop op een spoedige overeenstemming en de mogelijkheid dat een militaire actie kan worden vermeden, thans verdwenen is. De Indonesische delegatie, die zich se dert September te Parijs bevindt, zal daar tot het nieuwe jaar blijven, om dat zij gelooft, dat de Veiligheidsraad in een spoedzitting zal worden bijeen geroepen om de situatie in Indonesië in beschouwing te nemen. REPUBLIKEINSE VREES De zaak, waarom het geschil thans in hoofdzaak draait, is de mogelijke instelling van een interimrregering. Volgens Republikeinse zegslieden zullen door middel van de zgn. „Ma- rionetten-staten de Nederlanders, als de Verenigde Staten van Indonesië thans zouden gaan functioneren, in staat zijn, hun gezag te blijven uit oefenen. Gemeld wordt, dat de Indonesische kwestie in het Nederlandse kabinet tot een scheuring heeft geleid. Naar verluidt, zijn vele Nederlandse staats lieden de mening toegedaan, dat een vreedzame oplossing langs de weg van onderhandelingen voor het ogenblik niet is te bereiken Maar volgens hier ontvangen berichten zouden vooraan staande persoonlijkheden in de Partij van de Arbeid ten sterkste zijn ge kant tegen een nieuwe politionele ac tie. NOG TWEE MOGELIJKHEDEN De hoop, dat het niet tot een mili taire actie zal komen, is gebaseerd op twee mogelijkheden: ten eerste, dat diegenen onder de Nederlandse poli tieke leiders, die voor een voortzetten der onderhandelingen zijn en dan tevens voor een uitstel van de instel ling der interimregering, de overhand verkrijgen, en ten tweede: dat neutra le mogendheden beide partijen ervan zouden kunnen overtuigen, dat bij 'n hervatting der vijandelijkheden meer te verliezen is dan te winnen. In de Ver. Staten van Amerika is men, zo wordt gezegd, ernstig bezorgd over de mogelijkheid, dat een oorlog in Indonesië, gepaard gaand met een mogelijke ineenstorting van de rege ring van Tsjang Kai Tsjèk, het po litieke beeld in het Verre Oosten zou kunnen wijzigen ten gunste van de Sovjets". Ook de „Washington Post" van gis teren wijdt onder de titel „de misluk king van de besprekingen in Indo nesië is een slag voor de Verenigde Staten" aan de situatie in Indonesië een hoofdartikel van dergelijke strek king. De Tweede Kamer heeft gistermid dag een aanvang gemaakt met de be handeling van het wetsontwerp, tot afwikkeling van de geldzuivering. De heer C. van den Heuvel (A.R.) geeft te kennen, dat een eenvoudige afwikkeling hem meer had geleken. De doorsnee-burger begrijpt van de nu gevolgde regeling niets. Spr. had liever gezien, dat de gehele geblok keerde schuld was omgezet in een aantrekkelijke staatslening. Het gevaar van inflatie is naar spre kers inzicht wel afwendbaar, maar hef bestaat nog. HU brengt de minister echter hulde voor de aanvankelijke instelling der geldzuivering. „ZUCHT VAN VERLICHTING De heer Lucas (K.V.P.) meent, dat velen met hem een zucht van ver lichting zullen slaken, nu het einde van de geldzuivering in zicht komt. Gaarne brengt hij dank en lof aan de minister en zijn medewerkers, ook al had hij liever gezien, dat een an dere weg voor de geldzuivering was gekozen. OM DE KLEINE SPAARDERS De heer van de Wetering (CH) is van oordeel, dat het hele Nederlandse volk en niet de toevallige bezitters van liquide middelen belast moeten wor den. De maatregelen ter afwikkeling der geldzuivering moeten zodanig worden genomen, dat de nadelen voor de houders van geblokkeerde tegoe den tot het hoogst noodzakelijke nri- cnf&aïsr» Worden beperkt. -3Spï. bepleit de wenselijkheid van deblokkering van de tegoeden der kleine spaarders. Hij dringt aan op verhoging van de rente der beleg- gings-certificaten van 3*4 tot 3>/2 %- De heer Hofstra (ArbJ gaat na, of er reden voor voldoening is over wat ten aanzien van de sanering is ge presteerd. Uit de financiële bladen krijgt men wel eens de indruk, dat zij mislukt zou zijn. Spr. zegt van oor deel te zijn, dat de sanering is gelukt en dat de Nederlandse prestatie gezien mag worden gis men nagaat hoe in andere landen de geldsanering is aan gepakt. Spr. vraagt echter de aandacht voor de belangen van de honderdduizen den kleine spaarders hij spaarbankeh Hy geeft in overweging het moge- lijk te maken met behoud van het stelsel der wet door vereenvoudi ging der formaliteiten geld vrij te ge ven van de rekening van kleine spaar ders. Voor het idee. dat de heer Lucas had geopperd omtrent deblokkering ten behoeve van ondernemers, die hebben moeten lenen, verklaart spr. sympathie te hebben. Ook gevoelt hij voor beperking van de looptijd der be leggingscertificaten. De heer Ritmeester (WD) stelt vast, dat de minister steeds heeft ge tracht, onbillijkheden glad te strijken maar steeds ook komt hU daarbij iif conflict met het monetaire element. In zyn Memorie van Antwoord heeft de minister te kennen gegeven, dat verkorting der verschillende ter mijnen, waarop y/an aangedrongen, niet wel mogelijk i% C.P.N. CEPTI8CH De heer Hoogcarspel (CPN)' is van oordeel, dat de politiek van de minis ter niet het effect heeft gehad, dat zij had kunnen hebben. LIEFTINCK DANKT DE KAMER De minister van Financiën, de heer Lieftinck, brengt de Kamer dank er voor, dat zU hem bij herhaling ge machtigd heeft, die maatregelen te beffen, */elke noodzakelijk waren. Daarin ziet hij een blijk van vertrou wen, waarvoor hy erkentelijk is. Het onderhavige ontwerp is 'n door trekken van de eerder uitgestippelde lyn, de consequente voortzetting van een eenmaal gekozen systeem. Spr. wijst er op, dat de wet hem machtigt' de afwikkeling te bespoe digen. Hij zal van die machtiging zo het mogelijk is ook gebruik maken. ;..EN IS ONVERMURWBAAR. Spr. zegt alleen de particuliere be- iangen der betrokkenen te kunnen ontzien als het gemeenschapsbelang daardoor niet wordt geschaad. Onder de gelden bij de spaarban ken waren ook veel oneigenlijke spaar gelden. Men kan het niet zo stellen, dat alleen kleine spaarders zich naar de spaarbankeh richtten. Voor de eigenlijke kleine spaarders "bestaat de mogelijkheid Sn vijf -jaar hun geld vrij te krijgen. Spr. ver klaart zich bereid vergroting van de beleggingsrekening ernstig onder het oog te zien. De minister verklaart tenslotte van mening te zijn, dat er geen enkele reden is om de rente der beleggings certificaten ie verhogen. Een voorstel om deze te brengen van 3% op 3% verklaart hij onaannemelijk. De ver gadering werd daarna tot vanmiddag verdaagd. ZIET CLAY NOG EEN KANS? „De totstandkoming van een tegen- gemeenteraad in de Sovjet-sectoS maakt een overeenkomst betreffende Berlijn niet onmogelUk", zo heeft ge neraal Clay, de Amerikaanse militaire Gouverneur in Duitsland, gisteren tij dens een persconferentie verklaard. OOSTENRIJKS VREDESVERDRAG De Ver. Staten hebben Oostenrijk er van in kennis gesteld, dat zU be reid zijn de viermogendhedenbespre- kingen over een Oostenrijks vredes verdrag te hervatten. Elke <jag weer, aig we ons zetten tot het schrijven van het een of an der artikel, voelen wy ons blij te moede, omdat we ons niet hebben af te vragen of we wel critiek uit mogen oefenen op daden van de regering, waarmee we het niet eens zijn. Elke dag prijzen we ons gelukkig, dat we niet klakkeloos de mening van anderen hebben na te praten en dat we van onze krant 'n spreekbuis kun nen maken, waardoor naar onze me ning een onafhankelijke progressiviteit wordt gewaarborgd. Zijn we verheugd dat we desnoods anderer mening kun nen aanvallen. Op een behoorlijke manier. Te lang immers hebben we dit moe-" ten missen. Te lang is onze gelijkge schakelde pers een walgelUk voor beeld van serviliteit geweest. Dit houdt echter niet in, dat deze vrijheid tot bandeloosheid mag groeien. Wié de.- vrijheid misbruikt, 3S een van haar ergste vijanden. De Nederlandse journalisten hebben dit ingezien. Er is daarom een Tucht raad voor het Perswezen in het leven geroepen, waardoor de Nederlandse journalisten de broeders, die het niet- zo nauw nemen met de waarheid zelf ter verantwoording kunnen roepen. Niet alleen met de waarheid. Ook met het fatsoen Het is jammer, dat deze stap nodig is geweest. Zë levert echter het be wijs, dat de Nederlandse journalisten zelf er van overtuigd zijn, dat er in de Nederlandse journalistiek gebrui ken zijn binnengeslopen, die er niet n horen. Deze misbruiken dater i niat van vandaag of gisteren. OoR voor <*e oor log waren ze er Wellicht met*in die mate, maar met de opkomst van het nationaal-socialisme namen ze erger lijke vormen aan. Juiste berichtge ving kwam er niet op aan. Het was er uitsluitend om begonnen om per sonen of partijen een trap te geven. We hebben na de bevrijding de hoop gekoesterd, dat" er verbetering zoü zijn ingetreden. Het is ons bij de rug op gewaaid. De eerste verkiezingen brach ten reeds een ontgoocheling De twee de leverden bet bewijs, dat het natio naal-socialisme wel verslagen was, maar dat de mentaliteit nog levend was. Springlevend. Het smerigste be richt was welkom. De mentaliteit van het doel heiligt de middelen. Geen enkel middel is unfair, als het er maag om gaat, het doel te bereiken. Deze wijze van berichtgeving heeft er nu toe geleid, dat de heer Kupers voorzitter van het NW een klacht heeft ingediend bii Amsterdamse officier van Justitie Een klacht tegen „De Waarheid". Wij zullen ons hangende deze klacht van commentaar op de zaak zelve onthouden. Dat de Nederlandse jour nalistiek zelf echter niet reeds eerder is opgetreden tegen journalistieke ont sporingen, betreuren wij ten zeerste. De overheid mag de Pers niet aan ban den leggen. De pers zelf echter be hoort zich beperkingen op te leggen, teneinde de persvrijheid niet in het gevaar te brengen. v Z. Smirnoff heeft - genoeg gevlogen De over de gehele wereld bekende K.L.M gezagvoerder Iwan Smirnoff, de man, die met Piet Soer, van Beu kering en Grosveld in 1933 in record tijd de Kerstpost van Nederland naar Indië vloog en, eveneens in record tijd, de voor Nederland bestemde post naar het moederland bracht, heeft gis teren besloten op te houden als gezag voerder van de K.L.M. te vliegen. „Ik heb nou ruim 33 jaar gevlogen en ik acht de tijd gekomen dat jonge ren mijn taak overnemen. Dit is nu eenmaal het lot van ieder werkend mens", zo kondigde Smirnoff zijn be sluit aan. Hij blijft zijn bijzondere ca paciteiten in dienst der K.L.M. stel len, zij het nu in ëen functie op de grond, n.1. bij de hoofdinspectie Be- drijfsuitvoering. Iwan Wasiliwusj Smirnoff werd 30 Januari 1895 te Wladimir (Rusland) geboren. Op 19-jarige leeftijd liep hij van huis weg om dienst te nemen in het Keizerlijke leger. Hij maakte ken nis met de oorlog, kreeg het kruis van St. George en werd bij latere ge vechten ernstig gewond aan zijn voet en naai" Petrograd vervoerd. Daar kwam hij in contact de luchtvaart. Bij het uitbreken van de revolutie bereikte Smirnoff via Wladiwostok en na veel omzwervingen Engeland, waar hij zich meldde voor de „Royal Air Force", maar spoedig werd de wapen stilstand gesloten. Hij ging weer terug naar Rusland, maar bleef er één dag en kwam begin '20 in Parijs. Hij kwam later op Croydon als monteur, vloog voor de Belgen en werd in 1921 aan de K.L.M. verbon den, En hier maakte hij zijn „car rière" MARSHALL ONDERGAAT NIER OPERATIE. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, George Marshall, heeft gisteren in het Walter-Reed-zie- kenhuis te Washington een nier-ope ratie ondergaan. Men zegt, dat één nier werd weggenomen. De patiënt maakt het goed. FLINK HAPJE Een van de zeldzaam grote vissen in de Noordzee, de vleet (Engels „Skate"), werd door. de IJmuïdense motortrawler „Allan Water" aange voerd De vis woog niet minder dan 100 kg. DUITSERS VERKLAREN BRITTEN VOOR GEK De Britten hebben woord gehouden: ze zijn gisteren begonnen aan de ver nietiging van het torpedoproefstation te Eckernförde. Tussen de 20- en 30000 Duitsers hielden een protestmars. De burgemeester van Kiel, Andreas Gayk en de voorz. van de Landdag van Sleeswijk-Holstein, Karl Ratz, liepen voorop. In de optocht werden spandoeken, meegedragen, waarop men lezen kon „zij die lege gebouwen opblazen, zijn gek". Voor het raadhuis werd'een mi nuut stilte in acht genomen Er deden zich geen incidenten voor. Het Duitse protest geldt de vernie tiging van veel woonruimte, welke de gebouwen van het proefstation bieden. VAN VLIET EERSTE TE CASABLANCA Van Vliet heeft het sprintnummer op de baan van Casablanca gewonnen voor Gerardin en Scherens. WORDT V.N. MODERN BABYLON? De Algemene Vergadering der V.N. nam gisteren na een dag van discus sies een door acht Zuid-Amerikaanse Staten ingediend voorstel, strekkende tot het maken van Spaans tof een der „werktalen" der Verenigde Naties. aan. Er waren veel bezwaren, aange zien het de uitgaven der Verenigde Naties met een bedrag van 1.250.000 dollar per jaar zou verhogen. En bo vendien werd de vrees geuit dat bij aanneming van het voorstel, het hoofdkwartier van de Ver, Naties in een modern Babyion zou worden ver anderd. Rusland en China willen hun talen nu ook als „werktaal" be schouwd zien. En er zijn er al zes KLEWANG CONTRA LAMPETKAN Toen gisterenavond de 50-jarige B. K. uit 's-Gravenhage onder invloed van sterke drank thuis kwam en daar zijn vrouw en stiefdochter "Tof, ging hij deze met een lampetkan te lijf. De stiefdochter greep hierop een klewang van de muur en sloeg B zodanig op het hoofd dat hij met een hersenschudding en snijwonden naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. BRAND IN PAL AIS DE CHAILLOT. Er is gisteren brand uitgebroken in het Palais de Chaillot, waar de V.N. vergadert. Twee kamers zijn jitecha- digd. De brand w«s in tien minuten onder controle, maar 150 brandweer lieden kwamen in acfie! Prof. Reuter, een der leiders van de Soc.-Dem Partij is door de Westelijke gemeenteraad eenstemmig gekozen tot tijdelijk burgemeester van Berlijn. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1