KAPPIE Wesi-Friesland door Aantal werklozen in België stijgt Mef oog en oor Beverwijk heeft twee directeuren van Gem. Gasbedrijf Goede, stevige voeding in December Jean Vaubaron bsv.ijsl zijn onschuld Grote problemen voor de regering Een van de belangrijkste problem •n, waarvoor de Belgische regering zich gesteld ziet, is zonder twijfel da t van de steeds toenemende werkloos heid. Bedroeg het daggemiddelde v an het aantal volledig werklozen in de maand September 1947 29.963, in de zelfde maand van 1948 was dit geste gen tot 81.065, om in October op te lopen tot 88.762, Tegelijkertijd steeg 't aantal gedeeltelijk werklozen van 13 662 in September 1947, tot 44.451 in Octoer 1948. De maand Novemer 19 48 gaf opnieuw een aanzienlijke stij ging te zien en in de week van 7 t o, 13 November b.v. bedroeg het dag gemiddelde van het totale aantal wer klozen in België niet minder dan 172.886. NOG MEER Niets laat intussen voorzien, dat aan deze toeneming van de werkloosheid spoedig een einde zal komen en hei socialistische blad „Le Peuple" voor spelde voor deze winter zelfs een aan tal werklozen, dat het cijfer 300.000 zou benaderen. Vooral in de textielindustrie in het Vlaamse landsgedeelte is het aanta' werklozen zeer groot en van de 174900 textielarbeiders, die in deze industrie emplooi vinden, was in de maand Oc tober 10 procent zonder werk. Het aantal werklozen onder de Ant werpse havenarbeders bedraagt om en nabij 40 procent .dat in de lederindu strie 11 procent, in de hotel industrie eveneens 11 procent en in de meubel industrie 8 procent. In Walonië met zyn mijn— en staal industrie heeft de werkloosheid vect kleinere afmetingen, omdat genoemde industrieën nog steeds handen te kort komen. Niettemin is een kentering waar te nemen in de industrie voor me taalproducten en het aantal werklozer steeg hier in October tot byna 8000. De Belgische schatkist ziet zich voo; een zware taak gesteld met betrekking tot de ondersteuning van deze werk lozen en het hiermede gemoeide bedrag wordt voor 1948 op bijna 2 milliard francs geschat. In Belgische regeringskringen ver Franse Ogen Bank Men heeft kortgeleden de Franse Ogen Bank opgericht te Pakijs, die ge vestigd i's in de „Rue Guillame Teil" In de loop van een persconferentie, heeft de president van deze organisatie die erkend wordt een van open baar nut. een uiteenzetting gegeven van de voornaamste doelstellingen van het genootschap. Het betreft hier de hulp, door mid del van enting van het hoornvlees, wel iswaar niet van alleen, wier ogen ge sloten zijn. maar van die zieken, wier blindheid het gevolg is van ondoor- schijnendhe'd van het hoornvlies. Het is bekend, dat wanneer men het hoorn ies van dode mensen neemt, men dit met succes op de ogen van bepaalde blinden kan toepassen. De Franse Ogen Bank richt een ontroerende oproep tot aldiegenen, die na hun dood. bereid zouden zijn hun ogen af te staan om zodoende het ge zicht terug te geven aan die blinden die dank zij de keratoplastie (zo is de naam van de enting) kunnen gene zen. KERSTPAKKETTFN VOOR KINBEREN IN INDONESIë In de loop van November heeft de NIWIN in samenwerking met het Ned. Jeugd Rode Kruis 10.000 zg. Kinder kerstpakketten naar Indonesië verzon den, waar zij in de Kerstweek worden "Uitgereikt aan kinderen van alle land aarden. die in Indonesië verblijven in kindertehuzen, hospitalen, weeshuizen etc. De zakjes, welker inhoud bestaat uit speelgoed en versnaperingen, wer den in gepakt door Haagse scholieren op Vrije Woo .i Zaterdagmid dagen onder auspiciën van het Ned. Jeugd Rode Kruis. heelt men zich niet ernstig verontrust te zijn door het in vergelijking met de nabuurlanden zeer gróte aantal werk lozen. Spaak heeft tijdens de samenstel ling van zijn nieuwe kabinet by 't ministerie van economische coör dinatie een bijzondere grote afde ling ondergebracht, welke zich met de bestrijding van de werkloos heid zal bezighouden. In het bij zonder denkt men vele werklozen in de bouwvakken onder te bren gen, terwijl ook een grotere emi gratie van geschoolde arbeiders - naar de Belgische Congo, zal wor den overwogen. GRIEKSE RADIO GAAT KERST FANTASIE VAN HUGO DE GROOT UITZENDEN De Griekse radio-omroep heeft de Nederlandse radio-unie om Nederland se kerstliedjes gevraagd. Deze heeft daarop de kerstfantasie van Hugo de Groot op gramofoonplaten opgezonden, die met Kerstmis in Griekenland ten gehore gebracht eal worden. KERSTPROGRAMMA WERELDOMROEP De wereldomroep zal met Kerstmis ..internationale kerstklanken" uitzen den, die in de vorm van een fantasie werden gearrangeerd door Else van EpenDe Groot en Hugo de Groot. De uitvoerenden zijn het omroeporkest, omroepkoor, Christine Bevort, alt en Ernst Bjelke, bas. BEN AU OGENBLIKJE We gingen te „Sumerklazen" in Alk maar. 't Kostte mij m'n maandsalaris, maar gelukkig ontmoetten we een rij ke erfoom van ons uit P urmer end. We willen hier niet overdrijven maar oom is bijna zo dik als hij lang is. Toen wij hem ontmoetten liep hij op het trottoir van de Friese brug en reden de auto's in een boog om hem heen, om te kunnen passeren. „Ha die brave oom, beste oom, goeie oom"'. U weet hoe dat gaat. Dorst lessen en nadorst lessen. Oompje trakteerde wel Maar ik zei u al, dat onze oom cor pulent is. Dit werd hem noodlottig. Van het vele drinken moest hij op zeker ogenblik van een zeer nuttige instelling, gebouwd tegen de Waag gebruik maken. Helaas, de toegang was voor oom te smal. Het slot is, dat een politieagent oompje mee naar het bureau nam. - O GOOCHEME WEVERS Wij lieten.oom zijn narigheid alleen opknappen één bekeuring is al te veel en zigzagden de Langestraat in. Voor een manufacturenwinkel ble ven we staan en keken doelloos in de etalage. Daarin zagen we een paar mooie dameskousen geëtaleerd waarop een kaartje prijkte. „Link geweven", lazen we. Dat ge ven we onmiddellijk toe. Wij kunnen aardig figuurzagen en desnoods kousen stoppen, maar zo link zijn we nog niet dat we ook ragfijn weven kunnen. O AUTOPEDS? Tru 3 ben meermalen de hinde»!ijke gewoonte, voor een etalage te staan. Nee, niet wat u bedoelt, zo 's avonds in het donker. Laatst waren we in Oude Niedorp en lazen daar in de uitstalkast van een kapperszaak: .Autopetten gevraagd ^Misschien heeft de NACO nog wat netten op te ruimen. O LICHTELIJK VERDOOFD Bij de tandarts te Schagen zaten 'een vader met zijn dochtertje te wach ten. Het meisje had hevige kiespijn en wachtte tot het ^aar vergund werd het zweetkamertje van de dokter te betreden. Daar haar vader nog ver schillende zaken in de stad moest af handelen liet hij zijn dochtertje al leen en zei tot haar, dat hij over een tijdje wel weer eens zou komen kij ken. De dokter werkte blijkbaar nog al vlug door, want al heel gauw was het meisje voor een injectie aan de beurt. „Ziezo" zei de tandarts hierna „Ga nu maar weer even naar je va der". Het meisje nam deze woorden letterlijk op en ging de stad in. U kunt zich het verbaasde gezicht van de arts voorstellen, toen hij zijn patiëntje gevlogen vond. Gelukkig was de vader gauw gevonden en kon de hinderlijke kies verwijderd wor den. O - NIEUW SOORT AQUARIUM In dezelfde plaats woonde een vrouw die tevergeefs bij haar huisarts gene zing gezocht had voor haar pijnlijke nieren. Een kwakzalver deed haar tpen een onfeilbaar middel aan de hand. Hij gaf haar n.1. de raad een klein levend aaltje in te slikken. Hoe ongelooflijk ook, de vrouw ging er op in en slaagde er in na een hevige krachttoer het tegenstrevende dier naar binnen te krijgen. Voor hef dier was het "iet prettig, want het over leed. De dame in kwesie beviel het echter ook maar matig. O WEL. ''OEI Een jongedame in het stadje B. er gens in Limburg werd door de politie gezocht. Het bleek dat zij met een andere sexegenoot de wijk had geno men naar het plaatsje S. dat wel eens met de grootsteedse naam Chicago aangeduid wordt. Bij familie, die zich nergens van bewust was, werden enige wittebroodsdagen doorgebracht, totdat op zekere dag de politie de illusie wreed verstoorde en de vermeende echtgenoten op transport stelde. De ontsteltenis van de tante was groot, loen zij hoorde, dat het stel niet ge trouwd was. O DE KNOKPLOEG Voor een sigarenwinkel stond een ploegje oude.mannen. De jongste was zo om en nabij de zeventig. Nieuws gierig kwam ik naderbij, omdat het mij toescheen dat er 66,1 hevige ruzie was. Een der oude heertjes dreigde met zijn wandelstok het etalageraam van de winkel in te timmeren, maar dat ging niet door omdat hij de steun van de stok niet ontberen kon. Het bleek, dat ze n*et tevreden wa ren over het hun toegewezen rantsjen „En ik zeg jullie" riep een der grijs aards boven allen uit. „Ik zeg jullie dat ze op een baaltje pruimtabak, min stens vijf segaren motte geven. Zie jij ze, zei ik ze. En waar blijve ze? In de zwarte .handel". Rookt meheer met de hoed er weer van. Die drukken ze achterover". Het trottoir was bedekt met het bruine tabaksspeeksel. Ik bedacht hierbij, dat de jongste generatie zich verslaafd aan sigaretten, de ouderen aan sigaren nog ouderen aan de pijp en de aller- oudsten aan de pruimtabak. Ik ge bruik echter in het geheel geen tabak waaruit ik opmaak, dat ik nog gebo ren moet worden of reeds overleden ben. Grofe zendinq Niwin-goederen Onlangs vertrok het s-s- Garoet naar Indonesië. Met dit schip verzond de NIWIN een grote hoeveelheid goede ren voor onze militairen, waaronder tien kisten gramofoonplaten, 159 voet ballen, 243 binnenballen, 180 korfbal len, een grote hoeveelheid materialen voor de arbeidstherapie in de hospita len en twee filmjeeps, die-door de Nederlanders in Denemarken en op Curacao zijn geadopteerd. Ontslagene kreeg rechtsherstel Met ingang van Dinsdag 7 Decem ber is het gemeentelijk gasbedrijf van Beverwijk in hef bezit van twee di recteuren gekomen! Dit is het resul taat van een uitspraak van de Cen trale Raad van Beroep te Utrecht, waardoor de bij een raadsbesluit van 16 April j.L ontslagen directeur, de heer H. J de Groot volledig rechts herstel heeft verkregen De gemeente raad had inmiddels de heer R J. Vos tot directeur benoemd. De heer De Groot was na de bevrij ding ontslagen op grond van een vor- deringsbesluit en hiertegen had hy geprotesteerd. Daarna diende de zaak voor het ambentarengerecht. dat het ontslag van de gemeente nietig ver klaarde en de heer De Groot een schadeloosstelling van f 6000 per jaar toekende zonder hem evenwel in zijn functie te herstellen. Hiertegen waren zowel de gemeente Beverwijk als de heer De Groot in hog3r beroep gegaan bij de hoogste instantie: de Centrale Raad van Beroep. Al sloeg hij kwaad was hij niet Te Amsterdam is vervroegd uitspraak gedaan in de zaak tegen de Duitser Willy Ewalt Coert, die tijdens de oor logsjaren chef was van de Duits* werfpolitie in Den Helder. Hem waren handelingen in strijd met óe menselijkheid ten laste gelegd, omdat hij verscheidene Nederlander» zou hebben mishandeld. Ter zitting heeft Coert toegegeven, dat hij klap pen heeft uitgedeeld. De getuigen, zelfs zij, die enige klap pen van Coert hebben moeten incas seren, legden gunstige verklaringen voor deze Duitser af, die zelfs een Ne derlandse jongeman uit handen van Kotalla heeft weten te bevrijden. Niettemin was een gevangenisstraf van 5 jaar geëist, doch het Hof heeft deze Duitser echter vrijgesproken. Menu voor de wintermaand DECEMBER maand van koude, van regen of misschien wel van de eerste wintersneeuw en vorst. Laten wij ons nu wapenen door een goede stevige voeding die ons beschermt tegen ve lerlei aanslagen op onze gezondheid! Daartoe moeten in iedere maaltijd le vensmiddelen worden verwerkt, die ons de nodige beschermende stoffen verschaffen, dat zijn: eiwitten, voe- dingszouten en vitaminen. Voedings stoffen die ons eiwit leveren zijn; vlees vis. melk (ook karnemelk en yoghurt) en peulvruchten. Daarom geven wy §an iedere maaltijd een van deze ei witrijke gerechten; als er geen vlees is, bijv, vis; ook kunnen we inplaat» daarvan pap of een ander melkge- recht voor toe geven "tótfV/ GROENTEN EN VRUCHTEN zyn rijk aan vitaminen en zouten. Deze be schermende stoffen, geven het lichaam grotere weerstand tegen allerlei infec ties. Groenten als boerenkool, spruitjes wortelen, kool, zijn daarom zeer ge zond mits men ze niet te lang en vooral met weinig water kookt, daar anders juist de goede stoffen eruit ver loren gaan. Ook daarom raden we U aan met Uw rode kool eens een kop je havermout mee te koken, zodat het vocht gebonden wordt, en in de boeren kool stamppot gerust eens een hand vol geweekte gort te doen. Dit maakt het gerecht bovendien smeuig en voed zamer. RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN Rode kool met havermout 1 kg rode kool, 1 kopje havermout, zout, laurierblad, kruidnagel, azijn, suiker, boter of margarine, (2 zure ap pelen) De kool schoonmaken, in vieren ver delen en in dunne reepjes sny'den of schaven. Ze opzetten met weinig wa ter. met de havermout .de kruiden, zout en suiker. De kool in een geslo ten pan in plm. drie kwart uur gaar koken. Op het laatst de appelen mee koken (direct meekoken verlengt de kooktijd) en de kool op smaak afma ken met azijn. De havermout bindt her kookvocht Gebakken appelschijven met custardvla 2 stevige appelen, wat suiker en kaneel, wat boter of margarine. Halve liter melk, twee "en een halve eetlepel custardpoeder, iets zout, 30 gram (bijna 3 eetlepels) suiker. De appelen schillen of afwassen, in schijven snijden en er het klokhuis uit boren. Een klontje boter of margarine in de koekenpan smelten en hierin de appelschijven aan weerszijden snel gaar en bruin bakken. De schijven in 'n schaal of kom leggen en bestrooien met wat suiker en kaneel. Van de melk met een snuifje zout ,het custard poeder en de suiker vla koken De vla koud laten worden en óver de appelschijven gieten. BARTALI EN COPPI GEZUIVERD Tijdens het cong' s van de Italiaan se wielerbond, dat in Napels gehouden wordt, zijn de straffen herroepen wel ke aan Bartali en Coppi waren opge legd wegens hun ..negatieve" houding bij het wereldkampioenschap op de weg t-- Valkenburg Het besluit werd met algemene «n men genomen op voorstel van de delegatie Van Toscane, op grond van het eervol verleden van beide renners. VRIJDAG 10 DECEMBER 1948 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram. muziek; 9.00 Lichte morgenklanken: 10.00 Mor genwijding; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Zangrecital; 11.15 Gram. muziek; 12.00 Pierre Palla orgel; 13.00 Nieuws 13.20 De Kwintetspelers: 14.00 Kookpraatje; 14.20 Werken van Bach en Blavet; 15.00 Ons volk in zijn dichters; 15,20 Platen-cabarer; 16 Omroep ks meror- kest; 16.30 Tussen Uf/aalf en zestien; 17.20 Wij en de muziek; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.30 Neder land en zijn gewesten; 20.00 Nieuws; 20.05 Vioolrecital; 20.30 Midden in de wereld, cursus; 21.00 Men vraagt en wij draaien; 21.30 Kermis der ijdel- heid, hoorspel 22.15 Swing and sweet. 23.00 Nieuws, Hilversum H 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram. muziek; 9.35 Schoolradio; 10.05 Muziek houdt fit; 11.00 De Zonnebloem; 11.40 School radio; 12.03 Pianorecital; 12.33 Kareol- „eptet 13.00 Nieuws: 13.25 Promenaas- orkest; 14.00 „Die Schöpfungvar Haydn; 15.30 Middagconcert 16.0° De Zonnebl 17.00 Voor de Ugr 18.00 Orkest Xavier Cugat 18.30 Zangreci tal; 19.00 Nieuws; 19.30 Brabants half uurtje; 20.00 Nieuws; 20.12 Vioolreci tal 20,35 „De tien Geboden", klank beeld: 21.30 Omroeporkest: 03.°" Nieuws. en de vreemde klok 22. „Hé!" riep Kappie naar de maat, die zonder dat hij ergens erg in had op de brug stond. „Zet de telegraaf op „Stop!" 0«-niddellijk stoppen!" „Waarom?" riep de maat terug. „We varen -n goed? Geen zandbank, geen ijsberg, geen schip rechtvooruit niets!" „Doe wat ik zeg, ezel die je bent!" schreeuwde Kappie. „Kijk daar dan!" En hij wees naar het Romeinse slavenschip. De maat keek en schrok zich een ongeluk. „Wat is dat?" gilde hij, Iets vreemds! Ellende!" Hij holde naar de telegraaf en zette die op stop. Maar er was niets meer aan te doen. Het slavenschip naderde zeer snel en de opzichter vuurde de slaven tot nóg sneller roeien aan. FEUlLLhIUN dooi XAVIER DE MONIEPIN 56. Diu.nmels riep een der gendarmes uit vooi een Slotenmaker hebt gij zeer fijne blanke handen. Ik ben erg ziek geweest, stamelde de vluchteling, en heb in lange tijd niet kunnen werken. Dat schijnt zo. De gendarne haalde een papier te voorschijn, dat hij openvouwde en aandachtig doorlas nu en dan de lezing Stakende om de zogenaamde Pierre Landais van het hoofd tot de voeten op te nemen. Juist, dat gelijkt volkomen, zei hij tenslotte bij bij. zichzelf. Daarop vervolgde hij: Komaan, vooruit vriendje. Wij zuilen u naar uw bestemming biengcn. Gy neemt mij gevangen! riep Vaubaron, ten toppunt van angst en schrik uit Wy nemen u niet gevangen. Wij zullen u eenvou dig brengen naar het parket van de procureur des ko nings, aan wie gij u zult hebben te verantwoorden. Om twee zeer goede redenen. Vooreerst heht gij geen papieren en dat is volstrekt niet zoals het behoort. Ten tweede kunt gü een heel eerlijk man znjn en ik wens het voor u, maar gij hebt het ongeluk sprekend te gelijken op een zeer berucht boosdoener, die uit de ge vangenis te Parijs is ontsnapt en wiens signalement door heel Frankrijk aan al de brigades der gendarmerie is toegezonden. Mijnheer! mijnheer! stamelde Vaubaron geheel bui ten zichzelf, ik ben geen misdadige-, dat zweer ik u. Wanneer dat zo is, zult gij het de procureur des konings gemakkelijk kunnen bewijzen. Dat is een ver standig man. Hij zal de zaak spoedig in orde brengen, maar ik moet mijn instructies volgen. Vooruit dus, la ten wy geen tijd meer verliezen. Vaubaron voelde, dat hij verloren was, hij trachtte geen weerstand te bieden, noch door bidden en smeken de vrijheid terug te krijgen. Hij begreep, dat geen van beiden helpen zou. Hij sprak geen woord meer en plaatste zich langzaam met het hoofd voorover gebogen, terwijl grote tranen zijn ogen ontsprongen, tussen de beide gendarmes en deed aldus zijn intrede in Brest. Zoals men begrijpen kan, stelde de politie te Parijs er het grootste belang in. dat een zo groot misdadiger als Jean Vaubaron gevat werd. De strengste orders waren dan ook gezonden en het was een wonder, dat de vluchteling niet vroeger in de handen van het gerecht gevallen was. Voor de procureur des konings gebracht, verried de verpletterde Vaubaron zich zelf spoedig door de verwar ring en het onsamenhangende zijner antwoorden en ein digde met te bekenen, dat hij de vluchteling was, wiens gevangenneming men op ao hoge prys stelde. Niet weinig trots op deze vangst gaf de procureur des konings bevel om deze grote misdadiger niet naar de stadsgvangenis te brengen, die geen voldoende zekerheid bood tegen een tweede ontsnapping, maar naar de ga leien, om daar te verblijven totdat nadere orders uit Parijs over zijn lot beslist zouden hebben. Dientengevolge werd de ongelukkige opgesloten in een der gevangenhokken, bestemd voor zulke galeiboeven, die zich aan weerspannigheid of de een of andere overtreding van het reglement schuldig gemaakt hebben. Na verloop van een half uur, gedurende welke tijd de gevangene aan de wanhopigste gedachten ten prooi was, hoorde hij het geluid van voetstappen, die zijn ge vangenis naderden. Eensklaps kwam een gedachte bij hem op. Men heeft mij niet doorzocht, dacht hij en had de tegenwoordigheid van geest, acht goudstukken, die hij nog bezat in een donkere hoek der cel te verbergen. Twintig francs waren hem genoeg geweest om al die tijd van te leven. Het was tijd; de deur werd geopend en de commissaris generaal virgezeld van twee bewaarders, benevens nog twee personen, die een pak kledingstukke i en ketenen Het parket- de procureur des konings! Maar waarom mijnheer? In 's hemels naam, waarom? droegen trad binnen. Gy zijt aan myn zorg toevertrouwd, zei de commissa ris tot de gevangene en ik moet voor u instaan. Daar gij van een grote misdaad wordt beschuldigd, moet ik u aan hetzelfde reglement onderwerpen als de galeiboe ven, die onder mijn bewaring zijn. Gij moet dus de kle ding der galeien aandoen; gij zult boeien aan handen en voeten krijgen; uw haar en baard zullen afgesneden worden. En in uw eigen belang moet ik u waarschuwen dat, wanneer gij racht te ontsnappen en uwe pogingen tegen alle waarschijnlijkheid lukken een kanonschot uw vlucht bekend zou maken. Uw hoofd zou alsdan op prijs gesteld worden en men zou u opsporen en najagen zoals men de galeiboeven doet. Gij zijt nu gewaarschuwd schik u in uw lot en vererger uw toestand niet moed willig. Een half um daarna bevond de ongelukkige zich al leen in het hok, waarin reeds zoveel misdadigers voor hem hadden gezeten, gekleed in het rode pak der galei boeven en met ifgesneden haar en baard. Tegen de morgen vartvde derde dag lag hij uitgestrekt op de smalle legerstede, die het enige meubelstuk van het óok uitmaakte, toen hij een vreemd geluid hoorde, dat uit de muur scheen te komen, die zijn hok van liet daaraangrenzende afscheidde. (Wo-d ve:vj.gd).

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3