üwraaitki' r 1 Over een half jaar goede stereoscopische films in de bioscopen ?r^7i\v "SEMNIOTR, Vorstin, die legende is geworden' Contact met Djokja „op enige belangrijke punten teleurstellend" Haarlem's raad wil vleesfraude onderzoeken Bevolkingsaanwas 5' JAARGANG N' 1405 VRIJDAG 10 DEC. 1948 Uitgave Stichting „De Vrije Alkznaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar, Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 3.90 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per m.m., familieberich ten 18 ct. Bjj contract aanzienlijke korting, Verantw. redacteur J. van Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200-3971 „Veri-Vision", uitvinding van Nederlandse arts, zal film-revolutie te weeg brengen Hel beeld is volkomen natuurgetrouw Na 20 jaar experimenteren is. een Nederlandse arts er in geslaagd een ©pnamecamera voor stereoscopische films te construeren, waarmee een volkomen natuurlijk stereocopisch beeld op de celïuloid-strook wordt vastgelegd. Deze methode, het „Veri- vision-systeem" is voor een klein in ternationaal gezelschap journalisten en filmexperts in Den Haag voor het. eerst gedemonstreerd. Waarschijnlijk zullen de eerste openbare voorstel lingen binnen een half jaar in Neder landse theaters worden gegeven. De uitvinding is gebaseerd op een tot dusver onbekend natuurkundig principe, dat verband houdt met het stereoscopische zien. Zowel in Ame rika als in Rusland worden reeds ja renlang voorstellingen met stereo films gehouden. In Moskou is hier voor een speciaal theater ingericht en in de Verenigde Staten worden zowel iai de amusementsbioscopen, als voor instructiedoeleinden voor de vloot ste reoscopische films gebruikt Geen „levensgevaar" meer Maar welke methode men ook bij de opnamen volgt, tot dusverre kleefde hieraan bij projectie steeds het be zwaar, dat het beeld als het ware uit het doek schoot, waardoor de toe schouwer zich ieder ogenblik bedreigd voelde door een arm of een been. een vliegtuigvleugel of een ander zwaar voorwerp, dat in zijn visuele ver beelding in zijn richting kwam. De uitvinding, die thans v/erd gedemon streerd, zowel in zwart-v;it als in kleuren, houdt het beeld volkomen „binnen" het doek, terwijl de illusie van de derde dimensie, de diepte dus. volkomen natuurlijk is. In het oog van de toeschouwej- fungeert het projec- tiedoek als een groot venster, waar achter het gebeuren zich afspeelt- Pilotenkeurlng bracht uitvinder op het spoor Deze uitvinding van dr F. H. Reyn- ders uit Schipluiden bij Delft 'rekt. „Te veel regelen is verkeerd", meent min. van Justitie Bij de behandeling van de begro ting van Justitie in de Tweede Kamer heeft mej Tendelo (P.v.d.A.) gisteren gepleit voor „een nieuwe rechtsorde, waarin persoonlij'ie vrijheid en on schendbaarheid worden gewaarborgd" Met name drong zij aan op een spoe dige publicatie van het rapport van de commissie De Monchy over de administratieve rechtspraak; ZEDENVERWILDERING Verschillende andere sprekers dron gen aan op een krachtiger tegengaan van de zedenverwildering. De „zinnen prikkelende lectuur" werd van vele kanten als een groot gevaar geken schetst. De minister van Justitie antwoord dt> op dit laatste punt, dat hij me dewerking heeft van de boekhandel, het boekenimportbureau enz. In het algemeen merkt hy óp, dat de vrijheid van individuen en groe pen niet meer beperkt mag worden, dan stt'ikt noodzakelijk is. Te veel regelen en te veel verbie den is niet goed. Te wachten is een regeling van het tuchtrecht voor de pers en dan zal nader worden bestudeerd in hoeverre deze door strafrecht gevolgd moei worden. TIJDELIJKE OPKLARINGEN Zwaar bewplkt met opklaringen en slechts enkele verspreide regenbuien. Aan de kust tijdelyk krachtige, overi gens meest matige wind tussen Zuid- West en Zuid. Iets minder zacht. zowel in Nederland sis in het buiten land, grote belangstelling. Deze arts was in 1920 belast met keuring van militaire vliegtuigbestuurders te Soes- terberg. Hij vroeg zich af, waarom de ene piloot 2onder moeite een goe de landing kon maken en de ander niet en kwam tot de conclusie, dat het geheim hiervan schuilde in het stereoscopische gezichtsvermogen van de betrokken bestuurders. Hij onderzocht deze materie en ont dekte tot nog toe onbekende wetten, waarop hij zijn vinding kon baseren In de oorlog kwam hij tot zijn defi nitieve consfructie van de „Veri-Vi sion"; in het geheim werd er patent op genomen. Het is voor de toeschouwers nog no dig, bij de vertoning een bril te dra gen. die enkele centen kost. maar men is reed® doende om, nar 7 Russisch voorbeeld, een scherm te construeren die deze brillen overbodig maakt. ,,ln levende lijve" Wat „Veri-Vision" voor de amuse mentsfilm kan gaan betekenen be hoeft weinig betoog. Men stelle zich slechts voor Ingrid Bergmann, het monster van Frankenstein of DonaM Duck in levende lijve en in fascine rende kleuren voor zich te zien om de mogelijkheden van „Veri-Vision* ten volle te beseffen Ook. tekenfilms kunnen zonder wijziging van de ge bruikelijke apparatuur in ..Veri-Vi sion" worden opgenomen. De stereoscopische film is door de ze uitvinding uit het rariteiten-kabi net gehaald. Zij belooft voor de toe komst een met betrekkelijk eenvou dige middelen te voltooien revolutie in de filmwereld. „Die voorbeeldige vorstin, die de geschiedenis is getreden en legende is geworden",, zo karakteriseerde de beroemde Franse schrij ver Georges Duhamel, bij wie Nêderland zéér hoog aangeschreven staat, gisteravond te Parijs, waar een late jubileumviering in de ver- eniging FrankrijkNederland plaats vond, onze vorstin Wilhelmina. Dit is het nieuwe, zo juist :>door de kunstenaar Willy Sluyters voltooide portret van „de vorstin, die legende werd". Den Haag legt accent op bestandsschendingen C v.G.D. krijgt een nota Van officiële zijde werd gisteravond te Den Haag het volgende medege deeld: „De ministers Sassen en Stikker en de gedelegeerde van 't opperbestuur, de heer Neher, die j.1. Dinsdag in ons land zijn teruggekeerd, hebben in de ministerraad verslag uitgebracht over de informele besprekingen welke zij in Indonesië hebben gevoerd. Daarbij (is gebleken, dat hun contact met de vertegenwoordigers van de Republiek op enige belangrijke punten teleur stellend is geweest. De ministerraad heeft hierbij op nieuw de toeneming van de bestands- schem/ngen onder ogen gezien. Na dat er een lichte daling in de be standsschendingen was ingetreden tij dens het eerste verblijf van minister Stikker in Indonesië, is sindsdien een sterke stijging van het aantal inciden ten geconstateerd, zodat in de week van 1 tot en met 7 December in federaal gebied het droevig record van 307 incidenten werd gemeld, het hoogste weektotaal sedert de onder tekening v. d. Renville-overeenkomst en van het bestand. Ernstig is, dat het aantal moordaanslagen en ontvoerin gen, waarvan Indonesische bestuurs ambtenaren het slachtoffer zijn, de laatste weken toeneemt. Naar aanleiding van de in de mi nisterraad gevoerde bespreking werd een instructie opgesteld bestemd voor de delegatie van het Koninkrijk te Batavia (de delegatie, welke sedert het optreden van de commissie van Goede Diensten aangewezen is om via deze commissie de formele be sprekingen met de Republiek "te voe ren). Ingevolge deze instructie zal die de- ■1—iiiiiiMiiiiiia Naisir: „Onderhandelingen, geen overgave" „Antara" maakt melding van oen interview met de Republikeinse mi nister van Voorlichting, Moh. Natsir. In dit interview zeide Natsir, dat de stichting van een interim-regering voor geheel Indonesië niet mag inhouden, dat de koloniale regeringsvorm her steld wordt. De Republiek is bereid door onder handelingen tot een overeenkomst te komen en niet door overgave. Er zijn nog geen tekenen, dat de Nederlan ders tot de door de Republiek ge wenste regeling, welke een erkenning van het de facto gezag der interim- regering inhoudt, willen komen, al dus Natsir. HONGAARSE PREMIER TRAD AF. Tengevolge van een „zuiverings actie" in de Hongaarse Partij der Klei ne Boeren, is do leider dezer partij en Hongarije's minister-president, Din- nyes, afgetreden. Met hem ging formeel 't hele kabinet, maar men verwacht niet dat Istvan DoJ>y, die hem waarschijnlijk zal opvolgen, veel ver anderingen in de samenstelling der regering zal aanbrengen. CONGé GENOMEN. Graaf Heinrich von Einsiedel, klein zoon van Bismarck, hoofdartikelen schrijver van het officiële te Berlijn verschijnende Sovjet-Russische blad „Tagliche Rundschau" heeft zijn mede werking aan dit blad gestaakt en zich naar de Westelijke sectoren van Ber lijn begeven. „Ik kon niet langer zeg gen wat ik geloofde", verklaarde hij. legatie een nota aan de commissie van Goede Diensten overhandigen, waarin het regeringsstandpunt vervat is. Zodra de nota ter kennis van de Commissie van Goede Diensten ge bracht is, kunnen over de inhoud na dere mededelingen verwacht worden". VAN KLAVEREN—DELANN'OlT GAAT NIET DOOR. De voor Zondag 2 Januari te Ant werpen beraamde wedstrijd Cyrille Delannoit Bep van Klaveren, gaat niet door: te elfder ure heeft Van Klaveren het besluit genomen om met dezelfde boot als zijn vrouw naar Australië t« vertrekken, d.w.z. Zater dag a.s. Een lelijke streep door de rekening van de Belgische organisa toren, die zo iets allerminst veVwacht hadden! PEÏP1NG OP 45 K.M. AFSTAND GENADERD. Uit Nanking wordt melding ge maakt van aanvallen der communis tische troepen op een afstand van minder dan 45 kilometer ten Noord- Westen van Peiping en op ongeveer 2estig kilometer naar het Zuiden. De regeringstroepen, die ten Westen van Hsoetsjow zijn geïsoleerd, hebben alle pogingen om uit te breken opge geven. Bev n: „Atlantisch Pact waarborg voor Europa's veiligheid" Duitsers zullen niet meer uit de band kunnen springen „Wanneer wij komen tot een suc cesvol besluit van onze besprekingen over een Noord-Atlantisch Pact, aldus Bevin in een gisteren voor het Britse Lagerhuis gehouden rede over de bui tenlandse politiek, en ik heb er alle vertrouwen in, dat zulks het geval zal zijn, zal een dergelijk pact betekenen, dat een belangrijk gedeelte van de wereld de gelegenheid zal krijgen toe te treden tot een systeem van collec tieve veiligheid. Doch wat belangrij ker is, het z^l vertrouwen geven, in het bijzonder aan de West-Europese mogendheden. Ik ken niets, dat ons een betere kans zou geven de eeuwen lange strijd tussen Duitsland en Frank rijk te beëindigen en het vertrouwen van Frankrijk voor de toekomst te waarborgen als dit. Atlantisch Pact". OVER EEN PUNT EENS. Even tevoren had Bevin reeds ver klaard, dat de vier mogendheden het er over eens geworden zijn, dat de kwestie van het trustschap van de industrieën van het Ruhrgebied door de Duitsers zelf geregeld zou worden. Verschillende afgevaardigden inter rumpeerden: „Wie werden het eens?" Bevin antwoordde: „Molotof, Bidault en Marshall. Dat is het enige punt. waarover zij het absoluut eens waren". T.a.v. de Berlijnse kwestie her haalde Bevin het Britse standpunt: eerst opheffing der blokkade, dan pra- ten. De „luchtbrug"' houdt het wel uit... „VEILIGHEIDSCOMMISSIE"? Bevin gewaagde voorts van de in- steSïing van eèh militaire „Veiligheids- commissie", die- de bevoegdheid tot controle in Duitsland zal hebben en een essentiële waarborg zal zijn tegen herleving van Duitse agressiviteit. JAPANSE AFGEVAARDIGDEN OMGEKOCHT Mevr. Tamajo Mèjagi, lid van de Ja panse Senaat heeft verklaard, dat talrijke afgevaardigden bedragen ten belope van verscheidene millioenen yen hebben ontvangen om het wets ontwerp tegen de prostitutie, dat op 22 Juni j.1. bij de Kamer werd ingediend, te doen afstemmen. BELCHER ZAL AFTREDEN. De raadsman van John Belcher, par lementair secretaris bij het Britse departement van Handel, heeft aan de gerechtelijke autoriteiten, die bezig zijn met een onderzoek naar aanlei ding van de beschuldigingen van cor ruptie op regeringsbureaux, medege deeld, dat Belcher na zijn verhoor zijn functie zal neerleggen. DOOD—VERKLAARD President Tramam heeft de onder Republikeinse contröle staande „com missie inzake on-Amerikaanse activi teit', welke een onderzoek instelt naar beweerde communistische spioowwtge. een „dode commissie" genoemd en baar ontbinding voorspeld na het bij eenkomen van het nieuwe congres in Januari aanstaande. PRINSES ELIZABETH's ZOON WOENSDAG GEDOOPT De zoon van prinses Elizabeth zal Woensdag a.s. worden gedoopt. De doopplechtigheid wordt in beslo ten familiekring op het Buckingham Paleis gehouden. De vijf fracties van de Haarlemse gemeenteraad, uitgezonderd de com munisten. hebben besloten gezamen lijk een voorstel in te dienen tot in stelling van een commissie uit de ge meenteraad, die een onderzoek zal moeten instellen naar beweerde frau des bij het gemeentelijk slachthuis De motie, die 15 December zal wor den ingediend, spreekt ervan, dat de onthulde gebeurtenissen by het slacht huis onrust onder de bevolking heb ben gewekt De fraudes, waarop bedoeld wordt, werden eind November ontdekt en hielden verband met het onrechtmatig verstrekken van vrijbankvlees aan be vriende relaties van personeelsleden. Vlees van slechte kwaliteit, dat voor hondenvoer bestemd was, moest dan dienen voor aanvulling van het te kort. Bovendien zouden inventaris stukken ontvreemd zijn. Bij de ge vallen van fraude waren de directeur, de V, die hoofdinspecteur van het slachthuis K. en enkele andere func- tionnariseen door de politie genoemd als betrokkenen. Het politieonderzoek heeft intussen nog geen opheldering gebracht. Ei- behoorde reden tot vreugde te zijn in Nederland. Reden tot vreugde, vanwege onze snelle bevolkingsaai> was. We moesten blij zyn, omdat er zo veel kindertjes geboren worden, want kinderen zijn een bron van veel vreugde. We moesten ook blij zijn, dat het sterftecijfer in Nederland zo laag is, want de dood komt altijd nog vroeg genoeg. Bovendien is het lage sterftecijfer een bewijs, dat er aan de gezondheidszorg in ons land nog al een en ander gedaan wordt. En daa* moeten We trots op zijn. En toch, al hebben we nog zo veel reden tot vreugde, het is geen echte, geen zorgeloze vreugde. Daarvoor heeft men slechts de cijfers te bezien, <Ji« te vinden zyn in het onlangs gepu bliceerde werk: „De toekomstige be volking van Europa in 1970". Aan de hand van deze cijfers kun nen we constateren, dat de bevolking van Nederland ontstellend hard groei*. In de eerste plaats door een hoog ge boortecijfer en in de *-weede plaats door 'n laag sterfte 2 ijfe: Al® we onze cijfers vergelijken met rieigië, bemer ken we, dat op elke duizend inwoners in Nederland tien kinderen meer ge boren worden en vijf mensen minder sterven dan bij onze Zuiderburen. In het zoeven genoemde boek """rdt dan ook berekend, dat vn»V« Jg van België naar alle waa.^chijri.ijk- heid in de komende 25 jaar met een millioen zal dalen, terwijl voo-r Neder land wordt voorspeld, dat wij na ver loop van diezelfde periode twee drie milioen mensen meer bezitten. Het moest een reden tót vreugde zijn. Even goed a-3s het voor elke moeder een reden tot vreugde moet zijn als haar jongen uit zijn broek groeit. Met dat verschil eebter. da< een nieuwe broek ondanks textiel- sehaarcte en financiële zorgen niet tot de volslagen onmogelijkheden be hoort, terwijl Nederland znch geen nieuwe broek kan aanpassen. Hoog stens kan het de pijpen iet8 lange* maken door verdere inpolderingen. Gebiedsuitbreiding op andere wijze hebben we niet te wachten en wen sen we ook niet Omdat dSe 12 mil lioen mensen toch moeten werken en eten en verdienen, zoekt men een op- loding in een sterk doorgevoerde in dustrialisatie. Het is mogelijk, dat de uitkomst hier ligt Wij hebben er slechts matig vertrouwen in. Het is niet voldoende om een industrie op te bouwen. Men moet voor de te fa briceren producten ook afzetgebied hebben Is dat afzetgebied in de toe komst te vinden, als men weet. dat tal van landen hun industrie uitbrei den? De vraag is niet of er behoefte is aan industriële producten. De grote vraag is. of er koopkracht genoeg ia in die landen, waar de industrialisatie nog op een laag peil staat. Er is ge gronde reden om dat te betwijfelen. Het ziet dus somber uit. Tenzij men er in zou slagen het levenspeil van het Nederlandse volk zo hoog op te voeren .dat er een bykams ongeli miteerde vraag is naar de producten, die onze eigen industrie voortbrengt. Hopen doen we het. Geloven nog niet. v. Z. onze tciaine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1