De bisschop was niet te vinden, en de beelden gingen niet mee Revolutie op de Sijdewind Benauwde uren voor Schout en Schepenen Het was op Maandag, de 23ste Augustus van het jaar l64®. OP het •tadhuis van Niettdorp waren verga derd: Herman Hartman van der Wou- de, hoofdofficier van de Niedorper Cogge, Hendrick Kleasz Schoenma kers en Cornelis Dirk Kistemabei', fcurgemeeste ren van Nieudorp, alsme de Klaes Houtkoper, Arien Moerbeeck en Kiaes Jacobsz, schepenen. Ze zitten breeduit in zware stoelen cn trekken behoedzaam aan de lange pijpen. Dan wordt de rust ver stoord. Er komt bericht binnen, dat aan de Sijdwind een Paapse bis schop ig gekomen en dat er langs •11e wegen wagens met volk daar heen trekken om het heilig Vorm sel te ontvangen en hun „bijgelovi ge Godsdienst" uit te voeren. En al was er dan ook vrede met de koning van Spanje, daarom moest men niet denken, dat men er mee accoord iging, dat de Roomse Eredienst werd bedreven. Terstond besloot men dan ©ok, op voorstel van de officier, om de koe bij de horens te vatten. De heren huurden een wagen af, voorzagen zich van degens en pistolen en lieten zicb Jn allerijl naar ^Zijdewind rijden. EEN ONWELKOME INKOMSTE Toen ze langs de Weel aan het begin va® Sijdwind kwamen, zagen ze daa» vele personen staan, die toen zij heD ontwaarden met zakdoeken en wimpek begonnen te zwaaien. Deze personen stonden kennelijk op de uitkijk. Toen de officier, burgemeesteren en sche penen dit gewaar werden, reden ze zo snel mogelijk op het preekhuis aan. ■waar een zeer grote menigte van naar schatting wel drieduizend man bijeen •was. "et preekhuis was vol, de wegen, de «*r\eiv de boomgaarden, alles was op gepropt met mensen en wagens De genen die in het preekhuis waren kwa men rerstond er uit, met doeken om 't voorhoofd Het verslag dat wij door bemidde ling van de heer Mekken kregen gaat dan verder: Met mannenmoed baanden wij ons een weg door het volk en gingen gezamenlijk de Zuiddeur in. het preekhuis binnen Terstond werd het preekhuis, de galerijen en de cellen onderzocht, maar de bisschop, die naar men be weerde door de Paus gezonden was, alsmede zijn helpers, die men ten - getale van twintig schatte, waren spoorloos verdwenen. Ze waren tijdig gewaarschuwd en wisten te ontkomen. De schout met zijn rakkers vonden toen het altaar, gereed voor de Godsdienstige plechtig beid Veel was er echter afgerukt en lag op de grond. Een paar van dege nen .die als de belhamels werden be schouwd, werden in verhoor genomen In het preekhuis. HET VOLK WORDT WOEDEND De verhoorden waren Willem Al- bertsz en Pieter Cornelis Dissel, wo nende op dc Sijdwind en na enig dra len verklaarden ze. dat de persoon, die de dienst had geleid, hen onbekend was, maar dat ze wel dachten, dat hij meer was dan hun priester Het schijnt dus wel zeker, dat er een bisschop is geweest. De officier, bijgestaan door de dien der van Justitie deed hierop alle deu ren van het preekhuis sluiten. Hetgeen niet onverstandig was, want het samen drommende volk begon een dreigende houding aan te nemen. Vooral toen ze de beelden en ornamenten van het al taar haalden, begon het volk te schreeu wen. dat ze dat niet dulden en dat ze niets met de schout te maken hadden. Hij mocht zich heel wat verbeelden, ze zouden zelf wel rechter zijn! Onverstoord gingen de officier en zijn helpers echter door. De altaar- gocderen, een bisschopstaf en het preekhuis werden in naam van de Overheid in beslag genomen en Willem Albertsz en Picter Cornelis Dissel werd in scherpe bewoordin gen aangezegd, dat er niets vernie tigd of verduisterd mocht worden en dat zij er aansprakelijk voor werden gesteld. Toen moesten deze lieden verklaren, waar de bisschop Het spreekt vanzelf, dat ze dat niet wisten! Gedurende de ondervraging steeg de volkswoede hoger en hoger en tenslotte werd een aanval op deuren en ramen van het preekhuis gedaan. De luiken werden voor de ramen vandaan gescheurd en woeste dreigementen werden geuit Voorlopig slaagde de officier met zijn dienaren er in, om met de degens en geweren, de menigte in bedwang te houden. Het onderzoek naar de bis schop werd voortgezet. Men vermoed- nen nog wel baas maar enkele rad draaiers schreeuwden, dat er ook die naren van de bisschop waren «net pi stolen. De schout begon zich erg on plezierig te voelen en hij beloofde stilzwijgendheid. Toen was het hek helemaal van de dam en de moed van het volk werd steeds groter. Overal haalden ze zwa ze stokken vandaan, de weg werd opengebroken en men maakte zich gereed om onder het uiten van de vreselijkste dreigementen het hele preekhuig met deszeifs inhoud des noods te vernietigen. Uit het verslag krijgen we de indruk, dat het volk niet de bedoeling heeft gehad om tot werkelijke geweldple ging over te gaan. Waarschijnlijk heb ben de belegerden benauwde gezich ten getrokken. In ieder geval ontwik kelde zich een gesprek tussen de of ficier en het volk. Het volk schreeuw de, dat de officier niet het recht had hen lastig te vallen en de officier schreeuwde, dat hij het op last van de Staten deed, waarop het volk weer hij het gezelschap op de terugreis in het water zou rijden en hen er niet meer uithalen cn nog veel meer van dat fraais. Het verslag besluit: En zo hebben wij, met groot gevaar voor lijf en leden die aanval doorstaan, met ach terlating van ons geschrift, zoals we reeds melden, doch wij hebben niet kunnen nalaten, van deze feiten deze akten en verklaring op te la ten maken, om ten allen tijde hier van te getuigen, mocht dit nodig zijn. Deze verklaring werd opgemaakt ten overstaan van Notaris J. de Jong te Alkmaar. WAS ER EEN BISSCHOP Er schijnt inderdaad een bisschop met vele bedienaren op die dag te Zij dewind geweest te zijn. In de onder ede afgelegde verklaring lezen we ten minste, dat die zelfde dag omstreeks vijf zes uren de Bisschop te paard en een wagen vol, waarvan de voer man was ene Theunis Pietersz, door de Heerhugowaard naar Alkmaar is gereden en vandaar in volle da-af ver der. DE STRAF VOLGT OP DE ZONDE Het sPreekt wel vanzelf, dat een der gelijke opstand tegen de wettige ordon nantiën niet ongestraft Weef, al had de officier ook nog zo veel stukken getekend. Daarvóór was het feit te ern stig. De pastoor van Zijdewind, Bavo OPGRAVINGEN IN SINT MAARTEN In verband met de recente opgravin gen bij de kerk te Sint Maarten plaat sen wij hiebij een tekening van het historische kerkje. de, dat hij zich verborgen had In een grote kist onder het altaar. De sleu tels waren echter niet te vinden. DE AANVAL BEGINT De gesloten deuren moesten het nu ontgelden en het duurde niet lang, of deze bezweken. Woedende mannen drongen het preekhuis binnen, maar moesten wijken voor de degens en de geweren van Schout en schepenen en de officier met zijn dienaren. De deur kon men echter niet meer dicht krij gen en nu begon het volk ook een aan val op de andere deur. Die hield het niet lang uit én de ingeslotenen wer den nu van twee kanten bedreigd. Het begon er lelyk uit te zien. Want voorlopig waren ze door hun wape- De venter voegt aan haar verscheidenheid van fabrieken een nieuwe indu strie toe. Een Amerikaanse onderneming laat er een fittingfabriek bouwen, de eerste van haar soort in Nederland. bulderde, dat het nergens- zo was al* i® Nieurop. Alle officieren, zo schreeuwde het volk, laten het toe, maar deze was een geweldenaar en een vrede-breker. EEN COMPROMIS Het kwam tenslotte zo ver, dat de officier en de schout een verklaring afgaven, dat niets zou worden wegge voerd. Als de officier weigerde te te kenen op een of ander punt, begon het geschreeuw weer luider te worden en dreigde men hem dood te zullen slaan. Dan tekende de officier maar weer. Eindelijk eiste men van hem, dat hy het proces-verbaal en de notities van de altaargoederen voor hun ogen zou verscheuren, maar daar was hij „om leven noch om sterven" toe te bewe gen. De schout had echter het leven te lief en liet het door zijn secretaris voor de ogen van het volk in stukken scheu ren Op handslag moest toen aan Corne lis Jan Veranker, Rooms vroedschap van Winkel worden beloofd, dat er niets zou worden weggevoerd. Hier op ontsloten de belegerden in aller ijl de Oostdeur en bleven Willem Albertsz en Pieter Cornelis Dissel borgen voör hun leven. Toen ze buiten gekomen waren, zagen ze pas .goed in welk wespennest ze zich gestoken hadden. Overal verhitte cn woedende gezichten, die hen de vreselijkste bedreigingen toeriepen, in houdende, dat het beter was hen. in het preekhuis te verbranden, tiaar zy het toch wel weer met een geldboete zou den moeten bezuren. Ia snelle draf ging het toen op Nieurop aan, terwijl het volk met de geweren ip bedwang werd gehouden. De voerman, Jacob Oosterleeck, had het ook niet prettig gehad. Men had hem voor al wat le lijk was uitgemaakt en verlangd dat Costerus Cleerbesem werd voor eeuwig in de ban geslagen en moest 1400 gul den boete betalen. Ook Willem Albertsz en Pieter Cor nelis Dissel werden voor ecuwig uit Holland gebannen en kregen Ieder een boete van f. 1400.- De Roomse vroedschap van Winkel, Cornelis Jan Veimeker moest 1600r betaüen en de voerman die de bisschop had gereden 11200.-. In totaal moest de voor die tüd ont zaglijke som van f.8300.- aan boete worden betaald. De bisschop, die men later heeft achterhaald, werd verban nen. Zijn bezittingen werdum verbeurd verklaard en het preekhuis te Zijde wind tot de grond toe afgebroken. Het verhaal, dat het oude kerkje, dat in Zijdewind thans als koestal gebruikt wordt, dus getuige zou zyn geweest van deze opstandige bewe ging, is geheel ongegrond. Het ia waarschynlyker, dat men ter plaat se zelfs die plek niet meer kan aan wijzen, waar het voormalige preek huis heeft gestaan. Het is nog geen drie eeuwen geleden, dat onze contrijen het terrein waren van heftige geestelijke strijd, die niet altijd met geestelijke wapens gestre den werd. We geloven echter, dat de schout en de schepenen van Nieurop, alanede de officier en zijn dienaar blij zijn geweest, toen ze het Sijdwind achter zich hadden liggen. Het geheel doet echter wel 'n beetje diletanterig aan, als men weet, dat de Roomsen uit tal van plaatsen waren gekomen, ten getale van duizenden, om dan tfi veronderstellen, dat men in zulk een belangrijkegewetenszaak met een zestal mannen maar alles kan doen. Foto K.L.M. De Jaarbeurs kreeg, (bij wijze van Sinterklaas-verrassing) de heugelijk© mededeling, dat overgegaan mag worden tot de zo zeer begeerde uitbrei ding. Wij hebben ontóngs uitvoerig toegelicht, dat de betekenis daarvan is, dat de Kon. Ned. Jaarbeurs aan de spits komt te staan. De ogen van de gehele internationale zakenwereld zijn voortaan een paar maal per jaar op Utrecht gevestigd. Foto's: zo zagen K.L.M.-ogen het complex, zoals het nu nog is. W^eAJbnajnApxiJhj^ Kijk, burgers, zover zijn we nou ge komen' Een werkman mag een re staurant niet meer in ze laten hem niet meer tbc .Ze kijken scheel naar z'n werkmamspakje. 't Is, misschien erg smerig voor het meubilair. Dit was het waaronder Wasili Stepa- nitsj Konopatov te lijden had. In ei gen persoon. Ze sloten hem, broeders, buiten het restaurant. Kijk, zover zijn we nou gekomen. Merkwaardig, hé, Wasili Stepanitsj was de deur nog niet in, of hij kreeg meteen al zo'n gevoel of er iets niet in de haak was, of de portier zo'n beetje schuinsweg keek naar z'n pakje. Dat pakje, je hoeft niet te vragen wat voor een 't er was 'n werkmanspakje, 'n voddig pakje, een soort dweil. Maar daar kun je toch niets aan doen Wasili Stepanitsj scheen deze houding zo beledigend toe dat dc tranen hem in de >gen kwamen. Hij zegt tegen de portier: Wat, zegt- ie, loeng je toch? Is m'n pakje niet naar je zin? Ben je misschien aan overhempjes gewend? De portier bovenste beste kerel Wasili StepandtsJ mee en zet hem in een rijtuig. Wasili Stepanitsj bewaart ook ar het stilzwijgen niet. Broeders, schreeuwt hij, wat is--<tet nou? Als, schreeuwt-ie, nou de politie zo'n baasje de hand al boven bet hoofd houdt en een man voor zyn pakje opsluit, dan, schrecuwt-ie, kaai ik maar beter naar de bourgeois in Amerika gaan, beter dan zo n behan deling te moeten verdragen. En z© voerden Wasili Stepanitsj naar de politiepost en stopten hem in het ca chot. De hele nacht deed onze beste bra ve Wasili Stepanitsj geen oog dicht. Tegen <*de morgen alleen knapte hij een uiltje. En 's morgens wekken ze hem en brengen ze hem naar de com missaris. De commissaris zegt: Kom hier. zegt- ie, kameraar.. Wasili zegt: Mijn persoonlijkheid hebt u beledigd en nou kom hier Is, zegt hij, mijn werkmanspakje niet naar de zin? Wat let me. zegt-ie. of ik Een verhaal van de Russische schrijver ZOSJTSJENKO trekt Wasili Stepanitsj aan zijn elle boog en laat hem niet toe. Wasili Stepanitsj doet een Ntap op zij. Ach zo! schreeuwt hij. De arbeider laten ze niet meer toe in een restau rant? Zyn pakje is niet interessant ge noeg? Daar kwamen, vanzelf, de mensen toelopen. Ze kijken. Wasili Stepanitsj schreeuwt: Ja, schreeuwt-ie .inderdaad, burgers, overhempjes heb ik niet en dasjes, schreeuwt-ie, dae slingeren niet om m'n nekEn 't is mogelijk, dat ik in drie maanden m'n nek niet gewassen heb. Maar, schreeuwt-ie, 't kan zyn dat ik voor het productieplan zweet En misschien heb ik geen tijd om op de heen- of terugweg andere pakjes aan te trekken. Hier beginnen de res taurantsbezoekers hun overredings kracht op Wasili Stepanitsj uit te oe fenen. Ze nemen hem onder de arm meer naar buiten. De portier, die hond drukt stevig met zijn knieën mee om de ingang vrij te houden. Wasili Stepanitsj wordt regelrecht dol, De man brult gewoonweg. Kama ra den! roept-ie, mijn eigen broeders! Wat gaat er nou gebeuren in de staat van arbeiders en boeren? Zonder een overhempje, zegt-ie, staan ze een mens niet toe zich dik te eten Nu ontstond er een tumult Omdat het volk ziet dat de Idee wordt aange tast Ze beginnen de restaurantbezoe kers op zy te dringen. Er zwaait er een met een fles, een ander met een stoel De baas schreeuwt met drie kelen misschien dat ze de inrichting zul len sluiten wegens het toestaan van tuchteloosheid. Iemand van 't orkest is weggerend om dc politie. De politie verschijnt Ze neemt die reis meteen door naar' 't Mali SoVnar- kom om me over de 'behandeling te beklagen De commissaris zegt: Hou op, kameraad, met je zo moe te maken. Dronken mensen, zegt-i«, dat is een verordening bij ons, laten ze in een restaurant niet toe. Maar jij, zegt-ie, je hebt zelfs op de trap staan overgeven. Wat nou? vraagt Wasili. Dat wil dus zeggen, (tót ze me d'r niet om m'n pakje hebben uitgesmeten? 't Was net of er nu een schaduw over Wasili Stepanitsj viel. En ik, zegt -ie, dacht nog wel dat bet mijn pak je was. Maar als, zegt-ie, het is omdat ik dronken was, dan begrijp ik dat in derdaad. Daar voel ik voor. Daarover wil ik niet stryje. Wasili Stepanitsj drukte de com missaris de hand, maakte zijn excuus voor de onrust die hij veroorzaakt had en was weg. Uit: „Geachte Burgers" vertaaJd. Stuivende Akkers Het Novembernummer van het Maand blad voor de Landbouwvoorlichting» dienst is geheel gewijd aan het pro bleem van het stuiven. Diverse des kundigen op dit gebied werkten mei aan dit nummer, o.a. dr. A. J. Zuur die in de Wieringermeer geen onbe kende is. Belangstellenden kunnen dit nummer tegen betaling van 30 cent per stuk verkry-gen by de administratie van het blad, kamer 328, Bezuidenhouts*- weg 30 t® Den Haag.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 4