Ikmaartlei N.HOLLANDSE PERS 1945 Overeenkomst met de Republiek nu uitgesloten geacht Indonesische interim-regering (zonder de republiek) wordt ingesteld Permanente commissie voor Korea Beverwijk houdt voet bij stuk 5* JAARGANG N" 1407 MAANDAG 13 DEC. 1948 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaankr"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week 130 per maand J.90 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 et per nun., familieberkh- ten 18 et. Bij contract aanzienlijke korting, Verantw. redacteur J. van Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200-3971 Nota van de Nederlandse regering De Ned. regering beeft aan de Commissie voor Goede Diensten een nota overhandigd, waarin zij haar standpunt ten aanzien van de jongste on derhandelingen met de Republiek heeft vervat. De Ned. regering heeft in deze uoia meegedeeld, het uitgeslwn aebten met de Republiek tot overeenstemming te geraken. Tegenover de Staten-Generaal ais veregenwoordigers van het Nederland» se volk en tegenover de bev-»l*in% van de gebieden buiten de Republiek welke ongeveer twee-derde uitmaakt van die van geheel Indonesië, is de Nederlandse regering gebonden om thans- een Indonesische interim regering in te stellen en aan haar grote bevoegdheden over te dragen, aldus de nota. Voor de Republiek is de mogelijkheid open gehouden, zich alsnog in het pre-federale bestel te laten opnemen. Onmacht In de verklaring van de Ned. rege ring wordt gezegd, dat van de Repu bliek geen daadwerkelijke medewer king is t€ verwachten, wat betreft het ingrijpen in het euvel der bestands schendingen. De Republikeinse rege ring is niet bij machte, „haar wil aan de soldateska op te leggen". Aanvankelijk was de Ned. souverei- niteit gedurende de interim-periode door de Republikeinse regering er kend EEN FORMEEL KARAKTER I>e vertegenwoordgers der Republiek hebben nu te kennen gegeven dat de erkenning van de Nederlandse souve- reiniteit in de overgangstijd slechts een formeel karakter mag dragen en dat bij gentlemens agreement zou moeten worden overeengekomen dat Neder land aan die souvereïniteit geen prak tische consequenties zal verbinden. Daaruit zou dan o.a. volgen dat de bevoegdheden van de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon en met name die, betrekking hebbende op het op pergezag over de gewapende macht, alleen in theorie kunnen worden er kend.. Voorts zouden de Nederlandse troepen de thans door haar gecontro leerde gebieden geleidelijk moeten ont ruimen, terwijl de T.N.I. (de Republi keinse strijdkrachten) voorlopig in stand zóu blijven en haar positie eerst later zou worden geregeld. Op deze wijze kan Nederland ge°o verantwoordelijkheid voor het bewind in overgangstijd dragen Er is nu voor de Nederlandse regc ring geen andere conclusie mogelijk dan dat het uitgesloten is met de Re publiek toj overeenstemming te komen Voorzetting van de discussie, hetzij in formeel, hetzij formeel m«»t medewer king van C.V.G.D, heeft dus geen zin zolang de Republiek haar standppunt ten aanzien van het nakomen van hef bestand en de Renville-overeenkomst niet radicaal wijzigt. Hierop kan nu niet langer meer worden gewacht, al dus de nota. Nu duidelijk gebleken is, dat de Republiek het bestand niet nakomt en de Renviile-beginselen in feite niet aanvaardt, wenst de Ned. regering de verdere verwezenlijking van de nieu we rechtsorde in Indonesië niet door langer onderhandelen te vertragen of te belemmeren. Uiteraard zal de Ned. regering de mogelijkheid open houden om de Re- CONGRES K.V.P. In Utrecht heeft de KVP een twee daags congres gehouden, waarop vele vooraanstaande katholieken het woord voerden. Er zijn enige resoluties aan genomen. GELDIG TOT MAANDAGAVOND TIJDELIJK OPKLAREND In de vroege ochtend plaatselijk nog enige lichte regen, daarna brekende bewolking met overwegend droog weer. Meest matige wind tussen Zuid oost en Zuidwest. Weinig verandering in temperatuuh pubilkeinse gebieden in het Pr«- fede rale bestel op te nemen. Zij zal daartoe aan het B.I O.-besluit ec bepaling toe voegen. SPECIAAL RAPPORT VAN DE C.v.G.D. De Commissie voor Goede Diensten heeft Zondag een speciaal rapport aan de Veiligheidsraad te Parijs getelegra feerd over de recente directe bespre kingen tussen de v e tegen woord igerfe van de Nederlandse regering en de Republiek. Als aanhangsel telegrafeer de de Commissie een rapport, over gelegd door de Nederlandse delegatie Het rapport van de Republikeinse de legatie, dat eveneens aan' het rapport der Commissie is toegevoegd, was reed? per luchtpost naar Parijs gezon den. Invasie in Costa Rica "In. een officieel bulletin ie te San Jose in Costa Rica medegedeeh. dat „een vijandelijke strijdmacht Vrijdag avond uit Nicaraqua het gebied van Costa Rica is binnengetrokken". Bericht wordt, dat een „sterke styjd- macht" onder kolonel Juan J<fce Ta- vio, voormalig politiechef van Costa Rica, de grensplaats la Gruz in Costa Rica heeft ingenomen De bedoeling van kolonel Tavio zou zijn een „voorlopige regering" in te stellen ten gunste van de in balling- «ichap gegane president dr. Raphael Calderon Guardia, die in April j.1. na een rechtse opstand is gevlucht. Deze opstand stond onder leiding van Otilio Ulate Blanco, gekozen president, wiens partij bü 'de verkiezingen1 van Woensdag j.1. aan het bewind is ge- krmen. De republiek Costa Rica. met een be volking van ongeveer 746500 zielen besloot een week geleden haar leger te ontbinden en de verdediging van het jand over te laten aan de politie macht, die uit ogeveer duizend man schappen bestaat. OPZET? Negen Oostenijkse locomotieven, die aan de Sovjet-Unie waren overgedra gen als herstelbetaling, zouden in 'de rivier de Teiss zijn gestort toen een brug bezweek. De Hongaarse autoriteiten vermoeden dat opzet in het spel is. „Situatie ongunstig" In Amerikaanse regeringskrin gen acht men de ontwikkeling van de situatie ongunstig. Men verwacht dat zij zal leiden tot een verdeling van Indonesië, die gevolgd kan worden door toege nomen infiltratie en geweld. In een hoofdartikel veroor deelt de „New York Times" het besluit van de Ned. regering om de onderhandelingen met de Republiek af te breken. Het blad acht het. de plicht van de Vei ligheidsraad om met de bestu dering van dit probleem voort te gaan. DRS WEINREB IN VRIJHEID Drs F. Weinreb, die onlangs door de Bijzondere Raad van Cassatie wegen» verraad veroordeeld is tot zes jaar ge vangenisstraf met aftrek van preven- vehechtenis (Weireb was in be- nzsMid de samen-teller van de be kende Weinreb-lijsten van Joden, jjie volgens hem zouden hebben kunnen emigreren naar Zuid Frankrijk) is Zaterdag in vrijheid gesteld. Hij kwam namelijk in aanmerking voor de ju bileum-gratie van een jaar. Met af trek van <Üt jaar had hij twee derde van zijn straf uitgezeten, na welke tijd bij gunstig recl&sseringsrapport in vrijheidsstelling mogelijk is. De praontige oude kathedraal van St Christoffel te Roermond, een voor beeld van baksteengothiek uit de 15de eeuw, werd tijdens de oorlog in een ruïne herschapen. Men is thans begonnen met de wederopbouw, die onge veer drie jaren in beslag zal nemen. De overblijfselen van de kathedraal in de steigers. Geen uitstel De Algemene Vergadering der Ver Naties bereidde de wereld gistermor gen vroeg op bet laatste ogenblik een verrassing, door, in plaats van hear z.tting tot April van het volgende jaar te verdagen, een aanvang te maken met de bespreking van het Koreaanse vraagstuk. Met overweldigende meerderheid werd besloten een permanente commis sie voor Korea in het leven te roepen. Er werd over de kwestie gestemd na redevoeringen van de afgevaar digden van het Oostelijke blok, die üch fel kantten tegen het voorstel fe zijn geheel. De permanente com missie krijgt een mandaatcm te Amerikaanse' druk Gaat Tsjiang met de communisten onderhandelen In gewoonlijk welingelichte politieke kringen in Sjanghai gelooft men, dat Amerika sterke druk op president Tsjang Kai Tsjek uitoefent om vredes onderhandelingen met de communisten te openen. In deze kringen gelooft men voorts, dat generaal Tsjang Kai Tsjek tot on derhandelen bereid zou zijn, indien zijn legers een succes behaalden in de slag om Nanking, die thans ,aan de gang is ONDERHOUD VAN SOEN FO MET HOFFMAN. De Chinese premier, dr. Soen Fo. heeft gister een onderhoud met Paul Hoffman gehad, de administrateur van HET RURHGEBIED De Amerikaanse ambassadeur te Lon den, Lewis Douglas, heeft het stand punt van zijn land ten opzichte van de Franse voorstellen over hef Ruhr- gebied uiteengezet op een besloten bij eenkomst van de conferentie over het Ruhrgebied. Later werd meegedeeld, dat aan de pers geen verdere infor-^ maties zouden worden verstrekt het Pian Marshall, die een onderzoek instelt naar de behoeften van China. Naar te Sjanghai vernomen wordt, is het mogelijk, dat de officiële in stallatie van Soen Fo als eerste minis ter van China, die was vastgesteld op 15 December, wordt uitgesteld omdat er nog steeds onenigheid heerst onder de politieke leiders over de politiek van het nieuwe kabinet ta v de com munisten. De strijd in China duurt in al zijn hevigheid voort UITWISSELING Gister* is een Franse economische missie in Batavia aangekomen ter be studering van de economische situatie in Indonesië en de mogelijkheden om ce ««wisseling van producten tussen Frankrijk en Indonesië te vergroten, alsmede de toepassing van de Frans Nederlandse overeenkomst, die sinds 1 Augustus j.1 in werking is getreden, te bespoedigen. Frankrijk is bereid behalve materiaal te? uitrusting van de fabrieken, ook auto's vrachtau.o's en fietsen naar In donesië te exporteren. In ruil daar voor hoopt Frankrijk uit Indonesië Cbnra. rubber en tin te ontvangen werken voor de eenheid van Korea en de terugtrekking van vreemde troepen. De assemblee der Ver. Naties heeft de verklaring van de rechten van de mens aangenomen. De verklaring belichaamt de funda mentele principes, vervat in de oor spronkelijke Engelse Magna Carta, de Amerikaanse verklaring van onafhan kelijkheid en de Franse „rechten van de mens". Het Charter, tot stand gekomen tij den debatten die twee en een half jaar geleden begonnen, stelt vast dat aile mannen en vrouwen vrij geboren zijn en gelijk zijn in waardigheid rechten, onverschillig ras, kleup, ge slacht, taal of politieke overtuiging. De verklaring bestaat uit 31 arti kelen en heeft alleen in moreel op zicht bindende kracht voor de staten haar hebben goedgekeurd. De ver garing is door alle leden«taten ge steund, met uitzondering van de Sov jet Unie, de vijf Oost Europese lenden Zuid Afrika en Saoedi Arabië. Algemene vermoeidheid De zitting van de algemene vergadering der Ver. Naties te Parijs is tot 1 April te Lake Success verdaagd. „In een geest van algemene vermoeidheid", aldus Reuter. In twaalf weken zijn door 2 000 afgevaardigden van de 58 landen vijftig millioen woorden gesproken. De gemeenteraad van Beverwijk heeft in een spoedeisende zitting met één tegen algemene stemmen beslo ten, geen uitvoering te geven aan de uitspraak van de Centrale Raad van Beroep te Utrecht, waarbij aan de di recteur van het gemeentelijk gasbedrijf te Beverwijk, de heer H. J de Groot volledig rechtsherstel werd verleend- De heer de Groot blijft dus als direc teur ontslagen. (INGEVAL T..IDENS TONTRT Tijdens de opvoering-van het toneel stuk „Liefdv in de mist" in Theater de la Mar te Amsterdam, vi«l Vrijdag avond jJ. de Haagse actrice Jane Ho- gerwerf met het hoofd op een divan m en liep daarbij een lichte hersenschud ding op. ERNSTIG Trygve Lie. de secretaris-generaal van de VN, heeft verklaard, dat het oorlogsgevaar .dat voortspruit uit het conflict tussen de grote mogendheden, ernstig blijft UITVINDING Iemand, die zich „professor Herlein" noemde, heeft 20 Berlijnse persfoto graven uitgenodigd om foto's te maken van zijn revolutionaire ontdek op#het gebied van radium-stralen. De fotograven kwamen, stelden hun camara's in op een apparaat, dat door de „professor" opgesteld was, het licht ging uit en de „professor1 ver dween met medeneming van de meeste foto-toestellen. VERKLARING VAN CHURCHILL Winsten Churchill heeft Zaterdag nader verklaard, dat hij in het debat over de buitenlandse politiek in het 'Lagerhuis niet gepleit had voor toe lating van Spanje tot de Westerse Eu-, ropese Unie doch tot de Ver. Naties. DUITSE KINDEREN NAAR NEDERLAND Op uitnodiging van Nederlandse Protestantse organisaties zullen 2500 kinderen uit het Ruhrgebied verschei dene weken in Nederland doorbrengen De eerste groep van 500 kinderen ii reeds naar Nederland vertrokken. De ze kinderen zullen voornamelijk in Friesland worden ondergebracht. RASSEN-AFSCHEIDING De rassen-afscheiding is thans alge mener te Washington dan 50 jaar ge leden, aldus wordt verklaard in een rapport van een commissie van voor aanstaande Amerikaanse burgers, thans na een studie van twee jaar gepubli ceerd. „Het zijn niet de arme blanken, die oorzaak zijn van afscheiding, maar mannen van erkende cultuur en be schaving, de leiders van de gemeen schap" aldus het rapport. ARBEID S-CONFLICT Het Belgisch Algemeen Vakverbond heeft 60.000 Belgische grensarbeiders aangezegd Maandag a.s. in staking te gaan uit protest tegen een nieuwe Franse verordening, die bepaalt dat de Belgische arbeiders niet meer dan de helft van hun verdiensten mee naar België mogen nemen. NOORS ZEEMAN VERDRONKEN Een 60-jarige Noorse machinist van het ui» Noorwegen afkomstige s.s. „Reisas" is Zaterdagavond ter hoogte van de Amsterdamse Droogdok Maat schappij hij het aa" boord gaan van zijn schip te water geraakt en verdron ken. VREDE MET KERSTMIS? Joodse en Arabische millitaire be velhebbers te Jeruzalem hebben be sprekingen gevoerd over regelingen voor de vrije toegang naar Bethlehem tijdens Kerstmis. PICASSO ALS POTTENBAKKER Te Parijs wordt op het ogenblik, in de „Maison de la pensee Francaise", een tentoonstelling gehouden van de pottenbakkerskunst van de schilder Picasso. NIEUWE KATHOLIEKE PARTIJ Thans' i« bekend gemaakt, dat on der voorzitterschap van de heer Weiter een nieuwe katholieke partij is op gericht, die de naam draagt van Ka tholieke Nationale Partij (KNP) Ambtelijkheid In de Tweede Kamer heeft een dor leden een pleidooi gehouden, dat one uit het hart gegrepen is. De betrokken afgevaardigde, het was een der wei nige vrouwelijke afgevaardigden, die ons parlement bezit, bepleitte een wet leesbaarder taal voor wetsontwerpen. We geloven, dat hier een zaak is aan gesneden, die aller belangstelling ver dient. En dat d»t niet reedis jaren eerder is aangesneden, pleit niet voo* de manhen. Wellicht dat deze de dor- re wettelijke en ambtelijke taal bete* verstaan dan de vrouwen, ons vergaat het echter anders En er zijn er meer deren, die ej evenzeer mee worstelen als wij. Als er bij de gemeentebesturen brie ven binnenkomen waarin b.v. richtlij nen worden gegeven ten aanzien van wederopbouw, komen Cj zinnen in voor, die wellicht voor de volkomen ingewijde direct begrijpelijk zijn, maar die een studie vragen van degene, die niet aan dergelijke stijlbloempjes ge wend is. Persoonlijk hebben we, reeds enkele jaren geleden een verschil van mening meegemaakt over een circulaire vam een departement, die handelde over de steunregeling bij vorst. De bedoel de circulaire werd door enkele per sonen vier. vijf maal gelezen, met al» verbluffend resultaat,-dat er vier uit leggingen voor bleken te zijn. Ten slotte moest het departement worden opgebeld. Pas bij de vijfde ambte naar bad men succes. De eerste vier hadden ook geen behoorlijke uidei kunnen geven. Deze ingewikkeldheid die in hoofd zaak zetelt op de departementen, vindt echter ook reeds rijn weg naar de lagere regionen. Hoe dikwijls zullen burgemeesters zich niet moeten ver moeien in circulaires van amfere be stuurslichamen, die veel eenvoudige» hadden kunnen worden gesteld Vooral indien de gemeente ie's ter wordt en er afdelingen bij te oas komen, komt er een taal in gebruik die het de normale burger onmow' ,k maakt een brief die hij epnmaal heeft doorgelezen te begrijpen. Nn<- jeze weck hoorden we een circulai-e fende bijdragen aan de gemeente Alk maar door een burgemeester tcgehj- kertijd meester in de rechter, betitelen als een onbegrijpelijk stuk werk. De ambtelijke taal, de ambtelijke gewoonten, om alles te hullen in een rekere nevel, waar men een bepaald soort zintuig voor nodig heeft om er door heen te dringen, neemt wlke ernstige vormen aan, dat het ons ge noegen doet. dat er in on« Parlement ook tegen gewaarschuwd wordt. Het is wel aardig, dat ieder Nederlander geacht wordt de wet te kennen laat wetten en circulai-es dan ook zo ge steld zijn, dat ze begriinelijk worden voor ieder burger en niet een onder werp tot dispuut voor advocaten wor den. vZ. INTERNATIONALE JAARBEURS Van 13 tot 20 Maart 1949 wordt le Praag de voorjaarsbeurs gehouden. Het wordt de eerste jaarbeurs in het kaader van het Tsjechische vijfjaren plan. onze kleine 'ovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1