Ikmaatflei' Republiek richt zich tot Veiligheidsraad Er zijn plaatsen te bespreken., Amerika erkent alleen de regering van Tsjang Tweede Kamer wenst gehuwde onderwijzeres te handhaven 5e JAARGANG N° 1410 DONDERDAG 16 DEC. 1948 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder-; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 3.90 p. kwart bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per m.m., familieberich- ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verontw. redacteur J. van Zoonèn Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht l ei K 22 Verzoekt onmiddellijk een vergadering De vertegenwoordiger van de Republiek bij de Veiligheidsraad de heer Palar heeft in naam van zjjn regering tot de Veiligheidsraad het ver zoek gericht, de situatie in Indonesië in behandeling te nemen, voordat de raad uiteengaat. Gistermorgen werd de laatste zitting voor het reces vastgesteld op Vrijdag a.s., dan zal opnieuw worden gesproken over de toelating van Israël als lid van de Verenigde Naties. Reuter meldt uit Parijs, dat het verzoek van de Republikeinse vertegen woordigers nog niet in de vergade ring is besproken. Toestand precair Het verzoek van de heer Palar is ver vat in een door hem aan de Veilig heidsraad gericht schrijven, waarin hij zegt. dat de Republikeinse regering de situatie hoogst ernstig acht en om be handeling door de raad verzoekt, voor deze op reces gaat. In de brief wordt verder gezegd: „Zoals de Commissie voor Goede Diensten zichzelf bewust blijkt te zijn zou elke poging, om de toestand te laten in zijn huidige precaire vorm of erger, er verandering in aan te bren gen door zijn toevlucht te nemen tot geweld, leiden tot een uitslaande brand in dit deel van de wereld, waar van de gevolgen met geen mogelijk heid zijn te voorzien. De toestand :n Indonesië vormt een bedreiging voor de vrede Onder deze omstanjighe- den dringt de regering van de Indone sische Republiek er bij de Veiligheids raad op aan, onmiddellijk een verga dering te beleggen om de toestand in beschouwing te nemen en om stappen te nemen, in de eerste plaats om te voorkomen, dat de situatie verergert en ten tweede om maatregelen te ne men voor de hervaying der onderhan- delinger in de toekomst, hetzij onder auspiciën van de C.v.G.D. hetzij door andere middelen, die de Veiligheids raad doelmatig lijken. Israëls aanvrage De Veiligheidsraad, die Israëls aan- t vrage om het lidmaatschap van de Ver Naties van de speciale commissie voor het lidmaatschap heeft terug- ontvangen, daar deze verleden week niet tot een beslissing heeft kunnen komen, heeft gisteren een Frans voor- stèl aanvaard, om de behandeling van Israëls aanvrage tot Vrijdag uit te stel len. Decoen houdt vol Dezer dagen had de correspondent van het ANP te Brussel een onder- houd met de schilder en kunstexpert De Coen te Brussel, die hem verklaar de binnenkort op onomstotelijke wij ze, aan de hand van een uitvoerig door hem en zijn medewerkers opge steld rapport, te zullen bewijzen dat de „Emmaüsgangers" toch een echte Vermeer is en niet .zoals door de che mische deskundigen is uitgemaakt, een vervalsing van Han Van Meegeren. Tijdens een gedachtewisseling, met prof. Coremans, conservator van het kunsthistorische museum te Brus sel .die de leiding was toevertrouwd van het micro-chemische onderzoek, dat ter gelegenheid van het proce^ van Meegeren, door de justitiële au tomeien werd ingesteld, verklaarde deze het desbetreffende rapport me; belangstelling af te wachen en de bandschoen diede heer De Coen hem toewerpt, te zullen opnemen. De heer' Coremans is ervan overtuigd dat aan de resultaten van het schei kundige onderzoek niet te tornen valt en de „Emmaüsgangers" even vals i? als het „Laatste Avondmaal", waar van enkele kunstexpercs aanvankelijk ook volhielden dat het een authentieke Vermeer is Koninklijke subsidie In gevolge een daartoe strekkende voordracht van de jury voor de Ko- - ninklijke subsidie voor vrije jschilder- kunst heeft H.M. de Koningin een studiebeurs verleend aan de volgende jonge kunstschilders: Fr. Wiegers, G. Lataster, J G. Die deren, Th. Kroeze (allen Amsterdam) en H. Berserik (Den Haag) NEDERLANDS STANDPUNT Het hoofd van de Nederland se dele.gatie bij de Veiligheids raad, mr. Van Royen, deelde de Veiligheidsraad gistermorgen mede, dat de Ned. regering thans werkt aan het bekend ma ken van haar ziensw ijze met betrekking tot het speciale rap por: van de Commissie voor Goede Diensten. Zij hoopt deze zienswijze zeer spoedig aan de Veiligheidsraad te kunnen voor leggen. Evenals Dinsdag is de ministerraad ook gisteren weer bijeen geweest om het Indone sische vraagtsuk te bespreken. RUSSISCHE VETO De Sowjet-Unie heeft gisteren haar veto wederom uitgesproken tegen de toelating van Ceylon tot de Ver. Na ties. OOGZIEKENHUIS GEOPEND Gistermiddag is het nieuwe oogzie kenhuis te Rotterdam officiëel door ourtreme ster Oud geopend. Vrijdag in de V eiligheidsraad Er heerst nog steeds onzekerheid over de vraag, of het republikeinse verzoek om onmiddellijke hervatting >an de discussie in de Veiligheids raad over Indonesië op de zitting van aanstaande Vrijdag voor een beslissing hierover ter sprake zal worden ge bracht, zo meldt het ANP uit Parijs. De voorzitter van de Veiligheids raad, de Belgische afgevaardigde Van Langenhoven is niet verplicht de kwestie in discussie te brengen. Wel bestaat de mogelijkheid, dat om een dergelijke discussie door een van de afgevaardigden van de raad verzocht zal worden. Definitieve besluiten omtrent de Ame rikaanse positie in de zitting van Vrijdag zullen pas genomen worden na de conferentie van vandaag tus sen dr Jessup en Scott. Niettemin heerst er in Amerikaanse kringen sterk de indruk, dat de brief van Pa lar ter sprake zal komen in de verga dering van Vrijdag, waarbij er goede kans zou bestaan, dat de gehele Indo nesische kwestie voor hef nieuwe jaar in Parijs in behandeling genomen wordt. De Britse delegatie zou nog geen be sluit genomen hebben, ^e Britse me ning betreffende de mogelijkheid van een*-hervatting van het debat over In donesië is overigens lijnrecht in tegen stelling met de Amerikaanse opvat ting. Twaalf jaar voor Goedewaagen Het Haagse Bijzondere Gerechtshof heeft gistermorgen dr. T. Goedewaa gen, veroordeelt tot twaalf jaar gevan genisstraf met aftrek. Levenslange önt zetting uit beide kiesrechten, alsmede levenslange ontzetting uit het recht ambten te bekleden. Van 10 Nov. 1940 tot Jan. 1943 was Goedewaa gen secretaris-generaal van het de partement van volksvoorlichting en kunsten en daarna hoogleraar aan de Universiteit te Utrecht. Er was 15 jaar tegen hem geëist. KLEIN WILD Duitse grenspolitie heeft in het erts gebergte twee vroegere Duitse solda- en en een vroegere „Luxtwaffehelpe- rin" ontdekt, die uit angst voor inter nering sinds het einde van de oorlog in een grot geleefd hebben en zich hebben gevoed met klein wild, wilde Vruchten en bessen. Volgelingen Naar van de zijde van de „nion Federale" de Belgi sche afdeling van de bewe ging voor een federale we reldregering wordt medege deeld. is in de boezem van deze unie een kring „Garry Davis" opgericht. De initia tiefnemers hiervan gaan ge heel accoord met de verkla ring, die de „eerste wereld burger" op 19 November in de V.N. heeft afgelegd. De kring is opgericht naar het voorbeeld van de „Com missie van solidariteit", die zich te Parijs achter Garry Davis heeft geschaard. Zoals bekend zal hij eerst daags een bezoek aan Brus sel brengen. V-J .Vlucht tijdig" De waarnemende Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Robert Lovett, heeft Woensdag tijdens een te Washington gehouden pers-conferentie nadrukkelijk verklaard, dat er geen verandering is gekomenin de Ame rikaanse politiek tegenover de regering var Téjang Kai Tsjek. Hij zeide dat deze regering de erkende Chinese re gering zich slechts met haar zou in- gering zich selchts met haar zou in laten. Lovett voegde hieraan nog toe dat de Amerikaanse regering .binnen de grenzen van de door het congres goed gekeurde maatregelen, alles doet om de Chinese regering te helpen MARSHALL-HULP Lovett verklaarde" verder dat hij niets had vernomen omtrent de mogelijk heid van de vorming van een Chinese coalitie-regering, behalve uit van de Amerikaanse ambassade afkomstige berichten over geruchten, welke dien aangaande In China de ronde deden. Ook wist hij niets omtrent planner -n president T;jag Ka Tsjek om p.,-,- ,jp VP' v'fenoinde om meer hulp voor China te Vragen. De Ver. Staten zouden voortgaan met het verlenen van hulp aan China over eenkomstig het Marshall-plan Verscheidene inwoners van ons land hebben in de afgelopen dagen een prospectus ontvangen van de NV Ver- toeersmaatschappij „Intereontinental", gevestigd te Amsterdam. Deze maatschappij raadt de bevol king van Nederland aan, zich reeds nu een overtocht met een kust vaarder te verzekeren naar Las Palmas, de Azoren of de Afrikaan se kust, reeds nu, omdat de kans om te vluchten, ingeval van een bezetting door een vreemde mo gendheid zeer gering zal zijn Zo'n overtocht kostte f 4300, bij ontvangst van het passagebewijs contant te betalen Ongewenste activiteit .,Ei- is mij niet gebleken, dat door IdebNV pogingen worden gedaan zwen delpractijken uit te oefenen. Wel blijkt uit alles, dat de gehele opzet specu leert op de angst voor een eventuele bezetting. De activiteit van deze NV zal deze angst aankweken en zij zal daardoor elementen in de Nederlandse samenleving, die een bezetting thans De Tweede Kamer heeft gistermiddag de behandeling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voortgezet. De afdeling „Lager Onderwijs" werd zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Met 35 tegen 31 stemmen werd een motie van Sleen (arb) aangenomen, waarin wordt uitgesproken, dat gehuwde vrouwelijke leerkracht bij de verschillende takken van onderwijs te handhaven, met het oog op het te kort aan leerkrachten. Misverstanden De minister, de heer Rutten, zeide in zijn beantwoording, „dat de salaris geschiedenis van de onderwijzers een onverkwikkelijke zaak is geworden, waaruit veel misverstanden zijn ont staan" De regering -heeft, aldus de minister, begrip voor de moeilijkheden der onderwijzers, doch n.en moet ook begrip hebben voor 's lands financiën Opmerkend, dat de commissie Wesse- lings had geadviseerd, dat de onder- wijzerssalalissen zouden op en neer gaan met de ambtenarensalarissen, ver klaarde de minister, dat de regerings delegatie op dit punt nadrukkelijk voorbehoud heeft gemaakt nog voorstaan, in de kaart spelen. Het optreden van de NV is derhalve als strijdig met het Nederlandse belang en ongewenst te beschouwen", aldus de heer Dijkstra, commissaris van po litie te Amsterdam, die naar de werk zaamheden van de Verkeersmaatschap pij een diepgaand onderzoek heeft in gesteld. En de resultaten van zijn onderzoek waren voor de officier van Justitie te Amsterdam aanleiding, voor de ver- keersmaatschappij te waarschuwen Peiping gevallen? Uit oincieuze bron vernam AFP. dat de door de communisten geleide troepen gistermiddag om half ze^ plaatselijke tijd) Peiping zijn bin nengerukt .zonder dat verzet werd ge boden. Volgens onbevestigde berich ten is generaal Foe Tso Yi, regerings opperbevelhebber in Noord China, in onderhandeling getreden met de com munisten. De onder bevel van deze generaa. staande regeringstroepen zijn thans in tweeën gesplitst en te Peiping en Tien tsin ingesloten, aldus Reuter. Waar nemers te Nanking verbazen zich er over, dat Peiping en Tientsin zo snel van elkaar zijn afgesneden zonder ei genlijke strijd ,hoewel generaal Foe Tso Yi een sterke troepenmacht to> zijn beschikking had. PENSIOEN VAN PRINSES WILHELM3NA De Tweede Kamer heeft gisteren o.a. goedgekeurd het wetsontwerp betref fende inkomen uit 's Rijks kas van R K.H. prinses Wilhelmina der Neder landen. De heer Gortzak (CPN) ver klaarde, dat hij het bedrag van f 400.000 aan de hoge kant vond en kreeg aantekening dat zijn fractie ge acht wilde worden te hebben tegen, gestemd. Medisch hoger onderwijs overbelast GELDIG TOT DONDERDAGAVOND Meest matige westelijke wind Ovei het algemeen weinig bewolking met plaatselijk een enkel buitje. Iets kou der. De medische faculteit der ^Leidse Universiteit heeft een adres inzake de medische opleiding gepubliceerd. De strekking van dit adres is. dat slechts spoedige ingrijpende maatrege len op medisch onderwijsgebied de volksgezondheid in Nederland voor ernstige schade kunnen behoeden. Het adres is een antwoord op het adres dat de medische studenten richt ten tot de Tweede Kamer en waarin ernstige bezorgdheid werd uitgespro ken ten aanzien van de overbelasting van het medisch hoger onderwijs. LIJDELIJK VERZET De ondër Amerikaanse controle ver schijnende „Tagesspiegel" te Berlijn, heeft op de voorpagina een beroep afgedrukt op alle fterlijners, zich lij- delijk te verzetten tegen het „oostelij ke" gemeentebestuur, INDIA—PAKISTAN Het ministerie voor betrekkingen met het gemenebest van India heeft mee gedeeld, dat India en Pakistan een „zeer aanzienlijke mate van overeen stemming hebben bereikt. HARDE KLAPPEN De politie te Amsterdam heeft giste ren in samenwerking met de recher che van de invoerrechten en accijn zen enkele rake klappen uitgedeeld onder de in de hoofdstad optredende zwarte handelaren. JHR. DE RANITZ Tegen de voormalige waarnemende secretaris generaal van het departe ment van volksvoorlichting en kun sten, jhr. mr. S. M. S. de Ranitz werd gisteren negen jaar gevangenis straf met aftrek geëist MUNITIE In Rotterdam heeft de politie in samen werking met de hulpverleningsdienst van het ministerie van binnenlandse zaken 3381 suks munitie bij de school jeugd ingezameld. BRITS VLIEGTUIG Het Britse Ministerie van luchtvaart heeft bekend gemaakt ,dat een mos- quito van de RAF behorend tot het commando van het midden Oosten, vermist wordt en vermoedelijk door 'n Israëlische jager is neergeschoten. HET ENGELSE PRINSJE De Hertog van Edinburgh heeft op het Buckingham paleis de geboorte 'van zijn en prinses Elizabeths zoon in het register van de burgerlijke stand doen inschrijven. Het register was van het plaatselijk bureau van de burgerlijke stand naar het Paleis over gebracht. ISRAëL EN TRANSJORDANIë Israëlische functionarissen nemen st'ikte geheimhouding in acht cm. t ent de gemelde vredesonderhandelin gen met Transjordanië VLOOTBASIS De kosten verbonden aan de weder opbouw van de vlootbasis Den Helder bedragen naar voorlopige raming in totaal f 42.811.000. Hiervan is reeds opgenomen in vorige begrotingen 3.781.000 en in de begroting 1949 f 5.550.000, terwijl voor volgende jaren vermoedelijk nog f 33.550.000 nodig zal zijn. ATOOMSPLITSING Woensdagochtend werd Frankrijks eerste apparaat voor atoom-splitsing te Fort de Chatillon, het historische fort nabij de zuidelijke toegangsweg naar Parijs in werking gesteld. Gelukkig besef Het besluit, dat de algemene Vér- gadering van de Noordhollandse ver gadering „Het Witte Kruis" Dinsdag Amsterdam heeft genomen zal bin nen afzienbare tijd een einde maken a;.n de erbarmelijke toestand, waarin verscheidene wijkverpleegsters verke ren en in welk lot als dit besluit niet zou zijn genomen, binnenkort meerde- »n zouden hebben gedeeld De meeste Kruisverenigingen hebben steeds te kampen gehad met een chro nisch tekort aan geld. Een tekort aan geld, dat veroorzaakt werd, door veel te lage contributies. Toch konden de contributies niet verhoogd worden. Niet van wege de financiële toestand der leden, maar omdat in brede lagen van onze bevolking nog niet bet besef was doorgedrongen ,dat men zich ui termate gelukkig moet prijzen, als men een behoorlijk bedrag voor de verpleging betaalt, zonder er gebruik van behoeven te maken. In een paar vorige jaarvergaderin gen* van „Het Witte Kruis" W3- '«ze materie reeds aangesneden en e-- is toen van vele kanten bezwaar tegen ge maakt. Bezwaar van zo goed als uit sluitend geldelijke aard. Tal van spre kers kwamen vertellen ,dat hun af deling het niet kon opbrengen. Zekefc c allen van ove- '1** er voor de Wijkverpleegsters "Ten o*. tere regeling moest worden gal maar bet kon niet worden opgebracht. In een artikel genaamd „Offer", heb ben wij toen deze houding geg:-pr. De rechtspositie van het personeel m*? niet de sluitpost der begroting zijn De vergadering van vo.-go Din -tag die door de grijze nestor, de heer Van Leersum voortreffelijk werd geleid en waar dr. Ten Pas toonde de materie volkomen te beheersen, heeft geluk kig een zeer brede blik getoond. Slechts van de afdeling Nieuwendam hoorden we nog een bezwaar, dat eek- ter op de vergadering niet de minste indruk maakte. Buitengewoon sympathiek deed ons aan het krachtige woord van de verte genwoordiger van de afdeling Alk maar ,de heer Couwenhoven ,die in antwoord op de bezwaren van de af deling Nieuwendam opmerkte, da; ook de afdeling Alkmaar zich grote offers zou moeten getroosten maar dat hij ervan overtuigd was, dat de leden van zijn afdeling met vreüSde cpn °f_ fer zouden brengen, als het er om g:ng om eindelijk de positie van de ge- pensionneerde zusters te verbeteren. Het applaus dat op deze uitlating en ook op uitlatingen van andere sprekers dezelfde geest volgde .H^wideraan. dat het H.B. zich geen zorgen b^orf- de te maken over de aanneming v in zijn voorstel. Het werd dan ook met laaiend enthousiasme door de gehele vergadering aanvaard. De verpleegsters zu.len nu een on- zorgder oude dag tegemoet kunnen zien. Deze dag is niet alleen een ge- wichtige dag geweest voor de verple- genden in Noordholland. Het kan niet uitbLiw provincies zullen volgen. Het besef b® gint door te breken. We verheugen ons er van harte over. OUDE SCHULD Sovjet Rusland heeft erin toegestemd drie ijsbrekers en 28 fregatten aan de Ver. Staten terug te geven, welke tij dens de laatste wereldoorlog, overeen- komsig de bepalingen van de Leen en Pachtwet, heeft ontvangen. GISSINGEN Woensdagochtend is een aantal on- bekende passagiers met een speciaal vliegtuig uit Moskou in Warschau aangekomen. Deze gebeurtenis en de verwachte aankomst op Dond#*dag van „twee hoge staatslieden uit Oost Europa" geven aanleiding tot geruch ten over een grote internationale com munistische bijeenkomst in Warechauw DE KWESTIE TRANSJORDANIë— PALESTINA Na een zitting van vijf uur heeft het Irakse kabinet bekend gemaakt, dat Irak zich zal aansluiten bij de mening van de Arabische Liga over het streven, koning Abdoellah van Transjordanië tot heerser te maken over Transjordanië en Palestina. AMERIKAAN E ?T*P.INf~ ..S NAA' SJANGHAI^ Twee compagnieën Amerikaanse ma riniers, tesamen 695 man, zijn gistej te Tsjingtao scheep gegaan en zullen vandaag te Sjanghai aankonieru Hun enige taak is de Amerikaans' burgers in geval van onlusten t® be schermen. v.Z, onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1