KAPPIE Buitengewoon goede voorstelling van „Het land van de glimlach" j Weinig drukte aan de groentenveilingen Uit het tuinbouwdistrict Subliem spel, prachiige zang en schitterende décors boeien het publiek uren lang Zondagavond is de Langedijk getuige geweest van de première van de be kende operette van Frans Lehar, „Het land van de glimlach". Het is een première geworden, dté men niet licht zal vergeten. De heer Snel is er in geslaagd de operettevereniging Ceacilia een voorstelling van „Het land van de glimlach" te doen geven, d'e verre uitsteekt boven amateurswerk in de gewone betekenis. Moge dit in de eerste plaats te danken zijn aan de heer Sel in één adem moet hier genoemd vordgn de regisseur, de heer Prijs. We hebben enkele bezwaren, waar we straks op terugkomen, doch deze bezwaren nemen niet weg. dat we grote waardering hebben, voor wat ook de regisseur heeft weten te bereiken. Het „Land van de glimlach" is eèn zeer aparte operette. Niet alleen om dat ze niet zo volkomen inhoudsloos i» als de meeste andere, waar alleen een weinig romantiek een kleurig kleed ig aangetrokken. Het „Land van de glimlach" heeft een bepaalde in houd. Een inhoud waaraan ten grond slag ligt de bijna onoverbrugbare kloo. tussen de Europeanen en Oosterse vo' ken. Een gegeven waar wat van te maken is en waarvan Lehar iets heeft gemaakt. Natuurlijk ontbreekt ook in deze operette de romantiek niet Daar zonder zou het geen operette zijn. Maar deze romantiek is aanvaardbaar. Llza de dochter van Veldmaarschalk Lichtenfils kiest van de twee die haai tot Vrouw willen hebben, Gustl Von Pottenstein en de Chinees Sou Chong de laatste. Dit betekent, dat ze naar China vertrekt en in het huis va Chang. de oom van Sou Chong kom inwonen. Chang is nog een Chinees van de oude stempel en haat alles wat vreemdeling is. Hij eist van Sou Ohong, dat hij de zeden en gewoon ten van het land za lvolgen en vier Chinese meisjes zal trouwen. Dit is de oorzaak van een conflict tus6en Sou Chong en Liza. In dit con flict spelen Gustav von Pottenstein en 'niCO snel Ml, een zuster van Sou Chong een grote rol en het einde is, dat Gustav en Liza naar Wenen terug keren, ter wijl Sou Chong en Mi eenzaam achter blijven. Natuurlijk is dit de zeer ver korte inhoud. WESTEN CONTRA OOSTEN De moeilijkheid is niet om dU con flict uit te beelden. We geven onge twijfeld toe. dat het aan de spelers zware eisen stelt. Ze hebben er dan ook iets schoons van gemaakt. Zou Ceacilia er echter in slagen om in de laatste twee bedrijven de Ooster se sfeer te benaderen, die noodzake lijk is om deze operette tot haar recht te doen komen? Dat was de vraag, die we ons reeds vooraf hadden gesteld. Welnu, Ceacilia is daar voor een groot gedeelte in geslaagd. Niet voor de volle honderd procent. Niemand mag dit eisen. Daarvoor treden in deze bedrijven te veel personen als figu ranten op, die nu eenmaal noodzake lijk in het kóor moeten meezingen. Neen, in deze momenten werd de sfeer van het Oosten doorbroken, hoe veel moeite de medespelenden en de regisseur zich ook zullen hebben ge- ziliaanse regering troost. Hoe geheel anders echter werd het als de hoofdrolvertolkers het spe. beheersten. We schrijven opzettelijk el. want naa t zang, geeft deze ope rette de gelgenheid tot buitengewoon fijn spel. Dan werd op sommige mo menten een zo volkomen Oosterse stemmingsbeeld bereikt, dat het vol maakte werd benaderd. Een groot aan deel hierin had de heer Prijs zelf, die een machtige creatie gaf van de oude ccnservatieve Chinees. Tot buitenge woon grote hoogte werd het spel voor al in het derde bedrijf echter opge voerd door mej. Hannie Wolfswinkel. Dit was gave kunst die sterk wist te ontroeren. Ze is er in geslaagd een praohtige Chinese vrouwenfiguur te scheppen, zowel in gebaar als in mi miek. Ze beheerste qua spel het dra matische laatste bedrijf volkomen. Het moge dan zo zijn, dat de heer Tromp in zijn spel niet die fenomenale hoogte wist *e bereiken, dat is immers voor de uitzonderingen weggelegd, de ze heeft dat echter wel bereikt in zijn zang. Wat heeft deze ontzaglijk veel en mooi gezongen in deze operette. Hij is een klasse op zichzelf, die niet spoe dig zal worden overtroffen. Nu we dan eerst de belangrijkste Chinese rollen de lop hebben laten passeren, komen we ook bij de heer Klinkert. Hij is een raskomiek, die van elke rol iets aparts kan maken. Zo ook van de rol van oppereuneuch. En toch is hier o.i. de grootste fout ge maakt. Het publiek aanvaardt die fout Het waardeert de clownerie van Klin kert volkomen en succes heeft hij on getwijfeld gehad Maar de sfeer van het Oosten werd er totaal door verstoord. En dat achten wij persoonlijk jammer Mevrouw Hop-de Boer had de moeilijke rol van Liza te vervullen. Ze heeft het er uitstekend afgebracht, waartoe haar goede zang zeker be langrijk heeft bijgedragen. Zo ook de heren Hop en Wolfswin kel, waarvan de eerste »oals we dat van hem gewend zijn een generaals type ten beste gaf en de laatste een vlotte luitenant. Al met al een voorstelling, die ge moet gaan zien. Iets heel bijzonders, iets heel schoons. Doo* voortreffelijke zang, want het koor zingt prachtig en de solisten kunnen er zijn, door buiten gewoon spel en door voortreffelijke muziek van het Zaanse Operetteorkest Maar tevens door dansen, ingestudeerd onder leiding van mevrouw Pranger die veel te genieten geven. Door ded&rs en costumes, die u stil doen kijken en genieten, van lichteffecten, die een groot vakmanschap verraden. Caecilia heeft kosten nog moeiten gespaard om te bereiken wat door aankleding kor worden bereikt. Ze is daar volkomen in geslaagd. Wat de grimage betreft, de heer Kuyt heeft de hoofdpersonen buitengewoon voortreffelijk gegrimeerd We hadden gaarne gezien, dat het koor ook zo was geweest, maar we erken nen volmondig, dat hét gezien de tijd. volslagen onmogelijk was. Toch zou den we er op willen wijzen, dat onder de Chinezen geen types voorkomen, die zo lichtharig zijn. Voor de niet zwartharige meisjes in het koor zouden we een pruik zeer gewenst achten. Wat de heer Ku^t van mej. Winkel maakte en de h^er Prijs behoorde tot het beste dat we ooit za gen. Zo is de première achter de rug. Nog zelden zal Caecilia zulk een vlotte première hebben gegeven. Nog was er wel ,een enkel moment, waarop merk baar was. dat het de eerste keer was, maar bet geheel verliep buitengewoon vlot. Een zeer enthousiast publiek bracht het geheel aan het einde een ovatie. Trouwens de hele avond toonde het publiek zich gul met- applaus. Ook de speel- en zangscènes werden herhaalde lijk onderbroken door geklap. m Wilt u enkele uren volop genieten? Dan moogt ge dit niet verzuimen te gaan zien. Lekke band (in de toekomst!) geen puzzle meer Goed nieuws voor automobilisten en een nieuwe bron van deviezen: dat kan de nieuye travo—flat (travel on flvt), een Amerikaanse uitvinding, die thans hier wordt overgenomen, wor den, Het apparaatje Ujkt iets op een autoped, maar dan zonder verticale stang. Het heeft twee rubberwieitjes achter en "n draaibaar wieltje voor Een automobilist, die een lekke band krijgt kan het uit de bagageruimte van zijn wagen halen, voor de lekke band plaatsen en over een op een kruk as bevestigde korte loopplank het wiel met de platte band in het bekken rij den. Daarna kan hij zijn tocht naar huis of garage met een snelheid van 45 km per uur voortzetten, waarbij- het wiel met de lekke band zonder te draaien op de drie kleine wieltjes van de travoflat voort glijdt! De Amerikanen, die zich niet op de «GRATIE NAAR BRAZILIë Zaterdag werd een begin gemaakt met de emigratie van land- en tuin bouwers naar Brazilië. Toen vertrok ken 32 personen (mannen, vrouwen en kinderen) onder leiding van ir. Hey meyer van de KNBTB naar een groot bedrijf aldaar, dat aan Nederlandse emigranten beschikbaar is gesteld dank zij de medewerkinr van de Bra- te wer-f expo.-t van dit artikel wenster pen, hebben aan de Nederlandse fir ma Travo—flat NV de licentierech-y ten verkocht, zodat Nederland thanp kan trachten een exportmarkt te vin-*- den. De apparaten worden gefabriceerd te Wijhe, waar men er binnen af zienbare tijd 50.000 per jaar hoopt te vervaardigen In Februari worden de eerste opdachten (13.000 alleen voor de Scandinavische landen) uitgevoerd In Nederland zal het nog wel enige maaden duren voor men zich een trav oflat kan aanschaffen Hij kon kinine uit gras halen. Geraffineerde oplichter bezit grenzeloze fantasie In Groningen heeft dezer dagen te recht gestaan een zekere Kuypers. De ze 61 jarige had oplichtingen gepleegd met middelen, die niet bepaald alle daags zijn...... K begaf zich op zekere dag naar de directeur van de grasdrogerij te Hoogkerk en deelde hem mede, dat hij er na lang experimenteren in ge slaagd was kinine uit gras te berei den. De directeur, de heer Timmerman hechtte in het begin niet veel waarde aan het verhaal, maar liet zich ten slotte overtuigen door verdachtes uit voerig relaas omtrent deze uitvinding. Verd. toonde zelfs een bedrijfsVergun- ning .welke afgegeven zou zijn door het ministerie van economische Zaken en vroeg de heer Timmerman een be drag van f 500 te leen. Hij zei niet di rect over geld te beschikken, maar had een geblokkeerde rekening van f 90.000 welke spoedig vrij kwam. Voorts bad hij een girosaldo van f 20.000 en een banksaldo op Barclay's bank Lt. te Londen van f 80.000. Op 65 Jarige leeftijd zou hem voorts een bedrag van f 100.000 worden uitbetaald. De heer T begon verterouwen in K te stellen en ging met hem naar zijn broer te Goes om deze voor de nieuwe uitvinding te interesseren. De bespekingen had den tot gevolg, dat opgericht werd de NV Chemische Industrie Novastella BONT WERD BETAALD. K kreeg kennis aan mej. de B te Groningen, die hij een tweetal bont mantels Schonk ter waarde van f 1860 De met deze twee mantels zeer in haar schik zijnde dame, stelde ver trouwen in K en leende hem kort hier op op zijn verzoek een bedrag van f 6500. Op de duur liep de oplichterij vast en kwam de zwendel aan het licht. Tijdens het verhoor bij de rechter commissaris bleef K bij zijn verklaring dat hij kinine uit gras kon bereiden, waarop de zaak werd overgedragen aan 'de scheikundige bij het ministe rie van justitie dr. Broentjes, die ver dachte in de gelegenheid stelde het ex periment te verrichten in het labora torium voor keuring van handelswa ren te Den Haag. Tijdens de proef nemingen, deden zich inderdaad enkele verschijnselen voor, die op de aanwe zigheid van kinine wezen. Een nader onderzoek wees echter uit, dat verdach te nog enkele kininekristallen in zijn zak had en deze met een watje in een vloeistof dompelde, waarmee hij ex perimenteerde, waarop zich dez« ver schijn-elen voordeden Dr. Broentjes verklaarde, dat het theoretisch uitgesloten was, kinine uit gras te bereiden. Het procédé van ver dachte was chemisch gezien volkomen onlogisch Ter zitting verklaarde ver dachte echter nog dat het wél moge lijk was. Het bleek, dat zijn geestesvermogen enkele afwijkingen vertoonde. Hij was overigens geen onbekende voor de rechtbank: reeds 26 maal stond hij terecht, waarvan 16 maal wegens op lichting. De eis was 12 Jaar. Export heeft nog weinig te betekenen De maand December wordt geken merkt. door weinig drukte aan de groenteveilingen. Als er uitzondering op deze regel is, dan is dat doorgaans toe te schrijven aan omstandigheden, die afwijken van de gewone gang van zaken. Zo is het wel voorgekomen, dat er belangrijke hoeveelheden sta- pelgroenten in deze maand over de veilingen werden verhandeld tegen zeer behoorlijke prijzen, maar dan was de oorzaak daarvan gelegen in 'n vroeg ingevallen winter met vorst en sneeuw. „DE BESTE KOOPMAN- IS HET WEER" Intussen is elke dag, die we verder het winterseizoen ingaan er voor de tuinders één. En meer dan ooit begin nen ze rekening te houden met de waarheid va het hier als algemeen geldende gezegde: „de beste koopman is het weer", waarmee dan bedoeld wordt, dat de weersgesteldheid van de grootste betekenis is bij de be paling van de te bedingen prijzen. Dat men met deze waarheid hu meer dan ooit rekening houdt, is duidelijk, lettende op het uitzonderlijk zachte weer. dat ook niet bevorderlijk is aan te kwaliteit van de bewaaarkool en aan de uitkomsten van de pas ge houden inventarisatie der winterp.-o- ducten. Deze inventarisatie heeft de bedoeling bij benadering te weten, wel ke voorraden stapelproducten bij de leden der verschillende veilingen aan /ezig zijn. De grote betekenis van de ze kennis is meermalen gebleken. In verband met de te verwachten vraag kunnen de aanvoeren er naar gere geld worden en kunnen op d»e wijze vraag en aanbod meer in overeenstem ming met elkander worden gebracht Dat de te bedingen prijzen daarvan sterk afhankelijk, kunnen zijn, is bij de tuindersorganisaties maar al te goed bekend. 8800 SPOORWAGONS De laatst gehouden 'nventarisatie heeft uitgewezen, dat er grote hoe veelheden stapelproducten bij de tuin ders aanwezig zijn. Niet minder dan 8800 spoorwagons van 10.000 kg zijn naar schatting bij de tuinbouwers op geslagen, ongeveer 2000 spoorwagons meer dan het vorige jaar. Is liet won der dat bij het huidige zachte weer de Langedijker tuinders zich het spreek woord. het weer is de beste koopman, te binnen brengt, nu er voor 20 000 000 kg meer groenten een bestemming moet worden gevonden bij de onze kere toestanden, waarin de wereld ver keert, zelfs bij het bestaan van de Benelux? Bij de overweging van de moeilijke opgaaf, op welke wijze deze grote hoe veelheden tuinbouwproducten tegen lonende prijzen zullen kunnen worden afgezet, speelt ook de aard van het voorradige product nog een rol, omdat het nog een open vraag is. voor wel ke producten de meeste interesse zal bestaan. Het vorige jaar was er buitengewoon grote vraag naar de witte kool met al» resultaat zeer hoge prijzen. Dit heeft de tuinders verlokt om dU jaar zich vooral op de teelt van witte kool toe te leggen me het gevolg, dat nu 2156 wagons van deze kool zijn geïnventari seerd tegen het vorige jaar 1167 wa gons. Met de gele kool ging het het vorige jaar niet zo best, dus minder van deze kool verbouwd nl. 1300 wa gons tegen in 1947 2886. De vrees, dat er maar weinig rode kool zou zijn ge teeld, is niet bewaarheid, daar er on geveer. 2000 wagons aanwezig bleken te zijn tegen het vorig jaar plm. 1300. Een zeer sterk voorbeeld van het achter de prijzen aanlopen geeft ook het product uien te zien nl. metseen sprong van 115 wagons het vorige jaar tegen 1150 au. Ook peen demonstreert zulks, al is het het in mindere mate tw. 1150 wagons dit jaar tegen 339 in 1947. WEINIG EXPORT Terugkerende naar de huidige gang van zaken, kan worden opgemerkt, dat Je extfort, afgezien dan van de leve ringen naar Duitsland, nog niet veel heeft te betekenen. De export van uien had nog wel wat voortgang, en Bel gië nam nog wel eens een kleine hoe veelheid groenten af, maar dit legde betrekkelijk weinig gewicht in de schaal ,als men let op de grote hoe veelheden. welke nog voor export in aanmerking komen. Dit geeft niet al leen voor de verschillende koolsoorten doch ook voor de uien. Met ingang van 14 Dec. zal Engeland weer gele genheid tot invoer geven en het is nu maar te hopen, dat daarbij geen nieuwe moeilijkheden zullen ontstaan zodat de volgens de gesloten overeen komst in te voeren hoeveelheid inder daad ook kan worden verzonden. HET PRUSVERLOOP Wat het verloop der prijzen betreft, hierin is maar weinig verandering ge komen. De rode kool werd verkocht voor prijzen, liggende tussen f 7 en f 9,50. Werd in het begin der maand uog wel eens tot boven de f 11 betaald, iater kwam ?en prijs van even de f 10 zeer sporadisch voor VcVr re- Ie kool werd meestal van f 6f 6,50 gemaakt, deze hoog-te prijs werd sinds 4 Dec. slechts 1 maal overschreden. Witte kool -verd onve-mderd voor f 5 a f 6 verhandeld. Van groene kool ging veel voor f 7 weg en f 6 voor export naar Duits land. De hoogst bestede prijs was f 7.90 In aanvoer en prijzen van uien en wortelen kwam zo goed als geen ver andering. wat ook het geval was met ie bieten. Met de andijvie, waarvan •de aanvoer slechts matig is. ging het de laatste tijd beter: er werden zelfs hog» priteen besteed; Vrijdag ll. werd aan de BrOeker veiling f 31 60f 35.90 en aan die te Noordscharwoude f 16.90 f 32.30 betaald. Witlof, alleen aan de BrOeker veiling aangeboden, liep ech ter in prüs achteruit Van boven de f 50 de vorige week nog besteed, daalde de notering nu tot f 28 a f 37 voor de I-sortering en van f 33- -f 44 voor II tot f 22 a f 31 en de vreemde klok 32. De opzichter deed de deur van de kooi open en met een vaart holde de leeuw, langs Kappie, Signor Rivaldi eu de maat, die angstig probeerden zich achter elkaar te verschuilen, de arena in. „Mijn laatste levensuurgilde Signor Rivaldi. „Nee. nee, nee!" piepte de maat. „Ik heb nog liever een vliegende orkaan om me heen," dacht Kappie. „Hoe moet d»t aflopen?" „Nu jullie!" zei de opzichter en hij liet tA zweep boven hun hoofden knal len. ..De arena in!" Ze konden nu niet aders meer. De leeuw stónd nu In dreigende houding af te wachten, terwijl hij boos grom de. De toestand zag er hopeloos uit. De meester was nu op de „Kraak" op onderzoek uit gegaan. H'j had nog niets gevonden. Hy sloop nu de hut van de maat binnen, waar hij nog niet geweest was. FEUILLETON Jean Vaubaron bewijst zijn onschuld dooi XAVIBR DB MONT6PIN TWEEDE GEDEELTE Blancbe Vaubaron HOOFDSTUK I Het zaakwaarnemers-kantoor Sedert de geschiedenissen, welke wij in het voorgaande hebben verhaald zijn twaalf jaar verlopen Toen Rodille zo'n groot deel van zijn geld door de diefstal verloren had was hij erop bedacht zich een andere werkkring te kiezen, waarin hij zijn schade weer in kon halen. Hij nam Laridon als oud-deurwaarder tot zijn com pagnon en begon een zaakwaarnemerskantoor. Het was Laridon zeer slecht gegaan. Ook hij was bestolen en hij had Parijs rondgezworven op een schoen en een slof zoals men dat noemt. Hij bedacht zich daarom geen ogenblik, toen Rodille hem aanbood zijn compagnon te worden Het kantoor, of liever Rodille, stelde zich de meest uügebreide wevkkring ten doel. Er is niemand, die niet weet hoe elke minderjarige zoon, wanneer hy zich in verlegenheid bevindt, blindelings en met gretighed een wisselbrief op drie maanden van vijftiencuizend franis tekent, om maar tienduizend francs contant te ontvan gen. Drie maanden, wanneer men een of twee en twin tig jaar oud is, schijnen eindeloos. Rodille sloot enÉge leningen. De vervaldagen kwamen, de debiteuren be taalden niet, zij werden vervolgd en ten slotte werden de deur der gevangenis voor hen geopend. De bedroefde families haastten zich dan, om de berouwvolle gevan genen te verlossen en de geldsommen vloeiden bui tengewoon vermeerderd in de kas van Rodille terug. Het kantoor belastte zich verder, tegen een vooruit overeen te komen beloning met het invorderen van kwade schulden en verloren gewaande gelden. Het kantoor deed echter meer. Zodra iemand, die een enigszins belangrijk vermogen bezat, gestorven was, zonder een testament gemaakt te hebben of bekende bloedverwanten na te laten, en dat gebeurde nog al vaak, verklaarde Rodille zich partij tegen de fiskus. die, zoals men weet. in dergelijke ge vallen de wettige erfgenaam is. Hij zond naar alle kanten zijn speurhonden uit, die acht keren van de tien door langdurige en nauwkeurige nasporingen de een of andere onbekende erfgenaam wisten te vinden, die zelf van ver wantschap tot de overledene onbewust was. Zodra die erfgenaam gevonden was, hield de rol der speurhonden op en die van Rodille begon. De slimme gauwdief, geheel in het zwart gekleed en met een uitdrukking van kiese bescheidenheid op zijn gelaat, stelde zich dan in verbinding met de tot de erfens gerechtigde bloedverwant en sprak hem onge veer als volgt aan: Ik ben zaakwaarnemer, mijnheer, en het toeval heeft mij in het bezit gesteld van een geheim, dat u betreft Ik vermeen u een vrij grote som gelds te kunnen bezorgen, waarop gij volstrekt niet gerekend hebt en die U zonder mij nooit zult ontvangen Hij wist nu een contract uit de handen van de. niets vermoedende erfgenaam te krijgen, waarbij werd be paald, dat Rodille voor zijn bemoeiingen de helft der erfenis zou krijgen. Voor het opsporen van dergelijke gevallen had Rodille een zestal arme jongemensen in dienst, die slecht be taal* werden en de helft van hun leven op de burger lijke stand doorbrachten. Een van deze zes. Paul Mei- cier, had de leiding, als zijnde de verstandigste onder hen.. Paul Mercier had niet alleen een nat voorkomen, maar hij had ook een onbedorven karakter en zag Lari don en Rodille voor een paar eerlijke zakenmensen aan Hij kwam in voortduenrde aanraking met Rodille, die vrij welwillend tegen hem was. De zes jongemensen werkten in een voorvertrek, op het ogenblik, dat wij de draad van ons verhaal weer opvatten. Laridon zat in de andere kamer lusteloos voor zijn ta fel, terwijl Rodille met grote stappen het vertrek op en neer liep. Vier millioen! riep hij uit en stampte met de voet op de grond. Vier millioen, waarvan er mij ten minste twee moeten toebehoren! Hel en duivel! zulen mij die ontsnappen? Nee hondermaol mee! of de duivel zal mij halen. Hoe voorzichtig ik ook wezen moet, toch zal ik mij niet terug laten houden. Wanneer er zulk een inzet in het spel is, moet men wat wagen, en hij die zich voor vier millioen niet aan een weinig gevaar durft blootstel len, moet wel gek zijn. Na deze korte alleenspraak naderde Rodille dc arm stoel, waarin Laridon zich gereed maakte om een dutje te gaan doen en gaf een slag op de leuning. De exdeurwaarder sprong verschrikt op. Wat wilt gy nu weer? vroeg hü knorrig. Kameraad, antwoordde Rodille, neem een pen en schrijf. Wat? - Wat ik u zal voorzeggen. Kunt gij mij dan geen ogenblik met Jaren? Hebt gU geen klerken, om voor u te schrijven? Rodille haalde de schouders op. Vriendje zei hij daarna, doe wat ik zeg cn haas. u wat: dat raad ik u aan, anders kon ik wel eens lust krij gen u niet meer te betalen en u aan de deur te jetten. Rodille, gij behandelt mij als een knecht, riep de deurwaarder uit, dat gaat z<> niet- (Wordt vervolgd)

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3