mk wk KAPPIE VOOIUI.KNS GRATIS!!! VEILIGHEID Toen we deze week in Amsterdam vertoefden, trokken verschillende op schriften onze aandacht. Op de trams lazen we spreuken, op verschillende auto's, op aanplakzuilen en huizen. „Ik kijk uit Doet u het ook" „Gedraagt tl al- heer, juist in druk verkeer" en zo nog meerdere. Het is verwonderlijk, welk een op voedende krecht er van deze opschril ten uitgaat. Toen we een tram wilden binnendringen, viel ons oog er op. Met een daalde onze neiging tot dringen tnet sprongen. En toen we eens om ons heen keken, bemerkten we, dat we niet alleen het gebod in acht namen. Ondanks de drukte werd er niet ge drongen. Toen we een ogenblik later de straai wilden oversteken, viel ons het op •ohrift op een auto op. En we waren inderdaad geneigd om beter uit te kijken. We zouden gaarne willen, dat deze actie niet beperkt bleef tot Amsterdam Want ook ia het rustiger Noorden nog wel een en ander te doen. We willen niet ontkennen, dat we er se dert het einde van de oorlog op voo» uit zijn gegaan. We vechten niet meer als we in een trein of een bus moeten stappen. Maar volmaakt is het niet. En wat het gedrag van voetgangers en wielrijders betreft nou we zagen nog zeer onlangs, hoe een dame met alle geweld onder een autobus trachtte te komen. Ook hier geldt: Let op uw houding. Dat eist ong' aller veiligheid. De zoon van de hertog van Edin- burgh en Prinses Elisabeth is gedoopL Wij kunnen er niet zo veel bijzonders in zien, maar dat zal wel aan de kort zichtigheid van onze lens liggen. Er is nog al wat drukte van gemaakt. En we hebben uit de kranten de beschrij vingen kunnen lezen van de kleur van de kamers en der toiletten. Allemaal uitermate belangrijk. En het water is zelfs mis-chlen helemaal uit de Jor- daan gekomert. U weet wel, die rivier, die door Palestina stroomt. Misschien dai het de staat Israël wel een doorn ln het oog is geweest. Enfin, de prins is nu gedoopt. Voor onze kinderen heb ben ze echter geen water uit Palestina te halen. We redden het zo ook wel. Die Hans Kaart is een handige jon gen. Hij reist de hele wereld af met Gerrit de Kraai. In de Sahara zullen ze echter niet komen. Ze moesten een cautie van driehonderd vijftig duizend francs betalen en dat ging Hans en zijn metgezellen toch wel een beetje te hard. Ze zullen nu hun tocht via Egypte en Nairobi voortzenen. Het schijnt ons nog vee! leuker en we kunnen met een gerust hart verklaren dat we ellendig jaloers zijn. Enfin, wij ploeteren maar met de bussen door Hollands Noorden. En we troosten ons met de gedachte, dat daar ook veel schoons te zien is. Professor Schcrmerhorn heeft in de Kamer gevraagd of het niet mogelijk zou zijn, om technische studenten vrij stelling van militaire dienst te geven. Omdat er een schreeuwend gebrek aan technici is. Het zou niet onaardig zijn professor. Maar toch hebben we er bepaalde bezwaren tegen. Want nog altijd is het zo, dat men over een ze kere welstard moet beschikken om dan de technische hogeschool te be studeren. En dan zou die groep niet Onbelangrijk bevoordeeld worden bo ven anderen. Wat zou de toeloop van rijkeluiszoontjes enorm worden. Wat zouden er plotseling veel jongelui zijn die menen, dat ze over een technische knobbel beschikten. Gelukkiger vonden wij de geaachte van de heer Van Sleen, die betoogde, dat kinderen van twaalf jaar nog niet tot de nijverheids- en ambachtsscholen moesten worden toegelaten. Als wetlie kleine dreume.sen in de stad zien lo pen, hebben we ons zelf ook menig maal de vraag gesteld, of het niet be ter zou zijn, als ze eerst nog meer een paar jaartjes naar de lagere school gingen. Er zit trouwens o.i. toch niet veel lijn in ons onderwijs. Zes jaar op de la gere school, dan naar de ambachts school en als je dan later nog eigen baas wil worden, kan je weer ploete ren voor je middenstandsdiplomar Een betere grondige vooropleiding lijkt Ons geschikter. Rusland is een land, waaruit je toch maar moeilijk wijs kan worden. We lazen een verslag over een bezoek, dat het hoofd van de Grieks Katholieke kerk aan Rusland heeft gebracht. In verband met de stellingen, die het com munisme tegen de Godsdienst verkon digt, verwachtten we een somber re laas. Het was echter Precies andersom Dionissios, zo heette de man, heeft er een ware zegetocht gemaakt. Niet al leen dat het volk een ontzaglijke be langstelling aan de dag legde, maar in tal van plaatsen werd hij door auto riteiten ontvangen. En naar Dionissions mededeelde kende de offervaardigheid der gelovigen er geen grenzen. Het is moeilijk om er uit te komen! We hebben onlangs een staatje voor onze lens gehad, over de hoeveelheden woorden, die er in de vergadering van Icü Verenigde naties zijn gesproken. Het liep in de tientallen millioenen. Er werd bij vermeld, dat de afgevaar digden dodelijk vermoeid waren van deze vier maanden geduurd hebbende vergadering. Milloenen woorden in tientallen ta len. En zij spraken: „Laat ons een to ren bouwen, welke opperste tot In de hemel rijkt". Het begint er op te lijken, dat de VN ook een toren van Babel zullen worden. De spraakverwarring is er tenminste al. En aan spraakwater schijnt het ook niet te ontbreken. Ge tuige de millioenen woorden. AU ze nou nog eens afspraken om het woord je veto niet meer te gebruiken, waren ze helemaal niet meer te houden. JÊBÈk i vÈÊÊp. schrijven, terwijl het gegeven, hoewel weinig belangrijk, allegeestigst is uit gewerkt, waarbij verschillende klein— menselijke hebbelijkheden met fijne ironie in het zonnetje worden gezet. De enkele erin voorkomende tragische verwikkelingen vervloeien weer op een logische, manier in de gewone gang van zaken van dit huishouden van Jan Steen, waarvan Mary Dresslhuyg .als Lady Ruckering, moeder van vier doch ters het middelpunt vormt Als wedu we en volkomen verarmd tracht 4ij ln haar onzakelijkheid met allerlei im provisaties zich erdoor te slaan. De kleine kinderen worden echter groot en brengen hun eigen moeilijkheden met echtgenoten en a.s. echtgenoten ook bij moeder, die zelfs onder een springvloed van de meest verbijsteren de gebeurtenissen zichzelf blijft en 'n zekere rust weet te suggereren. Ze be grijpt wel niet alles zo precies, maar het ls toch heerlijk voor de kin<Jeren aU ze het erg moelük hebben even bij haar te kunnen komen Praten, des noods uit te huilen en tenslotte weer eens hartelijk te lachen in de oude ver. trouwde sfeer. Mary Dresselhuys is wel bijzonder geslaagd in haar eerste moederrol. Daaromheen waren de anderen gegroe peerd: Edy de Boer, Ellen Vogel en Fransje Hart als de dochters, waarvan de laatste in het begin wat minder ge slaagd, terwijl Ton Lutz en Jack Dixon niet Onverdienstelijk de schoonzoons speelden, vooral in het laatste bedrijf. Ook Guus Oster als Clifford Magilj, ce zoon van de huisbaas en adspirant schoonzoon, gaf goed spel. Roland Wayne kwam vooral ln het laatste be drijf tot zün recht. Jan Teulings speel de zelf een plezierige dokter, terwijl Hans Tobi als uitgestreken, oneerlijke en luie huisknecht veel bijdroeg tot de vermakelijkheid van het geheel, o.a. ook in de scènes met Jdfekie Broedelet als eigengereide en in eigen oog On feilbare verpleegster. Een woord van waardering verdien^ nog het décor van Jan Prent. Het publiek was enthousiast en dank te met een zeer langdurig applaus. Voor de vrouw Maakt de lekkernijen voor Kerstmis zelf Nog slechts enkele dagen en het ls weer Kerstmis. En al moge het dan ook zo zijn dat deze Kerstmis ons niet een Onverdeelde vreugde zgl brengen, zullen velen een versnapering wiflen gebruiken. We laten daarom hieronder een recept volgen, dat de huisvrouw zelf kan vervaardigen. Het leidt de gedachten af en het is goedkoper. KERSTKRANS 200 g bloem, 100 g boter of margarine l dl water, een mespunt zout. Dc Veiligheids!aad is Maandagochtend in speciale zitting bijeengekomen ter behandeling van de Indonesische kwestie. Door het ontbreken van het vereiste quorum is de Raad echter tot Woensdagochtend verdaagd. Van links naar rechts de heren F. van Langenhoven, voorzitter van de Veiligheidsraad, in gesprek met A. Pelt en de Indonesische gedelegeerde Palar. BOUW WOONHUIS AANBESTEED OTERLEEK Vrijdagavond vond ten raadhuize alhier, de aanbesteding plaats van het bouwen van een dubbel woonhuis, op het terrein dat inmiddels reeds door de gemeente was aangekocht van mej. de wed. J v Harskamp, voor rekening der gemeente. De inschrijving vond plaats door'een viertal uitgenodigde vaklieden en deze hadden als volgt ingeschreven: P. Schotsman te Schej-merhorn f 19890 Gebr. Schuurman te Oterleek f19916 Fa. Harskamp te Oterleek f20000 J. Nat te Stompetoren f20200 Bij eventuele goedkeuring van Ged. Staten zal de heer Schotsman het werk uitvoeren BILJARTWEDSTRIJD OTERLEEK By de gister gehouden biljartmatch tussen de sociëteit en de biljartclub, bleef de eerste ver in de minderheid, zij verloren met een ach terstand va» 269 punten. gezinsgebeuren SCHOORL Geboren: Franciscus R., zv R Dekker en C Stam. Ondertrouwd: H Pieneman en G Oud A A Janien en H W Zuurbier; N Zo merdijk en C M Louter. Gehuwd: D Gt-eeuw en J Blokdijk; P J Leek en A Druyven. Overleden: G van Lente, 45 jr; T de Wit, 85 jr. Kleine kinderen wotden groot (Liltle lambs eat Ivy) In een voortreffelijke voorstelling bracht „Comedia" onder regie van Jan Teulings dit Vrolijk spel in drie be drijven van Noël Langïey Maandag avond in Het Gulden Vliés. Deze auteur blijkt wel de kunst te verstaan een technisch knap stuk te Voor de spijs: 150 g griesmeel. 150 g suiker. De bloem in een kom doen en de ooter en het zout toevoegen. De boter met 2 messen in stukken snijden. Het water toevoegen en de massa los door een mengen, zodat een samenhangende massa wordt verkregen. Het deeg op een met bloem bestoven tafel uitrollen, enige.malen dubbel vouwen en weer uitrollen. Dit nog eens herhalen. Het deeg dan uitrollen tot een lap van plm. 10 cm breedte en 50 cm lengte. Van de spijs op een met bloem bestoven tafel een rol vormen, die iets korter is dan de deegtSp. Deze rol op de deeglap leggen en de deeglap langs één kant vochtig maken met water. Eerst de droge, dan de vochtig gemaakte kant van het deeg over de spijsrol heen slaan. De zijden op elkaar drukken. Van de rol een krans vormen, door de uiteinden in elkaar te schuiven. De krans op een vetgemaakt bakblik leg gen, zodat de naad onder komt te lig gen. en een half uur bakken in een hete oven. De laatste 5 minuten de krans glanzend laten worden door er een mengsel van water en suiker op te strijken. Hem dan bedekken met abri kozenjam en eventueel geconfijte si naasappelschilletjes en vruchtjes. In 't midden een takje hulst of dennegroen leggen, dat met wat suikerstroop is be vochtigd en daarna met een weinig aardappelmeel is bestoven. Tentoonstelling Kindertekeningen Bergen Onder leiding van een commissie ulf het Kunstenaars Centrum Bergen ié, in nauw contact met de onderwijskrachten der lagere scholen te Bergen en Scnoorf een tentoonstelling van kindertekenin gen voorbereid. Ruim 700 tekeningen, door de leerlingen van alle scholen voor deze expositie gemaakt, worden in de danszaal van De Rustende Jager te Bergen tentoongesteld op 28, 29, 30 en '31 December a.s. (geopend 10—12, 24 en 8—10 uur). Bovendien zal op Woensdagavond 29 December as. om 8 uur, naast een k->r. te toelichting op het geëxposeerde door mr D Vis, een causerie worden gehou den door de heer J Smit uit Rotterdam Deze spreekt over 't ondewrerp „Hon ziet het kind?" en illustreert zijn lezinf tnet lichtbeelden. Tentoonstelling en voordrachtavond verdienen de werkelijke belangstelling van ouders en opvoeders. Zij zijn vrij toegankelijk voor aangeslotenen bij het KCB. voor niet-leden voor resp 10 ct en 25 ct per persoon. Gaarne wordt aanbevolen het werk der kinderen te gaan zien en de voor drachtavond te bezoeken. Zij, die zich met ingang van heden opgeven als abonné op ons blad, ontvan gen de krant "tot 1 Januari 1949 GRATIS! DONDERDAG 23 DEC. 1948 HILVERSUM I 301 m 7.00 en 8 00 Nieuws; 7.30 en 8,15 Gram,muziek 9,u0 Werken van Debussy; 10.15 .ar beidsvitaminen; 11.00 Pianospel; 1135 Gram,muziek; 12.00 Symphouy of strings; 12,38 De Speeldoos; 13.00 Nieuws; 13,20 The Skymasters; 14.20 Solistenconcert; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16,00 Tussen vier en vuf 17.00 Voor de jeugd; 17.35 Leg gars oe Paris; 18,00 Nieuws; 18.30 Ned Strijd krachten; 19.10 Avondsohool; 20,00 Nieuws; 20.15 Vertellingen in woord en muziek; 21,35 Christkindüeder; 22,25 Melodie en rhytme; 23.00 Nieuws. HILVERSUM H 415 m 7.00 en 8,00 Nieuws; 7,15 en 8,15 Gramonuziek; 9,00 Bekende tenoren zingen; 9,35 Kamer muziek; 10.15 Morgendienst; 11.00 De Zonnebloem; 12,03 Pianorecital; 12.33 KRO amusementsorkest; 13.00 Nieuws; 13.25 Liohte Orkestwerken; 14.00 Me- tropole orkest; 14.40 Voor de vrouw; 15,00 Orgelspel; 1530 Omroeporkest; 16.00 Advemsdienst; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 NCRV koor; 18.00 Gr®n platen; 18.30 Pianoduo; 19.00 en 20.00 Nieuws; 20.15 Het Kerstevangelie in Vlaanderen; 21.15 Kerkconcert; *1.45 Familiecompetitie; 22.35 Pianospel; 23.00 Nieuws. en de vreemde klok 33. Nadat de leeuw Kappie, de maat en Signor Rivoldi een poosje grommend en dreigend in een aanvalshouding had staan bekijken, vloog hij ineens met een vaart op hen af. Het publiek op de tribunes begon te joelen van spanning. Ze zakten van angst bijna door hun knieën heen. De maat hield luid jammerend z'n arm voor zijn ogen om- maar niets te hoeven zien. Kappi stond te hijgen en Signor Rivaldi gilde allerlei onverstaan bare dingen. Op het moment dat dat gebeurde, had de meester in de hut van de maat de vreemde klok in de gaten gekregen. „Wat een raar ding,'1 dacht de meester. „Het lykt me dat die wijzer helemaal fout staat en het ding tikt trouwens niet eens. Ik zal die wijzer in het midden zettendat lijkt me het bestel" Hij stak er zijn hand naar uit juist op het ogenblik dat de eleuw zich met zijn opengesperde muil op Kappie, de maat of Signor Rivaldi wilde storten! Nog één seconde en er zou iets vreselijks gebeuren!" PKU11XËTON Jean Vaubarori bewijst zijn onschuld dooi XAVIER DE MONIEPIN 67 J Ik behandel u zo als het behoort Laridon, schik er u dus in. Ik ben hier thuis. Het kantoor staat op mijn naam. - Zeker vriendje, maar gij vergeet, dat er nog stukken zyto, die onweerlegbaar bewijzen, dat ik alles gekocht en betaald heb en dat gij slechts «sen/cuig een bediende züt, die ik naar willekeur kan wegzenden Gehoor zaam dus en stel u tevreden, met mijn secretaris ;e zijn. Laridon had met iemand te doen, die hem te knap was. Hij boog het hoofd en terwijl hij e-»n pen opnam en die in de inkt dompelde, mompelde hij: Wat moet ik schrijven? Ik ben gereed. Zo is het goed .antwoordde Rodille, Nu wordt gij weer redelijk. En hij dicteerde de vólgende regels: Personen die in staat zijn, hun bloedverwantschap te bewijzen met wijlen de heer André Besnard, die in het jaar 1765 in het dorp Saint—Ferreol, in de voormalige provincie Franche Comté, departement der Jura. geboren is, worden in hun belang verzocht, daarvan onverwijld iffètjgdeling te doen aan de heer Laridon, rechtsgeleerde, Rue du Musée No. 1, Parijs Rodille zweeg. Verder? vröeg de ex-deurwaarder. - Dat is alles. Gij ziet dus, hoe dwaas het was u voor zulk een kleinigheid togen mij te verzetten. Nu heb ik u niet meer nodig en gij zijt vrij om te doen wat gij wilt. Tussen de papieren, die het bureau overdekten, stond een koperen schel. Rodille schelde, de deur werd ge opend en Paul Mercier trad binnen. Hebt gij mij geroepen mijnheer Rodille? vroeg hy beschroomd Ja. Wat wenst gij van mij? Rodille nam het papier, dat Laridon had beschreven, en gaf het aan Paul met de volgende woorden: Maak vier copieën van deze nota en breng die aan de dagbladen de „Moniteur", het „Journal des Débacs' de „Constitutionel' en de „Gazette ile France". Gij moet de advertenties vooruit betalen. Hier zijn honderd francs Zorg dat gij van elke courant een recu krijgt. Ik zal er voor zorgen, mijnheer Rodille.. Wanneer gij dat gedaan hebt, en ik wens, dat gij zoveel mogelijk spoed zult maken, gaat gij naar de Bou levard du Temple. Terwijl Rodille deze woorden sprak, bedekte een don kerrood het gelaat van Paul Mercier. Hij boog het hoofd om dit te verbergen. Bij dokter Horner? vroeg hij. Juist gij moet de dokter zeggen, dat ik heden niet kom en er bijvoegen, dat ik hem verzoek mij een paar woorden te schrijven en u die mee te geven, wanneer hij mij iets van belang te zeggen heeft. Ja Mijnheer. Ga nu en kom zo spoedig mogelijk terug. Paul Mercier verliet de kamer. Maar hoor eens, sprak Laridon tot Rodille, zodra die oproep in de vier voornaamste bladen van Parijs zal hebben gestaan, zullen de bloedverwanten van de An dré Besnard, tep minste wanneer zij er zijn, niet nalaten hier bij mij te komen. Daar reken ik ook op. Zij zullen mij Vragen, wat ik hun heb mee te delen. Natuurlijk. f Maar wat zal ik hun zeggen? Ik weet van de hele zaak niets af. Dat doet er niet toe, want ik zal hen zelf ontvangen. Het zou toch kunnen gebeuren, ging Laridon voort, dat zij kwamen, terwijl gij afwezig waart. Zoudt gij mjj in het belang van het kantoor, waarvan men meent, dat ik de chef ben, niet enigszins, al was het slechts opper- i vlakkig, op de hoogte kunnen brengen van wat hun moet worden gezegd? Onmogelijk! antwoordde Rodille glimlachend. Waarom? Omdat het een zaak betreft, die mij alleen aangaat. Daarom mijn waarde heer Laridon, reken ik het geheel overbodig, uw nieuwsgierigheid te bevredigen. De ex-deurwaarder antwoordde niet, doch fronste de wenkbrauwen met een blijkbare uitdrukking van misnoe gen en mompelde: Ah zo! schurk van een Rodille, gij behandelt mij als een neger, gij vernedert mij, gij wantrouwt mij! Geduld maar, geduld! De gelegenheid tot weerwraak zal zich vroeg of laat wel eens voordoen en wanneer dat soms te 'lang mocht duren, zal ik wel zorgen, dat zij komt. Na voorzichtigheidshalve dit wraakzuchtige besluit zacht te hebben uitgesproken, stond de ex-deurwaarde» op van zijn stoel, nam zijn hoed en groette Rodille met gehuichelde onderdanigheid en ging zonder de minstn eerbied voor zijn zwarte rok en witte das, naar een ge mene kroeg in de rue du Chambre, waar hii gewoon was dagelijks enige uren door te brengen. Toen Rodille alleen was, haalde hij uit zijn zak een bos sleutels, waarvan hij zich bediende ojn de ijzeren geldkist te openen, die zich tegenover het schrijfbureau bevond. Uit een der hokjes, waarin deze kist van binnaa was afgedeeld, nam hij een grote enveloppe, waaruit h2 een in vieren gevouwen papier haalde en herlas, wellicht voor de duizendste keer, wat op het papier geschreven stond en dat niets anders was dan het door hem gesrolen testament van André Besnafd, baron de Virville, in da nacht, toen hij der? had vermoord. 'Wordt vervolgd*

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3