Binnenbrand op Verdronkenoord Jongens maakten „grapje" bij meisjes Kerstconcert der Koorvereniging Berger GRATIS!!! Keuken van „Liberty uitgebrand Nadat voor de. barndweermannen de Kerstdagen zeer rustig waren verlopen (zij werden immers geen enkele maai gewaarschuwd voor een kerstboom, die bad vlam gevat, en dat betekent, dat de burgers ziet wat dat betreft keurig hebben gedragen) ging gisteren tegen half zeg de brandmelder in hun huizen over, om te zeggen, dat er brand was Uitgebroken in het cafetaria „Liberty" aan het Verdronkenoord, een zaak van de heer Mannolo. Twee wagens rukten uit, en men had de slangen reeds aan gekoppeld ,toen het bleek, dat dit een Vrij onschuldig brandje was. In de keuken van bet restaurant was door de hevige koude de waterleiding bevroren, en men had getracht deze te ©Qtdooicn met een petroleumstel. Hier door had echter het hout vlam gevat en hetwas slechts een cjuaestie van weinige minuten of het vuur had zich uitgebreid. Brandmeester C. de Grand en zijn mannen wistea door snel ingrijpen me: een aantal schuimblussers reeds spoedig het vuur onder de knie te krijgen. Het gevolg daarvan was, dat de enkele hon derden toeschouwers, die zich op de Stenen Brug en de Vismarkt hadden verzameld, van het hele geval weinig meer merkten dan een vrij sterke en zeer prikkelende rook-ontwikkeling. Wij zijn echter even binnen gaan kij ken en hebben, staande in een grote plas voetzwart water, kunnen consta. De laatste kans Postzegels en prentbrief kaarten voor het kind Het jaar nadert zijn einde. Er is nog heel wat te vereffenen; fi. nanciëel en wellicht ook op andere wij ze. Als we slechts denkeu aan onze medemens. Hoe vaak Heten wij de kans voorbij gaa« hem gelukkig te maken. Hoe weinig deden wij voor het misdeelde kind, voor de duizende mis deelde kinderen, die hi®fceren naar geluk en vreugde. Welnu, het is nog niet te laat. De stand in de hall van het postkan toor is nog geopend en bied U gelegen heid Uw verzuim al'nog ruimschoot* goed te maken. Laat U daar voorzier. van de fraaie Nieuwjaarskaarten er van de nódige kioderzegels. Koop er wat meer: ze zijn nog een heel jaar geldig! Het is Uw laatste kans. Neem hem waar nu het nog tijd is Eindigt dit jaar niet met het onge- h-kkig gevoel dat ET duizenden kinde. ren aanstaren, die dit jaar tevergeefs 'n be-o-n) deden op Uw raiidad'gbeid. Daarom: Haast U» Koopt Kinderze gels en Kaarten. 7.ii brengen geluk U zelf én vele kinderen. Kerstfeest bij „De Nieuwe Koers Ook ue „inreu wc rsuerS ucc^t op haar weseiijKse DOnaeruagavoud he. Kerstfeest neraacht en wei zoals oe voorzitter in z'n openingswoord memo reerde in gepaste sceniiniug, want de gebeurtenissen in inoOnesié Kunnen op een avond ais deze niet ongemerkt voorbijgaan. De nooioscnotel van aezt avond vormde de een inleiding dooi Ch. Verstralen over ae i^erstgeoacnie en deze schotel b,eek zeer wel bij de leden in de smaak te vallen. Spr. ging het ontstaan der viering van het Kerst, feest na en scnetste uaas de verdeeld heid destijds bij de Joodse Stammen en dc geboorte van het Christenkind, de zonnewenaef eesten bij de Heidenen. De tegenstelling tussen goec en kwaad wordt op het kerstfeest in een duidelijker daglicht gesteld en het antwoord hierop werd volgens spr- door het christendom gegeven. Deze inleiding werd door muziekspel van Joop Sik en samenzang omge ven, terwijl ook de inwendige mens niet vergeten werd, wat bleek uit de geserveerde chocolademelk. Ann'e Helman droeg op verdienstelijke wijze een paar gedichten voor waarna Mart Radsma een „Verhaal op Kerstavond" voorlas. Het geheel was zoals Ot Neei in z'n slotwoord opmerkte, een goede avond voor de leden geweest, die daar na voldaan huiswaarts keerden. Dik Trom Het is Kerstvacantie, en ^ij kunnen dat duidelijk merken, wanneer wij de zaal van het Gulden Vlies betreden, waar gistermiddag een voorstelling van de kinderfilm „Dik Trom en zijn dorps genoten werd gegeven. Zeer vele kin deren hadden zich hier verzameld, en dat was daarom des te leuker, omdat op de eerste sloten het Üs reeds zo sterk was, dat een aantal kinderen het reeds gisteren waagde, de schaatsen Onder te binden. Maar zij, die zich ia het Gulden Vlies •hadden verzameld, hebben daar zo zeer genoten van de avonturen van de_ Ze dikke kinderheld, dat zij, die niet naar de film waren gegaan zeker iets leuks hebben gemist. Er is voor hen echter nog een gelegenheid, die de iheer Mooy van het Gulden Vlies heeft geschapen: de kindereu, die alsnog lust Ikrijgen, dezt leuke film te gaan zien kunnen dat vanmiddag doen: om half twee zal dan de tweede maal deze rol prent worden afgedraaid. teren, dat ondanks het krachtig optre den der mannen, de gehele keuken was uigebrand, waar zojuist de waterleiding nog vastgezeten had. Thans liep er van het aanrecht een straaltje gesmolten boter. Het Perceel is echter op een gevaar lijk punt gelegen, en het is weer eens de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer geweest, die onze stad voor erger heeft behoed! Zij komen terug Met het troepentransportschip „De Grote Beer", dat op 13 December j.L Uit Tandjong Priok Is vertrokken en waarvan de vermoedelijke aankomst te Amsterdam is gesteld op 6 Januari a.s. zullen de volgende militairen en bur gers uit Onze stad T>f omgeving mee komen. Soldaat H. A_ Leyen uit Bergen: Ko- poraal A. H. J. Koekenbier uit Alk maar," Soldaat S. Peperkamp uit Alk maar: Korporaal G. H. Hijderink ujt Sint Pancras; van de mariniers: Ser geant J. van der Pol uit Egmond aan Zee; Marinier 2e klasse D. M. Eilan der uit Broek op Langendijk; Marinier 2de klasse A. Gerritsen Z. N. Stompe- toren; Marinier 2e klasse J. J M Groothuizen uit Alkmaar: Marinier 2e klasse P. van Lier.en uit Alkmaar: van de groep Koninklijke Marine: Sergeant VSD W. Meijer, Alkmaar," van de groep burgers Mej. Doven uit Alkmaar. Tante Pos niet altijd even snel Wel accuraat Vrijdagavond 24 December 1948 met de laatste post ontving onze stadgeno te mevr. T. Moerman-Brouwer, Tie- nenwal, een briefkaart van familie uit Steenwijk. Wat doe je in zo'n geval, je kijkt eerst naar de inhoud, welke niet ac tueel bleek te zijn. Het duidelijke poststempel loste het raadsel op. De kaart bleek gedateerd te zijn 14 October 1943. Kerstviering Ned. Leger des Heils De Kerstviering bij het Ned- Leger des Heils werd le Kerstdag geopend met een dienst welke s' morgens om 6 uur werd aangevangen. Voor deze vroeg-samenkomst, welke o.l. stond van de Vaandrig van het Korps Alk maar de heer en Mevr. Kuipers, be stond grote belangstelling. Medewer king verleende o.m. het Onlangs ge vormde kinderkoor oj.v. Zr de Haas. Uit de opkomst welke voor de verdere samenkomsten op le Kerstdag bestond bleek wel dat de belangstelling voor het Ned. Leger des Heils groeiende is. De jeugddemonstratie welke 's mid dags werd gehouden werd opgeluisterd door het zangkoor. De Kerstfeestvie- ring voor de jeugd op 2e Kerstdag, is een groot succes geworden. Met zang en orgelspel werd Christus geboorte herdacht. Dank zij de milde gaven van vele Alkmaarders kon aan het einde van deze viering, een suprise worden uitgereikt aan ruim 55 kinderen. Rest Ons nog te verichten dat ook de zie ken niet werden vergeten, getuige de aangeboden fruitmanden. agenda DINSDAG 28 DECEMBER GULDEN VLIES, half twee. „Dik Trom en zijn dorpsgenoten. WAPEN VAN HEEMSKERK, 7.30 uur, „Tonegido". stedelijk Museum. 2—5 uur Kersttentoonsteliing v.d. federatie van Alkmaarse schilders. BONNEN HALEN Op Woensdag 29 December moeten die Alkmaarders, wier familienaam be gint met de letter G hun nieuwe bon kaarten halen. De Borgenaars, wier ramen beginnen met de letters P en met Z halen eveneens hun nieuwe bonkaarten. Openbare Verkoping Donderdag werd ten overstaan van de notaris mr. Joh. G. C. Zijnen te Alkmaar in 't Gulden Vlies een open bare verkoping gehouden van de na volgende percelen, nadat een week ge leden een en ander bij opbod in vei ling was gebracht: 1. woonhuis en erf aanN het Zeglis 81, groot 85 cA. bij opbod f 2450, werd thans niet gemijnd. 2. een huls met erf aan de Parkstr. 10. groot 1.10 A. opbod f 3 950. was in middels uit de hand verkocht. 3. drie huizen en erven aan de Tse- nenwal 62. 4 en 66. resp. groot 95 cA, 93 cA en 1 24 A, in bod gebradht op resp. f 3,260, f 3 310 en f 3.310, werd het eerste perceel gemijnd op f 40 en de beide volgende percelen niet ge mijnd; gecombineerd alle 3 percelen -en staande op f 9 920. werd het geheel gemijnd op f 1.25.door de heer W. Ruyter. 4. een pakhuis met bovenwoning en erf aan het Lutdk Oudorp 75. groot 1.62 A. in bod gebracht op f 6.400 en gemijnd op f 1.000 door de heer de Boorder. 5. een pakhuis, kantoor en erf aan het Luttik Oudorp 77 en 79, groot 2.54 A, in bod f 18.010, werd niet ge mijnd; de percelen 4 en 5 gecombi neerd staande op f 25.410 werd op f 3 000 gemijnd door de heer Kuenen 6. een landhuis met voor- en achter min en garage aar de Rijksstraatweg te Heijoo groot 2.99 A, in bod op f 6960 was inmiddels uit de hand verkocht. 7. een huis met voor. en achtertuin aan de Van Catsstraat 31, Heiloo. groot 2 46 A. in bod op f 5.220, werd op f 325 gemijnd door de heer J. vanRossum. 8. een huls met garage en voor- jen achtertuin, aan de Groenelaan 1.5 Hei loo, groot 3.56 A, in bod op f 4.^00 werd niet gemijnd. lObnl 9. een huis met garage voor- eo nnV-ertuir. Groene'aan 13. Heiloo. 3 45 A. ir. bod op f 5.900 werd niet ge mijnd. De percelen 8 en 9 gecombineerd werden niet gemijnd. GIFT VOOR DE UNAC. Het secretariaat van de afdeling Alk maar van de UNAC deelde ons mede. dat men een gift van f 32,60 had Ont vangen van het Personeel van de garage Schmidt, Groot Heiliglmd. N. SCKARWOUDE 27 DEC. 900 kg witte eigenheimers 4.60; 34000 kg rode kool 7.60—11.60; 22000 kg Deense witte kool 5.906; 3400 kg ge le kool 6.4Ó—10.10; 1900 kg groene kool 10—10.20: 6700 kg uien 7—6.30; Drielingen 5,80. Baldadigheden voor de Politierechter Schoolzwemdiploma'j Voor de tweede maal in 1948 zijn in de Overdekte bad- en zweminrichting alhier door de Commissie voor het scboolzwemvaardigheidsdiploma door men voor de schoolzwemdiploma's A en B en voor het schoolz wem vaardig heidsdiploma, en wel op 13, 15, 16 en 17 December 1943. Aan de examens namen deel leerlingen van 29 scholen. Het aantal aanmeldingen bedroeg 358 voor diploma A. 205 voor diploma B en 63 voor het schoolzwemdiploma. Niet opgekomen waren 57 candidaten voor diploma A, 32 voor diploma B en 16 voor het vaardigheidsdiploma, terwijl afgewezen werden 37 candidaten voor A, 8 voor B en 15 voor het vaardig heidsdiploma, zodat het diploma A werd behaald door 264 leerlingen, het diploma B door 165 leerlingen en het schoolzwamvaardigheidsdiploma door 32 leerlingen. De examens hadden een zeer vlot verloop. Bij het in de maand Mei gehouden diplomazwemmen. werden er uitge reikt 159 diploma's A. 176 B en 42 C zodat dit jaar 423 diploma's A. 341 B en 74 zwemvaardigheids diploma's werden uitgereikt in totaal 838 di ploma's EEN REUZEN-EI. Het was waarlijk een aardig Kerst presente van die jonge kip. die Rode Islander. die in de kost is bij de familie J. A. Valk. 2e Landdwarsstraat 33 te Alkmaar. Die kip toch legde zomaar in de tweede leg een ei, dat maar even 115 gram woog. En mevi-ouw Valk, die ons dat kanjer Het zien, zal wel niet dikwijls met een kippenei in haar hand gestaan hebben, dat meer weg had van een struisvogelei. AANVOER VAN VEE. Jac. Kort trad op als Dirigeni Dl De koorvereniging „Bergen" gaf haai jaarlijks concert in de „Rustende Jager dat wat de zang beu-of, geneel aan de Kerststemming was gewijd. De voorzitter, de heer Groot sprak net welkomstwoord in 't bijzonder aan de burgemeester, Dr. W. Huygens en echtgenote, de vorige dirigent van he: koor, Corn. Jonker en de beide solisten Peter Dogger, tenor en de pianist Simon Halie. Het koor maakte haar entrée met psalm 149 van Antonin Dvorak, dat vol overgave, prachtig over het voetlicht kwam. Peter Dogger ,die een mooie gevoelvolle stem heeft vooral in de lagere tonen, ong hierna Drie biblische Lieder van dezelfde componist, waar van het tweede prachtig werd gezon gen. Simon-Halie vervolgde het pro gramma met Chopin's „Baliade opus 23 G. KI., hij maakte hier .chter eea technisch b.-avournummer van. Deze zeer fijngevoelige en bescheiden com poniit, verlangt echter geen vonken, die uit de vleugel spatten, doch tranen, regen en dauwdroppels. Het koor vervolgde met Psalm 13 van Franz Liszt Met deze zware op gaaf is het koor en de tenor te kort geschoten, het koor was onzeker, de solist kon de hoge noten niet halen, zijn stem sloeg over en bij de hoogste tonen zong hij falset. Het heeft in de laatste piaats aan de dirigent gelegen, deze had het koor geheel in zijn hand, doch vele koorleden lette meer op de tekst dan op de dirigent- Na dè pauze vervolgde Peter Dogger met „Drei Weihnachtslieder van Peter Comelis goed gezongen, doch de bege„ Op de Maandagse veemarkt van 27 leiding had iets bescheidener kunnen zijn, wat het geheel ten goede was ge komen. Hierna kwam Simon Halie meer in zijn element met meer moderne wer ken van Debussie, Poulenc, Prokofleff December werden aangevoerd twaalf vette koeien, negen en twintig nuch tere kalveren en 12 vette schapen Alles wa« hvoor d~ Cem.-a!p. WllllilfHS! 1 Z|Jt die zich met ingang van heden opgeven als abonné op ons blad, ontvan gen de kram tot 1 Januari 1949 GRATIS! oplichting De zaak van N. B. uit Zaandam, die reeds had terecht gestaan, v.egens het verkopen van vaseline voor gezuiverd walvisvet en toen was aangehouden, kwam nu weer op 't tapijt De verko per, zekere de Boer uit A'dam ver klaarde, dat hij nadrukkelijk gezegd had, dat 't bewuste vet niet geschikt was voor de bakkers wat verdachte Ontkende Ook was er nog méér licht nodig, zodat de politierechter besloot een rapport in te winnen en de zaak aanhield. vernieling. Ook Joh. Z. uit Schagen kwam weer voor de rechter. Bij een cafébezoek had hij getracteerd maar vergeten te beta len. Het dienstmeisje ging hem ach terna om de f 4,50 te ontvangen. Een bezoeker van 't café, zekere S. stak er zijn neus in met het gevolg, dat er een vechtpartij ontstond tussen Z en S, waarbij de jag van de laatste 't moest ontgelden. Ook de broek werd ge scheurd. S. had eén civiele vordering van f 50.ingediend. De officier Mr. Meiske vroeg voor de vernieling van 't jasje f 25 of 10 dg- De vordering Weer de officier af. De p» liticrechter vonniste conform. Adriaan K. uit Wieringerwaard be trekt evenals veien daar ter plaatse licht van een brongasinstallatie, welke in een sloot is geplaatst. Toen arbeiders bezig waren sloten uit tc diepen, had den zij hier en daar waterkeringen ge. plaatst, waardoor de stroming van het water belet werd en K zonder licht kwam te zitten. K. verwijderde 'n wa_ terkering, waardoor een sloot, welke droog was, weer volliep. De aannemer had een civiele vordering van f 30 in gediend. De rechter veroodreelde K voor de vernieling tot f 15 of 9 dagen. De vor dering werd toegewezen tot een bedrag van f 12. MISLUKTE PRET. Op 22 November was er in St. PanCras een „balavond'' waarop jongelui van beiderlei kunne hun of haar hart op naaiden. Ook twee jongens Pièt S. en Piet B. waren aanwezig. Zij besloten na afloop van de feestelijkheid een be zoek te brengen bij een bepaald meisje. Vergezeld van nog twee vrienden arri veerden zij bij de bewuste woning- waar zij Ontdekten, dat bedoeld meisje en haar vriendin reeds ter ruste waren gegaan. Zij, de meisjes, waarschuwden hun ouders waardoor het Pretje een einde nam. De officier was over het optreden van de jongelui niets te spreken en vorderde voor ieder f 20 of 10 dagen. De rechter vonniste 115 of 9 dagen- Wat Jacob S. had uitgehaald was allesbehalve netjes. Bij een bezoek ten huize van zekere P. had hij 3 bankjes van f 10 weggenomen. Hij kreeg voor dit geval 6 weke». - Zekere Piet B. uit Schagen moest s erke drank inlevereu. En wel op vor dering van de Rijkspolitie. Verdachte had zulks niets gedaan. Het kostte hem f 35 of 14 dagen. Ook Joh. N. uit Egmond aan de Hoef kreeg eenzelfde vonnis. Hij had een valse aangifte gedaan van een diefstal, welke niet was gepleegd. Motief: ver dachte wilde f 25 terug hebben, welke hij weggegeven had. Een duur grapje! Natuurlijk Ontbrak op de zitting ook niet een eigenmachtig bouwen zonder vergunnlpg. Dirk D uit Dirkshorn had in opdracht van Jan N. zijn plaatsge- Nutsspaarbank Alkmaar OVERZICHT TIJDVAK 1—18 DECEMBER 1948 In hef tijdvak van 118 December werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 224.250,41 (vj f 181.956,65) en terug betaald f 238.810,91 (vj t 239 402,20) alzo minder ingelegd dan terugbetaald f 14.560,50 (vj f 57445,55). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij de aanvang van het jaar f 10.396.293,63 bedraagt nu f 10.660.978,72 (vj f 10.195155,51). Het aantal in voormeld tijdvak nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 94 (vj 63). Ingetrokkep werden 51 (vj 60) boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes^ bij de aanvang van het jaar 25.606,bedraagt thans 26.470 (vj 25.606) Van dit aantal behoren 1 7.269 (vj 16.882) aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 6109 (vj 5621) aan personen of instellingen elders woonachtig en 3092 (vj 3098) aan schoolspaarders. Onder de in voormeld tijdvak nieuw uitgegeven boekjes zijn be grepen 13 (vj 9) voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaar bank een eerste inleg van f 1.—). In voormeld tijdvak bedroeg het aantal posten van inleg 1583 (vj 1346) en dat van terugbetaling 1418 (Vj 1319) tezamen 3001 (vj 2665). De lediging in voormeld tijdvak van 478 spaarbusjes leverde een be drag van f 5331,26 aan kleine be sparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes, bij de aanvang van 't jaar 3663, bediaagt thans 4564. AANRIJDING Gisteravond te ongeveer 6 uur heeft er een aanrijding plaats gevon den in de Spoorstraat, hoek Snaar- manslaan. Een motorrijder reed daar op een auto, die uit de Snaarmans- laan kwam. De motorfiets werd ern stig beschadigd, terwijl de berijder een lichte verwonding aan het gelaat opliep. De auto werd licht beschadigd BROEK OP L'DIJK 27 DEC. 15000 kg rode kool 11.20—13.40; 17000 kg gele kool 8-50—9.60; 2300 kg g.-Oerv kcol 11,2013.50; 22000 kg witte kool 6.10; 3000 kg uien 7.90—8.40. noot een brug gebouwd, zonder daar voor toestemming te hebben. Zulks wordt hoog aangeslagen blijkens het vonnis. Zij werden ieder veroordeeld tot f 150 of 50 dagen. Ook Thomas G. uit Koedijk had geen vergunning gevraagd, toén hij in Schoorl zand weghaalde, 't Gevalletje werd getaxeerd op f 7.50 of 3 dagen- Een Kerstkrans Het kranlenbezorgen is misschien niet zo erg moeilijk, maar het is zeer zeker wèl een hard vak. Door weer en wind hebben de bezorgers hun werk te ver richten, en het komt maar heel zelden voor, dat zij daarover eens een com_ plimentje krijgen. Zoiets is mét deze Kerstdagen echter wèl gebeurd, ep wel in een zo sym- pathieke vorm, dat wy niet na kunnen laten het even in ons blad te vermel den. Een van onze bezorgsters kreeg namelijk een Kerstkrans toegezonden, evenals trouwens het vorige jar-, waar men een klein briefje bij had gedaan van de volgende inhoud: „Voor trouwe bezorging van de V.A., Vrolijk Kerst feest'. Het briefje was niet getekend. Wij hopen dat dit een stimulerende Kerstkrans mag zijn, en wij danken namens de bezorgster de goede gever of geefster zeer hartelijk voor deze bui tengewoon aardige ggeste. Kolfmatch ZUIDSCHARWOUDE. De tweede ont_ moeting. als beëindiging van de kolf match tussen de club „Op Maat" en „Gezellig Samenzijn'" vond plaats in de kolfbaan van de heer Pijper het club lokaal van Gezellig Samenzijn. Evenals in de baan vaa Kramer bleef ook hier Op Maat in de minderheid met 2499 tegen 2702 voor Gezellig Samenzijn. Hiermee is de wisselbeker in het bezit gekomen van de laatste club. Tweemaal achter elkdar was hij gewonnen door Op Maat. Hij wordt eigendom van die club, welke hem 5 maal in het geheel of 3 maal achter elkaar wint. De personele Prijzen werden gewon, nen door; 1. D. Pijper 163 p., 2. W. Kuin 158 p., 3. J. Waiboer 158 p„ 4. G. Mettes 158 p., 5. K. Geus 151 p., 6. G. Keuken 145 p., 7. P. Bergen 142 p. 8. C. Bruin 139 p. Leden van Op Maat zijn de prijswinnaars 3, 5 en 6, de ove rige van Gez. Samenzijn. De eerste serieprijs werd gewonnen met 59 p. door L. Schrijver en de tweede serie- Prijs door F. Commandeur met 54 p., beiden van Gez. Samenzijn. De uitreiking der bonkaarten 903 zal plaats hebben gedurende het tijdvak 27 December 1948 tot 29 Januari 1949 en wel op de datum, vermeld aan de achterzijde van de inwisselingsbonnen der thans lopende bonkaarten. In verband met de samenvoeging van leeftijdsgroepen. Ontvangen personen, geboren in. 1928 en eerder een bonkaart KA (zelfverzorgers LA); 1929 t-m. 1944 een bonkaart KB (zelfverzorgers LB); 1945 en later een bonkaart KD. Bovendien: personen, geboren in '31 en eerder: een QA tabak (mannen) of QC tabak (vrouwen). Mede te nemen, distributiestamkaar ten, inwisselingsbonnen, links boven aan de bonkaart 901 en de bonnen „ta bak 07" en Diversen „10", links Onder aan de tabakskaart resp. diversenkaart 901. Deze bonnen moeten zonder bon kaart wordei: aangeboden. Militairen, die de tabakskaarten by de disributiedienst hebben ingeleverd, dienen nplaats van de bon Tabak 07 het desbetreffende onvtangstbewys MD 192—01 n te leveren. en Moussorgsky, waarvan Toccata va: Poulenc en „Prelude'' van Pjpkofieff het laatste, een paraphrase op toonlad. ders, met muzikale en technische kwa liteiten werd gespeeld. Hij werd dar. ook gedwongen tot een toegift en s?ee. de „Vuurdans" van De Falla, dit werd! een vuurdans waar dè vonken afspat ten. Het koor besloot dit ccncert met d« „Weihnachtsoratofium" van K. F. Mul. Ier. De uitvoe-i.ng hiervan maakte de hele avond goed, zowel.koor als solis ten hebben hierin het beste gegeven. .Een woord van lof komt -eker nog toe aan Mevr. G. Beeldman Rensink, die de sopraansolo's; voor hare rekening had en Mej. Kraakman, die haar als als eenmaal begeleidde, waapvoo' aan 't s'ot bloemen werden aangeboden. Jac. Kort heeft in Bergen een goed debuut gemaakt als dirigent, het koor mag zich gelukkig achten met de lei ding van deze musicus. „In de schaduw van de guillotine" HEERHUGOWAARD Hef stuk „Ia de schaduw van de guilotine", dat „Pius XI" op het programma had ca geschreven door Will. Brakenberg, speelde zich af in een apartemen* v*n hotel „Lion D'or" in een grote sta:* »n Zuid-Frankrijk Het geheel stelde voor de onderdrukking eri de terreur ge durende de Franse revolutie. Ho® Blanchar, chef van de republikeins® politie, de macht in handen kreeg. Ho® hij deze misbruikte, om comtesse Me- lisande te dwingen met hem in het huwelijk te treden. En dan de ver schillende dubele rollen, welke in dit stuk gespeeld werden, want geen en kel middel werd ontzien om zijn doel te bereiken. Dan tenslotte de ontmas kering. De grote v:aag gedurende dis was: „Wie is de Zwarte Adelaar H^e een van Blancharis grootste vrien den zich- ontpopte als de gevreesde „Zwarte Adelaar". De costumière ver zorgd door de heer Ridderikhof' uit Hoorn was uitstekend In het begin deed deze vreemde kledij wel wat vreemd aan, maar zij paste tenslotte bij het spel. Nadat de kapelaan deze avond geopend had, gaf de regisseur de heer J. Veenstra, een kleine toe lichting op het spel, wat zeer werd gewaardeerd. De rollen van Comtesse Toti, Bea, Armand de Roi (tevens Zwarte Adelaar) en Blancher, werden uitstekend vertolkt. Dit doet niets af aan het spel van de andere spelers, want ook dat was goed. *De avond werd besloten met een uurtje gezellig bal, o.l van de ABC-band. Kerslleeit Plattelandsvrouwen STOMPETOREN. Woensdag 22 Dec. te kwart voor vijf was het in café „Zonnelust'' een gezellige drukte: vele Plattelandsvrouwen waren bijeengeko„ men om daar tesamen aaa een gezel lige broodmaaltijd haar Kerstfeest te vieren. De zaal bood een zeer feeste lijke aanblik, en op de tafels stonden reeds de kaarsjes in vrolijk rood vloei gewikkeld tussen het dennengroen te branden, terwijl bij elk bordje een aar_ dig Kerstprogramma prijkte. De voorzitster heette allen harelyk welkom en beëindigde haar openings woord met een eenvoudig Kerstge- dichtje. Hierop werden de notulen ge lezen, terwijl er daarna een enkele me dedeling gedaan werd. Hierop zette het koortje in, en zong een viertal Kerst liederen op een uitstekende wijze. Een hartelijk applaus was wel het beste bewijs, dat goede zang steeds v ordt gewaardeerd. De laatste brieven uit Indonesië werden vervolgens voor gelezen. waarna men overging tot de rondvraag, gevolgd door een pauze. Al vorens de maaltijd begon las de voor zitster het Kerst-evangelie. De tafels, daarop, waren eenvoudig, doch goed voorzien en onder een gezellig gepraat en gelach is er flink gegeten. Ter afwis seling declameerde Mevrouw Kay-Kok een drietal Kerstgedichten, die met grote aandacht werden beluisterd. Na he maal begaven de dames zich naar de voorzaal, waar men zich met een gezelschapsspelletje aangenaam bezig hield. Hierna zong het koortje nog een viertal Kerstliederen, waarna de beurt was aan de heer J. E. van Dok, die het Kerstverhaal „De aanrijding" voor droeg. Met de grootste aandacht werd dit verhaal uit Onze tijd aangehoord, en elk der aanwezige dames zal wel ies van de renstige ondergrond daarvan h bben aangevoeld. In aansluiting daar op zong men gezamenlijk „Nu sijt wel lekomen", waama de voorzitster tot slot een ieder, di eop enigerlei wijze aan het welslagen van deze avond had meege werkt, dank bracht, en de wens uit sprak, dat allen een gezgnd Kerstfeest zouden mogen beleven. HENSBROEK —In de feestelijk ver sierde Kleuterschool werd Donderdag middag kerstfeest gevierd, waarbij ook ouders van leerlingen waren uitgeno digd. De onderwijzeres mej. T. Bom- mezij, die dit feest uitstekend had voorbereid, heeft verteld en er is met vioolbegeleiding van mej. N. Bom- mezij uit volle borst gezongen Het is een feest geworden, waarop met genoegen teruggezien zal kunnen wor den. Hu I sch ree

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2