WERFT KAPPIE /T Helpt inêê önze lezerskring te vergroten De Rus solidair met het Oude Testament GRATIS!!! Jean Vaubaron bewijst zijn onschuld Lysenko contra Mendel (Ingezonden fauitea verantwoor delijkheid redactie.) Momenteel is er een felle strijd gaande tussen de Ru_sischc biologen eu de mannen van het vak buiten Rusland. Het gaat om de vraag, of George Mendel met zijn theorie, dat aangeworven eigenschappen niet erfe lijk zijn ,al dan niet gelijk heeft. Lysenko, een Russische geleerde, idie reeds gecturet.de twintig jaar Proe ven neemt om de z.g. erfelijke ei genschappen van dierlijke en plant aardige Orgauljnen te wijzigen, schijnt tot verrassende resultaten te zijn gekomeni Met zijn methode moet bet zijn gelukt om met 200 gram zaad een oogst te verkrijgen van 350 kg D.w.z. een oogst van 10.000 kg. per RA. Er schijnen meerdere voordelen aan zijn ontdekking te zijn verbonden. Door bespoediging van de oogst moet ihet mogelijk zijn In koudere klima ten dan tot au toe, graan te verbou wen. Wij willen ta.V. de resultaten voor ht.nds maar een afwachtende houding aan nemen, doch meer in bijzonder heden het hier hebben over de kwes tie der erfelijkheid in het algemeen. Tot op 1 ©Tbn werd aangenomen, <frt eigenscnappen van het ene Orga nisme overgingen op het volgende, Van de ouders op de kinderen, van het moederdier op de jongen, van de moederplant op de spruit- Dit nu ging volgens de theorie van Mendel n' n ©p, voor aangeworven eigenschappen. B v. een ouderpaar heeft engevolge van zware arbeid eelt in de handen gekregen Een kind uit deze ouders geboren komt niettemin zonder deze ♦eltlaag ter wereld en heeft dus dc •angeworven eigenschap van de ou der; niet overgeërfd. Een tweede geval. Een pelsdier heelt zich door langzame overgangen kunnen aanpassen aa» een kouder klimaat en dientengevolge een dik kere vacht gekregen. De jongen van «dat dier komen niet met een dikke vacht ter wereld, doch zullen zich zelfstandig aan de omstandigheden moeten aanpassen. Al evenmin dus ©vererving van een aangeworven ei genschap. In het Oude Testament kan men lezen, dat de zonden van de vaderen aan de kinderen worden bezocht tot in het derde en vierde geslacht. Al zou uit een en ander logisch voort vloeien dat ook de goede aangewor ven eigenschappen der ouders op de kin eren overgingen, dan nog is deze Zij, die zich met ingang van heden opgeven als abonné op ons blad, ontvan gen de kram tot 1 Januari 1949 GRATIS! uitspraak niet te aanvaarden. Ze is niet in overeenstemming te brengen met het geloof aan God, die enkel lief de is, noch met een eeuwige rechtvaar digheid in de natuurwetten. Ook vanaf dat standpunt bezien lijkt de theorie van Mendel wel aanvaard baar. Elk individu, slechts verantwoor delijk voor eigen daden Is meer in overeenstemming met normale begrip. pen omtrent recht. Lysenko nu meent op grond van z'n onderzoekingen tot een andere gevolg trekking te moeten komen. M.a.w. hij zou het in dit geval eens zijn met de bewering van het O.T. Waar de geleerden het voor een en kele maal weer niet eens zijn,'willen we als leken de zaak eens van een andere kant bekijken, daarbij ook steunende op wat de wetenschap ons altijd als waarheid heeft voorgehou den. Zij toch zegt ons, dat het Heelal is opgebouwd uit atomen en alles is ontstaan langs de weg der évolutie. Dit is dus ook het geval met elk orga nisme, hetzij dit nu is van mens, dier of plant Dan zegt ze, dat het „iet" onmogelijk kan voortkomen uit het „niet". Logisch, een „niet' is Ondenk baar. Zo kan b.v. de rede niet voort komen uit de redeloosheid. We heb ben dus de réincarnatie te aanvaarden als een feit. In zekere zin is elk Orga nisme een product van eigen werken, eigen ervaringen. Van scheppen in de gewone zin is dan ook geen sprake. De eigenschappen van een organisme zijn het woord eigenschap zegt het al eigen aan dat organisme, de zijne en niet overgeërfd. Of men nu dus spreekt van wel «v niet verworven eigenschappen, geen enkele eigenschap kan zijn overgeërfd. Laat de wereld toch eindelijk een-; nuchter worden, ophouden met hef spelen van struisvogel-politiek. Zij zal dan inzien, dat alles, wat men anderen aandoet, neer komt op eigen hoofd. Als men meent anderen te martelen, men het zichzelf aandoet- Er is even wicht in het Heelal, vanaf het mach tigste zonnestelsel, tot in het kleinste atoom. Muitaviei. Tankboot breekt door midden Een kotter van de Amerikaanse kustwacht, de „Cherokee", heeft he denavond 16 leden van de bemanning van de Argentijnse tankboot „El Ca pitan" gered, nadat dit schip, terwijl het werd gesleept, tijdens zwaar weer ter hoogte van de kaap Hatteras zijn achtersteven had verloren. Twee of drie leden van de beman-- ning, die zich op de achtersteven be vonden worden nog vermist. N#der wordt nog gemeld dat de af gedreven achtersteven niet zoals aan vankelijk werd gemeend, met de twee zich dharop bevindenden zeelieden Is gezonken doch dat hij nog steeds drij vende is, dit werd door een voorbij- varendt^hin geconstateerd. De „Cherokee" en een andere kot ter van de Amerikaanse kustwacht zoeken thans naar de drijvende achter steven. De sleepboot, welke de tanker van Savannah (Georgia) naar de scheeps werven te Baltimore moest slepen, zette de reis met het overgeschoten gedeelte van de tankboot voort. SMAKELIJK ETEN De Amsterdamse politie heeft gister morgen op het erf van een perceel aan de Ringdijk 'een vat in beslag ge nomen, dat ingericht was als katten- val. De eigennaar van dit vat, en 30 jarige bewoner van de eerste Ring dijkstraat bleek in het bezit van ze ven kattenvelletjes. De politie neemt aan, dat deze kat ten als konijnen zijn verkocht. O— DEMONSTRATIE STUDENTEN TE BOMBAY Ongeveer 300 Indische studenten hielden heden voor de 6.185 ton me tende Nederlandse vrachtboot Streef kerk, die afkomstig was uit Rotter dam en in de haven van Bombay ge lost werd een demonstratie van een uur voor „Vrijheid" voor Indonesië De studenten, die plakaten meevoer den en leuzen riepen zoals „Boycot" de Nederlandse schepen en vliegtui- verhinderd het schip te naderen* De 7.180 ton metende Leopolds- kerk wacht thans om in de haven aan te leggen. r- o HERSTEL KONINKLIJK PALEIS TE DEN HAAG de Tweede Kamer is ingediend een onwerp van wet tot wijziging van het «erste hoofdstuk der Rijksbegroting voor het dienstjaar 1948 (Huis der Koningin) Voor het herstel van de schade, ver. oorzaakt door brand in het Koninklijk pa3eis te Den Haag, welk herstel zich heeft bepaald tot het heffen van nood. voorzieningen, alsmede voor het pro visorisch inrichten van enige vertrek ken In dit paleis, wordt een bedrag aangevraagd van f 50.500.—. Dat is geen speelgoed Zoals bekend wordt hier en daar door de politie huis aan huis contro le gehouden naar achtergebleven ex plosieven. Vooral in»streken waar ge vochten is worden soms grote hoeveel heden van dit gevaarlijke materiaal gevonden. Zo werd deze week in de gemeente Bemmel een onderzoek in gesteld. De politie kon hier bijde bevol king beslag leggen ojl het volgende arsenaal: 78 gevulde granaten, 60 mortiergranaten en een kist vol van deze gevaarlijke vleugelprojeetielen, 7 grote vliegtuigbommen, 3 raketbom men, 1 pantservuist, 122 handgranaten 6 phosforgranaten, 1 piat, 3 mijnen, 3 mitrailleurs, 9 geweren, 1 revolver ruim 3000 geweer- en mitrailleurpa tronen, 373 granaathulzen. Bovendien werden door de bevolking 16 plaat sen aangewezen waar zich gesneu velde militairen bevonden. Men trof een massagraf aan wa Vin Duitsers en 1 geallieerd militair werden aan getroffen. Hoewel de politie over tuigd is, dat nog lang niet alles werd aangegeven, staat het toch wel vast, dat door dit uitkammen van een streek, naar gevaarlijk oorlogstuig, de voortdurende onveiligheid voor 'n groot deel wordt bedongen. -o- ONSTEMMING ONDER CHINEZEN Volgens het Dagblad bestaat onder de Chinezen te Batavia en elders grote ontstemming over de houding van de Chinese -afgevaardigde in de Veilig, heidsraad. Indien de Nederlandse troe pen hadden moeten terugtrekken tot achter de oude demarcatielijnen, „zou hiervan met grote waarschijnlijkheid het gevolg zijn geweest een massale af slachting van Chinezen in het repu blikeins gebied", aldus het Dagblad, dat vervolgt: „Onder de Chinese be volkingsgroep wordt thans overwogen, welke maatregelen dienen te worden genomen om de regering van Nanking er toe te brengen haar houding t.a.v. het Indonesische vraagstuk radicaal te wijzigen in verband met het grote ge vaar, waaraan talrijke Chinezen zou den worden blootgessteld, wanneer in derdaad zou gebeuren, waarvoor de Chinese afgevaardigde pleitte ter on dersteuning van .het Amerikaanse stand punt". O ALKMAARSE EXPORTVEILING Witlof I 3848; n 22—35; Rode kool 7.6015.00; Bloemkool 740; Savoye kool 6.60—8; Spruitkool I 48—66; II 25—36; Boerekool 22—32; Andijvie 5.50 40.00; Rode bieten 68; Winterpeen 7—10.10; Waspeen 818; Uien drielin gen 5.80; Prei 7—14; Appels: Bramley Seedling 55; Goureinette 48—75. voor het tijdvak van 2 t.m. 15 Jan. 1949. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONNEN VOOR VLEES 521, 523 vlees 100 gr. vleej 522 vlees 300 gr. vlees ALLE BONKAARTEN 901 527 algemeen 250 gr. boter of mar garine of vet BONKAARTEN KA, KB, KC, 901 531 algemeen 250 gr. boter of mar garine of vet 532 algemeen 200 gr. kaas of 250 gr. kor$tloze kaas 533 algemeen 125 gr. koffie B 545 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaa5 BONKAARTEN KD. KE 901 537 algemeen *125 gr. boter of mar garine of vet 538 algemeen 100 gr. kaa* of 125 gr. korst1->ze kaas TABAK- EN DIVERSENKAARTEN QA, QC 901 II Tabak, 14 Diversen 5 rantsoenen tabak BONKAARTEN ZA, ZB. ZC. ZE, MD, MF, MH 901 (bijz. arbeid, tl moeders en zieken): Geldig z«n de bonnen van strook B. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Donderdag 30 December a.s. wor den gebruikt. DONDERDAG 30 DEC. 1948 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram. muziek; 900 Klassieke gram. platen; 10.15 Ar beidsvitaminen; 11.00 Orgelconcert; 12.00 Melodie en rhytme; 1238 Franz Hug met zijn Volksbühne; 13.00 Nws; 13.20 Oude tableaux; 13.50 King Co letrio; 14.20 Solistenconcert; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 As- sortimento; 1730 Kaleidoscoop; 17.35 Quintet Johnny Meyer; 18.00 Nieuws: 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.10 Avond school; 20.00 Nieuws; 20.15 Kamer orkest; 2130 Nog één keer thuis, hoor spel; 22.15 Afscheidsprogramma van 1948; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m. - 7.00 en 8.00 Nieuws; 715 en 8.15 Gram. platen; 9.35 Muziek houdt fit!; 10.15 Mo-g?n- dienst; 11.00 De Zonnebloem; 12.03 Zangrecital; 12.33 en 13.25 Metropols orkest; 1330 Nieuws; 14.00 Omroep orkest; 14.40 Voor de vrouw.15.00 Pianorecital; 15.30 Sweelinck-kwartet 16,00 Bijbellezing; 17.00 Radio-jeugd journaal; 17.30 Sana Soucci; 1830 Kinderkoren; 18.30 Gram. muziek; 19.00 en 20.00 Nieuws; 20.15 Studio- steravond in Franse stijl; 2130 Fa miliecompetitie; 22.05 De Vaart der Volkeren; 22 ^5 Ned. Kamerkoor; 23.00 Nieuws. Brand bij filmvoorstelling Zondagavond brak brand uit in de cabine van de -Palace bioscoop te Hoensbroek, vermoedelijk doordat de lopende film vlam had gevat. De brand bleef Leperkt tot de cabi ne. Door vlammen die door de deur c.. de raampjes van de cabine naar buiten sloegen, liepen echter vijftien balconbezoekers brandwonden op Vijf personen moesten naar het zie kenhuis te Heerlen worden gebracht. Van hen konden er drie na verbon den te zijn, huiswaarts keren. De twee anderen werden in het zie kenhuis opgenomen. De opruiming van de zaal geschiedde zonder paniek De bioscoopexploitant en zijn zoon wisten met een slang op de watcrlei ding en met snelblussers de brand spoedig tet doven, zodat de brandweer practisch niets meer te doen had. en de vreemde klok 38. Signor Rivaldi was het eerst in de hut van de maat. „Aha!" riep hij opgewonden. „Die uurklok van die Professore Larifix. Een inventioen door die uurklok zou ik haast bijna door een leeuwbeest verslonden zijn? Weg met die duivelsding!" Hij pakte de klok op en wilde hem tegen de grond werpen, maar op dat moment barstte de maat in een wanhopig gebrul uit. „Niet doen!" gulde hij. „M'n klokIk moet er voor zorgen! Niet gooienWat een narigheid!" Kappie had intussen de klok uit de handen van de verbaasde Signor Rivaldi gerukt. „Ik zal dit ding zélf bewaren!" zei hij. „Ik zal er voor zorgen, dat er niemand met zijn handen aan komt! Jullie zijn een stelletje klonten van kérelsde ergste dingen hadden kunnen gebeuren.... had ik het maar eerder geweten.... alle haaien—nög—antoe!" FEUILLETON dooi KAVIBR DB MON1BPIN 72 Mijnheer, vroeg Blanche op zulk een zachte, toon. dat hij de woorden van haar lippen eerder moest raden, dan hij ze verstaan kon, hoe heet gij? Paul, antwoordde de jongeling, over deze onver wachte vraag verwonderd. Welnu, antwoordde zij met meer vastheid dan op zulk een ogenblik van haar verwacht kon worden, welnu, Paul, daar is mijn hand! Het is de hand, die een zuster aan haar broeder reikt. Ik neem uw liefde, uw toewijding aan en ik ben gelukkig, dat zweer ik u, nu ik niet xneer alleen op de wereld sta. Driftig greep de jongeling haar hand. Hij had die hand wel aan zijn lippen willen brengen en met vurige kussen bedekken, maar hij moest zich tevreden stellen met die in de zijne te drukken. Blanche liet hem haar hand gedurende enige minuten Een zuster heeft im- Ifriers net i cht, haar broeder de hand te geven? IH. Een oude kennis. De jongelieden spraken af elkander elke avond om negen uur in de tuin te vinden. Mocht Blache al ge loven, dat zij de jonge man slechts met zusterlijke ge negenheid beminde, hij wist zeer goed, dat hij haar op geheel andere wijze lief had. Helaas, hij verdiende te weinig om zelfs in een ver schiet er over te kunnen denken Blanche met die an dere gevoelens in kennis te stellen en haar te vragen zijn vrouw te worden. Hij werkte op het kantoor van Rodille zoals hij dat steeds gedaan had en alleen de avonden troostten hem. Op zekere middag, een paar maanden later, hield voor het kantoor der zaakwaarnemers een keurig rijtuig stil en even later trad een nog jeugdig uitziend heer, aan wiens vingers goud en juwelen schitterden, het kantoor binnen. Hij wenste de chef te spaken en Paul Mercier liet hem even later in het vertrek, waar Ro dille en Laridon aan hun lessenaars zaten. Als die juwelen echt zijn, dacht Rodille, moet die kerel verbazend rijk zijn. En hij voegde er even later aan toe: Maar die man komt mij bekend voor! Ha, 't is niemand anders dan mijn oude vriend Vol-au-Vent of Vlieg in de wind, de man, die mij mijn schat heeft ont stolen. Inderdaad was het Vol-au-Vent, die zich nu Hector Vieötti'e de Coursolles noemde en rue du Colossée No. 20 woonde. Hij herkende Rodilla volstrekt niet, daar deze in niets geleek op de oude woekeraar, die hij bestolen had. Hij vertelde, dat hij plan had te trouwen met een zeer rijk meisje en verzocht Rodille zijn geboortepapie ren in orde te willen maken, wat deze beloofde voor vijftig duizend francs te zullen doen. Daarna, vertrok hij weer en de zaakwaarnemer haastte zich hem na te gaan, om te zien of hij hem werkelijk zijn adres had opgegeven. Dit bleek inderdaad het geval te zijn. Zie zo, schurk, zei hij, huiswaarts kerende, nu zul len wij eens zien of er kans bestaat mijn geld terug te krijgen en je te straffen voor je verraad. Een plan was spoedig ontworpen. Hij stelde zich in verbinding met de huisknecht van de Vicomte en overreedde deze hem voor een flinke som enige dagen zijn plaats af te staan. De huisknecht, die het verzoek wel wat vreemd vond, maar weldra voor de beloning zwichtte, gaf voor dat een tante gestorven was en hij dus nodig een dag of vijf weg moest. Hij had echter voor een plaatsvervanger gezorgd. Daar de Vicomte niet al te veeleisend was, nam deze met de tijdelijke ruil genoegen en zo kwam Rodille als huisknecht ver momd in de woning van Vlieg in de wind. Hij constateerde al heel spoedig, dat de dief veel meer moest bezitten als hij hem indertijd ontstolen had. Dit whs ook zo, want aan de speelbank was Vol-au-Vent zeer gelukkig geweest en had bijna een half millioeh francs gewonnen. Vlieg in de wind had geen wantrouwen tegen zijn jxieuwe huisknecht en Rodille maakte van de gelegen heid gebruik om, zodra zyn meester uit was, ltet ge hele huis te doorzoeken. In het salon vond hij verscheidene goed gesloten meubelstukken. Rodille, die zich natuurlijk van de nodige gereedschappen had voorzien, wist al de sloten te openen en doorzocht met het grootste geduld al de laden. Hij vond niets van he tgeen hij zocht. Het geld en de papieren van waarde schitterden allen door hunne afwezigheid. Tenslotte ontdekte hij in de kleedkamer een stevige ijzeren kast met een zeer samengesteld ge heim slot. Aha! dacht hij, daar hebben wij de schat, daar ligt het geld van de burggraaf, ©f liever, daar ligt mijn geld. Zonder veel kans van te zullen slagen, wilde hij juist beproeven, om de kast te openen, toen een gedachte bij hem opkwam, die hem van besluit veranderen deed. Vlieg in de wind, zeide hij bij zichzelf, moet als ex- dief altijd vrezen, bestolen te zullen worden en zal dus alle mogelijke voorzorgen gebruiken, om zijn schat t« verbergen. Deze ijzeren kast verbergt ongetwijfeld eèn of meer geheimen en zou wellicht met een pistoolschot ieder doden, die haar op onhandige wijze openen wilde. Wij zullen voorzichtig zijn en niets wagen, dat is het verstandigste. (Wordt vervolgd)

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3