Spanningen, groot in 1947, J 1948 Ui kei üuiteutcuid^ Abonneert U op dit blad Een jaar in het buitenland 1948 ZETTE IN met een idylle, die de wereldpers nogal wat copy bezorgde. Michaël van Roemenië en Anna van Parma tijdens een autotochtje. Januari HELAAS, Januari al, was voor de mensheid een droevige maand. Op 30 Januari knalden in India's hoofdstad vier schoten. Vier kogels, die een snei einde maakten aan het leven van Ma- hapna Gaandi, de man, die alle ge welddaden verafschuwde en toch een gewelddadige dood moest vinden. Een golf van afschuw gmg over de wereld en een moment waren de disputen over het ai dan niet aannemen van de gigantische MarShalLhulp verge ten... Overstromingen hadden begin Janu ari grote delen van West-Europa ge teisterd. Trumann waarschuwde de de Amerikanen voor een dreigende economische depressie en vroeg snelle hulp voor Europa. In Londen kondig de Mr. Be vin nauwe West-Europese samenwerking aan, Richard Tauber één vau 's werelds populairste zanger- overleed en Duitsland beleefde stakin gen. toen er van een mysterieus Pian- M sprake was. Ja, er was devaluatie in Frankrijk, waar Schumann ternau wernood aan het roer stond, maar in Luxemburg kwamen 18 ministers en 600 deskundigen bijeen om het Plan Bevin te bespreken. En Anna van Farma en Michaei van Roemenië be leefden een liefde op bet eerste ge- zicb- in Pa|es»ü,a waren oorlogsge- «Uchren- MW. ROOSEVELT, één der grootste en sympathiekste figuren uit de UNO. Nederland eerde haar de®e zomer met een ere-doctojaat. Februari OP 20 Februari was er een politieke crisis in T>jecho-Sk>waklje, die wei- mg igen later de gehele wereldpers van nieuws voorzag. Benesj weigerde de Ontslagaanvrage van 12 ministers, maar op 22 Februari was er een nieu we regering, strek communistisch ge tint. De Grote Drie uit het Westen veroordeelden de „Praagse coup" en een moment leek het, of ook Finland onder de druk van de communisten zou wijken. En daarvoor was de Spaans-Franse grens na lang afgesloten te zijn ge- IN FRANKRIJK is in het voorbije jaar Generaal de Gaulle een machtig personage gewor den. Hier ziet men hem op dc ach tergrond de vlag van zijn partij, de R. P F. weest, geopend en waren er de eerste tekenen van ruzie in de Berlijnse be stuursraad. In Palestina steeg de span ning en er waren 50 doden en ruim 100 zwaar gewonden, toen de Arabie ren een Joodse wijk in Jeruzalem zon der enige waarschuwing met springstol verpulverdenAch ja, dan telt de herrie om de koude Falcklandeijanden niet mee, evenmin als het feit. dat de Britse doktoren na hardnekkig verzet werden ..genationaliseerd". Maart HET Praagse onweer rommelde na en zo goed als de gehele wereld schaf te zich bliksemafleiders aan tegen de communisten. Benesj werd ziek en op 10 Maart giug er opnieuw een sohok door de wereld: Jan Masaryck pleeg de zelfmoord. Marshall noemde de toestand dreigender dan een jaar ge ledenOp 17 Maart werd het ge wichtige Pact van Brussel getekend. Amerika's militaire paraatheid werd opgevoerd en de oorlog tussen Jood en Arabier stond voor de deur. Met Pasen werd de lont in het kruitvat gestoken: Arabieren overvielen Joodse convooien bij Bethlehem. Er waren 120 doden. Wanneer men in de donkere dagen voor Kerstmis uit de leggers van de krant al die gegevens geput heeft, nodig om de lezer in zijn Oudejaarskrant een indruk te geven van hetgeen er in het voorbije jaar op dit ondermaanse buiten eigen land gebeurd is, dan moet men in enkele woorden die vloed van gegevens samenvatten. Die samenvatting vindt U met zware letters aan de kop van deze pagina. Het spijt ons zoals hef U zal spijten, dat de door niets te veran deren nuchtere werkelijkheid uit die kopregels moet spreken. De tegenstellingen, de internationale span ningen mochten op 31 Dec. van 194 7 tot schijnbaar niet te evenaren hoogte zijn gestegen het is hier ge gaan als met records in de wereld van de sport 1948 heeft ze overtroffenHelaas. April GEEN mop. Op de le April wordt bet Plan Marshall goedgekeurd en Spanje staat er naast, al waren er Ame rikaaen, die bepaald verliefd deden tegen de laatste fascistische dictator Berlijn dan in het irfiddelpunt. geac centueerd door een botsing tussen 'n Russische jager en een Brits toestel: 14 dodenFinland kwam heel huids onder de Russische druk var, daan en op 9 April ging alle aandacht plotseling naar Bogota, waar de Pan AmerikaanseConferentie door een zéér bloedige opstand afgebroken werd Er waren honderden doden. Op 28 April ging Italië ter stembus en de wereld was toeschouwer. Het com munisrischsocialistische volksfront verloor en De Gasperi kreeg de meei derheid in de kamer: Italië schoof naar rechts. Dan weer Palestina. De Joodse Hagannah bezette Halfa en de Irgoen deden zelfs bestookt door Britse jagers een zware aanval op Jaffa. En op 30 April werden in Londen de West Europese verdedigingsplannen besproken. Mei De 15e Mei was de kritieke datum in het Heilige Land. De Britten trok ken terug, een Israëlische regering be gon haar werk in de jonge staat en Egyptenaren en Arabieren rukten op.. De UNO benoemde de Zweedse graaf Bernadotte tot bemiddelaar. „Ik reken er op slechts 1% kans te -hebben", zei hij, vertrekkend naar het eiland, waar later moordenaarshanden een einde zouden maken aan zUn Vredestaak.. De Arabieren waren eerst aan de winnen de hand en op 29 Mei capituleerden de laatste Joodse verdedigers va» oud Jeruzalem. Ja, Palestina was in de Meimaand hoofdschotel. Er waren „voorjaarsge— ruchten" over een ontmoeting tussen Stalin en Truman, de atoomcommissie van de UNO moet bekennen na 22 maanden ploeteren in een impasse te zijn geraakt en in Frankrijk én Finland dreigden stakingen. In Z. Afrika werd geldzuivering zou het aanloopje worden voor stevige en tot nog toe niet geëin digde herrie tussen het Westen en het Oosten, met Berlijn als inzet. Op 28 Juni stegen de eerste Dakota's op de „luchtbrug" was een feit Europa werd eerder opgeschrikt door de vrese lijke scheepsramp bij Jutland, die aan klein 200 argeloos slapende Denen het leven kostte. In enkele minuten ver dween de „Kobenhagen'* in de koude golven Op 28 Juci b'e»k de kleine, gedrOn gen ilaarsohaU Tuo bij zün grote baas in zya gevallen. 11ARRY TRUMAN politiek gezien zorgde hij voor de grootste verrassing van 1948. Juli JULI zette in met hartige verklarin gen van Marshall en Bevin het Westen zal niet uit Berlijn wijken. De Finse communisten verloren 13 zetels en In Praag waren relletjes bij de jaarlijkse Sokoloptochten. Op de 9e einde van het vierweken—bestand In Palestina en terwijl Bernadotte door Onze landgenoot Viruly op Schiphol werd gebracht en daarna per lijntoe stel naar Lake Success ging om de Palestijnse zaak persoonlijk toe te lichten laaide achter zijn rug de strüd weer opNu wonnen de Joden en het grote vliegveld Lydda was in no time in hun bezit. Ach ja, de Bei liFRLljr?, GEBLOKKEERD over landnen en Britten. E« er werd gevlogen Dan door de lucht, zeiden Amerika-Hier een deel van het materiaal. Smuts verslagen door Dr. Malan wat velen niet Prettig vonden. We] Prettig werd gevonden, dat 20% van de Tsjechische kiezers niet ter stembus toog, waarmee bewezen was. dat 1 op de 5 Tsjechen tegen Gottwald was. Juni IN deze eerste vacantiemaand werd de Amerikaanse stad Vanport wegge spoeld bij een overstroming van de Columbia—rivier. Met het bestand in Palestina ging het slecht tot Berna dotte wapenstilstand op 11 Juni eiste. Enkele dagen daarvoor was pres. Be nesj afgetreden en nam Gottwald (met algemene stemmen) zijn plaats in. Zondag 20 Juni was een belangrijke dag voor de Oosterburen, die net als eens by ons het geval was één dag allemaal even rijk waren. Maar de MOESO, jarenlang in Moskou opgeleid om de comm. partij in Indonesië te organiseren. Na de mislukte opstand werd hij dood aangetroffen. lijnse ruzie leek feller te worden, want de VS laten hun tanden zien 60 Superforten landden in Engeland. Schu mann viel van zijn troon en Werd opgevolgd door André Marie. Een al gemene staking in Italië toen Togliatti bijna vermoord werd en een enorme ramp bij een ontploffing in de I. G. Farbenfabrieken te Ludwigshafen gin gen vooraf aan de maand van Olym piade te Londen. Athleten uit om streeks 60 landen verbroederden zich rondom hen oorlog, rampen, ruzie Augustus OP 31 Juli, 2 en 6 Augustus bespre kingen op het Kremlin. 't Scheen te dagen in deze week van benauwde hitte. Maar op 11 Aug. kondigde het Westen een financiële tegenblokkade at In Washington sprong een Russische onderwijzeres uit het raam dat is óók een moment wereldnieuws tussen alle sport. In Palestina was het rede lyk rustig, maar in Griekenland span de het danig. Op 23 Augustus werd er bijna 5 uur achtereen geconfereerd op het Kremlin, het Franse kabinet André Marie duikelde en het staatje Unosia werd In Parijs gecreëerd. Voor bode van het grote congres van de Verenigde Volkeren. September TWEE groten ontvielen in deze maand de mensheid. Op Vrijdag 3 September stierf op zijn landgoed ex President Benesj van Tsjecho Slowa kije en Precies 14 dagen later, op 17 September knalden in Jeruzalem nood lottige schoten. Joods extremisten maakten met een stengun een eind aan het leven van de eerste soldaat des vredes. Graaf Folke Bernadotte was niet meer. Hoopvolle geruchten over Berlijn verstomden in deze Septembermaand. Het tweede kabinet Schumann stierf voor het goed en wel geboren was en IN PALESTINA werd in hei a,gc.open jaar fel 'gestrede,: - maar de stttff Israël verrijst Het Ned. s.s. „Luxor" werd het eerste schip van ae israélU tische koopvaardijvloot. in India bleken goed uitgeruste troe pen gereed te hebben gestaan om het vorstenstaatje Heiderabad in minder dan geen tijd onder de voet te lopen. Op 14 September een klein jubileum: 10e onderhoud op het Kremlin en een weck later waren 52 landen bijeen in het congres der volken te Unosia Het Westen bracht Berlijn in de Veilig heidsraad, terwijl in de laatste dagen van de fraaie Septembermaand, op de 28e, er voor Nederland en het Westen een belangrijk besluit was. De Vy'f van het Pact van Brussel besloten tot hef instellen van een permanente generale staf onder leiding van Montgomery. October DE eerste helft van deze maand stond min of meer In het teken van de VNO—vergadering. Over Berlijn werd echter, hoewel de oplossing mo men ten nabij scheen, géén overeen stemming bereikt. Een sterke stroming in Amerika om met Franco tot een vergelijk te komen werd afgedamd en In de laatste dagen van October be schuldigde Stalin het Westen openlijk van agressieve bedoelingen. Juist daar voor had veto 27 een einde gemaakt aan harnekkige bemiddeling -pogingen van de Argentijnse voorzitter van de Veiligheidsraad. Bragmuglia. Palestina blééf in de Veiligheidsraad van eeuwig heid tot amen en ondertussen bezetten Joodse troepen de Negebwoestijn. In Frankrijk kraakte het door een mtjn werd door het water overstroomd- erkersstaking een aantal mijne Garry Da vis. wereldburger no 1, deed van zich spreken. Zijn opduiken leek een vertwijfelde poging om een einde I te maken in de situatie, waarin de UNO is geraakt November DE wereld zag gespannen toe hoe het zou aflopen in Amerika, waar Truman en Dewey beiden geloofden de overwinning te behalen in een schijnbaar al besliste verkiezingsstrijd. Truman won. Lie en Evatt deden wan hopige stappen In de Berlijnse kwestie, de Joden wonnen in de Negeb, rel letjes in Parijs op Wapenstilstandsdag. Prinses Elisabeth van Engeland kreeg een zoon en België had een nieuwe kabinetscrisis, waarna Spaak na al lerlei omwegen toch al le minister te rug kwam. Het slot was de verdeling van Berlijn, dat plotseling twee ge meentebesturen „rijk" werd en dat alles speelde zich af in het gebouw waar normaal de opera's aan het uit gaande Berlijnse publiek genoegen ver schafren. December EN zo kwam de laatste maand vap dit jaar vol spanningen groter dan in 1947. In België stak de werkloosheid de kop op en op Sinterklaasdag stemde Berlijn kennelijk voor het Westen. Garry Davis had reeds 20.000 volgelin gen en China werd een belangrijk nieuws element voor allen, die 't mens dom sensatie willen verschaffen Nanking, Peking, Hsoetsjau namen, die in Burgerbrug en Heifoo plotseling een klank kregen. Tsjang Kai Tsjefc leek reddeloos verloren. De UNO— vergadering verstikte in moties en amendementen, in eindeloos gedebat— teer en werd tot 1 April verdaagd Berlijn was verder dan ooit van een oplossing en over Palesina zult U in het oudejaarsoverzicht van 31 Decem ber 1949 heus nog wel het een en an der lezen. Uren, maanden, jaren We moeten het nog eens zoggen, ram pen, oorlog, ruzie brengen de koppen op de frontpagina's van de kranten, overal ter wereld. De mens is geneigd het allemaal zwart te bek ijker Als U het nog niet gedaan heeft, beste lezer, die zich de moeite heeft geftomen dit overzicht te door worstelen, lees dan nog even dat kleine stukje tussen vier lijnen, hier ot» déze pagina. Adl EN DIT IS DEWEY voor de 3e maal geen kans. Amerika hield het bij dt democraten. ,'t Is geen kunst de UNO uit te lachen" De KLM-piloot Viruly heeft deze zomer voor „Het Parool'' een serie artikelen geschreven over zijn indruk ken tijdens de vliegtochten met Graaf Bernadotte. In één daarvan vertelt hij hoe na afloop van een bespreking o? Rhodos twee Amerikaanse typistes de tekst van het besprokene moesten sten cillen. Edoch ze bemerkten tot hun schrik, dat alle stencils op wareu en ten einde raad riepen ze midden in de nacht een Amerikaanse vliegtuig moederschip op: „Of ze daar mis schien nog stencils hadden?'' „Of ze som3 stapelgek waren", had het slaperige oorlogsschip terugge- vonkt. Maar tegen vieren hadden de meisjes de stencils gekregen en pre cies om half zeven hadden de offi cieren hun Instructies gekregen: de UNO kon op tijd aan het werk. En Viruly schrijft dan: „O, het is geen kunst die jonge, ploeterende UNO uit te lachen er zal een tijd komen, dat sterke schepen van vele en wellicht alle landen de blauwe vlag van de eindclyke Vetv Naties zullen voeren. Dan zal er geen mens meer denken aan typistes, di« het midden in de nacht In haar hoofd haalden een groot oorlogsschip wak* ker te roepen om haar stencilmachine weer aan het draaien te krygen en wie dat nog lukte ook. Maar het zal niettemin te danken zijn aan zulke doodgewone meisjes en verder aan alle doodgewone mensen, die met hun kracht en hun goede wil royaal ach ter de eerste pogingen van de UNO gestaan hebben, dat die «diepen ia dienst van het Internationale Recht er zullen komen. Varen zullen ze. We hebben de eerste op de ree van Pa lestina gezien".

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 5