Ifemaatdei N.-HOLLANDSE PERS 1945 Rotterdamse suikeroorlog neemt in felheid toe.... JAARGANG N° 1425 WOENSDAG 5 JANUARI 1949 Officieel antwoord op Tsjiangs vredesaanbod nog steeds niet ontvangen „Duitse krijgsgevangenen worden ook door Westelijken vastgehouden" Niet G maar Q i Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar.' Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 3.90 p. kwart bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich- ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur J, van Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht TeL K 2200-39y( Chinese communisten onverzoenlijk? Thans ,,vredespamfleUen" uitgeworpen boven communistische legers Chinese regeringsvliegtuigen hebben gister „vredes 'pamfletten uitge strooid boven de door de communisten geleide legers, die Nanking met een nieuw offensief bedreigen. In deze pamfletten, welke boven het front in Midden China waar, naar gemeld wordt, meer dan een millioen man Chinese troepen worden samengetrokken werden uitgeworpen, wordt gezegd, dat de regering de oo.log zou kunnen voortzetten, ,doch dat zij in het belang van China heeft besloten Vredes-Onderhandetfngen tevoeren". Er is nog steeds geen officiële com munistische reactie gekomen op he« beroep dat president Tsjiang Kai Sjek vier dagen geleden op zijn tegenstan ders heeft gedaan om tot vredesonder handelingen te komen en waarbij hij heeft aangeboden te zullen aftreden. De afwezigheid van elke communist' sëhe reactie veroorzaakt Ongerustheid in kringen, waarin men zich met de vooruitzichten op Vrede bezig houdt BEMIDDELAAP GEZOCHT Te Sjanghai wordt door Reuter ver nomen, dat de Chinese regering, bli haar zoeken naar een aanvaardbare be middelaar voor het openen van vrede? besprekingen, zich mogelijk zal wen den tot de vroegere ..oorlogsheer" van Manrtsioerije. maarschalk Tsjan? Hsoel Liang Deze Tsjang welbekend •ls de „jonge maarschalk" bevindt zich •edert 12 jaar onder arrest. Dit arrest is begonnen na het zogenaamde „Sian- incident". toen Tsjiang Kai Sjek door de ..jonge maarschalk' gedurende drie weken in de hoofdstad van Sjenri is gevangen gehouden. Men is van me. ning. dat Tsjang Hsoeeh Liang de ach ting der communisten geniet. Van het front in Midden China wordt gemeld dat communistische troepen bezig zijn de ring om circa 200.000 Dr. Drees op weg naar Indonesië Gistermorgen om 8.28 uur is dr Drees naar Indonesië vertrokken, zo meldt het ANP. Dr Drees is gistermiddag op weg naar Batavia op Malta gearriveerd. Onge veer middernacht hoopte hij de reis voort te zetten. Volgens de geheime roue, die than? Onthuld is, zo meldt Reuter uit Malta zal het vliegtuig, waarin dr Drees zich bevindt, tussen Malta en Batavia nog tweemaal landen, en wel te Sjarjab aan de Perziscte Golf en te Colombo Naar het Chinese dagblad, de ..Keng Po" meldt, zou voor de komst van ministerpresident Drees reeds contact zijn gelegd met president Soekarno cs door tussenkomst van vertrouwensper sonen aldus Ar,eta. Dit bericht is in Den Haag van officiële zijde echter tegengesproken. Volgens een medisch bulletin gaa; de toestand van Koning George van Engeland steeds vooruit. Zijn algemene gezondheidstoestand is „geheel beVre digend. Te Glasgow zijn Woensdagavona na een diner zes personen, vermoede lijk tengevolge van voedselvergiftiging overleden; 18 anderen zijn ernstig ziek in een ziekenhuis opgenomen. Te Parijs kan de steeds meer om zich heen grijpende influenza als een „epidemisch" verschijnsel worden be schreven. Er is echter geen melding ge maakt van sterfgevallen en de gezond heidstoestand in Frankrijk wordt niet ernstig bedreigd. In de omgeving van Metz lijden 20 000 mensen aan in fluenza. Egypte heeft de uitnodiging om deel te nemen aan de Aziatische con ferentie, die over een paar weken te Nieuw Delhi zal worden gehouden, aanvaard. GELDIG TOT HEDENAVOND. VERANDERLIJK WEER. Aanvankelijk zwakke en verander lijke wind, later meest matige wind tussen West en Noord. Meest zwaar bewolkt met nog enige regen of sneeuwbuien. Weinig verandering in temperatuur. mm regeringstroepen, die ten Zuid Westen van Hsoetsjou zijn omsingeld, te sluiten. In de afgelopen nacht hadden scher mutselingen plaau rondom Tientsin De communistische blokkade van dez. stad wordt bevorderd door hef bevrie zen van de Haibo, waaraan Tientsin is gelegen. ONVERZOENLIJKE HOUDING AF.P. meldt nog. dat de Chinese "•craatün'sf'schè radio.omroep een com mi'nique heeft omgeroepen, dat han delt over de voornaamste taak. welke het Chinese volk en de Chinese com munistische partij wacht, om ..de in China ondernomen revulutionnaire striid Zegevierend te beëindigen". Er werd o a. gezegd: Het beVrikiingrleger zal eerlang over Saan tot krijgsverrichtingen op grote schaal. Tijdens de komende maanden zal de Chinese democratische volksre publiek worden ingesteld en zal een c -alitieregering onder communistische 't'ing worden gevormd. Op deze wijze zullen alle oorzaken van een eeuwen lange feodale verdrukking en de mo gelijkheden van een overwinning der imperialistische aggreSsie in China worden weggenomen. De eerste onofficiële communisti sche reactie op het vredesaanbod van Generaal Tsjiang Kai Sjek was die van de communistische radio in China, die het aanbod gisteravond een blundeT noemde en niets meer dan dat De radiospreker beweerde, dat gen- Tsjiang had gezegd, dat zijn nationalis tische strijdkrachten 10 tot 20 maal zo sterk waren als de communisten. De communisten hebben drie millioen man onder de wapenen en de spreker vroeg zich af hoe de nationalisten een leger van z*s-ig millioen man konden heb ben Viruly met 3 ton post naar Batavia Gistermorgen om half tien (Amster damse tijd) is een KLM-.,Constella tion" onder gezagvoerder Viruly met bestemming Batavia vertrokken. De machine heeft 3000 kg post aan boord. Omtrent de te volgen ruote kunnen nog geen nadere mededelin gen worden gedaan. In de Sowjet Unie werden in 1948 meer dan 10.000.000 exemplaren aan boeken en tijdschriften op medisch ge bied gepubliceerd, zo meldt Reuter „Tass" beweert nu: Sowjet-repatriëringsplan zou in 1949 geheel voltooid worden Tass, het officiële Sowjet Nieuws bureau, heeft enkele Uren nadat de Sowjetregering nota's van de ambas sades van Engeland, Frankrijk en de V.S. had ontvangen, 'n verklaring uit gegeven over de Duitse krijgsgevan genen. „Het is nodig er aan te herinneren, aldus deze verklaring, dat de Sowjet Unie op de vergadering van de minis ters van buitenlandse zaken in April 1947 te Moskou gehouden heeft voor gtS»eld dat een repatrieringsplan werd opgesteld door de geallieerde bestuur commissie in Duitsland. De bestuurs commissie kon het plan niet opstellen omdat de regeringen van Frankrijk en Ei.geland. gesteund door de regering van de V.S., weigerden hierin een be langrijk deel van de Duitse krijgsgge vangenen op te nemen, die zij op haar respectieve grondgebieden gedetineerd hielden als landarbeiders in particu liere dienst. Wat de repatriëring van Duitse krijgs vangenen uit de Sowjet Unie betreft: ie overgrote meerderheid is reeds naar hui gezonden. De repatriëring van de rest wordt volgens het Sowjet-plan uitgevoerd, dat in 1949 zal zijn vol tooid. De berichten in de Brits-Amerik. pers, als zou de Sowjet Unie het des betreffende besluit niet uitvoeren, zijn daarom leugenachtig en lasterlijk en bedoeld om het voor onbepaalde tijd vasthouden van grote aantallen Duitse krijgsgevangenen door de Britse en Franse autoriteiten te dekken". Een 250.000 burgers, die tijdens de oorlog naar Duitsland werden gedeporteerd- Guerilla-regering gevormd in Republiek? Een speciale correspondent van het Chinese blad „Sin Po" meldt, dat vier Republikeinse ministers, die zich niet in Ned. handen bevinden, n.1. dr. Soekiman (binnenl. zaken), dr. Lei- mena (gezondheid), ir. Djoeanda (verbindingen) en Kasimo (voedsel voorziening) elkaar hebben ontmoet en in een bergstreek in Oost Java verblijf houden In samenwerking met de Republikeinse strijdkrachten zouden deze vier ministers een gue- rilla regering hebben gevormd om de werkzaamheden van de voormalige Republikeinse regering voort te zet ten. Volgens de „Sin Po" bestaat deze regering uit een civiel en een militair bestuur en zou zij beschikken over 'n aantal radiozenders. worden onder diverse voorwendsels vastgehouden in kampen in de Ameri kaanse, Britse en Franse bezettings zones van Duitsland en Oostenrijk", aldus de verklaring van Tass. NOG RUIM 400.000. De Amerikaanse regering heeft gister verklaard, dat in de Sowjet Unie nog 443.165 vroegere Duitse soldaten wor den vastgehouden. Dit cijfer is vermeld in de Ameri kaanse nota, waarin de Sowjet Rus.ri sche regering werd gevraagd, of zij de in 1947 door de ministers van buiten landse zaken der Grote Vier gesloten overeenkomst tot het terugzenden der Duise krijgsgevangenen, heef* uitge voerd. Geruchten over gebruik van gifgas in Negeb De Stafchef der V.N. in Palestina, generaal Riley heeft verslaggevers medegedeeld, dat bij een klacht van Egypte en een tegenspraak van Israël had ontvangen over het gebruik van gifgas aan het Negeb.frOnt. Riley zei de, dat hij geen commentaar kon leve ren op de klacht omdat de zaak on mogelijk te onderzoeken was. Een Israëlische militaire woordvoerder noemde de klacht ..een kwaadaardig gerucht". Een officiële Israëlische woord voerder verklaarde later, dat de Egyp tenaren gedreigd hadden met gebruik van gifgas als represaille-maatregel tegen Joodse nederzettingen in de Negeb. JOODS OFFENSIEF Een woordvoerder van het Egyptische ministerie van oorlog heeft Dinsdag avond laat medegedeeld, dat Joden langs het hele front in Zuid Palestina te middernacht op Maandag tot de aan val zijn overgegaan en de srijd voort duurt Volgens Amerikaanse kringen te Tel Aviv .heeft Amerika de regering van Israël doen weten, dat „de V.S. Israël niet langer zullen kunnen steunen al* Israël zijn politiek van agressie voort 2et". Dit zou ook de erkenning van Israël In gevaar kunnen brengen aldus andere berichten. Tornado teisterde stadje in Ar kansas Minstens 40 personen kwamen om het leven en 400 werden gewond ten gevolge van een tornado, die een deel van het stadje Warren, ongeveer 150 km ten Zuiden van Litfle Rock in Arkansas, Maandagavond heeft geteis terd. Reddingsploegen zijn nog bezig met het zoeken naar andere slachtoffers. Warren telt 7500 inwoners. De burge meester verklaarde, dat de schade minstens een millioen dollar be draagt. Er waren branden uitgebro ken, die een ernstige bedreiging vormden, omiN de watervoorziening was afgesneden. Een ooggetuige verklaarde, dat de tornado 30 of 40 huizen heeft ver woest. De electriciteitsvoorziening en de telefoonverbindingen werden af gesneden: dokters en verpleegsters werkten bij het licht van toortsen. Regen en hagel hebben enige der branden helpen blussen. Ook 't Npor delijk gedeelte van Louisiana is door de orka?n geteisterd. Te Haynesville zijn fwee personen om het leven ge komen en 4 gewond. Ingaande 1 Januari 1949 is de rant •oenering van brood en boter in Lu xemburg opgeheven; alle plaatselijke distributie-diensten zijn met die datum afgeschaft Coöperaties mengen zich in de strijd 66 ct. per kilo Een dergelijke strijd brengt algehele ontwrehting in de betreffende bedrijfs tak met zich mede. Men zal uiteraard tr'chten het verlies op suiker op an dere. al dan niet geoorloofde wijze goed te maken, waardoor een chaoti sche toestand wordt geschapen, die ln zyn gevolgen niet in het belang van de handel en evenmin in het belang van de verbruikers kan worden gescht. De verbruikscoöperatie had zich tot nu toe in deze strijd afzijdig gehouden en was de rechtmatige prijs van 75 cent blijven berekenen- Nu gebleken U dat het door de vakgroep gepleegde overleg met de Rotterdamse kruideniers niet tot resultaten heeft geleid en ook de overheid de strijd nie wense te be slechten, zijn de Rotterdamse coopera ties met Ingang van 3 Janauri overge gaan tot een verkoopsprijs van 66 ct per kg. Zij zullen deze prijs handhaven tot gebleken zal zijn, dat de particu liere kruideniers bereid zijn langs de weg van normale en loyale concurren tie hun functie in het distributieappa raat te vervullen. en vragen maar De Centrale der Nederlandse Ver bruikscooperaties zond het volgende communiqué aan het ANP: „Sedert enige tijd is in Rotterdam 'n suikerPrÜioorlog aan de gang, die een merkwaardig licht weii>t oP de chao tische toestanden in het kruideniers bedrijf. Jarenlang heeft de handel ge klaagd over de prijsvaststelling voor suiker, omdat dit artikel bij de door de overheid vastgestelde maximum ver koopsPrijs voor de kruidenier verlies opleverde. Na lang aandringen van alle geledingen van het bedrijfsleven heeft de regering onlangs toegestemd in een Prijsverhoging, welke een ietwat betere marge voor de kruidenier inhield dan voorheen. Na het doen vervallen van de subsidie bedeorg de toegestane Prijs 75 cent per kilo. Terecht heeft de regering daarbij rekening gehouden met de wel zeer krappe marges, die in het algemeen in het kruideniersbe- drijf gelden- Nadat de overheid dus aan de wen sen van de handel tegemoet was Sëe komen, ontstond te Rotterdam voor het artikel suiker een prijzenoorlog. Van normale concurrentie kan hier niet meer gesproken worden, aangezien in vele gevallen de kruideniers thans vrij willig de suiker met verlies zijn gaan verkopen. Met ingang van 1 Jan. 48 zijn geldig verklaard: textiel Q één punt. textiel R één punt. textiel Q vijf punten, textiel reserve Q ter waar de van tien punten en tex tiel reserve R. eveneens ter waarde van tien punten. Dit bericht is een rectifi catie van een onjuist vroe ger bericht, waarin vermeld stond, dat textiel G aange wezen zou zijn. De G komt op de textielkaart niet voor. zoals men ontdekt zal heb ben. Naar Radio Vatikaan meldt, zou de moeder van Kardinaal Mindszenty gieter door de Hongaarse politie aan gehouden zijn. Te Boedapest is het be richt tegengesproken. Kostbare fazanten kwamen bij poelier terecht Onbekenden hebben uit de volière van mevrouw Buys te Beez (nabij Na men) een viertal zeer zeldzame Ind' sche fazanten gestolen. Het betrof hier exemplaren afkomstig uit de Hima_ laya ter waarde van fr 120.000. In heel België beschikte slechts de Antwerpse dierentuin over dergelijke vogels. Kort daarop zag de eigenares tot haar grote onsteltenis drie van haar lievelingsvogels in de etalage van een winkel liggen met omgedraaide nek en een prijskaartje van fr 80 op hun buik De winkelier verklaarde de kostbare fazanten te hebben gekocht van een vrouw uit Beez, die verklaard had. dat het goudfazanten waren. WONINGTEKORT OOK IN BELGIE ZEER NIJPEND Om het huidige woningtekort aan te vullen en gelijke tred te houden met de lopende behoefe zal België in de eerstvolgende tien jaar 350.000 wonin gen moeten bouwen. Bij een gemld delde prijs van 250.000 frank zal met de bouw hiervan een bedrag van 85 milliard gemoeid zijn- Op het ogenblik zijn de prijzen voor woningen echter veel hoger en voor een enkele etage ln een moderne flat te Brussel betaalt men tussen de fr 750.000 en fr 1.250.000 Door gebrek aan materialen en arbeid* krachten overschrijdt het aantal nieuwe woningen nog niet de 26.000 per jaar- O Geruchten over actie op Oost Java Volgens een clandestiene republikein se radiozender heerst een hevige acri viteit van guerilla's, die drie dorpen in het gebied van Soekaboemi bezet heb ben, zo meldt AFP. Na vier uur vech ten hebben zij, volgens deze zender, gedurende de laatste 24 uur in Oost Java verscheidene plantages en fabrie ken in brand gestoken en vernield. Tenslotte wordt melding gemaakt van intensivering van de guerillastrijd in het Zuid Oosten van Borneo. in het gebied van Bandjermassin. Het bureau v^n de Indonesische re publiek te Londen heeft medegedeeld, dat eenheden van het Republikeinse leger „hard terugvochten" op Java en Sumatra. Republikeinse radioberichten aanhalend zei het bureau, dat de gue rilla-strijd voortduurde in geheel Oost Java en dat aanvallen waren gedaan op Nederlandse verbindingswegen. GRIEKS REGERINGSOFFENSIEF AANGEKONDIGD. In Athene is gister een regerings offensief in de Peloponnesus aange kondigd en een beroep op Vroegere Griekse soldaten, die thans aan de zijde der guerilla's strijden, gedaan om zich by de regeringsstrijdkrachten aan te sluiten voordat de gevechten beginnen Men verklaarde, dat de deserteurs niets te vrezen hadden. Het eerste legerkorps bevindt zich reeds in de Peloponnesus, waar tot ch-sver geen regeringstroepen aanwezig waren en waar de guerilla's konden doen wat zij wilden. HOOGEZAND EN SAPPEMEER THANS EEN GEMEENTE. De Eerste Kamer heeft gister zonder beraadslaging of stemming haar goed keuring gehecht aan het wetsontwerp tot samenvoeging van de gemeenten Hoogezand en Sappemeer. Met ingang van 1 April 1949 worden deze gemeen ten samengevoegd tot een nieuwe ge meen te, welke de naam Hoo^and Sappemeer draagt. NEDERLAND HEEFT 28 DEEL NEMERS AAN STERRIT. De definitieve lijst van Nederlandse deelnemers aan de sterrit naar Monte Cario telt, aldus meldt de K.N.A.C. 28 inschrijvers. Hiervan starten er 19 te Monte Cario, 4 te Glasgow. 3 te Stock holm, 1 te Oslo en 1 in Praag. Beraad 3 De toestand, waarin d« regering zich op het ogenblik bevindt ten ge volge Aan de ontwikkeling van dé, toestand in Indonesië mag dan zegr moeilijk zijn; móeilijker nog is de no- sitie waarin de P.vd.A. zic>» hev'iri». Het moge zo zijn, dat het n. extra-parlementair is en de par ijen dus niet aansprakelijk kunnen wor den gesteld voor de gevoerde poli tiek, het verband tussen le ma ene» in de regering en de verschillende partijen is té s'-oo» nan <tat ïen par tij zich zonde: meet van d« Mloiftezf kan losmaken. Van moeilijkheden i: de andere partyen, die de ministers in de rege ring hebben, is tot dusverre weinig gebleken Kan het ook anders? De VVD en de Christelijk Histqri'l krijgen eindelijk war ze hebbt. wild, de ijzeren vuist. Wellicht, ze straks weer beginnen de gr< trom te roeren, als het naar hun me ning niet hard genoeg gaat. Wat de KVP betrefl: uit deze partij kan men steeds moeilijk wijs worden. Het is ons uit de omgang rnet tal van Katholieken bekend, dat velen in het geheel niet accoord gaan met de po litiek, die in Indonesië is gevoerd. Oppositie in deze partij is echter bij na steeds tot onvruchtbaai-heid ge doemd. En zo blijft als enige partij, die onmiddellijk verantwoorde lijk zou kunnen worden gesteld voor regeringsdaden en waar wel sprake is van oppositie, over de Partij van de Arbeid. Het is niet verwonderlijk .dat deze oppositie juist in de P.v.d.A. naar voren komt. Voortgekomen uit de voormalige politieke partijen, die het felst hebben gestreden voor ontwape ning, behoeft het geen verwondering te baren, daf gewapend optreden, uit geoefend door een regering waarin de P.v.d.A. enkele harer beste man nen heeft zitten in de partij zelf de nodige beroering heeft gewekt. Reeds bij het eerste politionele optreden wa ren er velen, die ook dit niet konden slikken. Nu het politionele optreden is ver anderd in een militaire actie, die niet meer met politioneel werk te maken heeft, kan zeker Sér verwacht wor den, dat er opnieuw deining in de partij zou ontstaan. Hoewel wij niet verwachten, dat de oppositie er in zal slagen haar zienswijze aan de parij op te leggen en tot uitvoer te doen brengen, begroeten we deze oppositie met vreugde Ondanks haar onvrucht baarheid. Omdat we o-- van overtuigd zijn, dat deze oppositie remmend zal wer ken ten aanzien van het Indonesische conflict. Wanneer het zo zou zijn. dat er ook in de P.v.d.A. geen woord van critiek op het optreden der regering zou zijn gehoord, dan had dit bete kend. dat elke rem ontbrak. En juist het ontbreken van die rem zou tot gevolg kunnen hebben, dat men in Indonesië verder zou gaan dan zelfs gematigden noodzakelijk achten Dit moet tot elke prijs voorkomen wor den. In dit licht bezien, kan het be raad, waartoe de P.v.d.A. haar volge lingen oproept en waar de oppositie zich Zeker niet onbetuigd zal laten, zeer nuttig zijn opdat men wete Jat er 'n moment kan komen, waarop ze zegt: tot zover. Niet verder. v Z. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1