KAPPIE KEES BROEKMAN IN VORM HIT MENU I ÜD Duizend maal heen en terug... over de Atlantische Oceaan Fantastische tijd in training De bekende 400 meter baan van Ha, »ar is officieel geopend met enkele wedstrijden, waaraan ook een aantal Nederlanders deelnam, o.a. Kees Broek man- Na afloop van de wedstrijden zei Broekman, ..Al dat geschrijf in de Noor Se dagbladen, als zou ik het plan heb ben opgevat Noors staatsburger te wor den is „flauwe nonsens". Hoe ze er tan komen ik weet bet niet, maar ik heb aan zo iets nooit gedacht, laat staan er over gesproken". Bij deze gelegenheid reed hij de 500 meter iu 46.3 sec. waarmede zijn per soonlijk record van St. Moritz werd geëvenaard. De We;tlander verklaar de dat hij zich reeds uitstekend in vorm voelde, al was hij er van over tuigd, dat hij er nog lang niet was Hij zou nog meer gaan trainen voor de korte afstand en dan zou Dolf van der Scheer bij zijn aankomst in Da. vos ongeveer half Januari er nog wel meer aan gaan schaven. Voor de lan ge afstanden was biJ niet bang. In training wag hij op de 3000 meter en dan nog wel ap natuurijs op bet meer. Onder de 5 mirfuten gebleven, sneller dan de tijd van 5 min. 9.8 sec, welke hij Zondag jl. in een wedstrijd had ge. maakt. Broekman zal oog aan enkele w-ed strijden in Noorwegen deelnemen op 13 Januari te Eskllstuna in Zweden rijden, 500 en 5000 meter. Daarna-gaat hij naar Nederland terug en vervolgens onmiddellijk door naar Davos, tesamen met Van der Scheer, die hem de laat ste weken voor de Europeye kampioen schappen zal bijstaan. Voor de eerste maal konden de rij ders, d»e in Hamar trainen, op een 400 meter baaa rijden, aagezien weers, Het Hoogoven-Sdiaaktournooi Zaterdag 8 Januari begint te Be verwijk het He Hoogoven—schaak- tournooi. Nadat de tournooicommis sie enkele maanden geleden er in wa geslaagd een Internationale ere-groep samen te stellen, zijn hierin inmiddels weer enige wijzigingen gekomen. Reeds is -T-'t' dat Lod Prï~s nir zou meespelen. Thans is ook bericht van verhindering Ontvangen van Kort lever en Kramer. In hun plaats komen <!r. K M Berg*ma uit Rotterdam en J G Baay uit Haarlem (kampioen van Batavia). De ere-groep zal derhalve bestaan uit H Golombek. Engeland. A O Kelly de Galway. België Pau! Schmidt. Estland dr S Tartakower Frankrijk, R G Wade Nieuw Zeeland. J G Baay, dr K M Bergsma, F Henne. berke. Th d van Scheltlnga en Ir H van Steenis. De officiële opening wordt verricht door Prof dr J F ten Doesschate, di recteur van dp Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V., nadat eerw hebben gesproken de heren P A Vela. heer en ir H van Steeni-;, resp. als voorzitter van de organiserende ver eniging en als voorzitter van de Kon. Ned. Schaakbond andere omstandigheden het tot nu toe belet hadden het ijs in gereedheid te brengen. Op de 500 meer kwam Broek man tegen Hugne Petterfen uit, die in 45.8 sec won tegen 46.3 sec. De snelste tijd werd gemaakt door de Noor Sjoe- steland met 44.5 sec. gevolgd door de Zweed Bolmstedt met 44.9 sec en zijn landgenoot Blomgrens met 45.4 sec. Ook Jan Breed reed mee op deze afstand en noteerde 48.3 sec. terwijl Kees Kortenoever er 50.8 sec. over deed. Het vroor 8 graden, het was mistig en het ijs was goed, maar niet snel. De strijd om het atoom In een artikel in het communistische* dagblad „Le Drapeau Rouge" keert prof Cosijns, directeur van het physisch laboratorium voor atoomonderzoek der Brusselse vrije universiteit en bekend door zijn ballon en diepzeetochten in gezelschap van Prof Piccard, zich op heftige wijze tegen de Belgische re gering; die by verwijt niet voldoende uranium ter beschikking te stellen voor het wetenschappelijk onderzoek Prof Cosijns noemt de hoeveelheden uranium, die tot nu door de Union Miniere aan de Brusselse universiteit ter beschikking zijn gesteld, belache lijk en verklaart, dat voor een vrucht baar onderzoek met betrekking t°t de atoomwetenschap de Belgische univer siteiten de beschikking moeten hebben over terrminste 1 procent van de tota le Congolese opbrengst aan uranium. Een onderzoek hiertoe is door de Bel gische regering evenwel van de hand gewezen, hetgeen prof Cosijns toe schrijft aan het feit, dat België con tractueel gebonden is al zijn uranium aar Amerika te exporteren. Tot nu toe hebben de Belgische universiteiten kunnen teren op hetgeen nog aan voor raad voorhanden was van voor de oor log, doch alle reserves zijn thans uit geput. Na erop gewezen te hebben, dat ook Frankrijk tevergeefs bij België heeft aangeklopt teneinde uranium te verkrijgen voor wetenschappelijke doeleinden, doch dit mineraal tbans zelf delft in Frans Afrika, Madagascar en Frankrijk, verklaart hij, dat het Belgische wetenschappelijke onderzoek op het gebied van de atoomtheorie Amerika op verscheidene punten jaren vooruit is. De Brusselse hoogleraar betoogt ver der, dat de Sovjet Unie op het gebied van het atoomonderzoek de Westerse landen ver vooruit is en dat de Bel gische geleerden het zich, evenals de Franse, als een eer aanrekenen, zich niet bezig te houden met de vervaar diging van atoombommen. BENOEMING Door de voorzitter van het Centraal Stembureau is benoemd tot lid van de Provinciale Staten van Noord Hol land de heer Joh. Brouwer te Muiden. Deze benoeming werd noodzakelijk door het overlijden van het lid de heer H. Blom uit Hilversum. en de Chinese Mandarijn 1. De „Kraak" lag eens een keer in een Chinese haven. Kappie had daar als sleep een praam vol bloemkolen heen gebracht en nu wachtte tot hij een lading mee terug kreeg, maar daj was niet zo eenvoudig De maat had niets te doen en daarom zat hij op een meerpaal en rangschikte zijn prentebriefkaarten, die hij van plan was in te plak ken. Hij bekeek ze één voor één lang en aandachtig en terwijl hij daarmee bezig was, naderde er een gestalte, waarvan je direct kon zien, dat het geen Chinees was. De man maakte een diepe buiging voor de maat, die verbaasd opkeek. „Ik wens u alle goeds voor deze dag", zei de man. „Laat de zon in uwe ogen blikken en zijne s.raTen zullen tot in uw hart doordringen!" „Ehdank umaar wat bedoelt u eigenlijk?", zei de maat. „Mijne bedoeling is u enige van mijne wonderkunsten te laten zien, want zoals ge wel vermoed zult hebben, ben ik een fakir. Voorts was het mijn bedoeling u te vragen, of ge opaatschip nevens u thuis hoort?" zei de man. „Ja, antwoordde de maat stomverbaasd. Dat is de Kraak, waar ik stuurman op ben Zonder dat u mij dit feit toevertrouwde, wist ik dit alreeds!, zei de fakir met een glimlach. Waarom vroeg u het dan?, vroeg de maat. VOOR DB VROUW Het voorlichtingsbureau van de voe dingsraad meldt ZONDAG: groenteasoep: witlof gehakt aardappelen; koffievla. MAANDAG: rest groentensoep; kool raap koud gehakt aardappelen. DINSDAG: bietenstamppot met brui ne bonen; griesmeelpap. WOENSDAG: andijvie gebakken spek aardappelen; grutjes met stroop DONDERDAG: wortelen bakle- verworst aardappelen; kamemelkse- pap. VRIJDAG stokvis aardappelen gebakken uien mosterdsaus; ap- Vel ZATERDAGvoedzame koolsoep; gort met boter of margarine en suiker. Wij geven vOor de Januarimaand weer een serie stevige wintergerechten eenvoudige maaltijden, die toch de nodige voedingsstoffen bevatten. Ont breekt het vlees, dan voldoen we aan onze eiwètbehoefte door vis, een melk- gerecht of peulvruchten te géven. Vitaminen en zouten leveren ons de groenten. We kunnen deze gekookt geven, maar ook rauw zijn sommige van onze wintergroenten smakelijk. We kunnen bijv. met andijvie goed een smakelijke stamppot bereiden, door ze op het laatste ogenblik rauw en zeer fijn gesneden door de gestamp- te aardappelen te mengen, tezamen met stukjes gebakken spek en spek vet. ic Brusselslof fijngesneden met, wat slasaus (en een geraspte appel of gesnipperde biet) vermengd, vormt een zeer smakelijke sla. Hier volgt een recept voor 4 personen. KOFFIEVLA. 1 liter melk. 45 g custardpoeder. 75 g suiker, 1 theelepel gebrande koffie- stroop. Het custardpoeder aanmengen met een weinig koude melk. De rest vaa de DE VOORNAAMSTE STATISTIEKEN EN HOE DEZE TOTSTANDKOMEN FAIU-OCMÉHT - STATISTIEK DU I BtFAW.DE Vr* STATISTIEKE» X ONTSTAAT etEFTTOMTtUMmt frtTPiSCTA. Y |.U.tSLl c«~ CHRONOLOGISCHE VOLGORDE VAN OE AANVANGSJAREN VANOE VOOR NAAMSTE STATISTIEKEN PRODUCTIE- J melk met wat zout aan de kook bren gen. Ze vervolgens binden met het aangemengde custardpoeder. De suiker toevoegen en op het laatst de gebran de koffoestroop door de vla mengen. De vla onder af en toe roeren koud laten worden en in een schaal over doen. GEKOOKTE EN GEBAKKEN MOSSELEN 2 kg. mosselen (plm. «/2 kg netto) De mosselen ontdoen van wier, dra den enz. De slijkmosselen eruit ver wijderen. Daartoe neemt men een mos sel op de vingers en duwt met de duim wringend omlaag. Daarna de mosselen plm. twee nur ir« een emmer schoon water zetten, waardoor ze zich zelf reinigen van zand, slijk enz. Na het koken, plm. 20 minuten, de mosselen in de schaal warm opdienen. Om de smaak te verhogen, maakt men wat peterseliewater, waarin wat zout en peper. Hierin worden de mos selen bij het nuttigen gedoopt. Ook gebakken mosselen is een heer lijk doch zwaar eten. Daartoe doet men 'n kluitje boter of margarine in een koekenpan en stort hier de mosselen op. Daarna bakken totdat ze roodbruin zijn. Het is raadzaam dit vitaminery- ke voedsel met mate te eten. AARDBEVING IN ITALIË RICHTTE SCHADE AAN. In het gebied ten noorden van Rome deed zich gisterochtend een aardbeving voor, waarbij twee Personen werden gedood en verscheidene honderden hui zen werden beschadigd. De ergste sch de werd aangericht in het dorp Rivo dutri. waar 95 procent van de huizen schade opliepen. Gisteravond vluchtten de bewoners van het gebied de heuvels in. in ver band met de voorspelde srote aard beving. MINISTER DREES ALS POSTBODE Vorige week kreeg 'n Hel mondse familie bericht uit Indonesië, dat haar zoon daar tijdens de actie was ge wond. De familieleden wil den graag spoedig nadere bijzonderheden vernemen, maar de luchtpostverbinding was nog niet hersteld. Eer. poging om. Batavia telefo nisch te bereiken mislukte. Toen meldde de krant, dat dr. Drees naar Indonesië zou vertrekken. De ministerpre sident werd verzocht een brief mee te nemen en reeds de volgende dag kwam het antwoord: accoord! De brief werd daarna persoon lijk in Den Haag ten huize van dr. Drees bezorgd, waar hij door de minister presi dent in ontvangst werd ge nomen. ZOALS HET WAS Op 24 Juli 1930 steeg van het vlieg veld Port Marnock in Ierland een drie- motorige Fokker F—7 op. Het toestel, dat de naam „Southern Cross' droeg, had tot bestemming Newfoundland. Het was de tweede vlucht van een vliegtuig van Europa naar Amerika. De gezagvoerder was Kingsford Smith, de tweede vlieger was de KLM piloot Evert van Dijk. Van passagiers was toen nog geen sprake; ten eerste droe gen de oceaanvluchten daarvoor nog een te speculatief karakter, ten twee de was er toch geen plaats, daar alle beschikbare ruimte door extra ben zinetanks werd ingenomen. ZOALS HET IS Dezelfde Evert van Dyk zette 16 jaar later, op 22 Mei 1956 op het reus achtige vliegveld La Guardia bij New York een 30 ton wegend DC4 vlieg tuig aan de grond. Uit het toestel stap ten 44 passagiers. De KLM had als eerste Europese luchtvaartmaatschap pij officieel zijn tweemaal wekelijkse 'luchtdienst naar Noord Amerika ge opend. Twee jaar later was deze reeds tot een dagelijkse verbinding uitge groeid. Thans is weer een mijlpaaltje in de geschiedenis van de dienst op Noord Amerika der KLM bereikt Op Woens dag S Januari a.s. zal de KLM nl. de 1000ste retourvlucht naar New Yotk uit voeren. Onder de buitenlandse maat schappijen. welke geregelde diensten naar New York onderhouden, neemt de KLM een vooraanstaande plaats «n. In deze 1000 vluchten werden niet min der dan 29.683 passagiers. 125.029 kg post en 656.183 kg vracht vervoerd. Hierbij zijn niet gerekend de vele er- tra vluchten, die herhaaldelijk wer den ingezet om aan de grote Vraag naar passage te kunnen voldoen. In totaal werden op dit traject 6.054.431 km. afgelegd in 17.273 vlieguren, het geen gelijk staat met in 720 dagen 151 maal om de aarde te vliegen. Behalve deze geregelde vluchten onderhoudt de KLM wegens het grote aanbod van luchtvracht sinds de zomer van 1948 driemaal per veertien dagen vracht, diensten met speciale vracht-Skymas- ters. Dat deze nuchtere cijfers, die op zichzelf boekdelen spreken, worden bereikt, is te danken aan pioniers als de hierboven genoemde, welke de weg door de lucht hebben gebaand. Weten schap en techniek hebben daarna deze weg geëffend en het vliegtuig op het huidige peil van gerieflijkheid en snel heid en grote betrouwbaarheid ge bracht. TUINDERSGLAS VRIJ In het raam van het streven tot in krimping van de overheidsbemoeiingen met de distributie, zijn sinds 3 Ja-uari 1949 de distributievoorschriften voor tuindersglas vervallen. Koop. verkoop en aflevering van dit Product zyn niet langer aan bonnen of machtigingen ge bonden. Het opheffen van de distributie voor schriften betekent echter nTei aan elke vraag naar dit Product «.on wor den voldaan. Het glas moet nl. worden geïmporteerd, voornamelijk uit België waar jaarlijks ongeveer 600.000 m2 vandaan komt. Van het uit België ge- importeerde kwantum is 75 pCt be stemd voor teruglevering aan de tuin? ders in het kader van de bekende 2 pCt actie, welke teruglevering via het Centraal Bureau van de Tuinbouwvei lingen geschiedt. De overige 25 pCt is thans vrij in de handel verkrijgbaar, welke hoeveelheid uiteraard onvol doende is. om in de s*erk gestegen be hoef te te kunnen voorzion. SCHEEPSRAMP EN KOUDE. Een groot aantal mensen is verdrOn ken doordat een boot die van Hsoet sjow naar Sjanghai voer. bij Woekoeng omsloeg. Er waren meer dan tweehon derd passagiers aan boord. Een driehonderdtal daklozen, onder wie een niet-geidentificeerde Vreemde ling is in de afgelopen 48 uur te Sjang ha omgekomen door de koude, aldus een officieel bericht- De meeste -lacht offers zijn kinderen ZATERDAG 8 JANUARI 1949 HILVERSUM I 301 m 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram.platen; 9.05 Ochtendconcert; 20.15 Muziek houdt fit; 11.00 De Zonnebloem; 12.03 Bal letmuziek; 12.33 en 13.30 Metropoleor kest: 13.00 Ned. Strijdkrachten; 13.50 Film en toneel; 14.40 Gemeng koor: 15,10 Naar het wonderland der mu ziek; 15.30 Harmoniemuziek; 16.10 Pia norecital; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Volksliederen; 18 30 Ned. Strijdkrach ten; 10.00 en 20.00 Nieuws; 19.25 Sep tet Johnny Ombach: 20 20 Lichtbaken; 21.00 Negen V't de klok- 52.00 W«ci endserenade; 23.00 NM ws, HiLVWtsxj IT 4j- wm Nieuws; 7-1Ö en 8J5 Gram platen; 9.30 Strijkkwartet; 10.00 Morgenwijding; 10.35 Pennies from heaven; 11.10 Radio lvmpus; 11.40 Zangrecital; 12.00 Ven- centino; 12.33 Orgelspel; 13.00 Nieuws; 13.20 Operette selecties; 14.00 Neder landse liederen; 14.30 Muziekkapel; 15.00 Fries halfuurtje; 15.25 Radio Philhaimonisch orkest; 16 30 Musette- klanken; 17.00 Schijvenschouw: 17 30 Om en nabij de twintig; 18.00 Nieuws: 18.13 Gevarieerde gram.muziek; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Een dag in Oxford; 20.00 Nieuws; 20.15 Pi-ome- nadeorfcest: 21,15 Dt winkel van Sin- kei; 22.00 Vindobona schrammel'n; 22.15 De mens en zijn liefhebberijen; 22.40 The Ramblers; 23.00 Nieuws. fEUJLLLlSTON Jean Vaubaron bewijst zijn onschuld doo* XAVItR Dt MONIEPIN 79). Doch Laridon beefde niet meer en had al rijn tegenwoordigheid van geest, die hij zozeer nodig had, teruggevonden, Kameraad, zei hij op de natuurlijkste toon ter wereld, neem dat pistool maar weg, dat mij in het geheel niet bang maakt. Ik weet toch even goed als jij, dat je er geen gebruik van zult maken, en laat ik mij kunnen oprichten. Wij moeten eens samen spreken; Ik heb je heel wat te vertellen. Maar ik heb niets aan te horen, antwoordde Rodille, verbaasd ever het zelfvertrouwen van de dief, wiens vreesachtige, besluiteloze aard hij van ouds kénde. Ik wil hebben wat mij toekomt. Gehoorzaam en zwijg. Het was op dit ogenblik, dat de reiziger van No. 10 zijn oor tegen een spleet ia het beschot hield, en daar de klank van hun stemmen langzamerhand hoger werd, kon hij het ganse gespvpk tussen Laridon en de ge waande Engelsman horen, zonder een enkel woord te verliezen. Zodra de eerste woorden van Rodille rijn oor bereik ten, zei hij tot zickzelven: Ik ken die stem; waar mag ik die vroeger toch gehoord hebben? Rodille beefde van ongeduld en toorn, maar overtuigd, dat het gevaarlijk zou zijn, rijn medeplichtige te ver moorden, en zich aan de vervolging der gendarmes van Normandie bloot te stellen, stak hy de pistolen in zijn zak en antwoordde: Spreek dan, maar bij alle duivels! maak het kort. Wat hebt gij te zeggen? Vooreerst, dat uw aanmatiging belachelijk is. Mijn aanmatiging! Gij durft van mijn aanmatiging spreken! herhaalde Rodille, wiens verbazing met elk ogenblik groter werd. Och ja, dat durf ik! Ilc ben nu eenmaal zó, kame raad. Laten wij elkander verstaan, zonder ons boos te maken. Laat horen; wat wilt gij? Ik verlang mijn geld, mijn goed, mijn schat. Laridon haalde de schouders op. Uw zogenaamde schat» antwoordde hij met een spotlach; hij behoort evenmin aan u als aan mijl Ellendeling! hebt gij het kastje niet opengebroken, om er u van meester te maken? Zonder twijfel, maar het is belachelijk mij zulk een kleinigheid te verwijten. Wat ik van u gestolen heb, dat hebt gij op uw beurt een ander ontstolen. In zulke zaken geldt de regel: leder voor zich. Gisteren behoorde het geld aan u, heden behoort het aan mij. Ik herit hef heden, wat kunt gij daaregen zeggen? De redenering van Laridon was ongetwijfeld heel juist, doch Rodille was de man niet om zich daarmee tevre den te stellen. Hij maakte een woedend gebaar en scheen gereed, zich op Laridon te werpen. Plotseling bedaarde hij en sprak: "Waarachtig, ik sta over myn geduld verwonderd, en gij moet er ook vreemd van opzien, dat ik, in plaats van u te verpletteren, u aanhoor en mij de moeite geef u te antwoorden. Houd nu op met redeneren en herinner u, dat gij gehoorzamen moet. Doe hef goedschiks en onmiddellijk of ik zal er u toe noodzaken. En hoe zoudt gij dat aanleggen? Rodille richtte nogmaals de loop van zijn pistoolop Laridon. Ik zal u doodschieten, sprak hij; als een hond zal ik u doodschieten. Hoe dikwijls zal ik nog moeten herhalen, dat ik daar volstrekt niet bang voor ben? Gij zijt veel te ver standig, om zulk een dwaasheid te begaan. Welnu, het zij zo! sprak Rodille; ik stem toe, dat gij niet voor uw leven behoeft te vrezen, maar er bestaan nog andere middelen, Welke? Wanneer gij niet terstond toegeeft, zal ik gerucht maken en u gevangen doen nemen. Laridon begon te lachen. Wel kameraad, sprak hij, ik heb medelijden met u! Ik lach met uw bedreigingen en ik tart u, ze uit te voeren. •- Ah 20! gij tart mij? antwoordde Rodille, gij tart mij? Ja. Ja! Voor de laatste maal: pas op! Wat heb ik t« vrezen? Nee, gij zult geen gerucht maken. Gij zult mij niet gevangen laten nemen. De gendarmes, die gü te hulp roepen zoudt, zouden zowel voor u als voor mij komen. Aanklager en aangeklaagde zouden tegelijk ingerekend wordenden voor het gerecht zoudt gij meer gevaar lopen dan ik. Ellendeling, gij liegt! O, gij weet wel beter. De kansen tussen om staan niet gelijke Ik waag er slechts de gevangenis aan, muv gij het schavot. Rodille sidderde en deed een stap achteruit. Het schavot! herhaalde hij op sombere toon. Drommels! gelooft gij dan, dat lk blind ben, omdat ik mU altijd stil hield? Gelooft gU dan, dat ik de vrese lijke geheimen van uw leven niet ken? Sinds lange tijd heb ik opgemerkt, geraden en eindelijk de duisternis, die u omringt doorzien. Roep de politie, zeg dat ik uw ka3t opengebroken en uw geld gestolen heb, en be wijs het! Dat Is gemakkelijk genoeg; ik ben de dief; wie zal dat ontkennen? Maar mijn handen hebben nooit bloed vergoten. Op mijn beurt zal ik spreken. Ook mijn beurt zal komen om gehoord te worden. Ik «al d»n gen en bewijzen, dat gij niet alleen een dief, maar ook een moordenaar zijt. (Wordt vervolgd)*

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3