KAPPiE Minister Mansholt over landbouwpolitiek ï3,<±eA en q&rn&enichap Mogelijkheden en moeilijkheden Binnenkort twee manen aan de hemel DE LODEN VERRADER IS TE ZIEN n Jean Vaubaron bewijst zijn onschuld i Nu wij In staat zijn in enkele maan den tijd de jarenlange rantsoenering Tan brood, suiker en eieren te beëin digen, is het duidelijk dat schraalhans Ons gaat verlaten. Maar als in dezelfde periode de Nederlandse boer zich ern stig ongerust maakt over de afzet van He aardappelen, waarvan we twee ja ren geleden nog een ernstig tekort hadden, dan mag het ons niet verwon deren, dat hij zich afvraagt, of deze schraalhans bezig is van de stad naar de boerenhoeve te verhuizen! En het verleden heeft de boer ge leerd te dien aanzien argwanend te lijn. Aldus minister Mansholt in een ge houden radio-rede en hij vervolgde: Laten wij ons eerst bezighouden met <Je schaarsteperiode. welke nu achter ons ligt. Het was de taak van de Re gering er voor te zorgen, dat zoveel mógelijk voedsel van de boerderij te gen een redelijke prijs zijn weg vond naar Uw tafel. Dat betekende, dat van iedere boer werd verlangd, dat hij al les wat hij voortbracht, moest verko pen onder door de Overheid gestelde regelen en tegen door de Overheid vastgestelde prijzen. In overgrote meer derheid heeft de boer hieraan voldaan Wat het betekent, als boer en tuinder lich hun plicht jegens de gemeenschap niet bewust zijn in moeilijke tijden loals achter Ons liggen, wordt U dui delijk, luisteraars. als gij Uw blik naar Frankrijk en momenteel ook naar Duitsland slaat: Het is dan Onmogelijk Oen goede distributie van, de meest noodzakelijke levensmiddelen tegen redelijke prijzen in stand te houden. Ik acht het van belang, dit alles duidelijk vast te stellen aan het begin var. het jaar HET JAAR VAN DE KENTERING. Tot dusver, bij een tekort aan de meest noodzakelijke levensmiddelen, was het van het grootste belang, dat de prijzen niet te hoog zouden stij gen. opdat iedere Nederlander zijn rechtmatig 'de*l zou kunnen krijgen Van n<t af: de zorg. dat de land bouw zijn taak zal kunnen blijven vervullen en dat een duurzame weï_ Vaart en bestaanszekerheid voor alle Werkers in land- en tuinbouw wordt verkregen. Wat verlangt het Nederlandse volk van de toekomst? Naast vele andere dingen toch zeker niet in de laatste plaats goede voeding tegen een redelijke prijs. Welnu, de Nederlandse boer is in staat dit te ver- •chaffen. Maar hij is daartoe niet in Staat, als niet aan bepaalde voorwaar den wordt voldaan. En een van de be_ langrijkste voorwaarden voor een ma ximale en rationele productie in de landbouw is, dat de boer weet, waar voor hij werkt. Onze bevolktng neemt snel toe, dat stelt zeer hoge eisen aan onze land bouw. Daar komt bij. dat de eisen, die men in het algemeen aan goede voeding stelt, hoger zün. Wij drinken gemiddeld per persoon 30% meer melk, wij eten 20% meer grpente, 30% meer fruit en 70% meer vis dan vóór de oorlog. Dit is alles uitstekend en ver heugend. Het moet my echter hierbij ook van het hart, dat het Nederlandse volk te veel gebruikt va» niet strikt noodza kelijke dingen. Er wordt bijvoorbeeld gemiddeld 30% meer snoep verorberd en ik meen, dat enige beperking nie mand zal schaden. Zorgelijk is be paald het hoge alcoholgebruik» Over het afgelopen jaar werd per hoofd van de bevolking 60% méér jenever gedronken dan vóór de oorlog. Hier ligt een taak voor culturele Organisaties, voor de scholen, e.d. om ieder ervan te doordringen, dat het hoge verbruik van alcohol funest is Voor de volksgezondheid. VLEES EN VET Zorgenkinderen zün nog het vet en het vlees. Slechts door uitbreiding van onze veestapel in het jaar, dat voor Ons ligt, kan hier verbetering worden verkregen. De vooruitzichten zijn niet Ongunstig. De hoeveelheden voeder la ten een aanmerkelijke uitbreiding van de veestapel toe. Toch wil ik hier wij. zen op een belangrijk aspect, dat van grote invloed is op Onze landbouw voor de verdere toekomst. In het ver leden was Nederland gewend grote hoeveelheden krachtvoer te importe ren om zijn veestapel te voeden. Wij zullen dat in de toekomst niet meer kunnen doen. omdat ons daarvoor de deviezen ontbreken en het voorts niet zeker is, dat wederom goedkope gra nen op de wereldmarkt ter beschik king staan. Als in 1952 de hulp van de Verenig de Staten wordt beëindigd, moeten we op eigen benen kunnen staan. Kort gezegd betekent het, dat wij minstens één derde van onze krachtvoerimport zelf méér moeten verbouwen. Geen geringe opgave voor de landbouw. Het zal U duidelijk zijn, dat waar een goede voedselvoorziening dit alles noodzakelijk maakt ook de boer mag verlangen, dat hij weet waar hij aan toe is. Het is daarom een onver biddelijke eis, dat Productie en afzet zodanig worden geleid, dat ernstige storingen wOrdert voorkomen. BOER EN GEMEENSCHAP Dat betekeht niet, dat de boer de risico's eenvoudig kan'afwentelen op ce gemeenschap. Geenszins. Hier kan slechts een polossing worden verkre gen £ls wordt gezocht naar een juiste verdeling van verantwoordelijkheid tussen gemeenschappen boer, en, wat de laatste betreft, tussen de indivi duele boer en zijn organisatie. De Stichting voor de Landbouw met name veelal in samenwerking met andere, meer specifieke organisaties, houdt zich thans ernstig bezig met de stu die van de vraagstukken, welke ik in het voorgaande even mocht aanstippen. Het gaat hier om uitermate belang rijke problemen, voor onze landbouw niet alléén, maar voor onze volkshuis houding in het geheel. Het gaat om het bestaan van honderdduizenden landarbeiders en boeren, het gaat om de duurzame welvaart van het plat teland. Het gaat dus om het gehele Nederlandse volk! En dan acht ik het één van de be langrijkste feiten in de na-oorlogse Ontwikkeling, dat de Nederlandse laad bouw als geheel zich ernstig met de werkelijke oplossing van deze proble men bezig houdt Dat hij mede zoekt naar de middelen en wegen om door planning en leiding aan het productie proces te voorkomen dat voedsel wordt voortgebracht, waarvoor geen afzet is en dat anderzijds schaarste wordt ver meden. Hij gaat dus bewust niet de weg van het maar raak produceren om daarna de gemeenschap te belasten met de gevolgen van een Ontwrichte economie. sie inzake geleide projectielen" gegeven werkprogramma zal men en middel moeten vinden ter overwinning van de weerstand van de lucht aan een derge lijk groot projectiel en een verbeterde voortbewegingsmethode met behulp v. kernenergie. Men verwacht, dat in de komende maanden in de V.S. de eerste Proef nemingen gedaan zullen worden met betrekking tot het' plaatsen van een kunstmatige maan op de evenwichts- grer.s van de aantrekkingskracht dei aarde. De aandacht van de wereld is cp een dergelijk plan gevestigd door de Amerikaanse minister van Defensie James Forrestal, in zijn overzicht van Amerïka's militaire toebereidselen. Eerder gedane pogingen om een mi niatuur-satelliet tot buiten de atmos feer van de aarde te doen doordringen zouden mislukt zijn. De Amerikaanse vloot zou over een raket projectiel beschikken, dat een hoogte van ongeveer 350 kilometer kan bereiken. Bij de komende, door het leger te verrichten proefneming zou men een dergelijk projectiel willen ge bruiken. De door het leger toegepaste methode bestaat in het afschieten van een klein raketprojectiel vanaf een verbeterd type V_2, wanneer deze laatste zijn Uiterste hoogte heeft bereikt. Voordat men eèn kunstmatige maan van voldoende grootte zal kunnen af schieten om uitvoering te kunnen ge ven aan het in handen van de ..commis De dood van Depoorter Volgens het Zwitserse blad „La Suisse'' zou de conclusie van de politie arts, die met de lijkschouwing van de Belgische wielrenner, die by de Ronde van Zwitserland van 1948 is veronge lukt, was belast, de beweringen van de Franse journalist Beuillot bevestigen. Het blad voegt er nog aan toe: Zelfs wanneer de Belgische wielrenbond de zaak wil begraven, dient er toch licht in gebracht te worden, ook wanneer een of ander vooraanstaand persoon hierbij betrokken is. De positie van Smulders jr. en de bestuurder van de wagen is zeer precair. Zij zouden verstandiger geweest zijn, indien zij een bekentenis haddén afgelegd, toen de mogelijkheid nog bestond en aanvaardbare uitleg te geven voor het ongeluk daar zy de weg niet kenden en op het laatste ogen blik verrast werden. Euwe boekt succes Tijdens een simultaanseance die in de YMCA te Montreal gehouden werd. vertelde Euwe in een interview, dat hoewel Amerika enige prachtige scha kers heeft de Canadezen meer belang stelling tonen of liever gezegd melr5 tyd voor het spel hebben. Hij vertelde'' verder dat hij naar Canada zal terug keren, nadat hij enige demonstratie par' tijen ie Dctroit gegeven zal hebben, om in Toronto en Vancouver te spelen. Hij verwacht in April of Mei weer naar Nederland terug te keren. daar hij nog tal van wedstrijden in diverse Ameri kaanse landen zal spelen. In de simultaanseance won Euwe 35 van de 42, verloor er 3 en 4 eindig den remise. De seance duurde van half 9 tot 2 uur des nachts. JAMMER. De jeneverhandel werd tot dusverre bevoorraad met een percentage van 200 pet., vergeleken met 1939. De grond stoffentoewijzing van de destillateurs bedraagt op het ogenblik echter 150 pet. Dit brengt mede, dat naar verhou- tjjng minder geleverd kan worden aan de handel dan tot voor kort het geval was. Men verwacht echter, dat men kan blijven voldoen aan de normale Vraag van het publiek. FANNY HEEMSKERK NAAR LENINGRAD? Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Kon. Schaakbond besloten in beginsel onze landgenote Fanny Heems kerk uit Amersfoort in te schrijven voor het tournooi om het wereldkampioen schap voor dames, dat dit jaar te Leningrad wordt gespeeld- Men is thans doende de nodige financiën bijeen te brengen opdat de uitzending definitief kan doorgaan. Geoorloofde diefstal De loden verrader is een bouteD schegbeeld, waarover sinds het begin van de vorige eeuw een traditioneel, Vreedzaam geschil gaande is tusAn de Koninklijke Marine en de invloedrijke familie MadurO op Curacao. Officieel berust het eigendomsrecht bij de familie Maduro, doch elk Ne derlands oorlogsschip, dat Curacao be zoekt, stelt er een eer in, het te stelen. Meestal moet daartoe een complete inbraak op touw worden gezet en een maal zijn de Marinemannen er zelfs ln geslaagd de loden verrader Uit dé kluis van de Madurobank te roven. Het beeld wordt dan triomfantelijk naar Nederland gevoerd, opgeschilderd en per kerend oorlogsschip weer net jes teruggebracht. De laatste maal heeft Hr. Ms. „Van Speyk", in December uit de West te ruggekeerd, de loden verrader naar het vaderland gebracht. Gezelligheid kent geen tijd Bergen op Zoom heeft hoogstwaar schijnlijk een primeur met de inrich ting van een cantlne voor ouden van <4agcn. Het ontspanningscomité voor ouden van dagen heeft een lokaal ter beschikking gekregen, waar ouden en invaliden, iedere dag kunnen samen komen om een kaartje te leggen, te dammen of te biljarten. Dit comité or ganiseert bovendien tWee maal per maand een bioscoop-Uitvoering, op ge zette tijden een toneeluitvoering en bo vendien een Sinterklaasfeest en een Carnavalsbijeenkomst. Alles gratis, ge heel ten gerieve van de bejaarde men sen. De cantine zal hedenmorgen om half tien geopend worden. Om de Haagse ingezetenen in de ge legenheid te stellen, met hem kennis te maken, heeft de Marine voorlich tingsdienst een kleine tentoonstelling georganiseerd in het gebouw van Ger- zon aan de Veenestraat, waar het beeld te zien is in een passende om lijsting van Marine-maquettes en scheepsmodellen. Voort worden er Marine_herinneringsdoeken verkocht, waarvan de opbrengst gedeeltelijk ten goede komt aan de gezamenlijke mili taire fondsen. Aangezien handlangers van de fami lie. Maduro wel eens eerder in Neder land getracht hebben om het beeld terug te stelen, staat de loden verrader gedurende deze expositie onder scher pe bewaking Schreieder voor de balie Op Dinsdag 18 dezer moet de 44-jarige Joseph Schreieder. thans te Leeuwar den gedetineerd, zich verantwoorden- Zoals bekend, werd deze verdachte door het Haagse B. G. vrijgesproken, maar de procureur-fiscaal tc Leeuwar den heeft hem opnieuw gedagvaard. In deze zaak zullen worden gehoord der tien getuigen- Mr. J. Klazinga treedt als raadsman op. Aan de dagvaarding Ontlenen We, dat verdachte in de maand April 1945 deel heeft uitgemaakt van de misdadige Or ganisatie of groep van de Sicherheits. polizei en Sicherheitsdienst. Deze gropp maakte zich herhaaldelijk schul dig aan moord en mishandeling van Nederlanders. Kwaadaardiqe griepepidemie De Franse griep-specialist professor Moreau heeft verklaard, dat degriep epidemie gekentekend wordt door de zelfde beginsymptomen als de Spaanse griep, die in de jaren 1918—1919 d« wereld teisterde. Men voegt hieraan toe, dat de epid* nde „veel ernstiger is dan zekere offl« ciele communiqués voorwanden". Het Franse departement van gezond heid heeft studenten in de pharmacia verzocht zich gereed t; houden om bij te grote drukte in de apotheken te hel pen. Naar Reuter uit Turijn meldt, zijn drie kinderen gestorven en 25 em-tig ziek ten gevolge van de griepepidemie, die in het stadje Cercenasoo, ten noor don van Turijn woedt. Engel der kinderen Twee Italianen zijn Vrijdag in een kleine vliegmachine, genaamd „Engel der kinderen" van Albenga bij Genua vertrokken voor het volbrengen van de tweede etappe van een vlucht naar Z. Amerika voor het inzamelen van gel< den voor vijftienduizend in de oorlog gewond geraakte Italiaanse kinderen. De „Engel der kinderen" is zo klein, dat alle beschikbare ruimte gebruikt moest worden voor benzine-tanks en er zelfs geen plaa»s overbleef voor een radio-apparatuur. De piloten hebben een reliquie bij zich van de heilige Franciscus van As. sissie. Zij zijn van plan hun vlucht te Onderbreken in Madrid en mogelijk Bar ceiona. Dakar en NataJ. Het eindpunt van hun vlucht is Buenos Aires. MIJNONGEVALLEN. In 1948 lieten 17 mijnwerkers het leven in de Limburgse steenkolenmijnen. Het hoogste aantal dodelijke mijnongevallen kwam voor in de staatsmijn Maurits. nl. 6. Staatsmijn Emma en de Domini ale mijn hadden ieder vier slachtoffers De staatsmijn Wilhelmina, de Oranje Nassaumijn en de Laura en vereniging ieder een- In 1947 kwamen 34 mijnwe- kers om het leven- WOENSDAG 12 JANUARI 1919 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram. platen: 9.00 Voor de zieken; 9.30 Symphoniscb concert; 10.30 Morgendienst; 11.15 Hj!- debrand-miniaturen;; 12.00 Luchcor- cert; 12.33 Vrij en blij; 13-00 Nieuws; 13.15 Orgelconcert; 13.45 Werken van Bach; 14.15 Omroepkoor: 14.40 Voor de Vrouw; 15.15 Radio-Phijharmonisch Orkest: 16.15 Voor de jeugd; 17.30 Zangrecitsl; 18.00 Koorzang; 18 30 Xed. Strijdkr.; 19.00 en 20.00 Nieuws; 20.15 Cor.certgebouwork.; 21.35 ZigeunerOrk.: 22.10 Missa Brevts vSn Kodaly; 23.04 Nieuws. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram. platen; 9.00 Klassieke gram. muziek; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Populair nOn_stop; 12.00 Accor- deonOrk. Jan Vogel; 12.38 Kilima Ha- waiïans; 13.00 Nieuws; 13.20 Sti-auss- Progi-amma; 14.13 JeugdcOncerU 15.00 Hoorspel; 15.30 Voor de zieken; 16.00 Voor de jeugd; 17.15 The Ramblers: 18.00 Nieuws; 18.30 RVU-uitzending: 19.30 Voor de jeugd; 20.15 Operette- klanken: 21.05 Trilby. hoorspel; 22 15 Orkest Malando; 23.00 Nieuws. en de Chinese Mandarijn 4 De nederige fakir Hadjam wenst u ene goede dag toe, Zei de fakir die nu tegenover Kappie stond en een diepe buiging maakte. Gij schenkt mij een groot voorrecht door mij in de gelegenheid te stellen enkele woorden met u te spreken! Alles goed en wel, zei Kappie Maar waf heb je nu eigenlijk op je hart jong? Draai er niet zo om heen! De maat had intussen ook onbemerkt de loopplank beklommen en hij liep meteen naar zijn hut. Maar voordat hij zich daar met al zijn pijn in terugtrok, luisterde hij eerst nog even wat Kappie en de fakir bespraken. Voordat wij tot de orde der dingen komen, ver volgde de fakir, zal ik u eerst één van mijn wonderkunsten laten zien! De fakir sloot even zijn ogen en mompelde enkele woorden. Een seconde daarna stond hij met de pet van Kappie op zijn hoofd. Kappie greep verschrikt naar zijn hoofd en voelde, dat die onbedekt was. Eene aardige grapje, zei de fakir lachend. Onbegrijpelijk mompelde Kappie. Ik heb niets gevoeld.... hoe kan dat? Dit is geen grap te noemen. De maat was nu helemaal verontrust. Met uitpuilen de ogen keek hij van de fakir naar Kappie en van Kappie naar de fakir yEunxmuN dooi KAVItR DE MONTSPIN 82). Zou Blanche wellicht tot de familie van die jgndré Besnard behoren? dacht hij. Daar haar moeder dood is, zou zij misschien de enige zijn van het ge slacht dier Besnards, die maar niet uit te vinden waren. Het is niej waarschijnlijk, maar mijn eigen voorbeeld Is daar om te bewijzen, dat het onwaarschijnlijke toch mogelijk is. Misschien kan aan Blanche, evenals aan mij, een onverwachte erfenis te beurt vallen. Dat zal ik morgen dadelijk onderzoeken. Zonder een enkel woord te zeggen, dat mijn betrekking tot Blanche verraadt, lal ik er met nijnheer Rodille eens over spreken. Het was intussen zeer laat geworden. Paul legde de Bijbel m een der laden van zijn la tafel en begaf zich te bed. De volgende dag zocht hij Rodille in diens kantoor op en zek Sinds enige tijd zoekt 2Ü tevergeefs de bloedver- Van ten van André Besnard. Rodille bleef een ogenblik verstomd staan. Zou hij iets gemerkt hebben? dacht hij. Hij liet echter niets van zijn inwendige ongerustheid blijken en anwoordde op zijn gewone ttoon: Ja, zeker zoek ik die, ik zoek ze overal, dat weet ge wel. Zoudt gij soms gelukkiger zijn geweest dan Ik? Toevallig, mijnheer, heb ik een ontdekking gedaan, waarvan het gewicht mij echter nog twijfelachtig voor komt. Dus hebt gij een spoor gevonden? Ja, mijnheer. Hebt gij een bloedverwant ontdekt? Ik heb ten minste een Besnard gevonden. Hoe komt het dan. dat die Besnard niet geant woord heeft op mijn advertentie? O, dat is gemakkelijk te verklaren. De persoon die ik bedoel, is een jong meisje, een wees, die niets van de advertentie heeft vernomen. Een jong meisje, zegt gij? Ja, mijnheer. Zij heet Besnard? Nee, mijnheer; haar moeder heette zo. En hoe heette haar vader? Vaubaron. Wanneer Rodille niet toevallig op een stoel had ge zeten, zou hij op het horen van die naam ter aarde gestort zijn. Zijn hart hield op te kloppen. Zijn gelaat werd purperrood en daarna vaalbleek. Gelukkig voor hem zat hij in de schaduw; hij boog voorover en de uiterlijke kentekenen van hetgeen in zijn binnenste om ging. "gingen onopgemerkt voorbij. Enige seconden daarna had Rodille zijn gewone tegen woordigheid van geest weer terug bekomen. Hij veifsde door een hevige hoestbui overvallen te worden, om aldus een waarschijnlijke reden te hebben voor- de verandering, die in zijn stem plaats vond. toen hij zeide: Bestaat er ergens een stuk, dat de verwantschap van dit meisje, da- gij Vaubaron noemt, met de Besnards kan bewijzen. Er bestaat een document, dat alle nasporingen ge makkelijk kan maken. Bezit SÜ dat papier? Ja, mijnheer. Wat is het? Een geschreven notitie op het eerste blad van een bijbel. Is de echtheid dier notitie onbetwistbaar? Ik zou met mijn leven voor de juistheid van het daarin vermelde durven instaan. Hoe is die bijbel in uw handen gekomen? Het meisje heeft he™ zelf gegeven. Wat hejn gij er mee gedaan? Ik heb hem boven in mijn kamer geborgen, Wilt gij, dat ik hem ga halen? Nee, thans niet. Ik wilde u met enig werk belasten, dat vee* heeft en dat dat ik u verzoek terstond af te doen. Ik daarentegen moet een brief van groot be lang gaan schrijven. De tijd ontbreekt mij dus., zoals gij ziet, om dit gesprek te vervolgen, doch wij zullen er van avond op terug komen. Ik inviteer u om heden bij mij te dineren. Gij kunt daarna het boek uit uw kamer 'gaan halen cn wij kunnen te zamen op ons ge mak al de papieren onderzoeken, die op de erfenis van André Besnard betrekking hebben, want gij hebt zeker reeds vermoed, dat het een erfenis betreft. Ja, mijnheer, dat dacht ik wel. Komt het u gelegen? O. ja. Ga dan nu aar. het werk en verlies geen minuut. Van dat ogenblik veranderde de houding van Rodille tegenover Paul Mercier geheel en de volgende dag no digde hij hem uit bij hem te blijven dineren, daar ze nog een en ander te bespreken hadden. Het diner was goed en vooral de wijn. Paul Mercier, die geen geld had om ooit iets anders dan water te drinken, werd al spoedig beneveld sen toen Rodille zich ervan overtuigd had, dal hij stevig sliep, ging hij weg en liet hem een tijdje alleen^ Wat hij ging doen is begrijpelijk. Hij begaf zich naai Mercier's kamertje, dat In hetzelfde huis was, zocht dó bijbel op en verborg hem in zijn privé-kantoor. Toen nam hjj weer aan tafel plaats en viel voorover alsof ook hij door de wijn bedwelmd was. Toen de volgende morgei» Paul ontwaakte, schaamde hij zich voor zijn patroon, maat deze was in geheel dezelfde toestand en zei alleen: De wijn was wat krachtig, denk ik. Maar we zulle» met flink werken ons wel geheel herstellen. Begin eer* eens met die bijbel te halen! (Wordt vervólgd)

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3