KAPPIE Duits student speelt voor Jud es Moeder liet haar baby omkomen STEUNPILAAR Jean Vaubaron bewijst zijn onschuld Brutaal heer probeert zijn kans schoon te praten Tegen een 26-jarige Duitse student tiste de advocaat-fiscaal bij het Am sterdams Bijzonder Hof mr. Rotding de doodstraf. Het was Rolf Hubert Bel uit Dusse. dor?, die in het begin van de oorlog «en Nederlands meisje ontmoette in Duitsland, toen hij met verlof terug kwam van het Oostfront, met wie hy In het huwelijk trad. Binnen enkele imaanden leerde hij zo goed Nederlands •Preken, dat veie illegale strijders hem «ls „Limburger, die In Duitsland gestu deerd had" accepteerden en hem htm Volle vertrouwen schonken. Hij woon de enige maanden In Boskoop en trok In September 1644 naar Amersfoort- Hem wordt thans «en laste gelegd dat hij in November van dat jaar con tact had gezoch; me» 'andwach- er fitieke recherche aldaar en daarbij ver scheidene 'belangrijke illegale figure: had verraden. In totaal werd verdacht' verantwoordelijk gesteld voor de dood van 7 inwoners van Amersfoort Getui gen vertelden ter zitting uitvoerig hoe Bel z'ch onder de schuilnaam Jacob Hendrik de Lange in illegale kringen drong en zich voor Engels spion, dan wel voor „gewoon" illegaal werker uitgaf. Tenslotte kreeg de illegaliteit arg waan tegen Bel en trachtte hem met revolverschoten uit de weg te ruimen. Hij lr<oV «oW- meubelen weg en bracht er het leven af. Na de bevrijding keerde hij uit eigen beweging naar zijn vrouw en kinderen In NeJe-1-nd terug en trachtte .zich als arfS ?n Ainv, aan de Rijn te vestigen De advocaat-fiscaal noemde verdach te een ju^as. die zijn e!g" weldoeners had verraden en eiste de doodstraf. EEN G£RA*^?r*T^ERD HEET Verdachte zelf betoogde, dat men hem als Duitser niet voor verraad van illegale strijders kon veroordelen. „In Duitsland bestaat een wet", zo zeide hij, „waarbij iedere Duitser verplicht word gesteld alle gevallen van sabo tage tegen het Duitse regiem ter ker. nis van de politie te brengen. Toen ik merkte, dat in Nederland, dus in door Duitsland bezet gebied, aanslagen wer den voorbereid op mijn landgenoten, heb ik dat aangegeven. De dagvaar ding zelf spreekt van illegale strijders. Museum van de Arbeid 25 jaar Ter gelegenheid van hef 25 jarig bestaan van het Museum voor de Ar beid is heden in gebouw „Arti et Ami Citiae" door burgemeeser Am. J. d' Ailly 'n herdenk agstentoonstelling ge opend van werken van verleden jaar overleden Nederlandse schilder Herman Heyenbrock. De expositie zal tot 30 Januari geopend zijn. Heyen brock, die in zijn jonge jaren in de Rotterdamse haven belangstelling be gon te krijgen voor de handenarbeid, afbrieken en industrie, werd op latere leeftijd een onvermoeid verzamelaar en richtte 25 jaar geleden het Museum voor de Arbeid op, waarin hij zijn verzameling onderbracht. Het kreeg 'n plaats in twee lokalen var het Veilig heidsmuseum 'e Amsterdam. Ook vele van "cijn schilderijen werden in het museum ondergebracht, MOSSELEN UIT WIERINGEN NAAR ZEELAND Ondanks de tegenstand, die daarte gen van de zijde der Zeeuwse irfbssel kwekers is geboden, is door het Aan- en Verkoopkantoor voor mosselen be •loten, om in Zeeland 30.000 ton mos selen van de Waddenzee in te voeren. 18.000 tonnen zullen door Zeeuwse kwekers mogen worden aangevoerd. DJ* betekent dus niet, dat iedere Zeeuwse kweker vry voor zichzelf mosselen van de Waddenzee zal mo gen halen, Volgens van Dale betekent illegaal: onwettig. Het aangeven en daardoor verhinderen van aanslagen, die ge pleegd zouden worden door onwetti ge strijders op mijn landgenoten, is riets minder dan mijn plicht. In de dagvaarding wordt ik er voorts van beschuldigd „ten voordele van de vijand" te hebben gewerkt. Dat kan mijns inziens niet juist zijn. Ik werkte niet ten voordele van de vijand. Ik werkte voor mijn eigen vaderland. Het was niet mijn vijand, het was Uw vijand. Ik pleegde geen verraad, want volgens van Dale betekent verraad: het mededelen van gegevens aan de vijand en ik verstrekte slechts mede delingen aan mijn eigen autoriteiten. Integendeel: ik zou landverraad heb ben gepleegd, indien ik de feiten, die mi} ter ore kwamen, niet aan de po litieke recherche had verteld. U kunt van mij toch niet verwachten, dat ik mijn vaderland te Uwen gunste ga verraden? Ik ben nationalist geweest en wist niet dat dit strafbaar was Mr. Mijnlieff bepaalde tenslotte de uitspraak op 26 Januari a.s. OAKRIDGE WORDT UITGEBREID De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft medegedeeld, dat de fabriek voor atoomenergie te Oak- ridge zal worden uitgebreid: de kos ten zullen 70 mlllioei. dollar bedragen David Llllienthal. voorzitter van de commissie, verklaarde, dat het werk aan een fabriek voor de productie van uranium binnen ongeveer zes maan den zou beginnen, twee jaar zou ver gen en „zeer aanzienlijk" zou bijdragen tot de productie van de fundamentele elementen van de atoombom en an dere wapens. en de Chinese Mandarijn 7. De Mandarijn Lah Tie Pang legde Kappie uit dat hij een grote lading mee zou nemen naar het land van de fakir. Vele kistjes met onwaardige zijde en lakwerk.ivoor en goud. legde hij uit Denkt u dat uw schip deze onwaardige rommel zal kunnen bevatten? Zeker! zei Kappie. Er gaat heel wat in het ruim! Dan zullen we ons naar het vaartuig begeven, Zei de fakir, en hij zorgde er voor dat er drie draagstoelen gereed stonden, met dragers, die hen1 naar de Kraak brachten. De maat, die toevallig aan de verschansing stond, zag hen aankomen. Daar heb je het al! mompelde hij met uitpuilende ogen. van schrik. En die rare kerel, die me heeft laten vallen, is er ook weer bij! Ik voel aan mijn eksteroog, dat dit weer een reis vol avon tuur gaat worden! Ze stapten uit de draagstoelen en betraden toen da Kraak. Wat moet dit betekenen? vroeg de maat ongerust aan Kappie op fluistertoon. Een zeer deftige Chinese Mandarijn, jong!, Zei Kappie opgewonden. Zo'n passagier hebben we nog nooit gehad! Gedraag je netjes en buig als het nodig is! Een atoomklok luidt de vrede in De atoomnavorsingsdiensten van de Amerikaanse regering hebben de laat ste hand gelegd aan een der eerste vredestoepassingen van de atoom kracht. Het betreft hier een „atoom klok" waarvan de afwijking slechts 1/100 seconde per 24 uren bedraagt. De atoomklok bestaat hoofdzakelijk uit een met ammoniak gevulde tube, die golven uitzendt, welke overeenko men met de trillingsfrequentie van 'n kwartskristal, dat beïnvloed wordt door de aswenteling der aarde. De lichte afwijkingen, die zich kunnen voordoen in de frequentie van het kwark, worden automatisch verbeterd door de golven uitgaande van de am- monlaktube. De geleerden hebben medegedeeld, dat zij thans werken aan een nog meer geperfectionneerd model met een nauwkeurigheid van ong. l/100.000ste seconde per 24 uren. Ergerlijke toestanden In voormalig Hilligersberg heeft zich een ernstig geval van verwaar lozing voorgedaan. Een moeder ver zorgde haar baby, een knaapje van zes maanden, zo slecht, dat het hier door is overleden. De vrouw, de 29- jarige C. H. U..den H. is deswege ge arresteerd en zal voor de officier van justitie worden geleid. Tegen de vader de 35-jarige meubelmaker J. U.. is Proces_verbaal opgemaakt wegens dood door schuld. Het gezin bestond uit man, vrouw en vijf kinderen, waarvan de laatste twee vrijwel geen verzorging kregen. Het vierde kind werd in een kinder wagentje te slapen gelegd, kreeg wel te eten, maar werd zelden gewassen of verschoond. Toen dit kind geboren werd verliet de vrouw kort daarop r,a een ruzie het huis. Het huis ver vuilde daardoor zodanig, dat het met veel moeite weer bewoonbaar kon wor den gemaakt. Later keerde de vrouw terug en 'het kind doorstond het leed- Niet alzo thans het jongste knaapje, dat in 'n ziekenhuis ter wereld kwam en enige tijd in een couveuse moest worden verpleegd. De vrouw hield zich. toen het kind thuis kwam. niet PROEVEN MET PASTEURISEREN VAN EENDENEIEREN Dit jaar zal toestemming worden verleend voor het uitbroeden van plm. 150,000 vrouwelijke eendenkuikens. Hoewel enerzijds het belang van de productie van eendeneieren wordt ge zien (ook in verband met de export) wenst men aan de andere kant eerst voldoende ervaring met het pasteuri seren van eendeneieren in de schaal. Deze nieuwe methode van pasteurise ren wordt toegepast om de eieren vrij van typhus te maken. Indien de tegen woordige proefnemingen geheel bevre digend zullen zijn, dan kan in de toe komst veel van de eendenhouderij worden verwacht. aan het voorgeschreven dieet van de arts. Ook dit kind kreeg het bewuste kinderwagentje als bedje toegewezen. Gewassen werd het zelden, het laatst enige dagen voor kerstmis. Evenmin werd het verschoond of werd het bed je droog en rein gehouden. De man verdiende als meubelmaker f 65 per week. De staat van vervuiling in huis scheen hem niet te deren. Enige dagen geleden vroeg hij zijn vrouw het vijfde kind eens te mogen zien. „Niet nodig", was het antwoord, „het ligt rustig In de achterkamer en(1 word goed verzorgd". Deze „verzor ging" heeft er toe geleid, dat het kind Zondag is overleden. Inbrekers slaan goede slag Na Bussum geruime tijd met rust gelaten te hebben, heeft het inbre kersgilde thans weer een grote slag geslagen. Men heeft gisternacht een bezoek gebracht aan de gereedschap- penfabriek van de Nederlandse Ge reedschappen Maatschappij aan de Goojbergstraat, na met een bijl de toegangsdeur *e hebben geforceerd. Op hun gemak hebben de dieven een grote partij draadsnijgereedschappen, handboormachines, combinatie- en ra. diotangen meegenomen en ia een taxi geladen. De buit vertegenwoordigde 'n waarde van enige duizenden guldens- De auto, welke in Amsterdam is terug gevonden, werd gestolen uit een gara. ge aan de Gooiberg. Vooraf had men getracht in een ga rage in de Breedelaan in te breken, waar een jeep stond, die men echter niet rijklaar kon krijgen. Men heeft toen een poging gedaan in een garage aan de Groot Hertoginnelaan, doch hier kon men niet binnenkomen, waar_ op de dieven naar de Gooibe.-g togen. Daar hebben zij kans gezien de taxi weg te halen, die zij hebben gebruikt Van de daders Ontbreekt tot nu toe ieder spoor. voor een vrijer wereldhandel Het affiche, dat de Koninklijke Ne derlandse Jaarbeurs ter gelegenheid van de a.s. Voorjaarsbeurs voor het buitenland heeft laten ontwerpen, en dat u hierbij afgebeeld vindt, geeft op zeer suggesieve wijze weer welke rol de Jaarbeurs kan vervullen bij het tot ontwikkeling brengen van een vrij er wereldhar del. De internationale Jaarbeurs te Utrecht heeft toch de vreedzame opdracht door de handelstransacties te vermeerderen, de landen daardoor onderling nauwer aan elkaar te verbinden en het weder zijdse wantrouwen en de remmende factoren daarbij weg te nemen. In dit licht kan de Jaarbeurs als 'n steunpilaar voor een vrijer wereldhan del worden beschouwd. Voor de „U" met de Mercuriushoed het internationale embleem van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs Half millioen boete voor Vroom en Dreesman By een controle van de administra tie der confectie afdeling van de N.V. Vroom en Dreesmann. ingesteld door de Centrale Dienst voor Economische Controle en de Centrale Dienst van het Directoraat-Generaal voor de Pr Ij zen in de maand Juni 1947 te 's Her togenbosch bleek, dat voor leveringen ter waarde van 780.000 punten geen textielcoupures aanwezig waren. Voorts ontbrak een groot aantal co- pyfacturen. Ook zou toen een z.g. zwarte kas in beslag zijn genomen en zou zijn geconstateerd, dat de N.V. de distributievoorschriften in belangrijke mate had overtreden. Aldus zou over een periode van ongeveer twee jaar voor een waarde van ongeveer 150.000 punten aan textiel aan het winkelbe drijf zijn overgedragen. Een openbare behandeling van het proces-verbaal had tot dusverre nog niet plaats en de affaire blijkt thans te zijn afgehan deld, doordat de N.V. is ingegaan op een schikkingsvoorstel van de. officier van justitie tot betaling van een half millioen gulden boete. heeft de ontwerper daarom een zilver grijze duif getekend met een lint in de bek, dat de nationale kleuren van een 13-tal landen bevat, hiermede de vreedzame internationale samenwer king, welke de Jaarbeurs bevorder, symboliserend. Dat deze symboliek ook inderdaad reële betekenis heeft, blijkt uit het feit, dat niet minder dan 12 landen het verzoek hebben gedaan aan de komen de Voorjaarsbeurs met collectieve in zendingen te mogen deelnemen. Operatie door televisie uitqezonden Als onderdeel van de Leidse Dies- dagen, zal op 5 Februari as. bij een operatie, die door prof. dr. W. F. Suer mondt uitgevoerd wordt in het acade misch ziekenhuis, de televisie worden toegepast voor het overbrengen van het beeld naar 'n nabijgelegen colle gezaal, waar ongeveer 150 genodigden op deze wijze de operatie kunnen ga deslaan. Dit experiment, dat technisch door Philips verzorgd zal worden, is voor zover bekend het eerste in Euro pa. In Amerika wordt de televisie reeds eerder toegepast om bepaalde operaties aan een groot medisch pu bliek te demonstreren, waardoor bijv. aan vele studenten de mogelijkheid geboden wordt meer van de operatieve techniek te zien dan op het ogenblik mogelijk is. Er bestaat uit den aard der zaak voor deze proefneming in medische en universitaire kringen Zeer grote be langstelling. ACTIE VOOR PUNTEXVRIJE VERKOOP Van 17 tot en met 29 Januari a.s wordt de textielwinkeliers de gelegen heid geboden een aantal 'goederen zon der punten af te leveren. Zoals be kend is dit reeds eerder geschied, maar toen kon men niet van een groot suc ces spreken. Daarom tracht de Detex (vakgroep detailhandel in textielgoederen) deze keer niet alleen de huismoeders maar ook de huisvaders voor de punten- vrije verkoop te interesseren en wel door de slagzin". „Zo is vader". Men heeft de textielhandelaren aangeraden de verkoop geheel op deze ..Zo is va- der"-actie te baseren. ..VLIEGENDE WEERSTATIONS" Zes „vliegende weerstations" om. gebouwde vliegende forten van het type B 17 zijn gestart voor weer- verkenningsvluchten In alle drie de Berlijnse luchtcorridors ten behoeve van luchtbrug-piloten. Deze verken ningen zullen dag en nacht worden verricht. De vliegtuigen verzamelen gegevens over windsnelheid, omstan digheden, waaronder ijsafzetting mo gelijk is. wolkenvorming en zicht. De ze gegevens worden per radio doorge zonden teneinde luchtbrug-piloten o? de snelst mogelijke wijze data over weersomstandigheden- te verschaffen. VA?: BUNKER TOT POTERBEWAAEPL/ \TJ Van een voormalige bunker v&n Duitse Weermacht op de rand v«c de Noordoost polder bij Lenmer t* thans een poterbewaarp'a^'s gemaslrt door het bureau van landbouwkun sten „de Polder-Pionier" te Lemmer Deze bewaarplaats is voorzien r~n een speciaal ventilatiesysteem. Spoet- ale Neon TL.buislampen zijn aanga» bracht voor de belichting der aardap pelen om kieming tegen te gaan. In overleg met dr. W. H. de Jong. secro. taris van de commissie voor bewaring van aardappelen te Wageningen, is 'n autolnatische klok geplaatst, die de verlichting regelt In verband met d* temperatuur. De thans in de bUnkv aanwezige poters zijn voor de Noc-dJ oost polder bestemd. GALMICHE GEHULDIGD Jean Galmiche, de Europese kfcm- pioen 47|2, is uit Den Haag terus ge keerd te St- Etienne waar een - tie te zijner eer plaats had. Hij werd namens de gemeenteraad verwelkomd en ontving de medaille van het secre tariaat voor sport en lichamelijke «p. voeding. Galmiche verklaarde dat zU» gevaarlijkste tegenstander v. d. geweest was die echter enkele ma<eB zijn koelbloedigheid verloor, n.et na me in zijn partij tegen de ftuyter toen het nog slechts om 1 carambole ging. Galmiche zaj Frankrijk vertegenwoor d!gen bij het wereldkampioenschap 47,2. eind Maart en begin April te Amsterdam. ZATERDAG 15/JANUARI 1949 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram. platen; 9.05 Slavisch concert-programma; 10.15 Muziek houdt fit!; 11.00 De Zonne bloem; 11.45 Schoolradio; 12.33 en 13 30 Amusementorkest; 13.00 Ned. Strijdkr.J 13.50 Film en toneel; 14.40 Pianokwartet; 15.10 Muziekcursus; 15.30 Lichte orkestwerken; 16.10 Piano en orgel; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Volksliederen; 18.30 Ne<L Strijdkr.; 19.00 en 20.00 Nieuws;. 19.15 Prome- r.adeorkest; 20.20 Lichtbaken; 21.00 Negen heit de klok; 22.00 Weekend serenade; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.13 Gram. muziek! 10.00 Morgenwijding; 10.35 Triangel; 11.35 Pianorecital; 12.00 Lunchconcert; 12.33 Zangplaatjes; 13.00 Nieuws; 13.20 Miller-sextet; 14.00 AJC.uitzending! 14.30 Stafmuziek .der A'damse politie; 15.00 Westfriese streekuitzending; 15.25 Omroepkamerorkest; 16.25 Jan CQr- du wener! 17.00 USA-cabaret; 17.30 Om en nabij de twintig! 18.00 Nieuws; 18.20 Om en om; 19.00 Artistieke staal kaart: 20.00 Nieuws; 20 15 OmrOepork.J 21.15 De Bonte Bal; 22.00 Stradiva- sextet", 22.25 De mens en zijn liefheb berijen 23.00 Nieuws. FEUILLETON door AAVItR Ot MONTSPIN Twintig francs om naar de barrière de 1'Etoide te rijdenl riep Rodille. Stap maar in, mijnheer, antwoordde de koetsier, ik zal er u brengen. Na verloop van een half uur hield het rytuig op Ongeveer vijftig passen afstands van het huisje in de laan van Neuüly «il. Rodille steeg uit, gaf de koetsier «en goudstuk en Zei: Nog twintig francs voor u, wanneer gij tien minu ien wacht en mij terugbrengt. Goed, mijnheer, sprak de koetsier,, ilc zal u wachten. Voor twintig francs per gang wil ik de ganse nacht met u rijden. Rodille liep nu zo hard hij kon naar het huisje; hij opende de deur, liep snel het benedenvertrek door, klom de trap op en trad de kamer met de grijze panelen binnen. Daarbinnen heerste diepe duisternis en doodse stilte. Rodille was zonder licht naar boven gekomen, in de mening, dat Blanche. die van waskaarsen ruim voor zien was, licht zou hebben aangestoken. Hy wist, dat zy gewoon was de ganse nacht een kaars brandend te houden. Wat betekende dan die duisternis en stilte? Twee of drie malen noemde hij haar naam zonder antwoord te krijgen. Rodille haatte niets zozeer als Onzekerheid; hy wilde terstond weten waaraan hij zich te houden had, en een toestel om licht te maken uit zijn zak halende, stak hij daarmede een kaars aan. By het flauwe schijnsel daarvan bemerkte hij het jonge meisje, in een der hoeken van het vertrek ineen gekrompen en een onbeschrijfelijk angstvolle blik op hem slaande. Lief kind, ik bid u, beef niet meer, zei hij op vaderlijke toon. Mijn tegenwoordigheid op dit uur moet voor u een oorzaak van gerustheid en geen reden van schrik zijn. Ik heb mij van middag door mijn driftige geaardheid laten meeslepen en ik veroordeel mij zei ven, daarom even gestreng als gij zult doen. Ik heb slechts jegens u gehandeld, zeer slecht, en in weerwil van het late uur haast ik mij daarom nog hier heen te komen, om mijn ongelijk te herstellen. Blanche kpu haar oren niet geloven; zij zag Rodille verwonderd aan en vroeg zich af, of misschien een niefU we laagheid onder dit huichelachtige masker verbor gen was. Blanche twijfelde. Rodille sprak echter met zoveel overreding, dat zij ten halve overtuigd werd. Haar on gelovigheid verdween langzamerhand; een straal van hoop brak door de duistere nacht, die haar van alle kanten omringde. Hoe kan ik, sprak rij, in u vertrouwen stellen? Ik ben nog altijd uw gevangene. Gij zijt het niet meer, Is dat waar? riep Blanche in een opwelling van vreugde uit. Zeker, antwoordde Rodille en het bewijs hiervan is, dat wij binnen enige minuten dit huls verlaten zullen. En waar zult gij mij heen brengen? Naar dezelfde plaats, vanwaar ik u heb wegge voerd, naar het huis van dokter Horner, over wie ik niet geloof, dat gij te klagen hebt. De vermoeide paarden van de huurkoets hadden lang werk om de grote afstand tussen de barrière de 1'Etoile en de rue des Amandiers af te leggen. Eindelijk hielden zij in die straat voor No. 13 stil. Het sloeg drie uren op de nabij zijnde torenklokken. Rodille steeg uit en was genoodzaakt wel twintig maal te schellen, voordat hij antwoord kreeg. Na verloop van tien minuten kwam Horner zelf naar de deur, en zonder die te openen, vroeg hij met een stem. die hij te vergeef, dreigend trachtte te doen klinkeft: Welke nachtlopers veroorloven zich op dit uur zulk een hele leven te maken? Wanneer gij slechte bedoelin gen hebt, raad ik u aan heen te gaan. want ik ben ge- wapend. Wel, wie drommel zou het anders zijn dan ik, uw Vriend, uw compagnon? riep Rodille. Doe maar gauw open, want ik ben niet alleen. Wie hebt gij dan bU u? Het weggevlogen vogeltje, dat haar kooitje weer komt opzoeken. Fritz Horner liet een uitroep van verwondering horen en opende haastig de deur. Hoe is het mogelijk! riep hij uit, toen hij Rodille met Blanche zag binnentreden, wat betekent dit alles? Zeg mij gauw, waar gij het ondankbare meisje, dat ik straf fen zal voor haar weglopen, teruggevonden hebt? Ta ta ta! riep Rodille uit, wees zo driftig niet, ka meraad. Wat spreekt gij van straf? Dit kind verdient geen straf, want zij heeft zich niets te verwijten. Maar zeg mij dan toch.... Geen woord op dit ogenblik. Breng Blanche in haar kamer, want zij heeft de groot ste behoefte aan rust. Doe haar geen vragen; rij zou u niet kunnen antwoorden. Kom daarna bij mij en ik zal u alles uitleggen. (Wordt vervolgd)

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3