Indonesiës bestuur in overgangstijd Montgomery in ons land Regering betwist de juistheid van beweringen C.v.G.D. Wonderlijke situatie op Bangka Storm op komst? Aan de dood ontsnapt 5' JAARGANG N° 1435 MAANDAG 17 JAN. 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaardei Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaa: Abonnementen 0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, btf vooruitbetaling Advertenties 14 et. per mm., famtlieberic'- ten 18 ct. Bij contract aa..zien':ur ortin* Verontw. redacteur; J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudeorocht Te! K 2200 3971 Verschillende beperkingen Het thans bij de Tweede Kamer in gediende Wetsontwerp, waarbij 't zelf bestuur van Indonesje in overgangstijd "wordt geregeld, bepaalt o.m. het vol gende: Er zullen zijn: Een federale regering Een federale raad. Een federaal vertegenwoordigend lichaam. Deze besturende lichamen zullen ge heel uit Indonesiërs bestaan. Onder In- donsiers worden verstaan personen, die het Indonesische staatsburgerchap heb ben. De federale regering is het toporgaan. Onmiddellijk daarop volgt de federale raad, bestaande uit zoveel leden als er deelstaten zijn. Elke deelstaat wijst een lid aan. Het vertegenwoordigend lichaam bestaat uit afgevaardigden va- rieeerend van twee tot tien per deel staat. De federale regering krijgt alle be voegdheden*. welke tot dusverre door de Kroon, de Staten Generaal en de Gouverneur werden uitgeoefend. Deze lullen zich ook uitstrekken tot het bui tenlands beleid, en ten nauwse betrok ken zijn bij de Staat van Oorlog en beleg. De bevoegdheden van hei Ve-fn voordigend lichaam zullen gedurende de overgangsperiode slechts gering zijn. Eerst later zullen deze bevoegd beden tot die van een ..Ormaal Parle ment kunnen uitgroeien. Het systeem van verkiezing is nog niét bekend, daar hierover nog geen volledige overeen stemming is bereikt. Gedurende de Overgangstijd is over leg voorgeschreven tussen de federale regering en de Hoge vertegenwoordiger van de Kroon over alle wetsontwerpen Komen deze niet tot overeenstemmnig. dan zal de Kroon een uitspraak moe ten doen. BEPERKINGEN. Is de Hoge Vertegenwoordiger van ce Kroon van oordeel, dat ook andere' Wetten of besluiten uitgevaardigd door de federale regering foutief zijn, dan China: Vredesvoorwaarden in bespreking Het hééft er alle schijn van, dat de Chinese regering het pleit tegen de communistische legers verloren heeft. Tientsin is gevallen. Peng Poe is in handen van de communisten, de weg naar Nanking ligt open. Berichten uit Nanking melden dat de regering van plan is om de hoofdstad te verlaten. Inmiddels zijn de communsttische voorwaarden voor het sluiten van de vrede bekend geworden. Sjao Li Tze. de vóórnaamste voorstan der van de vrede in de Kwomintang noemde de communistische vredesvoor stellen „het openen van de deur" naar onderhandelingen om aan de burgeroor log een einde te maken. Hij geloofde, dat de voorwaarden nog wel gewijzigd konden worden. Ce controlerende Joean, de regerings raad belast met supervisie der staats zaken, die kort geleden een Vredesop- Toep tot beide partijen had gericht, kwam vandaag in besloten zitting bij een. Volgens verkregen inlichtingen, achtte het merendeel van de raad d'e communistische voorwaarden tc streng. Men zou bezwaar hebben gehad tegen het terechtstaan van regeringspersonen als verdachten van oorlogsmisdaden. In sommige kringen, die in nauw contact staan met de Vredesgroep van de Kwo Min Tang, wordt verklaard, dat Tsjang Kai Sjek's aftreden en het ope nen van Vredesonderhandelingen met de communisten binnen enkele dagen verwacht worden. Vernomen wordt, dat dr Soen Fo's Kabinet morgen bijeenkomt om te spre ken over de vredesvoorwaarden, die door Mao Tse Toeng zijn gesteld. IETS KOUDER Wisselend bewolkt met enkele regen of hagelbuien, voornamelijk in de noord oostelijke helft van het land. Aanvanke Jijk langs de Waddenkust stormachtige, langs de Westkust harde, overigens meest krachtige wind tussen West en Moordwet. Later geleidelijk wat afne mende wind uit Westelijke richtingen. Iets kouder.. kan zij deze ter vernietiging aan de Kroon voordragen. Gedurende de Overgangstijd blijft de Nederlandse souvereiniteit gehandhaafd en heeft de Hoge vertegenwoordiger van de Kroon de volledige zeggen schap over de in Indonesië aanwezige strijdkrachten. De Hoge vertegenwoordiger kan aan de federale regering voorstellen doen, betrekking hebbende op de vestiging van de Nieuwe rechtsorde, de waarbor ging van de fundamentele vrijheden en menselijke rechten en een deugelijk be stuur en op een goede samenwerking tussen Nederland en Indonesië. Overleg met de federale regering is hiervoor nodig, maar de vertegenwoordiger kan de maatregelen reeds van te voren van kracht laten worden, indien hij meent, dat de zaak geen uitstel gedoogt. Door de federale regering uitgevaar digde wetten en besluiten kunnen door de vertegenwoordiger buiten werking worden gesteld, indien hij meent, dat ze met de wet of het algemeen belang in strijd zijn. Rassenstrijd in Zuid Afrika In Durban, in Zuid-Afrika zijn Zater dag hevige gevechten uitgebroken tus sen Indiërs en Afrikaanders, waarbij 85 doden vielen en meer dan 600 gewon den. Grote delen van oe stad staan in brand en de schade wordt op meer dan 2l/£ millioen gulen geschat. Naar verluidt" is de regerir,g de toestand op het ogenbjik Weer meester. De oorzaak moet worden gezocht in een steeds toenemend verzet van de inboorlingen teger. de ac' - -telling die zij sedert het aan het bewind ko men van het ministerie van Malan on dervinden. HET OORDEEL VAN SMUTS. Generaal Smuts, de leider der oppo sitie. heeft te RandfOntein verklaard, dat Zuid Afrika „de eerste vruchten regering, die de gekleurde rassen on- reggerjng. die de gekleurde rassen On derdrukt". „Het kleine vuurtje, dat de regering heden oprakelt, zou wel eens tot een verschrikklijk brand kunnen uitlaaien", aldus Smuts. Hij waarschuwde, dat „wij alles zullen kunnen verliezen, wat wij nu hebben, indien wij geen goede en behoorlijk-menselijke betrek kingen met de niet-Europeanen blijven Onderhouden." Defensieproblemen besproken Veldmaarschalk Montgomery brengt, een bezoek aan ons land. teneinde met enkele ministers en chefs van staven van gedachten te wisselen over de bij drage, welke Nederland kan leveren in militaire zin aan de West-EurOpese Unie. Naar wij van bevoegde zijde verne men, heeft Montgomery bij zijn eerste bezoek aan Nederland in November '48 bepaalde eisen gesteld betreffende de militaire bijdragt van ons land. Van Ne derla-\dse zi'-'- is hem toen gewezen óp ce moeilijkheden terzake, waarin Nederland zich bevindt als gevolg van de Nederlandse taak in Indonesië. Ook di. financiële zije van het Probleem werd tijdens zijn eerste bezoek uitvoe rig besproken. De legerleiding heeft het toen door Montgomery ingediende project bestu deerd. Naar aanleiding daarvan zijn rap gorten opgesteld, welke thans met Mont Griekenland: Zen Nationaal kabinet De 88-jarige Griekse premier Sopnoe lis heeft de koning zijn ontslag aange boden. Oorspronkelijk waren de 4 -groot ste partijen van plan om een coalitie regering te vormen. maar op uitdruk kelijke wens van de koning zijn de leiders van alle Griekse partijen te 'zamen gekomen ten einde te beraadsla gen over de vorming van een natiOnaaj kabinet. Indien de partijen hierin niet slaag den zou een extraparlementair kabinet worden gevormd. De laatste berichten maken er melding van dat de gezamelijke partijen tot overeenstemming zijn "gekomen en er een nationaal kabinet zal worden ge vormd. De premier is nog niet bekend. Inmiddels géat de strijd tegen de op standelingen met. grote hevigheid door. De stad Naoussa zou door de regerings troepen zijn veroverd. gomery zullen worden besproken. Aan de uitwerking van de plannen zal men echter nog niet ogenblikkelijk kunnen beginnen, deels tengevolge van onze taak in Indonesië, deels omdat de daar mede gemoeide bedragen nog onder werp zijn van een financieel onderzoek- Naar wij voorts vernemen zal Mont gomery tijdens zijn bezoek het geheel van het vraagstuk bespreken met de plaatsvervangende minjster-president. mr van Maarseveen. De minister van financiën. Prof Lieftinck en.de minister van oorlog, mr Schokking. Van officiële zijde wordt ten sterk ste geprotesteerd tegen de verklaring van de waarnemers van de commissie voor Goede Diensen, welke wij in ons blad van Zaterdag hebben opgenomen. De verwoestingen welke de C. v. G. D. aanwees zijn niet een gevolg van de militaire operaties, aldus het com muniqué, maar waren reeds voor de aanvang der actie aangebracht door in filtrerende benden. Ze vormden juist mede de oorzaak van de onhoudbare toestand, waardoor militair ingrijpen noodzakelijk werd. Grote verwondering baarde het feit. dat de C. v. G. D. verwoestingen en strijd constateerde op plaatsen waar nóóit geen waarnemer van de commis sie is geweest. Hieruit wordt geconclu deerd, dat de commissie afgaat op in lichtingen van derden, zonder zelf ter plaatse een onderzoek in te stellen. Contact met Soekarno c.s. verwacht In een communiqué van het B.F.O.. is medegedeeld, dat een commissie is ingesteld, welke zich op korte termijn in verbinding .zal stellen met promi nente personen uit de volgens artikel vijf van het BFO besluit nog niet ge organiseerde gebieden. Contact zal wor den opgenomen met Abdulkadir. Wid- jojatmodjo. Assat, Darmasetiawan, de sultan van Djokja, Hatta. Urip Karto- dirdjo. Agus Salim, Sjahrir. SukarnO en SupomoMet deze prominenten zullen oriënterende besprekingen woer den gehouden ten aanzien van de door het PFO noodzakelijk geoordeelde vor ming van een Nationale Federale inte rimregering voor geheel Indonesië", al dus het communiqué. Als voorzitter zaj optreden Sultan Hamid de tweede De bepaling van de bij deze bespre kingen te volgen procedure werd aan -.-.commissie overgelaten. Erkent Dr. Beel de Republiek niet meer? De commissie voor Goede Diensten heeft een bezoek gebracht aan de Repu blikeinse leiders op Bangka, o.m. Hatta en- Roem. Deze leiders genoten nog steeds geen bewegingsvrijheid en wer den in een hotel op een heuvel gevan gen gehouden. Een wonderlijk licht wordt op deze gevangenhouding geworpen door een schrijven van de Voorzitter van de Ne derlandse delegatie, de heer Elink Schuurman, die hierover zijn verwon dering uitspreekt, daar hij reeds op 5 Januari bevel had gegeven, dat de Republikeinen volledig, bewegings Vrij heid op Bangka moesten hebben. Hebben de militaire autoriteiten hjer soms lak aan? BEZORGDHEID. De heren hadden bezoek gehad van de heer Brouwer namens de Hoge ver tegenwoOrdigers van de Kroon, die hen bewegingsvrijheid toezegde, alsmede overkomst van hun gezinnen, indien zij een verklaring aflegden, dat zij zich van elke politiek activiteit zouden ont houden. De Republikeinen weigerden deze verklaring af te leggen. Mon Hatta en de anderen gaven hun bezorgdheid te kennen over het feit, dat. naar de heer Brouwer te kennen gaf, dat de Hoge Vertegenwoordiger van de kroon, het wettelijk bestaan v. de Republiek en de officiële status harer ambtsdragers, niet langer erken de. De commissie gaf daarop de ver zekering dat, voorzover het de Veilig heidsraad en de C. y. G. D. betreft, de Republiek nog steeds wordt beschouwd als een der partijen in het geschil. Wat de bewering betreft, dat Neder land niet over voldoende troepen zou beschikken, wordt opgemerkt, dat deze benden snel in aantal afnemen of in kleine groepjes woren gesplitst. Volkomen Onjuist is de voorstelling ala zouden de Chinezen het slachtoffer van de militaire operaties zirn gewor den. Integendeel wordt verklaard, dat de Chinezen de komst der militairen met vreugde begroetten, daar zij door de benden op vreselijke wijze werden geterroriseerd. Vlotte onderhandelingen op Rhodos Amerika waarschuwt Israël De Onderhandelingen tussen Israël en Egypte, welke onder leiding van dr Bunche op Rhodos worden gehouden, schijnen een bevredigend verloop te hebben. Naar verluidt zou overeenstemming zijn bereikt over de doorlating van een ingesloten Egyptisch leger bij Fallode- ja. Berichten als zouden alle staten van de Arabische liga aan de besprekingen op Rhodos gaan deelnemen, worden voorbarig genoemd. Dr Bunche zeide dat eerst het con flict tussen Israe! en Egypte uit de weg moet worden geruimd en dat daarna besprekingen met de andere Arabische staten konden beginnen. Inmiddels is Transjordanië uitgeno digd om aan de bcpsrekingen deel te nemen, daar men van oordeel is, dat dit land direct geinteresseerd is bij de hangende kwesties. V.S. WAARSCHUWEN Geruchten uit Washington zegg-n da* Presdent Trumian een persoonlijke bood schap heeft gericht tot David Ben Gou rion. de president van Israe], waarin op krachtige wijze uitdrukkig wordt ge geven aan het ongenoegen van Het Wjt te Huis over de Israëlitische infiltratie in Egypte. Israej moet bij haar ver dediging geen agressieve pogingen aan wenden om meer grondgebied te ver krijgen. aldus deze boodschap. Er wordt de nadruk op gelegd, dat er wat dit betreft volkomen overeenstem ming is tussen Engeland en de Ver enigde Staten. SPAANSE SINAASAPPELEN Met de ..Prins Willem" van de firma Anthony Veder en Co. zijn heden morgen de eerste Spaanse sinaasappe len van de nieuwe oogst binnenge bracht. Het van Valencia komende schip, dat thans in de IJsselhaven ligt .heeft ongeveer 1300 ton van dit fruit aan boord, de gehele lading is voor Nederland bestemd. De a.s. conferentie van New Delhi Volgens gewoonlijk betrouwbare bron nen wordt verwacht, dat te New Delhi op Donderdag a.s. te beginnen confe rentie van vertegenwoordigers der Azia tische landen over de Indonesische kwestie zal aandringen op: 1. Economische sancties tegen de Ne derlanders; 2. Verbreking van de diplomatieke betrekkingen met Nederland. De leider van een groep parachu tisten liet de 35 onder zijn. bevel staan dc mannen van een vliegtuig, waar van beide motoren in de buurt van Faeytteville (Noord Catolina) in het ongerede raakten, binnen zeven secon den allen naar beneden springen. Hij kon zelf het toestel niet meer verla ten en overleefde de daarop volgende ramp. De uit drie leden bestaande be manning kwam om het leven. De motoren weigerden op 105 kilo meter hoogte. Van de parachutisten werd geen gedood, enkele liepen ver wondingen op. Daar de leider der pa rachutisten, serg. Robert Lee Hodg- kiss, wist, dat het voor hem zelf te laat was om nog te springen, bereid de hij zich voor op een ramp. Het toe stel vloog tegen een grote boom op en vloog in brand, Hodgkiss kwam er on gedeerd uit en trachtte tevergeefs de -bemanning te redden, die omkwam in de vlammen. WIM SLIJKHUIS NAAR AMERIKA 12 uur latei* dan oorspronkelijk de bedoeling was Js gisterochtend om 10 uur het KLM.toestel naar New York vertrokken. Onder de passagiers bevond zich Onze nationale kampioen op de mid- den.afstand, Wim Slijkhuis, die in Amerika in wedstrijden op overdekte banen zal uitkomen. ZELFPORTRET VAN GOYA GESTOLEN Uit het gemeentemuseum te Agen (ten Noorden van Toulouse) is een zelfportret van de Spaanse schilder Goya gestolen. De diefstal werd Ontdekt kort nadat de suppoost een bezoeker alleen had 'gelaten in de zaal, waar het schilderij zich bevindt, om de voordeur te ope nen. Een nieuwe bezoekster vroeg de schilderijen-tentoonstelling te mogen zien. Toen de suppoost haar juist naar de verzameling zou brengen, kwam de eerste bezoeker snel naar buiten gelopen, nam de vrouw bij de arm en verliet met haar het gebouw. DE GRENSCORRECTIES! Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat een aankondP ging van een zesmogendhedenover- eenkomst over kleine correcties van d« grens tussen Duitsland en de Benelux- landen mogelijk enige tijd zal worden uitgesteld. De werkcommissie, die de zaak be studeert, heeft overeenstemming be reikt over de voornaamste, principiële punten en de belangrijkste betrokken gebieden, doch zij zal nog een verga dering nodig hebben, aldus de woord voerder. VIRULY OP SCHIPHOL GEARRIVEERD Om half drie Zaterdagmiddag is Viruly met de constellation „Batavia" op Schiphol geland met aan boord een grote hoeveelheid Niwin-pakketten en •nige post. Viruly deelde mede, dat zijn vlucht gegaan was via Bangkok en Dahrai. Met Ingang van heden kan de KLM ook van laatstgenoemde vlieghaven, waar de vliegtuigen in de afgelopen week steeds zijn geland, geen g;bruik meer maken. PERSFOTOGRAAF VERONGELUKT Waarschijnlijk door onbekendheid met de nieuwe auto reed de Groning se persfotograaf Jac. Hooghuis, toen hij zijn auto nabij zijn woning wilde parkeren, in het Schultendiep. Vrij kort na het ongeval haalde de Groninger brandweer de auto uit het water. 3. Voorziening van de strijdkrachten d Indonesische republikeinen met wa penen, ammunitie, medicijnen en gel den. Indonesische vertegenwoordigers con fereren thans over het opstellen van een memorandum, dat aan de gedele geerden ter conferentie zal worden aan geboden. Pandit Nehroe zal optreden als leider van de Indische delegatie. Men verwacht, dat hij er op zal staan, dat niets wordt gedaan wat opgevat zou kunnen worden als in Srijd met de politiek van de V.N. Er is enige teleurstelling tot uiting gebracht over het feit, dat Australië en Nieuw Zeeland slechts door waar nemers op de conferentie vertegenwoor digd zullen zijn. Volgens mededeling uit niet-officiele bronnen zou de mogelijkheid bestaan, dat Nederland bij de conferentie «en memorandum indient ter verklaring van het Nedeilandse optreden in Indonesië. HET GAAT HEM NIET SLECHT De bekende middenvoor van Norr„ koeping, Gunnar Nordahl, heeft een professional contract van 26 maanden getekend met ACC Milaan. Nordahl weigert zich over de condities uit te laten, maar volgens persberichten ont vangt hij een som van. 125.000 kronen (ruim 90.000) ineens en een maand salaris van 1500 kronen 1100). Verder zorgt de Milaanse club voor een appartement van vier kamers, dat hem gratis ter beschikking wordt ge steld, terwijl een tolk geëngageerd zal worden voor Nordahl, zijn vrouw en zijn kind. Geestelijk welzijn De Twt-vce .-diner krijgt binnenkort een Wetsontwerp, waarin regelen wor den gegeven ten aanzien van de lees bibliotheken, welke door particulieren uit winstbejag worden geëxploiteerd. Onnodig zijn deze regelen niet. Er heerst °P dit gebied in verschillende plaatsen van ons land een chaos. Er worden bi bliotheken aangetroffen, die een verza meling zijn van min of meer bedekte pornografische lectuur. Dat hiertegen wordt opgetreden, zullen slechts enke len betreuren. Bedenkelijker is echter, dat in de considerans van het wetsont werp wordt aangegeven, <jat de ege- ring bet ook nodig acht, dat maatre gelen moeten kunnen worden genomen, tegen „lectuur, welke de zedelijke ge zondheid van de jeugd bedreigt." Dit is een omschrijving, die vaag is en waar uit alle mogelijke moeilijkheden kun nen voorkomen. Hier komt weer om d« hoek kijken het verschil in geaardheid, welke wij in onze verschillende bevol kingsgroepen aantreffen. De uitleg wel- ee aan de geestelijke gezondheid zal worden gegven, zal zeer verschillend zijn. Nog bedenkelijker echter achten wij het, dat aan de colleges van B en W de bevoegdheid wordt gegeven, te bepalen, welke lectuur de zedelijke ge zondheid van onze jeugd bedreigt. Hier wordt een bevoegdheid gegeven aan cen college, dat over het algemeen in het geheel niet tot oordelen bevoegd is. Men beschouwe dit niet als een ver wijt aan het adres van onze verschil lende burgemeesters en wethouders. Het is slechts het simpel constateren van een feit. Indien deskundigen het a] niet met elkaar eens zijn, op welke ma nier oc zedelijke gezondheid va;; onze jeugd wordt bedreigd en :,oo. jjkc lectuur, dan voelt men, dat nut .oujer Willekeur is, wanneer in een bepaalde gemeente cen bibliotheek sommige wer ken wel en in andere niet bruikleen mag uitgeven. De regering zelf heeft dit trouwens ook ingezien, daar zij het voornemen heeft een commissie in te stellen. d»e de gemeentebesturen die dit verlangen van advies en raad kan dienen. Intus sen zijn de gemeentebesturen niet ver plicht dergelijke verordeningen In het leven te roepen, 'ie e.i W machtig** tot het bedoelde toezicht. Het wordt in zijn geheel aan de mening van het gemeentebestuur overgelaten Hoewel wij het op prijs stellen, dat de regering plotseling zulk een eerbied heeft voor de autonomie sem-Priten krijgen we toch een bee^w juiegeüg ge voel. Is het nu werkelijk noodzakelijk, dat er maatregelen worden getroffen of niet? Zo ja, dan moet het niet aan de competentie der gemeentebesturen wor den overgeglaten. Dan moet de zaak van Rijkswege worden geregeld. Of is het soms een onmogelijkheid over dit onderwerp in de boezem van de rege ring tot overeenstemming te komen en wil men op deze manier proberen nog iets binnen te loodsen? Ronduit gezegd vinden we de .manier, waarop dit toch ongetwijfeld belangrijke onderwerp aan de orde wordt gesteld, weinig elegant. E wordt in ieder geval mee gedemon streerd, dat op dit gebied van de Rege ring weinig leiding kan worden ver wacht. v. Z. onze e ne ovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1