Iknaadef MEÖlS Drees en Sharir ontmoeten elkaar Tweede Kamer over de Woningbouw Het vliegtuigongeluk op Falster De vos in het nauw De liefde in Hollywood Waarschuwing 5' JAARGANG NP 1437 WOENSDAG 19 JAN. 1943» üitgava Stichting „De Vrije Alkmaarder' Exploitatie N.V. Sprekend Napier. Alkmaar Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertentie! 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur: J. v. Zoonen Bureau. Ridderstraat hoek Oudecrracht Tel K 2200 3971 Onderzoek „Nijmegen" duurt voort Bij het onderzoek naar de.ramp van de constellation Nijmegen zijn gisteren Weinig nieuwe bijzonderheden aan het Jicht gekomen- Het plaatsvervangende hoofd van 't vliegbedrijf van de KLM, de heer Ma- louin verklaarde dat Parmentier een tamelijk goede kennis had van het vliegveld te Prestwick. De volgende ge tuigen waren doktoren, die verklaringen aflegden omtrent de wijze waarop de eerste hulp was verleend. Evenals vorige dagen kwam ook nu aan het licht, dat de waarschuwingen te laat binnenkwamen. Dit was voor een groot deej te wijten aa» de nieuwsgie righeid van talloze particulio *n jour nalisten. die het vliegvel stwjck niet met rust lieten en de telefoonlijnen gedurende een paar Uren 7.0 ongeveer bezet hielden. Dr Brown arriveerde om kwart over twee op het terrein van de ramp. On geveer gelijktijdig kwam toen meerdere geneeskundige hulp. Er waren toen nog 6 personen in het leven, aan wie hulp werd toegediend. Hiema werden Weer verschillende technische kwesties besproken. O a. werd aan de heer Malouin de Vraag ge ateld. wat Parmentier moest doen. toen hij de startbaan onde,- 7.ich had gezien en daarop door de te sterke wind niet kon landen. Deze antwoordde, dat stij_ gen toen het enige was. De laatste getuige Newton verklaarde dat van elk der vier propellers een blad was afgerukt, tengevolge van de bot- »ng met de hoogspanningsdraden. (Wij vragen Ons af. hoe het moge lijk is geweest, 'dat Parmentier toch zo laag gevolgen heeft, dat hij bijkan? over de grond scheerde. Red Heden zal de commissie het Onder zoek op de plaats va» de ramp voort zetten. Scheuring in het W.V.V. een feit Arthur Deakin, voorzittèr van het we reldverbond van vakverenigingen, heeft gisteravond te Parijs medegedeeld, dat de vertegenwoordigers van de Westerse democratiën hadden besloten „dat er geen andere mogelijkheid was dan de verbintenis met het W.V.V. te beëindi gen. Deakin zei dit na een besloten zit ting van het bestuur van het WW, die de gehele dag had geduurd en waarop een Brits voorstel was besproken om het werk van de organisatie voor een jaar te staken. De officiële afscheiding van de Brit ae, Amerikaanse en Nederlandse vak bonden zal niet voor hedenochtend plaats vinden. Deakin en ook James Carey, secretaris-penningmeester van de Amerikaanse vakbond CIO. ver klaarden afzonderlijk tegenover ver slaggevers: „Ons besluit staat vast." AANHOUDEND ZACHT. Matige tot krachtige en lang de Wad denkust tijdelijk harde wind tussen W. en Z.W. Overwegend zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen Aanhoudend zacht. Informele besprekingen ia vriendschappelijke geest Sutan Sjahrir is Dinsdagmiddag 15.15 uur met het lijntoestel uit Medan aan gekomen op Kemajoran, waar *10 werd Opgewacht door de heren Koets, Dar- masetiawan, Supomo, Jahja (namens de minister-President van Oost-Indone •ië Anak Agung). benevens vele tien tallen correspondenten, waaronder tal rijke republikeinen. Sjahrir had geen verklaring af te leggen. Hij zei aan de correspondenten alleen: Ik ben blij, hier te zijn. Daarop vertrok hij naar zijn huis aan de Javaweg, vergezeld door Darmaseitawan en familieleden. ONDERHOUD DR DREES MET SJAHRIR. De ontmoeting ten paleize tussen de minister-President dr Drees en Sjahrir, waarbij ook jhr Michiels van Verduy- nen tegenwoordig was, duurde ander half uur. Van bevoegde Nederlandse Zijde deelde men mede, dat het een Oriënterend, informeel onderhoud was, dat in aangename sfeer gevoerd werd en handelde over alle aspecten van de huidige situatie- Sjahrir zeide, dat „deze uitwisseling van gedachten over de situatie en de Vraagstukken nuttig en verhelderend was." Sjharir zeide voorts, dat hij vol ledige bewegingsvrijheid had. Republiek in Veiligheidsraad Naar alle waarschijnlijkheid zullen Indonesische leiders aan de vergadering van de Veiligh 2.' jsraad deelnemen. Te gen het door de heer Pa'.ar ingediende verzoek had de voorzitter, de heer Mc Naughton geen bezwaren en aan de C. v. G. D. zaï worden gevraagd aan de Republikeinen alle mogelijke facilitei ten te verlenen. Inmiddels is- het nog niet bekend of er aan de vergadering, die hedenmiddag begint, reeds een resolutie van de strek king welke wij reeds gisteren publiceer den, zal worden voorgelegd. Deze resolutie, een Amerikaans denk beeld gaat Rusland niet ver genoeg en Frankrijk en België te ver. De Republikeinen worden heren nog niet te Lake Succes verwacht. Kerk roept op tot bezinning De generale Synode der Ned. Herv. Kerk, die zich reeds op 22 September met een brief tot de Raad van Minis ters had gericht, waarin er ten sterk ste op werd aangedrongen geen ge weld te gebruiken, heeft zich een de zer dagen opnieuw beraden over4 de nu ontstane situatie. De Synode neemt de verklaring van de Regering volkomen ernstig, dat zij er met inspanning van al haar krach ten naar za! streven Indonesië volle dige staatkundige Vrijheid en onafhan kèlijkheid te verzekeren, maar zij is er zich van bewust, da: wij eerder onszelf hebben gezocht ir. dit conflict, dan onze naasten. Met verzaking van het eigenbelang moet wat alles mogelijk is. door het Nederlandse volk en zijn regering in het werk worden gesteld om door een onverkorte en royale vervulling van de gegeven belofte het vertrouwen bij de Indonesiërs ook in de Republiek te herstellen Tn het geloof in onze Keer Jezus Christus weten wij ons één me» de kerken in Indonesië, die dezelfde Keer en Verlosser belijden Hij alleen maakt ons waarlijk vrij er daardoor bereid: tot chenen De Gene- rale Synode beslü* met de oproep tot voorbede voor de regeringen in Ne derland en Indonesië en voor allen, die met de uitvoering van hunne be sluiten zijn belast opdat vooral ook in deze dagen wijsheid van God hun worde geschonken Deze voorbede be treft evenzeer de v-olkeren van Ne derland en Indonesië, die thans in zo zware spanning verkeren. Meern da ooit. klemmen wij ons vast aan het woord Gods: ..Roept mij aan in de dag der benauwdheid, ik zal er U uithelpen en gij zult mij eren'. KLM ZOEKT VLIEGVELDEN Het Franse persbureau AFP meldt, dat Nederland aan Groot Brittannië of. ficieel oestemming heeft gevraagd, om voor de Iuchtverbinding met Indonesië voor wat de burgerluchtvaart betreft gebruik te mogen maken, van de lucht haven op het eiland Mauritius, aldus wordt van gezaghebbende Engelse zijde vernomen. Het Fóreign Office heeft thans het verzoek in behandeiing. PRINSES MARGRIET. i„ 1943 in Ca. nada geboren, wordt heden zes jaar De Twcede Kamer is gisteren begon nen met de behandeling van de begro. ting van het Departement van Weder opbouw en Volkshuisvesting. Hoewel verschillende leden het be leid van de Minister nog zokwaad niet vonden, werden er toch- heel war op merkingen gemaakt. De heer Stapelkamp (arb.) vond dat alle aandacht nu in de eerste plaats ge richt moet Zijn op de woningbouw. Kantoorruimten en amusementsgebou- wen mogen pas in de tweede plaats komen. Hij bepleitte de bouw van du- plexwoningen, waardoor voor grote ge zinnen grotere woningen zouden vrij komen. De heer Andriesen (KVP) wenste dat een zo groot' mogelijk deel der deviezen voor bouwmaterialen beschikbaar zal worden gesteld. De loonpolitiek ten aan zien van de bouwarbeiders moet z.i. Toestand van heer Vorrink bevredigend De toestand van de heer Vorrink, de enige overlevende van het vliegtuigon geluk bij Falster is naar omstandighe den goed. De lijken van de heren Pro_ tiva en de Jong zijn naar Nykoping overgebracht, vanwaar ze waarschijn lijk naar Nederland zullen worden ver voerd. Een ooggetuige zag om 9 uur 40 het toestel vanuit zee komen. Hij had de indruk dat de piloot een noodlanding wilde maken, maar op het laatste ogen blik moet hebben bemerkt, dat dit on mogelijk was. Bij een poging om het toestel weer op te trekken werd toen de top van een boom geraakt, waarna het toestel in het bos te pletter viel. De tweede piloot werd uit het toeste; geslingerd en was op slag dood, even als de eerste piloot die in de cockpit bleef zitten. De motoren boorden zich diep in de grond. Een arbeider trof de heer Vorrink op enige afstand van het toestel aan. Vol. gens ar.dere berichten zat de heer Vor rink naast de piloot. Er is geen brand in het toestel uit gebroken. Omtrent de porzaak van het ongeluk is nog niets bekend, hoewel de ee«te uitlating van de heer Vorrink tegen een Deense dokter: „Gelukkig, dat We in een Deens bos geland zijn", er op zou kunnen wijzen, dat erinder-, daad sprake zou zijn van een noodlan ding. Luchtvaartdeskundigen werden nog niet bij de heer Vorrink toegelaten. gewijzigd worden. De heer Stapelkamp (AR) bepleitte herziening der huurprijzen en verweet de Minister dat hij zijn beleid in open bare vergaderingen verdedigde- De heer Gortzak (CPN) zei dat nog niets was gedaan om de achterstand in te halen. Laat men het militaire apparaat inkrimpen. De lonen van de bouwarbeiders zijn veel te laag. Ze zoe ken allen ander Werk. De heer Steinmetz (KVP) 2eide dat de militaire uitgaven juist zo boog zijn door de communistische activtieit. He particulier initiatief moet meer worden ingeschakeld. Erkent Engeland Israël? Bevin heeft in het Britse Lagerhuis medegedeeld, dat de regering genegen is om de Joden van Cyprus naar Pa lestina te laten vertrekken, als de Isj-aë. litlsche regering voor transportgelegen heid zorgt- In verband met de Egyptisch—Israë litische onderhandelingen wenste Bevin geen mededelingen te doen. Op een vraag van Churchjll of er geen groter behoefte bestond aan een Britse vertegenwoordiger bij de de_fac- to regering van Israel, anwoordde Bevm dat de kwestie van erkenning thans besproken werd. Hij voegde er aan toe „Men kan niet een staat op zichzelf beschouwen. Daar is de kwestie van een ander deel van de wereld, waar de gehele zaak van de erkenning de facto zeer renstige moeilijkheden zou kunnen scheppen Indonesië en zeer grote moeilijkheden wat betreft de souverei niteit en alles wat ermede samenhangt- Joseph Schreieder hoort 15 jaar eisen Valse verklaringen van Albrecht? Schreieder. de man van het Engeland Spiel dreigt ten slotte toch nog in de val te lopen. Wellicht herinnert men zich nog, dat deze zeer listige politieman NEDERLANDS VLIEGTUIG IN DENEMARKEN VERONGELUKT. In een bos aan de Oostkust van het Deense eiland Falster is een Cocena vliegtuig van AerO.Holland, dat van Schiphol was opgestegen, Maandag ver ongelukt. Het vliegtuig met de beide omgekomenen. Links de heer de Jong, rechts de heer Protiva. De 23-jarige filmster Martha Vickers heeft meegedeeld, met de acteur Mickey Rooney verloofd te zijn. Martha trad het vorige jaar Maart met de heer A. C. Lyles, die filmpubliciteit verzorgt ,in het huwelijk. Haar schei ding van Lyles zal Pas in September a.s. definitief zijn. „Mickey en ik", zo vertelde de film- actrice gisteren aan de Pers, „hebben nog geen vaststaande plannen voor ons huwelijk". Als dit huwelijk doorgaat, zal het Rooney's derde zijn. Het vorige jaar scheidde hij van Betty Rane Rase, een schoonheidskoningin, die hij In '44 huwde en bij wie hij twee zoontjes heeft. In 1943 scheidde hij noe een hu^ welijk van 21 maanden van de actrice Eva Gardner. Rooney is 29 jaar. Hij kan er wat mee! PEST IN IIYDERABAD. Een pestepidemie is uitgebroken in de staat Hyderabad. Het aantal zieken, dat in de ziekenhuizen wordt verzorgd, be draagt 679. In de week van 25 Decem. ber tot 1 Januari zijn 59 personen aan de pest overleden. Op 16 plaatsen van het district Hyderabad zijn ratten ge vonden, die pestbacillen bij zich droe gen. EEN WREED VERSTOORDE LIEFDE Joanne Dru, een 26 jaar oude actrice, gehuwd met de zanger Dick Haymes heeft tegen haar echtgenoot een eis tot echtscheiding ingediend, waarbij zij v. haar zelf en haar drie kinderen een uit kering van 5000 dollar per maand vraagt. Joanne zeide bij haar eis, dat zij een plichtgetrouwe en liefhebbende echtgenote was geweest, maar dat de 32 jarige Dick haar op een wrede en on menselijke manier had behandeld. De echtgenoten waren sedert September '4il gehuwd. ALI KHAN WORDT GELUKKIG! Prins Ali Kahn heeft nader verklaard dat zijn huwelijk met de filmster Rita Waarschjjnlii'-- Frankrijk gesloten zal worden e. -jdelijk te Le Cannet, waar zijn vader woont. De prins ver klaarde voorts, dat Aga Khan zijn toe stemming voor dit huwelijk had ver leend. Rita Hayworth, zeide hij verder zal een Persconferentie houden, zodra zij van haar griep genezen is. Op een vraag of de actrice zou doorgaan voor de film te spelen, zeide Ali Khan, dat zij nog een contract met Hollywood had. MIDDEL TEGEN KINDERVERLAMMING? Twee artsen uit Johannesburg, die een nieuwe theorie over spierkramp bij kinderverlamming opstellen, heb ben in het medisch tijdschrift van Zuid Afrika meegedeeld, dat zij een geneesmiddel hebben gevonden, dat de gevolgen van deze ziekte verlicht. Deze geneesheren hebben verder ver klaard, dat het middel, etamon gehe- tep, de pijn verlicht, de misvormingen en de spierkrampen doet verdwijnen en de door de ziekte verlamde spieren weer aan het functionneren brengt. In 25 proefgevallen deed, naar het bo vengenoemd tijdschrift meedeelt, het middel de spieren, die als verlamd werden beschouwd weer functionne ren. OPGENOMEN De heer Colin Reval, hoofd van de Internationale filmliga, heeft volgens de Deutsche Pressedienst" op een bal meegedeeld, dat Duitsland dit jaar voor het filmfestival te Cannes zal worden uitgenodigd. De Franse re gering had de heer Reval, naar hij er aan toevoegde, meegedeeld, dat alle beperkingen voor de uitwisseling tus sen Franse en Duitse films xouden worden opgeheven. het zo ver wist te schoppen, dat hij door het Haagse Gerechtshof in vrijheio werd gesteld en van de procureur-fis caaj een pluimpje kreeg, omdat hij zo'n keurige nette man was en zich zo bp, hoorlijk gedragen had. Gisteren stond deze fatsoenlijke man weer terecht, nu voor het Bijzonder Ge rechtshof te Leeuwarden, beschuldigd van: 1. Deel te hebben uitgemaakt van misdadige Organisaties 2. Bevel te hebben gegeven tot de exe cutie van 14 Nederlanders te Dro0rÜP op 11 April 1944, De voornaamste getuige in deze zaak was de SD'er Albrecht. die eerst had verklaard, dat het bevel door Schreie der was gegeven, maar nu voor het Hof een geheel andere lezing gaf. Het bevel zou gegeven zijn door een ge sneuvelde Duitser. Thomson Ook Scheieder. keurig en correct als altijd ontkende iets met de zaak te ma ken te hebben gehad. De zeer omvangrijke en destijds be ruchte Kriminal Secretar, Lehnhof be klaagde zich dat hij in de zaak Schreie der zo eigenaardig verhoord was. Ook deze getuige dekte Schreieder en verklaarde dat deze er de man niet naar was om dergelijke zaakjes zelf op te knappen. De Duitser Haase wilde alleen getuigen als Schreieder geen be zwaren had. Natuurlijk had de correc te man die niet. Integendeel hij smeekte er om! En prompt verklaarde Haase, dat Schreieder niets met het gevaj DrOnrijp te maken had. Hij wilde nimmer van represailles weten. De procureur-fiscaal, mr Lasonder gaf een uitvoerige beschrijving waar uit bleek, dat hij het met de opvattin gen van zijn Haagse cellege niet eens was. ALBRECHTS HERROEPING Hij achtte het bewijs geleverd dat Schreieder medeplichtig was aan de hem ten laste gelegde misdaden. Het herroepen van de getuigenverklaring v. Albrecht achtte de procureur slechts een manoeuvre. Deze heeft eerst ver klaard. dat Schreieder bevel tot de moord had gegeven, omdat hij dacht, dat Schreieder dood was. Nu blijkt dat deze nog steeds een uitnemende gezondheid geniet, verklaart hij dat T. het bevel heeft gegeven. Vast staat dat Albrecht en Schreieder op de bewuste dag contact hebben gehad. De procureur-fiscaal eiste 15 jaar gevangenisstraf. Na een pleidooi van de verdediger, mr Klazinga, kreeg Schreieder zelf 't woord en veerde kwiek overeind. Natuurlijk verklaarde hij nogmaals aan het gebeurd? tp DrOnrÜP onschul dig te zijn. Het buitengewoon congres, dat de P. v. d. A. heeft gehouden en dat aan het Indonesische vraagstuk gewijd was, js nuttig geweest. Niet alleen voor de P. v.d. A., waar de meningen ogenschijn lijk wel Zeer V'eel verschilden, maar oo', voor het Nederlandse volk. Wanneer we hierboven schrijven, dat de meningen in de P. v. d. A. wel zeer veel verschilden, menen we toch.datdit in wezen niet geheel juist is. De stem ming was er zo, dat er in feite een grote eensgezindheid bestond ten opzich te van het Vraagstuk of er in Indonesië geweld moest worden gebruikt of nite. De P. v. d. A. aanvaardde dat geweld, bijna in haar geheel, niet Ze zat echter in het regeringsschuitje en dan is het wei eens moeilijk om overboord te stappen. Terwijl er nog bij kwam, dat geen aanvaardbare op lossing voor Indonesië aan de hand Werd gedaan. Ook niet door de oppositie. Want dit is het moeilijke in het gehele Indone sische vraagstuk, dat het gemakkelijker is te zeggen, wat er niet, dan wat er wel had moeten gebeuren. De oppositie gaat in haar resolutie, die door het congres met een geringe meerderheid werd aangenomen, dan ook niet zo ver. Ze uit verschillende wensen, maar zegt niet wat er gebeuren moet, als het ver gelijk niet tot stand komt. waar met een partner als de Republiek steeds een tamelijk grote kans op is. Waarom wij het congres dan beiar.g rijk vinden, ondanks het feit. dat er Wei nig concreets is bereikt? Omdat we dit congres een graadmeter achten, waar we de stemnv- - va« belangrijk deel van Ons voü aan Vi» nen afmeten. Beter wellicht dan aan ce uitslag der verkiezingen van het vorig jaar, hoe gek deze bewering ook moge klinken. Wie dit goéd wil begrijpen, moet een en ander afweten van de po sitie van het P. B. in deP. v. d. A. Dit geld. trouwens voor alle politiële, par tijen van enig belang. Het PB »feft de massa bijna altijd achter zich. ook als de massa het soms anders wil. In de regel brengt de oppositie het niet ver der dan enkele stemmen. Hoe geheel anders was het echter op dit congres. De resolutie van het PB. is aangeno men. zeker, doch niemand had ver wacht. dat de oppositie zo veel aan hang zou hebben. Een aanhang, die nog duidelijker bleek, toen de tweede reso lutie Vos in stemming kwam en deze werd aangenomen. Een duiSelijker waarschuwing had het P.B. had de regering niet kunnen worden gegeven. Het is nuttig, dat men dit goed wete. Want het zop wel eens kunnen blij ken, dat ook in andere partijen de ge wone man enigszins anders staat tegen over het Indonejsche vraagstuk, dan algemeen door de leiding wordt aange nomen en dat de richtlijnen, neergelegd in de resolutie van de oppositie in de P. v. d. A„ die zijn van een veel groter deej van het Nederlandse volk, aan uit de „belasting" verkiezingen van het vo rig jaar bleek. Hef is alleen nog maar jammer, dat deze stemmen in andere partijen te weinig gehoord worden. In ieder geval weet men nu, dat de P. v. d. A. een progressieve politiek zal moe ten voeren. Het is goed, dat dit ondub belzinnig is uitgesproken. v. Z.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1