Itanaadei' N.-HOLLANDSE PERS 1945 Republikeinse leiders mogen nu naar het buitenland Drama in de mist nabij de Amerikaanse kust Sliedrechtse baggeraars in Rotterdam gapten twee goudstaven (f200.000) WAANZIN 'P t* 1 f 5' JAARGANG N° 1438 DONDERDAG 20 JAN. 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart. WJ vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting Verantw. redacteur; J. v. Zoonen Bureau, Riddeistraat hoek Oudegracht Tel K 2200 3971 Moh. Hatta en andere vooraanstaande Republikeinen °P Bangka genieten thans op dit eiland volledige bewegings vrijheid, aldus vernam Ancta. Indien de vooraanstaande Republikeinen de wens ;e kennen zouden geven om naar Lake Success of Nieuw Delhi te reizen zul len van Nederlandse zyde geen hinder palen in weg worden gelegd. Het vertrek van Minister Drees naar Nederland is thans definitief vastgesteld op hedenmorgen. Naar verluidt, zal hij voor zijn vertrek een verklaring aan de Pers afleggen. In politieke kringen te Batavia verwachtte men niet, dat nog voor het vertrek van dr Drees een ont moeting met Moh. Hatta tot stand zou kunnen worden gebracht, zoals volgens de geruchten mogelijk zou geschieden. Naar Aneta van gezaghebbende zijde vernam, zal Jhr. Michiels van Verduy. nen vandaag tezamen met dr Drees naar Nederland vertrekken. Het Franse persbureau AFP meldde iog, dat de algemene indruk is. dat het onderhoud tussen minister Drees en Su :an Sjahri- niets van belang heeft op_ geleverd en niet verder is gegaan dan sen uitwisseling van gezichtspunten. Van Nederlandse zijde werden cate gorisch geruchten tegengesproken, dat Ir Drees Sjahrir zou hebben verzocht Jee] te nemen aan de in te stellen inte_ rim-regering. Smokkelaars reden tegen een boom EEN DODE. VIER GEWONDEN Ten gevolge van een overigens on- oelangrijke smokkelaffaire is Dinsdag- ivond nabij Tilburg een ernstig auto mgeluk gebeurd, waarbij één persoon verd gedood en vier andere zwaar ge ivond. Toen omstreeks 10 uur een Til_ ourgse taxi in de richting van Tilburg ieed, sommeerden douanebeambten de wagen te stoppen. In plaats van hier aan te voldoen gaf de bestuurder vol gas en suisde met een snelheid van meer dan 100 km over de weg. Bij een oocht reed de auto met een geweldige klap tegen een boom. Enkele inzitten Jen werden hierbij uit de auto geslin gerd. Bij de botsing werd de heer Adri aansen uit Goirle op slag gedood: de vier overige inzittenden (w.o. 2 dames) werden zwaar gewond. Er werden in do wagen vier Belgische tapijtjes gevon den, zodat men voor deze geringe smok kellading heel wat riskeerde. Toestand Koos Vorrink De toestand van de heer Koos Vor rink was gistermorgen Vrij goed. doch iet levensgevaar is nog niet geweken- Naast zijn verwondingen heeft hij een zwa.-e schok en hij lijdt aan een blaas verlamming en eeN ingewandsaandoe- ,iing. Hy moet dan ook nog volkomen ,-ust houden. In een gesprek dat het ANP gister avond te Nykjobing had over de toe stand van de heer -Vorrink, verklaarde men, dat de berichten over een blaas verlamming onjuist zijn. Wel is aan vankelijk een stoornis in de nierfunctie ingetreden, hetgeen wei i^cer voorkomt bij zeer hevige schokken. Tengevolge hiervan was zijn toestand gisterochtend minder goed en gaf zelfs reden tot enige bezorgdheid. In de loop van de namiddag is echter een verbetering in getreden en tegen middernacht meende de geneesheer te kunnen geloven, dat de stoornis in de nierfunctie is opgche„ ven. Ook is enige verbetering in de ingewandsaandoening te constateren. De Deense geneesheer geloofde niet. dat nog levensgevaar aanwezig is. „TEXTIEL R VIJF PUNTEN" MOET BEWAARD BLIJVEN. Het CDK deelt mede, dat de bonnen „textiel reserve P" en „Textiel P vijf punten" der textielkaarten VA 804 niet zullen worden aangewezen en derhalve vernietigd kunnen worden. De bon „Textiel R vijf punten" moet bewaard worden. "/7i\V iEMNNBCHiJl GELDIG TOT HEDENAVOND. NOG VEEL WIND. Zwaar bewolkt met later enkele op klaringen. Op de meeste plaatsen enige regen of motregen. Wind tussen Zuid west en West, in het Noorden van het land tijdelijk stormachtig. In het Zui den tijdelijk harde wind. Later iets kouder. Attlee vraagt recruten Minister-President Attlee heeft giste ren via de radio een beroep gedaan om recruen voor de strijdkrachten. Attlee zeide: „Wij zullen er naar blijven stre ven de vrede te bewaren, doch wij kun nen oaz« ogen niet «luiten voor xle mo gelijkheid van een volgende oorlog". Ik verzeker, dat ik geen enkele uit gave voor defensie-doeleinden zai goed keuren, welke niet noodzakelijk is. Wij moeten, evenals anderen, ons aan deel bijdragen t<>t het in stand houden van een zodanige strijdmacht, dat hier door elk land, dat als aanvaller zou willen optreden, wordt afgeschrikt." Attlee zeide, dat het eerst noodzake lijk was de sterkte van het beroeps-per soneel van vloot, leger en luchtmacht op peil te brengen. Het was echter ook noodzakelijk, dat zich vrijwilligers aan melden voor de hulpdiensten. Griep wijkt nog steeds niet De griep heerst nagenoeg in het ge hele land in min of meerdere mate. In sommige streken van het Zuiden des lands, waar ook de eerste geval len werden geconstateerd, heeft deze ziekte zelfs een epidemisch karakter aangenomen. Vooral in Heerlen en omgeving komt influenza veelvuldig voor. Een ziekteverzekering te Heer len noteerde zelfs een vier maal zo hoog ziektecyfer als in normale tijden omstreeks deze tijd van het jaar. Noord en Midden Limburg zijn min der aangetast. In de Westelijke, Oostelijke en cen traal gelegen provincies wordt de griep zeer afwisselend waargenomen. In deze gebieden hebben echter vooral de grote steden veel door de griep te lijden. In het Noorden des lands wor den tot heden nog de minste gevallen geconstateerd. Nergens heeft de -griep een kwaadaardig karakter, hoewel dik wijls hoge temperaturen worden geno teerd. Er zijn slechts enkele- sterfge vallen De algemene verwachting is. dat het aantal gevallen nog wel zal toenemen. Wereld verbond van vakverenigingen uit elkander gespat doden- Tankboot vaart kustwachtboot aan aantal nog onbekend Het Amerikaanse kustwachtvaartuig „East Wind" is in botsing gekomen met de Amerikaanse tankboot „Gulf- stream", ter hoogte van de kust van New Jersey. De aanvaring geschiedde in dichte mist. Het kustwachtvaartuig geraakte in brand en de bemanning van 160 koppen kreeg bevel van boord te gaan. Ook de tankboot, een schip van 10.195 ton. ZOU in brand geraakt zyn. Aan alle zich in de buurt bevindende schepen is verzocht reddingsboten uit te zetten en naar overlevenden om te zien. Volgens mededeling van 'n radio amateur heeft de Amerikaanse tank boot ..Suzanne" bericht, dat zij in de buurt van dc .tEast Wind*" kwam. De „Gulfrf eam" zou een bemanning van vijftig koppen aan boord hebben en onderweg geweest zijn naar de Per zische Golf. Volgens de eerste berichten hebben tien man van het kustwachtvaartuig de dood gevonden, terwijl vele ande ren brand en andere wonden oplie pen. De tankboot „Suzanne" zond latei- een radio-boodschap uit, waarin zij meldde op weg te zijn naar New York. Het schip heeft 17 overleven den aan boord, waarvan er twee ern stige brandwonden hebben opgelopen. Een ander Amerikaans koopvaardij schip, de „Junior", heeft gemeld 75 van de ongeveer 160 opvarenden van het kustwachtvaartuig te hebben ge red. Volgens een mededeling van de kustwacht is de brand aan boord van de tankboot bedwongen, doch aan boord van het kustwachtvaartuig woedt het vuur nog voort. Er zijn geen slachtoffers gevallen onder de opvaren den van de tankboot. O ..Geelboek" uitgegeven over kard. Mindszenty De Hongaarse regering heeft giste- een „geelboek" gepubliceerd over het gevaj van kardinaal Joseph Mindszenty de gearresteerde RK-primaat van Hon„ garije. Er werd verklaard, dat het Pro ces „zeer spoedig" zal beginnen én d3t buitenlandse journalisten zullen worden toegelaten. Het „geelboek telt honderd pagina's en is in verschillende talen uitgegeven. Het bevat veel nog niet gepubliceerd materiaal, o.a. wat verklaard wordt de bekentenis van de kardinaal te zijn in zijn eigen handschrift en gedetailleerde beschuldigingen, waarbij verschillende leden van de Amerikaanse legatie be„ trokken worden, met name de Ameri kaanse gezant, Selden Chapin. Amerikanen, Britten en Nederlanders van conferentie weggelopen Uit Parijs werd gistermorgen gemeld, dat Arthur Deakin (TUC), E. Ku- pers (NW) en Wjlliam Carey (CIO) de bijeenkomst van de uitvoerende raad van de Wereldbond van Vakverenigingen hebben verlaten. Deakin ver klaarde: „Wij trekken ons onmiddellijk uit het WFTU terug". Deakin, de Britse voorzitter van het WFTU. verliet zijn vporzijtersstoel, nadat de Russische, Italiaanse, Chinese en Franse afgevaardigden gewei gerd hadden deel te nemen aan een stemming over een Britse resolutie om de werkzaamheden van het WFTU een jaar op te schorten „Be verklaar deze bijeenkomst voor gesloten goeden dag", zei Deakin en verliet met 6h twee andere afgevaardigden de za al. Nadat de Engelse, Amerikaanse en Nederlandse afgevaardigden de bijeen komst hadden verlaten, zetten de achte-gebievenen zou de secretaris-gene raai Saillant de besprekingen van de agenda voort. Het andere punt op de agenda, dat van de vorige bijeenkomst is overge nomen, was een Sowjet voorstel om te spreken over de aanvallen op de rech en en vrijheden der vakvereni gingen in de gehele wereld. Saillant verklaarde later aan de pers:„Ik spreek categorisch de ver klaring van Deakin tegen, dat er een stemming was. Deakin, Carey en Ku- pers trokken zich eenvoudig terug na protesten van de meerderheid van bestuur toen Deakin weigerde de Chi nese afgevaardigde hei woord te ver lenen", Op de foto van links naar rechts Carey. Deakin en Kupers. In verband met vele verzoeken tot na-inlevering van halve guldens, halve stuivers en halve centen zal over enige maanden nog een laatste gelegenheid tot omwisseling van deze munten wor den gegeven. Zonderlinge geruchten leidden tot arrestatie van dieven en helers De enkele jaren geleden in de Nieuwe Waterweg opgebaggerde goudsta ven, afkomstig van een loodsboot, die in de Meidagen van 1940 nog wilde trachten een belangrijk» zending Nederlands goud naar Engeland in vei ligheid te brengen, maar voor zij de zee bereikte op een magnetische mijn liep en in de lucht vloog, hebben cl heel wat beroering verwekt Meer dan honderd staven goud kwamen via een zandzuiger aan de oppervlakte en zo weer in de kluis van de Nederlandse Bank. Nog altijd echter waren enkele staven zoek en er liepen daarover allerlei zonderlinge geruchten. Door deze geruchten werd het ook verklaarbaar, dat enkele personen er later met de nagemaakte goudstaven zo gemakkelijk inliepen: thans zijn twee gestolen staven achterhaald en een aantal personen gearresteerd. lende horlogemakers kregen er ieder duizend gulden van. Ogenblikkelijk werd begonnen de baar goud van 24 karaat klein te bei telen. Het was een moeilyk karwei! Toen de gehele hoeveelheid goud van de hand was gedaan, hadden de ju weliers zulke enorme sommen ver diend, dat zij eigener beweging nog eens naar de twee horlogemakers re den, die bemiddeling hadden verleend en hun 25000 gulden extra in de zak stopten. Tot zover het verhaal van de eerste staaf. Er zou nog een tweede in het geding komen. Dat was te danken aan de scherpzinnigheid van een der rechercheurs, die bij de arrestatie van enkele dekknech(s een hunner erop betrapte, dat hij de ander iets in het oor fluisterde .^Ecn langdurig verhoor van de 28 jarige D. van E., eveneens uit Sliedrecht, was er het gevolg van. Eerst was er niets uit hem te krijgen, maar toen hem onverwacht hij een nader verhoor de vraag werd gesteld: Tussenpersonen kregen nog doceurtje Na een (hernieuwd) onderzoek wei den allereerst twee juweliers gegre pen, de 44 jarige W. J. O. uit Rotter dam en de 43 jarige A. H. uit Den Haag: zij waren de helers. Tijdens hun verhoor kwam vast te staan, dat zij een baar goud hadden gekocht door tussenkomst van "de gebroeders B., horlogemakers te Sliedrecht en Leerdam. Dev eigenlijke leverancier bleek te zijn een 46 jarige dekknecht A, van H. uit Sliedrecht. Met deze, die namens enige collega's had gehan deld, had men één der dieven in han den. De trajisacrie was aldus geschied: met de auto van de Haagse juwelier was ook diens Rotterdamse collega destijds naar Sliedrecht gereden. Daar werden 20.000 gulden contant op ta fel neergeteld, waardoor de staaf van „eigenaar" verwisselde. De bemidde- „waar is de tweede staaf?", keek hij eerst wat vreemd op, slikte vervolgens een brok in zijn keel weg en zei toen plotseling: „Kleed me maar aan, dan gaan we 'm halen. Die staaf is nog heel". Controleurs bedrogen Het nummer van de staaf klopte. De baar was in de zuiger gevonden en enige leden van de bemanning leid den destijds de controleurs van de Ned. Bank om de tuin, want als deze aan het eind van de werkzaamheden van een dag verlangden, dat er over de lege bodem van de schuit waar op zich nog altijd centimeters mod derwater bevonden met een houten voorwerp zou worden gestreken om te zien of dat nog door een zwaar voorwerp tegenstand ondervond, liet men bij afspraak dit hout handig over het obstakel heenwippen, zodat het leek alsof er niets was. De gearresteerde Van E. is de hemel te rijk, dat de baar goud (gewicht 12y2 kilo, waarde 100.000) niet meer in zijn kelder ligt. „Het is al bijna twee jaar geleden", zei hij, „maar ik heb er niets dan angst van gehad". De po litie is dan ook overtuigd, dat men niet met zware jongens te doen heeft, maar met eenvoudige mensen, die voor de verleiding bezweken zijn. Nog een derde dekknecht is aangehouden: de 39 jarige J. S, uit Dordrecht, die ook aan het spelletje heeft meegedaan. Nog altijd zijn er enige staven zoek en de recherche speurt ijverig verder. Van het geld, dat de eerste staaf heeft opgebracht, zijn inmiddels duizenden guldens achterhaald. STORM ISOLEERT MARKEN De straffe Zuid.Wester storm heeft het water van de Gouwzee dermate opgestuwd, dat de boten, die de verbin ding tussen Marken en Monnikendam onderhouden, door de lage waterstand gisteravond niet konden varen. Britse geluksvogels Drie Britten hebben Dins dag de bank in bet casino te Cannes doen springen. Met het baccaratspèl heb ben zij 60 millioen franc gewonnen. Daarna hebben de Britten zich naar Nice begeven, alwaar zij in een ander speelpaleis nog 12 millioen franc hebben ge wonnen, zo vertelt de En gelse „Daily Express". Wanhoop in Nanking? De Chinese regering heeft gisteren de ambassades verzocht Nanking te ont ruimen en zich naar Kanton te begeven en besloten te trachten t°t vrede te komen met de Communisten. De verwarring in nationalistische krin gen neemt van uur tot uur toe. Twaalf treinen evacueren thans 20000 vluchtende bewoners van Nanking per dag naar Shanghai. Van gezaghebbende zijde werd ver nomen, dat een .yloot van meer dan 100'transport vliegtuigen Vrijdag zal be ginnen met de evacuatie van het kabi net en dl regeringsdepartementen. Slechts een kleine regeringsstaf zal in Nanking blijven, waarvan waarschijn lijk Tsjiang Kai Sjek zelf deel zal uit maken. De commandant van Peiping heeft de bevolking medegedeeld, dat er onmiddellijk vrede moet worden geslo ten. Hij vertelde, dat hij niet zou toe laten, dat zijn roepen vernietigd werden. GUERILLA'S IN ACTIE? Het Chinese nationalistische hoofd kwartier heeft zich teruggetrokken op de Zuidelijke oever van de Yangtse, naar Ksiakwan, een voorstad van Nan. king. Dit hoofdkwartier was eerst geves tigö 50 km ten ncorclen van de Yangtse Er werd medegedeeld, dat op slechts 25 km ten Noorden van de stad wordt gestreden: 4000 plaatselijke gueriUa- strijders zyn in gevechten gewikkeld met regeringstroepen- MINDER JENEVER MEER HUIZEN Minister in 't Veld heeft gister in de Tweede Karoer medegedeeld, dat het tekort aan materialen zich bij de weder opbouw sterker doet gevoelen dan het tekort aan arbeidskrachten. Nederland is nog voor een belangrijk deel van In voer afhankelijk en, zo zeide de min. (die overigens een vooraanstaand lid is van de drankbestrijdmgsbeweglng!). minder jenevergebrUik zou de woning bouw ten goede kunnen komen. Een minder gebruik van jenever zou kun nen maken, dat er méér huizen ge bouwd kunnen w-oden) Wie mocht menen, dat alleen de Duit sers leden aan de ziekte, waarvan het hoofdsymptoon is, dat men het eigen ras beter acht dan andere en dit dus op alle mogelijke wijze moet worden be voordeeld, moet allengs wel van dat denkbeeld genezen zijn. Duitsland heeft een heel slechte beurt gemaakt met zya vervolgingen van Joden en zyn ver heerlijking van het germaanse ras. Een rilling vdn afschuw is door de wereld gegaan, toen de onmenselijkeWreed heden bekend werden, die deze waan zinnige politiek ten gevolge heeft ge had, ook door die landen, die zelf niet vrij te pleiten zijn van handelingen, die niet zo erg zijn als die der Duitsers, maar die toch aantonen, dat het supe- rioneitsgevoel bijna elk volk ter wereld parten speelt. De beginselen, neergelegd in ne- lantic Charter en aanvaard door de iie. allieerden, die zich voor de verwezen lijking van die beginselen bloedige of. fers hebben getroost kom^p jn het ge drang, zodra het het eigen ras betreft. Is daar niet Australië, dat de grens hermetisch gesloten houdt voor m ge kleurde ras, al fulmineert het da„ .,ok hevig tegen de door ons land in Indo nesië gevoerde politiek? Is daar .niet Amerika, dat worstelt met een neger- probleem. waaruit het niet kan komen Heersen er op dat terrein in Amerika geen toestanden, waarvoor ieder wel. denkend mens zich schaamt? Kan mei zich indenken, dat de negers wél ge bruikt werden in de strijd voor de ver„ wezenlijking van de beginselen van het Atlantic Charter, maar in het land van de onbeperkte vrijheid direct na die strijd weer in 'n hoek werden gedrukt? Misschien, dat president Truman er eindelijk in slagen wettelijke maat regelen te nemen, waardoor aan de erg stc misstanden een einde wordt ge maakt: de mentaliteit van een groot deel van het Amerikaanse volk zal er niet door veranderen. De neger zal er nog wel lange tijd worden beschouwd als een vreemde, als een indringer- En dat in Amerika, dat toch uit een men gelmoes van alle mogelijke nationali teiten bestaat. En zijn daar niet in de laatste dagen dv gebeurtenissen in Zuid Afrika, waar Negers en Indiërs gevechten hebben ge leverd. die duidelijk aantonen, dat ook in de Unie toestanden heersen en natio naliteiien Onderdrukt worden op een wijze als we ons maar moeilijk kunne» voorstellen? Is het in Rusland anders? Worden we de laatste tijd niet herhaal delijk onaangenaam getroffen door uitiD gen van Russische intellectuelen, die menen, dat de Russen op alle moge lijke gebied betere prestaties leveren dan andere volken? Eh als we dan tenslotte de hand in eigen boezem steken, moeten we ook in Ons land nog niet steeds een voort durende strijd voeren tegen de gedachte dat de Indonesiërs toch eigenlijk maar een gekleurd volk zijn, waarboven we ve-re verheven staan. Het is weinig bemoedigend. En de vooruitstrevende krachten zullen nog een moeilijke strijd moeten voeren eer deze rassenwaan overwonnen is. v. Z. RUIM EEN DERDE DEEL VAN DE A DAMSE HAVENARBEIDERS STAKEN. Ook gisteren heeft het aantal stakers in de A'damse haven zich uitgebreid- Het totaal aantal beloopt tot 1400. onze kfe ne tovenaar 1 1 ©4*3 17- - jhj J .Cüjfrup- 2-Oötf

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1