kmaaidei' Vanavond iets gematigder resolutie eindelijk in stemming? Juiste oorzaak „Nijmegen"-ramp nog steeds een raadsel Dr. Drees: redelijk tevreden maar toestand nog critiek Truman lanceert „vrede en vrijheid"- program voor democratische landen 5e JAARGANG N° 1439 VRIJDAG 21 JAN. 1949 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder' Exploitatie N.V- Sprekend Papier, Alkroaa: Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting Varantw redacteur-, J. v. Zoonen Bureau. Ridderstraat hoek Oudearacht Tel R 2i(Xh 3971 ■Zitting Veiligheidsraad wéér verschoven De zitting van de Veiligheidsraad over de Indonesische kwestie is gis teravond weer uitgesteld. Nu is een bijeenkomt vastgesteld op hedenavond 21.00 uur Ned. tijd, terwijl intussen door de V.S., China, Noorwegen en Cuba een ontwerp-resolutie is opgesteld, iets gematigder van toon dan die ■waarvan enkele dagen geleden sprake was. Egypte heeft zyn steun toege legd, zodat er nog twee stemmen nodig zijn om de vereiste meerderheid te halen. Men rekent daarvoor op Engeland en Canada. Frankrijk zal zich den, kei ijk van stemming onthouden of gebruik makend van het vetorecht de resolutie torpederen. Volgens Reuter komt de resolutie <in hoofdzaken) neer op het volgende. 1. Beide partijen moet worden ver zocht het vuren te staken en samen te werken bij de handhaving van orde en recht. 2. Alle politieke leiders moeten on_ middellijk en onvoorwaardelijk in vrij heid worden gesteld. De Rep. funCtiO- nari'ssen moet worden toegestaan naar Djokja terug te keren en in volle vrij heid hun werkzaamheden te hervatten, daarbij inbegrepen het bestuur van de stad' Djokja. 3. Zo spoedig mogelijke vorming van de federale, onafhankelijke en souvereine Ver. Staten van Indonesië, gebaseerd op de Principes van in de overeenkomsten van de „Renville" en van Linggadjati. (De data van de ver, kiezingen voor een constituerende ver gadering en van de overdracht der soevereiniteit vormen, naar vernomen wordt, één van de voornaamste strui kelblokken van.de opstellers der reso lutie). 4. De CvGD moet een VN-commjs «ie voor Indonesië worden. (De dele gaties zijn het nog niet eens over de aard van deze commissie en haar be voegdheden). Een belangrijk probleem vormt her me: elkaa- in overeenstemming bren gen van twee duidelijk tegenstrijdige elementen: aan de ene kant stelt men In de .resolutie n.l~ voor het gezag van de Republiek te herstellen, terwijl aap de andere kant het Probleem van te- BIJNA GELIJK Na de besloten zitting van de Aziatische conferentie te New Delhi is een officieel communiqué uitgegeven, dat vrijwel woordelijk overeen stemt met de ontweipresolu tie, welke in Lake Succes in de maak is. Slechts op één punt gaat mep te New Delhi verder: daar wil men de Rep regering het gehele gebied teruggeven, waarover zij op 18 Dec het gezag uitoefende. rugrekking der Ned. trOépen van Rep grondgebied opdoemt. Dit is. zo werd vernomen, de kern van de gehele kwestie, die nog wordt gecompliceerd door het feit. dat de houding van Nederland en van de Republiek ten aanzien van ec-n de.ge lijke regeürg r.og r.'iduidelijk is. VLIEGTUIGRAMP IN INDIA. Het wrak van een Indisch ..Dakota vliegtuig, dat Zo.-Jag j.1. van Djammoe was vertrokken en sedertdien werd ve; mist is waargenomen nabij een <>P 3000 meter hoogte gelegen bergpas. Men vermoedt, dat de uit vier kop pen bestaande bemanning en de negen passagio' allen om het 'even .zijn gc komen. „Over mogelijke oorzaak zou maanden te praten zijn", zegt kapitein Malouin Nadat Woensdagmorgen een aantal personen uit TarboltOn waren gehoord en in de middaguren het Hof een inspectiereis maakte naar het vliegveld Prestwick en de plaats waar de ..Nij mogen' neerstortte, werd gister een teer belangrijke getuige gehoord: kapitein Malouin. plaatsvervangend hoofd van het vliegbedrijf van de KLM en tevens een zeer bekwaam piloot. Het was de negende dag van het onderzoek en vóór de heer Malouin aan het woord kwam waren er 67 van de 79 getuigen gehoord. Mr. CamerOn. raadsman van de KLM opende het kruisvuur van vragen en de heer Malouin verklaarde, dat het voor hem nog niet duidelijk was door welke oorjaak Parmentier veronge lukt is. Hij meende echter, dat elke belangrijke verandering in de hoogte van het wolkendek naar de piloot ge seind moet worden als deze wil lan den. Parmentier, zo zei de heer Ma louin, zou nooit een landing op baan 26 hebben willen maken, indien hij het Weerbericht van 23.30 uur had gehoord. Mr. Kissen, de advocaat, die de na gelaten betrekkingen van de passagiers vertegenwoordigt, stelde de vraag of het mogelijk was, dat Parmentier be sloten had „een kans te wagen" en rond te vliegen in de hoop, dar hij 'n zichtlanding kon maken. Hierop ant- woo-dde Malouin, dat Kissen van alle mogelijkheden de eenvoudigste scheen te hebben uitgezocht. Parmentier was echter zo dom niet: hij was een er varen vlieger met ongewoon talent „en Indien U mij verzoekt aan te nemen, dat hij plotseling voor de wind vloog op een kritiek-geringe hoogte onder de bestaan^ omstandigheden, dan ver toekt U mij te veel aan te nemen". RAADSELS Daarna mengde de president zich in fHZONMïfOH'jl GELDIG TOT HEDENAVOND. VEEL WIND. Wisselend bewolkt, overwegend droog weer. Langs de Waddenkusc tijdelijk «tormachtige en langs de Hollandse kust tijdelijk harde Westelijke wind. Overigens matige tot krachjge wind. Weinig verandering in temperatuur. het verhoor, i)j. nie,- de Vraag of. wan neer de piloot zijn positie in de lucht en de gesteldheid van de grond waar over hij vloog wist. er dan een reden voor het ongeluk kon worden opgege ven. En de heer Malouin antwoordde zóveel redenen te kunnen opgeven, dat een gedetailleerde bespreking hier van maanden zou vergen! „Kunt U dan verklaren, waarom Parmentier niet trachtte de hoogspannigskabels te ver mijden?", zo vroeg de president. Het antwoord was, dat onbekend is in wel ke positie Parmentier zich bevond en of hij in staat was te pogen de kabels te vermijden. Voordat de draden ge raakt werden bevond het toestej zich al in moeilijkheden. Wat die moeilijk heden waren weet ik niet. Ik kan, zo zei kapitein Malouin, U de verzekering geven, dat Parmentier die moeilijkhe den zélf niet veroorzaakt heeft, maar er wél mee op de hoogte was, dat hij in moeilijkheden verkeerde. Uitgesloten achtte kapitein Malouin het, dat een fout van de bestuurder of een fout in één van de instrumen ten de oorzaak is geweest. Uit het ver hoor van andere getuigen bleek nog, dat in het wcerbcrichtstelsel op de vliegvelden na de ramp geen wijzigin gen waren aangebracht. De zitting wordt heden voortgezet: de wederzijdse advocaten zullen dan het woord voeren. De Amerikaanse strijdkrachten zijn thans 1.621.000 man sterk: het hoogste cijfer, dat door de wet is toegestaan; 675.000 man zijn in het landleger, 411.000 bij de luchtmacht, 447000 by de vloot en 88.000 mariniers. Carl Klein, een 40 jarige tuinarchi tect te New York, die gedurende twee jaar blind was gewees, ontwaakte Woensdagmorgen met 'n zware hoofd pijn en bemerkte, dat hij zijn gezichts vermogen terug had gekregen. Hij zal er de hoofdpijn voor over gehad heb ben. Hij had een villa in Overschie.... Huwelijkszwendelaar bedroog Antwerpse caiéhoudster De politie te Rotterdam heeft- een huwelijkszwendelaar opgesloten,een radiofabrikant W. K. uit voormalig Overschie. Deze .man knoopte, op een avond in 1947 in Antwerpen een praat je aan met een caféhoudster, hij deed zich voor als een beminnelijk" vrijgë zei en sloot vriendschap. Uit deze vriendschap ontstonden trouwplannen; de vrouw vertrouwde hem volkomen. Als hij voor zaken naar Parijs moest, gaf zij hem allerlei lekkers mee en ook v/el bedragjes v,in 5000 tot 10.000 frs. In 1948 namen de huwelijksplan tien vastere vorm aan, wat tot gevolg had, dat hij haar eens moest uitnodi gen naar Nederland te komen, om er zijn huis te zien. Het was een pracht villa, die hij haar in Overschie toon de: alleen aan de buitenkant Er woonde n.1. een huishoudster in, zeide hij en die kun je onder de tegenwoor tïige omstandigheden niet één—twee drie wegkrijgen. Enfin hij liet haar in elk gc-va! zit-n waar de winkels waren; hier kon ze brood halen, daar vlees de kruidenier was vlak om de hoek. De Antwerpse deed. in de Schelde >iad teruggekomen, haar café van dé hand voor 35.00C francs waarvar re de volgende dag. (oen de bruidègom in spé wee- op visite kwam, 30.000 in diers zak verdwenen en waarmee de totale „lening" tof 100.000 francs wa« opgelopen. Eindelijk was dar. de dag gekomen, waarop zij defenitief n88r Rotterdam kwam. beladen met zeven koffers. To; haar grote verbazing kon zij ook nu nog niet in de villa» maar moest voorlopig in hotel „Terminus" in Den Haag logeren. Toen dit tenslotte te duur werd. ko» de man niet anders doen dan haar bij familie onderbven gen eii daar kreeg zij eindelijk fi ho ren, dat K gehuwd was en vader van drie kinderen. De totaal geruïneerde Antwerpse heeft daarop via een advocaat aangifte bij de politie gedaan, die K arresteer de. Duitsers varen naar Engeland iKnderden Dui--: rrijgsgeva i. je-, de cnlangs van E galand hi 's terugkeerden, zijn dezer dagen weer op de trein ges»apt om thans geheel vrijwillig de Noordzee over te ste ken. De huidige situatie in Duitsland was voor hen zo teleurstellend, dat zij er de voorkeur aan gaven terug te keren naar het land waar zij vele ja ren als krijgsgevangenen hebben door gebracht. Zij gaan nu als vrij man en kunnen burgerkleren dragen. Ook tal van Duitse meisjes passeren de grens bij Oldenzaal met bestemming Enge land om daar in dienstbetrekking te gaa. In alle grotere centra van Canada worden speciale cursussen georgani seerd voor de duizenden immigranten, die na de oorlog en speciaal in 1948 uit Europa naar Canada zijn gekomen. Het eerste vak. dat deze toekomstige burgers van Canada moeten leren, is dc Engelse taal. Hier is een leraar van het gymnasium te Ottawa bezig het woord „hoofd" te onderwijzen, wat hij daadwerkelijk illustreert. In zijn klas zitten immigranten uit bijna alle landen in Centraal en Midden Europa en b.v geheel links een Ita liaanse priester. Twee Consiellaiions Zaieidaq ihuis Twee KLM-Constellations, de „Frapeker" en de „Tilburg", die gister ui: Batavia zijn vertrokken, worden Zaterdag om resP. 2 uur 's morgens en 12 uur 's middags op Schiphol verwacht De „Franeker". met gezagvoerder Van Messel. heeft Zes passagiers en 3019 kilo post en vracht aan boord. De „Tilburg", met gezagvoerder Sillevjs, brengt minister-president dr. W. Drees. jhr. Michiels van Verduynen en vier andere passagiers naar Neder land. Nederland moet de verantwoordelijkheid blijven dragen Bij zijn vertrek uit Batavia heeft minister Drees verklaard, dat de ver klaringen, die hij thans kan afleggen „zullen kunnen bijdragen tot een na dere aanvulling van de mededelingen, door de Ned. regering aan de Veilig heidsraad gedaan". Dr. Drees verklaarde o.m„ dat hij ook persoonlijk contact heeft opgeno men met Republikeinen. Na een Oriën terend gesprek met Prof. Supomo is er een belangrijke bespreking geweest met de heer Sjahrir, een bespreking, waarin van weerszijden duidelijk de wil lg gebleken om alsnog te trachten een resultaat te bereiken, dat samen werking tussen alle Indonesiërs en tussen de Indonesiërs en de Nederlan ders mogelijk zal maken. Gaarne had men Ook met Moh. Hatta gesproken, doch dat was voor het ogenblik op bezwaren gestuit. Dr. Drees meende te mogen zeggen, dat er eenaantal stappen zijn gedaan, bestaande aller eerste uit positieve toezeggingen over de instelling der interim-regering, het houden van verkiezingen en het tijd stip van de vorming der V.S.I. Dr. Drees zeide nog. „redelijk te vreden" te zijn over de huidige stand van zaken, die hij echter nog „kri tiek" noemde. Op de Vraag of er omstandigheden denkbaar zijn, waar Onder Nederland zijn verantwoorde lijkheid voor Indonesië geheel of ten dele zou afstaan aan de Ver Naties, antwoordde de minister Ont kennend. Nu Nederland bereid is binnen afzienbare tijd ge souvereini- teit af te staan aan de Ver- Staten van Indonesië kom het mij voor. al dus dr. Drees, dat gedurende die overgangstijd Nederland de verant woordelijkheid moet blijven dragen en dat de verwarring, slechts zou worden vergroot, indien nog weer nieuwe verantwoordelijkheden of be voegdheden zouden worden gegeven aan anderen. GEMEENTE—AMBTENAREN STAKEN IN NOORD—FRANKRIJK De Franse gemeenteemployés in de departementen Seine en Seine et Oise zijn in staking gegaan om 25 pro cent loonsverhoging De staking is geproclameerd door alle vakverenigin gen, doch de employés in de stad Pa rijs staken niet. Volgens de communitische „Ce Soir" zouden twintigduizend man bij de staking betrokken zijn. President Truman, die gister officieel als 82sie prcSjd'ent der VS zijn 2de ambtsperiode inging, heeft in zijn inaugurele rede de toekomstige Amerikaan se politiek uiteengezet en een „Vrede en Vrijheid"PrOgramma aangekondigd. Truman verklaarde, dat de V.S. en andere gelijkgezinde landen zich ge steld zien tegenover een regiem, dat een „valse filosofie" aanhangt en legde er de nadruk op, dat honderden millioenen mensen over de gehele wereld het met de V.S. eens zijn, dat er geen oorlog behoeft te zijn. bieden. Misleid door de filosofie heb- Scherpe woorden over communisme Zijn „Vrede en Vryheid"PrOgramma omvat de volgende punten: 1. Voortgezette steun voor de Ver. Na ties en het zoeken naar middelen om het gezag dezer Organisaie te verster ken. 2. Voortzetting van de Amerikaanse stel seis voor economisch wereldherstel. 3. Het versterken van vrijheidlievende landen tegen de gevaren van agressie 4. Een nieuw programma voor verbe tering van de groei van in ontwikke ling van achtergebleven gebieden door gebruikmaking van wetenschappelijke en industriële vopruitgang. Over de „valse filosofie" van het niet nader genoemde regiem zei Truman „Dat regiem hangt een valse filosofie aan, die voorgeeft vrijheid, veiligheid en groter kansen aan de mensheid te ben veej volken hun vrijheden opgeof ferd. om slechts tot hun smart te mer ken, dat bedrog en schijn, armoede en tyrannie hun beloning is." Truman stelde communisme en demo cratie tegen over elkaar en zei nog ter verduidelijking van punt twee van zijn programma: „Dit betekent aller eerst, dat we ons met alle kracht achter het Europees herstelprogram moeten zetten". Naar aanleiding van punt drie maak te Truman melding van bet Noord- Atlantisch pact: „Ik hoop de Senaat spoedig een verdrag toe te zenden met betrekking tot het Noord Atlanisch vei ligheidsplan". Truman herhaalde, dat dc V.S. „militair advies en militaire uitrusting zullen beschikbaar stellen voor Vrije landen", die niet haar wil len samenwerken bij het handhaven van vrede en veiligheid. Eerlijke, democratische methodes „Met de medewerking der zakenwe reld, het particulier kapitaal, de land bouw en de arbeidskrachten in ons land kan dit programma de industriële activiteit in andere landen zeer vergro ten en de levensstandaard van hun be volking aanzienlijk verhogen. Het oude imperialisme uitbuiting ten bate van andere landen heeft geen plaats in Ons plant wat wij beogen is een Pro gramma van ontwikkeling, gebaseerd op de begrippen tot voorspoed en vrede Democratie alleen kan de levenwekken de kracht geven om de volkeren der wereld tot een overwinnende actie aan te zetten, niet alleen tegen hun men selijke onderdrukkers, doch ook egen hun oude vijanden honger, allende en wanhoop. Op de basis van deze vier belangrijke grondslagen voor het handelen hopen wij omstandigheden te helpen schep pen, die uiteindelijk zullen leiden tot persoonlijke Vrijheid en geluk. Met Gods hulp zal de toekomst der mensheid verzekerd worden in een we reld van recht, harmonie en Vrede", zo besloot President Truman zijn rede. CULTUUR Het reeds weer geruime tijd gele den, dat in Schagén een vergadering werd gehouden, waar de eerste pogin gen werden gedaan om te komen tot het voorbereidend werk, nodig voor de stichting van een cultureel sociaal or gaan. We hebben er destijds uitvoerig over gerapporteerd. De tijd gaat echter snel en het is wellicht dienstig, dat we nog even herhalen, wat de bedoeling is van een dergelijke stichting, waarvan er in andere provincies reeds verschil lende zijn. Een dergelijk Orgaan zou organise rend en coördinerend werk kunnen ver richten voor een deel onzer provincie, nader te bepalen hoe groot, op alles wat het culturele en sociale leven der bevol kjng omvat. Het zou een weinig orde kunnen scheppen in de bestaande chaos Een chaos, die er de oorzaak van is, dat er op cultureel gebied veel minder wordt gepresteerd, dan er bij geconcen treerd werken mogelijk zou zijn. Het zou aandacht kunnen schenken aan de tal van dingen, die er in de provincie moeten worden verricht op het gebied van de zorg, de geestelijke zorg wel te verstaan, voor de mensen, die iri komen de tijden door werkloosheid zullen wor den getroffen. Aan de problemen, die de opvoeding der rijpere jeugd met zich brengt. Wat doet de gemeente, wat doet de gemeenschap voor de jeugd, als ze eenmaal de schoolbanken heeft ver laten? Wa; doe» de gemeente aan cul tuur? Is de gemeente eigenlijk niet te veel geworden een administrerend lichaam, dat zich aan de geestelijke verheffing van haar bewoners slechts in zo verre wa» gelegen laat. dat ze in het gunstigste geval een subsidie geeft aan re-» fanfarecoros? F.e- «wtwt'd»® die ze er via de verhoogde vermakelijk heidsbelasting weer dubbel en dwarf uithaalt. Over het plan om in NoOrdhoSland te komen tot het sichen van een cultu reel sociaal orgaan is nu een rapport verschenen, samengesteld door een com missie qit de vereniging van burge meesters en secretarissen in ©n*e sfMÊ&t Veel hebben we in het rapport niet kun nen ontdekken. Het geeft enkele wen sclijkheden. enkele mogelijkheden. maar is tamelijk negatief. Het mist naar onze mening een brede visie. Er i9 heel veel nodig om het culturele leven in een Provincie tot bloei te brengen en te leiden. Dat dit door de genoemd® commissie n:et wordt ingezien, wordt wel het duidelijkste gedemons»- "rd door het feit. dat de commissie in het rapport adviseert dat er voor Noordho land geen afzonderlijk bureau met ge salarieerd personeel moet komen, maar dat het werk onbaatzuchtig moet wor_ den verricht. Tegen deze bewering heb ben we ernst:ge bedenkingen. Zal men geen uitstekend werk op Onbaa»zuch- tige wijze kunnen verrichten als men er voor gesalarieerd wordf? We had den deze bewering van deze ziide niet verwacht. Maar acht de commissie de taak van het in te stellen Orgaan wer- keliik zo gering, dat het als liefheb berij in de vrije tijd door een paar mensen kan worden gedaan, die z^ch opofferen voor de gemeenschap? Dan is de zaak toch- we] van de kleine kant bekeken. v Z. onze kle:ne tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1