KAPPIE VOOR LENS Een kilo Saivarsan geneest 4000 inheemsen van slopende ziekte Von Papen doet onthullingen Abonneert U op dit blad SIM AVI dient qeholpen te worden Mag men weigeren op een vriendelijk verzoek in te gaan? Natuurlijk niet zult U zeggen en zeker met wanneer een dergelijk verzoek komt van een vereniging als SIMAVI, een verenii ng, die de medische nood.in de Over zeese Gebiedsdelen, in Oost en West. tracht te verlichten. Daarom leest U dit artikel, bedoeld als een opwekking om SIMAVI te steunen. „Alwaar om centen begonnen", zult U mompelen en U schakelt misschien om op een ander artikel, dat meer uw belangstelling heeft en er niet op uit is Uw portemonnaie lichter te makenWacht U nog even! Misschien ver andert U nog van gedachten, als we U even vragen U voor te willen stel len, dat er momentcel in ons kleine landje een twintigtal doktoren de griep moeten bestrijden. Eén arts op half millioen mensen Ja, stelt U zich dat eens voor Dat •r in Amsterdam twee doktoren wa ren, waarvan er één noodzakelijk de halve dag in de Zaanstreek zou moeten doorbrengen. Onmogelijk natuurlijk. Toch zijn er gebieden, waar een der gelijke toestand geen onmogelijkheid is. In Indonesië is er één arts op een half millioen zielen. Hier is er. laten we U direct maar gerust stellen, één op de 1250. Om het misschien nog even dui delijker te zeggen: als hier één arts per dag 25 patiënten moet behandelen, dan zou een dokter In Indonesië er tienduizend voor zijn rekening moe. ten nemen. MEDICIJNEN GEVRAAGD Beseft U de taak, waarvoor een arts In Indonesië staat? Er wordt gewerkt met mobiele teams, die bepaalde stre ken bezoeken. Gelukkig zijn de gebie den. waar een geïmproviseerd zieken huis van het Rode Kruis Is gevestigd of waar missionnarissen de bevolking helpen zoveel ze kunnen. Behoeven we U nog te vertellen hoeveel medi camenten, verbandartikelen, uitrustin. gen voor operaties e d. er in dat ont zaggelijk grote gebied nodig zijn? En er is niet genoeg. Er kunnen met beperkte middelen voor de milli- oenenbevolking wonderen gedaan wor. den 2-- J"'""," 'en worden, kunnen niet geholpen worden, omdat eenvoudig wat nodig is totaal ontbreekt Kunt U zich voorstellen, hoe machte Een Dordrechse jongeman, in_ gedeeld bij een medisch team, schreef aan z'n ouders. „Hier kan mooi werk verricht worden en wij staan practisch machteloos. Als jullie een pakje wilt sturen, stuur dan zwavelzalf, oogdrup- pels, asperine: géén koek, géén film, géén snoep. Misschien beselt U waar het om gaat. Helpt daarom SIMAVI .jos zich af een toe het Nederlandse .erplegingspe-soneei z.ch voelt als de meest noodzakelijke medicamenten op. gebruikt zijn en men dagen en weken moet wachten voor er nieuwe voorra den komen? SAVARSAN Daar heeft U waarschijnlijk nog nooit van gehoord? Toch is Saivarsan een wondermiddel een wondermiddel tegen één der hardnekkigste tropische ziekten, de fambusia. Een ziekte, die nele lichaamsdelen langzaam aanvreet en verteertSaivarsan houdt dit Proces tegen en brengt volkomen ge nezing als er tijdig ingegrepen wordt. Een wondermiddel, waarmee het Rode Kruis dan ook wonderen verricht, Maar er is niet voldoende Saivarsan. want het wondermiddel is fantastisch en de Chinese Mandarijn 13. „Gij kunt nu wensen wat gij wilt", zei de fakir. „Uw wensen zullen dan is vervulling komen, „Zou ik, nederig man, kunnen wensen dat ik een mandarijn met de pauweveer zou worden?" zei Lah Tie Pang. „Dit zou betekenen, dat ik een Mandarijn van de hoogste graad zou zijn!" „Natuurlijk!" zei de fakir. „Üw wens is reeds verhoord!" en met ueze woorden pakte hij de hoed van Lah Tie Pang af en tot ieders verbazing zagen ze daar ineens een pauweveer op zitten!" „Een wonder!" riep de Mandarijn. „Een wonder van de hemel.... ik, nietige wormwaaraan heb ik dat verdiend?" „Aan de wondersteen, die ik U bracht", zei de fakir..., U heeft nu de macht in Uw handen!" duur. Een instelling als het Rode Kruis kan het kopen, maar niet in voldoende mate Saivarsan kost goud: 1250 gul den per kg. Er kunnen echter 4000 mensen genezen worden van 1 kilo. HELPT SIMAVI SIMAVI tracht de medische nood te verlichten door wx>r duizenden en duizenden guldens geneesmiddelen naar de tropen te sturen. In 1948 was daar voor 400.000 gulden beschikbaar en dat indrukwekkende bedrag is nog bij lange na niet voldoende. SIMAVI (Steun In Medische Aangelegenheden Voor Inheemsen) is voor 1949 een nieuwe actie begonnen. Vindt U het erg, wanneer wij voor één keer in een redactioneel artikel vragen menslie vend werk te steunen? U kunt dat doen door lid te worden van SIMAVI: minimum f 2.50 per jaar. U kunt ook een willekeurig bedrag overmaken op postrekening van SIMAVI te Haarlem, no. 12 8 8 4 7. U helpt daarmee de in heemse bevolking en neemt zonder moeite een deel van de taak op Uw schouders, die de Nederlandse dokto ren, verpleegsters en verplegers in de tropen zo ontzettend zwaar valt, juist omdat de hulpmiddelen ontbreken. Franz von Papen, vice-kanselier var, het Derde Rijk, is gister te Neurenberg ▼oor een Duits bof van beroep inzake de zuivering verschenen. Von Papen, die in 1946 door het in ternationaal tribunaal werd vrijgespro ken en later door een Duitse rechtbank veroordeeld werd tot acht jaar interne ring, verklaarde thans voor het hof van beroep: „Hitier was het s0°rt man, waarnaar we hadden uitgezien, doch hij heeft zijn beloften niet gehouden. Of schoon ik niet kan zeggen, dat hij mij fascineerde, heeft hij me toch zeker misleid". Verder brandmerkte Von Papen Hit. Ier als de grootste misdadiger van alle tijden, doch hij gaf toe zich niet tegen hem verzet te hebben omdat hy geloof de in Hitiers bewering, dat Ondanks de revolutionnaire aard van de beweging de ware vrede door evolutie te voor schijn zou komen. Gezamenlijke actie van de niet-nazi. gezinden tegen Hitiers regering was vO] gens Von Papen onmogelijk nadat her leger, na de verwijdering van de gene raals Fritsch en Von Blomberg, geheel aan Hitier ondergeschikt was- geworden Tijdens het regiem van Hitier was nim mer gedacht over eventuele vorming van een Duitse regering in ballingschap De in de overvolle rechtszaal aanwe zige Duitsers riepen „bravo" en applau. disseerden, toen Von Papen verklaarde, aanbiedingen voor verblijf in het bui tenland tijdens de oorlog te hebben af. geslagen omdat het Duitse volk hem anders ervan bpschuldigd zou hebben het zinkende schfp te hebben verlaten. Von Papen zeide, dat hem de gelegen heid geboden was in Turkije te blij ven toen hij door Von Ribbentrop in 1944 naar Duitsland werd teruggeroe pen. DE HOND De bus stopt. Een tweetal passagiers worstelt moeizaam naar binnen. Een dame met een hond. De dame zou in een normaal geval niet de aandacht hebben getrokken. Dat ze het nu wei doet is alleen de oorzaak van de hond. Stel u voor een mormel, zo weldoor voed, dat er op het eerste gezicht twij fel Ontstaat of het een gemest lam is of een hond. Het beest loopt niet, het waggelt en schommelt door de bus. Het snuffelt aan de passagiers, stelt buiten sporig veel belang in de kuiten van de conductrice, die deze attentie niet weet te waarderen en begint dan bij de rei zigers op te springen. Aangezien de poten omvangrijk en modderig zijn. wordt deze poging tot toenadering in bijna alle gevallen toor, mg afgewezen. De hond wordt er niet door teruggeschrikt en de dame schijnt niets te merken. Als er nieuwe passagiers instappen, posteert het beest zich precies in het looppad en verspert trouwend, de hond snuffelt en heeft ne« ging om tegen hen op te springen, de dame, die kennelijk de eigenaresse van de hond is. merkt niets en ziet niets. Gelukkig dat alle passagiers in de bus_ sen geen hondjes mee hebben en zich van de rest niets aantrekken. De oefenmeester van het Nederland se elftal. Tommy Sneddon heeft er de brui aan gegeven. Hij was naar ons land gekomen in de hoop er een mooie smijt centen over te houden, maar het is hem blijkbaar niet meegevallen. Hij heeft tenminste verklaard, dat hij in Schotland veel voordeliger onder dak kon komen. Hij heeft het ook slecht getroffen. In de drie maanden dat hij hier is geweest is net alles een zooi duurder geworden. Zou hij misschien de gulden toeslag ook nog niet hebben gehad? Het zou Ons niet verwonderen. Anders was hij hier allicht nog wel ge. bleven. In Amsterdam stopte een dezer avon den aan de Admiraal de Ruyterweg 'n auto. Er was een zakje met zilverkor- rels uitgevallen, die over de straat rol„ den. De talrijke voorbijgangers dachten aan Sinterklaas en begonnen de zilved ren pepernoten haastig op te rapend Een agent kwam aansnellen, waarop de auto ras verdween. Alleen een der in zittenden bleef achter en trachtte te red den, wat te redden viel. Het bleek een smokkelaar in zilver te zijn. Inmiddels was bet publiek met het grootste deel op stap. Naar wy vernemen zo onge veer een kilogram. De Engelsen te Londen hebben ge protesteerd in Hyde Park tegen wat zij noemen de koloniale onderdrukking van Indonesië door Nederland. We schamen ons er natuurlijk diep over. Over die onderdrukking dan wel te verstaan. Maar toch doen al die protesten en ai die grote woorden ons een beetje zon derling aan. De Engelsen protesteren. Maar als we ons goed herinneren heb ben ze een bepaald verleden en heeft ook het Britse imperium tegenwoordig nog wej enkele moeilijkheden. Ameri ka haalt een grote waffel op, maar heeft Amerika het ten opzichte van haar eigen onderdanen zo best afge schoten? En dan der Dritte im Bunde, Rus land? Valt er ook ten aanzien van Rus. land niet een en ander op te merken, wanneer de Russische buitenlandse po litiek ten opzichte van andere volken zou worden besproken. Neen, al die be togiugen zijn voor ons natuurlijk zeer onaangenaam, maar toch kunnen we ons niet onttrekken aan de gedachte, dat het niet zo erg slecht zou zijn, als men eens in eigen boezem tastte. oN Jean Vaubaron bewijst zijn onschuld doo* XAvIkR Ot MONIÉPIN 91). Uit die staat van bewusteloosheid werd hij ge wekt door een gevoel van frisheid en tevens van bran dende hitte. Zijn voorhoofd was ijskoud, zijn keel brandde. De oorzaak daarvan was een man met oen grijze baard die naast hem neergeknield was en zijn voorhoofd met ten natte do-k vochtig maake en hem enige druppels brandewijn uit een kleine veldfles in z\jn mond goot. Op enige schreden afstands stond een lange wagen bespannen met een mager paard, terwijl een grote hond zich op de weg had uitgestrekt. Welnu arme jongen, vroeg de man, toen hij zag dat Paul de ogen open deed, gaat hét beter? Hij liet zich door Vaubaron in de wagon helpen, die hem zorgvuldig zijn hoofd op een bos stro deed neer leggen, zeggende: Slaap maar als ge kunt, dat zal u goed doen, dooh dring niet te veel door naar achteren dat is alles wat ik u te verzoeken heb, want al wat ik Maar ja, u moet maar rekenen, dat Is nu weer eens dwars door de lens be„ keken. De politie te Calcutta heeft traangas- bommen gebruikt om een optocht van vluchtelingen uit elkaar te jagen, die hun wensen aan Pandit NehrOe ken baar wilden maken. Zou dat misschien ook ter sprake komen op de conferentie te New Delhi? In Berlijn is officieel medegedeeld, dat de Britse regering niet meer zal voldoen aan verzoeken van buitenland se mogendheden om uitlevering uit de Britse zone van beweerde oorlogsmisda digers of collaborateurs. Hetgeen dus betekent, dat als er nog van die lieden zijn, die tussen de mazen van het net zijn doorgeslipt, en wij twijfelen er niet aan. of er zijn er nog heel wat, dat ze zich dan in de Britse zone tamelijk rus. tig kunnen voelen. Tenzij ze door de Britten zelf zouden worden vervolgd Is dat niet het geval dan voorzien we, dat vele van die scribenten Zelfs zullen trachten naar de Britse zone te komen. In België schijnen ook alle huwelij ken niet helemaal volmaakt te zijn. In de loop van het vorig jaar zyn ruim zesduizend verzoeken tot echtscheiding ingediend. Er zijn in het zelfde jaar ruim zevenduizend verzoeken toegewe_ zen. Er wordt niet bij vermeld van wie de verzoeken uitgingen. Welk een zee van leed ligt er echter in deze simpele cijfers besloten. Niet alleen, dat er ontzaglijk veel huiselijk leed aan voorafgegaan is, rftaar we denken ook met deernis aan Bet lot van de duizenden kinderen, die door een scheiding getroffen worden. Wat is een oorlog toch een heerlijk bedrijf. Niet slechts omdat men er hele landstreken mee kan veroveren, maar er is ook een heerlijke opruiming ge houden onder de overtollige scheeps, ruimte. Duikers hebben alleen in de Noord- en de Oostzee niet minder dan 500 wrakken van schepen opgespoord, die gedurende de oorlog tot zinken zijn gebracht. Wie was dat ook al weer voor de oorlog, die zulk een groot, scheepse campagne voerde om de werkloosheid te beteugelen, door op zijn tijd eens grote hoeveelheden ma teriaal te verwoesten? Was het niet een zekere meneer Sickesz? Nou er is een en ander verwoest. Wat dat betreft heeft hij zijn zin gekregen. Was het echter maar zonder oorlog gebeurd. Dat was nog wel zo prettig geweest. Zou Sickesz toch nog gelijk hebben? Gespannen toestand in Zuid-ltalië De sociale beroering vindt voortgang in Zuld-Italië waar in acht gemeenten irr de provincie Potenza de algemene staking is uitgeroepen, uit' solidariteit met de werklozen en de landarbeiders. Te Rionero ontsnapte de secretaris van de arbeidsbeurs aan twee schoten, die op hem werden afgevuurd. De toe,- stand is in die streek zeer gespannen. De textielarbeiders in Napels zullen morgen gedurende 24 uur het werk sta ken, uit protest tegen de ontslagenen in die nijverheidstak. ONGEREGELDHEDEN IN CALCUTTA Nadat Dinsdag by een demonstratie van studenten voor het universiteitsge bouw te Calcutta, uit Protest tegen het uiteenjagen van een optocht van vluch telingen uit Oost-Bengalen (Pakistan) door de politie, vier mensen zijn ge dood en een zestien taj gewond, door dat de politie begon te vuren, heeft de politie Woensdag opnieuw het vuur geopend op optochten van studenten, die naar het lijkenhuis trokken waar de lichamen van de Dinsdag omgeko menen waren ondergebracht. Een 30 personen zouden zijn gewond. Men zei, dat de demonstraties geleid waren door het onder communistische invloed staande studentenverbond. bet Personeel uit te betalen. Hij vroeg een subsidie aan om wachtgelden Uit te kunnen betalen. In werkelijkheid evenwel liet hij doorwerken aan de fabricatie van nood kacheltjes, carbjdlantaarns en dergelijke artikelen die toen zeer in trek waren. In 1945 declareerde hij aan de ge meente Amsterdam een bedrag van f 35000 als uitbetaald wachtgeld. De uitbetalingen van Economische Zaken liepen over de gemeente. Hij leverde de voorgeschreven staten in over de Periode- van 15 September 1944 tot 8 Juni 1945. In werkelijkheid declareer de hij de uitbetaalde lonen. Een onderzoek heeft thans de ware gang van zaken aan het licht gebracht. Contact tussen Nederlandse en Ierse boeren In Nederland bevindt zich momenteel een tweetal Ierse boeren, William Ca. roü en Paddy Kehoe. die hierheen zyn gekomen om contact op te nemen met Nederlandse collega's, hun werkwijze te bestuderen en hen op de hoogte te brengen met de gebruiken van de Ierse boerenbedrijven. Het ligt voorts in hun bedoeling te komen tot een geregelde uitwisseling van Nederlandse en Ierse boeren. De Ierse minister van Land bouw, James Eillon, heeft hun een brief aan de Nederlandse autoritteiten medegegeven, waarin hij mededeelt, dat Ierland gaarne bereid is „alle Neder landse boeren voor studie in Ierland op te nemen, die daarvoor belangstel ling hebben". Handige v.ouwbladen Dure zuidvruchten In diverse winkels in de grote steden werden rozijnen, vijgen en dadels ver_ kocht, vaak tegen een prijs van f 2.50 k f 3.per pond. Bij Onderzoek naar de herkomst van deze artikelen kwam aan het licht, dat een drietal grossiers in groenten en fruit een frauduleuze handel in zuidvruchten had opgezet. Voor hun rekening werd een tiental vrachten van deze uit België clandestien ingevoerde producten per auto uit het Zuiden des lands gehaald en met een zoet.winstje aan verschillende afnemers voornamelijk winkeliers, verkocht. In totaal was voor ruim f 28000 aan zuidvruchten gekocht en voor ca f 45Ó00 aan winkeliers doorverkocht De ver voerders ontvingen Per vracht f 300. Tegen de grossiers, hun medewerkers en diverse winkeliers werd Proces ver baal opgemaakt Er konden 266 kg amandelen, 65 kg gepelde hazelnoten en 93 pakken rozijnen, vijgen en dadels In beslag worden genomen. Hij trachtte het rijk op te lichten De Amsterdamse recherche heeft een 46-jarige directeur van een radiatoren- fabriek aangehouden, die gepoogd heeft door middel van valsheid in geschrif ten het Departement van Economische Zaken voor f 35000 op te lichten. In 1944 gaf hij voor wegens slapte in het bedrijf niet langer in staat te zün worden er nog steeds door de Commis sie voor Huishoudelijke- en gezins. voorlichting in Den Haag uitgegeven voor enkele centen. Wenken op huis houdelijk gebied, om uw kinderen pret tig bezig te houden en nog 'n heleboel meer. Wenken, die hun centen ruim schoots opbrengen als u de moeite neemt ze te bestellen by de commissie (adres Koninginnegracht 42, postreke ning 305641). Er kwam een complete serie met de post. gistermorgen: spelletjes voor kin deren van 815 jaar, vleesjus en .hoe die te vervangen, knopen en knoops gaten, kraagjes en biesjes, welk speel goed kiezen we voor ons kind en zo r.og een stuk of wat. Handige vouw. bladen, die u móet bestellen. U kunt dat ook per brief doen een postzegel van 5 ct. bijsluiten voor elke gewenste wenk! ZATERDAG 22 JANUARI 1949 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram.muziek; 9.00 Kamermuziek; 10.15 Muziek houdt fit!; 11.00 De Zonnebloem; 11;45 Schoolradio 12.33 Lichte orkestwerken; 13.00 Ned. Strijdkrachten; 13.30 Gram.piaten; 13.50 Film en toneel; 14.40 Röntgen-kwartet; 15.10 Muziekcursus; 15.30 Koorzang; 16.00 Musette-klanken; 16.30 De schoon heid van het Gregoriaans; 17 00 De Wigwam; 18.00 Volksliederen; 18.30 N. Strijdkrachten; 19.00 en 20.00 Nieuws; 20.12 Lichtbaken; 21.00 Negen heit de klok; 22.00 Weekend-serenade; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8 00 Nieuws; 7.15 en 8.13 Gram.piaten; 9.35 Balletmuziek; 10.00 Morgenwijding; 10.35 Camera Obscura; 11.40 Vioolreqi- tal; 12.00 Ramblers; 12.33 Negro-spirl- tuals; 13.00 Nieuws; 13.20 Vincentino; 14.00 Het Nederlandse lied; 14.20 Mu- setfe-klanken; 15.00 Gronings halfuur tje; 15.35 RadiO-Philharmonisch orkest; 16.35 Gram.muziek; 17 00 Nieuws van de platenmarkt; 17.30 Om en nabij de twintig; 18.00 Nieuws; 18.15 Populair programma; 19.00 Artistieke staalkaart; 20.00 Nieuws; 20.15 Promenade-orkest; 21.15 De winkel van Sinkel; 22.00 Vin- dobona-schrammeTn; 22.25 De mens en zijn liefhebberijen; 23.00 Nieuws. bezit, mijn broodwinning, mijn wassenbeelden liggen daar en wassenbeelden zyn broos. Daarna nam de man met de wassenbeelden zijn paard by de teugel en ging langzaam voort. Zo had dan het toeval de vader en de geliefde van Blanche Vaubaron verenigd. Rodille en Fritz Horner vrezende de nieuwsgierigheid der naburige bewoners op te wekken, lieten drie of vier dagen voorbijgaan, voordat zij met de uitvoering begon nen van hun geheimzinnig voornemen. Rodille gebruikte die tijd om zich de nodige gereed schappen aan te schaffen, om de muren te kunnen door breken en opgravingen te doen. De vierde dag zei Rodille tot de magnetiseur: Het moet vanavond geschieden. Goed, sprak Horner. De avond kwam. Zacht en kalm rees de maan aan de hemel. De twee deelgeno en wachtten tot middernacht. Toen sprak Rodille, die sinds enige tijd het meisje met de grootste zachtheid behandelde Blanche aldus aan: Het schone weer lokt ons tot een wandeling uit, maar wy kunnen u hier niet alleen laten. Wilt gij met ons meegaan mijn' kind? Ik wil wel, sprak Blanche, waar gaan wij heen? Och niet ver van hier. naar de heuvel. Het blauw achtig schijnsel der maan moet een heerlijk effect in de ruïne maken. Doe spoedig een sjawl om, knoop de doek om uw hoofd en dan gaan wij. Blanche verwonderde zich wel een weinig over de dichterlijke denkbeelden van Rodille, maar daarin was in elk geval niets wat haar verontrusten kon. Zij kleedde zich dus spoedig aan en volgde de beide man nen, die de heuvel beklommen en zich spoedig boven het plateau bevonden. Zij gingen verder tot een plaats, die geheel met strui ken begroeid was, doch minder met puin bedekt dan het overig gedeelte van het plateau. Naar alle waarschijnlijkheid moest deze plaats vroeger het voorplein geweest zijn. Een groot blok graniet bevond zich in het midden. Ga zitten, zei Horner tot het meisje en wees op de steen. Blanche gehoorzaamde lijdelijk. De magnetiseur ver volgde: En nu: Slaap! Ach, stamelde, het arme kind, hebt gij mij daarom hierheen gebracht? -- Slaap! herhaalde Horner, ik wil het! en hij legde zijn hand op Blanche's hoofd. Terstond sloten zich haar ogen en spoedig was zij hel derziende. Daarop sprak hij: Zie om u heen. Ik zie, antwoordde Blanche. Herkent gij de plaats waar ge u bevindt? Ja. Wanneer hebt gij haar vroèger gezien? Enige dagen geleden toen gij mij bevolen hebt te zien. Herinnert gij u de bijzonderheden nog van deze ruïne? Blanche aarzelde een ogenblik, voordat zij antwoord de. Blijkbaar had haar geheugen een moeil'jke arbeid ta verrichten; haar gelaat gaf dit duidelijk t« kennen. Ein delijk klaarde het op en zij antwoordde zacht: Ik herinner het mij, Wat ia er onder onze voeten in da ingewanden van deze heuvel? Gemetselde onderaardse gewelven, En in die gewelven? Een onnoemelijk grote schat. Is de ingang van de geheime gang hier dichi bij? Nee. Waar dan? Aan het andere eind van het plateau. Ziet gij hem? Ja. Geleid ons. Blanche stond op. Het was voor de eerste maal dat Rooille on haar in magnetische slaap zagen lopen. Beiden bes-Houw den haar met de grootste nieuwsgierigheid (Wordt ve.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3