Ikmaaidei' Er is een nieuwe resolutie, maar Veiligheidsraad stemde niet 5' JAARGANG 1440 ZATERDAG 22 JAN. 1949 Ontploffing aan boord van ark te Amsterdam: 5 doden Maatregelen ter bestrijding van werkloosheid in de toekomst Tsjiang Kai Tsjek heeft Nanking verlaten Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich. ten 18 ct. By contract aajizienlijke korting. Verantw. redacteur-. J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudeqracht Tel R 2200 3971» C. v. G. D. wordt „Commissie van de Ver. Naties voor Indonesië" De delegaties van de Ver. Staten, Cuba, Noorwegen en China hebben gister een resolutie van zes punten ingediend, voorafgegaan door een aantal overwegingen, die tot de samenstelling van de resolutie hebben geleid. De belangrijkste passage ui» deze overwegingen ie we!, dat de samenstellers concluderen, dat een blijvende bezetting van het Republikeinse gebisd-.doór Ned. strijdkrachten Onverenigbaar is m?*t liet herstel var do goede betrek kingen tussen de partijen en dat.de resoluties van 24 en 28 D :ce>nber 1948 niet volledig zijn nagekomen De resolutie komt in hoofdzaken overeen met de ontwerpresolutie, waar van de inhoud gister is gepubliceerd. P u n t 1 behelst een beroep op Ne. derland om de militaire operaties en op de Republiek om de guerrjlla-ac- tiviteit te staken en vervolgens samen te werken in het gehele hierbij be. trokken gebied. Punt 2 doet een beroep op Neder land de politieke gevangenen vrij te laten en hen door terugkeer in Djokja de gelegenheid te verschaffen aan de uitvoering van de in punt 1 genoemde verplichtingen mee te werken. Punt 3 dringt aan op spoedige on derhandelingen om te komen tot dc souvereine VSI (met hulp van de in punt 4 genoemde ..Commissie van de Ver. Naties voor Indonesië") op basis van de „Renville"- en Linggadjati. overeenkomsten. De instelling van de federale interimregering zou dan niet later dan 15 Maart a.s. plant? dienen te vinden, de verkiezing voor een constituerende vergadering zou vol. too:d. moeten zijn op 1 October 1949 en de overgang van de souvereiniteit op de Ver. Staten van Indonesië zou zo spoedig mogelijk en in ieder geval vóór 1 Juli 1950 moeten plaats vinden. VERLIESLIJST De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verlie zen zijn gerapporteerd in Indonesië. Kon. Marine: Mar. III W. T. de Boer uif Amsterdam. Kon. Landmacht: Sold. H. J. Lich tenberg uit Velp; sold. C. Borger uit Arnhem; sold. J. van Moorsel uit Putten (Gldsold. P. L. Schuurmans uit Sittard; sold. A. Veenman uit Zaan dam; sold. C. Bergman uit Genemui- den; huzaar A J. Broekmaat uit Bathem; sold. A. Hoogerdijk uit Bui. tenozrg (Inl.) Wachtmeester O. Ponsen uit Winchester <E); sold. J. C. v. d. Weijde uit Dreischor; sold. P. Wiel- houiyer uit Rotterdam; sold. J. Dene. mint uit Den Haag; sold. N. P. Ob- dam uit Lisse; serg. S Goudswaard uit Oud Beijerland; sold. F, J. J. Theissen uit Amsterdam; sold. J. Th. Veldman uit Amsterdam; sold. Th. G. D. Wanders uit Nijmegen; sold. H. F v. d. Zelm uit Sassenbeim; sold. W. Dijkman uit Haarlemmermeer. Kon. Ned. Ind. Leger: Korp. J. Brinkman en sold. J J. Bout, afkom, stig uit Indonesië. meer; hij kon het niet meer-' Geen mens kon hem helpen. Maar opeens was daar in zijn leven God! Hoe? Dat vertelt hij niet. maar Hij was er in dit mensen bestaan. en het mensenkind wist het! Wat wist hy? Dit: er is een Helper; Ik heb een Helper! ..Mijn hulp js van de Heer, die hemel en aarde gemaakt heeft!" Hoe is het mogelijk?! De Almachtige God heeft zich neergebogen tot een nietig mens. Hij heeft zyn reddende hand uitgestoken om dit mensenkind te grijpen en te redden, en te stellen in zijn hoede en onder zijn veilige bescher Punt 4 bepaalt, da- dc'CvGD voor taan bekend zal staar, als Commissie van dc Ver. Naties voor Indoni en geeft écn ct-<>ram:ng van de bevoegd» heden, die uitgebreider zijn. dan die van de CvGD. P u n t 5 vraagt de secr.-generaal der VN de werkzaamheden van de com. mir.de door verstrekking van een staf, geldmiddelen e.d, mogelijk .te maken Punt 6 doet een beroep op de Ned regering en die van de Republiek me de to werken tot volledige nakoming van de bepalingen van de resolutie. Vervolg a.s. Dinsdag Tijdens de vergadering van gister, avond voerde eerst de Belgische af gevaardigde het woord en daarna Dr. Jessup (V.S.), die verklaarde dat hot noodzakelijk is da* de Raad de po sitie van éér, der partijen (de Repu bliek) tracht te herstellen tot een punt, waarop bona fide onderhandelingen weer mogelijk zijn. Dr. van Royen be„ hield zich het recht voor later op ze- kere punten commentaar te leveren. Nadat de Rus Malik eer. scherpe uit val had gedaan tegen de andere le den van de Raad en Nederland werd de zitting verdaagd tot Dinsdag a.s om 21 uur Ned. tijd. 52 Spanjaarden stonden vandaag te Ocana, 60 km ten Z.D. van Madrid, voor een krijgsraad. Zij werden be schuldigd van aanslagen op de vei ligheid van de staat. GISTERMORGEN omstreeks half negen heeft een ontploffing aan boord van een kantoorark van de bergingsfirma Van den Akker uit Rotterdam, liggend nabij de terreinen van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij aan het IJ. vijf doden geëist. Aan boord van de ark bevond zich een hoe veelheid van drie kg. springgelatine, die normaal bewaard werd in een bootje, dat op 50 meter afstand van de ark lag. Donderdagavond was de springgelatine aan boord gebracht Vrijdagmorgen ontplofte het kwaad aardige goedje met de noodlottige gevolgen. BIJ de ramp zijn om het leven ge komen drie duikers, de 26-jarige W. Schobbe uit Rotterdam, de 40-jarige K. Lips uif Sliedrecht en G. Bos uit Rotterdam, de 56_jarige magazijnmees ter D. Koning uit Amsterdam en de 19-jarige signaalhouder W. Oussoren, eveneens uit de hoofdstad. Deze laat ste was niet op slag dood, doch over leed vrij spoedig ;n het Binnengast huis. De 68-jarige J. de B. uif Utrecht werd licht gewond: hij is de enige overlevende. Een zevende aanwezige had enkele minuten voor de explosie de ark verlaten. ENORME RAVAGE De explosie, die tot ver in Amster dam te horen was, heeft een enorme verwoesting aangericht. Er werd een groot gat in de ark geslagen, zodat er een drijvende bok aan te pas moest komen om het schip boven water te houden. Het interieur werd volkomen verwoest en 2/2 uur na de explosie, om 11 uur dus. was het nog niet met zekerheid te zeggen hoeveel doden er waren. Het feit, dat een enkele dagen geleden met radiotelefonie uitgeruste boot van de havenpolitie de plaats van het ongeluk terstond bereikte maakte, dat geneeskundige hulp in de kortst mogelijke tijd aanwezig was. Het ter rein van de A.DM. werd geheel afge zet, zodat pers, familieleden en belang stellenden op een afstand de bergings maatregelen moesten gadeslaan. Hoe het mogelijk is, dat de ontplof fing zich kon voordoen is nog een raadsel. De zes mannen waren in de ark bijeengekomen om een boterham te eten en zaten rond de kachel ge schaard. De explosie moef van ont zettende kracht zijn geweest, wat wel licht mede veroorzaakt is door het feit dat de explosieven in een kleine .af gesloten ruimte zijn ontploft. Regering is paraat: Met het oog op de mogelijkheid, dat ons land door de wisselingen in de conjunctuur nog weer eeng zal worden bedreigd door massawerkloosheid, heeft de regering besloten reeds thans maatregelen voor te bereiden, die ln Werking kunnen worden gesteld, indien onverhoop» opnieuw tekenen van een conjunctuuromslag voelbaar zouden worden. Vertrek, dat gelijk staat met aftreden Tsjiang Kai Tsjek. de Chinese president, die al meer dan 25 jaar politiek en militair leider van een vijfde gedeelte der bevolking van de aarde is, heeft gistermorgen zijn hoofdstad Nanking verlaten. Hoewel aanvankelijk algemeen werd verwacht, dat na het vertrek het aftreden van de president zou worden bekend gemaakt is dit nog uitgebleven. Er werd verklaard, dat er „van een onderbreking van zijn officiële werkzaamheden" sprake is. Tsjiang zou de graven van zijn voorouders op Formosa gaan bezoeken en daar mogelijk een vacantie doorbrengen. Geestelijk leven Het nieuwe begin „Vanwaar zal mijn hulp komen? „Mijn hulp jS van de Heer!" Psalm 121lb en 2a Er zijn telkens in het mensenleven momenten, waarop we het gevoel heb ben aan een nieuw begin te staan. Een nieuw begin1- Wat klinkt dat blij! Daar is iets in van vreugde en kracht, van licht en leven! Ik zie in gedachten een jong moedertje met een stralend gezicht gebogen staan over het wiegje van haar eersteling. Of'. daar stapt min of meer zelfbewust m'n jongen naar de HBS, vo0r het eerst! Of ergens anders heeft een man of vrouw na veel mislukking een nieuwe kans gekregen. Het nieuwe begin! Het einde heeft iets aan zich van de dood. Het begin, het nieuwe begin heeft iets aan zich van de dood. Het begin, het nieuwe begin heeft iets aan Zich van het leven! Er is niets in van de belofte, de belofte van de hemel en de nieuwe aarde! Het oude is voorbij gegaan, zie. het is alles nieuw gewor den! Het wiegekindje sluimert, onbewust van bet nieuwe begin, dat het zelf is, maar z'n moeder droomt haar drcom over dit kleine leventje. De jongen en hej meisje, de man en de Vrouw, ze aanvaarden vol idealen het nieuwe be gin, als eer; taak, als een avontuur, als «en strijd, als een waagstuk! Daar staat een mens vol verwachtin gen! Hij staat aan het nieuwe begin! Wat een mogelijkheden! Het zal gaan' De toekomst lokt! Het succes wenkt! Toch... straks komt de teleurstel ling, misschien wel de mislukking- „Vreugde verdoft, de glorie gaat voor hij!" Daar is de vaak zo harde en bit tere werkelijkheid van het mensenle ven. Daar is telkens opnieuw de gebro kenheid van wereld en mensenbestaan. De zonde en de onmacht; de schuld en het lot; de onherroepelijke gebonden heid aan deze beide. Zelfs al zou ons in onafgebroken reeks, op vaste tijden, een nieuw begin gegeven worden, eens komt het tijdstip, waarop het uit >s tr, het einde definitief! Wat is zó gezien het nieuwe begin in wezen toch armzalig. Kunnen we nog wel spreken van een nieuw begin? En dan torsen we niet bij elk z.g. nieuw begin de last van het oude met ons mee Van een verleden met zijn donkere vlekken, dat met geen mensenmogelijk beid ongedaan gemaakt kan worden? Wat blijft er zó over van de vreugde van het nieuwe begin? Is zó 't nieuwe wel een haar beter dan het oude? „Van waar zal mijn hulp komen?" Wie zal my helpen? ..Wie zal mij helpen?" Dat is de noodkreet, die opklinkt uit een ten on dergang gedoemde wereld, uit het men senbestaan. dat, ondanks alle nieuwe öegin, altijd weer breekt en neerstort >n de dood. „Wie zal mij helpen?" Is ten slotte' niet alles tevergeefs? Ons leven en Werken en zwoegen en slaven? Ons hopen en verwachten, onze verlangens en idealen? Wij werken! Waarvoor? Wi.) leven! Waarvoor? Wij sterven! Waar voor? De toekomst? Van ons en onze kinderen? Is wat wij toekomst noemen wel een toekomst? Ik geloof, dat zelfs de grootste optimist dat niet zal kunnen volhouden! Maar wat moeten wc dan? Zullen we dan maar trachten ervan te maken, wat er van te maken is? Of zullen we ons de oren toestoppen en oogkleppen aan doen'om toch vooral niet te horen of te zien, hoe erg het wel is om ons heen Jn de grote wereld? Zullen We onszelf maar wat voorpraten, of leven als die hopeloze mensen, waar Paulus het over heeft: „Laten we eten en drinken, want morgen sterven wy? We kunnen het doen. maar het helpt niet, want de vraag: „Wie zal mij hel pen?" laat zich op den duur niet ver dringen. Millioenen mensen op de we reld vragen dit,, schreeuwen uit hu-i nood: „Wie zal mij helpen?", en een antwoord hebben ze niet! En toch er is een antwoord en er is een Helper! Psalm 121 spreekt ervan Hier is een mens, in wiens leven het "wonder is gebeurd: Hij wist het niet GELDIG TOT HEDENAVOND MINDER WIND Matige, langs de Waddenkust krach tige, naar Zuid of Zuid-West draai ende wind. Aanvankelijk wisselend bewolkt met later toenemende bewol king en plaatselijk enige regen, voor. namelijk in het Westen van het land. ming. Dit mensenkind heeft in zijn leven waarschijnlijk meermalen een nieuw begin beleefd. Maar, wat hij nu beleeft, is voor hem: het nieuwe begin! Wij beleven ook telkens op velerlei wijze een nieuw begin. En tochniet dat wij beginnen is van doorslaggeven de en blijvende betekenis, maar dat andere: dat God begonnen is, de Heer, die hemel en aarde gemaakt heeft; dat God 't nieuwe begin geeft en gegeven heeft aan ons. 't Duidelijkst zien we dat in Jezus Christus In Jezus Christus heeft God ons leven geleefd en ons lot en on ze schuld gedragen. In alle nood en dood en godverlatenheid van ons men senbestaan is Hij ingegaan, opdat wij bevrijd zouden worden; opdat wij zou den leven; „opdat wij tot God genomen en nimmermeer van Hem verlaten zou den worden!" W. Wesseldijk. In verband daarmede is overgegaan tot instelling van een interdepartemen tale commissie voor werkgelegenheid waarin alle ministeries zijn vertegen woordigd, die op het voorkomen van werkloosheid Invloed kunnen uitoefe nen. Deze commissie zal over voorge nomen maatregelen regelmatig overleg plegen met de Stichting van de Arbeid. Als voorzitter is aangewezen mr dr A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het ministerie van sociale zaken. BOUWMEESTER VAN HAARLEMSE ST. BAVO OVERLEDEN In de late avond van Donderdag is te Meerssen by Maastricht in de ouderdom van 87 jaar overleden Ir. Jos Th. J. Cuypers, de bouwmeester van de St. Bavo-kathedraal in Haar lem, van de Amsterdamse effecten beurs en van vele kerken in Neder land, Onderzoek naar de Prestwick-ramp gesloten Gister, de tiende dag van het onder zoek naar de ramp met de „Nijmegen" verklaarde de vertegenwoordiger van het Britse ministerie van burgerlucht vaart, Leslie, dat de „Nijmegen" goed geladen en goed bemand was, zeer kun dig bestuurd werd en geen mechani sche gebreken had. Catriero.i, KLMraadsman, vroeg zich af o? hier van een verkeerd oordeel v. d. piloot of enkei en alleen van een kwestie van slechte inlichtingen aan de piloot sprake was. Het zou éven ver keerd zijn de veranwoordelijkheid op de schouders te leggen van een 18-J. knaap als op de schouders van een der ervarenste piloten, wiens lippen thans voor altijd gesloten zijn. 't Onderzoek heeft echter, zo'zeide mr CamcrOn, een gemis asngeoond van wat genoemd kan worden een beweeglijke en Snelle ver- biding tussen de meteorologisohe en operationele dienst Er heeft zich een opeenhoping van dwalingen voorgedaan waardoor Parmentïer zeer wel mislejd kan zijn geworden: indien de meteoro logische dienst die r.acht meer waarde had gehecht aan het belang van het doorzenden van de inlicbingen naar hej vliegtuig, dan zouden deze inlichtingen inderdaad doorgezonden zijn ..en zouden wij hier niet zijn geweest", aldus mr CamerOn. De vertegenwoordiger van 4c Britse minister van burgerluchtvaar, Camp bell, was het met deze verklaring ge heel oneens. Hij zei. dat het zelfs bij i de grootst mogelijke onnauwkeurigheid van de weerberichten niet te verklaren is waarom het vliegtuig zover Oostelijk afdwaalde en tegen de hoogspannings kabels vloog. Op 'n desbetreffende v-aag werd nog medegedeeld, dat er vermoedelijk geen bezwaar zal bestaan de tijdens de zit tingen beschikbaar gekomen documen ten tijdelijk aan Nederland af te staan als daar mogelijk een her-onderzoek wordt ingesteld Het Hof zal. nu de zitting gesloten is. een rapport samen stellen, dat t.z.t. aan de minister van burgerluchtvaart zal worden uiige bracht. Andere mogelijkheden worden ech ter ook genoemd. Tsjiang zou zich op de achtergrond willen houden, waardoor er een gelegenheid werd ge schapen met de communisten tot een compromis te komen. Het vertrek van de president volgde op koortsach tige besprekingen tussen tal van rege ringsinstanties. AFSCHEIDSBOODSCHAP Tsjiangs vertrek heeft gisteravond nog weer een ander aspect gekregen, toen hy in een „afscheidsboodschap" tot het Chinese volk verklaarde, dat het tot de verhoring van zijn „drin gendste gebeden" zou behoren, als de communisten uiteindelijk tot de er kenning zouden komen van <ie ernst van de toestand en Order zouden geven het vuren te staken, opdat er vredes onderhandelingen kunnen beginnen. Het presidentschap is intussen over gedragen aan vice-president Li Tsjoeng Yen en er gaan hardnekkige geruchten dat de Chinese regering heef; besloten af te treden. Tsjiang moet om af te tre den zyn voornemen kenbaar maken aan de Nat. Vergadering, die hem indertijd koos. Hij heeft dit niet gedaan. Wel ver liest hij ook door het tijdelijk neerleg gen van zijn functie het opperbevel over de nationalistische troepen. Waar nemers beoordelen de toestand zo, dat Tsjiangs vertrek het einde betekent van de Kwomintang-regering ln China. COMMUNISTEN WEIGEREN De radio van de Chinese communis ten heeft in „krachtige bewoordingen" de nationalistische oproep om het vu ren te staken als voorbereiding tot vre desonderhandelingen van de hand ge- Wezen. Verklaard v dat deze on redelijke oproep Vi - erhandelin- gen voor altijd Onmogelijk had ge maakt. Overvallen op Java eisen levens Aneta meldt, dat extremisten Woena dagavond een locomotief op de lijn MalangSurabaya hebben weggereden, nadat zij op een tussenstation 19 goede ren wagons en een rijtuig voor passa giers hadden afgekoppeld. Later lieten zij de locomotief als „spooktrein" ver der rijden, doch door omzetting van 'n wissel kon onheil worden voorkomen. De administrateur van een onderne ming op Oost-Java werd 17 Januari ge dood by een overval. Leden van de TNI beschoten Donderdagmorgen een legertruck op Oost Java. De chauffeur werd terstond gedood, terwijl de inzit tenden even later door mitrailleurs zwaar werden beschoten. Hierbij vielen zes doden en zeven zwaargewonden. De gesneuvelden waren alle leden van het marine-etablissement te Surabaya. Van ondernemingen nabij Djember zijn Woensdag drie Europeanen ontvoerd. MET GESTOLEN AUTO TEGEN BOOM GEREDEN EN GEDOOD Terwijl een garagehouder uit F^?r» de zich Donderdagavond in een ~afé te Epe bevond, stal de 22-jarige F, P. uit Nunspeet zijn voor het café staan de personenauto. Als een dolleman raasde hij er mede in de richting Apeldoorn, doch te Ernst, waar de weg een gevaarlijke bocht rr^rk- na. derde een tegenligger. P. -aaVte Bs macht over zijn stuur kwijt en terwijl de chauffeur van de tegenligger een botsing op het laatste ogenblik nog wist te vermijden, reed P in volle vaart tegen een boom. Zijn wagen werd practisch geheel vernield. Hij zelf werd zwaar gewond naar Apel doorn overgebracht, waar hij kort daarop is overleden. De „Gazet van Antwerpen" meldt, dat de 34-jarige Regina Seeldrayers de eerste Belgische blinde js, die het gezicht heeft teruggekregen dank zij een operatie aan het hoornvlies, enke le maanden geleden volgens Ameri kaanse metbode door dr. Weekers uit gevoerd te Luik. Het hoornvlies van beide ogen is weggenomen en vervan gen door dat van een onlangs overle den persoon. De Duitse grenspolitie- heeft in '48 40.000 personen gearresteerd die ille gaal uit de Sowjet-zóre de Amcri- kaanse-zóne wilden binnenkomen en 6800, die het omgekeerde probeerden. Met ingang van 1 Februari zal in Frankrijk de broodrantsoenering wor den opgeheven. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1