'Jte C Ikmaader 5e JAARGANG N° 1441 MAANDAG 24 JAN. 1949 „Laat het buitenland ons in Indonesische kwestie een beetje rust gunnen Resoluties eisen herstel van de Republiek Vredesonderhandelingen in het verschiet Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen ƒ0.30 per week f 1-25 per maand ƒ3.65 p. kwart, by vooral-betaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct Bij contract aanzienlijke korting Verantw. redacteur-. J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudearacht Tel R 2200 3971 Dr. Drees weer in ons land terug „Indien het buitenland ons in de Indonesische kwestie een beetje rust zou gunnen, geloven jhr. mr. Michiels Van Verduynen en ik. dat de wegen, die thans worden gevolgd en zijn uit gestippeld, de situatie in Indonesië tot wederzijdse tevredenheid zullen oplos sen". Deze mededeling was de kern van de verklaring, die dr. Drees aflegde tegenover de op Schiphol samengeko men Journalisten. In deze verklaring sprak hü zijn vreugde uit over het feit, dat de conferentie van de deel staten eenstemmig tot het besluit was gekomen, te trachten zelf tot over eenstemming te komen met de vei tegenwoordigers van de Republiek. „Ons werk in Batavia was het voor bereiden hiervan. Dat het houden van een gesprek met Hatta, hetgeen in het voornemen lag, mij niet is gelukt, is niet het gevolg van een weigering van Hatta om een onderhoud met mij te hebben, doch uitsluitend omdat Hatta deze bespreking gaarne op een andere plaas wilde houden en deze plalat? ons eerst bekend werd op het ogenblik dat wij op het punt stonden met het vliegtuig te vertrekken. Nu het zwaar tepunt van de besprekingen in Indo nesië ligt bij de Federalisten en de REPUBLIEK EN B.F.O De Republikeinse leiders te Prapat en op Bangka hebben besprekingen ee voerd met de vertegenwoordigers van het BFO. Het resudtaat van deze besprekingen ig nog niet bekend gemaakt. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de antwoorden van Sukarno, Hatte e.a. een punt van bespreking uitmaken on de eerstkomende vergadering van het BFO op 31 Januari. Volgens een p-woonlijfc betrouwbare bron te .vdhaven de op Su- matra geinte-'neede Republikeinse lei ders hun weigering met de Nederlan ders te onderhandelen over de vor ming van een federale interimrege ring. tenzij het Republikeins kabinet toestemming krijgt bijeen te komen en als regering wordt erkend. Marcel Cachin over oorlog of vrede Tijdens een persconferentie heeft J- Franse communist Marcel Cachin her innerd aan de overtuiging van presi dent Roosevelt en maas-schalk Stalin. dat het economische stelsel der Ver. Staten en dat der U.G.SR kunnen samengaan. ,J5r moet een druk zakenleven met de USSR tot stand worden gebracht. Ig het geen waarborg voor vrede, dat talrijke landen met de Sowjet.Unie handel drijven?", aldus Cachin. Hij ontkende dat hij op bevel van Moskou een nieuw vredesoffensief voert. „Ik heb namens mijn partij en uit eigen beweging gesproken. In het verleden is dit 'lief anders geweest" Op een vraag jn verband met het planMarshall antwoord Cachin. dat het aanbieden van belangrijke som men voor Europa's herstel „ongetwij feld een prachtig idee is", waarvan hij de waarde niet wil betwisten. „Men moet echter betreuren, dat aan die steun buitengwoon strenee en on aanvaardbare voorwaarden zijn ver_ bonden, bij voorbeeld de aan de Mar- shalllanden opgelegde voorwaarde geen communisten in hun regeringen op te nemen". DE TOESTAND VAN KOOS VORRINK Naar wij van de zijde van Aero Hol land ufcrnert n, is de toestand van de heer Koos Vorrink gestadig vooruit gaande. De temperatuur is normaal en de eetlust goed. Prof. dr. W. G. Sille- vis Smitt uit Utrecht was tevreden over de behandeling en de toestand van de patiënt. Prof. Sillevis Smitt vertrok Zondag naar Nederland. Republikeinen, js du ook niet zo be langrijk. Minister Drees Prees de bij zonder prettige samenwerking, die er is geweest tussen hem, jhr. mr. Mi chiels van Verduynen, de heren de Pont. Blom en dr. Beel. Het weder zijdse begrip tussen Batavia en Den Haag is hierdoor in hoge mate bevor derd. Het plan bestaat niet, dat ik zelf spoedig weer naar Batavia zal gaan Dit ligt niet zozeer op mijn weg, hoe wel ik niet wil zeggen, dat dit uit gesloten is". „De feitelijke instelling van een in terim regering verwacht ik spoedig" zo zeide dr. Drees. HET KONINKLIJK GEZBR NAAR TIROL H. M. de Koningin met de Prinsesjes en K. H. Prins Bernhard zullen binnenkort naar Tirol. gaan om een korte vacantie te nemen te Sankt Anton am Arlberg. Overzicht van deze tussen de berg en gelegen winterbadplaats. AVEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Voor het Noordwesten van het land half tot zwaar bewolkt met later op de dag plaatselijk enkele buien. Ma tige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Conferentie te New Delhi gesloten Geen organisatie naast de veiligheidsraad De bijeenkomst van de Aziatische volken te New Delhi is achter de rug en geëindigd met de aanneming van een drietal resoluties, die vrijwel pa rallel lopen met de ontwerp resolutie die een onderwerp van bespreking zal uitmaken in de as. vergadering van de Veiligheidsraad. In der resolutie wordt geëist: Vrijlating van alle politieke republi keinse gevangenen; Herstel van de Republikeinse regering in haar functie te Djokja; Onmiddellijke terugtrek king van de Nederlandse troepen uit Djokja en geleidelijke terugtrekking van de troepen uit andere. Republi- kinen gebieden. Deze terugtrekking zou onder toezicht van de Commissie van Goede Diensten moten geschieden en voor 15 Maart voltooid zijn. Op dezelfde datum zou het Repu- blikeinsé gebied op Java, Sumatra en Madura weer geheel onder Republi keins toezicht moeten komen. Eveneens moet voor 15 Maart een interimregering zijn gevormd waarin de Republiek en de andere deelstaten vertegenwoordigd zijn. Deze interimregering zal volledige souvereiniteit moeten hebben, ook over haar gewapende macht. 1 October as. zullen verkiezingen moeten worden gehouden en 1 Januari 1950 zal de macht over geheel Indone sië aan een souvereine Indonesische regering moeten worden overgedra gen. De Veiligheidsraad wordt verzocht om indien een van de betrokken par tijen niet handelt overeenkomstig de aanbevelingen die krachtens deze re solutie wordt gedaan, alle mogelijke maatregelen te willen nemen. Brief van Pandit Nehroe Pandit Nehroe heeft in een uitvoe rig schrijven deze resolutie ter kennis gebracht van de Veiligheidsraad. In dit schrijven wordt gezegd, dat de conferentie niet bijeen is geweest om resoluties aan te némen, maar ook im ze tot het eindè toe te vólgen. Pandit Nehroe legde er de nadruk op, dat de conferentie niet moést wor den beschouwd als een poging om de Veiligheidsraad te doorkruisen. Wij willen geen vijandigheid demon streren tegen een of ander land of een groep van landen. Het doel van de samenkomst is de vrede en de samenwerking tussen de landen der wereld te bevorderen Het gezag van de Veiligheidsraad wordt door de conferentie ten vollë erkend en verzekerd wordt, dat de Aziatische landen, die een zeer groot deel van de wereldbevolking omvat ten, alle maatregelen door de Veilig heidsraad bevolen, zullen uitvoeren. Arrestaties te Bandoeng Volgens een mededeling van het AFP zijn op last van de generaal.majoor E. Engles te Bandoeng. vier Indone siërs gearresteerd, „die bekend staan om hun pro.Repubükeinse sympathie- en". Twee hunner zijn leden van het parlement der Negara Pasundan. In een proclamatie heeft generaal Egles bekend gemaakt, .-dat hij tot bepaalde arrestaties heeft moeten besluiten" uit een oogpunt van orde en rust en dat hij niet zal aarzelen, om, als de hand having van orde en rust. zulks eisen .nog strenger maatregelen te nemen, zonder rekening te houden met dege nen, die zich zouden verzetten tegen de uitvoering van zijn taak". Te Los Angeles is een heliocopter van de posterijen in een volle straat neergestort, kort na te zijn gestarr van het dak van het centrale postkantoor der stad. De piloot werd op slag ge dood. Guerilla in Indonesië Van militaire zijde wordt verklaard dat de sterkte van de guerilla troepen niet te schatten valt Men vermoedt dat de grootse troep ongeveer 800 man omvat. De guerilla's houden zich schuil in de bergen en in gebieden wair de Nederlandse militairen niet zijn doorgedrongen. De garnizoenen in de verschillende steden zijn uiteraard in de regel klein De afstand tussen de garnizoenen be draagt in de regel niet meer dan 30 k.m., terwijl de verbindingswegen on der voortdurende controle staan. Men kon niet verklaren hoe lang ret zou duren eer men deze activiteit de baas zou zijn. Veel hing daarbij af van de medewerking van de zijde der be volking. Toscanini heeft 6.000 dollar uit de Ver. Staten gezonden ter verdeling On der behoeftige Milanese Musici op a.s. Donderdag, de sterfdag van Verdi. Minister Stikker enfant terrible Minister Stikker heeft voor de ver tegenwoordigers der buitenlandse pers een rede gehouden waarin hij om. verklaarde, dat de thans bij de Veilig heidsraad ingediende resolutie de chaos in Indonesië en ln Nederland slechts groter zou maken. De Veiligheidsraad toont aldus de minister een ontstellend gebrek aan vertrouwen in de geestelijk krachten van het Westen. Het optreden van Amerika ging de minister veel te ver. Hij zei dat het er op leek dat Amerika de taak van Nederland in Indonesië wilde overne men tot de souvereine staten zouden zijn gevormd. Dat is wellicht niet de bedoeling van de ingediende resolutie maar het zou er in de praktijk op neerkomen. De wereldpers doet ons de eer aan dagelijks schandaalnieuws van ons op de voorpagina te zetten en ons voor te stellen als onderdrukkers en felle reactionnairen. Wij zullen ons door dat luide ge- schte: f v niet van onze weg laten af voeren, Nadat de minister fel van leer was getrokken tegen de haast die er vol gens sommige resoluties moet worden gemaakt met het houden van vrije verkiezingen in Indonesië en daarbij had gewezen op andere gebieden die in soortgelijke omstandigheden verke, ren, als Birma, de Phillipüren. India ea. en waar ook nog geen verkiezin gen waren gehouden, wees hij er op dat met al die termen als Republiek. Parlement, President e.d. voorzichtig moest zijn. daar Sukarno en de ove rige ministers niet door het volk zijn gekozen en Sukarno door de Jappen tot president is benoemd. „De wereld zal ge lild moeten hebben en ons niet dwingen ons werk halverwege op te .geven, waardoor de patiënt zonder me dische verzorging achter zou blijven na de pijnlijke operatie die onvermij. delijk was geworden". De oude Keizersstad gevallen De oude Chinese keizersstad Peiping is door de nationalistische troepen ontriumd. De communisten zullen voor lopig in overleg met nationalistische regerings.ambtenaren het bestuursap paraat laten functionneren. Er zijn in Peiping onderhandelingen gaande voor een afzonderlijke vrede tussen Noord-China en de communis ten. De communisten hebben verklaard de vrijheid van Godsdienst en de vei ligheid van in de stad achtergebleven regeringsambtenaren en buitenlandse consulaire vertegenwoordigers te zul len waarborgen. Officieel wordt meegedeeld, dat dc Chinese regering een uit vijf pr rsonen bestaande delegatie heeft samengesteld, die zal wor den belast met het voeren van 'vredesonderhandelingen met de communisten. Er werd overeen stemming bereikt over de plaats, waar de onderhandelingen zullen p'asts vinden. Tot Jcioer van deze delegatie is be noemd Sl.ao Li Tse, voormalig ambas sadeur te Moskou. Na bet vertrek van Tsjang Kai Tsjek is Li Tsjoeng Jen tot waarne mend president benoemd, die officieel heeft bekend gemaakt, dat de Chinese regering bereid is te onderhandelen over de door de communisten gestelde vogr waarden. Li Tsoeng Jen verklaarde in zijn aankondiging, dat de regering met de grootste oprechtheid en de grootste in spanning de zaak van de vrede zou bevorderen. Bij beloofde, dat de rege ring alle vredejbelemmeringen uij de weg zou ruimen. Alle maatregelen, die inmenging betekenden in de vrijheid van het volk en die in strijd waren met ae beginselen van democratie zou„ den met spoed worden afgeschaft of opgeschort. Li zeide bereid te zijn, zich uit de regering terug te trekken wanneer zijn hoofddoel, de vrede, was bereikt. Als de drank is in de man De 34 jarige melkbezorger C. V. B., te 's Gravenhage had de klanten in zijn wijk van melk voorzien en onge veer f 200 en een aantal boterbonnen ontvangen. In plaats van naar de zaak te gaan om af te rekenen, liet hij zijn melkwagen onbeheerd achter in de Van Hogendorpsttaat en trok naar Rot terdam, waar hij des avonds het geld opmaakte. Wat er precies met de boter bonnen is gebeurd, weet hij zich n»et te herinneren, doch hij vermoedt, dat hij deze, onder de invloed van geest rijk vocht, aan onbekenden heeft weg gegeven. De politie heeft hem gearre steerd en maakte procesverbaal tei zake van verduistering in dienstbetrek king tegen hem op. KONINKLIJKE FAMILIE NAAR TYROL Koningin Juliana zal in de maand Februari enige weken doorbrengen ln Sint Anton in Tyrol, zo werd hier ver nomen. De Koningin bracht als Krooprinses verse heidene wintervacanties in Oos tenrijk door. Koingin Juliana zal ver gezeld worden door ZKH Prins Bern hard en de prinsessen. ZO ALS MEN HET BEKIJKT Het Tsjechoslowaakse vakverbond heeft in een telegram aan het Wereld verbond van vakverenigingen de stap van de Amerikaanse,Engelse en Neder landse vakbonden veroordeeld. Het terugtrekken van deze vakbonden, al dus het telegram „toont dat hun leiders agenten van 't Amerikaanse imperia lisme zijn". VRIJ AMERIKA Politiecommissaris Harry Toy heeft aan de journalisten en fotografen der pers te Detroit verklaard, dat zij van nu af een verklaring moeten tekenen dat zij niet bij de comm. partij zijn aan gesloten teneinde van de politie legiti matiebewijzen te verkrijgen. OLIE IN HET ZUIDEN VAN SINAI Het Egiptische weekblad „Akbar el jom" meldt, dat te Wadi Feran, 250 km ten Zuiden van Suez in Sinai een oliebron is ontdekt, die naar raming 3.000 barrels per dag kan produceren. Volgens Amerikaanse deskundigen Is de olie zuiverder dan die van enige bron in het Midden Oosten. Volgens deze waarnemers heeft het gebied van het Suez—kanaaj rijke olielagen, die het tot een van de rijkste ollegebieden ku&nen maken. „FRANEKER" OOK OP SCHIPHOL Veel later, dan verwacht werd, ls de KLM Constellation „Franeker" on der commando Van Messel, gisteren op Schiphol geland. De „Franeker" was bijna gelijktijdig met de „Tilburg", waarin de heren Drees en Michiels van Verduynen de reis maakten, uit Indonesië vertrokken en werd Zatei dag reeds op Schiphol verwacht. Ge zagvoerder Van Messel besloot evenwel ook een landing op Malta te maken en daar te vernachten. Dientengevolge arriveerde de „Franeker" eerst gisteren om even over elven. Er was driedui zend kg post aan boord. Zes passa giers hadden de reis meegemaakt. GESTOLEN GOYA TERUGGEVONDEN Een zelfportret van Goya, van gr.ote waarde, dat 14 Jan. uit een museum te Agen, bij Bordeaux, werd gestolen, is door de Zwitserse politie ontdekt in een rol oude kranten toebehorend aan een man en een vrouw, die in een trein nabij Luzem zijn gearresteerd. De arrestatie is het resultaat van 'n week intensief speuren door de politie in geheel Europa, nadat de Franse pölitie het signalement van de vermoe delijke dieven had doorgegeven. DUITSE POLITICI NEMEN LES Twaalf Duitse politieke leiders uit de Westelijke zones en de Westerse sectoren van Berlijn worden Dinsdag te Londen verwacht. Zij zijn uitgeno digd door de „Society Hansardom het Britse parlementaire leven t« leren kennen. Deze politici die de voornaamste Duitse partijen vertegenwoordigen, zul len de debatten in het Lagerhuis by wonen. NAAR INDONESISCH VOORBEELD Soui, een Indiaan uit de provincie Quebec, is tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld wegens samenzwering aan en aansporing tot opstand. De 44 jarige Indiaan wilde „een Indiaanse ationale regering van Noord Amerika" vormen. Hij zette de Indianen tot on gehoorzaamheid jegens de „bleekge— zichten" aan en had reeds eDkele por te feuilles van zijn toekomstige kabinet verkocht. Sedert zes dagen 1« hij in hongerstaking. J. MARTIN VRAAGT pNTSLAG ALS KI M—DIRECTEUR De heer J. Martin heeft tegen 1 Aug. a.s. ontslag gevraagd als directeur van de KLM. Sinds 1 Mei 1921 was de heer Martin aan de KLM verbonden, gedurende de laatste «aien als direc teur vervoer. DREES De minister President is weer terug gekeerd-van zijn reis naar Indonesië en de Indonesische kwestie is nog niet opgelost. Er zullen slechts weinig men sen in Nederland zijn, die het anders hadden verwacht. Daarvoor is het con flict te ingewikkeld en is men te ver gegeaan. Een conflict als het onderha vige, waarin de wapenen hebben ge sproken en waarin gepoogd is een be staande macht te vernietigen, kan niet worden opgelost, door een bepaalde persoon naar Indonesië te sturen, zelf» ai is dez« persoon de heer Drees. Wie echter zou willen beweren, dat de reis van dr. Drees naar Indonesië tevergeefs is geweest, maakt zich schuldig aan een ongewettigd pessi msme. Er is zeker nog reden om de toekomst met zorg tegemoet te zien, maar w^ willen niet verhelen, dat de ze reis ons een hart onder de riem gestoken heeft. Wellicht heeft men niet ernstig ge noeg beseft, hoe ellendig de situatie in Indonesië wei f?ing worden, mede tengevolge van het feit, dat het er op geleek, alsof de Republiek plotseling als een zeepbel uiteenspatte en er van tegenstand nauwelijks gesproken kon worden. Met alle kracht kwam toen de stemming naar voren, dat de Republiek had afgedaan. We hebben de uitla tiug van „De Nieuwsgier" geciteerd. We hebben bet onderhoud van dr. Brouwer met Mohammed Hatta en Roem aangehaald, waarin deze zich liet ontvallen, dat volgens' de hoge vertegenwoordiger van de Kroon het bestaan van de Republiek en deszelfs jeiders problematisch werd gesteld. Het was de stemming van victorie. De overwinningsroes, die onvermijdelijk te een of anderer tijd door een kater zou zijn gevolgd. Deze Republiek, het moge sommige kringen nog zo Onaan genaam klinken, is niet meer weg vagen. Ondanks alle schijnoverwinnin gen zal de Republikeinse gedachte levend blijven. Wie deze gedachte r::et wil erkennen, is volkomen ongeschikt de oplossing van het Indonesische coo flist te vinden. Eenstreven om b.v. ook Mohammed Hatta niet meer te willen aanvaarden om mee te spreken, werd aan de dag gelegd door de heer Romme, de leider van de KVP, die ook deze figuur niet meer acceptabel achtte. Het is de grote verdienste van dr. Drees geweest, da hij deze pogingen een radicaal halt heeft toegeroepen, niet alleen door het onderhoud, dat hij met Shjarir en Su porno heeft gehad, maar ook door de verklaring, dat het alleen het tekort aan tijd is gewees. dat heeft verooi zaakt. dat hij geen onderhoud met Hatta heeft gehad- We mogen aannemen, dat en de Hoge vertegenwoordiger van de Kroon dr. Beel en de heer Romme van deze uitlating kennis hebben genomen. Niet omdat ze van de heer Drees afkomstig is, maar omdat ze werd afgelegd door de minister president. De taak van de heer Drees is met deze zending niet afgelopen. Er zullen nog grote weei standen te overwinnen zijn. In de Re publiek, maar ook in Nederland. Dat echter het contact tussen de Neder— larftlse regering en enkele Republikein se leiders tot stand is gekomen, geeft ons een weinig moed voor de toekomst vZ. onze kle ne tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1