KAPPIE VOOR*LENS Vestigingseisen nu ook in de Landbouw? ffS. DE HUISVROUW r^£f»To£rim]nc Het leven woidt steeds ingewikkelder De landbouw is thans nog Vrijwel de enige tak van het economische leven, waar iedeieen een bedrijf kan b ginnen (Onder gebonden te zijn aan veshgings «egel.ngen. Dit heeft meer dan theore tische betekenis, a'l lijkt dit op 't eers;e gezicht niet het gevaL Er heerst lm mers een ontstellend gebrek aan grOno zodat zelfs jorge boeren die de beste kansen hebben, niet of nauwelijks aan een bedrijf kunnen komen. Hoe zal hei dan mogelijk zijn. dat volkomen vreem den Zich indringen in de landbouw en daar een bestaan trachten te verwer ven? Deze mogelijkheid is inderdaad Uitermate gering. Bij bet bescnouwen van deze aangi legenheid moet nten echter meer he« oog richten op die grote groep, die leeli in het overgangsgebied tussen land bouw en andere beroepen. Het is vaak Zeer moeilijk hier een scherpe schei dingsiijn te trekken. In tijden van voor spoed is een groot deel van deze groep werkzaam in andere beroepen dan de landbouw, maar zodra de conjunctuur omslaat ziet men velen van dat deel Weer terugkomen in de landbouw. Men tracht dan door het houden van een vat ken en van een aantal kippen in zij i Onderhoud te voorzien. Maar op deze wijze worden dezulke dan in vele ge vallen de ernstigste concurrenten vaT, de kleine boeren, die juist op varkens en kippen zijn aangewezen en die in tijden van tegenspoed het toch al zwaar genoeg te verantwoorden hebben. Wil zulk een kleine boer zich bijverdienste verwerven in andere beroepen, dan vindt hij deze voor zich gesloten. Z.i. kan b v. elke vrachtrijder een boeren bedrijfje beginnen, maar practisch geen enkele kleine boer kan Vrachtrijder worden, omdat voor dit beroep betrek keüjk zware vestigingseisen gesteld worden- De imn was griezel g hei meisje fantastisch Een goede familie werd Donderdag avond, toen zy by kennissen op visite was, opgebeld door een hevig ontstelde dienstbode. Deze deelde met verschrik te stem mee, dat zojuist een man het huis had verlaten en iets onder zijn jas verborgen had meegenomen. Ze had getracht de man tegen te houden, doch hjj had haar in het gezicht geslagen en haar zelfs gebeten. Hij was in ce auto gestapt en verdwenen, samen met een andere persoon, die al in de auto zat. Zo n mededeling is niet mals en de familie spoedde zich dan ook na, na nog de oplirie gewaarschuwd te heb ben naar huis. Een onderzoek wees uit dat uit een bureau in de huiskamer 350 gulden was gestolen- De politie stond voor een raadsel. Aan de dienstmaagd werd het signalement van de onverlaar gevraagd en ze deed zo haar best om de schurk goed te beschrijven, dat ze twee verschillende signalementen gaf Men werd achterdochtig, de duim schroeven werden wat nauwer aange draald en ziedaar, snikkend bekende ze zelf de -2. te 2'jbsi g pleegd Intussen was het trouwens aj Zaterdag geworden. Ze had de buit in de tu. verborgen, vertelde ze en dat bleek heus waar te zijn. Omdat ze nog erg jong is, is gesteld. Ze zal er echter nog wel meer van horen. De directie van de landbouw heeft nu aan de Commissie grondgebruik van de Stichting voor de Landbouw een aantal vragen toegezonden omtrent het stellen van vestigingseisen in de lana bouw. Daar het hier een zaak betreft van principiële aard, heeft het hoofd bestuur in zijn vergadering van 19 Jan uarf besloten deze vragen voor te leg gen aan de samenwerkende Organisaties Deze vragen zullen vergezeld zijn van een nota, welke als handleiding bij de besprekingen In eigen krit\g kan dienen. Deze handleiding zal worden opgesteld door de commissie grondgebruik in overleg met enige andere commissies van de stichting. en de Chinese Mandarijn 18. De fakir ging meteen naar de paleiswachter toe. „De Maharadja verkeert in gevaar!- riep hij. ,„.Hy heeft mij als zyn boodschapper gestuurd. Zijn paleis is van morgen door bandieten overvallen Hij vraagt de hulp van zijn beste vriend, de Maharadja van Bombapoetra en diens gevolg!" „Ik zal direct het bericht overbrengen," zei de paleiswachter, en hij snelde weg. De fakir stelde zich op de hoek van de straat oo en wachtte daar zo la^g .o; ,,.j zag noe de iua-a.-adj^ van Bom^w ..a, 0.„.ien op een witte, olifant, met zijn gevolg het paleis verliet. „Mijn list is gelukt!" dacht de fakir. „De rest zal makkelijk zijn!" Kappie en zijn maat maakten zich intussen ernstig bezorgd. „Ik vertrouw die kunstemaker van een fakir niet"! zei de maat. „Volgens mij komt er niets dan ellende van „Hm," zei Kappie, „ik moet je eerlijk zeggen, dat ik het ook vreemd vind, jong!" DAT GING NIET Een van de bekendste muziekgezel schappen uit ons Noorderkwartier zou een muziekavond verzorgen voor de Culturele commissie, welke avonden organiseert in de arbeiderskampen in de Wieringermeer. Vol goede moed kwamen de muzikanten in Slootdorp aan en met man en macht werd begon nen om de instrumenten uit te laden. Tot de drummer begon te mopperen Wat drommel, wie had dat drumstel nou toch zo secuur opgeborgen. Er werd gezocht en de een voor de ander bad een stil vermoeden, dat ze reeds in de cantine van het kamp zou staan. Hetgeen evenwel i'dele hoop bleek. Verbouwereerd keken de musici el kaar aan. En ze moesten het elkaar ten slotte bekennen, het drumstel was vergeten in te laden Gelukkig was er een luxe auto bij de hand en in ijl- tempo werd het dnimstel opgehaald Het was wel een beetje laat. voor de voorstelling begon, maar het heeft aan he+ succes geen afbreuk gedaan. We maken ons echter sterk, dat de drummer nooit meer vergeet om het drumstel mee te nemen. Het onderzoek naar de ramp met de Nijmegen" is vrijwel ten einde. Hoe de ramp precies is ontstaan, zal wel ten eeuwigen dage een raadsel blij ven. Maar dat er toch een en ander "iet helemaal geklopt heeft daar op P--estwick. is ons uit hef onderzoek wel duidelijk geworden. We vragen ons af. of er niet gesproken moet wor den van een verregaande nonchalanche En bij een bedrijf, waar zo veel om gaat en waar bij een ongeluk zoveel mencenlevens gemoeid kunnen zijn, vinden wij dat deze nonchalaiche ni*t te pas komt. Het doet ons genoegen, dat de nonchalanche niet aan de kant van de KLM zat Maar we hopen toch. dat er in Engeland enige lering leem er op smijten en basaltglooiingen uit is getrokken. Vliegen in donkere nacht eist de grootst mogelijke accu ratesse. En die kan men niet verwacht ten by jongens van zeventien jaar. Het schijnt dat er volgend jaar toch weer een aanvang g.maakt wordt met de verdere inpoldering van de Zuider zee. Gelukkig maar. Want ons land heeft gebrek aan cultuurgrond. Vooral als het plan van minister Mansholt doorgaat en we in de toekomst zo veel mogelijk zullen moeten zorgen voor veevoeder voor onze veestapel, zullen we alle grond, die er voor geschikt is. moeten benutten. Inmiddels is de tijd. dat de werken niet werden uitgevoerd door Waterstaat toch nuttig besteed en heeft men niet stil gezeten. Er zijn tal van proeven genomen en onder zoekingen gedaan, aan de hand van de ervaringen, die men met de Noord Oostpolder en verder nog met de Wi" riigermeer heeft opgedaan. Ook schijnt men de dijken op een geheel andere manier te willen bou wen. De basaltstenen glooiingen schij nen te zullen worden vervangen door bespoedigt he» de aanleg en worden er tal van deviezen door bespaard. Het asphalt. Naar -J^en ons mededeelde basalt moet immers uit België komen en in dollars worden betaald. Maar met een behoorlijk warme zo mer heeft men nu kans dat de dijken zullen uiteenvloeien. Trouwens op het gebied van droog maken hebben we na de oorlog toch weer een en ander geleerd, dat ons in de toekomst van groot nut zal kunnen zijn. Toen de zeeweringen van Walche ren stuk waren gegooid, kwam het probleem aan de orde, hoe de dijken weer moesten worden hersteld. In vroeger tijden was daar maar een ma nier voor. Zinkstukkeu maken, kei- DE WERKLOOSHEID IN BELGIE. Volgens een studie van het steun fonds voor werklozen, is de werkloos heid in België in 1948 ten opzichte van het voorafgaande jaar met 91 procent toegenomen. Het aantal volledig werk lozen steeg van 56.803 in Januari 1948 tot 131.907 in December 1948. Het aan werklozen uitgekeerde steun geld beliep in 1948 fr 2.096 milliard, hetgeen fr 6.718.000 per dag betekent- Het aan werklozen uitgekeerde bedrag bedraagt op het ogenblik fr 54 per dag voor mannen, fr 41 voor Vrouwen. Voorstellen zijn bij de regering aan bangig gemaakt om de werklozensteun te verhogen tot fr 72 per dag. GROOTSTE COKESBATTERIJ VAN EUROPA IN AANBOUW 10.000 ton vuurvast materiaal worden verwerkt in de nieuwe batterij Dirk I van de Cokesfabriek Maurits op het terrein der Staatsmijnen bij Beek. Het geheel wordt opgetrokken onder een loods, welke na voltooiing van de batterij weer wordt afgebroken aanleggen. De stroom was echter in de gaten van de Walcherse dijken zo he vig, dat er geen sprake van kon zijn, het op diè manier te doen. De klei en zrnkst ukken werden weggesleurd of het niets was als er springtjj was en er mjllioenen kubieke meters wa ter door de gaten stroomden. Toen heeft men de laatste gaten op gevuld met grote betonnen caissons, waarvan men de bodem liet springen, juist als ze in het gat waren. En dan volgooien met klei. Men heeft er zelfs oude schepen en torpedonetten voor gebruikt. En ziet, het ging. Wie er meer van wd weten raden we aan om „Het Verjaagde Water" van Den Doolaard te lezen. Maar welk een perspectieven worden er op die manier niet geopend. De Zeeuwse en Zuid-Hollandse stromen zouden zo bedwongen kunnen worden. Ja het behoort zelfs niet tot de onmogelijk heden, dat de stromen tussen de Wad deneilanden worden gedicht en ons land in de verre toekomst één gladde kust zal vertonen van Breskens tot Rottum. En wat een land zouden we cp die manier niet kunnen winnen. Werken des Vredes. Beter dan het spelen met atoombommen. wint op alle fronten Toen de Londenaar Djckie Flicker onlangs gedurende 45 uur en 27 minu ten „Snooker" speelde, een soort bil jartspel, waar de Engelsen verzot op zijn, had hij een pedometer aan zijn been bevestigd. Dit apparaat wees uit dat hij al spelend 24 mijl en 400 yards afgelegd had- Sindsdien hebben verscheidene andere sportlui zichzelf met behulp van de pedometer gecontroleerd en een hunner Harry Williams, bevond dat hij 10 en een halve mijl had afgelegd toen hij dezer dagen als regefree een bekerwed strijd leidde. Tien jaar geleden had eerr andere referee eenzelfde proef geno men. Hij had zeven mijl opgenomen, waaruit men als men wil concluderen mag dat het spel sneller is geworden, ot de scheidsrechter actiever Voorts W0r<?t snelste spel ter wereld, ijshockey, een scheidsrechter Ongeveer 7 myl aflegt Evenwel zijn er by elke wedstrijd twee scheidsrechters. Was er maar een dan zou de afstand ruim het dubbele bedra gen. Louis Raemakers wordt 80 jaar De felste tekenaar uit de vorige wereldoorlog Dr Louis Raemaekers te Brussel, in fle eerste wereldoorlog wereldberoemd door zijn tekeningen voor de geallieer flen, zal op 6 April a.s. 80 jaar worden. Dr- Raemaekers Is geboren Roertnonde naar en zijn geboortestad zal bij deze gelegenheid een tentoonstelling van zijn 1 werken organiseren in het gemeentelijk museum aan de Andersonweg. Dr. Raemaekers volgde lagere en mid délbare studiën te Roermond. Na korte tijd in de drukkerij van zijn vader werk zaam te zün geweest, ging hij naar Nij megen, waar hij schilderde en tekenen studeerde. Vervolgens trok hij naar A' dam, waar hy omstreeks 1889 de Rijks normaalschool voor tekenonderwijzers bezocht, waarna hij leraar werd. Ook studeerde hij te Brussel. Van 1894 tot 1912 was hij directeur van' de burger avondschool te Wageningen, tijdens welke periode hij veel schilderde en tekende, om. illustreerde hy kinder boeken. Na 1913 heeft hij zich gewijd aan journalistiek. Bij het begin van de we reldoorlog trok hij in zijn tekeningen direct partij voor België en de Gealli eerde zaak. Het buitenland merkte zijn „TROPISCH INTERVIEW" Naar wij vernemen hebben de cineas ten Ted de. Wit en Ger Rauwkamp v. d. filmdienst der KLM in Indonesië een film gemaakt, welke zij de titei gaven van „Tropisch Interview" Deze film is thans in Londen van muziek voorzien welke gecomponeerd is door Hugo de Groot en zijn dochter Els van Epen— de Groot De tekst zal worden gesproken door Guus Weitzel, die zich hiervoor binnen kort naar Amerika zal begeven. Zeer waarschijnlijk zal deze film In Maart in het Indisch Instituut te Amsterdam voor een besloten gezelschap voor de eerste keer worden vertoond. kunst op. Talrijke reproducties versche nen in bladen der geallieerden en wer den door hem uitgegeven in albums. De Londense „Daily ChrOnicle" stelde hem als politiek tekenaar aan. Kopstuk ken der geallieerde wereld, zoals Wil son, Joffre, Churchili enz. zochten zijn kennismaking. Raemaekers' tekeningen werden over de gehele wereld ver spreid. De Universiteit van Glasgow benoemde hem in 1924 tot eredoctor. Raemaekers woonde enige tijd in Lon den, verbleef voorts in de Verenigde Staten, vestigde z;ch later in Frankrijk waarna hy definitief Brussel tot ver blijfplaats koos. De kunstenaar heeft reeds zijn instem ming m?t de Roermond.se ten1" liug betuigd. Van zijn werk heeft hij nog vele honderden tekeningen in eigen bezit. Voorts zyn er collecties in Ame rikaanse en andere musea. Sukamo in de cantine De dienst voor leger contacten deelt mede, dat President Sukarno en Hadji Agus Salim Donderdag J.L onverwacht een bezoek hebben gebracht aan de grote cantine te Prapat, die tot het militaire verlofscentrum behoort. Zy stapten geheel onverwacht binnen en knoopten een gesprek aan met de aan wezige militairen, die zich goede gast heren betoonden. Later geraakten zij in gesprek met enkele der officieren, die in het verlofscentrum logeren. De heer Sukarno was vol lof over zUn verblijf te Prapat, doch zeide, er naar te ver langen, spoedig te Batavia aan de slag te kunnen gaan. „Er moet veel werk worden verzet", aldus Sukarno. Hadji Agus Salim zeide, dat het hem zou spijten, indien hij het mooi gelegen Prapat zou moeten verlaten. ,.De rust 'doe mij goed", aldus de 64 jarige natio nalistische voorman, „Ik wil nog wel 'n paar weekjes blijven." Maar al deze cijfers worden In de schaduw gesteld door wat een gewone Londense huisvrouw dezer dagen con stateerde toen ze, nieuwsgierig gewor den door de berichten over looppresta ties, op haar beurt een proef met de perometer uam. In de avond bleek dat ze ruim 15 mijl had afgelegd. En toen had ze nog geen stap buiten de deur gezet om te gaan winkelen. Ze zetten door De „Daily E:.. me dat een nieuwe vakbond is gesticht: Namelijk de „Vakbond der kinderen". Het initia tief gaat van de leerlingen der school te Horsiey Hall, die ongeveer 'n maand geleden iemand, die de lijfstraffen voor de schooljeugd aanprees, in het open baar flink hebben afgerost. De t ben een viugscurwt uitg. n het het doel van de vaku.ad v>ufdl aangegeven. Er wordt op gewj* ,n. dat de kinderen het grootste deei van o gemeenschap uitmaken, dat nog niet door een collectieve organisatie wordt vertegenwoordigd. Vervolgens worden onderstaande eisen opgesomd: 1. De kinderen moeten het kiesrecht krijgen en in het parlement kunnen zetelen. 2. De lijfstraffen in ce scnoien moeten bij de wet wordefi afgeschaft. 3. De categorie „films voor volwasse nen" moet worden afgeschaft. 4. De kinderen, die een auto kunnen besturen, moeten een, rijvergunning kunnen bekomen. 5. De kinderen, die wensen te roken en te drinken moeten hiertoe het recht hebben. 6. Last and not least: de kinderen moe ten meer zakgeld krijgen. WOENSDAG 26 JANUARI 1949 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram. platen; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Ochtendcon cert; 10.30 Morgendienst; 11.15 Ferdi- nand Huyck, hoorspel; 12.00 Giaconda ensemble; 13.00 Nieuws; 13.15 De Za- kapara's; 13.45 Bach-programma; 14.15 Residentieork-; 15.00 Vioolrecital; 15.45 Ensemble Lachmann; 16.15 Voor de jeugd; 17.30 Strijkkwartet; 18.00 Har- monicmuziek; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 en 20.00 Nieuws; 20.15 OmrOeP orkest; 21.35 Marinierskapel; 22.15 Or gelconcert; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram. platen; 9.00 Werken van Schubert en Suk; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Voor de Vrouw; 11.00 RVUuitzending; 11.30 Populair nonstop; 12.00 Orkest Jan Vogel; 13.00 Nieuws; 13.20 The Ram blers; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Kermis der ijdelheid. hoorspel; 15 30 Voor de Z5eken; 16.00 Voor de jeugd; 17.25 Pianoduo; 18.00 Nieuws; 18.30 RvV uitzending; 19.30 Ontspanning en ont sporing, lezing; 20.00 Nieuws; 20.15 Concertgebouworkest; 21.15 Er was geen getuige, detectivehoorspel; 22.30 Kwartet Jan Corduwener; 23.00 Nws. Icull-LUlON Jean Vaubaron bewijs f zijn onschuld dooi XAVIbR Ot HONItPIN 94. Rodille herinnerde zich nu eerst, dat Blanche slechts door een dun beschot van hen gescheiden was, en hij begreep dat, zo zij alles niet had ktinen zien, zij toch zeker alles gehoord had. Zij weet nu te veel, mompelde hij, ik zal er met haar een eind aan moeten maken. Haastig opende hij de deur en vond de kamer leeg. Het meisje was uit het venster gesprongen en nam haastig de vlucht in de duisternis. Rodille schoot in de -richting, waarin hij meende, dat zij ging 0 Het vuur van het schot toonde hem duidelijk de slanke witte gestalte van Blanche, die reeds verweg was. Hij schoot daarop het nog geladen pistool van Fritz Horner af, en sprong vervolgens op zijn beurt uit het raam en snelde de vluchtelinge achterna. Weldra gaf hü het echter op. Het meisje was in het bos verdwenen en het was hopeloos haar hier te zoeken. Hij dacht aan het goud, dat in de wegen geladen was en waarmee hij wilde ontvluchten. Aanvankelijk gelukte het hem onder tal van zweep slagen het paard enige mijlen ver te krijgen, maar toen bleek het dier te zwak te zijn om de vracht te trekken. Het viel op de weg neer, en Rodille was genoodzaakt een groot deel van zijn schat aan de kant van de weg te be graven. Toen was het eerst mogelijk weer wat verder te komen, Zo naderde hy de herberg, waar Vaubaron sliep. Op eens werd deze door zijn hond gewekt en daar het beest zich zeer onrustig toonde, liet hy zich mee naar buiten trekken, waar hij weldra de wagen van Rodille ontmoette. Hij zag in het donker niet anders dan een zwarte massa en liet daarom zijn „wie daar?" weerklinken. Rodille meende met een gewone dief te doen te hebben en zei: Ga uit de weg, kerel, of ik schiet je voor de kop! Vaubaron dreigde van ontsteltenis neer te vallen. Die stem kende hij. Het was de stem van de man uit de nacht van de moord. De kogels vlogen hem om de oren, maar hij lette er niet op. Hij greep de booswicht vast en sleepte hem als een tijger met zich voort. Dood mij niet! Dood mij niet! smeekte Rodille. O nee, zei Vaubaron, je doden zal ik zeker niet, maar aan je gerechte straf zal je evenmin Ontkomen. Hij bracht hem in de herberg, bond hem aan handen en voeten en geholpen door de waard, werd hy in een klein vertrekje opgesloten. Alleen een kaarsje bleef in een hoek branden. Vaubaron spoedde zich naai' buiten om de gendarmen te halen en de burgemeester alles mee te delen. VHI. Helaas, toen Vaubaron met de gendarmen terugkwam, was de vogel gevlogen. Rodille had zich tot aan de kaars voort weten te slepen en de vlam had de touwen door gebrand, waarna hij door 't venster ontsnapt was. De gendarmes namen intussen Vaubaron wat nauw keuriger op en een van hen herkende in hem de moor denaar van de oude baron. Hij moest dus mee om zich voor de rechter nader te verklaren. Paul was intussen in het dorp op zoek naar Blanche en toen hy haar nergens vond, liep hij al roepende het bos in. Dat geroep hoorde het meisje en een ogenblik later lag zij in zyn armen. Zy vertelde hem al wat er gebeurd was. O, die ellendige Rodille! riep Paul uit, toen zy ge ëindigd had; maar de hemel zij gedankt, nu is de maat vol; de moord, die hij begaan heeft, zal zijn laatste mis daad zyn. Blanche, zyt gij sterk genoeg, om met my naar Quimper te gaan? Met u. Paul, o ja; om my van dit noodlottige huis te verwijderen, zou ik tot aan het einde dér wereld kunnen gaan, antwoordde het jonge meisje. Twee uur daarna ontving de procureur des konings de verklaring van Blanche en begaf zich daarna met een rechter van instructie op weg naar hef vreedzame huisje, dat het toneel van de misdaad geweest was Eerst echter had hij de nodige orders gegeven, om de moordenaar op te zoeken, waartoe de brigade gendar merie van de stad en het gehele arrondissement uitge zonden werden. Wij hebben reeds gezien, hoe een brigade zich niet van Rodille. maar van de held van ons verhaal meester maakt# De Man met de Wassenbeelden werd naar Quimper ge voerd, waar hij voor de procureur des konings verscheen. Mijnheer, zeide hU met kalmte en waardigheid, ik heet Jean Vaubaron. Ik ben de slechtste aller mensen ot de ongelukkigste. Ik ben een monster of een martelaar.^ Ik weet niet welk voorgevoel mU zegt, dat nu het uur der rechtvaardiging geslagen is en God medelijden met mij heeft gehad. Gy ziet het, ik beef niet voor u; ik durf u in de ogen zien. Verwaardig u my aan te horen, mijn heer, en wanneer gij mU aangehoord hebt, kom mU dan te hulp, Vaubaron herhaalde zijn gehele levensloop aan de ma gistraatspersoon, die hem met de grootste aandacht aan hoorde. (Wordt ve-volgd)

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3