Se C Ikmaaiileï n.-hollandse PERS 1945 5e JAARGANG N° 1444 DONDERDAG 27 JAN. 1949 Mooi weer in Nederland - maar de de Rallye is geen kinderwerk! Beruchte Duitser Scheermes" hoorde levenslang tegen zich eisen Zestien-jarige pleegde aanslag in vlaag van verstands verbijstering IÉ ÉMÉli p 1 [fMi - -•! Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder Exploitatie N.V Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct per mm.. familieberich_ ten 18 ct Bij contract aanzienlijke kortin» Verontw, redacteur; J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudeqracht Tel R 2200 3971 Parijs (gisteravond laat) zag 4 Ned. ploegen niet verschijnen Schilderij van Frans van Mieris gestolen Maandagmiddag tussen drie uur en kwart over drie is uit het Stedelijk Museum „de Lakenhal" te Leiden een xelfportret van Frans van Mieris ge stolen. Dit miniatuurschilderij met af metingen van 14»bij 10 cm. vertegen woordigt een waarde van enige duizen den guldens. Op de lust is een plaatje aangebracht, waarop staat vermeld: „Frans van Mieris, de oude", en daar onder de jaartallen 1635-1681. Hoewel het gehele museum ond« voortdurende controle staat, moet deze diefstal toch gepleegd zijn op een mo ment, dat een der suppoosten voor een ogenblik de zaal had verlaten. Aange zien het schilderij maar van -zeer be scheiden afmetingen is. kon het ge makkelijk worden meegenomen. Duits student verried Amersioortse illegaliteit Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam veroordeelde gistermorgen de 26 jarige Duitse student Rolf Huberf Bel uit Dusseldorf tot levenslange ge vangenisstraf. B deserteerde in Maart 1944 uit zijn legercompagnie. die op dat moment in Denemarken gestationeerd was. reisde naar een Nederlands meisje in Alphen aan de Rijn. dat htf van vroeger kende. Hij trouwde met het meisje en bin nen enkele maanden leerde hij at goed Nederlands spreken, dat vele ille gale werkers hem als „Limburgenaar. die in Duitsland had gestudeerd" ac cepteerden en hem hun volle vertrou wen schonken. In November 1944 heeft B contact gezocht met landwacht en politieke recherche in Amersfoort, waar hij sinds enige maanden woönde. Hij verried verscheidene belangrijke Illegale figuren: in totaal werd Bel verantwoordelijk gesteld voor de dood van 7 inwoners van Amersfoort. Veer tien dagen geleden werd de doodstraf tegen hem geëist. MIST. REGEN. SNEEUW. IJZEL, al deze uitingen in de natuur spapnen samen om het de deelnemers aan de Rallye van Monte Carlo 1943 moe dijk te maken. Uit Glasgow. uit Oslo, Stockholm, uit Praag, uit Florence iijn ze gestart voor een moordende tocht van v.er dagen en vier nachten dwars door Europa, over prachtige autobanen, maar ook over hdbbelige, möd- derige landwegen, door smalle, kronkelende dorpsstraten en door stadjes, waar de sporen van de oorlog, die vier jaar gelèdert over Europa raasde, nog bij lange na niet zijn uitgewisf. Een moordende tocht. ja. Weet U b.v. dat er van de vier uit Florence ge starte ploegen geen enkele in Monte Carlo zal aankomen? Zelfs niet de be_ roemde Brit Healey, die in 1931 de rit won en waarvan de Britten ook dit jaar grote verwachtingen koesterden? Hij werd de dupe van mist en ijzel en kwam zoveel te laat in Milaan aan. dat hij meteen kansloos werd. Grote Italiaanse vrachtauto's had hij op weg raar Noord Italië normaal gemakkelijk met zün fameuze Healey-wagen (110 mijl per uur) kunnen passeren: nu blokkeerden zü de route, door de glad heid dwars over de weg staande. Uren en uren heeft de Brit in de koude nacht met de Italiaanse chauffeurs staan zwoegen om zich doortocht te banen hij kwam te laat IN VENLO EN HENGELO In het holst van de nacht was half Venlo uitgelopen om de intocht van de buitenlandse wagens gade te slaan. Om vijf over haif twee verscheen de En gelsman Hall (met Lagonda gestart uit Glasgow) als eerste, direct gevolgd door de Ned. Chevrolet rijder Scholte. In Hengelo passeerden de ploegen uit Oslo en Stockholm de eerste controle post op Nederlandse bodem. Ook hie? was de belangstelling enorm. Om twin tig voor vier kwamen in .viel tempo een heel stel uit Stockholm gestarte Zweden door. gevolgd op 12 min. door een Friese ploeg met Austin en weer 13 minuten later door de Ned. Chevrolet-rijders Wittkamf en Eisma. die vertelden, dat wel niet alle uit het Noorden gestarte ploegen tijdig Hen- ..Levenslang" werd gister in Amsteidam geëist tegen de 41 jarige Duitser Jurgen Hinrichsen uit Flensburg Op 3 November was de doodstraf tegen Hinrichsen geëist, maar toen vorderde men in deze zaak een nader onder zoek. De verdachte was te Ewijcksluis ..Postenfuhrer*' van de Zoilgrenz- sehutz en verzamelde in deze functie gegevens over personen, die zich door onderduiken aan de Arbeitseinsatz hadden onttrokken, arresteerde on derduikers en hielp razzia's voorbereiden. was „Zollsekretar" der Zollgrenzschutz Voor „collega" uit Medemblik eis 12 jaar In Maart 1945 was Hinrichsen gesta tioneerd in de Wieringermeer en hier kreeg hij voor zijn optreden de bij naam „Scheermes". Op 27 Maart schoot hij twee personen die zich op voor de Duitsers verdachte wijze in de buurt van een boerderij ophielden van korte afstand neer. Eén van de slachtoffers toonde nog tekenen van leven en toen gaf ?<nrichsen hem een nekschot. Op 26 April 1945 vervoerde hij een arre stant tussen Ewijcksluis m de Kooy en vermoordde de weerloze man door hem op korte afstand enige schoten in de rug te geven. „SCHRIK VAN MEDEMBLIK" Twaalf jaar werd gevraagd tegen de 43 jarige Duitser Wjlly Franz Emille Fischer uit Grosz Rambin, die „schrik van Medemblik" werd genoemd. Hij beeft in de hongerwinter van 1944— 1945 in Medemblik en omgeving een aantal „vorderingen" en „in beslag nemingen" verricht van levensmidde len. lijfgoed, meubilair, geldsbedragen, sieraden, motorvoertuigen, zonder dat enige geldelijke vergoeding of een gel dig bewijs werd afgegeven. Fischer EN^ZOWWEfCHDH- GELDIG TOT HEDENAVOND RUSTIG WEER Droog weer met enkele overdrijven de wolkenbanken. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid. In de Vroege ochtend lichte vorst met plaat- _aelijk nevel of mist. Overdag tempe- tatuur boven het vriespunt. en hield zich ln die dagen ook bezig met bet houden van huiszoekingen. Werden geen overtuigende bewijzen van de schuld van de verdachten ge vonden. b.v. voor Illegaal werk of zwar te handel, dan was om maar iets te noemen de aanwezigheid van een voor raad tabak die vrü veel geteeld werd en waarover velen dan ook m meer of minder grote mate beschikten, vol doende om een arrestatie te laten vol gen. Het bleef dan echter nooit bij de arrestatie, want de mannen van Fi scher, onder zijn aanvoering, plunder den vervolgens de woning van de ge arresteerde en namen alles wat mee te nemen was „onder hun hoede".- Het Hof zal in deze zaken op 3 Februari a.s. uitspraak doen. LAGERHUIS ACHTER PALESTINA- POLITIEK VAN DE ENGELSE REGERING Het Engelse Lagerhuis heeft gister avond laat met 283 tegen 193 stemmen zijn steun verleend aan de regerings- politiek inzake Palestina. Men gelooft, dat ongeveer 60 Labourleden zich van stemming hebben onthouden. De conser vatieven en enkele liberalen stemden tegen. GRONINGER KUSTVAARDER AAN DE GROND GELOPEN BIJ FALSTAR De Groninger kustvaarder „Nauti- lius", die Dinsdagavond Nykoping op het eiland Falstar in Denemarken ver liet met bestemming Frankrijk, liep gistermorgen aan de grond. Het schip stootte lek en liep spoedig vol water. Een reddingsboot ging ter assistentie uit: de zes opvarenden 2ijn in veilig heid. gelo zouden balen. In Duitsland waren door de ijzel de wegen zeepgtèd éri ef hing een dikke mist. De naderhand uit Monte Carfo: in Venlo aankomende ploegen hadden het al evenmin gemakkelijk gehad. Gladde wegen en in Nederland zware mist. Zo bleek de Ned. equipe van der Wansen bij Luik over de kop geslagen te zijn, voor zover bekend zonder ongelukken. AMSTERDAM KEERPUNT Amsterdam was wel een zeer belang rijk punt in het parcours. Bij de Apol- lohal is het een drukte van belang geweest. Ook hier arriveerden de Glas gow rijders bet eerst, gevolgd door de Osloen Stockholm equipes. Om half elf Woensdagmorgen waren hier drie Ned. ploegen nog niet gepasseerd. Hier bij behoorde de ploeg Van der Wan sen. het team Rupert <dat in Oostenrijk reeds uitgevallen was) en de ploeg Blanjjaar met Minor, waarvan niemand nog iets gehoord had. Het spreekt wel vanzelf, dat de Amsterdamse taxi (een 12 jaar oude Peugeot) de meeste belangstelling trok Twee blokband chauffeurs met een verslaggever van „Het Parool", en een zwaargewicht Amsterdams politieman vormen de ploeg en zij arriveerden keurig op tüd en zonder strafpunten bij de controle. Honderden omringden de taxi." die eerst naar Monte Carlo reed toen de weg terug aflegde en nü weer de tocht naar het Zuiden is begonnen gemiddeld 50 km. per uur- Tussen alle aanmoedigingen voor deze kranige Mokummers stak een geboren Jorda- ner z'n haardos door het raam van de Peugeot en vroeg: ..En? Hoe staat het met de meter?". BRUSSEL EN PARIJS In Den Haag was in de morgenuren de belangstelling enorm groot, waar toe het Prachtige weer niet weinig bij droeg. Van Den Haag ging het op weg naar Brussel. waar gisteravond om 6 uur 156 deelnemers de controle waren gepasseerd. Ongeveer 40 ploegen be reikten volgens de toen ten dienste «taande gegevens de Belgische hoofd stad niet. Van de 156 ploegen hebben er zes tussen Amsterdam en Brussel strafpunten opgelopen. Gebleken is. dat de Ned. ploeg Blansjaar bij De Klomp tussen Ede en Utrecht tegen een vrachtwagen is gereden. Twee van de Inzittenden werden gewond, de heer Blansjaar kwam er goed af. Twee Fransen. Saelens en Maudujt met Citroën. passeerden gisteravond Parijs als eersten. Zij waren uit Lis sabon gestart. De Ned. ploeg Van Cleef met Dodge bereikte de Frar.se hoofd stad niet: zij moest bij Reims opgeven, de vierde geëlimineerde Nederlandse equipe. De uit Glasgow. gestarte Engelsma n Hall met zijn „Lagonda" als eerste Amsterdam. bereikte gistermorgen -yrpeg Volledige bekentenis na arrestatie Gisterochtend heeft de politie de 63.jarige mevrouw B. die Dinsdag middag op dc Wittenburgergracht in Amsterdam door een 18-jarige jon. gen werd aangevallen, verhoord. Ondanks het feit. dat zü zwaar ge. wond is. kon zij de politie te woord staan: voor haar leven bestaat geen gevaar. Zij deelde de politie mede. dat zij Dinsdag op genoemde gracht voorbij de kerk liep op weg naar een familie lid. De jongema-, stond voor de deur van zijn woning en vroeg haar. toen zij v*v»rbij liep. even naar binnen te wil- ïeiokomen en hem te helpen bij het bereiden van een pudding. Niéts ver. moedend ging de oude dame de wo ning binnen Toen zij goed en wel binnen was begon de jongen plotse ling met allerlei voorwerpen, die hij maar te pakèn kon krijgen o.a.'stoelen en een hamer, haar op het hoofd en de schouders te slaan De vrouw vertelde verder, dat zij sterk de indruk had met een volslagen krankzinnige te doen te hebben Omtrent de motieven die de jongeman tot zijn daad geleid zouden hebben, kon zij niets zeggen. IN ROTTERDAM GEPAKT De 16 jarige boekbinder Johanne3 Pauljdes is gistermiddag te Rotterdam gearresteerd. De politie wist een aan al adressen waar, de jongeman zou kun nen komen. Op één van deze adreser. werd hij inderdaad aangetroffen. Hij werd gisteravond naar Amsterdam overgebracht. „ZIJN KOP KWIJT" Gisteravond laat werd medegedeeld dat de 16-jarige jongen door het hoofd van dc Kinderpolitie te Amsterdam aan een verhoor is onderworpen. Hier bij is wel komen vast te staan, dat de jongen ln een vlaag van verstands verbijstering tof zijn mysterieuze daad Is gekomen. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd en kon geen an- „Westralia" na vier etmalen zwoegen eindelijk los van de kust Na vier dagen en vier nachten op het strand bij Hoek van Holland geze ten te hebben is het eindelijk gister middag gelukt de „JVestralia" v]ot te krijgen. Precies om tien voor half één klonken er tussen het geluid van de monotone misthoorn door korte se-n- stoten van de sleepboten. De grote zeeslepers „Zwarte Zee" en „Pooizee" geassisteerd door de „AchiUis", de „Argus" en de ..Maas" begonnen uit alle maebt te trekken en langzaam kwam het schip los. Voorzichtig ging het nu verder zeer in, omdat er vooj al le zekerheid diep vaarwater moest wor den opgezocht. In de nacht te^fcren, toen er ook vloed was. had men seeds pogingen in het werk gesteld, maar die moesten met het verlopen van het tij worden opgegeven. De gehele ochtend ■was men voortgegaan lading van het schip te lossen: achthonderd ton graan was er reeds uitgehaald en dit was de oorzaak geworden dat het schip vrij belangrijk hoger lag. Nu is in de Hoek de rust weerge keerd. Een half uur nadat het schip vlot was gekomen zijn de talrijke vis sersbootjes .thuishorende in Goeree en Stollendam, in een lange rij achter elkaar weggetuft, zee in, om ander emplooi te zoeken. Vele schepelingen van deze bootjes hebben tijdens deze dagen van spanning bij de lossing ge holpen Mw. BLANKERS IN AUSTRALIë Met een sterke wind tegen en op 'n cngelijke baan heeft Fanny Blanker-?— Koen gistermiddag in Wayvtfle de 100 yards gelopen in 11.4 sec. Hiermede was het record van Zuid Australië ver beterd, maar de tüd bleef 0.4 sec. bo ven het nationale Australische record. In een demonstratie op de 80 meter horden noteerde Mw. Blankers een tijd van 12 seconden. REPUBLIKEINSE NOOD REGERING WEIGERT ORDER „STAAKT HET VUREN" TE GEVEN Volgens het Chinese blad „Sin Po" heeft de TNI in Noord Sumatra een communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat de Republikeinse noodregering op Sumatra geen Orders heeft gegeven om het vuren te staken: aan alle strijdkrachten van de Repu bliek werd bevel gegeven loyaal te blijven aan de noodregering. dere verklaring geven dan „dat hij zün kop was kwijtgeraakt". Hij zal aan een psychiatrisch onder zoek worden onderworpen. De toestand van het slachtoffer is bevredigend. RODE KRUIS AUTO OP EEN MIJN GEREDEN Bij he. Rode Kruis in Batavia is be richt binnengekomen, dat gisterochtend een vrachtauto van het Rode Kruis, dje van Sukabumi Onderweg was naar een kliniek te Karet, op een mijn is gereden en beschoten, waarbij twee doden, twee zwaar gewonden en drie licht gewonden zijn te betreuren. ..FRANEKER" MET 3i/2 TON POST VERTROKKEN Gisteravond om zeven uur is gezag voerder De Haas met de „Franeker" van Schiphol opgestegen <met 3500 kg post aan boord) om langs de nieuwe luchtroute naar Indonesië (Amsterdam KhartoemReunjonPadangBata via) een Proefvlucht te maken. Dc tocht zal ongeveer 4»/, dag duren. Duitse boot bij Ameland aan de grond Door de mist is gister, vroeg in de ochtend, het 300 ton metende Duitse motorschip .JFortuna" dat op weg was van Hamburg via Rotterdam naar Dus seldorp. geladen met mais, op het noor derstrand bij Ballum op Ameland, aan de grond gelopen Omstreeks half acht ontdekte men de Hollumer vuurtoren doch het was toen reeds te laat. Het schip liep op het strand er^door het lage water ln verband met de Zuid- Oosten wind kwam het niet meer vlot De bemanning bestaat uit vijf man Het schip zit erg hoog, zodat de kans gering geacht wordt dat het spoedig vlot zal komen. De stranding van het schip was aan_ vankeUjk door de mist niet opgemerkt Eén der opvarenden hee*t kans gezien het schip te verlaten en heeft te voet de stranding gemeld. De sleepboten ..Stortemelk" en „Oceaan" hebben bij vloed gister avond een vergeefse poging gedaan het schip af te slepen. Zij zouden even als de reddingboot „Abraham Fock" vannacht op zee in de nabijheid blij- ven. Hedenochtend zal een tweede po ging worden ondernomen. Indonesië De uitlating van de neer Drees, dat het in Indonesië wellicht nog wel zou gaan, .als het buitenland ons maar een poosje met rust liet, heefr in het bui tenland tamelijk felle reacties tenge volge gehad. Helemaal onverwachts komen die reacties voor ons niet. Er zün nu eenmaal dingen, die men niet zo maar mag zegger, Men mag ze wel Onder elkaar verkondigen en men mag er over fluisteren maar ze klin ken degenen die het aangaat, zo on aangenaam in de oren daf er beibei door Ontstaat Wij behoren tot degenen, die het conflict zo 3nel moei ijk willen zien opgelost. We hebben er steeds van getuigd. En toch kunnen we de uit lating van Dr. Drees ten volle Onder_ schrijven. De bemoeiingen van de Vei ligheidsraad. de conferentie van New Delhi, de drang van Australië, hoe gi.ed ook bedoeld, dreigen een uif- wejkmg te hebben, die fataal erfbet worden genoemd. De actie van de Veiiifcheldsraad werkt, immers naar twee kanten We zouden ze met grote vreugde begroeten, als ze. alleen dien, stig was. om de conservatieve elemen ten ln eigen land aan te sporen. Om ze een waarschuwing te geven, dat het Indonesische conflict alleea uit de weg kan worden geruimd door een vooruitstrevende koers varen! De houding van de Veiligheidsraad, van Amerika va» Au»trali< van. landen van de conferentie van New Delhi doet echter nog Iets anders. Ze stimuleert de vertegen woord-gers van de Republiek in ëer bepaalde hals- starrjge houding, welke er niet toe kan bijdragen een spoedige oplossing te bevorderen Het best wordt dit rKiemons;reerd doo» de houding die Sukarno c.s. aan nemen ten opzichte van de onderhan delingen me» het BFO over de deel* neming var de Republiek in de in terimregering Sukarno heeft ver klaard daat ps> mee te kunnen be ginnenwanneer dé Republikeins leiders in vrijheid zijn gesteld en als regering overleg hebben gepleegd. Waarschijnlijk zal de VeSHght-idcraad ook hierover wel weer een en ander zeggen en wellicht eer .«solutie" aan nemen. En wie zal het Sukarno Ca. kwalijk nemen, als ze. verzekerd van deze steun, steeds meer gaan eisen van een Nederlandse regering, die slechts voor een gedeelte drijft op partijen die een vooruitstrevende politiek wil len voeren er daarmee rekening moet houden? In dit verband kunnen we un> de uitlating van Dr Drees verklaren. We komen cr niet door alle moties van de Veiligheidsraad We weten nu wel, dat we de sympathie van een groot deel der werelc -verspeeld hebben. Daarmee wordt net conflict echter niet opgelost Dit kan slechts, als naast Nederland ook de Republiek een be paalde goede wï? toon* De afgevaar, digde van Noorweget sprak in de Veiligheidsraad reeds waarschuwende wo«v,jen. Indien de Veiligheidsraad er niet in slaagt het conflict te doen bijleggen, ontstaat eer; zeer dreigende situatie. Ze zal ook de wederpartij tot concessies moeten weren te bewegen. Anders kan ze zich beter buiten het conflict houden. Het deed ons vreugde deze Noorse neutrale stem te horen, v. Z. SOCILALISTEN LEIDEN IN ISRAëL Toen ongeveer de helft van de bü de Israëlische verkiezingen ui»ge brachte stemmen geteld was, leidde de socialistische partü (Mapai) met 35.5 Procent. Daarna kwamen de Jinks- socialistische partij (Mapam) met 14.6 procent, het orthodox-religieuze blok met 14.1 procent en de politieke Organisatie van de ïrgoen Zwai Leoe- mi (Herocth) met 10 procent. Minister Van Schajk is gistermor gen vroeg van zün reis naar de West in Nederland teruggekeerd. De voorzitter van de Communis tische Partij Nederland (De Waar heid), de heer Gerben Wagenaar, is gisternacht in het "Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam opgenomen, lüdende aan een dubbele longontsteking. ent rv naar

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1