llunaafileï n.-hollandse pers ims 5" JAARGANG N° 1446 ZATERDAG 29 JAN. 1949 Edelmoedigheid MONTOjtó Westelijke Unie besluit tot vorming van „Raad van "Europa" r Dr. v. Royen: „Op verschillende punten voor Nederland onaanvaardbaar" AANGENOMEN Joodse vluchtelingen mogen nu naar Israël emigreren Australië erkent Israël Uitgave Stichting „De Vrye Alkmaarder Exploitatie N.V Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct per mm., familieberich. ten 18 ct Bij contract aanzienlijke korting Verantw. redacteur. J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hqek Oudearacht Tel ft MOO 3971 Geestelijk leven Onder de verslagen van de vele re devoeringen, die er tegenwoordig wor den afgestoken, viel er kortgeleden een op, dat bijzonder te denken gat In een commissie van de Internationale Voed sel- en Landbouwconferentie bracht do vertegenwoordiger van India het vol gende naar voren: „De wereldeconomie en de wereld welvaart kunnen niet In evenwicht „komen, tenzij de meer ontwikkelde „naties een groots gebaar van edelmoe digheid maken jegens de minder ont wikkelde volken en een br«ed opge lette poging doen om ze op de been „te helpen door een handelwijze, die „niets van doen heeft met schulden of „leningen, maar die geboren Is uit de „eerlijke overtuiging, dat een dergelijk „gebaar nuttig en noodzakelijk is voor „ons aller belang, het westen inbegre pen. Een gebaar van edelmoedigheid, wordt aanbevolen als de weg, die de mens heid kan redden, de bezittende even goed als de niet-bezittende volkeren, van de heilloze weg naar hon'gêr, ar moede, chaos en ondergang. Deze spre ker deed daarbij een beroep op het ge zond- verstand en wees op de nuttige uitwerking er van, maar liet tevens de dringende noodzaak gevoelen. Want dat zijn de maatstaven, waar men zich tegenwoordig over 't algemeen gaarne aan houdt en het oor nog wel naar te luisteren wil leggen. naar die van gezond verstand, nut en noodzaak. Koe merkwaardig, dat deze oproep tot edelmoedigheid, die nu als een uit weg en een uitkomst wordt gewezen, overeenstemming vertoont met die „smalle weg" en die ..enge poort", waar in 't begin onzer jaartelling in Palestina Hij over sprak, die zich zelf als „der mensen zoon'' placht aan te duiden. U kent de beeldspraak, d»c hij daarbij bezigde: „Ruim is de poort „en breed de weg. die ten verderve „leidt en velen zijn er. die daardoor „binnengaan. En eng is de poort en „smal die ten Leven leidt; en weinigen pijn er. die die vinden". De brede weg wordt bewandeld door de zelfgenoegzaamheid en door 't egoïs me: de smalle dooi hen, die door Gods liefde aangeraakt de zelfverloochening kernen, de barmhartigheid en de naas tenliefde, welke het belang van den ander uitnemender acht dan van zich zelf. Bedacht kunnen zijn op het be lang van anderen is het practische ge volg van deel te mogen hebben aai, die gezindheid, die ook in Jezus Chris tus was. Hoe dichter de aarde bevolkt wordt en hoe meer daardoor de spanningen toenemen, de3 te meer zullen „gezond verstand", „nut" en „noodzaak" de waarde doen inzien van Jezus' predi king als enige weg tot heil. In zijn Bergrede vat hij in een enkelvoudige regel het levensgedrag onder mensen volkeren samen, zoals God dat wil: „Alles aan wat gij zoudt willen, dat „de mensen doen. doet ook gij hun „dergelijks". Een hopeloze strijd tegen de ze.i zucht van enkelingen en volkeren? Een kreet, die verklinkt in de woestenij van het heden, deze oprOep tot edel moedigheid? ]a, zolang de eis van per soonlijke levensvernieuwing en le- v n-;vc:a...lering van ie grond af aar, a'.s niet terzake dienende ter zijde wordt gelegd. Neen. wanneer niet alleen „ge z j v\stand", „nut" en „noodz ak" o.-iz3 drijfveren zijn. maar het geloof in God, die Zich in Christus als heilige liefde heeft geopenbaard, ons een en al is: wanneer met Hem in alles wordt gerekend; wanneer de liefje tot Hem voert tot daadwerkelijke naastenlief de ..Zich zelf gevende wordt men rijk; „zich zelf verliezende vjndt men vrede; „vergevende ontvangt men vergiffenis" (FranCiseus van Assisi). A; J. VAN DER SLUIS OOSTENRIJKSE KINDEREN GROEIDEN ALS KOOL De 500 Oostenrijkse kinderen, die na een verblijf van drie maanden in Nederland in hun land zijn terugge keerd, zyn gemiddeld ongeveer 9 pond aangekomen. Recordhoudster is een meisje uit Graz dat 20 pond groeide! ^7l\V GELDIG TOT HEDENAVOND RUSTIG WEER Nevelig of licht bewolkt, droog weer Meest zwakke Zuidelijke wind. In de vroege ochtend op vele plaatsen lichte vorst, in de middag ongeveer dezelfde temperatuur als gistermiddag. De Consultieve Raad (waarin de vijf ministers van Buitenlandse zaken va» Engeland, Frankrijk, België, Luxemburg en Nederland zitting hebben) heeft gisteravond na tweedaagse besprekingen te Londen in een officieel communiqué medegedeeld, dat besloten is tot de vorming van een „Raad van Europa". Dit lichaam zal bestaan uit een commissie van ministers (die in het geheim bijeenkomt) en een consultatief Orgaan, dat openbare bij eenkomsten belegt. Besloten is ook andere Europese landen uit te nodigen deel te nemen aan de onderhandelingen over de vorming van deze „Raad van Europa". Erkenning van Israël binnenkort te wachten Voorts werd medegedeeld, dat ver schillende defensie-aangelegenheden be studeerd werden en belangrijke poli tieke vraagstukken werden besproken. Over Palestina kwam men tot de slotsom, dat thans het stadium i» bereikt, waarin men de Israëlische regering volledig kan erkennen. NAUWE SAMENWERKING op cultureel en sociaal terr«#n zal te vens het gevolg zijn van de Londense besprekingen. Er zal in Engeland in Augustus een cursus worden gehouden over het on derwerp „De Westelijke Unie en de scholen", waaraan 50 onderwijskrach ten voor rekening van het gastvrijheid verlenende land zullen deelnemen. De cursussen worden daarna achtereenvol gens in de andere landen gehouden. Er zullen in April a.s. door ieder land mobiele tentoonstellingen van onder wijsmateriaal voor de andere vier lan den georganiseerd worden cn voorts komen er voorlichtingsbrochures van elk land over de mogelijkheden van reizen, ontvangst en logies van school kinderen en studenten. Elk land zal Vroeg Koning Leopold echtscheiding aan? Volgens de avondbladen te Rorao heeft de Paus een verzoek van de in ballingschap ie ventte kOQlng Lëopolit van België om nietigverklaring van zijn huwelijk met de gravin van Retliy verworpen. In kerkelijke klingen te Rome ont hield men zich van commentaar op deze berichten. Zelfs indien een der gelijk verzoek is gedaan, aldus deze kringen, zou het onmogelijk zijn het. antwoord te weten Het zou een ge. lieim blijven ,tot dat een officiële be kendmaking over deze kwestie door het Vaticaan uitgevaardigd zou wor den. Churchills stem De filmster Betty Hutton heeft een lijstje gemaakt van de „tien mannen met het meeste sex.appeal". Aan het hoofd daarvan staat Winston Churchill. „Ik heb Churchill nooit ontmoet", aldus Betty, „doch hij heeft veel sex-appeal in zijn stem. Het is niet be paald wat je noemt „sex", doch iets dwingend, dat de vrouwen doet stilhouden en luisteren V. GRATIS RADIOGESPREKKEN MET DE WEST MOGELIJK Radio Nederland Wereldomroep stelt iedere weck een aantal personen in de gelegenheid voor de microfoon 'n groet uit te spreken naar West-Indië en aangrenzende gebieden. Het betreft hief Nederladers, die verwanten of vrienden in de West hebben en zich op deze wijze direct met hun verre relaties in verbinding kunnen stellen. Voor militairen in de West geldt de ze regeling niet, daar hun familieleden gebruik kunnen maken van de facili teiten van het Radioprogramma voor de Nederlandse Strijdkrachten. Zij. die er prijs op stellen een groet te richten tot hun verwanten in de West, worden verzocht zich schrifte lijk te melden bij Radio Nederland Wereldomroep, GrOetendienst, Postbus 137, Hilversum. Aan het zenden van deze groeten zijn geen kosten verbon den. XXX De uitslag van de Sterrit naar Mou te Carlo zal pas vanavond bekend worden. Van de 167 in Monte Carlo aangekomen equipes hebben er 48 de rit zonder strafpunten volbracht- Hieronder bevonden zich 12 Ned. ploe. gen. een lijst maken van zijn beste films op opvoedkundig gebied, inspecteurs van het onderwijs zullen uitgewisseld wor den en er komt een lijst van congres sen, welke in de vijf landen worden gehouden. Ook op sociaal terrein zal er een zeer hechte samenwerking komen. Me disch personeel zaj uitgewisseld wor den op steeds uitgebreider schaal. Hierbij zullen ook andere landen be trokken worden. Duitse U-boot met 50 doden gevonden Door ploegen, belast met het weg ruimen van wrakken in de haven van Kiel is een Duitse onderzeeër aan- gefoffen, aan boord waarvan 50 lij., lten zijn gevonden. De 1600 ton metende onderzeeër had tijdens één van de laatste luchtaanval len op de haven van Kiel, een vol treffer ontvangen. De oorlogsbodem was zeer kort tevoren uit het in de nabijheid van Danzig gelegen Zoppot in Kiel aangekomen. Men meent, dal zich aan boord een aantal burger vluchtelingen uit de vroegere vrijstad bevonden; het lijk van een vrouw is reeds geïdentificeerd. Behalve de lijken werden aan boord van de onderzeeboot nog beurzen met geld, kinderspeelgoed, damesschoenen en andere kledingstukken aangetrof fen. Bij de bezetting van Solo bleken co f.m.ui.x-n i.. een weeshuU aan hu l<>. te ztfn overgelaten. Het Rode Kruip.cr.mid'*»>Uük in en zorgde er voor, dat de verwaarloosde kinderen «e (Verzorging kregen, die zij lang hadden moeten ontberen. Een behoorlijk bad was een eerste vereiste: zeep kon daartoe in ruime mate worden verstrekt. Voorjaarsgei uchten Uit Venlo worden verschijn, selen gemeld, waaruit men niet kan opmaken, dat het nog maar eind Januari is. Er werd daar al een vlinder gevangen, een drietal Mei kevers werd gesnapt bij een poging zich naar de Januari., zon te verheffen en bij het opruimen van een stapel hout vloog een merel op van een nest tussen de planken: er kwamen vijf eieren te voorschijn. Het nest moest met het hout verdwijnen, zo dat er een einde kwam aan. de illussies van het merel, paar. Bij enkele koude da gen echter zouden de jonge merels het bijna zeker toch niet gehaald hebben. ~"N V.. IN BIRMA NOG VOORTDUREND ZWARE GEVECHTEN Birmese opstandelingen hebben Toun- goo, een belangrijke stad aan de spoorweg van Rangoon naar Manda. lay„ bezet, zo is van officiële zijde meegedeeld. De regeringstroepen moesten na zware gevechten uit dit communistische bolwerk terugtrekken De opstandelingen hebben ook Pyoc een andere grote stad aan de spoor lijn, 65 k.m. ten Zuiden van Toungoo ingenomen. Later werd meegedeeld dat de Birmese regeringstrijdkrachten in Centraal Birma een groot offen. sief zijn begonnen om de steden Toun- goor een Pyoe weer in handen te krijgen. KOSTWINNERS—MILITAIREN KRIJGEN OOK „GULDEN VAN JOEKES" De minister van oorlog heeft gis;e. middag in de Kamer meegedeeld, dat dezer dagen een nieuwe regeling voor de kostwinnersvergoeding aan de bugemeestejs tal worden toegULO/rdei. De zogenaamde „gulden van Joekes" zal thans berekend worden met terüg werkende kraëht van 1 November 1948 af. Resolutie in Veiligheidsraad aanvaard GISTERAVOND, by de voortgezett e behandeling van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad, heeft de Nederlandse woordvoerder, Dr. Van Royen, medegedeeld, dat de resolutie van de vier landen een zo drasti sche en diepingrijpende bemoeiing met de interne aangelegenheden van een staat vormt, dat nooit enig lid van de Ver. Naties iets dergelijks aanvaard de. toen het het Handvest ondertekende. „Het aannemen van deze reso lutie", aldus dr. Van Royen, „zou juist het tegenovergestelde effect heb ben van hetgeen de indieners ermee hebben voorgehad. In feite zal ztf lei den tot de meest schadelijke gevolgen voor Indonesië, voor Nederland en voor de Verenigde Vollken". Dr. Van Royen verklaarde, dat Ne derland fundamentele bezwaren heeft tegen bepaalde gedeelten uit de reso lutie. Deze punten vragen Nederland afstand te doen van zekere vitale /ceh ten in Indonesië gedurende de overgaua tijd. De Nederlandse woordvoerder deed een beroep op de Raad niet een derge lijk offer te vragen, temeer omdat de Raad daartoe volgens het Handvest niet gerechtigd is. „In feite", aldus' dr. Van Royen, „stelt deze resolutie Ne derland onder toezicht van de Ver. Na ties". Hy verklaarde tenslotte: „De Nederlandse regering zal de re solutie uitvoeren voorzover deze te ver enigen is met de verantwoordelijkheid van Nederland voor de handhaving van de werkelijke vrijheid en de orde in Indonesië, welke verantwoordelijkheid uiemand anders kan overnemen van Ons". Hy verwierp de punten betreffende het herstel van de Republikeinse regering in Djogja, de aanbevelin gen van de Commissie van de Ver. Naties in gevai geen oplossing zou worden bereikt, de regeling van stemmen bij meerderheid in de Com missie, de terugkeer van de voor malige Republikeinse gebieden on der Republikeins bewind en de te rugtrekking van Nederlandse troe pen. RUSSISCHE AMENDEMENT De Sovjet Russische afgevaardigde, Malik, herhaalde zijn critiek op de voorgestelde resolutie en stelde een amendement voor: „De Ned. troepen moeten Onmiddellijk worden terugge trokken tot op de stellingen, ingeno men bij het sluiten van de overeen komst van de „Renville". Zonder een dergelijke voorziening betekent de resolutie niets anders dan het sanctionneren van de agressie, al dus Malik. Dit amendement werd bij de stemmingen over amendementen naderhand verworpen. De gedelegeer den van Argentinië en Egypte hadden tevoren verklaard de vier landen-reso lutie te steunen. De Veiligheidsraad heeft in de af gelopen nacht een beroep gedaan o? Nederland en de Republiek het vuren te staken. Voorts is een beroep gedaan op Nederland om onmiddellijk de Re publikeinse leiders in vrijheid te stel len en hen gelegenheid te geven hun functies uit te oefenen. Na stemming over de onderdelen is de ontwerPresolutfe der vier lan den door de Raad aangenomen. Frankrijk onthield zich geheel van stemming, Argentinië, Rusland en de Oekraine onthielden zich op sommige onderdelen Vóór de gehele resolutie waren Amerika, Engeland, Canada. China, Egypte. Cuba en Noorwegen. I.R.O. heeft het verbod opgeheven De internationale vluchtelingenorga„ nisatie (IRO) heeft ondanks sterke oppositie van Britse zijde besloten het door haar op 18 Mei 1948 uitgevaardig de verbod tot immigratie van Joodse vluchtelingen in Israël op te heffen. Na twee dagen geheim debat, waar bij alleen Engeland bezwaren maakte tegen de voornaamtse clausule, nam de IRO, waarin 9 landen vertegen woordigd zyn, een resolutie aan om 1 millioen pond sterling beschikbaar te stellen voor het overbrengen van 50.000 Joodse vluchtelingen naar Is_ COUREUR WIMILLE DODELIJK VERONGELUKT De bekende Franse coureur Jean Pierre Wimille, winnaar van menige „Grand Prix' is gistermorgen tijdens een tralnings-rit voor de grote prijs van Buenos-Aires dodelijk veronge lukt. raël. Het grootste deel van deze som zal gebruikt worden voor terugbeta ling aan particuliere organisaties van reeds gemaakte kosten voor het zen den van Joodse vluchtelingen naar Pa lestina. Men vermoedt, dat dit er 50.000 waren, doch het juiste aantal is nog niet bekend. In kampen in Duitsland, Oostenrijk en Italië bevinden zich nog meer dan 100.000 Joodse vluchtelingen. TSJECHISCH GENERAAL TOT DE STROP VEROORDEELD Een Praags militair gerechtshof heeft generaal Pika tot de strop veroor deeld wegens verraad en misbruik van zijn gezag. Pika die vroeger hoofd van de Tsjecho-Slowaakse militnire missie te Moskou was, werd ervan beschuldigd in 1940 contact met de Britse geheime dienst te h°bben op genomen, die hem betaald zou hebben voor spionnagc tegen de SowJet-Unie. VERLIESLIJST De Nederlandse regering heeft gister bekend gemaakt, dat de Kon. Marine het sneuevelen van drie manschappen heeft gerapporteerd. Het Kon. Ned. fnd Leger verloor C uit Indonesië afkom stige manschappen, terwijl het aantal verliezen onder leden van de Kon. Landmacht 34 bedroeg. Joseph Chifley. premier van Austra lië heeft medegedeeld, dat Australië besloten heeft de regering van Israël volledig te erkennen. De regering van Australië gelooft, zei hij-, dat -de nieuwe r.atie van Israël een macht van bijzondere waar de in de wareldgemeen*chap z** wor den. Australië zal Israël' om toelating tot de VN. steunen". Ook de Zwitserse regering heeft meegedeeld, dat zij de staat Israël ^e facto erkent. He* besluit var, de Zwitserse rege ring is onverwacht, daar men t« Bern verwachtte, dat Zwitserland pas tot er kenning zou overgaan, nadat Engeland een dergelijk.besluit had genomen. Prof: Piccard wil nu weer de lucht in Professor Jean Piccard, de B.I.^sche geleerde van Zwitserse afkom.s die zich bekendheid verwierf door zijn ballonopstijging in de stratosfeer, doch wiens recente poging om af te dalen in de Atlantische Oceaan mislukte, heeft meegedeeld, dat hij en zijn echtge note var. plan zijn een poging te on dernemen om met een ballon een hoogte van 32 kilometer te bereiken, wanneer voor deze onderneming fi nanciële steun gevonden kan worden. Bij zijn vorige opstijging bereikte Piccard een hoogte van ongeveer rwin tig kilometer. He; huidige ballon-hoog terecord van ongeveer 25 kilometer werd in 1935 door twee Amerikaanse militairen gevestigd. ..FORTENO VAN AMELANDSE KUST LOSGETROKKEN liet 300 ton metende Duitse motor schip Fortuno, dat Woensdagmorgen op het Noorderstrand bij Ballum op Ameland aan de grond liep is gister avond om 9 uur door de sleepboten ..Stortemelk" en „Oceaan" van de re derij Doeksen vlot getrokken. Tevoren waren verschillende pogingen mislukt, Een Indonesische vrouw met 8 kin deren heeft opdracht gekregen Austra lië te verlaten. Haar Australische echtgenoot sneuvelde in de oorlog. Haar eerste man werd door de Ned. regering posthuum onderscheiden; nog steeds ontvang; de vrouw een toelage uit Nederland. XXX Vandaag zal een vredesdelegatie uit Nanking vertrekken om te trachten metde communisten in Peiping tot een vergelijk te komen Er gaan intussen weer hardnekkige geruchten, dat een snelle vrede uitgesloten is. Zes Duitse arbeiders zijn ieder tot twee maanden opsluiting veroordeeld omdat zij.weigerden een Britse order tot ontmanteling var de staalfabriek te Bochum uit te vieren onz- kene tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1