kmaaidei £De Russische nota over de Westerse Unie N.-HOLLANDS PERS 1945 ïnn 5' JAARGANG N° 1447 MAANDAG 31 JAN. 1949 Toornige toon en vele verwijten Stalin verzoeningsgezind Een wild zwijn in de pot. Belangrijk nieuws in weinig woorden Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Varantw. redacteur. J. v. Zoonen Bureau. Ridderstraat hoek Oudearaeht Tel K 79.00 3071 tr was eens Er was eens een oorlog. Een totali taire oorlog, waarin alle krachten moesten worden ingespannen, om de machten der duisternis te overwinnen. Gedurede die oorlog oefende de Neder landse regering haar gezag uit in Lou. den. Er was in het eigen land eon groep mensen, die met grote felheid en ten koste van bloedige offers de strijd tegen de vijand streden, met de wapens in de hand, maar ook met de wapenen Tan de geest. Het was de tijd, waarin de mensen de illegalen de ki v .i'S uit de handen rukten. Landelijk: Het Pa rool, de Waarheid, Trouw en tal van anderen. Plaatselijk even goed. In Alk maar de Vrije Alkmaarder, in Schagcn de Nieuwe Schager. In alle streken en plaatsen van ons land waren moedige mannen en vrouwen dagen en nachten in de weer om het nieuws te vermelden dat door de regering te Londen werd doorgegeven. Er was in het land ook een andere groep mensen. Mensen, die de beschik king hadden over uitstekend geoutil leerde bedrijven. Bedrijven, die in nor male tijden de nieuwsverzorging in Ne derland in handen hadden. Krantencon cerns met grote rotatiepersen en batte rijen zetmachines. Het spreekt wel van zelf, dat de Duitsers ze in de kortst mogelijke tijd onder hun beheer namen enze misbruikten voor hun onwelrie kende- propaganda. De bezitters van die drukkerijen, van die kranten bleven rustig op hun post, enkele goede uitzonderingen niet te na gesproken. Ze streken de winsten op, die de Duitse advertenties hun in het laadje brachten. Advertenties om deel je nemen bij de Kriegsmarine of de Waffen S.S. Ze zaten gemakkelijk weg gedoken in grote clubfauteuils of dron ken een glas met de overweldigers, ter wijl de -verzetsmensen gesnapt met hun kleine illegale blaadjes, ten offer vie len aan de Duitse sadisten. Er wag eens een regering in Londen, die aan deze illegale perg toezeggingen deed. Ze zouden een kans krijgen na de bevrijding en de collaborerende pe«? ■ou zijn straf niet ontgaan. Welnu, de Uit de illegaliteit voortkomende pers is haar taak na de bevrijding met groot élan begonnen. Al beschikte ze dan ook niet over de daarvoor nodige outillage, die immers bezit waren van een ander soort Nederlanders. Ze mochten dan echter daar tijdelijk hun kranten druk ken tegen een exhorbitante Prijs. Er was in Nederland een andere groep mensen, die over vele millioenen be schikken, die deze ontwikkeling ongaai ne zagen en alles in het werk stelden om hun verloren positie te herwinnen. En ziet, het geld wat stom is, scheen recht te maken, wat krom is. De in Londen gedane beloften werden vodjes papier en de regering gaf de collaborateurs weer een kans. Ze kon den met hun materiaal en hun geld de strijd beginnen tegen de pers, die ln moeilijke jaren de steun van de re gering. maar meer nog de steun van het volk is geweest. Is het wonder dat de kleine illegale bladen reeds voor het grootste deel verdwenen zijn? Niet al leen de regering geeft blijkt gedane beloften spoedig te vergeten. Het volk vergeet het werk van de illegaliteit «ven snel. Het beseft niet de enorme moeilijkheden, die overwonnen moes ten worden en het interesseert zich voor een deel niet voor de wanhopige atrijd. Gelukkig is er een deel, dat er anders over denkt. Maar we hebben in deze jaren ervaren, veel en bitter, zon der nochtans te versagen. De strijd zal in de toekomst tussen de grote dagbladen worden gestreden- Want naar alle waarschijnlijkheid ko men De Telegraaf en Het Nieuws van de Dag nog dit jaar terug. En zo als wij plaatselijk zijn bestreden, zullen nu Het Parool en Trouw, welke nu op de persen van De Telegraaf worden ge drukt, bestreden worden, met behulp van millioenen, welke voor een deel bestaan uit bloedgeld, dat tijdens de bezetting is bijeengegaard. Met goedvinden van de regering en met steun van het volk. Misschien dat de Pers, die de waar heid in tijden van nood onder de men een bracht wel weer een beurt krijgt, als er opnieuw oorlog is. Het is bescha mend. Beschamend voor regering en volk. v. Z. Hoorwegen tussen Scylla en Charibdes ZELFDE TEMPERATUUR Tijdelijk afnemende doch later weer toenemende wind Noord. Op de meestc plaatsen droog Weer met toenemende bewolking. Ongeveer dezelfde tempera tuur als gisteren. In het afgelopen weekend heeft Rusland voor de nodige sensatie ge zorgd in de politieke vei-eld, door scherp te vsten op de v 'raing van een Wt-.it.-E'iropese Un'e. Deze Unie, in alle Westelijke lan den met vreugde begroet, heeft Rus land genoopt to; het loon verschij nen van een van de meest uitvoerige verklaringen, die min'a'orie van Buitenlandse Zaken ooit liefft gepu bliceerd. Rusland verklaart, da£ door de vor ming van de Westerse Unie de ver dragen van Yalia en Potsdam worden geschonden. Deze blokvorming, aldus de Russen betok-'-t ezr. ;-;tale front verandering waardoor gcb.ci::-n wordt met de anti-HitlervcoaliUe van tijdens de oorlog. De Russen beschouwen de Westerse Unie als een nieuwe vorm van agressie tegen Ru-.land, die ge steund wordt door de Ver. Staten. De Westerse Unie is een v. renigmg van landen die tot oV.'-t p-ijs het ko loniale stelsel willen krr.rP sven. Het doel is niet meer de voorkoming van Duitsd agressid. maar een vorm van agressie tegen Rusland. Rusland zal een nog krachtiger standpunt innemen dan voorheen tegen de?e imperialis tische oorlogshitserij, die het be schouwt als een poging om de Ver enigde Naties om hals te brengen. De Ver. Sraten hebben het altijd voorgesteld of de Russen in de Ver. Naties obstructie voeren, achter welke voorstellingen het Noord Atlantische pact werd gesticht. Hef doel is slechts agressie tegen Rusland. Van dit pact werden de landen van de nieuwe democratie en Rusland uitgesloten. De verklaring eindigt met er op te wijzen dat onder leiding van Ameri ka en Engeland alles wordt gedaan om een geweldige militaire macht te vor men. Rusland zal echter een onover winlijke hinderpaal zijn voor Anglo Amerikaanse wereldbeheersing. Buitenlandse reacties In Londen en Washington wordt de verklaring van Moskou zeer rustig Ontvangen De verrassing is er in het geheel niet. daar men een bepaalde reactie had verwacht op de vorming van de Westerse Unie. In Washington is men zelfs-geneigd om de Russische nota een onderdeel te noemen van het Russische vredes offensief dat al een poosje aan de gang is. Men wijst er op dat het wel een beetje komisch aandoet, dat er zo veel bezwa ren worden geopperd tegen een Wes terse Unie door de mogendheid die het eerst een Oosters blok heeft gsticht. Men betreurde het in Washington zeer, da de politiek van Rusland ér toe heeft geleid, dat niet meer de Duitse agressie te vrezen js, maar de Russische. Scandinavië - Rusland De Scandinavische besprekingen over aansluiting bij het Atlantisch pact schij nen te zijn mislukt. Zweden ^was het voornamelijk, dat daarvoor niet voelde. Noorwegen dat het meest voor aanslui ting bij het Noord Atlantisch-verdrag gevoelt, is inmiddels verblijd met een Russisch verzoek om tc mogen ver nemen hoe Noorwegen over aansluiting denkt daar. zo zeggen de Russen. Noor wegen en Rusland aan elkaar grenzen en er dus gevaar zou kunnen bestaan voor een inval in Rusland. SENSATIE Er is reeds enige sensatie door be richten die uit Noorwegen komen en die zeggen dat Noorwegen «en Russi sche inval vreest. Andere berichten zeg gen dat de Engelse vloot in dé buurt van de Poolzpe oefeningen houdt en gereed is om in te grijpen. Officieel wordt uit Oslo gemeld, dat het verzoek inderdaad is binnengeko men, maar dat het beleefd van toon was. Het Noorse parlement komt deze week bijeen om de hele kwestie te bespreken. Van troepenzendingen naar En te midden van deze berichten laten De baas zeli aan het woord In een onderhoud met «en journalist van „International News" verklaarde de heer Stalin, dat de Sowjet Unie bereid zou zijn gezamenlijk met de Verenigde Staten te verklaren, dat geen van beide regeringen enig voornemen heeft om haar toevlucht te nemen tot oorlog. Stalin zeide, dat hij geen bezwaar zou hebben tegen een ontmoeting met President Truman om een wereldvredes pact op te stellen. Op de vraag of de regering van de Sowjet Unie bereid zou zijn om teza men met de Verenigde Staten een Pro gram. zoals geleidelijke ontwapening in overweging te nemen, verklaarde Stalin dat de Sowjet Unie met de Verenigde Staten kon samenwerken in de tenuit voerlegging van maatregelen, die tot geleidelijke ontwapening zouden leiden. Stalin verklaarde, dat de Sowjet Unie geen beletsel zou zie® voor de ophef fing van de vervoersrestricties in Ber lijn indien de regeringen van de Ver enigde Staten, Engeland en Frankrijk zouden instemmen met een uitstel van de stichting van een afzonderlijke Wet: Duitse staat totdat de Raad van Minis- ers van Buitenlandse zaken het Dujse probleem als een geheel kon beschou wen. Stalin zeide, dat het noodzakelijk zal .zijn. dat verkeers- en handelsrestricties, die door de drie mogendheden als tegenmaatregelen zijn genomen, worden opgeheven. STALINS VERKLARING DOOR WESTEN GUNSTIG ONTVANGEN. In Londen en Washington is de ver klaring van S;alin goed ontvangen. Men acht deze van groot practisch nut. De besprekigen er over zullen te Wash ington. Londen en Parijs zo spoedig mogelijk aanvangen. De verklaring dat Stalin bereid zou zijn tot een onderhoud met Truman is direct onder diens aandacht gebracht. De ontmoeting zou echter in de Ver- i enigde Staten moeten plaas hebben. De jarige prinses De elfjariae Beatrix Scheepsramp op de Waddenzee De 2207 ton metende Finse vracht boot „Sakakunta" uit Helsinski zond gisteravond omstreeks 9 uur een SOS Uit met de mededeling, dat zij zich in Zu.kende toestand bevond in het Hui- hertsgat tussen Schiermonnikoog en Rottuméroog. In het noodsein werd dringend de hulp van de reddingboten ingeroepen. Het schip gaf als zijn positie op 53 gr. het Noorden was in Oslo ntete bekend H min- 30 Noorderbreedte en gr. Öi min. Oosterlengte. Een Duitse reddingboot uit Borkum en een reddingboot uit Oostmahorn van -bdè Noord-Zuidhollandse Reddingmij. onder commando van schipper Mees Tóxopus kozen vrijwel onmiddellijk zee en zetten koers naar het Huibertsgat Nader wordt gemeldt dat he schip niet gezonken, doch aan de grpnd gelo pen is. Broekman dicht bij wereldrecord 5000 m. Tijdens door Ir. van der Scheer in Davos georganiseerde wedstrijden tus sen Nederland, Hongarije, Italië, Zwit serland en Engeland beeft Kees Broek man de 5000 meter afgelegd in de th'd van 18 min. 16.3 sec., waarmee de West lander slechts even boven het wereld record v. Aake Seyffard bleef (8.13.7). Hij staat nu tweede op de wereldrang lijst.! Nederland won de wedstrijd, vóór resp. Hongarije, Italië, Zwitserland en Enge land. Een andere Westlander, Wim v. d. Voort, Js ook al in grootse vorrt. Hij reed de 500 m. in45.1 sec. en de 5000 m. in 8.22.3. Op deze laatste af stand neemt hij de 4e plaats Onder de Ned. rijders In! Het eerste wilde zwijn van dit jaar heeft de bejaarde boswachter Beukema uit Ruurlo voor zijn rekening genomen. In de Veldhoek was het gesignaleerd. Reeds veel malen had Beukema het geweer over de schouder geworpen voor zakken kunstmest, die voor wilde zwij nen waren aangezien. Dies haastte hij zich langzaam, wandelde naar de opge geven plaatsontwaardde het zwijn, legde aan en het resultaat van 182 pnd trekt nu veel bekijks in de boswachters woning. En aanstonds gaat het de pot in. Het is nu nog het slachtsejzoen. GETUIGEN TEGEN KRAWCHENKO Te Parijs zijn thans de Russische ge tuigen aangekomen, die door „Les Let tres Franpaises" zijn gedagvaard in het proces wegens laster, dat aan dit blad door Krawchenko is aangedaan. 1 FEBRUARI CACAOPOEDER ZONDER BON. Van officiële zijde wordt thans be vestigd, dat overeenkomstig het streven tot beperking der distributie bemoeiingen de rantsoenering van cacaopoeder met ingang van 1 Febr. 1949 een einde neemt. Tegelijkertijd worden de maximum- Prijzen voor cacao en chocoladeproduc ten ingetrokken. STAKING IN AMSTERDAM. Bijna de gehele walploeg, vaste arbei ders van twee scheepvaartmaatschap pijen, de Koninklijke Hollandse Lloyd en het Verenigd Cargadoorskantoor, elk 80 man, zün nu ook in sympathiesta king gegaan met de arbeiders van de twee Amsterdamse .havenbedrijven. Het aantal stakende bouwvakarbej ders, werkzaam op drie bouwwerken in de hoofdstad, bedraagt thans 240. WERKLOOSHEID IN AMERIKA. Volgens het bureau voor arbeidssta- tistiek werden Jn November j.L 14 van iedere 1000 arbeiders in de Amerikaan se fabrieken op wachtgeld gesteld of bijna tweemaal zoveel als in November 1947. LEOPOLD GAAT NIET SCHEIDEN. Gewoonlijk betrouwbare Vaticaanse kringen spreken de geruchten tegen dat koning Leopold pogingen deed om zijn huwelijk met prinses de Rethy te doen ontbinden. ALWEER NIET GOED. De regering van Pakistan heeft de, erkenning van Israël door Engeland en adere landen „constitutioneel onjuist en moreel onverantwoord" genoemd. Er kening van Israël betekende zoveel als het geven van een premie op gewapen de agressie en gebruik van ruw geweld. EEN GROOT EXPERIMENT. Spaak kenschetste het besluit van de landen van het Pact van Brussel om 'n Raad van Europa te vormen als „het begin van een groot experiment, waar bij het lot van Europa op het spel staat". Spaak verklaarde, dat „de over eenkomst, die op dit punt bereikt werd, de belangrijkste was van alle besluiten, die wij moesten nemen". De Raad van Europa zou kunnen functioneren zodra de details waren geregeld door de W'erk groep van de vijf landen, de commissie voor Europese eenheid, en goedgekeurd door de vijf ministers van Buitenlandse zaken. „IK KIJK ER VAN OP'. Gevraagd naar zijn mening over de Russische reacties op een Europese Uie zeide Spaak: „Daar keek ik werke lijk van op. Men vraagt zich af, hoe de vorming van een groep landen de ge wel dige Sowjet-mogendheid kan verOntrus ten, die, tussen haakjes, precies dezelf de unificatie politiek in Oost Europa heeft bevorderd." DE HOEVEELSTE? Volgens te Buenos Aires ontvangen berichten is president Natalicio Gonza lez van Paraguay door een revolutie te AsunciOn ten val gebracht Hij zou, samen met zijn minister van Financiën, Lenadro Prieto, asyl ge zocht hebben in de Braziliaanse smbas sade. AMERIK. OPPERBEVELHEBBER Men zegt dat een Amerikaanse gene raai, Huebner, opperbevelhebber zal worden van de West Europese verded» gingsorganisatie in het kader van het Atlantisch verdrag. WIJZE WOORDEN De Italiaanse minister van Buiten landse zaken, graaf Sforza, heeft van daag verklaard, dat een derde wereld oorlog slechts kon worden voorkomen, „door een Europese Unie, die open staat voor alle vrij, vredelievende vol ken." EISENHOWER OVER OORLOG. Generaal Eisenhower- heeft te New York verklaard, dat naar zijn mening een oorlog met de Sowjet Unie niet waarschijnlijk is, dat „oorlog niet de aanvaardbare manier is om hun doel te bereiken." Chinese communisten eisen het volle pond De Chinese communisten hebben he den per radio de eis kenbaar gemaakt van arrestatie van Tsjang Kai Sjek en andere leiders van de Kwomjntang als een der voorwaarden voor het beginnen der vredesonderhandelingen. Een an dere eis is die van arrestatie van de de voormalige Japanse opperbevelheb ber in China, lt -generaal Yasatsoegi Okamoera, die enkele dager, geleden door het militaire hooggerechtshof te Shanghai is vrijgesproken van de be schuldigingen van wreedheden, moord op Chinese soldaten en misdrijven te gen het internationale recht. De radio (Noord-Sjensi) vroeg terstond antwoord op deze eisen, er aan toevoegend, dat ten aanzien van de rest van de acht door de communisten gestelde voor waarden later zou worden beslist. De berichten uit China zijn niet zo bijzonder bemoedigend. De communis ten schijnen hun eisen zeer hoog te stellen, met als gevolg dat de Nationa listen huiverig beginnen te worden. Er wordt gemeld dat onder leiding van Tsjang Kai Sjek ln Zuid China een nieuw leger op de been wordt gebracht Dat leger zou dan China ten zuiden v. de Yangtse verdedigen. Tussen de lei ders van de Kwomintang bestaat echter geen eenstemmigheid. Er wordt reke ning gehouden met de mogelijkheid dat China in twee delen zou uiteenval len. KABINETSCRISIS LJ PAbv.JAN De Wah-Negara van de Pa&undan heeft het ontslag van het kabinet aan vaard. De formatie van het nieuwe kabinet is wederom opgedragen aan de Premier Djumhana. f DE W.E UNIE. minister Stikker verklaarde verheugd te zijn over de besluiten, welke door de raad van de West Europese Unie waren genomen. Er is. zo zeide h" door alle aangesloten landen zee> n'rd gewerkt om tot deze zeer betekenisvele resultaten te komen. De tegenstellingen, welke vroeger wel eens in de West Europese Unie aan de dag waren getreden, zijn thans aldus de minister, verdwenen. BURGERBESTUUR. Kenneth Royal, de Amerikaanse min. van het leger, heeft President Truman wederom verzocht het bestuur over de Amerikaan-zone van Duitsland van het Leger aan het ministerie van Buj- tenladse zaken over U drager.. onze ken. 'ovenw-r

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1