Gte kmaaidei' N.HOLLANDSE PERS 1945 De openbare aanklager in het proces Mindszenty: Kardinaal Mindszenty: Er moet bestaanszekerheid voor de landbouw zijn De Europese eenheid op weg INZICHT Vier Nederlanders onder de 12 snelste schaatsenrijders van Europa 5' JAARGANG N°. 1453 MAANDAG 7 FEBR. 1949 üitgav# Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 et per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. V.rontw. redacteur J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K «00 3971' „Ik zou mijn eigen beroep saboteren, als ik niet de zwaarste straf eiste". „Moge het vonnis vrede en verzoening brengen, hier en in het buitenland". De openbare aanklager in het proces tegen kardinaal Mindszenty heeft zijn requisitoir gehouden. HU begon zijn aanklacht met een aanval op de Westerse pers, die ver klaard haq dat het proces een come die was. In flagrante strijd hiermede is de verklaring die door de journa listen is afgelegd en waaruit blijkt, dat het proces volkomen normaal ge voerd is en aan de beschuldigden de volle gelegenheid is gegeven om zich te doen verdedigen. Dit is geen proces tegen de Gods dienst geweest, maar een proces tegen personen die hebben samengezworen tegen de veiligheid van de staat. Gedurende de hele procedure is de Godsdienst niet opgenoemd. De kardinaal heeft gepoogd weer een van de Habsburgers op de troon te verheffen en heeft daarbij niet ge schroomd Amerikaanse hulp te vragen De beklaagden hebben willen Pro beren hun enorme vermogens die ze hebben verspeeld, weer terug te krij gen. Wat heeft de verkoop van dollars ©p de zwarte markt met Godsdienstige gevoelens te maken? BUITENLANDSE INTERVENTIE? De kardinaal heeft zich niet ontzien gewapende tussenkomst van de Ver. Staten te vragen en ontkent niet de ^^nheid van de gevonden documenten aanklager, dr. Alapi zeide dat Spinaal Mindszenty nu berouw toont, maar nog vlak voor de aanvang van het proces heeft hij een brief geschre veri? waarin hij de Amerikanen om hulp vroeg bij ontsnappingspogingen. Er bestaat geen land. in de gehele wereld, dat op een dergelijke misdaad niet de zwaarste straf zou stellen. De Hongaarse democratie bezit hetzelfde recht en ik zou als openbaar aanklager van de Hongaarse regering mijn eigen beroep saboteren .indien ik niet over eenkomstig handelde. De procureur van de Republiek heeft tenslotte aan het einde geen bepaalde etraf geëist, doch een streng en histo risch vonnis. De uitspraak is op morgen bepaald. De verdediging aan het woord De door kardinaal Mindszenty zelf gekozen verdediger, dr. Kictko hield hierna een rede van anderhalf uur, waarin hij betoogde, dat de kardinaal zijn misdaden heeft bekend en het be treurt aldus te hebben gehandeld. Hij deed voorlezing van een brief van de kardinaal, waarin deze verklaar de, dat de Godsienst in Hongarije op geen enkele wijze wordt aangevallen. Op alle scholen wordt volgens deze brief Godsdienstonderwijs gegeven in Middenstand en ondernemingsbelasting De voorlopige commissie van overleg der centrale Middenstandsbonden heett aan de minister van financiën een adres gericht, waarin verzocht wordt in het kader van de door de minister vooigeste.de herzieningen de onuernemingsbelasting uit het be Jastingstelsel te schrappen. Het adres wijst op de onbillijke last, welke door deze belasting op het bedrijfsleven drkt. De ondernemingsbelasting als zo danig behoor niet in ons belasting stelsel thuis, aangezien het een extra belasting is, die uitstliend op de on dernemers drukt. volledige vrijheid. De kardinaal, aldus de verdediger was een naiif man die in een ivoren toren leefde en aan geruchten een licht geloof sloeg. eD handel in zwarte dol lars was de kardinaal niet aan «e rekenen omdat hij van financiële za ken geen verstand had en deze aan anderen overliet. De verdediger vroeg' het gerechtshof een wijs vonnis uit te willen spreken, omdat het Proces na eeuwen nog be kend zal zijn en de rechters aan de geschiedenis verantwoording zullen moeten afleggen. Hij vroeg een mild oordeel cn zo nodig toepassing van de clementie clausule. Kardinaal Mindszenty spreekt De kardinaal voerde ten laatste met vaste stem zelf het woord. Hfj zeide voor zijn rechers te staan, doortrokken van vaste principes. Prin cipes zo vast als de ijzeren rails die in de aarde worden gelegd en die aan het leven van de mens richting geven. „God is mijn getuige", aldus do kar dinaal, „dat ik altijd goede bedoelingen heb gehad". Ik heb nimmer tegen de wetten van de Staat willen werken en als ik het toch heb gedaan, heb ik mijn spijt er over betuigd. Ik ben geen vijand van net Hongaarse volk of de boeren, van wie ik er een ben. De kardinaal erkent nogmaals de echtheid van de voorgelezen brief, waarin hij verklaart, dat de vjójheid van Godsdienst in Hongarije is ge waarborgd. Bij sommige handelingen heeft hü *ich niet gerealiseerd, dat hij in strijd met de wet kwam. De kardinaal erkent nogmaals zUn schuld en verklaart zich bereid alles terug te betalen. „Ik heb heden lange tijd gebeden om vrede in deze dagen, zoals het oude gebed luidt. Ik heb gebeden om Vrede voor mijn kerk en voor de Hongaarse Staat, waarvan ik een goed burger wens te zijn. Ik heb ook gebeden vcor de vrede van mijn eigen ziel. Moge God u de wijsheid geven een vonnis te vellen, dat in het bulten land en hier. verzoening en Vrede zal brengen". Hierna voerden de verdedigers van de andere beklaagden het woord, waar na de zitting werd verdaagd tot Djns dag. Aan familieleden van de beklaag den werd de gelegenheid gegeven, zich met hen te onderhouden. Bureauctatie mag de landbouw Op 31 Januari -s ;:e; j.;cuwv sta;,gebouw op do Nederlandse Schiphol in gebruik genomen. Deze indienstneming oci't tot resultaat, da de Vele barakken kunnen verdwijnen. Op die plaats zal een nieuw platform worden aangelegd, zodat de vliegtuig ?n tot voor het stationsgebouw kunnen taxiën. Algemene richtlijnen niet verstikken Ons land besteedt grote aandacht aan de buitenlandse markten Na Ame rika hebben we de grootste landbouw kundige dien.it, terwijl twintig land bouwkundige ingenieur». verspreid over de gehele wereld voor de belan gen van onze export op de bres staan. Aldus Minister Mansholt op het agrarisch congres van de Partij van de Ai beid, De minister vervolgde: Tot dusverre heeft onze landbouw pclitiek gestaan in het teken van de voedselvoorziening. De boeren hebben daarvoor offers moeten brengen. Het is or.ze plicht er voor te zorgen, dat de landbouwpol-tiek gerich- is op bestaanszekerheid voor de boe -en en bouwers De landbouw moet op een zo hoog mogelijk peil worden ge bracht. Daartoe moeten alle middelen wor t,angeg. ?pen. Rationalisatie en i eonanisatie, verkaveling en verbete ritig vap de rassenkennis, bodemonder zoek en verbreding van afzet mogelijk heden. De voedselmarkten zijn nog onzeker door de enorme oogsten die Amerika nu reeds vijf jaar achtereen heeft ge had. Wij zullen onze veestapel zo snel qgelijk moe en opbouwen, maar er daarbij op rekenen, dat wij binnen enkele jaren'geen Marshallhulp meer hebben. We zullen met zo weinig mo gelijk dollars de mensen en dieren in Nederland zo goed mogelijk moeten voeden. De landbouwende bevolking zal in verband met de Unie met België en Luxemburg geheel vertrouwd moeten worden gemaakt met velerlei proble r. en. Wij pnoiten geen landbouwbeleid hebben, dat ons in bureaucratie ver stikit. Vaste prijzen, aldus de minister kun nen slechts gehandhaafd blijven in tij den van schaarste. Ze zouden slechts te handhaven zijn met behoud van in leveringsplicht. Hieraan zit echter te veel bureaucratie vast. De vaste richtlijnen van het land bouwbeleid moeten niet worden vast gesteld door de regering. Hier ligt een taak voor boeren, arbeiders en ov«r heid, gezamelijk. verenigd in de Stich ting van de Landbouw. Ir Schermerhorn sprak over de ethi sche betekenis van de socialistische strijd. De Nederlandse boeren zullen moeten leren verder te zien dan hun eigen wereld en aandacht gaan beste den aan wat daar bulten geschiedt. Ze moeten doordrongen worden van hun zedelijk besef en hun waarde voor de socialistische strijd, die gaat om recht vaardigheid voor allen. De permanente commissie v&u Int Brusselse pact heeft overeenkomstig de richtlijnen vaa de Raad van Ad vies de gedetailleerde plannen voor een Europese Raad in studie genomen Een grote mate van algemene over eenstemming werd bereikt, doch een definitieve beslissirig achtte men niet mogelijk voor een conferentie, waar aan naar men hoopt, ook andere Eu ropese regeringen zullen deelnemen. Onder dit voor behoud doet de per manente commissie de volgende aan bevelingen: 1 De raad dient te bestaan uit een commissie van ministers en een adviserende vergadering: 2 de commissie dient een minister per deelnemend land te omvatten, zy zou bevoegd zijn om alle aangele genheden te behandelen, die van ge meenschappelijk belang zijn voor de deelstaten, behalve kwesties betref fende de landsverdediging. 3 -öe vergadering te bevoegd om te beraadslagen en aanbevelingen te doen aan de commissie van ministers Zij heef- g**n we'gevende of consume rende bevoegdheid, iedere regering 2al voor haar land vaststellen, op welke wijze haar vertegenwoordigers worden aangewezen 4 de vergadering zal overleg ple gen aangaande a 11e pnten, waarover de commissie van ministers om ad vies verzoekt, en alle andere zaken, die zij dienstig acht in het belang der volken. 5 De ver gadering zou normaal een maal per jaar een gewone zitting hou den. AANSLAG OP SJAH VAN PERZIë Er i5 «en aar.elag gepleegd op de Sjah van Pe.-.Mj. De Sjah werd licht gewond. De dader werd zodanig toege takeld door publiek en politie, daf hij in het ziekenhuis is overleden. Hij was lid van een linkse Organisatie genaamd de Toedehpartij. welke onder Russische invloed stond. Noorwegen in de klem Noorwegen zit er lelijk tussen. Het heeft een tweede nota van de Sowjet Unie ontvangen, waarin het Noorse ant woord over het geheel genomen onbe vredigend wordt geacht. De Atlantische Unie wordt er in aan gemerkt als een streven met het voor opgezette doel om agressie te plegen tegen over Rusland. Rusland heeft te gen deze Unie ernstige bezwaren en zou «r niet in kunnen toestemmen dat Noors grondgebied zou worden gebruikt om bases aan te leggen. In de nota wordt voorgesteld, dat Noorwegen een nonagressiepact zal sluiten met Rusland. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat Noorwegen, Zwe den en Denemarken een nieuwe po ging zouden wagen om te komen tot een nieuw onafhankelijk Scandinavisch verbond. Inmiddels is de Noorse minister van Buitenlandse Zaken naar New York vertrokken om daar besprekingen te voeren omtrent de aansluiting van Noorwegen bij de Atlantische Unie. Noor Farstad Europees Kampioen Pajor (5000 m.) en Anderson (10.000 m.) verbeterden wereldrecords (Van een speciale ANP verslagggever) DAVOS ZATERDAGOCHTEND Op de eerste- dag van de Europese kampioenschappen in het hardrijden was het pachtig zonnig weer, nagenoeg windstil, terwijl de thermometer omsteeks bef uur, dat de ritten ove r de 500 meter begonnen, op 12 gra den onder nul stond De baan was spiegelglad, het ijs iets te hard, maar naarmate de zon hoger aan de hem el steeg, werd de conditie van het Ijs beter, zodat het geen verwondering behoefde te wekken, dat Sverre Far stad, de grote man op de korte afstand, het wereldrecord, dat op naam staat van Hans Engnestangen met 41,7 sec. evenaarde. IETS MEER WIND Op vele plaatsen nevel of mist, ove rigens droog weer met weinig bewol king. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. In de ochtend plaatse lijk lichte vorst In de loop van de dag Vrijwel overal temperatuur oplopend tot enkele graden boven he; vriespunt ITALIë IN DE RAAD VOOR EUROPA Men verwacht dat ongeveer midden Februari te Rome een uitnodiging voor Italië ontvangen zal worden, zitting te nemen in de Raad van Europa, die door de mogendheden der Westelijke Unie zal worden opgericht, aldus ver k'aren welingelichte kringen te Rome De uitnodiging zou volgen op het eind van de huidige zitting van d« uitvoeren dt, commissie die gisteren te Londen bij eenkwam. DE 5.000 METER Onze landgenoten hadden geen re den tot klagen Broekman was de snelste en hij noteerde niet alleen een tijd welke beneden de 46 seconden lag (zijn persoonlijk record), maar hij bleef zelfs 0.1 séc binnen de 45 sec. Zijn achterstand op Farstad bedroeg na dit ee.ste nummer 3.1 punt hetgeen wil zeggen dat onze landgenoot op de drie nog resterende afstanden in totaal 31 seconden sneller moest zijn dan Farstad om toch nog het Europees kampioenschap te behalen. Hiermee verdrong Broekman op royale wijze Jan Langedijk op de lijst van de twaalf beste N.ederlandse rij ders van alle tijden, zodat de Westlan der thans de bovenste plaats inneemt Een historisch moment in de Ned. schaatssport, want Langedijk heeft op deze ereplaats 10 jaar lang gestaan! De uitslag van de 500 meter luidde: Farstad (Noorwegen) 41,8 Lundberg (Noorwegen) 43,4 Cromsbey (ISU), Ljaklev (Noorwe gen) en Andersen (Noorwegen) 44 Janemar (Zweden) 44,3 KiJian (Hongarije) Pajor (Hongarije) Hedlund (Zweden) Broekman (Ned) 44,9 Langedijk maakte een tijd van 45.4, Van der Voort eveneens 45.4 en Huis kes 45,6 sec. ZATERDAGMIDDAG De held van de dag werd de 25- jarige Hongaarse student Kornel Pa jor, die er in slaagde het wereldre cord op de 5000 meter dat sinds 1942 op naam stond van Ake Seyffarth met 8 min 13.7 sec. te Davos gemaakt te verbeteren en te brengen op 8 min 13,5 sec. Seyffarth was 7 jaar geleden veel sneller begonen, maar Pajor had aan het einde zoveel reserve over, dat hij juist binnen het wereldrecord is gekomen! Het wereldrecord van Pajor volgde op enkele fantastische tijden van An dersen (8,15,8) en Gronshye (8,19.8). Pajor reed in zijn record-race tegen Huiskes, die hem aanvankelijk flink pardj gat maar die een stuk boven zijn beste tijd bleef: met 8 min sec. kwam hij tenslotte niet verder daa de 12e plaats Van der Voort deed het beter. Hij begon wat lui, maar in de twede helft van de wedstrijd had hij zich er bovenuit gewerkt en nam met 8 min 22,4 sec een zeer redelijke plaats in Maar wat te zeggen van de oude vechtjas Jan Langedijk?. Hij wiens persoonijk record op 8 min 28.5 ec stond, niet minder dan elf jaar geleden (op de dag af) te Davos ge maakt, gaf de Italiaan Citterio geen kans, reed volkomen zijn e.igen wed strijd en bracht zijn persoonlijk re- cod met sprongen omlaag, op 8 mia 24.2 sec Het gevolg was, dat Lacgedyk met deze prestatie, welke relatief voor de Nederlanders de beste van de mid dag was, Kees Broekman in het klasse ment der beste Ned. rijders van alle tijden weer tot op 0,01 pun was gena derd Broekman heeft 194,55, Langedijk 194.56 punten Helaas heeft Kees Broekman geen voorbeeld aan hem genomen. Inte3e.o deel. Hij kwam als "n der laatsten op het ij», stond voor de zeer moeülj. ke taak om te vechten tegen het nieu„ we wereld-record van Pajor en tegen de pachtige tijd van Sverre Farstad. Hy kon slechts één ding doen: vecn- ten tegen de top-prestaties van zijn voogangers om bij te blijven. Maar Broekman vocht niet Hij reed een egale wedstijd zonder spirit met vcel ruimte in de bohten, met het gevolg dat zijn tijd 8 min 19 sec bedroeg Voortreffelijk, maar niet voldoende om tegen de enthousiaste Noren enige kans te hebben voor de titel en nog minder om het wereldrecord van Pajor te verbeteren. De uitslag van de 5000 meter luidde: Pajor 8,13,5 (nieuw wereldrecord) Farstad 8.15,4; Andersen 8,5,8; Broek man 8,19; Gronsbey 8,19,8; Van der Voort 8.22,4; Liaklev 8^34 La~*ed\ik 8,24,2, 12de werd Huiskes 8,28.3 (Vervolg op pagina 2) De redevoering, die de minister van Buitenlandse Zaken vorige week in het Parlement heeft gehouden, heeft duidelijk aangetoond, dat het soms van zeer groot nut kan zijn, dat een be paalde partij, die sedert enkele jaren in de oppositie was gedrukt, op een be paald moment weer in bescheiden mate tot mederegeren wordt geroepen. Wie herinnert zich niet de felle foon die er door de partij van de heer Stikker gedurende de verkiezingen van het vorig jaar tegen de politiek der regering werd gevoerd? Er deugde niets, maar dan ook letterlijk niets van Nederland zou weer een eigen politiek moeten gaan voeren en zich desnoods van de Verenigde Naties niets aantrek ken. De koers moest om. Inmiddels is de heer Stikker op de post van Buitenlandse Zaken geplaatst. En sinds dien ia de toon van zijn partijgenoten in het land aanzienlijk gematigder geworden. Niet alleen dat. Er zullen misschien nog wel enkele opposanten zijn. die graag een andere politiek zouden willen zien, maar de heer Stikker heeft ze bij de behande Ung van zn begroting reeds bij voorbaat de wind uit de zeilen genomen. Het verheugt ons buitengewoon, dat de heer Stikker duidelijke taal heeft gesproken. „Wij kunnen ons niet iso leren. Een terugtrekken uit de Veilig heidsraad zou ons In een uiterst moei lijke positie brengen" Deze zinsneden waren kennelijk bij voorbaat gericht tegen degenen in het land, die zich niet zouden willen ont zien om desnoods deze leuzen aan te heffen, om de regering tot een zoge naamd krachtdadige politiek aan te sporen. Voldoet ons deze politiek van de heer Stikker dus uitstekend, toch kunnen we de motivering nog niet bewonderen Indien we ons alleen niet uit «te Veilig heidsraad terugtrekken omdat dit on# In een zeer moeilijke positie zou bren gen. komen we er niet. Want dat zou betekenen, dat we on8 van de Veilig" heidsraad niets zouden aantrekken, als we ze konden verlaten zonder nadelige gevolgen. Dit is de mentaliteit, die een vruchtbaar werken van de Veiligheids raad onmogelijk kan maken. De men taliteit. die enkele jaren terug de onder gang van de Volkenbond is geworden. Teen het Duitsland en Rusland niet naar de zin ging tippeloen u-t Het weglopen bracht hen niet in een moeilijke positie. Naar alle waarschijnlykneia Kunnen, Rusland en de Ver. Staten zich nu veroorloven uit de organisatie d«r Verenigde volken weg te lopen en zul len ze er niet door in een moeilijke po sitie gebracht worden. Neen, het pri— terium. dat hier aangelegd wordt ku« nen we niet bewonderen: Wellicot, dat het nodig wa$ om de sluimerend# oppositie sluimerend te houden, hol mag nimmer het standpunt zijn van regering, die zich uit vrije verkiczin# bij de organisatie heeft aangesloten. Gelukkig ademde de rede van de Mi nister verder een andere geest. Een geest, die er van uitging, dat we de volken moesten overtuigen van onze goede trouw en goede bedoelingen. Dit is noodzakelijk. Want ook pschygolo gisch js het Indonesische conflict be handeld op een wijze, die aan onze goede bedoelingen twijfel overliet. v.Z. onz kietne tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1