KAPPIE 3 Australisch minister beschuldigt Nederlanders van „vals spel" Holl. Maatschappij heeft in Noord - Scharwoude een goed programma In vele landen sinds 1937 sterke daling van kindersterfte r J Le Amateur-Gentleman Om een moeder mei 8 kinderen Immigratie-kweslie aanleiding lot hartige woorden in parlement Beo afgevaardigde van de Australi sche liberale partij. Holt, lieeft Woens dag in bet buis van afgevaardigden «en motie iugedieod tot uitstel van het debat over de uitwijding van mevr. O'Keeffe en baar acht Indonesische kinderen. Mevr. O'Keeffe, die met een (gesneuvelde) Australiër getrouwd was en haar 6 kinderen uit een vorig huwelijk, siju oorlogsvluchtelingen en hebben van de Australische autoritei ten bevel gekregen het land op 28 Februari te verlaten. Holt verklaarde, dat de zaak met mevr. O'Keeffe de climax was van een serie „onbarmhartige, strenge en knoeierige handelingen van minister Calwell", de Australische minister voor immigratie. In ziin antwoord ver klaarde minister Calwell echter, dat de motie deel uitmaakte van een Ne derlands plan ora de Australische re gering in verlegenheid te brengen, ora dat zij -vertegenwoordigers naar de Aziatische conferentie te New Delhi had gezonden. „Het is veelbeduidend?" aldus Calwell, dat er geen dergelijke protesten ziju uitgebracht door andere Aziatische landen, wanneer wo hun burgers terugzonden. Al onze moeilijk heden worden veroorzaakt door kolo niale Nederlanders en koloniale Engel scn, die herhaaldelijk ever onze rege ring schrijven". „NEDERLANDERS SPEELDEN VALS SPEL". Minister Calwell verklaarde, dat de familie O'Keeffe op Nederlands ver «oek naar Australië was gegaan. In de oorlog zijn 15.000 personen naar Australië geëvacueerd .onder wie 5.S00 nietEuropeanen. Zy wisten, dnl zij er voor de duur van de oorlog asyl vonden en de meerderheid van hen. met inbegrip van de Europeanen, hebben Australië vrijwillig verlaten. Nederlandse fuftciionarissen hebbeii «en „vals spel" gespeeld, waar de Ne derl.nndse bevolking niets mee te ma ken -heeft. Zij waren duizenden ponden schuldig voor de repatriëring van hun medeburgers, dool» zü weigerden een penny te betalen, aldus de minister. t,Zü zeiden zelfs, dat wy hen geld •chuldig waren voor regeling van sehul den, doch stemden tenslotte erin toe •os 8 millioen pond te betalen. Ik hoop, dat Australië het krijgt. Wij Verdienen het". Meozies, de leider van de oppositie. Beide over Calwell? beschuldiging, dat hij „nooit in zijn' parlementaire loop Batig saldo van Olymp. Spelen op 50.000 p. st. geschat Het organisatiecomité van de te Lou den geouden Olympische Spelen zal bin Beokort een officiële verklaring publi cerea, waarin het bedrag wordt ge noemri, da t door de Spelen afgelopen «omer werd opgebracht. Hoewel dit batig saldo nog niet bekend is, neemt men aan, dat het om en nabij de 50.ÖÜU pond sterling zei -bedragen. Het ia nog niet zeker wat er met bet geld zal gebeuren. Er zijn twee mogelijkheden; ten eerste, dat het zal worden verdeeld onder de 17 bomiiie. waarvan de takken van sport de onder deleu der Spelen verzorgen; ten tweede dat het geld ten goede zal komen aan het -Britse Olympische C-omité om een fonds ta stichten, waaruit de training voor komende Olympiades kan worden gefinancierd. OPBRENGST ZOMERZEGELS RUIM f 200.000. Van de Zomerzegela 1048 zijn de na Volgende aantallen verkocht: S (4) et. 1.336.241; 6 (10: et. 1.217.461 10 (15) ct. 1.732.025; 2 423) ct. 1.027.263 De bruto opbrengst boven de frankeerwaarde hiervan bedraagt in to taal f 213.787,78. baan een meer betreurenswaardige verklaring ever. een zo delicaat inter nationaal geval had gehoord, dat dui zenden Nederlanders by de verdediging van Australië gesneuveld waren en dat het Calwell oneer aandeed om de Ne derlanders zo bitter aan te vallen. „De beer Calwell behoeft ons niet te vertellen, dat zijn regerig een hekel heeft aan de Nederlanders", zo zeide Menzïes, ,,dat heeft z'y reeds jaren lang duidelijk aangetoond". BRITTEN WILLEN NIEUWE BRILLEN EN TANDEN.' De Britse minister vrü volksgezond heid, Bevan, heeft bij het parlement een verzoek om aanvullende credieten ten behoeve van de nationale gezond heidsdienst ingediend. Met deze aan vullende credieten wordt het totaalbe drag van het program voor het eerste jaar op 208.130.000 pond sterling ge bracht. De^verhoging is grotendeels te wij ten aan het grote getal aanvragen om gratis onderzoek van de ogen en de uitreiking van brillen (ongeveer 11 millioen pond) en wegens de uitbrei ding van de tandheelkundig diensten (meer dan 10 milloen pond). en het raadsel van de Rozenhouten kist 3. Kappie en de maat vorderden snel, want zjj hadden er beiden de pas inge-' zet. Ze hadden de stad reeds achter de rug ea liepen nu op een buitenweg, die pal Oostelijk ging. „En een zeeman „Ahoi, ahoi, ahoi „Vaart er met zijn schip De maat probeerde mee te zingen, maar er kwam alleen maar een brora- mend geluid uit zijn keel. Iritti&scn lazen de twee koelies (de i lange magere heette Piet Paal en hy was geen Chinees en de dikke kleine heette Pang, want hij was wel een Chi nees) de brief. Tenminste Piet Paal kon «Heen maar lezen en hy deed dat hardop. „Een rozenhouten kist met in houd.... Tempel van het Wyze Oog., zeventien ipijleii Oostelijk van de stad.. „Een schatkist!'' riep Pong. „Voor ons!" zei Piet Paal. „Denk maar niet dat die kapitein en zyn maat (laar het eerste zyn! Voordat ze daar zijn. hebben wy die kist al in ons be zit!" „Maar hoe dan?" vroeg Pong. „Zij hebben ene grote sprong vooruit". „Wy springen nog veel harder voor uit!" zei Piet Paal. „Wacht maar!" Bovengenoemde vereniging vergader de Dinsdagavond in hotel ConconHa onder voorzitterschap van de heer P K. Volkers, die de aanwezigen mede deelde dat hij in de vorige bestuurs vergadering tot voorzitter was geko zen. Hij hoopt op aangename en zake lijke besprekingen en dat ieder zich by de verschillende voorstellen hartgron dig uitspreke. De notulen werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Voor de ontspanningsavond, georga niseerd door de kring Alkmaar, was geen animo. Ook worden door de kring curare lezingen georganiseerd en wel Ziter De Mijnen Opruimings Dienst (M.O.D.) is op het ogenblik bezig met het opruimen van een drietal accoustlsche mijnen, het restant van een achttal, dat tijdens de oorlog door de Duitsers in de Oordtse Kil werd gelegd. Dc mijnen wegen per stuk ong. 1.000 kg en hebben de .indrukwekende lengte van 2»/2 meter bij een doorsnede van 60 cm. Met behulp van duikers wordt de plaats, waar de mijnen zich bevinden, opgespoord, waarna de gevaarlijke projectielen ter plaatse tot explosie worden gebracht. De afdaling geschiedt op de meest simpele wijze, n.l. door over boord te springen. De duikers dragen zgn. onder-waterduikpakken en tasten met de blote hand langs een lijn de bodem af. dag 19 Februari 2 uur spreekt de wc Ad. gestr. heer ir. P. Stallinga uit Leeuwardeu over: De coöperatie in het algemeen en speciaal op zuivelgebied in Denemarken en Zweden, in het Gulden Vlies te Alkmaar. Zaterdag 26 Febr. 3 uur spreekt min. Mansholt over: De invloed van de Be nelux -op de Agrarische sector. Zaterdag 5 Maart 2 uur, mr, dr. Ar. vaa Deth uit Rotterdam over: Waar gaan we been in de toekomst met de afiet van bet slachts. gebruik; en fok vee. Aangeraden wordt deze lezingen te bezoeken. Aan de bolbloemententoonstelling zal een bijdrage worden geheven van f 20. Ingekomen was een schrijven van het Gew. Arbeidsbureau te Alkmaar, waar in gewezen werd op de door de rege ringen van Zwitserland, Frankrijk. De nemarken en Eugeland gesloten over eenkomst betreffende de uitwisseling van zowel mannelijke als vrouwelijke onderdanen beneden de leeftijd van 30 jaar, die voor de duur van 1 jaar een leertijd willen doormaken in de vreein de. Dit schryven voor kennisgeving aau genomes. Eveneens was een schryven ingeko men van de Ned. vereniging voor de landaanwinning. Na enige bespreking besloot men dit schrijver, voor kennisgeving aan te ue ineu. Hierna werd overgegaan tot het be handelen van de beschrijvingsbrief van .provinciale vergadering, die a.s. Za zal worden gehouden in Alk maar. Als afgevaardigden naar de provin ciale en landelijke vergadering werden gekozen i de heren A. Dirkmaat en K. P.orsL De heer P. K. Volkers gaat als bijzonder afgevaardigde. Bij de gehouden rondvroag werden nog enige punten van interne aarde be sproken. Nederland neemt eervolle plaats in Volgens het jongste maandelijkse bulletin, dat door het bureau voor de statistiek van de Ver. Naties Is gepu bliceerd. heeft een periode van tien jaar van maatschappelijke en economi sche vooruitgang tot gevolg gehad, dat de kindersterfte in vele landen sinds 1937 sterk gedaald Is. Volgens het bulletiu houdt het aan tal kinderen, dat vöör de leeftijd van één jaar overijlt» rechtstreeks ver band met de levensstandaard, de alge mene economische toestand en de stand der volksgezondheid in de be trokken landen. De beste omstandig heden voor het behouden van de jonge levens worden aangetroffen in Nieuw Zeeland, Zweden, Amnralië, de Ver. Staten, Nederland, Zwitserland. Dene marken, het Verenigd Koninkrijk en Canada; in deze landen is de sterfte onder do kinderen het laagst van alle landen ter wereld. In 1947 was het sterftecijfer voor kinderen het laagst in Zweden en Nieuw-Zeeland, namelijk 23 per dui zend. Australië stond met 29 per 1000 op de derde plaats. In de Ver. Staten, Nederland en Zwitserland bedroeg dit cijfer in dat jaar 45 per 1000 of min der. De meest sprekende vooruitgang bö het omlaag brengen van het sterftecij fer voor kinderen werd geboekt in Zweden, de Ver. Staten. Canada en Denemarken, waar dit cijfer met 40% of meer is gedaald. Boodschapper van Kardinaal zou ontsnap! zijn Een te Lm* verschijnend blad meldt, dat graaf Zoltan Ozaky, die in het Hongaarse „geelboek" over kardinaal Mindsaenty genoemd wordt als diens boodschapper in het buitenland, te Salaburg is aangekomen. Gaaky zou belangrijke documenten over he; pro ces en brieven vaa de kardinaal bij zich hebben en binnenkort zou hy naar de Ver. Staten vertrekken. Het blad voegt er aan toe, dat Cza- ky. een leidende Hongaarse monarchist te ra mes met de kardinaal terecht had moeten «taan. doch hy wist te ontsnap pea. Dit bericht volgde op de geruch ten, die reeds enige dagen te Wenen de ronde deden, dat oen belangrijke Hongaarse aristocraat in Oostenrijk was, die te Salzburg aïïe documenten over bet proces te koop aanbood voor 5.000 dollar en een passage naar Ame rika- Pers damkampioenschap van de Noordkop Op de Zaterdagen van 12 Febr. tot en met 8 April zal in Den Helder het persoonlijke damkampioenschap ver speeld worden tussen een 10tal pro minente dammers uit het district N. Hollands Noorderkwartier. De stryd wordt uitgevochten - in Lunchroom Wit kop aan liet Koningsplein en begint steeds om lialf drie, 's middags. Deelnemers zijn I». Beers uit Noord Scharwoude, C. Dijker van Texel, Th. de Haas uit Br. op Langendyk, Jh Pieterse uit Breezand, Jb. Pronk nit 't Rijpje, Sint Maarten, L. Pnvenstyn uit Alkmaar, S. Ros van Tex F. Slot uit Br. op Langendyk, H. Steenhuis van Texel en II. Veenstra nit Brce zand. Oorspronkelijk zonden 13 dam raers aan de stryd deelnemen, doch 3 trokken zich terug. Morgen wordt be gonnen «net de ontmoet tussen Slot De Haas. Sleenhnis Dijker, Veenstra Pie»erse. Parenstyn Pronk en Ro* Beers. SLECHT NIEUWS VOOR LIEFHEBBERS VAN EEN SIGARET. De Nederlandse sigarenwinkeliers zijn In verband niet de moeilijke toestand in de sigarettenindustrie, minder dan ooit in staat aan de vraag naar sigaretten te voldoen. Door de moeilijke toestand in de sigarettenindustrie is de productie bijna gehalveerd en het pnbliek zal op zyn bonnen voor het grootste deel met kerftabak genoegen moeten nemen Amerikaanse Republikeinen nu ook vooruitstrevend Thomas Dewe.v, de onfortuinlijke Republikeinse candidaat bis natste presidentsverkiezingen in ae v.r> .eert verklaard, dat de Republikeinen nun vooruitstrevendheid moeten tonen door hun stem te geven aan de werkloos keidsverzekcring, verhoging van de steun aan ouden van dagen, vergroting van de sociale zekerheid, opruimen van de sloppen, het program voor de wo ningbouw, de ontwikkeling door de overhcH van de watcr-brachtbronneu, gesteunde prijzen van landbouwproduc ten en krachtige bescherming van de arbeiders. Hij nodigde degenen, die bet tegen overgestelde standpunt zyn toegednan, nit, als lid van de party te bedanken. De Republikeinse party, aldus De we.v, houdt er wat de buitenlandse po litiek aangaat een ander standpunt op na dan de democraten; „Wy republi keinen staan een buitenland*»- voor de gehele we»oi»; yoo -ó*t Hl- leen maar Bei: -.-r.'.se politiek". Dewey deed een aanval op de poli tiek der democratische Amerikaanse regering ten opzichte van China. „Vijftien maanden geleden vroeg ik de aandacht van de natie voor opdoe mende tragedie", zo zeide hy. „Nu zien wij het schrikwekkend beeld van 400 millioen mensen. onze traditionele vrienden en bondgenoten, die wordeu bedreigd met algehele coiwiunistisolie GESLAAGD NOOKDSCIIAKWOUDE Onze vroe gere plaatsgenoot de heer J. J. Balder te Bussura slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft voor het ingenieurs examen voor natuurkundig ingenieur. Hollen veroveren Wieringen Jaren na de totstandkoming van d« vaste oeververbinding tussen Wieringen en Noord Holland (de dyk door het Am steldiep in 1924 voltooid) wer den op de Westpunt van Wie ringen de eerste mollen gecon stateerd. De mol had al wroetende de ca. 3 km. lauge dyk „geno men". Thans, een kleine 20 jaar later, is zyn verschijning in het Westelijk deel van Wie ringen van zodanige omvang geworden dat' bestryding van dit beschermde dier uoodzake lijk is geworden. Een dezer dagen is dan ook de eerste vergunning voor het vangen en doden van mollen op Wieringen uitgereikt. De mol is reeds tot Hippolytns hoef doorgedrongen, maar het zal nog jaen duen voo het gehele voomalige eiland is „be zet". ZATERDAG 12 FEBRUA Hilversum II 7.00 Nieuw Nieuws en gram. platen; 9.3-"' delphia ork.; 10.00 Morgen 10.20 Radio-feuilletou, Kees de jongen 10.35 Uitzending voor continubedr.; 11.20 Buitenl. wcekoverz.; 12.00 I.unch muziek; 12.33 Jan Vogel en zijn ork.; 1.00 Nieuws en gram. platen; 2.00 Als een bonte vogelvlucht; 2.3 Kon: Militaire Kapel; 3.25 Zaterdagmiddag concert; 4.25 Musette-xnustek; 4.45 Sportpraatje, KI. Pereboom; 5.00 USA cabaret; 5.30 Om en nabij de twintig; C.00 Nieuws; 6.15 Populaire liedjea; 7.10 Artistieke staalkaart; 8.13 The Rambler;; 9.00 Socialistisch commen taar; 9.15 De Bonte Bal met de revua ..Wie heeft liet sleuteltje"; 10.25 in» mens en zijn liefhebbryen; Dansmuz Hilversum I 7.00 en S.00 Nws; 7.45 Morgengebed; S.13 Voor de vrouw 0.00 Voor de vrouw; 10.00 Klein, klein kleutertje; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Schoolradio; 12.15 Muzikale melange; 12J»5 Zonnewijzer; 1.00 Ned. Strijdkr; 1.30 Orkest KI. van Beek; 1.50 Film cn toneel; 2.20 Engelse les; 2.40 Piano recital; 3.30 Gram. platen; 4.00 Vlie gende Hollander; 4.30 Schoonheid van het Gregoriaans; 5J)0 De Wigwam; 6.13 Paul de Waard; 7.00 Nieuws; 7.25 Kon. Marmoflle; 8.10 Faunt; 8.20 Henri de Greve met „Lichtbaken"; 9.00 Negen heit de klok; 9.45 Wie neemt de handschoen op; 10.00 Ork. Zonder Naam; 10.43 Avondgebed; 11.00 Xws; Gramofoonmuziek. JEFFERY FARNOL: Barnabat beleeft een vreemd avontuur in het bos. Hij vindt er een bewusteloos meisje en in haar buurt een deftige heer, wiens kwade be doelingen hij slechts kan raden. Er ontstaat een vechtpartij, waarbij Barnabas, geoefend bokser, zijn tegen stander tegen de vlakte slaat. Hij draagt het meisje nu naar een vei liger omgeving. HOOFDSTUK IV Barnabas keek niet naar het knappe meisje, terwijl het in zijn omarming lag; integendeel, hij liep voort met zijn blik voortdurend gericht op het be- bladerde pad, dat hij volgde. Toch maakte meer dan eens plotseling het gevoel van hem meester, dat haar ogen opengegaan waren en naar hem ke ken; daarom moest hij na een poosje naar haar schoonheid kijken, doch al leen om de donkere wimpers te zier- die op haar wangen hingen, zoals niet meer dan natuurlijk was En nu begon hij te zien, dat dit geen gewone wim pers waren (ofschoon, dat spreekt van zelf, zijn ervaring in dat opzicht heel klein geweest was), maar hoe langer hij erop keek, des te groter zekerheid kreeg hij, dat dit, alles bij elkaar ge nomen en in alle opzichten, de meest tantaliserende wimpers van de wereld waren. Dan was er verder haar mond warm rood, met volle lippen en ge voelig als de tere neusgaten erboven; een mond, die een en al zachte lijnen was, een mond, dacht hij, die vastbera den en trots worden kon of wonder baarlijk teder, al naar gelang van de omstandigheden, een mond van scharlaken betovering; een mond, die voor een gelukkige sterveling zou kun nen zijn hier kwam onze Barnabas bijna tegen een boom terecht en van dat ogenblik hield hij zijn blik weer op het pad gericht Zo droeg hij haar met sterke armen en vaste voet door het schemerlicht van het bos. tot hij een beekje bereikte. En toen hij kwam bij de plek, waar de buigende wilgen een bladerenpriëel vormden, legde hij haar neer; dan keerde hij zich om, ging naar het beekje, deed zijn hals doek af en maakte die nat in het hel dere, koude water. En zie, op hetzelfde ogenblik werden de oogwimpers plotseling opgeslagen en keken van onder hun schaduw twee ogen rond diep en zacht en donker blauw nu eens open, dan schuchter wazig. Wat kon er in de hele mooie we reld meer geschikt zijn voor meisjes ogen om op te rusten dan de jonge Barnabas met zijn blote hals en met de de zon in zijn lokken, terwijl hij zijn halsdoek in de beek zat nat te maken? Daarom keek zij, terwijl zij daar lag. op haar beurt naar hem, zoais Barna bas eerst naar haar gekeken had, blij zyn gelaat zo jong en knap te vinden. Barnabas keerde zich om en kwam de helling opgelopen. En hoe moest of kon hij iets van dit alles weten, terwijl hij boven haar stond met zijn druipen de zakdoek en neerkeek op haar, die daar zo heel stil lag, en diep medelijden met haar had, omdat haar wimpers zo donker afstaken tegen de bleekheid van haar wangen? Op dat ogenblik zuchtte zij,, trokken haar blanke oogleden, ging zij rechtop zitten (dit alles omdat zij niet nat wilde worden) en staarde zij hem aan, alsof ja heus, alsof zij hem tot dat ogenblik nooit had gezien. „Wat gaat u doen?" vroeg zij, terug deinzend voor de druipende haisdoek. .Wie bent u? Waarom ben ik hier? Wat is er gebeurd?" Barnabas aarzelde, in dn eerste plaats omdat hij overweldigd werd door deze plotselinge stortvloed van vragen en in de tweede plaats, omdat hij zelden sprak zonder te denken: daarom vroeg zij, toen hij zwijgen bleef, weer: „Waar ben ik?" „In het bos van Annersley, juffrouw" „O ja, ik herinner het mij, mijn paard was op hol geslagen." „Daarom heb ik u hier bij de beek gebracht." „Waarom?" „U was gewond; ik vond u bloedend en bewusteloos." „Bloedend?" En onmiddellijk kwant een aardig kanten zakdoekje te voor schijn. „Daar," zei Barnabas, „boven uw wenkbrauw," en hij wees op een heel klein bloedstroompje op de sneeuw van haar slaap. „En u hebt mij gevonden, mijn heer." „Onder de gespleten eik in de Breede Vallei daarginds." „Dat is een heel eind hiervandaan, mijnheer." „U bent niet zwaar!" legde Bar nabas, misschien een beetje onhandig uit, want ze bleef nu zwijgen en Het haar hoofd wat meer zakken, om de snede boven haar wenkbrauwen beter te kunnen betten, terwijl ook haar blos wat dieper werd. „Dat Is de verkeerde wenkbrauw," zei Barnabas." „Waarom zegt u mij dan niet waar ik gewond ben?" zuchtte zij. Als antwoord nam Barnabas, na een korte aarzeling, haar hand met zakdoek en al en legde die heel zacht op de wond, ofschoon het maar een heel onbetekenend iets was, zoals dergelijke wonden gewoon lijk zijn. „Daar," zei hy weer, „hoewel het heus niets te betekenen heeft." „Het doet anders vreselijk pijn, mUn- heerantwoordde zij en om haar woorden te bewijzen, liet zij hem Haar zakdoek zien, waarop een klein, rood vlekje zichtbaar was. „Dan zal het misschien beter zijn.' zei Barnabas, „als ik de wond hierme de bet!" En hij hield zijn druipende halsdoek in de hoogte. „Neen. ik dank u," antwoordde zi). „Houd die maar voor uw eigen won den u hebt een snede op uw wang." „Een snede!" herhaalde Barnabas, plotseling denkend aan de zegelring van dé gentleman. „Ja, een snede." herhaalde zij. terwij! zij heimelijk van onder haar lange wimpers een blik op Hem sloeg. Is u w paard ook op hol geslagen?" v Barnabas bleef weer zwijgen; dit maal, omdat hij niet wist hoe te ant woorden. Moest hij het meisje wie was zij? vertellen dat zij in het bos belaagd was? (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3