Fnidstn lil De toestand in het Tuindersbedrijf niet rooskleurig Jaarvergadering Vakgroep Tuinbouw Geheime zender G 11 REPARATIES P. Stokman Geen bestaanszekerheid voor de Tuinders door hoge belastingen Afgevaardigden van zeven en twintig van de vier en dertig afdelingen van de Vakgroep Tuinbouw van de Hollandse Maatschappij van Landbouw waren Zaterdagochtend in het Paviljoen Kinheim bijeengekomen om hun Provinciale Jaarvergadering te houden. Het was bijna half elf, toen de voorzitter van de Vakgroep, de heer A. Schermer, de vergadering met een hartelijk woord van welkom opende. uien in deze richting stappen doet, wil men hier gaarne op de Algemene Ver gadering in Mei nogmaals te spreken. Tot zolang wórdt dit punt dus opge schort., De afdeling Beverwijk stelt voor, er bij de bevoegde instantie op aan te drin gen, dat de prijzen van een aantal pro ducteu die te laag zijn gesteld, worden herzien. Het bestuur reedt aan, dat men deze kwestie via de veilingsvereni ging bij het Centraal Bureau aanhangig maakt, waartoe ook wordt besloten. De afdeling Hensbroek heeft twee voorstellen. Het eerste is dit, dat er met klem op aan gedrongen wordt, dat alle tuinbouwproducten, waaronder in de toe komst ook het artikel uien moet worden gerangschikt, uitsluitend via de veilings vereniging of een daarmee gelijk te stel len organisatie wordt verkocht. Het hoofdbestuur blijkt bet daarmede wel eens te zijn, en wil deze zaak ter spra ke brengen in het Hoofdbestuur van de Hollandse Maatschappij, daar het hier een zaak betreft, die vooral de akker bouwers aangaat. Het andere voorstel van deze afdeling is, dat alle voor de uitvoer bestemde tuinbouwproducten en ook uien uitsluitend via een - veilings vereniging e.i.d. aan de bij de export betrokken exporteur worden afgegeven Wat betreft de uitvoer van groente en fruit meent het hoofdbestuur, dat thans reeds uisluitend door de veilingen uit voer vergunningen mogen worden ver leend. Openingrede In zijn openingsrede sneed de voorzit (er een aantal voor de tuinders zeer be langrijke onderwerpen aan. „Is bcslaaus zekerheid in het agrarisch bedrijf nog wel een bereikbaar ideaal?", zo begon hij zijn uitvoerige rede. „In de ontwik kcling van de laatste jaren ligt bestaans zekerheid nog geenszins besloteD, en ik zie voorhands nog niet, dat deze toe stand zal verbeteren. Men vraagt zich af, wat de houding van de regering in dezen zal zijn". De heer Schermer brengt felle critick op het regeringsbe le'd in "zake de tuinderij. „Sinds de eer ste wereldoorlog", zo vervolgt spreker, ,,is er een grote toeneming van tuinders tc constateren. Zij kwamen voort uit landarbeiders en boerenzoons, die zich meer tot de tuinderij dan tot bet groot ledrijf voelden aangetrokken. De der tiger jaren daavop hebben de tuinders zeer verarmd, en de tweede wereldoor log bracht aanzienlijke schade aan het materiaal toe. Kort d.i de oorlog is er een korte bloeiperiode geweest, doch thans is men weer voor de vraag ge steld: is de tuinder, die 25 jaar hard heeft gewerkt zeker van een goede en onbezorgde oude dag? Men moet daarop een ontkennend antwoord geve.n; en wan neer dit niet zo is, dan is dit geenszins d schuld van de tuinder zelve, doch van het moordend belastingstelsel waar onder bü gebukt gaat". ..Wij nemen gaarne aan", zo vervolg de de voorzitter zijn betoog, „dat de regering ook iets doet voor de tuinbouw Toch wordt er nog steeds niet genoeg gedaan. Een van de voorbeelden daar van is wel, dat er nog steeds speciale vergunningen voor bewaarkool en andere producten worden uitgegeven." De heer Schermer dringt dan ook op betere garantie regelingen aan, en meent dat, wanneer enige milliocuen zouden worden beschikbaar gesteld, dit een zo grote garantie voor de tuinbouw bete kent ,dat een verarming kan worden voorkomen. „De daden van de regering" zo zeide de heer Schermer, „wijzen er niet op, dat zij de fundamentele bete kenis van de tuinbouw voldoende inziet Aan de tuinders derhalve de plicht, zich meer met de politiek te bemoeien, een teder in de partij waarin hij zich thuis gevoelt, en steeds bij de volksvertegen woordiging op het eigen belang aan te hunnen dringen". BENOEMINGEN Nadat de notulen van de vorige ver gadering en het jaarverslag van de Se cretaris onder dar.k zijn goedgekeurd, en men zich ook met de rekening 1948 en de begroting 1949 heeft kunnen ver enigen, vindt de verkiezing van enkele bestuursleden plaats. De heer T. Bon ter uft Amstelveen wordt tot lid van het Provinciaal bestuur herkozen, ter wijl in de vacature van de heer L. Kal verdijk de heer P. K. Volkers uit Oud karspel wordt aangewezen. Als plaats vervangend lid van het Hoofdbestuur benoemt men de heer Joh. Langereis uit Hensbroek. Vele voorstellen Het züu hierop de voorstellen van de verschillende afdelingen, die de verga dcring geruime tijd bezig houden. Als eerste wordt een voorstel van de afde ling Langereis uanr voren gebracht in zake de landbouwmotortractie. Men meent het een grote grief, dat men, zo dra een rüverguuuing van het RVI is verkregen, lid moet worden van de K(igen) V(ervoers) O(rganisatie), waar aan een contributie van f 10 per jaar ook voor volgwageus) is verbonden. De Voedselconnnissaris, de heer J. de Veer geeft een toelichting, waarop de verga «lering besluit .dat elke afdeling afzon dcrlijk deze zaak zal onderzoeken. Enkele afdelingen hebben een voor stel ingebracht, in 1919 geen bijzondere vergunningen af to geven voor vroege aardappelen met naciiliutir aan bedril veu boveu de vijf hectare. Het is we deroin de heer De Veer, die een over zich van de situatie geeft. De toestand van dit jaar was aldus: er was 2500 ha met mi cultuur en 020 ha. zonder naeul tuur. In het komende jaar wordt het: 3550 ha. met nacultuur en 3250 ha. zonder nacultuur. ONDERNEMINGSBELASTING Na de pauze werden daarop de overige voorstellen behandeld. De afdeling Wjj denes zou gaarne zien, dat het Hoofdbe stuur stappen deed om I" komen tot het afschaffen van «Ie Ondernemingsbelas ting voor land en tuinbouwers. Jnder «laad blijken zich hier een aantal onrecht iigheden voor te doen, <I«n-h voor CONTACT MET BELGIë In de Mei vergadering zal men uitroe riger spreken over een voorstel van de afdeling Warmenhuizen, waarin men het Bestuur opdracht wil geven, dat men trncht ,dat ook landbouwers, die niet bü een veiling zijn aangesloten, hun late consumptie aardappelen gewoon of ad ministratfoB laten veilen. Op voorstel van de afdeling Andijk zal men trachten contact met België te zoeken, om daarmede te bereiken, dat er bü de Benelux Overeenkomst reke ning gehouden wordt met de hier te lande bestaande bedrijfsmaatregelen en de bescherming der verschillende cul tures. Na enkele kleinere voorst ellen komt er een voorstel van de afdeling 's Grav*, land en in overleg met alle midden standsorganisaties bij de regering te K.N.V.B. uitslagen 2e klasse A Klink wijkZaandijk 1O VriendenschaarWFC 3.2 SpartaanHilversum tl2 VeloxAFC 21 onder protest van AF'J IIVCVolendam 12 2e klasse B WatergraafsmeerZFC 00 ZFC kampioen WestfrisiaRapiditas «52 SDWOSV 1«j KonnemersUW 53 HerculesTOG 4u 3e klasse A ZilvermeeuwenSucces 01 ADO "20—Helder O—1 VitesseKVV 4 BKCBeverwijk 51 VEAIw. Forward 13 3e klasse B I1RCAJkm. Boys 2—2 Alkmaarse Boys kampioen. ilollandiuKinheim 82 DTSPurmersteyn 27 GVOSdiagen 21 4e klasse A TexelWieringerwaard 22 SchoorlLSVV 42 WatervogelsZeevogels 00 RKAFC—Berdos 1—2 4e klasse B WWZouaven 39 WestfriezenOudesluis 31 SübckarspelEportcrs U2 St. GeorgeGrashoppers 04 De RijpAndijk 32 4e klasse C L'RC—CSV 2—3 Limmen1ISV 22 RCZODIZ s.n.o. protesteren tegen de hoge sociale lasten die aan de kleine zelfstandigen worden opgelegd, en daardoor komen tot ver mindering en tevens tot vereenvoudiging van deze lasten. De vergadering sprak er zich voor uit, dat er via de hoofdor ganisaties contact wordt opgenomen met de bedoelde middenstandsorganisaties. De afdeling Langereis stelde voor, dat men dit jaar alles in 't werk zou stellen om te voorkomen, dat er weer 1000 ha. extrateeltreeht voor bewaar kool wordt uitgereikt. Enkele konder den, zo meende de afdeling, is voldoen de om die bedrijven te helpen, die wer kelijk te weinig hebben om te bestaan. De vergadering kon zich hiermede vol komen aceoord verklaren. TUINBOUWSCHOOL Tenslotte was er een voorstel van de afdeling Asenhorn, dat de Maatschappij er bij de Minister op aan zou dringen, dat de leeftijdsgrens voor toelating tot de lagere tuinbouwschool gelijk gesteld zou worden aan die van de MULO, Am bachts en Huishoudscholen. Het Bestuur zegde toe, dit in het hoofdbestuur ter sprake te zullen brengen. Het was tijdens de rondvraag de hr. Olivier (adjunctsecretaris) die als ver tegenwoordiger van het Hoofdbestuur 'n krachtig pleidooi hield voor de eenheid in de Hollandse Maatschappij. „Men moet", zo betoogde de heer Olivier, „niet alleen zeggen: ,wij tuinders', doch men meet wel degelijk zeggen ,wij, leden van de Hollandse Maatschappij'." „Het was vooral, zo zeide spreker, in verband met de snel groeiende en steeds sterker wor dende industrie van het grootste belang, dat men zich geheel één ging gevoelen. Het was reeds ver in demiddag, toen de voorzitter onder grote dank dev ver gadering kon sluiten. Verrassingen in Gouden Kruisstrijd De tweede ronde van de Gouden Kruis wedstrijden heeft weer menig verras send resultaat opgeleverd. Om te begin nen, wie had ooit gedacht, dat SRC in Deu Helder de meerderheid van WGW zou moeten erkennen? En nog wel mif 51? Niemand natuurlijk, evenmin iemand ooit had verwacht, dat Holfan dia T in Winkel zou weten te winnen. De blauwzwarten zullen volgend jaar in de tweede klasse een heel dobber ben, dat blijkt nu reeds! Kaag vogels zorgde voor een prettige verrassing. Door de 42 overwinning in 't Zand blijven de Kolkorners tan minste nog een klein kansje houden. VZV had geen moeite met HRC 4. Het werd 40. ZAP won in een doelpunt rijke strijd met 54 van Watervogels 2. Schagen 2 ging in Warmenhuizen met 40 ten ouder. HOSV kon het op eigen veld tegen DTS 2 niet bolwerken als werd het een nederlaag met de on even goal. Voor de competitie werd nog een klein programma afgewerkt. De junio re: en adspiranten kwamen na een lange rustpauze ook weer op het groene veld. Voor de competitie won Succes 2 in Rcs. 1 C met 40 van Aicmaria 4, waardoor de Wieringers nog een kansje op de eerste plaats houden. In de 4de klasse H werd de strijd tussen Vrone 3 en Berdos 4 in de tweede helft bö een 30 voorsprong voor de gasten gestaakt wegens een vechtpartij. Goede manieren zijn soms wel eens zoek op het voetbalveld! UITSLAGEN RESERVE KLASSEN Res. 2 B Helder 2Alemaria 2 5 Res. 3 A DWV 4Hollandia 2 HRC 2Haarlem 3 Res. 3 B Alemaria 3—HRC 3 Res. 3 C Alkmaarse Boys 2-Helder 3 4 0—1 5—0 4—4) MARIA ISAKOVA SNELSTE DAME OP HET IJS. Maria Isakove, de 28 jarige ster ui: Sovjet Rusland, heeft de titel van we reldkam'pioen schaatsen behouden. Zij won de 3000 nieter .deelde de eerste plaats op de 500 en op de 1000 meter en werd zsde op de 5900 meter. Het eindklassement ziet er als volgt uit: 1 en wereldkampioene, Maria Isakova, Rusland 212.400 punten. 2. Roya Choltsjevnikove, Rusland 213. punten. 3 Rimina Sjoekova, Rus land 213.793 punten. Lezing voor Paal 33 BERGEN De heer Verhagen uit Scheveningen hield Vrijdagavond In Ho tel Prins Maurits te Bergen aan Zee een lezing over zijn oude herinneringen tijdens zijn bediening van de geheime zender G I Mn de bezettingstijd. Spreker wist op zeer boeiende wijze, het oude weer nieuw leven in te blazen, waardoor de aanwezigen geheel met de dappere ploeg meeleefde met hun zendsr zij trilden van spanning bü het gevaar, maar genoten bü elk behaald succes. De zender G 11 ging begin 1913 in de buurt van het station Alkmaar aan het werk. doch ging later verhnizen naar een plaats bü de Ortscommandantur. Enige weken werkte men ongestoord. Totdat de peilwagens wat veel en te dicht in de buurt kwamen. Doordat men tüdig gewaarschuwd was kon men ontdekking steeds voorkomen. Intussen trok men zelf op verkenning uit en vond tussen Dirkshorn en Oud karspel het peilstation van de bezetters Even een berichtje naar Engeland en daar waren de poppen aan het dansen de volgende «lag werd dit station prompt van de kaart geveegd. Toch vond men het beter, zender G 11 ook te verplaatsen en men verhuisde naar Wormerveer, waar men weer op verschillende adressen werkte en dik- wy'ls veel moeilükhedcn ondervond, ook de vrolü'ke noot ontbrak niet o.a. toen spr. vertelde van het peilstation Heems kerk, dat evenals dat bü Oudkarspel, het zelfde lot onderging. Tot Januari 1945 werd in de Zaan streek doorgewerkt, op het laatst in een oude fabriek. G 11 was de enigste zender, die over bleef van de 14. Van de* 32 man waar mee de ploeg begon mochten slechts 14 het einde bereiken. Men bracht de heer Verhagen door een hartelük applaus, dank voor de zeer interessante en boeiende causerie. Dialecten-, Volkskunde- en Namenonderzoek Voor een aantal plaatsen in onze om geving, waar nog steeds geen of nog niet voldoende medewerkers zijn, zoekt de Centrale Commissie voor Onderzoek van het Nederlandse Volksleven, Kloveniers burgwal 29 te Amsterdam, personen die bereid zijn de vragenlijsten in te vullen, die ten behoeve van haar onderzoek eens per jaar worden uitgezonden. Deze plaatsen zijn: Alkmaar, Bergen, Egmond aan Zee, Egmond Binnen, Graft, Groot Schermer Hèiloo, Koedijk, Krommeniedijk, Lim men, Obdam, Oostgraftdük, Oost Knol lèndam, Oferleek, Ouddorp, Schermer- hovn, Schoorl, Sehoorldam, St Paneras, WcHtgrnftxlük, Wes'lkn O'-uul Zuid seharwoude. Gaax'ne wekken wü onxc le;:«rs uit deze plaatsen, die zich In staat achten de lüsten van de Commjssie in te vul len op, om op dese wyze dit bü uitstek nationale en voor de wetensclrp zo be- langröke werk te steunen. WESTELIJKE 2e KLASSE COMBINATIE Op Zondag 27 Februari a.s. speelt een westelüke 2e kle.sser combinatie le Leen warden tegen Noord B. De opstelling van deze - als volgt: Doel: Kramer (AJkm. Boys); achter: Maasen (Alcm. Y.) en Claus (AFC): midden: Biesbrouck (ROn), Kuiper (Z FC) en Kolyn (AFC), voor: Prijs ZF C), v. Gemert (Rapiditas), Mryer (Spar taan). Westers (Spartaau) eu Ooms (DWV. Gedrang aan de Zuidpool Is de Sovjet Unie van plan een Zuid poolexpeditie uit to rusten, na haar aan spraak op re«diten in het Zuidpoolge bied, welke gebaseerd züu op reizen van Russische onderzoekers in het begin van de negentiende eeuw? Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver klaarde, dat Moskou zich niet lang9 diplomatieke weg tot Engeland heeft ge wend met de vraag deel te nemen aan besprekingen over betwist Zuidpoolge boed. De Sovjet regering behoort niet tot de belanghebbende regeringen, waar voor de VS een plan hebben opgesteld voor gcmeenschappelyk bestuur, opdat er een einde zou worden gemaakt aan «1e concurrerende eisen, die door Argon tinië en Obilli tegen Engeland worden gebracht. Diplomatieke waarnemers le Londen geloven, dat het waarschünlük is, dat de Sovjet ÜDie baar belangen zal verdedi gen, indien er verdere pogingen worden gedaan om deze rivaliteit te beëindigen. I. P. Kirwan, directeur van de Britse Koninklüke geografische vereniging, heeft heden verklaard, dat Engeland steeds de rol heeft gewaardeerd, ie oor Russische onerzoebers bü de ontdekking van het Zuidpoolgebied werd gespeeld. Maar pas iu 1831 ti enjaar na de rei zen was er iets over dezereizen ge publieeerd en Beilinghausen had zelfs geen aanspraak op ontdekking van het Zuidpoolgebied gemaakt, aldus Kirwan. Aanrijding op spoorweg overgang liep goed af Gistermorgen is in alle vroegte tü dens de dikke mist op de door flikker lichten bewaate spooroverweg in de Ryksweg SteenwükMeppel le Havel terberg een ernstig auto ongeluk ge beurd, dat dank zü een wakkere Havel ternaar nog vrü goed is afgelopen. Om streeks 6.99 uur kruisten elkander op de overgang twee trucks met oplegger. De ene, die de richting Leeuwarden reed, was geladen met vee voor de Lceuwar der veemarkt, terwül de tegenligger, een viertons geladen truck van Douwe Eg berts, uit de richting Steenwijk kwam. Door de dikke mist zag men elkander te laat .waardoor juist op de overweg een botsing onvermytlelü bleek. Beide vrachtauto's kwamen op de rails tot stilstand na de nodige schade aan de bebakening te hebben aangericht Ook de flikker lichten werden besc-ha digd. Door dirct handelen van een buurt bewoner, die met een stallantaarn en een rode zakdoek de uit de richting Mep pel naderende goederentrein tegemoet rende, kon een botsing worcu voorko men. De personentreinen uit de ricb ting Leeuwarden cu uit de richting Mep pel hadden vertraging en de spoorwegen lasten autobussen in. 1'ersooulüke on gelukken deden zich niet voor, Pas op in het gedrang Haagse rechercheurs zagen dat een man zich op verdachte wijze gedroeg op bet perron van het Hollandse Spoor wcgstalion. Zij observeerden hem en constateerden dat hü zich bü het ver trek van de treinen drong tussen de instappende passagiers. Even later za gen ze de tas van een reizigster open hangen. By Informatie» bleek daaruit een portcmounaie cn een bril te zyn verdwenen. De man was in de drukte onvindbaar. De rechercheurs gaven het zoeken niet op cn arresteerden hem enige minuten daarna op het perron. De portemonnaie werd niet op hem gevonden, maar aaD het bureau beken Keeper v.d. Plas had een slechte dag, dus verloor D.T.S. In het eerste halfuur zag het er geenszins naar uit, dat DTS zulk een zware nederlaag zou kry'gen te slikken De voormalige bruinwitten, nu gestoken in een fleurig geelzwart shirt met witte broek, kwamen er niet aan te pas. Tromp was heer en meester op het middenterrein en stuwde voortdurend zyn eigen voorhoede. Die voorhoede was echter niet bet beste deel der Lan gedüker ploeg. Slechts Rootjes kon ge vaarlük züu; hü was het ook, die züo club met een goed schot de leiding wist te geven (10) Nog was Purmersteyn niet wakker geschud, ze bleef maar heel lauw doorspelen of er absoluut niets op het spel stond. DTS kreeg wel enige kansen, doch was niet by machte cr van te profiteren. Uit een snelle Purmersteyn aanval wist de uiidvoor geheel bü toeval gelük te maken (11) Dit was voor de bezoekers het sein om uit een ander vaatje te gaan tappen. DTS werd op eigen helft teruggedron gen; wel boden Tromp en z'n mannen heftige weerstand, doch de v geelzwarten kwamen steeds weer terug. De DTS doelman v. d. Plas kreeg ondanks dit overwicht echter toch niets te doen, wat maar goed was, daar zün optrede» allesbehalve een safe indruk maakte. Had hü zich dan ook resoluut op de bal geworpen, welke de P linksbuiten over de lyn wist te werken, had zijn club ook geen 21 achterstand gehad. Had! In de tweede helft kreeg de strüd een geheel ander karakter. Nu was DTS zo goed als geheel van de kaart. Tromp kon in zün eentje de zware druk niet ten dele keren cn moest vaker dan hem lief was toelaten dat hü geslagen werd en dan kon men er op rekenen, dat ook v. d. Plas gepasseerd werd. Vrywcl ieder schof was een eendvogel! Met regelmatige tussenpozen verhoog de Purmerstyn met een heus niet mach tige aanvalsliuie de stand tot 72. Cees de Waard had nl bü de stand 6 met een prima schot voor oen (woede doelpunt gezorgd. Slaagt DTS er in voor de a.s. degra ilatiewedstrüdeu een behoorylke doel man op te stellen dan ziet liet er geen» zins slecht voor de sportieve wtihem den uit Of had v. d. Plas nu slechts deze keer zo'n ongelukkige offday? HEERLIJK RUSTIG. De typografen der bladen van Bue nos Aires zijn reeds vüf dagen in sta king en in de Argentijnse hoofdstad doen geruchten de ronde, dat deze sta king zich over het gehele lat:d zon kun ncn uitbreiden Een twintigtal nou den op last van de autoriteiten, die be weren dat de huidige moeilijkheden ie wüten zijn aan de invloed van d» oom mnnisten in de vakbond. de hy wel zich een beurs eu een bril uit een damestas te hebben toegeëigend In zün woning werden een doukzr blauw bankbiljetten portefeuille 2 oor bellen, een gouden ringetje, een ban gertje met rood steentje, een los steen tje, levensmiddelenkaarten eu een da mestabakskaart in beslag genomen, waarvan hy de herkomst niet kou op geven. Van deze voorwerpen zyn de eigenaars nog onbekend. I-Iü bekende, zich zesmaal aan znkkcnrollerü te heb ben schuldig gemaakt, waarvan 4 maal op het station Hollandse Spoor en twee maal bü een tramhalte op het Station* plein. Heden overleed zucht en kalm, onze lieve Zus ter, Behuwd Zu6ter en Tante NEELTJE WIT wed. van P. Helder in de ouderdom van 75 jaar. Nieuwe Nieuorp, 12 Febr. 199. De teraardebestelling zal plaats vin«len op Woensdag 16 Febr. 2.30 uur te WinkeL Uit aller naam, W. WIT Penning-broek. Wij maken van Uw lap stof een PRIMA COS- TUUM of WINTERJAS Kleermakerij JAN SCHMIDT Alkmaar Vamebroek 8 Ook voor keren en rep. WARMENHUIZEN 12 FEBR. 900 kg. groene kool 1213.60; 8600 kg gele kool 9.90—1090; 26000 kg ro de kool 11.60—12.20. AA OH) 9 Onze technische dienst staat geheel te Uwer beschikking voor al Uw radio-reparatie» kunstgebitten snel en goed, Kennemerstraatw. 74, Alkmaar H. Schoonhoven HORLOGES PENDULES WEKKERS Te koop: lange leren jas D. Timmer St. Pancras, Zuid 57 et adres I voor radio en Ucparatie Is De Speciaalzaak te Alkmaar RADIO RUDER, Dijk 1 Telef. 3597 KA AUKLEIN 1 - ALKMAAR

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 4