Ikmaaidei' ©e C Beschuldigingen van Verenigde Staten in Sociale Raad der V.N. 5' JAARGANG N°. 1461 WOENSDAG 16 FEBR. 1949 Onpartijdig onderzoek gevraagd Communistische Gedeputeerde in Noord Holland blijft Twee dodelijke een kwartier in ongelukken in hetzelfde dorp Kravchenko is een oorlogshitser, het Sovjetvolk dorst naar vrede Heftige tonelen in de rechtszaal Somber Beel(d) Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bjj vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberieb ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Veiantw. redacteur: J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oud «Tracht Tot 7 IVtYi jctj Arbeidskampen in Rusland Pc Verenigde Staten hebben de Sow- jctUnie er beden van beschuldigd tussen de 8 en 14 raillioon mensen in arbeidskampen als slavenarbeiders te houden. Pe Amerikaanse autoriteiten hebben de economisch en sociale raad van de Verenigde Naties verzocht een onpartijdig onderzoek hiernaar in te gtfllen. Willard Thorp, vertegenwoordiger van de Verenigde Staten, deelde de raad mee, dat er zeer vele bewijzen waar van sommige uit Sowjet-Russische bron afkomstig waren, om de beschuldi ging kracht bij te zetten, dat do Sowjet Unie arbeid onder dwang laat verricb ten. Thorp verklaarde, dat de Sowjet Russische afgevaardigde Pa vlo v tijdens ecu bijeenkomst van de derde commissie van de raad, welke in October 1948 werd gehouden, bet bestaan van „ar bcidsverbeteringskanipen" In de Sowjet- Unie had toegegeven, doch dat bij geen statistische cijfers over bet aantal ge vangenen in deze kampen had verstrekt. Pe Amerikaanse vertegenwoordiger in de economische en sociale rand der Verenigde Naties bad zijn Sowjet-Rus sïsche collega daarop de volgende vra gen gesteld 1. wat voor misdaden hadden de in woners van deze kampen begaan? 2. hoe jverden zij „verbeterd"? 3. hoe waren zij veroordeeld? 4. werd ben toegestaan contact tc onderhouden met personen buiten de kampen? 3. worden alle familie-leden van de gevangenen wellicht ook „verbeterd"? 6 wa' is bet sterftecijfer in deze kampen? „Poch", aldus Thorp, „de Sowjet- Russische regering verwaardigde zich zelfs niet, zich bereid tê verklaren, een van deze vragen te beantwoorden." Ook verwees Thorp naar een in 1947 uitgegeven Sowjet-Russisch geschrift, getiteld „arbeidswetgeving", waarin Een opstandige sultan Sultan Hamid II heeft naar aanlei ding van de jongste gebeurtenissen (af treden Sassen e.d.) zijn ernstige on'. ■temming te kennen gegeven. Hij zeide, dat de deelstaten zeer teleurgesteld waren, dat de Interimregering maar steeds op zich laat wachten. Hy beschuldigde de Nederlandse re gering van halfslachtige politiek, die geen ruggegraat durfde tonen uit angst de Marshallhulp te verspelen. Hij zag slechts twee mogelijkheden. Pe eerste was, de resolutie van de Vei lighoidsrnad overeenkomstig het adtvies van dr Beel niet uitvoeren en anders aftreden. Hij vertrouwde echter dat. het eerste zou geschieden. UITSTEL RAPPORT C.vG.D. AAN VEILIGHEIDSRAAD De Commissie van de Ver. Naties Toor Indonesië heeft een telegram ge zonden aan de Veiligheidsraad. Hierin wordt voorgesteld de datum, waarop volgens de resolutie van de Veiligheids raad van 2S Januari zou moeten wor den gerapporteerd inzake de vorming van de federale interim-regering en aanbevelingen zouden moeten worden ge daan om te komen tot oplossing van de tussen beide partijen bestaande moei lijkheden mocht op die datum geen overeenstemming zijn bereikt te ver andereu van 15 Febr. in 1 Maart. Dit voorstel wordt gedaan in verband met de huidige ontwikkelingen in Den Haag. NEDERLANDS SCHIP OP DEENSE KUST GESTRAND Uit Viborg wordt gemeld, dat het Nederlandse motorschip „Romaja" gis termorgen in dichte mist bij Harbore is gestrand. Het schip was op weg naar" Aalburg van Schotland. De bemanning kon met behulp van een ladder liet schip verlaten. Het schip werd eerst des morgens ontdekt, danr het op een verlten plek gestrand was. waar slechts weinig mensen wonen. De bemanning bestaat uit 5 koppen, alsmede de vrouw ZACHT Op de meeste plaatsen zwaar be wolkt. Meest matige wind uit Zuid- Westelijke richting. Overwegend droog Weer, wordt bepaald dat arbeiders, die niet meer op hun werk verschijnen, tot 8 jaar straftijd in deze „arbeids-verbete ringskampen" kunnen worden veroor deeld. De Amerikaanse vertegenwoordiger beëindigde zijn verklaring met te zeg gen dat de enige wijze, waarop afdoen de wijze tegenover de Verenigde Naties duidelijk kon worden gemaakt, dat de ze beschuldigingen vals waren, gelegen was in het door (le Sowjet-Unie toe staan van een onpartijdig onderzoek naar de bestaande arbeidsvoorwaarden binnen haar grengen. De zitting van de raad werd daarop verdaagd. JONG ECHTPAAR WÓONT IN CEL De wouingschaarste kan vreemde ver russingen opleveren: Een jong echtpaar in Beverwijk, dat wel inwoonde, maar niet in het. bezit was vun een huisves tigingsvergunning en op grond daarvan op straat is gezet, woont thans in een cel in het politiebureau te Beverwijk. Waarmede bewezen is, dat de Bever wykse politieagenten de vriendelijkste mensen van Beverwijk zijn, want on danks het verzoek van de Wethouder van Volkshuisvesting om ergens een plaatsje voor dit echtpaar in te ruimen is er tot nog toe geen ander dak dan het dak van een cel in het bureau voor hen gevonden. DRIE KLEINE GANGSTERTJES. Een kapper in Velsen Noord werd 's avonds herhaaldelijk door enkele jon gens lastig gevallen. Op een keer wei den zelfs twee spiegelruiten ingegooid. Onlangs voiul hij een briefje in de bus waarin hij werd aangemaand ziin voor tuintje op te knappen. „Zo niet, dan zon de bende, die het briefje met „De Wilde Tijger" ondertekende, andere maatregelen nemen. De politie, die de schuldigeu, drie 12 jarige knaapjes, in bun ouderlijke wo ning in de kraag pakte, acht het niet onwaarschijnlijk, dat de drie jongens onder invloed van beeldromans tot hun kwajongensstreken zijn gekomen. OVEREENSTEMMING TUSSEN ISRAëL EN EGYPTE? Het heeft er alle schijn van dat het conflict tussen Israël en Egypte binnen zeer korte tijd tot een oplossing wordt gebracht. Dé" delegaties zien zich geplaatst tégen over twee belangrijke taken een be slissing omtrent Beersjeba (de hoofd stad van de Negeb, die door de Joden verleden jaar October werd veroverd) en de bestemming van de Israëlitische troepen in de Oostelijke Negeb. Men gelooft, dat de Egyptenare» hun eisen, die zij in het begin van de eonfo rentie stelden, dut. Beersjeba door de Arabieren zou moeten .worden bestuurd, hebben late» vullen. De Joden weigerden dit en verklaar den, dat Beersjeba niet slechts de hoofdweg in liet Zuiden naar de Egyp tisclie grens beheerste, maar eveneens twee belangrijke wegen naar het Trans jordaanse front naar Hebron en naar Akaba. De Joden betoogden, dat Trans jordanië nog geen wapenstilstand met Israël had geregeld on zü de controle over dit vitale wegenkrnispunt niet kon den opgeven. Volgens welingelichte kringen aan vaarden de Egyptenarcn thans de Isra elitisehe zienswijze en zullen zij waar schynlyk toestemmen in een Israëliti sche controle van de stad in tuH voor waarborgen, dat Israël geen agressieve bedoelingen jegens Egypte zal tonen. EEN JONGE BURGER VAN LEN JONGE STAAT. Bijna twee jaren zijn zij opgesloten geweest in de Engelse kampen op net eiland Cyprus, de Joden uit Midden- en Oost-Europa. Thans zijn zij vrij gela ten om naar de staat Israeil te gaan en zich daar te vestigen. Met schepen van de nieuwe Joodse handelsvloot werden de duizenden naar Haifa overge bracht. Een Israëlische soldaat reikt de behulpzame hand bij het doorgeven van een op Cyprus geboren baby. In de gistermiddag gehouden verga, dering van de Provinciale Staten van NoordHolland kwam in behandeling 'n motie van leden van de KVP om te be sluiten het vertrouwen in het commu nistische lid van Gedeputeerde Staten, de heer M. Harmsen, op te zeggen. De heer Groen (KVP) lichtte de motie toe en zeide het te betreuren, <}at zij Roofoverval Postkantoor Schagen Hedenochtend tussen 5.30 en 6.00 u, juist in de tijd, dat het grootste deel van het postpersoneel weg was om de post van de trein te halen, heeft een gemaskerd persoon de enig aanwezige postbeambte op het postkantoor te Scha gen onder bedreiging met zijn revolver overvallen. De indringer maakte zich meester van een bedrag, dat naar voorlopige schat ting ongeveer 10.000 gulden groot Is. Onmiddellijk nadat de rover verdwenen was, waarschuwde de beambte, een ze kere C. Bongenaar, de politie, die de zaak nu in onderzoek heeft. Het postkantoor is afgezet en de po litie is doende de hele omgeving aan 'n nauwgezet onderzoek te onderwerpen. ZAPOTOCKY „MET VERLOF" Te Praag is officieel medegedeeld, dat de Tsjecbo Slowaakse eerste minis ter, Antonin Zapotocky, „met verlof" is. Deze mededeling werd verstrekt naar aanleiding van vragen, die haar oor sprong vinden in geruchten van de laat ste tijd over een nieuwe bijeenkomst vgn de Kominforni. Van officiële zijde weigerde men te zeggen, waar Zapo tocky zich bevond. Zijn taak wordt door zijn plaatsvervanger, Fierlinger, waar- Nabij Steenwyk werd gisteravond de buurschap Tnk opgeschrikt door twee dodelijke verkeersongevallen binnen het kwartier op de Rijksweg Steenwijk- Heereuveeu. Omstreeks 19.00 nur reed de heer Boltjes, aannemer in Heeren veen, 42 jaar oud, met zijn motor uit de richting Hcerenvcen toen hij door een tot nu onverklaarbare oorzaak slipte. Hijreed tegen een boom, werd weggeslingerd, sloeg tegen een tweede en was op slag dood. Dr. Brouwer uit Tuk had nauwelijks de dood geconstateerd, toen hij van de ongevnlsplek werd weggeroepen voor een even droevig verkeersongeval, dat op dezelfde Rijksweg enige honderden meters verder in de richting Steenwijk gebeurde. De 12-jarige jongen Dries Kleinsmid raakte waarschijnlijk met zijn fiets de stoeprand, waardoor hij op de straatweg terecht kwam. Een uit de richting Steenwijk naderende auto van de firma Aberson kon het slachtoffer niet meer ontwijken, die door de auto werd overreden cn eveneens op slag wer gedood. SUIKERWERKEN VRIJ IN PRIJS Met ingang van 18 Febr. a.s. ziju blijkens een publicatie in het voedsel- voorzieningsblnd van heden, suikerwer ken vrij in prijs, zodat thans alle soor ten versnaperingen niet meer aan een officiële prijsstelling zijn gebonden. EISENHOUWER NAAR GRIEKENLAND? Te Athene verneemt men uit de Ver. Staten, dat generaal Eiscnhouwer van 15 tot 30 Maart een bezoek zal bren gen aan Griekenland. In officiële kringen van. de hoofd stad wordt verklaard dat zulk zeer goed mogelijk is en dat een dergelijk bezoek inderdaad werd "overwogen, d-och ont kend wordt, dat Eisenhouwers bezoek aanleiding kan zijn tot bet onderteke nen van een Middellandse-zeepact, dat nog slechts een vaag plan is. VERZOEK MAC ARTHUR De Amerikaanse minister voor het leger, Kennetb Royall, Heeft verslagge vers medegedeeld, dat het departement van het leger een verzoek van generaal Douglas Mac Arthur, de geallieerde op perbevelhebber in Japan, om meer troe pen, van de hand had gewezen. BOM ONTPLOFT OP EEN ZANDZUIGER Tijdens baggerwerkzaamheden in de Waalhaven is gistermiddag op de zaud- zuiger „Sliedrecht 9" een kleine bom, die in de perskamer was doorgedrongen, ontploft. De perspomp werd totaal ver nicld. De bemanning van de zandzuiger kwam met de schrik vrij. niet mede ondertekend was door andere fructies. Spreker betoogde, dat de grou den, waarop de motie is ingediend, de zelfde zyn als die, welke destijds gol den in de Amsterdamse gemeenteraad, toen bet vertrouwen in de communis tische wethouders werd opgezegd. Mr A, de Roos (PvdA) zeide, dat de motie de grondslagen miste om aangenomen te worden, dat de desbetreffende wet om personen uit een college te zetten als een gelogcnheidswet te beschouwen is en dat de motie geen feiten bevat, die aanleiding kuunen zijn het vertron wen op te zeggen.. De heren P. K. Vol kers en B. S. Polak verdedigden het standpunt van de communistische frac tie en de heren Vermeulen en mr J. S. Baron van Harinxma thoe Sloten dat van de prot. ohr. fractie en van de dè Tfractie van de VVD. De motie van de KVP werd verwor pen met 37 tegen 26 stemmen. Tegen stemden de leden van de PvdA en de CPN. Onveilig Amsterdam Onveilig Amsterdam f Gisteren omstreeks half negen is in de hoofdstad wederom een roofoverval gepleegd. De overval geschiedde in een café op de Martelaarsgracht. In het café was op dit uur uitsluitend aanwe zig de 63jarige chefkellner, die op het punt stond de zaak le sluiten. Er kwam toen nog een klant, die bleef aaudrin gen, dat bem nog een glasbier zou wor den getapt De kellner liet na enig been en weer gepraat de klant binnen en toen deze eenmaal in het café was vroeg bü ook even van het toilet se bruik te mogen maken. Hier waren -Ie. lichten reeds uitgedaan en de kellner ging de klant voor om licht te maken. Het enige wat de kellner zich nog wist te herinneren, is dat hy op dat moment een harde klap op zyn hoofd gekregen heeft. Hy is korte tijd later gevonden door een kokkin, die op het punt stond naar huis te gaan en op de bovenver dieping van het café was. De kellner bleek beroofd te zyn van f 2000. Hy kon de politie geen signalement van de dader geven. Vermoedelyk is hij met. een zandzak neergeslagen, want zijn haar zat vol met zand. Generaal Roedenko: Het was gisteren een sensationele dag in het proces Kravchenko. De in terupties vlogen over en weer. Als eerste getuige werd gehoord de Russische generaal Raedenko, die gelijk met Kravchenko in New York was ge weest. Raedenko zeide: „Ik beschouw Kravchenko als een verrader van zyn land, een oorlogsmis dadiger cn ecu misdadiger volgens de gewone wet. Daarom zou hy moeten terechtstaan voor een militair tribunaal in de Sowjet Unie". 3 April 1944 aldus de generaal „vernam ik uit de kranten, dat de ingenieur van de derde rang Kravchenko zijn militaire eed had geg broken en was gedeserteerd. Generaal Roedenko beschuldigde Kravchenko er van te behoren tot een groep, die een nieuwe wereldoorlog wildi ontketenen en voegde eraan toe, dat het Sowjet volk naar vrede dorst. Wy zijn in be slag genomen door de vreedzame weder opbouw. De Sowjetbladen noch het volk spreken over oorlog", Kravchenko: „Met dat alles hebben jullie toch maar heel Oost Europa op gèslokt." Generaal Roedenko: „Wy zijn bezig njet plannen om rivieren, die naar het Noorden stromen naar het zuiden tc laten stromen en oasen in de woesty ncn tc scheppen. Kravchenko: „Jullie zouden je beter bezig kunnen houden met de vrijheid van de mens in plaats van met oasen in woestyncn". Generaal Roedenko verzocht hierop DRAMAMINE TEGEN ZEEZIEKTE Dr, Leslie Gay en dr. Paul Carliner hebben een middel tegen zeeziekte ge vonden. Het nieuwe prodnet, dat dra mamine is geheten, is onlangs beproefd op een aantal soldaten, die zich per schip van New York naar Bremen be gaven. Tijdens de overtocht die bijzon der zwaar was werd slechts 2% zeeziek. Dramamine werkt tevens praeventief. Het kan gebruikt worden om alle ziek ten en. onlustgevoelens in treinen, vlieg tuigen, auto's enz. te voorkomen. om maatregelen tegen interrupties. De voorzitter van de rechtbank, Henri Durkheim zeide de zaal te zullen doen ontruimen indien „er geen'einde kwam aan het onbehoorlijk gedrag tegenover een generaal van een vreemde mogend heid." Generaal Roedenko: „Als militair weet ik beter dan wie ook. dat de Sow jetbegroting voor alles is gewijd aan de vreedzame ontwikkeling van het land. Generaal Roedenko antwoordde op 'n vraag wat er met Kravchenko zou ge beuren, indien hij in Rusland over Sta lin sprak op de wijze waarop hy het in Franjcryk deed, dat hy zich geen enkele Sowjetburger kon voorstellen, die zo over Stalin zou spreken. Toen Kravchenko opstond on» wat te zeggen waarschuwde de President hem geen beledigingen te gebruiken. De directeur van „Les lettres Fran caises" zei het een eer te vinden een held van Staliïigrad als getuige te heb ben. Toen was de bok weet vet en Krav ehenko stond heftig gcsticulcerd uit te roepen, dat Roedenko slechts een poli tieke generaal was, die in uniform ver scheen om indruk te maken op het pn bliek. Hij beschuldigde de generaal er van slechts gebruik te hebben gemaakt van het sneuvelen van duizenden in Stalingrad om zijn epauletten te krijgen Mr. Nordmau tot Kravchenko: „Hij verwierf zijn rang te Stalingrad terwijl gy te New York zat. Hoeden af Toor het Rode Leger. Er ontstond zulk een tumult, dat niemand meer te verstaan was. De geucraal en de vroegere mevr. Kravchenko verlieten de 2aal. In de hal van het gerechtsgebouw werd een man gearresteerd, die de getuigen met een mes bedreigde, „IK VERKOOS DE VRIJHEID" EEN AMERIKAANS PRODUCT? Verdere getuigen verklaarden, dat de stijl van het boek van Kravchenko aan toonde, dat het niet door een Rus ge schreven kon zijn. Het wemelde van Amerikaanse gezegden. De verdediging deed hierop de toezegging dat ook het De hoge verfegenwoordigr van de Kroon, dr. Beel komt voor enkele da gen naar ons land. Het was slechts een klein bericht. Een bericht zonder com mentaar. Weinig of niets zeggend. Af scheid genomen- van enkele mensen in Indonesië, de vliegroute en daar moe ten we het mee doen. Het lijkt zo op het eerste gezicht een vrij onschuldig bezoek. Net of dr. Beel naar ons land komt om een klein beetje gezondheid op te doen na de vermoeienissen van" het leven in de tropen. Het tijdstip is overigens niet bijzonder gelukkig geko zen Alle kans, dat hy binnenkort niet kan vertrekken omdat hij griep krijgt. V\ anueer we echter verband leggen tussen het ontslag van mr. Sassen en de komst van dr. Beel, geloven we, dat we de plank niet ver mis slaan, als wé zeggen, dat er zeer ernstige motieven ten grondslag l?gg«"- san de komst van Beel. Reeds Maandag stelden we de vraag of dr Beel nu eigenlijk een progressie ve figuur was of dat hij moest worden gerekend tot de groep Sassen. Het ant woord heeft niet lang op zich laten wachten. En het is wij duidelijk. De hr. Beel stond aan de kant van de heer Sassen en hij komt naar ons land om met enkele prominente figuren, wellicht uit het Ministerie, maar in ieder geval uit de KVP te overleggen, wat hü nu kan doen en wat de KVP nn wil doen. Had het er eerst de schijn van, dat het heengaan van de heer Sassen slechts het heengaan van een enkeling was. het wordt nu duidelijk, dat dit heengaan niet het eind is geweest van een pe riode vol strubbelingen. Hoe ernstig deze strubbelingen wel zyn geweest wordt wel heel duidelijk, als men even gaat combineren. De komst van de heer Sassen, het overyld heengaan van de heer Van Mook, de benoeming van dr. Beel e.n de nu gebleken verknochtheid tussen Sassen en Beel Fr wordt een tip van de slnior opgelicht Het oplichten van die tin in-. I»ü ons een gevoel van wrevel doen ont staan. Want hot is nu zo langzamer hand wel zeker geworden, dat de KVP en de Indonesische kwestie een rol heeft, gespeeld, die er niet op gericht was bet conflict tot elke prijs in der minne te regelen. Te veel is deze in vloedrijke party in ons volk nog door drongen van de oude geest, dat de in boorling. de kleurling toch eigenlijk ie mand ?r. met wie men bef zo nnuw niet beboeff te nemen Wellicht dat de KVP met deze hou ding nog sueees gehad zon hebben, in dieD er niet was een •r-misatie van de VN en een Veiligheidsraad, waar voor het aangezicht van de hele wereld ge tuigd werd. dat de volken van Indonesië de vrijheid en de volledige sonvereiniteit moesten hebben. De houding van het buitenland en de weerstand in het eigen bi'enland in de kring van te P.v.d.A. hebben er ongetwijfeld toe geleid, dat het politieke spel van de KVP tot ont sporingen moesten leiden Het enige rê sulaat en een slecht resultaat is ge weest een toegespitst conflict en binnen lands een moeilijk ie ontwarren knoop. - v. Z. EBERT NAAR MOSKOU De Oostelyke burgemeester in Berlijn Friedrieh Ebert, zal binnenkort op uit nodiging van het Kremlin een bezoek aan Moskou brengen. onze k!eine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1