KAPPIE 3 God maakte de wereld De Hollanders maakten Holland Ucuv de dieAtijJie dïeet TOT DE BESCHAAFDE TAAL de pers over.. ,e Amateur-Gentleman sul en een vertegenwoordiger van de Koninklijke Hollandse Lloyd kun pn pieren voor doorreis naar Nederland zonder veel oponthoud- in orde gekregen. Thans hebben de meisjes hun intrek genomen in het huis van de heer de Voogt in Haarlem, Braziliaanse prijswinnares na lange reis in Haarlem aangekomen „God maakte de wereld, de Hollander maakte Holland", schreef de 18 Jari ge Nlce Lobo do Cunha, In het Portugees dan, want ze woont in Rio de Janeiro, „Het huis Is voor de Nederia^der zijn heiligdom", zo vervolgde zij. „Alt hij thuis komt, bewondert hij de tulpen op de dijken, die stille helden, die de geweidige worsteling met de ocoanen doorstaan". Zij verluchtte baar epstel over ons land met charmante waterverftekeningen van Volendamse vrouwtjes en molens, typte het op traai perkament papier en smaakte het genoegen er de eerste prijs mede te bemachtigen. De prijsvraag was uitge schreven door het In Brazilië gevestigde Instituto BrasilOlanda en in sa menwerking met de Koninklijke Hollandse Lloyd, de KLM en de Ver. Neder lindZuid Amerika werd haar als beloning een gratis overtocht naar en een verblijf van drie weken in ons land aangeboden. Op 3 Maart keert Nice per KLM terug Maar zouder begeleiding mag een IS Jarig Braziliaans meisje zo'n lange reis niet maken en dus boden de orgnnisu toren haar 24 jarige zus Nilze aan de jeugdige Nice, die leerlinge is van een kweekschool en ons land nooit eerder heeft bezocht, naar Nederland te es corteren. Met het s.b. Waterland van de Koninklijke Hollandse Lloyd maakten de dames de overtocht en in Amsterdam werd alles in gereedheid gebracht voor een hartelijk welkom. Mr. I'. .Wijks- naar, chef van de afdeling pers en pro pnganda van de gemeente Amsterdam, sou zich naar de kade spoeden om Nice een boekje aan te bieden, de pers werd ingelicht, maar de havenstaking gooid<- roet in het eten. De „Waterland" zou in de hoofdstad niet gelost kunnen worden en wendde dus onverwacht de steven naar Antwerpen waar zij Donderdag nacht binnenliep. De trelnexpress ParijsAmsterdam reeds onderwee en er was heel wat voor nodig om tfjflht «11e papieren en passagebiljetten voor de niet voorziene doorreis door België ge reed te krijgen. Toen de trein echter Antwerpen uitreed, zalen de heide meis jes er in, op weg naar Den Haag. Intussen was er m Amsterdam haaf tig overlegd hoe de dames kunnen worden ontmngen Besloten werd dat de gastheer de Haarlemse sehoeps bouwer H. W. de Voogt, hen tegemoet sou reizen tot Roosenaal en dat de lira siliaanse consul, mevr. Noguerri, hen «an het station in Den Haag welkom sou beten. Om 6 unr stoomde de Parijs express Vrijdagavond het Haagse station binnen c Voogt zetten de beide Brnzilinansen de eerste voet op Nederlandse bodem. In gebroken Engels vertelden rii een uitste kende reis achter de rug te hebben. De oudste, Nilza, is onderwijzeres aan de niet minder dan 4000 leerlingen tellende kweekschool In Rio de Janeiro, de jong 8te, Nice .die het opstel mankte, leer linge. In Antwerpen hadden zü dank zij de_inssenkomst van de Braziliaanse con DOKTOREN SLUITEN VREDE MET HUN BEUL Louis Jouvet heeft in de thatre de 1'Athenee het stuk van Jules Romains, „Knook, of de triompf van de genees kunde" weer op zijn repertoire geno men Dit spel is een scherpe satire op ile geneesunde in het genre van „iugebeel de zieke" van Moliere. De eerste opvoe ringen hadden al dadelijk de toorn van het doktoreucorps opgewekt, maar na de gala reprise schijnt het, dat de vre de getekend ie. De president van de republiek woon de de voorstelling bij en vernam bij monde van Dtieutie Bernard, hoogië raar aan de medische faculteit, hoe de het doktorencorps vrede sloot met Jules Romains. Op loyale wijze en vol humor erkende de professor daarbij, dat Knock een apostel van de preventieve genees kunde was. Het bekende gezegde: „Ie der gezond mens is een potentieel zieke" is een uitdrukking van de meest elemon taire voorzichtigheid eu staat op een lijn met de modernste methodes, waar bij ook getracht wordt bet kwaad op te sporen, voordat de zieke lydt en bet liever de weg versperren dan het te bc strijden, wanneer het doorgebroken is. Israël groeit Israëlische autoriteiten te Haifa heb ben thans een overzicht gegeven van de illegale immigratie van Joden in Pale stina. Sinds 15)34 zijn door de „Mossad" organisatie 24 kanalen in 7 Europese landen hiervoor gebruikt. Langs geheime routes zijn 140.000 im migranten naar Palestina gebracht, 1200 verdronken of werden onderweg doodge schoten. Sinds het einde van de oorlog werden zes schepen aangehouden en 52.000 Joden naar Cyprus gebracht. Een woordvoerder verklaarde, dat, ofschoon de zee thans wel vrjj -is voor Joden, dit van Europa niet gezegd kan worden. De emigratie van Joden uit Eu ropa zal (lus worden voortgezet, zo zei de hij. RUSSISCHE GELEERDE OVER DARWIN Een Sovjet geleerde heeft 1>Ü de 140 ste geboortedag van de Engelse bioloog Charles Darwin, er op gewezen, dat het echte darwinisme alleen in Rusland bloeit, Isui Prezent van de Sovjet Aca demie van Wetenschappen, die Darwin als de stichter van de materialistische biologische school prees, veroordeelde de bourgeois geleerden der imperialis tische landen, die, naar zijn zeggen, al leen Darwins fouten naar voren bren gen. De Sovjetwetenschap heeft, zo ver volgde hij, alle vereiste maatregelen ge nomen om Darwins leer van fouten en tekortkomingen te zuiveren. Een ver dere ontwikkeling van het Darwinisme op nieuwe basis, zo besloot Isai Pre zent, gaat gepaard met de namen van de Russische biologen Michoerin en Ly senko. Aan de Universiteit te Moskou is een tentoonstelling over 't leven en werk van Charles Darwin geopend. en hef raadsel van de Rozenhouten kist 7. Kappie, die .altijd heel goed van vertrouwen was, vertelde de oude Chi nees wat het doel van zijn reis naar de tempel van het Wijze Oog was en de maat, die altijd achterdochtig wa9, kreeg bijna een stuip van schrik. „Uw geheim is bij mg in veilige ha ven", zei de oude man. „Maar gij weten heel zeker, dat niemand anders weet? Veel gevaarlijk" „Natuurlijk weet niemand anders het!'' zei Kappie. „Alleen de meester, maar die gal het niet vertellen!" „Gevaarlijk!" riep de maat. „Daar heb je het al. Misschien vermoorden ze ons wanneer we bij die tempel komen! Wat zijn we begonnen!" De meester gaf het bollen bijna op. toen hij ineens achter zich een auto hoorde aankomen. „Dit is mgn kans", dacht hg. Hij stond stil en gebaarde met zijn duim. ue auto stond met een luid geknars eu gepiep van remmen stil en de maat zag, dat de bestuurder een Chinees was, die er heel gewoon uitzag, want bij droeg Westerse kleding. Een wetenschap in de kinderschoenen De rector magnificus van de Leldse Universiteit, Prof Dr. C. C. Berg heeft een zeer interessante lozing gehouden over het vraagstug van het ontstaan van de taal. Spreker zeide dat Piato en Aristoteles zich reeds met dit vraag stuk bezighieloden en Plato heeft de opmerking gemaakt, dat men in zijn da gen nog niet over het benodigde feitenmateriaal beschikten. De Westerse onderzoekers hebben d|t feitenmateriaal sinds de dagen dei- grote ontdekkingsreizen verzameld en ;n de 19e eeuw is dan ook aan het antwoord op de oude vraag gewerkt Op een nieuwe grondslag. NIEUWE PLANEET ONTDEKT Volgens „La Libre Belgique" heeft dr. Arend van de sterrenwacht van Uk kei (België) een nieuwe planeet out dekt. die zich met grote snelheid ver plaatst tussen de hemellichamen van 't sterrenbeeld De Kreeft. De planeet werd voor bet eerst waargenomen op 1 Fe bruari en had een buitengewoon lange staart. De sterrenwacht te Ukkel heeft een foto kunnen vervaardigen van dit bemellichnam en heeft haar bevinding per telegram medegedeeld aan het Ccn trale Bureau voor Astronomie te Kopen hagen. De nieuwe planeet heeft een buitengewone helderheid en de beweging ervan staat ongeveer loodrecht op die, welke de asterroiden in het algemeen aannemen. De verrichtte waarnemingen zullen de geleerden te Ukkel in staat stellen nauwkeurig de baan te berekenen welke het nieuwe lieinelidiaam be sehrijft. Aan de hand hiervan hoopt men de oorsprong van deze dwaalster te kunnen bepalen. Sinds Herder in 1772 afgerekend had met de opvatting, dat de mens de taal direct van God zou hebben gekregen,gin gen de taalkundigen uit van de stelling, (lat taal een schepping van de mens zelf is. Maar over de wijze waarop de mens de taal verworven had, liepen de menin gen in de 19e eeuw zeer uiteen. Een van de bekendste schrijvers over dit on dei werp, de Duitser August Sehleicher was een aanhanger van het darwinisme, en de felle reactie tegen het darwinisme moest wel leiden tot bezwaren tegen hen, die op het terrein van de taalge soliiedenis werk verrichtten, dat men met het darwinisme in verband kon brengen. Een merkwaardig symptoon van de strijd dier dagen was, dat in 1866, de in dat jaar gestichte Franse „Societe de Liuguistique", baar leden verbood, zich met het vraagstuk van de oorsprong der taal bezig te houden. De Fransen hebben eeftter het gety niet kunnen keren, en na 1866 is er dapj ook nog een groot aantal verhnndelin! gen over de kwestie van de herkomst) van de taal geschreven. In Nederland hebben daar de laatste jaren aan üjfci gedaan van Ginneken, die in 1939 boek geschreven heeft over „La recoi struelion typologique des langues nr chaiques de 1'humauite", Pannekoeki met zgn in 1945 verschenen „Authrapo genese", een studie over het ontstaan van de mens, en Revesz, die in 1946 ge schreven heeft: „Ursprung uud vorge soh ioh te der sprache". De hoogleraar behandelde vervolgeus liet mechanisme van de vermemgruldf ging der woorden, uitgaande van de leer der phouologische school van de Saus sure, een van de belangrijkste grond leggers van de moderne taal wetenschap Spreker betoogde, dat de kleinste een heid van onderscheiding, die in de taal werkzaam is, en die wij met een letter teken plegen voor te stellen, geen on veranderlijke grootheid is, maar een grootheid, afhankelijk van plaats en tijd Vroeger moeten deze onderscheiding3 middelen veel grover geweest zijn, en liet gevolg daarvan was, dat men er niet de woorden van thans mee kon vormen doch slechts woorden, waarvan (le vorm zeer variabel was. Van deze tijd dor va riabele woorden heeft het Nederlands nog enkele sporen bewaard, zoals rle ken en ruiken, die in dezelfde betekenis naast elkaar voorkomen en zoals joffer naast juffer. In het Javaans en in an" dere Indonesische talen echter zijn de ze sporen veel talrijker. Prof Berg toon de aan, dat de varianten voor 'n deel de woordenschat hebben vergroot en voor 'n deel gefixeerd zijn in systemen, waar van het z.g.n. morphologische systeem, dat meestal „grammatica" wordt ge noemd, het belangrijkste is. Een van de grootste moeilijkheden is, hoe men de overgang moet verklaren van de primitieve woorden, die nog 'n zekere overeenkomst met kreet vertoonden, naar de phase, waar in de mens uit woorden zinnen ging op bouwen. Aan het slot van zijn rede vestigde Prof. Berg er de aandacht op, dat men met het vraagstuk van de oorsprong van de taul nog niet in het reine is. Zoals er vroeger verzet is gerezen te gen de ontleding van het menselijk 11 chaam, acht men nu nog wel de ont leding van de geest een daad van schen WICHELROEDE EN AARDSTRALEN De wichelroede staat heden ten dage weer in de belangstelling en ook bij ons hield men er onlangs lezingen over. De bekwame journalist IJge Foppema, vroe ger een der redacteuren van „De Groe ne" en nu verbonden aan „Vrij Neder land" heeft er een informatieve repor tage over geschreven, waaraan we hier onder het belangrijkste ontleenen. Aller eerst: WAT IS EEN WICHELROEDE „Wichelroede lopers nemen een korte, gevorkte hazelroedetak, pakken in elke hand (meestal in ondergreep) een uit einde van de vork, zö dat de takstomp horizontaal vooruitsteekt, en lopen daar mee het terrein af. Op plaatsen waar zich water in de grond bevindt, veel water, stromend water, slaat de roede uit, d.w.z. de punt van de vork be weegt zich naar beneden of naar bo ven, de tak draait in de handen vnn de roedcloper. Dit is in grote trekken de gang van zaken. Het wichelroedelopen is heel oud. In geschriften uit de vijftiende eeuw wordt ■er al melding van gemaakt, en er zijn lieden die het wonder van het water uit de rota (Exodus 17:5,6) willen „ver klaren" door te zeggen dat de staf van Mozes „doodgewoon" een wichel roede is geweest. Zeker, is, dat eeuwen lang de wichelroede als een belangrijk instrument in de mijnbouw heeft gegol den, waar hg gebruikt werd voor liet opsporen vnn ertsaderen". Want niet alleen water spoort men er mede op. De (serieuse!) Ncd. Spoor wegen maken veelvuldig gebruik van de roede om ingeslagen bommen bij spoor baneu op te sporen. HOE TE VERKLAREN „Er zijn drie mogelijkheden ter ver klaring van het wichelroedeversohijnsel. De eerste vond aanvankelijk de meeste «nuhang: de roedeloper maakt (mis seinen onbewust) gebruik van zijn vak kennis als terreiuloper; hg „ruikt" waar water zit en maakt op die plaats een (onwillekeurige) beweging met zijn ban den waardoor de roede uitslaat. De tweede verklaring is opgesteld door «le geoloog prof. Tromp (thans in Cuï ro) en luidt: De meeste mensen schg nen gevoelig te ziju voor zeer geringe variaties in de veldsterkte van het aard magnetisch veld. Zulke variaties kunnen b.v, het gevolg zgn van plooiingen in de aardlagen, breukranden, de aanwezig heid van ertslagen, wateraderen of me talen voorwerpen in de bodem. Die variaties bewerken veranderingen in de eleetriseke toestand vnn het meu selijk lichaam en deze veroorzaken spier bewegingen in de handen als die door de wichelroede worden „kortgesloten" (Prof Tromp heeft bg zgn proeven ge bruik gemaakt van metalen wichelroeden zoals de meeste roedelopers tegenwoor dig bezigen). De derde verklaring luidt: de roede loper „weet" onbewust waar het ge zochte zieh bevindt, hg is een helder ziende. De wichelroede is slechts een hulpmiddel. Et is als het ware een lei ding van het onbewuste naar te; de roede is het belletje aan de be wuste kant. De bewegingen die in de roed zichtbaar worden, behoren tot dc zogenaamde motorische automatismen. De eerste verklaring is in elk geval onvoldoende; ze kan wel eens iets ver klaren, maar lang niet alles. De proeven en gevolgtrekkingen van prof. Tromp worden door andere geleer den sterk bestreden. Men wa«ht echter de verschijning af van zgn boek. Voorshands ziet het er naar uit alsof de nadruk zal komen te liggen op de derde mogcjjkiteid. Maar deze verklaring zon heel wat meer vragen opwerpen dan zc er beantwoordt, en bg die vragen zijn er die heel diep gaan en fundamentele kwesties van wetenschap en wereldbe schouwing raken. Zg zou wol eens ver trouwde denkwijzen kunnen aantasten en gevestigde opvattingen op de kop zei. ten. Liever dan dat te riskeren zeggen sommigen: „Wichelroede?.... Och, dat in immers niets dan boerenbedrog en bij geloof!" Wat wel de makkelijkste, maar niet bepaald een wetenschappelijke op vnttïug van het vraagstuk is". EN „AARDSTRALEN"? Men heeft de neiging, wichelroedelo pen direct in verband te brengen met de zogenaamde „aardstralen"! Hierover oor deelt Foppema kort: Roedelopers viuden vaak zekere „sto riugsbanen". waarin de wichelroede 'n uitslag geeft. Men heeft nu veronder steld dat die bauen veroorzaakt zouden worden door „aardstralen", echter zon der dat iemand ooit heeft kunnen aan tonen le dat die er zijn, 2e van welke aard ze zijn. Het woord stralen is du» maar een willekeurig gekozen naam; men had net zo goed kunnen zeggen aar-jka bouters, als „stralen" niet zoveel geleer der had geklonken. Dat „ontstralingsapparaten" waarde loos zijn, spreekt hierna eigenlijk van zelf. Men kan een paraplu maken als bescherming tegen de regen omdat men de aard van 't verschijnsel (vallend wa ter) kent en het verweermiddel (ondoor Iaatbare stof) in overeenstemming daar mee kan kiezen; men heeft weinig aan een paraplu als men niet weet of men zich moet beschermen tegen water of tegen gas. Het is van belang, al was bet alleen maar om het publiek te beschermen te gen augst voor onbekende gevaren en dure kwakzalverij, te constateren, dat onzin onzin en bedrog bedrog is! WERK AAN DE WINKEL De dienst der Zuiderzeewerken heeft verscheidene onderhoudswerken' gegund. Zo bet onderhoud van de Meerdjjk van de Noordoostpoler aan P. Daalders Aan nemersberijf N.V. te Alkmaar voor f 182.000; het onderhouden gedurende 1949 van de Rijkszeewerken op en nabü Wieringen; de Rgkshavenwerken op Wie ringen; de Balgzanddijk en bet Balg zandkanaal met de daarbij behorende grond ea kunstwerken tussen van Ewjjcksluls en Oostover en tenslotte ge deelten van Rijkswegen aan P. Daalders Aannemersbedrijf NV te Alkmaar voor f 163.620; het onderhond van de Af sluitdgk ea., aan de NV Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken te 's Gravenkage voor f 521.800. DONDERDAG 16 FEBR. 1949 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.0Ó Nieuws; 7.30 en 8.15 Gr.muzïek; 9.05 Muziek houdt fit; 9.40 Schoolradio; 10.15 Morgendienst; 11.00 De Zonn® bloem; 11.40 Schoolradio; 12.03 Piano recital; 12.33- en 13.26 KRO amuse mtensorkes'.; 14-00 Metropole orkest; 14.40 Voor de vroüw; 15.00 Cantate van Telemann; 16.00 Bijbellezing; 16.40 Kamermuziek; 17.30 Voor de jeugd; 17.30 Vocaal kwartet; 19.30 Xed. Strijdkrachten; 19-00 en 20.00 Nieuws; 20.15 Studio ster»vond 21.30 Familiecompetitie; 22.00 Gr.mu ziek; 22 25 Xed. Kamerkoor; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 7.00 eu 8.U9 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gr.muzïek; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Arbeidsvitaminen 11.00 £>r.muziek; 12.00 Trio Jan Hof meester; 12.38 Orgel en piano; 13.00 Nieuws; 13.20 The Avroüans; 14.00 Ia en om de tuin; 14.20 Solistenconcert 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Voor de jeugd; 17.35 The Kilima's 18.00 Nieuws; 18.30 Negro spirituals; 19.10 Avondschool; 20.00 Nieuws; 20.15 Radio Pkilharn© nisch orkest; 21.00 Mijlpalen, hoorspel; 22.30 Monte Rey zingt; 23.00 Nieuws. JEFFERY FARNOL: Barnabas heeft kennis gemaakt met een innemende jongeman van goede huize. Het is Horatio Belassis, die be vriend blijkt met Sir Mortimer Car- naby. Dit laatste kan Barnabas niet goed rijmen, want die Carnaby is een gemeen individu. Het is dezelf de ongure knaap, met wie hij in het bos heeft gevochten, toen daar het bewusteloze meisje lag. 11) „Als ik zo vrij mag zijn", aei Barna bas, zijn metgezel plotseling recht in de ogen kijkend, „hebt U sympathie voor Carnaby? Vertrouwt U hem?" „Hem vertrouwenU moest lie ver het omgekeerde vragen, want on der ons gezegd en gezwegen, ik ben hem een goede duizend pond schuldig." ..Hij is een grote figuur in de Grote Wereld, naar ik hoor." 1 „Hij is de meest bewonderde dandy, de brutaalste, de meest gezochte, een boezemvriend van Zijne Koninklijke Hoogheid zelf." „Wilt U daarmede zeggen," zei Bar nabas met zijn blik weer in de verte, „dat hij een persoonlijk vriend van de prins is?" „Een der weinige gunstelingen.'" zei de jongeman, „en dat spreken over hem brengt ons weer terug op mijn vader." „Hoe zo?" vroeg Barnabas. „Omdat mijn vaak onredelijke vader een hevige antipathie heeft opgevat te gen mijn vriend Carnaby, ofschoon hij. voor zover ik weet, mijn vriend Carna by nooit heeft ontmoet. Vanochtend heeft mijn vader my in zijn bibliotheek laten komen. „Horatio", zegt hij, „je bent oud genoeg om te trouwen." ..Daar ben ik inderdaad bang voor," zeg ik. „Waarom." zegt hij, zo plechtig als een doodbidder, ..je dan hier niet vestigen en trouwen?" Hier noemde hij een ze ker lief meisje met wie ik. onder ons gezegd, al lang besloten had te trou wen, maar natuurlijk, als ik de tijd daarvoor gekomen achtte. ..Vader," - zeg ik, „geloof my, ik wilde juist van ochtend naar haar toe gaan, om die quaestie met haar te regelen, maar ik moet „Moon-raker" (een van mijn paarden) laten lopen tegen Sir Morti mer Carnaby's „Clasher" en als ik daarbij mijn nek mocht breken, zou het voor de dame in quaestie misschien een teleurstelling zijn of mogelijk wel haar hart breken". „Horatio," zegt my'n vader „ik moet absoluut niets hebben van je sportneigingen en vooral niet van dé kring van kennissen, die je in Londen gevormd hebt." ..Dat spijt me zeer, vader," zeg ik met hoffelijke kalm te, „maar de match is afgesproken en je moet of je wilt of niet een kring van kennissen vormen, wanneer je in Lon den woont." „Woon dan niet in Lon den," zegt mijn geachte vader, „en geef die match op." „Absoluut onmogelijk." zeg ik kalm en vastberaden, ,-de match is aangegaan en ingeschreven by „White" en als u even goed op de hoog te van moderne sportaangelegenheden was als ik, zoudt u begrijpen, wat dat zeggen wil." „De rest is bekend," zei Barnabas metgezel. „Als ik de race niet opgaf moest ik m'n biezen maar pakken. Nu, dat heb ik toen maar ge daan „En u bewondert dus Sir Mortimer?", hield Barnabas vol. „Hem bewonderen? Wie zou dat niet? Er bestaat geen tweede sportman in Londen wat zeg ik, in Engeland! Hij is 'n prima jockey, een knap bol®er en een verbluffend goed kaartspeler, Car naby is een wonderbaarlijke kerel!" „Een middelmatig bokser 1" „Middel...?" De jonker keek Barna bas met van verbazing grote ogen aan. „Hebt u gezegd middelmatig?" „Dat heb ik. Hij is veel te driftig om ooit een goede bokser te worden." „Hoe bestaat het! Ik zeg u. dat er geen bokser is, die het zou wagen het met handschoenen of blote handen te gen hem op te nemen!" „Waarschijnlijk omdat er in Engeland geen boksers meer zijn. die die naam verdienen." „Man, we zijn tegenwoordig allemaal boksers de Manlijke Kunst is in de mode. En sta mij toe u te zeggen, dat ik weet, waarover ik spreek. Ik heb zelf met bijna al de beste boksers ge bokst en word als geen nieuweling in de sport beschouwd. De liefde voor de Ring is mij aangeboren, want mijn va der was een groot vereerder van die sport en hij Is ooggetuige geweest van de grote strijd tussen John Barty en Natty Bell." „Te Dartford!" voegde Barnabas er aan toe. „En toen aan het einde van het ge vecht Bell knock out was „Na de dertiende ronde!" „Was mijn vader de eerste, die in de ring sprong en de kampioen Barty de hand schudde nu nog vertelt hij dat met trots. U ziet dus, dat ik weet waar over ik spreek. Daarom wil ik, wan neer u een zo terecht beroemd bokser als mijn vriend Carnaby veroordeelt, weten wie u bent, dat u zulk een oor deel durft uitspreken." „Ik ben iemand, die deze kunst van Natty Bell en John Barty geleerd heeft" „Hè? - Wat?" „Ik heb dagelijks met hen gebokst en ik heb geleerd, dat kracht van arm, vlugheid van voet en een goed oog al lemaal niets helpen, als zij niet be heerst worden door een lcalm, bedaard temperament, want hartstocht ver duistert een koelbloedig oordeel en juist dat is het, wat zowel in het boksen a^ in alle andere dingen op de lange duur de overwinning behaalt." ..Als we hier twee paar hand schoer en hadden, zouden we een vriendschappe lijk „partijtje" kunnen boksen, om el- kaars krachten te meten..." „Met genoegen!" zei Barnabas, die voortdurend aan die Carnaby dacht, (Wordt vervol*»^

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3