Itonaattleï N.-HOLLANDSE PERS 1945 Nederland en de Veiligheidsraad streven het zelfde doel na 5' JAARGANG N°. 1462 DONDERDAG 17 FEBR. 1949 Over procedure meninsverschil Een nieuw voorstel van Dr. Beel Kravchenko heeft een goede dag Mansholt en de slagers pappen aan Felle Russische taal teqen V.S. Commissie van onderzoek zal nimmer worden toegestaan Zijn qftreden T wqqlfhonderd hqndjes geschud onwaarschijnlijk Eigen stijl Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder". Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen ƒ0.80 per week ƒ1.25 per maand 3.65 p. kwart. bU vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct Bij contract aanzienlijke korting. r-a 111 rsssssssssssssssssss^^^^^^^^ Verontw, redacteur. J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K 2200 1971 Van het Binnenhof Er bestond een buitengewoon grote belangstelling voor de vergadering van de Tweede Kamer van gistermiddag, waar de debatten over de begro ting van Overzeese Gebiedsdelen zou worden voortgezet De Voorzitter deelde mede, dat Vrijdag en desnoods Zaterdag vergaderd zal worden over een af te leggen regeringsverklaring inzake Indonesië. Daar voor wenst de regering eerst overleg te plegen met dr Beel. De Ministerpresident, dr Drees zei, dat vorige week de debatten over de begroting moesten worden onderbroken, daar de regering zich eerst wenste te beraden. Bij dit overleg bleek, dat er zulke ernstige meningsver schillen waren tussen de heer Sassen en de overige leden van het Kabinet, dat de heer Sassen zich genoodzaakt voelde zijn ontslag aan te bieden. Hoewel het te betreuren Is, aldus dr Drees, dat de eenheid van het Kabinet niet kon worden gehandhaafd in deze moeilijke omstandigheden, was het beter tot een breuk te komen dan slechts een uitwendige eenheid te demonstreren en inwendig besluiteloos te zijn. zijn echter niet bereid en eisen ui vrij MIN. VAN MAARSEVEEN begon met de verklaring dat het gehele debat zou worden beheerst door de vraag, welke houding Nederland zon naünemeu tegen de veiligheidsraad. De Minister zei dat er grote misverstanden heersten, doch dat het uiteindelijk doel van Nederland en de Veiligheidsraad hetzelfde waren. Een breuk met de Veiligheidsraad is alleen mogelijk op de kwestie van procedure. Aan verschillende wensen van do pro cednre die de Veiligheidsraad wenst te volgen, is reeds voldaan. Het vuren is gestaakt, doch de aan vallen van de gnerïlla's moeten worden bestreden. Wat betreft de federale in terimregering. de Nederlandse regering is bereid aan de Republiek een belang rüke plaats te veiaekereu De leiders Getuigen welke aanklagen gewraakt Het is gisteren een grote dag geweest ▼oor Kravchenko, die zelf wegens ziek te de zitting niet kon bijwonen. net gerecht hield zich bezig met het verhoren van zes getuigen, die nu ver blijf houden in kampen voor onthcem den in Duitsland. Het ziju gewezen Ru? sische burgers, die door de Duit^rs gevangen zijn genomen en !n kamden in Duitsland werden ondergebracht. Zon der uitzondering verklaren deze getui gen dat'het boek „Ik verkoos de vry beid" nog slechts een zwakke afspiege ling was van de werkelijke toestanden in Rusland. De getuigen hadden naar Rusland terug kunnen gaan, maar gaven er de voorkeur aan in kampen te blij ven. Een van hen ceti bibliothecaresse uit Dnjepropetrowsk geeft een beschrijving van Kravchenko, die zij reeds sedert 1925 kent. Hij was een ernstig mens, dat dikwijls naar de bibliotheek kwam om te studeren. Zijn foto stond herhaal delijk in de kranten. Uit angst was deze getuige niet naar Rusland teruggekeerd. Een felle pole ïiiiek. ontstaat als de advocaat van het communistische blad „Les Lettres Fran caises" zegt dat deze getuigen een stel letjc landverraders zijn, die de Duitsers hebben geholpen. De advocaten van Kravchenko prote storen fel tegen deze onwaardige taktiek en mr. Izard roept uit: „Wij zijn er van overtuigd, dat .alle Russische bur gers die om welke reden ook niet naar hun land terug keren willen, maar de vröheid prefereren, voorkomen op de lÜRt van oorlogsmisdadigers". Dan komen getuigen voor die Krav ehenko's vroegere vrouw uitstekend* heb ben gekend. Ze verklaren de beschry ving van haar in zijn boek als juist. Ook andere getuigen uit Djzeprope tvowsk geven een ongunstig beeld van mevr. Gorlova. Deze zegt echter geen der getuigen te kennen. Mr. Izard doet dan nog de toezegging deze week zal worden overgelegd, waar dat het handschrift van Kravchenko na het proces tot volgende week Dins dag wordt verdaagd. hekteteUing van alle gevangenen en her stel van het gezag van Djoltja. De Nederlandse regering is van mening dat hier het onmogelijke wordt ver langd. Het Nederlandse gezag is de enige pijler voor recht en erde in die streken. Het zou een onherstelbare slag zijn als de Republikeinse leiders in die functie zouden worden hersteld. Ze kunnen een plaats krijgen in het bestuur van geheel Indonesië. De uitgebreide bevoegdheden van de nieuwe commissie van de Y.N. zijn een directe inmenging in de federale gebie den. Dit is voor Nederland onaanvaard baar. Nederland wenst geen breuk met de Verenigde Naties, maar wij wensen ook geen chaos in Iudonesi. Wy zijn ons er van bewust, dat een breuk met de Verenigde Naties ook chaos in Indo nesië betekent. Er is de vraag gesteld of het niet beter zou zijn om Imlonesi te verlaten. Met nadruk verklaarde minister van Maarseveen: Wij laten Indonesië niet in de steek. Het zal ons daar later dankbaar voor zijn! Ten einde de moeilijkheden met de Republiek te overwinnen, is door de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon het volgende voorstel ingediend: 1. De Yereuigde Stoten van Indonesië zullen de naam dragen van: De Repu bliek der Verenigde Staten van Indo nesië 2. De overdracht van de souvereini teit zal zo spoedig mogelijk geschieden De Nederlandse regering is bereid hier ZELFDE TEMPERATUUR. Voor het Noorden van het land: Ma tige of vrij krachtige wind tuseen Zuid en Zuidwest. Enkele overdrijvende wol keuvelden inet hier en daar nevel of mist. Overigens droog weer. Weinig verandering in temperatuur. RANTSOENERING VAN KAAS NOG NIET BEëINDIGD Aan het feit, dat van 30 Januari j.1. af in verband met de tydeljjke ver laging van het vleesrantsoen het kaasrantsoen aanmerkelijk is verruimd, blijkt men hier en daar in handelskrin gen de conclusie te verbinden, dat de rantsoenering en distributie op korte termijn zal worden opgeheven en dat dientengevolge aan het beheer van de distributiebescheiden geen zorg meer zou behoeven te worden besteed. Het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening vestigd er even wel de nnndsfeht op, dat het niet in het voornemen ligt do kaasrautsoenering op korte termijn op te heffen. UITSTEL INTERIMREGERING Na sterke tegenkanting van Rusland dat geen uitstel wilde verlenen, heeft de Veiligheidsraad besloten om aan de Nederlandse regering uitstel te verle nen tot 1 Maart. aan mede te werken, zodra een repre Sentotieve federale regering zal zijn ge vonnd. Een statuut voor de Nederlands Indonesische Unie zal echter voor die overdracht tot stand moeten komen, evenals de afzonderlijke verdragen, die gesloten moeten worden. Na de over dracht kan Indonesië zich dan verder staatkundig organiseren. 3. Na het vormen van een interim regering zal door alle betrokken groe peringen gezamenlijk in Den Haag een ronde tafelconferentie worden gehouden met het oog op de spoedige overdracht van de souvereinïteit. De regering gaat hiermee accoord. De Republikeinse leiders zullen in volle vrijheid aan de besprekingen hier over kunnen deejnemeu. De regering ie bereid mede te werken indien het haar zou blijken, dat de commissaris der V. N. hierbij nuttig werk zou kunnen ver richten. De redering is er \au overtuigd; dat dit plan slechts kan slagen, als er over eonstemming is tussen alle instanties Daarom juicht ze de lromst vün dr Beel toe De voorzitters van de Vakgroep Sla gerij hebben een audiëntie gehad bü de minister van landbouw. De toestand in de slagerij werd In den brede besproken. De Minister was bereid na te gaan of de slagers op eni gerlel wijze kunnen worden tegemoet gekomen. De Minister gaf toe, dat de boeren meer op melk dan op vlees werken, hoewel de melkprijs zeker niet hoger was vastgesteld dan door het L.E.Ï. we' 1 berekend. Bij het onderhoud bleek, dat de Miuis ter vau oordeel is, dat in de toekomst er ernstig naar moet worden gestreefd,- dat een felle concurrentiestrijd wordt voorkomen. De bewindsman gaf te ken nen. dat hij er prijs op zou stellen, in dien de organisaties tegen dit euvel met klem zouden waarschuwen, doch ook, dat hij bereid was in samenwerking met de leidende figuren uit de branche maat regelen te overwegen, weshalve hij ver tocht t.z.t. met voorstellen hieromtrent bü hem terug te komen. Het was natuurlijk niet te verwacl» ten, dat de Minister de jongste rantsoen verlaging welke ook, voor hemzelf een grote teleurstelling is geweest, onmiddel lijk ongedaan zou kunnen maken, doch in. deze audiëntie zijn dingen besproken welke hel slagersbedrüf zodanig perspec tief bieden, dat daarvan in de toekomst veel goeds mag worden venvacht Slavenarbeid in Rusland? Het Amerikaanss voorstel gedaan in de Sociale Raad der Ver. Naties, om een onderzoek in te stellen naar ue ver meende „slavenarbeid" ia Rusland, werd ondersteund door vertegenwoordigers van Engeland, India, 01)15, BcTgiP; Tur kije e.a. Door verschillende sprekers werden felle klachten geuit en verschillende be wijsstukken werden overgelegd. De afge vaardigde van België zei, dat er slechts een land was, dat aan deze besehui digingen een eind kon maken: Rusland zelf. DE STEM UIT RUSLAND: Tsjarapkin, weersprak (lc door de ,.Ame rican Federation of Laboor" afgelegde verklaring, waarbij hij tot de tegenaan val overging en èe AFL beschuldigde de „methoden van Goebbels" na te vol gen bij- het verspreiden van ..grotwfce leugens en gemene laster" o-.de Sowjet Unie. Men tracht de Sowjet Unie cu de nleu we democratieën valselijk te betichten, teneinde zich te kunnen bemoeien met de binnenlandse aangelegenheden van deze staten. Dit is hun enige doel met het aan de orde stellen van dit vraag stuk betreffende dwangarbeid". Tsarapkin verklaarde dat zich In de Ver. Staten „honderd duizend gevallen van veroordeelden, die dwangarbeid moesten verrichten", voordeden. „Het voornaamste verschil tussen het verrichten van dwangarbeid in de Ver. Staten en in de Sowjet Unie is, dat dwangarbeid in laatstgenoemd land als opvoedkundige maatregel en niet als een straf wordt toegepast". „De Ver. Staten zün een toevluebts oord geworden voor alle misdadigers en deserteurs die, na in de Sowjet Unie misdaden te hebben begaan, alle mogelüke soorten van leugens aan de AFL vertellen en die valse getuigenis seu afleggen. De Ver. Staten gebruiken het uitvaagsel van de maatschappij in al zün politieke schakeringen tegen de S- wjet Unie", aldus Tsarapkin. *1 Tsarapkin voegde hieraan toe, dat de Sowjet Unie nimmer aan iemand zal toestaan binnen haar grenzen een on derzoek in te 6tellen naar dc omstandig héden, waaronder dwangarbeid zou moe ten worden verricht. Dr. Beel op Schiphol geland Even voor drie uur gisteren landde op Schiphol de KLMConstellation „Curaeno" met aan boord dr. L. J. M. Beel, en dr P. Koets. Zö werden verwei komd door de ministers Van Schaik, Mansholt en prof. Rutten. Direct^ na aankomst heeft dr. Beel tegenover de journalisten een verklaring afgelegd: „Ik hen naar Nederland gekomen voor besprekingen met de regering en kan dus moeilük een verklaring afleggen over de politieke situatie van dit ogen blik". Nochthaus gaf dr. Boel de gelegen beid enkele vragen te stellen. Het be sluit van de- UNOcommissie voor In donesië om de Veiligheidsraad te advi se ren de datum voor het instellen van een interimregeling te verschuiven van 15 Februari naar 1 Maart was hem nog niet bekend. Zijn commentaar was „zeer gunstig". Uiteraard werden dr. Beel vragen ge steld over de geruchten van de laatste dagen omtrent zün ontslagaanvrage en de alom heersende begrippen over de stemming in Batavia. Ds. .Beel zei Iet térlük: „Begrippen als hopeloos komen niet voor in mün woordenboek. Zo er sprake zou zyn van mün aftreden, dan was ik niet naar Nederland gekomen voor besprekingen. Wacht U niaftr ras tig af". Dr. Beel verklaarde, dat de militaire situatie bevredigend geacht kan worden. Ook de houding van de bevolking in het algemeen is volkomen in overeenstem ming met de verwachtingen. Hy roem de de nauwe e« prettige samenwerking uiet zün civiele zowel als met zijn mili taire staf en zeide voorts dagelijks overleg fe plegen met de voorzitter van het BFO. met wie de samenwerking eveneens zeer prettig is. Op een vraag of de hoge vertegen woordiger van de Kroon zich onmiddel lük naar Den Haag zo begeven om nog een deel van de zitting der Kamer mee te maken, antwoordde hü lachend: „Neen. ik ga eerst even naar huis. Mor genoclitendom tien iiur zal ik mün be snrekingén met de regering aaiiVangen".' Het Bankaincident 'is volgens de ovèv tuiging van dr. Beel afgedaan. Dr. Beel zei nog dat geregeld contact bestaat tussen het BFO en de RepnbH keincn. DR. BEEL IN NEDERLAND AANGEKOMEN. De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon In Indonesië, Ds. L. J. M. Beel, Is Woensdagmiddag in gezelschap van de Directeur van zijn Kabinet, Dr. P. Keets, met de KLM Constellation „Curacao" op Schiphol aangekomen. De ministers Mr. J. R. H. van Schalk en S. L. Mansholt in gesprek met Dr Beel en Dr. Koets (v.Ln.r,) „Ik heb nog spierpijn van het hand NOODLOTTIGE NALATIGHEID je-s. schudden", vertelde gistermorgen gezagvoerder D. van Burken, die met het peügrimsschip „Kota Agoeng" van de Kon. Rotterdamse Lloyd eindelijk in Nederland terugkeerde. „Ik had 1220 Hadji's, die een bedevaart naar Mekka achter de rug hadden, van Djeddah naar Batavia teruggebracht en bü het ont schepen toonden ze zich allemaal zo tevreden, dat ze tegen alle gebruiken in erop stonden me een voor een de hand te komen drukken." 200 STAKENDE HAVENARBEIDERS ONTSLAGEN. Tweehonderd van de stakende boot werkers, in dienst van een aantal scheepvaartbedrüven in de hoofdstad, zyn vandaag ontslagen, zo deelt de Scheepvaart vereniging Noord mede. De directies der bedrüven hadden hun stakende personeelsleden per brief aangezegd, dat zü vandaag het werk moesten hervatten en zich als ontsla gen moesten beschouwen zo zü weiger den zich te melden. VAN SOLDAAT. In het fort de Bilt is de 20 jarige soldaat Pieterse uit Ossenisse 't slacht offer geworden van zün eigen nalatig heid. Tegen het voorschrift in zette hy na afloop van zün wacht het geweer geladen in een rek. Een andere soldaat die enige tijd later op poet moest, nam uit hot rek juist liet geladen geweer, dat op het zelfde ogenblik afging. De kogel trof Pieterse, die er vlak by stond in het onderlyf. Terstond aan wezige medische hulp mocht niet meer baten. DE REGERING EN BE NOOD WONINGEN. Dat de regering gekant is tegen de bouw van noodwoningen, mag ale be kend worden verondersteld. Toch komt het zo nu en dan voor, dat particulie ren op eigen terrein met eigen mate riaal een noodwoning willen doen plaat sen. In dergelijke gevallen is een ryks goedkeuring nodig, welke door bernid deling van het gemeentebestuur moet worden aangevraagd. e Ryksgoedkeuring voor dergelyke bouwsels, welke in den regel niet aan de bouwvoorschriften voldoen, zal ech ter slechts in zeer zeldzame gevallen worden verleend. Niettemin kunnen gemeentebesturen in bcpaulde gevallen toestemming voor dc bouw van een noodwoning geven, in dien zü dit dringend noodzakelyk ach ten. Het hiervoor benodigde volume wordt echter afgetrokken Tan het gt meentelyke bouwvolume. Op rykssteun kan voor dergelyke wo ningen niet worden gerekend. EEN DURE DROOM. Een 55 jarige koopman deed gister avond bü de Amsterdamse politie aan gifte, dat hy in een huis op de Zeedük beroofd was van f 35000. De politie arresteerde drie vrouwen en een keil nor. Onderweg naar het politiebureau „verloor" het gezelschap voortdurend geldbedragen, In totaal f 2390. Dit heeft de koopman teruggekregen. De rest van zyn gold is nog spoorloos. „In onze plattelandsgewesten heerst reeds verscheidene jaren de beduchtheid dat de eigen lcvensstül op de duur ver loren zal gaan, tengevolge van een te sterk gecentraliseerd staatsapparaat. Zulk een apparatuur moet noodzakelük werken langs grote lynen, die in hun algemeenheid en hun eenzijdigheid geen rekening kunnen honden met de regio nale geaardheden." Aldns luidde het in e«u artikel in Vry Nederland vau enkele weken terug, waar in een beschouwing werd gegeven var he^ verloren gaan van het streekeigene, zolas we dat in veTe streken knnneD constateren. Ook in Noord Holland. Misschien moeten we schrijven: Juist in Noord Holland. En bovenal in Westfriesland. Westfriesland is niet meer wat het ge weest is. Men moet ouderen er over luren spreken, om goed :e beseffen, hoezeer Westfriesland veranderd is. Hoe het niet meer is een landstreek met een volslagen eigen karakter. En men hoort in de toon van die ouderen vaak een toon van spüt. Een toon van spjjt, die ook ons zou doen verlangen naar het herleven van een gewest met een eigen karakter, niet een eigen styl Laten we echter goed beseffen, dat wc de klok uiet terug kunnen zetten. Wij houden van ons gewest. We voelen ons op en top Westfriezen. Ook wij betreuren het. dat we niet meer kun nen genieten van de Witkapkar met <le echte gouden kap. van de voortreffelijke boerenbruiloften, van de ouderwetse volsvermaken en wat dies meer zn Het leek ons een gezellige tüd. Maar tevens een tyd niet al de nadelen, verbonden aan het oude. Want laten we dat oude, dat streekeigene nïef al te zeer ?aan romatiseren. Er is een algemeen streven gaande om 'le levensstijl van de gewesten te gaan consolideren en in dit verhand moet men zien het zoeken om aan dn provincie* njoer inv'ood-te geven iu.za ken, die heter provinciaal geregeld kun nen worden. Wij geloven, dat men hier een poging doet, die tot mislukking ge doemd is, omdat men van een verkeerd standpunt uitgaat. Het standpunt, «lat we in de aanhef van dit artikel vermei den en waarin we aan de te sterke ge centraliseerdheid van het Staatsappa raat het teloor gaan van de eigen styl van de gewesten wordt toegeschreven. Wü geloven daar niets van. De eigen styl, de oude gewoonten en gebruiken, de klederdrachten het volkseigene is niet teloorgegaan door de bemoeiing van de Staat, doordat we te veel worden geregeerd van uit Den Haag. De oor zaak is te vinden in het opgenomen worden van de streek in het geheel. De vervoersmiddelen zyn beter geworden, er is een veel sterkere uitwisseling tus sen de bevolking van stad en platteland. Het isolement b opgeheven. En de streek, het platteland heeft niet de krachten kunnen opbrengen om zich te gen deze invasie te verzetten, net is al te gewillig meegegaan met de mode roes en het is te verklaren ook, omdat in de oude tyd te veel misbruiken waren ingeslopen, Terwijl echter de gebruiken teloor zyn gegaan, is het volkskarakter voor een groot deel behouden gebleven. Ook al werden we bestuurd vanuit Den Haag of zelfs vanuit Haarlem. WAT EEN MARGARINE Tot 5 Februari had de „Willem Ba rendsz" geproduceerd 9.609 ton traan. De productie van spermolie is met 639 ton ongewijzigd gebleven. In de overeenkomstige periode van het vorig jaar is 6163 ton traan en 762 ton sperm olie geproduceerd. STRAATSBURG HOOFDKWARTIER De vaste commissie van vyf heeft Straatsburg gekozen tot hoofdkwartier van de toekomstige organen van de toekomstige organen van do Westerse Unie. Deze beslissing werd genomen op voorstel van Groot Brittanië en moet nog door de betrokken regeringen worden bekrachtigd. DEBARKATIE „ORANJE" ZONDAG II UUR Naar de persdienst van de N.V. Stoom vaart Maatschappij „Nederland" mede «teelt, wordt de „Oranje" Zondagmorgen 7 uur te IJmuiden verwacht. Met de débarkatie zal vermoedelijk om 11 uur in Amsterdam worden begonnen. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1