Ikmaafiiei N.-HOLLANDSE PERS 1945 Nieuwe film van Daan Pool is klaar - 5e JAARGANG N°. 1465 MAANDAG 21 FEBR. 1949 Een document van schoonheid, eenvoud en arbeid 14 Slachtoffers, kinderen aan de dood ontsnapt Broekman achter de Hongaar Pajor tweede! Vijftienmaal aan dood ontsnapt Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand 3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw redacteur. J. v. Zoonen Bui eau. Ridderstraat hoek Oudeoraeht Tel f M00 S97t ..Westfriesland, zoals het leeft en werkt" Het is al weer enkele weken geleden dat we bij Daan Pool wa en ter ge tegenheid van do vertoning voor de pers van de Zijper film. Toen werd ons toegezegd, dat we binnenkort een uitnodiging zouden ontvangen om de film te zien, waarin hij het leven van Westfriesland had vastgelegd. Zaterdag was het nu zo ver. Opnieuw waren enkele persmensen getuige van een gebeurte nis op filmgebied. Want we mogen dit gerust een gebeurtenis op filmgebied noemen Reeds nu durven we verklar en, dat talloze Westfriezen zullen ge nieten. DE BEDOELING VAN DE FILM Daan Poo) heeft ons eerst een en aD der verteld, wat hü voor bedoeling met deze film had. Als ge eens een keer in de stad komt. bg familie of kennissen of ge bevindt n in een botel eu ge zit genoegclijk aan een welvoorziene lafel. dan denkt ge er niet bg na. dat er een en ander moet gebeuren, voor al die producten op de tafel komen. Dan denkt ge niet over de arbe.id. die er op bet. platteland moet worden ver rieht, voor de producten klaar zün voor de consumptie. Tn deze film heeft Daan Poo) dat. willen vasfleggen. FTeeft bij willen demonstreren, dat zonder dal plat telend hef leven onbestaanbaar is. Hij heeft aangetoond, dat het. nie.t nodig is. dat de plattelanders een min derwaardigheidsgevoe) hebben ten opzieh te van de stedelingen. Hij heeft 'n film vervaardigd die het leven in West fries land uitbeeldt, zoals het werkelijk is en bg is er door middel van enkele opna men in geslaagd aan te tonen, dat het leven op het platteland anders moge zijn dan in de stad, maar dat het er niet voor onder doet Integendeel. Wanneer we het gedeelte zien, waarin de stedeling na afloop van zijn dagtaak zijn vermaak zoekt in de bioscopen waarin films wor den vertoond, die hnn inhondslooshcid Camoufleren achter 'n Jeverl aan «ons:» liöuete. aWiihtilAAic - «nimf. - daarmee dc vrijetijdsbesteding <»P bet platteland, dan treft bet ons. dat be leven op dat zelfde platteland zuiver der. natuurlijker is. dan ie de diehthe volkfe steden. Er zijn meer van die kostelijke ge deelten In deze film. Hoe psychologisch Juist is b.v. niet weergegeven de verschil lende wijze, waarop de boer een lekker zacht regentje bekijkt en hoe de stede ling er op reageert. FILM ZONDER ARTISTEN Het is een waagstuk geweest, deze film net publiek is van een film gewend dat er artisten op voorkomen, de een al schoner dau de andee. Men zal ze iu deze film niet vinden. En wat merk waardiger is, men zal ze er ook nie.t in missen Integendeel. Wat doet bet aan g'cnahm aan, om eindelük eens geen ge pomadeerde berenhoofden en geondnleer de en gelakte dameskopjes op de film te zien. Wat is het nntnurlpe een stuk mooier Deze film is een bewijs, dat men het zonder raffinement ook voor elkaar kan krijgen, een werk te scheppen, waarnaar bet publiek urenlang geboeid zal küken. Daan Pool beeft bier een film ver vaardigd zonder iarmte-salenitehnuttend temin een artistieke inhoud. Niet alleen dat bet leven en werken on het platteland er in is uitgebeeld. Daar is oen belangrijk gedeelte van de film aan gewijd Maar daarnaast is er zoveel schoons te zien dat ge u of en toe do ogen moet uitwrijven en tegen n zelf zegt: Is het platteland, is West friesland zo mooi? OVER DE INHOUD .la, eigenlijk zonden we u iets moeten vertellen over de inhoud. Welnn ge ziet In deze film een iaar leven op het platteland Ren jaar natuurleven en een jaar arbeid, Ge ziet het ontwaken der natuur, ge ziet het oogsten en het zaai en. ge ziet het alledaagse, gezien door iemand met een aparte visie. Misschien kent ge het voortreffelijke boek van ds. Stopnelnnr: ..Sprake en sproke van bet jaar" Het zou het motief voor deze film kunnen rijn. Moeten wij er meer van zeggen? We geloven niet dat het nodig is. Het is beter dat we n wat dat aangaat een weinig in het onzekere laten. En bo vendien leent het alledaagse zieb niet voor vertellen Dat moet gc zelf beleven in *1 zijn eenvoudige schoonheid. De betekenis Pas wanneer ge na het zien vsd deze film thuis gekomen zyt, gaat ge u rcali seren, van boe grote betekenis ze wel is Want dan zegt ge tot n zelf. wat jam uier, dat we nu niet een film hebben waarop het leven van onze voorouders van vijftig jaar terug is vastgelegd Wat zouden we dan niet bunnen 'genieten. Zo zal ook deze film na verloop van een aantal jaren nog groter waarde krijgen Hef ia 7.o belangrijk, dat'het tegenwoor 'lige leven op de gevoelige strook wordt vastgelegd Niet alleen voor bet tegen woordige gsbtebt, maar vooral voor hen die na ons komen. Ook voor ons heeft deze film echter een bijzondere betekenis. Ze demon streert zo dnidelgk, dat het leven waard is geleefd te worden, ook al houdt men zieh slechts bezig met de zware arbeid van het platteland. Ze heft het alle daagse omhoog Om met de dichter fc spreken: Poëzie is overat. Overal mijn vrinden. 't Is de vraag slechts, wie ze wel. Dat leert ons deze film. Dal i« haar grote opvoedkundige waarde. DE NIEUWE VEROVERlfft! Daan Pool heeft vorig jaar afscheid genomen van Westriesland Niet om te gaan stil leven Hg heeft een jaar van hard werken achter de rug, Na de film. van Ondeslnis kwam de film van de Züpe. En nu is dan de film gereed ge komen, die u laat. zien, boe West fries land leeft en werkt Geloof gerust, dat er wat voor is komen kijken. Daan heeft rondgekeken Overal beeft hg met open oog frondgezworven en veel vastgelegd, waarvan ge enkele uren stil kunt genie ten We willen ons niet schuldig ntak'ii overdreven ophemelen Er kleven ook aan deze film wellicht nog enkele gebre ken Maar ge vergeet ze Ze zinken in het niet, bü al bet schoons dat u wordt i' voorgezet Er is in deze film ontzaglijk veel schoons te zien Er zijn opnamen hij. die stil doen genieten, opnamen die u doen ontroeren En wat voor ons het verheugendsf^e is er ziet een sterke climax in het werk van hem. Wie dit laatste werk vergelijkt met het voorgaande, beseft dat we bier kennis maken met het werk tan een man. die ook op dit gebied nog tan zich zal doen spreken Daan Pool heeft afscheid genomen, Maar we zouden ons al heel sterk ver gissen, als hij dit jaar Westfriesland niet opnieuw veroverde en nu door zijn film. Een film die gemoet gaan zien. Waarvoor ge u rustig moet neerzetten en u realiseren: Zo is nu ons gewest. Zo zijn wij, alledaagse mensen nu. Aanstaande Vrijdag vindt de pre miëre plaats in Behagen En dan? Dan gaat de rustende Daan opnieuw op tournee. Treinramp in Frankrijk 42 doden Op de lijn NancyDyon is een loco motief op een sneltrein gebotst. De ge volgen waren vreselijk. De laatste be richten maken melding van 42 doden en 35 zwaar gewonden. De wagons van de sneltrein werden verpletterd. Langs de hele lyn vond men wrakhiuten van wagons. De ramp heeft zo'n omvang genomen, doordat de trein voor bet grootste deel bestond uit oude houten wagons. De machinist en de sto ked van de locomotief die het ongeluk veroorzaakte ziin ongedeerd. De machinist is in hechtenis genomen De stoker van de exprestrein, die ern stig gewond was, rende desondanks naar een 300 meter verder staande baanwach terswoning om te» waarschuwen dat de lichten moesten worden ontstoken. Na zijn boodschap te hebben overgebracht stierf hij. Twee vliegtuigen botsen tegen elkaar Bü Conventry zyu in de lucht twee- vliegtuigen met elkander in botsing ge komen. E>n der vliegtuigen was een Dabota van' de „British Eurapean Air wa.vs", die op weg was naar Schotland zo heeft het mnistcrie van luchtvaart meegedeeld. De andere machine was van een kleiner type. De wrakstukken lagen over grote afstand verspreid. Er zijn geen overlevenden, net vliegtuig was de B„A.E. had zes passagiers aan .boord en een bemanning van vier. Hef tweede vliegtuig was een „Ansou" van de R.A.F., dot een oef en vlucht maakte Dit toestel had vier personen aan boord, die alleen zijn omgekomen. Met totale aantal slachtoffers van de Ten tijde van. tle ramp speelden vele kinderen, in de nabijheid van de vamp. Verschillende werden büna geraakt. Een meisje werd bijna getroffen door een vallende schoorsteen, die door een groot stuk van een vleugel werd weggerukt. Tot op acht km. van Coventry kwamen brokstukken omlaag, sommige gloeiend heet. De medische dienst was volgens ooggetuigen binnen enkele minuten aanwezig. Fondantijs in Oslo. De wereldkampioenschappen te Oslo zijn over één kant een volslagen desil lusie geworden: de toestand va nhet Ijs was dermate slechts, dat fantastische verrassingen aan de orde van de dag waren. De tijden waren door het zachte ijs (waarop voortdurend water stond) zé slecht, dat e rvan de voorspellingen totaal niets uitkwam. Aan de ene kant een tegenvaller: aan de andere kant buitengewron ftaal Nedc»lands 'esjlt-at want Kees Broekman bracht Nederland voor het eerst onder de prijswinnaars. Achter de Hongaar Cornel Pajor werd hij tweede en kreeg de zilveren medail Ie. Zaterdagmorgen werd begonnen met de 500 meter: direct al op fondant ijs. Broekman had geluk, want hg mocht tegen de Engelsman Cronshey uitkomen, een rijder, die het evenmin als Broek man van de snelle strat moet hebben Onze Westlander kwam dus niet direct voor een hopeloze taak te staan en had hü niet een moment het evenwicht ver kuren, dan zou hg mogelijk de strijd ge wonnen hebben. Nu had bii 0.2 sec lan ger werk eu boekte de voor deze omstan digbedcu snelle tijd van 48.5 sec, waar mee hg op de 8e plaats kwam. Fnrstad Enropees kampioen, bracht het tot 47.5 sec. zodat Broekmans achterstand heel aannemelijk was. De Amerikaan Ken Henrey en John Werket werden eerste lEM^ZONOTJ WEINIG VERANDERING Meeat zwaar bewolkt met later hier ♦n daar enige lichte regen of motregen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en tVest Ongeveer dezelfde temperatuur «te gisieren. KUNSTMATIG VERLENGEN VAN HET LEVEN Een Frans geleerde heeft een appa raat geconstrueerd dat kunstmatig het leven van organen en weefstels verlengt dientengevolge een dier of mens kan laten leven door middel van een bloedsomloop, die geheel gelijk is aan de natuurlijke bloedcirculatie van eeii levend wezen. Na meer dan 10 jaar werken eu ex perimenteren werd deze prestatie be reikt door dr. J. Andve Thomas, profes sor aan de Sovbonne en directeur van het laboratorium voor experimentele cel biologie. Een geheimzinnig S O.S, Een Amerikaans troepeutransportscbip „General Stuart Heintzelmen" heeft Za lerdagochtend ter hoogte van de Azoren varend, s.o.s. signalen opgevangen van naar men meende, het Amerikaanse 7,176 ton metend schip „WUliam Phips" Later op de dag ving het verminkte sig nalcn op, waarin onder andere voor kwam „zij roken me uit" en „men 'tracht mg te doden". De ..William Pbips" gaf als haar positie op 60 mijl ten Westen van Gibraltar. Een Ameri kaanse destroyer is wet spoed de ha ven van Gibraltar uitgevaren. Het in gevaar verkerende schip passeerde Vrij dag de straat van Gibraltar op weg naar Halvesten in Texas. Later werd gemeld dat de marconist aan zenuwoverspanning leed. Hü is te Gibraltar aan land gezet en naar een ziekenhuis vervoerd HAAGSE VROUWEN PROTESTEREN TEGEN DE DUURTE Onder leiding van de Nederlandse Vrouwenbeweging, afd. Den Haag, zal Dinsdag 22 Februari a.s. een demonstra tie worden gehouden tegen de duurte in het algemeen cn de voorgenomen huurverhoging in het bijzonder. De stoet vertrekt om kwart over twee van het Paul Krugerplein, hoek Steynlaan en zal op het Oranjeplein ontbonden wor den. en tweede in resp. 46.3 sec, en 47.1 sec. voor Farstad in 47.8 Pajor noteer de evenals Broekman 48.3, terwijl Jan Langedgk 22e werd In 50.5 aec. TWEEDE OP 5000 m. De 5000 meter op nog sleehter bracht al evenmin snelle tijden. Pajor bleek met 0.09.4 spoedig zeer snel te zijn geweest en toen na hem b.v. Far stad op het ijs kwam leek het soms of do Noor strompeldeBroekman reed tegen Huiskes een fraaie race, waarbg bij het voordeel had, dat bij 'n schema op de tijd van de Hongaar had kunnen samenstellen. Lang leek het er op of hij Pajor er noder zou bunnen houden, doch het steeds slechter worden de üs nekte hem volkomen in het laat ste gedeelte. Hg kon-er geen eindspurt meer uitkrijgen en moest met 9.12.2 ge noegen nemen: de 2e plaats! Na de eerste dag leidde Ken Henry (VS) met 103 080 p. 2 Lundberg (Noor wegen) 103.315, 3 Werket (VS) 103.420 4 Pajor (Hong.) 103.440 en 5 Broek man met 103.720 p. Als men bedenkt, dat Farstadt op de 10e plaats prijkte met 105.920, dan be grijpt men. dat Broekmans kansen lang niet gek stonden DE 1500 METER werd ZouUiiüium-geu verreden en bet Üs bleek aanvankelijk wel iets beter. Broekman kwam met 2.33.7 uit de bus en dat bleek een tgd, die hem in het algemeen lassement op een uitstekende 4e plaats bracht. De uitslag was: 1 Wor ket 2.30.8, 2 Lundberg 2.31.8, 3 Ken Henry 2.32.2 en 4 Farstad 2.33.3 In het algemeen klassement had Broekman nog Henry. Werket .en Luii iherg voor zieb en Pajor vlak achter zieh. Dat bood de Nederlanders uitstekende per spectieven. want tenslotte is Amerikaanse- sprinters konden onmoge lyk lastig worden, terwijl dc achterstand op Lundberg totaal onbeduidend was. Broekman kwam tegen Pajor cn het werd een buitengewoon enerverende kamp. Duizenden meters lagen de Hon gaar en de Nederlander vlak achter el kander, doch tenslotte bleek onze land genoot minder reserve te hebben dan zyn tegenstander. In 18.42 min werd Pajor winnaar, vóór Broekman in 18.53.3 min. Dat waren bgzondev fraaie tijden want no. 3 de Brit Cronshey noteerde 39.10.2, büna een yolle minuut achter Pajor. Lundberg had precies 0.1 sec langer werk dan de Brit. Deze uitslag sloeg precies de kopgroep finaal door elkander en bracht Pajor en Broekman met ruim verschil op de eer ste en tweede plaats: resp. 211.073 en 211.618 p. De Noor Lundberg werd der de met 212.960. 4 Henrey 213.598. 5 Werket 213.762. 6 Andersen 216.562, II Van der Voort 221947, 12 Huiskes 223.632. Zo werd dus de Hongaar wereldksfm pioen. Misschien was dat over een kant niet zo'n byzonder grote verrassing. Het feit echter, dat Farstad zich niet onder de eerste tien kon klasseren zegt echter genoeg: deze wereldkampioenschappen z'iju wel zeer byzondere geweest! LARENSE KERK IS GERESTAUREERD Do Ned. Hervormde Kerk Ie Leren Gld.) werd bij de laatste „eveebten om het stadje In voorjaar 1945 orotendeels vernield. Na veel moeilijkheden Is men er in geslaagd het gebouw te restaureren. Op 24 Februari aal de kerk worden Ingewijd. onze kleine tovenaar Een jonge man van 22 jaar is voor de 15c maal aan de electrische stoel ont snapt, 2 uren voor zyn terechtstelling. Het betreft Samuel Taylor, een neger te Montgomery (Alabama), die reeds veertien maal voor dezelfde misdaad was veroordeeld, namelyk verkrachting van een blank meisje. Hij heeft steeds ontkend. Taylor verklarade, dat hem met geweld een bekentenis was ofge dwongen. Het opperste Gerechtshof heeft verschillende malen het beroep van Taylor verworpen, maar telkens heeft de gouverneur van de staat hem uitstel verleend voor een aanvullend onderzoek. WERKLOOSHEID IN DE V.S. 300.000 nieuwe werklozen zyu verle den maand ingeschreven in dc Verenig de Staten, waar thans 3 millioen mensen zonder werk zijn, wat iets meer is dan het normale aantal", zo verklaarde Ewan Claque, een ambtenaar van de dienst voor statistiek van het ministerie van arbeid. Volgens Claque zou de regering waeh ten met maatregelen tegen de werkloos beid tot het aantal werklozen vier of vyf millioen heeft bereikt. STAKINGEN IN BEIEREN Het Duitse nieuwsbureau Dena meldt dat de staking van metaalarbeiders in Beieren zich tot 15.000 man heeft uit gebreid. In andere bedffyven zouden vergaderingen worden gehouden om geld voor de stakers in te zamelen. By de locomotoevenfabrieken te Muen chen waren vandaag 3000 arbeiders ab sent. MELBOURNE CANDIDAAT VOOR O.S. 1956 Minister president Ohiffley heeft ver klaard dat de regering alle mogelüke hulp zal verlenen indien de organisatie „li de O.S. In 19W «en Auetrolie mocht worden toegewezen. De gemeente Melbourne heeft lich hiervoor namelijk candidaat gesteld. Een Australische delegatie, waarvan o.m. de burgemeester van Melbournecnrtre deel uitmaakt, aal over enkele maanden nanataiting op l;""»1'» 8',..; naar Europa reizen eu baar belangen PROTEST TEGEN VOLTREKKING SPAANS DOODVONNIS De afdeling Amsterdam van de Xed. Bond van Yrye Socialisten heeft aau de consul generaal van Spanje in A met er nam een telegram gezonden, waarin in verdedigen in de e.v. byeenkomst van 't I.O.C, EEN LUCHTBRUG FRANKRIJK— ENGELAND Er zal van 4 April af een luchtbrug functionneren tussen Le Touquet en Folkstone. Automobilisten zullen dan met hun wagen in 20 minuten tgd het kanaal knnnen overseken. De administratie en douaneformalitei ten zullen tot een minimum gereduceerd worden en maar enkele minuten op elk vliegveld in beslag nemen. Zo zal men dus minder tüd nodig hebben om van Camus. Andre Gide ^lauricc cn Rene Olair in Frankrijk met klam geprote steerd wordt tegen de voltrekking van het doodvonnis op Marcos Nadttl. MARKOS GEVANGEN IN MOSKOU Radio Athene meldt „uit betrouwbare bron" vernomen te hebben, dat generaal Markos, de op 8 Februari afgetreden Griekse gucrilla leider, zich thans in de Moskouse „Lubiania", een gevange nis, in arrest bevindt. Volgens de radio wenl Markos naar de Bulgaarse etad Stalnok „gelokt onder voorwendsel van een conferentie over partisanen". Daar te komen, dan nou U Bulgoavee ^t,, gegv. n. r,t tien ziin. die hem aan de Sovjet auton om b.v. de FransZwitserse of FransBelgische grens te overschrijden pen zy'n, die hem aan teiten overleverde.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1