BOFFIE KOFFIE ALBERTHEIJN I 35.00 oiiRl CHOCOlMft Mr. fraaij „Akersloot een rijke gemeente' DE STAKINGEN IN NEDERLAND Veel belangstelling voor de „Bazar" /VVVvVvV^^ Woningruil PRIJSVERLAGING moffelen en biezen De Rijwielhal KORTING Vele wensen van raadsleden In de eerste raadszitting van dit jaar fcwam in de rede van de burgemeester tot uitdrukking, dat de gemeente Aker •loot er financieel gunstig voor staat. Namens de Raad wenste wethouder Schouten de burgemeester en zijn gezin een gezegend 1949. Er was een schrijven binnengekomen, waarin vermeld werd, dat Akersloot voor 1949 twee woningen kreeg toe gewezen. De heer Otteu was van mening «lat onze gemeente hiermede misdeeld was. B en W voelden dit evenzeer aan eu hadden bij du bevoegde instanties hun bezwaren kenbzaar gemaakt. De voorzitter merkte op, dat door bestuur lijke moeilijkheden in de gemeente na de bevrijding te weinig aandacht aan het woningvraagstuk was besteed. De voor •itter zegde op een vraag van de heer Dito toe actief te blijven in deze kwes tie. Met vreugde nam de Raad kennis van ^de mededeling, dat er op het ter rein bü Jurua vier woningen zullen wor den gebouwd. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van de heer Jb. Groot een tcgemoetkomiug te verstrekken in de kostein vain de waterleiding aanleg, liet tot stand komen van de verbouwing ter verbetering van de Openbare La gcre School verkeert ift een vergevor derd stadium. Er zal een gebouwtje worden ge plaatst voor het materiaal van de brand weer. Tevens zal hierin een vertrek worden gemaakt ter vervanging van bet lijkenhuisje. De heer Otto vraagt be planting van het schoolplein met snel opgroeiende bomen. De voorzitter zegt dit toe. DE BRANDWEER Wethouder De Bier maakte er dc voorzitter op opmerkzaam, dat er nog Iets moest worden gezegd over de brand weer. De voorzitter zeide, dat de heer De Bier hierover een verklaring kon af leggen. Tenslotte legde toch de voor zitter de verklaring af, waarbij hij op merkte, dat de brandweer vier minuten het alarm was uitgerukt. Bij de rondvraag vroeg de heer Putter ei bij het plaatsen van bomen in de gemeente de plaatselijke handelaren worden ingeschakeld. De voorzitter ant woordde, dat op het advies van Staats bosbeheer te werk was gegaan. Spreker merkte op, dat hü niet op de hoogte was van het feit, dat Akersloot bomen kandelaars bezat. De beer Putter re pliceerde hierop, dat hü in een vorige vergadering reeds had gewezen op de Siogelükheid bomen te betrekken van Akerslootse bandelaars. B en W her innerden zich dat niet, maar enkele raad* leden konden het bevestigen. WENSEN Daarop vroeg de heer Putter alsnog de plaatselüke bomenhandelarcn in te gcbabelen en de reeds lopende order «'ders te annuleren. Vervolgeus vroeg dezelfde spreker nog een lantaarn te schrijvende lezers D.U.W.-object Bergen Geachte Redactie, Zoudt U dit stukje willen plaatsen? Wij hebben het slecht bü de DUW: weeklonen van f 25, f 27 of f 29. Des morgens om zes uur gaan wü van huis (uit Alkmaar) 's avonds komen wü over •essen weer thuis. Soms moeten wü van armoede droog brood eten. Daar loopt dan nog de hele dag een onderbaas bü met een stok om .ons op te jagen: het is nog erger dan in een concentratie kamp. Deze onderbaas heet Vnh Eik en woont in Heiloo. Laatst was er een man, die te vroeg wegging van het werk, en hü werd daarvoor gestraft, Hü moest een dag lopen. Is dat nu vrü Nederland? De nood zakelüke kleren kunnen we van dat loontje niet kopen, en we worden daar bij-nog opgejaagd. Waar moet dat naar toe, als dat zo doorgaat? H. VAN HORN (Van Redactie wege bekort Wü hebben ons over deze zaak in verbinding gesteld met de Hoofdinspecteur van de DUW te Alkmaar de heer Van Rossum Dueh&tel. „Dit DUW object", zeide ons deze functionaris, „is op PWN terrei nen buiten Bergen. De arbeiders gaan met de tram tot de Fransman en moeten dan ongeveer twintig minuten lopen. Zü moeten wel zo vroeg gaan, want zü be weren geen fietsen te hebben. Eigenlük behoorde het zo te zün, dat zü daarheen fietsten; dit zou minder tyd kosten. „Wat het loon betreft: onder alle weersomstandigheden is de arbeiders 'n minimumloon van bruto f 30.30 verze kerd (Alkmaar valt in de 3e klasse). Inderdaad worden er straffen toegepast wanneer men te laat op het werk komt of te vroeg naar huis gaat. Deze stral bestaat uit een dag schorsing, hetgt aeerkomt op een schade van plm f voor de arbeiders. De straf wordt ech ter eerst na herhaalde waarschuwing gegeven. „Dat de onderbaas Van Ei!» slaat is een absolute onjuistheid. Hij heeft inderdaad steeds een stok bü zich doch die wordt slechts gebruikt voor het peilen van de grond". Wü geven U hier de inlichtingen vag de beer Van Rossum Duchfttel als au' woord op bovenstaand stuk. Dit alles neemt echter het belangrijkste nog niet weg, want het feit blijft bestaan, dat de DUW arbeiders wel een byzonder laag loon verdienen. Redactie V.A.) l.aatsen hü de Tilkerbrug en demping van de „stinksloot" bü Melker. In beide g-vallen kreeg hü echter nul op het re quest, hoewel spreker er op wees, dat Akersloot een rüke gemeente is. Verder bracht dit raadslid de kwestie van de riolering ter tafel. Onhygiënische toe stand en worden door spreker een bron van ziekte genoemd, hetgeen de heer Ot to onderstreept door te wyzen op het verband tussen slechte toestanden en 'n hoog tbc percentage. De heer Putter meent, dat in het arme Uitgeest meer g< daan wordt dan in het rüke Akersloot Tenslotte zegde de voorzitter op eer vraag van de heor Otto toe bü het zwembad te informeren, of het mogelük is, dat dc twee hoogste klassen van d* •i.olen gnnu zwemmen. In deze zelfde zitting had de beer Kersfen nog gepleit voor het plaatsen van oen waterplaats bü de bushalte. Hugo-Boys op derde plaats Callanisoog-Hugo-Boys 2-0 Onder de bekwame leiding van scheids rechter van 't Hof werd om half drie de wedstrijd aangevangen. Hugo Boys verscheen met een enigszins verzwakt elfral in het veld. Niettegenstaande dit wisten de Boys na 7 minuten de leiding te nemen. Het schot was van de voet van midvoor Pancrus, die door een ge heel onverwacht schot de stand op 01 bracht. Voor de rust kwam er geen wij ziging in deze stand. De elftallen wogen ongeveer tegen elkaar op en de nan vallen gingen gelük op en neer. Uitermate spannend was deze wt-d strijd niet, maar toch zagen wü af en toe enkele fraaie aanvallen. En ten slotte besliste het technische spel van de voorhoede Drie en twintig minuten na de rust was het voor de tweede maal Paueras, die Call. keeper deed vissen. De Hugo Boys rechtsbinnen Ki ger gerankte 10 minuten voor het ein de geblesseerd, het was de debutant, Plak, die inviel. Terwql alom weer stakingen geproclameerd zijn, in Franki'ük en Enge land en Amerika en vooral in Italië is het alsof de vry uitgebreide winterse stakingen in ons land iets afnemen, boewei nog verscheidene met grote hard nekkigheid voortduren. Wü hebben derhalve eens nagegaan, welke schade in de laatste tyd door stakingen zün veroorzaakt aan ons internationale arbeids potentieel, e eüfers zün hier en daar indrukwekkend. Zo gingen in de maand Januari büna 70.000 arbeidsdagen verloren, een aantal, dat belangryk hoger ligt, dan in welke periode van het vorige jaar ook. In ons land is de staking al voorgekomen in de vorige eeuw, doch nog nimmer in onze geschiedenis was de staking zo algemeen als in 1919. Toen gingen meer dan een millioen arbeidsdagen verloren, waartegenover als het hoogste na oorlogs totaal 1946 staat met bü»a 700.000 dagen. In verhouding neemt het verlies aan arbeidspotentieel door EVC stakingen af, volgens de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Ook die gegevens zijn in kaart verwerkt. B. en W. voetbalden KOEDIJK B en W voetbalden.... Voor het aankopen van nieuwe instru menten voor de muziekvereniging Auro ra is Vrgdag, Zaterdag en Zondag een bazar gehouden, die tot nu toe zeer ga houden, die tot nu toe zeer geslaagd is. Muzikale rondgang Een week van te voren was men be gonnen met een muzikale rondgang, waarbü couverten aangeboden werden. Dit bracht f 118 op. Voor de opening van de bazar werd Vrijdagmiddag zo'n rondgang gehouden voor hetzelfde doel. Te drie uur 's middags opende burge meester Schellinger officieel de bazar, waarna de feestelükheden begonnen. Ve le attracties bood de bazar; bovendien was er gedurende drie avonden bal. De zaal was, dank zü de medewerking van de zaalhouders Schuit en Bufter. gratis afgestaan. Een aardig «orkestje, bestaan de uit leden van Aurora" verzorgde met succes de balmuziek. De goederen, die in de bazar te koop aangeboden werden bestonden uit velerlei zaken: van gebrei de en geborduurde kleedjes (de vrouwe lüke leden van de vereniging hadden deze zelf vervaardigd), tot aan verfstof fen toe. Zelfs een vaarboom en andere, tnindersbenodigdheden waren van de party- Fen theetuin, waar men prima koffie en andere heerlijke dranken kon nuttigen, was een goede reclame voor de firma Hojsmuller in snmenwering met de winkeliers Houtman en De Waal. De leiding hiervan berustte by de heer Jac. Smit en diens echtgenote en hun onschatbare diensters, de dames Schaak Visser, H. Visser* en JongsmaMaste ling. Dit onderdeel was in de puntjes verzorgd. Baiiq saldo Er was gedurende de twee eerste da gen een batig saldo; wat de bazar de derde dag opbracht is nog niet bekend, doch wü vermoeden, dat ook toen een goede winst behaald is, aangezien er veel belangstelling was. Veel belangstelling was er voor het raden van de naam van een 18 pond we gende taai taai pop. Zyn naam werd niet geraden, wat niet verwonderlijk was: men had de pop de vreemde naam Zebe deus gegeven. De laatste dag was wel de klap op de vuurpül; 's middags was er voor het feestcomité onder leiding van de burge meester een voetbalwedstry'd georgnni seerd, waarvan de elftallen bestonden uit het gemeentepersoneel, B en W in cluis, en uit middenstanders. De wed stryd verliep zeer geanimeerd, er werd veel gelachen, vooral toen de gemeente secretaris en het oudste raadslid over elkander tuimelden. De gemeente trad zegegvierend uit het strijdperk te voor schy'n. Burgemeester Schellinger zette 't ene doelpunt, het tweede kwam van wethouder- Riekwcl. Het middenstands blok verloor met 21. Het winnende elftal kreeg als prys een taart, de ver liezers moesten zich tevreden stellen met een kano van koek. Gecostumeerd Bal Na leze spannende wedstryd was de bal bü Butter's Des avonds was er een gecostumeerd bal bü Schuit, waaraan on geveer vyftig personen deelnamen. De leiding hiervan was in goede handen. De jury bestond uit de gemeentesecretaris, de heer Sloof, de heer P. Kok en de da mes ZwetsmanDe Geus en Wortel; Davids. Ook dit verliep schitterend. De eerste prys ging naar de groep kaart spel, de tweede aan de Ku Klux Klan. De ontmaskering was een volkomen ver rassing voor talryken: zo goed waren velen der gecostumeerden vermomd, dat zelfs familieleden hen niet konden her kennen. Hierna werd door de voorzitter de heer Jongsma de bazar officieel ge sloten. By het einde van zyn rede werd hij in de rede gevallen door een van de leden, de beer W. Visser, die de nau wezigen eraan herinnerde, dat ook de heer Jongsma zelf wel bedankt mocht worden; immers het leeuwenaandeel van het werk had deze voor zyn rekening ge nomen. Deze hele materie was door hem in snmenwering met de secretaris en de penningmeester, voorbereid. By de be dankjes werd ook de pers hulde ge bracht, voor de goede recensies, die mede deze bazar hadden doen slagen. Verloting Hierna werd het geheel besloten met ding van de Auroraband; de muziek vol deed buitengewoon goed. Volgende week Zondag wordt door Aurora gratis een concert aangeboden, waarbü de volledige uitslag beken zal worden gemaakt en tevens de grote verloting zal worden ge houden, die maanden lang is voorbereid. Balmasqué S.S.V. STOM RETOREN - Zondagavond orga niseerde Schermers Sportvereniging 'n balmasqué in café Zwart. De zaal was stampvol en bood een frisse kleurige aanblik door het groot aantal gemns kerden, dat deelnam. De dansmuziek o.l.v. de heer G. van Twnyver zorgde voor een geanimeerde stemming. Bü monde van de heer T A v d Laan deelde de jury mede, een moeilyke taak te hebben om de prüzen toe te kenen liet aantal punten wees tenslotte (le volgende prijswinnaars aan: Enkelingen: 1. Schermers Bescher mer (mevr. Wecshoff) 2. Ali Ben Haa san 3. Pop in doos (Nel Dekker) Paren: Stimpie en Stompie (Aunie v. d. Iiegden en Klaasje Kluft. 2. Straat muzikanten (Ali Dokier en Dini Tüde man) 3. Pierette en Pierot (Ali Leeg water en Nel v. d. Veer). Groepen: 1, Circus „De Lachbui'' 2. De vrolüke noten. 3. Hollands Glorié (de koe). Boor duixenden gedronken en gewaardeerd SPINAZIE 70 voor per 9r0 yojftM u HUISHOUW voor *H Vt -pe'P°tV mudEOReEEkven GOEDKOPER! Ned. Vereniging van Fabriek sarbeiders (sten BEZOEKT DE GROTE TONEELAVOND op a.s Zaterdag 26 Februari. Gezelschap BOUBER-met „De zaak A. D." In het Gulden Vlies te Alkmaar Aanvang 8 uur. BAL NA Kaarten verkrijgbaar by': Jb. Kopjes, Rochdalestraat 39 D. v. Baden, Ovcrdicstr 63 G. Gemming, Stuartstrnat-18 W. Stieltjes, Boezemsingel 2 en eventueel 's avonds aan de zaal. 1*11188 8 iffli J MMSÊKKÈÊÊÈÊÊMêmêI UIT VOORRAAD NOG ENKELE Locomotief sportrijwielen 3MP RITSEVOORT 31 ALKMAAR Aangeboden woning te Hoorn, bev. 5 kamers en keuken. Gevraagd dito woning te Alk maar of omgeving, huurprys ong. f 4.50 tot f 6. Brieven ur. 4004 aan Adv.bur. K, ter Burg, t.o. de Gr. Kerk .ij moffelen en biezen Uw .«wiel voor met bfllcvtrlny van roestvrije >paken en nieuwe spatborden. M onze rijwielen worden door ,e zandstraal roestvrij ge naakt, daarna met roestwe ende lak jehandeld. Wacht niet tot het voorjaar, toe het nu! vla rijuie'-n binnen 14 dagen «reed Jan Henstra, Laat 158-160 Tel. 3663 'ALKMAAR vakkugd'G HAGFZ/EN DOOR: REPARATIES BIHNEN 24 UUR GEREED Schoutenstraat 18 Alkmaar Tel 4795 Chem. Wasserij en Ververij F. ERICH en ZONEN In de maand Februari geven wü op stoom en verfgoederen, afgeh. en gebracht aan onze fabriek een belaDgrüke Doelenstr. 15, Alkmaar Tel. 2353 H'jJlflKJCRTJUSS kosten siecme 1.50 tot vier regels, elke regel méér 0 26. Advertenties onder nummer bovendien stééds 1 0.26 voor nazending. Elk OPDU1KERTJE wordt ge plaatst In én „De VrtJe Alkmaarder' én „De Nieuwe Scbager" én „Herrijzend Wie- rlngermeerland'. Opgaven moeten Dinsdags ot Donderdags vóór 2 uur tn ons bezit zijn. Bewijsnummers worden in de regel niet verzonden. Te koop —Te koop: «en divan met kleed, een 2 pers. itdikant ia. spiraal en eau uid-pr»ker f.ft.a.n. Spoorlt'.} 69, Sc'm- gen. Te koop: 2 jongensjassen leeft. 612 jaar. Zelfde adres tevens kookkachel te koop. Heilooërdyk 23, Alkmaar. Weckflessen: 60 flessen, inh. 1 L. ad. 25 cent. per st. aangeboden. Regulierslaan 20. Dames regenmantel d. hl. gar. m. 44; Heren regenjas, d. bl. m. 52. Oudegracht 148, boven, Alkmaar. Te koop: Autobanden, velgen, assen, onderstellen. „BRUNIE", Hoorn. Tandem ie koop aangebo den. Merk „Gazelle" geheel compleet met. licht cn in goede staat 90. Regulierslaan 20, ^Ikmaar. Te koop een moderne hang lamp en prima Godinkachel. Oudegracht 145. Alkmaar. Na 6 uur. Te koop lange leren jas, laarzen, wieg en hobbelpaard. Speenkruidstr. 10, Alkmaar. Een motorijwiel 250 c.c. Rudge. Nlcuwpoortslaan 82, Alkmaar. Ontvangen een partü pr. werkhaben. Diverse soorent touw en leerwerk. Zware paar dedekken »u een gebruikt Engels rijzadel. A. Vos, Cal- lantsoog. Donderdags te Scha- gen. Tegenover Albert He.vn. Te koop: 100 ijzeren afras- teringspalen. L. Nieboer, Zeng weg L. 31, Wieringerwerf. Te koop beste gelde koe met 10 liter melk. T.B.C.- vrjje stal. Jac. Breed, Grote- sloot, Oudeslnis. Te koop motorrijw. DKW 98 c.c. in beste staat, loopt schitterend. Deskundig onder zoek toegestaan. Jan Hekker, muziekonderwyzer, Oudeslnis, Akker H 9. Aangeboden: voer en cons. aardappelen, in elke hoeveel heid by J. Hoornsman, School weg 1. Julianadorp. Stofzuiger reparaties: Wik kelen, ombouwen, enz. met 1 jaar garantie. Vlug en billijk. P. Teigeler en Co. Burg. Bos straat 59, Alkmaar, Tel 3871 Te koop gevraagd - OUD GOUD. ZILVER, enz. te koop gevraagd Hoog_ straat 8, Alkmaar Diveisen Dienstmeisje gevr. voor halve dagen. Br. onder n.o. 787, bur. v. d. blad. Voor Uw landbouwwagcns normaliseren, is het vertrouw de adres: „BRUNIE", Hoorn. Zoekt U woongelegenheid? Uitschuifbare salonwagens. Pryzcn vanaf 3500. Ook in huurkoop. Te bevr. bü Borst, Callautsoog Verloren een trap gaande vau Oudeslnis naar Barsinger horn, tegen beloning terug be zorgen bü A. Zwnkman A 32 Barsingerhorn, Welk echtpaar in Bergen N.II. of omgeving wenst in één der zomermaanden een week gratis pension in Zwolle (O) tegen dito prestatie? Br. no. A 789 bur. van dit blad. Nog enige ruimte beschik baar voor kooiplanten onder glas, G. Portegies, Tuinlust, Noord, Schagen. Kunstgebitten. Amerik. plastic, Zilverstaalplaat. Re- parade,. binnen enkele uren gereed. Brengen dagelijks tot 11 u v.m. „DENTA" TAND_ TECHNISCHE INRICHTING boven café de Boer, Friese- weg b. d. Friese brug, Alk maar. tel 3523 Donderdags 10.30—'12 uur zitting café Tromp ('t Vcsje) Markt, Schagen Reparaties binnen 24 uur terug.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 4