KAPPIE 3 De Republiek Turkije Wichelroede EN WETENSCHAP de pers over Chinese zeeroverij Le Amateur-Gentleman Wij lazen voor U \f ONTWAKEND AZIE Azië Is ontwaakt! I» geworden tot het werelddeel, waarla de strijd om de toekomst van de wereld momenteel wordt gestreden. Oe sprong In de mo tferne wereld maakte Japan het eerst: reeds In 1905 wist het een Europese •taat te verslaan, bet Tsaristische Rus land. Japan nam daartoe de typische eigenschappen aan vaa een fascistische itaat, waarin een kleine klasse regeerde En werd dan ook In de 2e wereldoorlog ap haar beurt verslagen. Van de eerste wereldoorlog zag de wereld met roi+iHng hoe weer een an der deel van AslR een snelle en diep gaande verandering doormaakte: Musta fa Kemel wist ^'-ItUe tot een nationah en moderne stnnt f maken. Ditmaal was 't 'n land op de grens van Europa (Constant'"' Wist ïn Japan een kliek van grootgrondbezitters leiding Tan de industrialisatie te behouden en ontwikkelde het *ich tot de moderne btaat van na de e°rste wereldoorlog met deze heersende kaste als kern, In Turkije was de ontwikkeliug een ande Te. Hier een krachtige, geheel revolu tionnaire Ingreep van schier één man Mustafa Kemel Pasja (later Ataturk genanmd) als leider van de Jong Turk se beweging. Kemel Pasja ontpoptr sieli als een lrraohMg man. als een „ver Bcht" despoot met jxractisrti diotatori •le bevoegdheden. Doch ondank» eng hartige nat!nnnl'«t's"h« tendenzen en sociale dlctaf-'o- 's xtfn bewind drage Hjk te noemen En na zjjn dood Is er dan ook geen Ineenstorting van dit be wind. maar volgt Ismet InCnfi hem op. Werkend In zön geest De invloed van de arbeidersbeweging is gering, het be Wind staat er wantrouwend tegenover Een boeré.iO'"»n"!'"'tic met politieke Interessen ontbreekt. Doordat de staat het economisch leven beheerst door ex ploitatie van bedrijvea ea strenge con trole over de nnrtlenliere ondernemia gen kan men haast van Staatssocialls me spreken. Een consequentie hiervan !s, dat stakingen verboden zijn. Turkije heeft lang onder sterke in disti ekiws Voor het tij., a van 27 Februari tot en met 12 Maart 1949. Elk der volgende bonnen geeft recht •p het kopen van: BONNEN VOOR VLEES 021. 023 Vlcee 100 gr Vlees 022 Vlees 200 gr vlees ALLE BONKAARTEN 903 023 Algemeen 230 gr boter of marg. of vet BONKAARTEN KA. KB 903 020 Algemeen 300 gi boter of marg. of vet 027 Algemeen 400gr kaas of 500 gr korstloze kaas 028 Algemeen 125 gr koffie 032 Algemeen 200 gr kaas of 250 gr korstloze kaas 008 Algemecu 500 grüi sinaasappelen (reeds aangewezen) BONKAARTEN KD 903 031 Algemeen 250 gr boter of marg. of vet 033 Algemeen 100 gr kaas of 125 gr korstloze kaas 016 xVlgemeen 1 kg sinnaspappelen reeds aangewezen Tabak en Dlversenkaarten QA, QC 903 04, 66 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. Bonkaarten ZA, ZB. ZC, ZD. ZE, MD MF, MH 902 (bijz. arbeid a.s. moeders •n zieken Geldig zijn de bonnen van de strook F Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De reeds aangewezen bonnen 00s Algemeen (500 gr sinaasappelen) en 016 Algemeen (1 kg sinaasappelen* moeten uiterlijk op 26 Februari a.s. bij de handelaar worden ingeleverd. vloed van Duitsland gestaan, doch vormt thans een (krachtige) pion in Amerikaanse hand op het schaakbord tegen de Sowjetlinie. Ondanks Turkye's neutrale houding gedurende de 2e we reldoorlog en de verkapte steun van Duitsland. GEWELDIGE VERANDERINGEN Overweldigend zijn de veranderingen, die zich in de dertig laatste jaren in Turkije voltrokken. Een boeiend hoofd stuk is daarbij de emancipatie van de Turkse vrouw (sluicrvoorscbriften, ha rem leven). Economisch geschieden er wonderen. Neem daarnaast de grote verscheidenheid van rassen en godsdien sten, de bonte schakeringen In het landschap, de bijzondere aardrijkskun dige ligging van het land tussen twee erclddelen en het is zonder meer dui delijk, dat een beschrijving van dit voor ons zo interessante Oosterse land een boeiend geheel vormt. LIEFHEBBERS VAN LAND en VOLKENKUNDE. Het is langzamerhand een gemeen plaats in besprekingen, te zeggen dat een boek in een bestaande behoefte voorziet. Er was echter eens inderdaad behoefte aan een serie populaire, doch vetensohappeliik verantwoorde boeken die de verschillende landen en volken beschrijven. Zulk een serie is thans aangekondigd en het eerste deel „De republiek Turkije" verscheen reeds, van de hand van dr W. E. Noordman. net is een degelijk, doch bevattelijk r».« interessant boek geworden, waaraan ook de ruim 400 bijzonder fraaie foto illustraties veel bijdragen. Wij kunnen het aan liefhebbers van land en volken/ kunde warm aanbevtlen. Het vormt deel I va nde Terra bibliotheek, uitge verij J. A. Boom te Meppel. De prijs is f 6,50, de omvang 220 pag. bulten le illustraties. ïn de serie zullen verder verschijnen „Japan" en „Zwitserland, harmonie d. contrasten". Deze drie delen in abon nement kosten f 17,50. VOOR RUIM ANDERHALF MILL. VERBRAND. In de maand Januari wordt de direc te schade, als gevolg van brand, ge racmd op f 1.648.000,(Januari 1048 f 1.124.000). Er waren 23 belangrijke branden, elk met een schade van f 20.000 of meer. Hierbij waren 7 boerderijen en 1 land bouwschuur, welke geheel of gedeelte lijk werden vernield en waarvan de totale directe schade wordt geraamd op f 403.000,— Tengevolge van brand verloren 8 per souen het leven, 32 personen werden gewond, van wie 10 leden van het brand weerpersoneel. Van de branden waarbij mensenlevens te betreuren waren, werd 1 brand ver oorzaakt door twee kinderen van 3 en 4 jaar, die met vuur speelden: zij kwa men in de vlammen om, terwijl het huis bestaande uit 4 woonlagen met al het aanwezige meubilair verloren is ge gaan. Verder kan worden gemeld, dat in 13 gevallen de oorzaak kon worden vastge steld, nl. door onvoorzichtigheid 1, door schoorsteen 3, door kachel 1, lucifer 1. brandbare vloeistoffen 2, hitte uitstra ling 1, electriciteit 2 en spelen met vunr 2 oorzaak onbekend van 10 branden EN DAN SPEEL JE ZELF NOG NIET EENS MEE!/ Tijdens een rush van 70.000 voetbalenthousiasten op de loket ten waar de kaartjes voor de bekerwedstrijd Huil CityMan ehester United verkocht werden, ontstond zo'n geweldig gedrang dat de geneeskuudige dienst 173 personen moest verzorgen, die verwondingen van lichte aard had den opgelopen. en het raadsel van de Rozenhouten kist 14. Pong en Piet Paal gingen de tempel binnen en de meester liep langs de oever van de rivier terug naar.de stad, terwijl Kappie en de maat er met het bootje verder voeren. „Wat een onrust", dacht de maat. „Soms valt het niet mee een zeeman te zijn. Ik zal tenminste .blij zijn, wanneer ik mijn pen sioen krijg en rustig m'n preutebrief kaarten kan inplakken en m'n koekoeks klokken kan repareren, zonder dat me ellende en narigheid te wachten staat. De oude Chinees zei hen, toen ze van de boot af moesten stappen. Daar na ging hij hen voor naar de oerver, tot dat ze de tempel van het Wijze Oog bereikten en juist toen ze daar jlakbiJ waren, zagen ze twee donkere silhouet ten de tempel verlaten. „Daar gaan ze!" riep Kappier. ,772 zijn al te laat!" „Laten we maar meteen weer terug gaan!" zei de maat lusteloos. „Het ia net zoals ik het gedacht had... alle maal moeite voor nietal" TOCH GEEN BEDROG? Er bestaan plannen, om door de Kon. Academie van Wetenschappen een studiegroep te doen vormen, wel ke zich zal bezig houden met het vraa( stuk van de wichelroede en de z.g aardstralen. Naar wij vernemen worden deze op het ogenblik uitgewerkt door het Mini sterie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, dat wederrechtelijk ook met enige andere Departementen over leg zal plegen. Verwacht mag worden dat zulks o.m. met het Departement van Sociale Zaken tal zijn, waaronder de Volksgezondheid ressorteert, ter wijl het niet uitgesloten moet worden geacht, dat daarbij ook het Departe ment van Landbouw, Visserij en Voed sejvoorziening wordt betrokken. De laatste tijd toch Is het bodemonderzoek met de wichelroede en de aanwezig heid van t.g. „aardstralen", welke 'n invloed op de teelt der gewassen zou den hebben, herhaaldelijk ter sprake gekomen. Naar wij verder vernemen is ter zs ke reeds enig overleg gepleegd met d« Kon. Academie van Weteensehappen. De studiegroep, een semle wetenschap peljjk orgaan, zou uit verschillende wetenschappelijke werkers worden sa mengesteld, welke alles wat er op dit terrein gebeurt zullen nagaan en be VJOR ONDERGANG BEHOfcü De windkorenmolen van de heer Muller In Holten werd enige jaren ge leden wegens ouderdomsgebreken bul ten bedrijf gesteld. De molenaar schaf te zich een electromoter aan, de molen raakte In verval en dreigde uit het landschap te zullen verdwijnen. Vorig Jaar is men met de eigenaar tot over eenstemming gekomen en nu zal de molen worden gerestaureerd met sub sidles van het Rijk, Provincie, Gemeen te. „De Hollandse Molen" en de A.N.W.B. In de kosten van de restau ratie ad fl. 10.000 zal de eigenaar voor 2/3 bijdragen, wat wel als een unicum mag worden beschouwd. studeren, daaronder valt dus ook het onderzoek naar de z.g. afscherming? apparaten, waarmee men beweert de invloed van de „aardstralen" te kun nen neutraliseren, hetgeen volgens de onderzoekers en vele daarbij betrok kenen, zoals kwekers, veehouders en particulieren tot opvallende resultaten geleid heeft. Het initiatief tot het doen bestude ren van deze materie zon gedaan zijn door dr. S. W. Tromp, die* zich daar mee reeds geruime tijd in binnqp en buitenland heeft bezig gehouden, o.a. in Egypte. In het begin van het vorige Jaar heeft dr. Tromp in het tijdschrift van para psychologie een eerste mededc ling gedaan betreffende experimenten aangaande invloed van variaties in de sterkte van aardmagnetische velden (in het bijzonder van het aardmagnetische veld) op de spiercontracties. Deze experimenten werden door hem in de Leidse laboratoria voor physica en physiologie gedaan. Daarbij deelde hij ook mede, dat het tot dat ogenblik nog niet gelokt was de z.g. „aardstralen" door middel vaa de gebruikelijke in stro menten te doen registreren. onze jongensjaren lazen we span e boeken over zeerovers, onschuldi ge' scheepsjongens en dito vrouwen. We wieten niet, dat in onze verlichte 20ste eeuw ook nog zeeroverij bestaat, -totdat we het volgende lazen in „Vrij 'Neder kmd". We hebben ons vast voor genomen om via de kapitein van de „Van Heuts" eens navraag te doen, want we vinden het maar een „wild" verhaal! RUIM een jaar geleden hielden Chi nesb zeerovers in de buurt van Hong kong het Nederlandse schip „Van Ileutx" aan. Zij beroofden de passa giers van een half millioen aan jnwe len en voerden zes rijke Chinezen als gijzelaars mee. Als leider van de pira ten werd genoemd de heer Ling Ling. maar dat is niet juist, zegt Robert Shaplin in Eskuire, Het werkelijke opperhoofd der zee rovers is een vrouw, Ohuug Lo Yu, be ter bekend onder de naam van Madame Woug. Zij is de weduwe van Wong Kung Kit, wiens carrière van zeerover moordenaar, kidnapper en collabora teur in Januari 1046 door twee kogels werd beëëindigd. Wong trad In 1038 in Japanse dienst: als spion. HU kreeg een vloot van jon ken en 2500 man tot zijn beschikking en werd binnen enkele jaren de meest gevreesde piraat van de Chinese wate ren. Hü enterde tientallen schepen, moordde de bemanningen uit en maak te de ladingen buit Hij verdiende mil lioenen cn toen hij in Januari 1046 door de Chinese communisten aan de Portugezen in Macao uitgeleverd bij een poging tot ontsnapping werd neergeschoten, liet hij naar schatting een fortuin van dertig millioen dollar na aan zijn 33 jarige vrouw. Een vrouw, even mooi als gevaar lijk. Die na de dood van Woug ter stond het bevel overnam om de moord en roofpar!"en voort te zetten. Die een prachtig jachtterein vindt in de roerige Chinese wateren, waar de smokkelarij van wapens, opium, zijde wijn en andere kostbare goederen hoog tij viert. Die op 15 December 1947 de Van Heutz beroofde. En die haar hoofdkwartier heeft ergens In de Bias baai, waar sinds eeuwen zeerovers 'n veilige toevluch vinden. Madame Wong bezoekt nu en dan Macao ('n Portugese kolonie; red.) waar zij, vergezeld van enkele „vrienden" en gewapend met twee pi stolen, vrijelijk rond wandelt. Hoe dat mogelijk is? Teveel kostbare nekken zouden worden gebroken, wanneer Ma dame Wong alles zou vertellen, wat zij weet van de daden van haar man en van anderen gedurende de Japanse oorlog.... TELEVISIE APPARAAT OP DE PEPERBUS. Op de 80 meter" hoge Zwolse „peper bus" neemt de heer Bekius thans proe ven met een televisie apparaat. Philips geeft in Eindhoven af entoe uitzendin gen, welke eigenlijk bestemd zijn voor het experimenterende deel van het Pliilipspersoneel en dat betekent, dat ze berekend zijn op ontvangst binnen 'n straal van veertig kilometer om Eind hoven. Maar men heeft ontdekt, dat in een enkel geval de beelden ook verder weg opgevangen kannen worden. Dit is thans ook weer mogelijk gebleken. Op het schermpje van het teelvisie appa raat, opgesteld boven in de Zwolse to ren, dus op ongeveer 100 kilometer van Eindhoven, zijn inderdaad beeldjes ver schenen. Weliswaar niet glasseberp, mRar me kon toch onderscheiden wat de Philips televisie zender vertoonde. VOOR EEN INTERNATIONALE RADIO UNIVERSITEIT. In het Universitaire centrum van de Middellanse zee is in tegenwoordigheid van verschillende Franse persoonlijk heden en van afgevaardigden van Oos tenrijk. België, Finland, Groot Brittan nië, Nederland, Italië, de Libanon, Ln xemburg, Monaco, Zwitserland, Triëst. Je Verenigde 8 la ten, Polen eu Frau srük, het congres geopend voor de op richting van een „Internationale Radio Universiteit". Nadat de algemeen directeur van de UNESCO, Torres Bodet, een boodschap had voorgelezen, lichtte de algemeen directeur van de Franse radio nitzen dingen, Vladimir Forche, de doeleinden toe van het congres, dat een program ma van internationale cultnrele uitzen dingen zal voorbereiden en dat de basis zal worden van de Internationale Radio Universiteit. BETERE SIGAREN. Een bekende Amsterdamse tabakshan delaar heeft. Nederlands octrooi aange vraagd op een uitvinding betreffende 't prepareren van ruwe tabak, die door onaangename geur en door slecht en zwart branden voor de sigarenindustri»» nagenoeg onbrnkibaar moet worden ge acht. Na de (chemische) bewerking wordt een onberispelijke brand verkre een, de as wordt krijtwit. Zo wordt het brand van bijv. Mexico en Havanana dek, Domingo, Hongaars en Belgisch omblad uitstekend. Voor de export van sigaren kan deze vinding van belang worden omdat van de tabak in alle prijsklassen, onafhan kelijk van haar natuurlijke gesteldheid een volstrekt wit en goed brandend product kan worden gemaakt. In de kostprijs speelt de praeparatuur prac tlsch geen rol. Niet alleen maken ver scheidene Ned. fabrikanten, doch ook velen van hun Belgische collega's reeds van de vinding gebruik. De Nederlandse tabak zowel als de geïmporteerde; dus exotische tabakken zijn voor bedoelde bewerking gevoelig. fr^p'rögrOmn,a VRIJDAG 25 FEBRUARI 1949. Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram muziek. 9.15 Voor de zieken; 9.30 Muziek bij het out! ijt; 10.00 Radio Philharmonisch or kest; 10.30 Morgendienst; 11.00 Viool recital; 11.30 Harmoniemnziek; 12.00 Sextet Johnny Kroon; 12.33 Omroep cappeüa/koor; 13.00 Nws; 13.15 Vrü cn Blü; 13.45 Trio Fantasia; 14.15 Sym phonie van Hindemith; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Boyd Neel Strijkorkest; 15.40 Van oude en nieuwe schrijvers; 1600 Favouriten (gr.pl.); 16.40 Decla rTTFTe: ÏT.'V' Omroeporkest; 17.45 Or gelconeert; 18.13 Zestig jaar zending op de evenaar, lezing; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.00 en 20.00 Nieuws; 19.15 Amsterdams Vocaal Kwartee; 20.15 De venter Predikanten Kwintet en het NC RV koor; 21.30 Sweelinck kwartet; 22.00 Sans Soucei; 22.30 Pianospel; 23.00 Nieuws. Hilversum II, 415 m. 7.00 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram.muziek; 9.00 Werken van George Gershwin; 9.35 Orgel en piano; 10.00 Morgenwijding; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Harmonie muziek; 11.10 Voordracht; 11.30 Accor deonorkest Jan Vogel; 12.00 Ensemble Jo Bos; 12.33 Sport en Prognose; 13.00 Nieuws; 13.20 Orkest Baudi Balogh; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Omroepkamer orkest; 15.00 Ons volk en zün dichters 15.20 Vervolg kamerorkest; 16.00 Orgel spel Joh. Jong; 1630 Tussen twaalf en zestien; 17.00 Filmiaud presenteert; 17.20 Wij en de muziek; 18.00 Nieuws; 18.15 De VARA feliciteert; 18.45 Piano recital; 19.00 D^tik om de bocht; 19 30 Nederland en zijn gewesten; 20.00 Nieuws; 20.03 Zangrecital; 20.30 Jeugd in Nederland, cursus; 21.00 Men rrangt en wij draaien; 21.30 „Het mysterie v. d. Prinsengracht, hoorspel; 22.15 Swing and Sweet; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws. JEFFERY FARNOL-. 18) „Zo?" zei Barnabas eindelijk. „Dus dan was je in dat bos toen ik die Car- naby afdroogde?" „Ik lag verborgen achter een struik en heb het u zien doen." „En wat deed je in Annersley Wood?" „Ik had een boodschap voor de dame." „Ah? De dame, ja!" „Die ook naar u lag te kijken." „Neen. Zij was bewusteloos." „Maar toch voldoende bijgekomen, om te kijken hoe u hem tegen de grond sloeg." „Hum!" zei Barnabas en zweeg dan een tüdje. „Heb je ooit de naam Clii- chester gehoord?" vroeg hij dan plotse ling. „Neen, mijnheer." „En heb ie de brief gegeven?" „Ja, mijnheer." „En heeft zij antwoord gegeven?" „Ja. mijnheer." „De heer, die de brief gestuurd heeft, was groot en slank, meen ik, met don ker haar en een litteken op zijn wang?" „Ja, mijnheer" „En toen je terugkwam met haar antwoord, heeft hij je opgewacht op dat voetpad daar en heb ik je horen zeggen, dat de dame geen tijd had om te schrijven." „Ja. mijnheer. Maar zij heeft hem rendez-vous gegeven op Oakshott's Barn." „Ah! Ik geloof, dat ik weet waar dat is." „Met zonsondergang, mijnheer." „Dat zou ongeveer half acht lijn," mompelde Barnabas. „Ja, mijnheer." „Hoe kwam je ertoe die brief te brengen?" „Hij bood my vijf shilling om te gaan en haar antwoord terug te bren gen" „Kende je de dame?" „Neen, maar hij heeft me een be schrijving van haar gegeven." „Hij heeft zeker over haar haar ge sproken?" „Ja, mijnheer." „Over haar wimpels ook misschien?" „En ook over haar ogen." „Ja, haar ogen, natuurlijk. Hij scheen haar dus goed te kennen?" „Ja, mijnheer." „En zij heeft beloofd hem te ont moeten op een heel eenzame plek?" „Bij Oakshott's Barn, mijnheer." Weer zweeg Barnabas zo lang, dat zyn nieuwe bediende zenuwachtig werd, kuchte en eindelijk vroeg: „Mijnheer, wat zijn uw orders?" „Orders?" herhaalde Barnabas. „Ga in de eerste plaats wat eten, laat je dan scheren en wacht op my in D e Gevlekte Koe." „Ja, mijnheer." De man maakte een buiging, keerde zich om, deed drie of vier stappen en kwam dan terug. „Mijnheer," zei hij, u hebt niet eens mijn naam gevraagd. Mijn naam is John Peterby." Barnabas zat daarna in de greppel te staren en terwijl hij staarde, werd zijn blik steeds donkerder en donker der. Dus niet alleen die Carnaby was naar Cleone, maar ook die Chichester.' Die had een afspraak. HOOFDSTUK XVIH Hoe Barnabas op Oakshott's Barn kwam De zon stond reeds Isag, toen Barna bas de braamstruiken van elkaar trok, rondkeek en zijn voorhoofd fronste. Hij stond op een grasvrije open plek, een groene oase aan alle zijden door strui ken ingesloten. Voor hem lag Oakshott's Barn, een oud gebouw, waarvan het rieten dak wegrotte, de deuren reeds lang weg waren, de oude muren door de jaren gescheurd en vervallen waren, een monument van verwaarlozing; op de drempel was onkruid opgeschoten en in de schaduw rees een vochtige, zware en door verval scherpe lucht op. Het was inderdaad een plek van een zaamheid, vol van de „stilte" van bla deren, buitengesloten uit de wereld, verborgen voor het oog, een plek, ge schikt voor een samenkomst van ge liefden. En daarom fronste Barnabas, leunend ln de schaduw van de gapende ingang, zijn voorhoofd. De avond viel en uit het schaduwrij ke bos, van bedauwd gras en bloem kwamen geurende dampen, terwijl uit een kreupelbosje dichtbij een merel de lucht vervulde met de rijke tonen van zyn kwijnend gezang; doch Barnabas fronste des te meer zijn vooilwofd en zijn vuist balde zich om de stok, die hij droeg, een zware stok, die hij onder weg van de haag gesneden had. Plotseling hield het gezang van da merel op. Het maakte plaats voor het geritsel van bladeren, dat steeds dich terbij kwam; toch verroerde Barcubas zich niet, zelfs niet toen de struiken ier zijde geschoven werden en een man in de open ruimte kwam een grote, ele gante gestalte, die, nadat hjj was blijven staan om rond te kijken, weer verder liep naar de schuur, terwijl hij zijn bekwasten wandelstok zwaaide en zacht een liedje neuriede Hij was op een meter afstand van Barnabas, toen hij deze zag, en stokstijf bleef staan. .Ah!" riep hij zacht uit en dan ke ken de twee mannen elkaar met een onheilspellend zwijgen tan. „En wie voor de drommel bent u?" vroeg hij eindelijk, nog steeds strak starend. „Mijnheer", zei Barnabas, die nog al tijd in de ingang leunde, „uw naam is, meen ik, Chichester." „En?" „Sta mij toe u uw jasknoop terug te geven!" En Barnabas stak hem het voorwerp in quaestie toe, doch Chiches ter keek er zelfs niet naar. „Wat wilt u hier," vroeg hij op zachte toon. „Om u te zeggen, dat Oakshott's Barn een ongezonde plek is voor uw soort, mijnheer „Ha," zei Chichester, „dus u dreigt" „Laten we liever zeggen ik waar schuw." zei Barnabas kalm doch vast- be.ru den (Wordt oeroolgd./

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3