Ikmaai'dei N.HOLLANDSE PERS 194 5' JAARGANG N°. 1475 VRIJDAG 4 MAART 1949 Ongeregelde Republikeinse benden doen aanval op Djokja Onenigheid onder Republikeinse leiders? Spanning Na de storm -- IÉÉ 'ML' ■$0;*? Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 3.90 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per m.m., familieberich- ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur J. van Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht TeL K 2200-3971 De strijd ln Indonesië Aan Nederlandse zijde vielen 6 doden Rust in de stad hersteld Ten aanzien van de ongeregeldheden te Djogja wordt van officiële zijde ge meld. dat Dinsdag 1 Maart tegen vier uur in de ochtend licht werd afgegeven op de Nederlandse posten aan de stads rand. Precies zes uur ontwikkelde zich «en hevig vuur op verschillende plaat een van de stad. Twee aanvallen van sterke groepen werden uit Westelijke richting ondernomen, terwijl een derde aanvalspoging werd ingezet uit zuide Ipke richting, waar de biunenkraton is gelegen. Onmiddellijk werden tegenmaat regelen genomen. Een colonne werd ingezet tegen de aanvalsgroep uit Zui delijke richting. Zij rukte dwars do;ir de stad op naar het bedreigde pun' Zij ontving zwaar vuur uit de buiten kraton en nadat z'u zich ecu weg g«* baaud bad tot de noordelijke muur van de binuenkraton werd zij eveneens nit de kraton bèscboten. nierbij werden onze troepen bestookt door sluipsehut tere, die zich genesteld hadden in bo men, staande op het terrein van de binuenkraton. Daarom verzocht de oom mandaat van de colonne toegang tot de kraton, wülke onmiddellijk door de sul tan persoonlijk werd verleend. Nadat de sultan verklaar dhad, dat zich geen leden van de aanvallende groep op de terreinen van de binnenkraton bevonden werd hiermede genoegen genomen. Een verder onderzoek werd daarom niet in gesteld.*' De ongeregeldheden waren omstreehs 11 nnr in de ochtend geheel geëindigd Naar schatting namen ongeveeT 2000 man. behorende tot de in de omstreken vu de stad rondzwervende groepen, die asioh voor deze gelegenheid hadden ge «oneentreerd, aan de gezamenlijk® aan val deel. De aanvallers, die deels goed bewapend waren, werden op alle punten met zware verliezen uiteengeslagen, 'n groot deel van hun wapens achterlatend Het Nederlandse communiqué meldt voorts, dat onder de zes doden aan Ne derlandse zijde zich drie politieagenten bevonden. nadat de Nederland se troepen de aanvallen onderdrukt had den, keerde de rust weer. Ook geduren de de nacht en 5e volgende dagen ls het verder rustig gebleven. Oerera.il Spoor heeft Woensdag DJ'kja bezocht. Hij kwam om 11 nnr 's morgens met zijn eigen vliegtuig aan eti vertrok 's middags per auto via Ma gelang naar Semarang. Voor de aan aankomst van generaal Spoor waren uit Semarang reeds per extra vliegtuig aangekomen de regeringscommissaris Angenent, de territoriale commandant, generaal Meyer en andere hoge officie reu, ter bespreking van de toestand. Generaal Meyer, de heer Angenent en de resident, de heer Stok, hebben Woensdag om 12.00 unr een bezoek gebracht aan de kraton van de Sultan van Djokja. Het bezoek duurdê een half uur. Over de aard der daar gevoerde besprekingen, en over de vraag of er besprekingen met de sultan zelf zijn gevoerd, konden geen inlichtingen wor den vorkregen. Kleine blokkade opgeheven De blokkade va nde Sowjet repatrie eringscoruniissie in Frankfort is doel treffender gebleken dan de blokkade v. Berlijn. Er was hier ook geen mogelijk heid om een Inchtbrug in het leven te roepen. Misschien herinnert men zich dat de Amerkianen de eis gesteld had den dat de commissie hun zone zou ver laten. De Kussen weigerden dit, waarop de Amerikanen het gebouw blokkeerden. De Russen hebben fel geprotesteerd tegen deze blokkade, maar ze werd doorgevoerd en wel zo doeltreffend, dat er zelfs geen water meer in het ge houw was. De acht Russen zouden dus van hon ger en dorst zijn omgekomen en dat ging toch wel een beetje ver. De Russische autoriteiten hebben j)u het bevel gegeven, dat de commissie naar de Sovjefzoue moet terugkeren. DEELNEMING VAN NOORWEGEN? Verwacht wordt, dat Noorwegen Vrijdag zal mededelen te willen deelne men aan de besprekingen over het At lantiseh pact te Washington. Verder zou Italië gevraagd worden ook aan de besprekingen deel te nemen. De be slissing over het tijdstip van de uitno diging zon te Washington worden geno men. WISJINSKY UIT TSJECHO—SLOWAKIJE VERTROKKEN Te Praag wordt officieel bekendge maakt, dat Wisjinsky, onderminister van Buitenlandse Zaken, der Sowjet Unie. TfijeehoSlowakije heeft veria ten. WAPENSTILSTAND ISRA8L GETEKEND. Op het eiland Rhodos is na lange onderhandelingen de Israëlisch-Egypti sche wapenstilstandsovereenkomst getekend. Hiermede Is een eind gekomen aan de strijd tussen belde landen, welke op 18 Mei 1948 begon. De overeen komst wordt beschouwd als een groot succes voor Israël, dat de Egyptische troepen uit de Negevwoestijn heeft verdreven. Dr. Walter Eytan van de Israëlische delgatie (midden) tekent Ue overeenkomst. Kees Broekman onweerstaanbaar Drie van de vier nummers heeft Kees Broekman tijdens de tweedaagse Internationale wedstrijden te Helsinki gewonnen, een zeldzaam feit, dat wel heel duidelijk aangeeft hoe sterk onze landgenoot op Het ogenblik rijdt. Won hl] op de eerste dag de 5000 meter. Donderdag voegde hij er twee overwin ningen op de 1500 en de 10000 meter aan toe. De 1500 meter legde hij af In 2 min 24.5 sec. voor de Noor Kousmo, die er 0.1 sec. langer over deed. On de 10000 mefe- werd Broakman eerste In 17 min. 36.4 sec., gevoed door Laltinen met 17 min. 42 4 sec., een Fins record, aannezien in Finland non nooit een dergeliike tijd op de 10000 meter werd gemaakt. Het eindresultaat werd: I Broekman 3 afstanden gewonnen, totaal punten 190.057: 2 Laltinen 200 403; 3 Johan Mn 202.747; 4 Konsmo 203. 160; 5 Parkkinnen 204.607. STAKING GEMEENTESCHOONMAAKSTERS OPGEHEVEN 1 Na een staking van bijna acht we ken hebb ende Schoonmaaksters van de gemeente Amsterdam hedenmorgen be sloten de staking op te heffen en Maan dag, 7 Maart, het ^ve'rk te hervatten. Z\j hebben de overuiging, dat byn eisen o.a. verhoging van het uurloon van 60 tot S6 cent in de eerst volgende vergadering van de Centrale commis sie voor georganiseerd .overleg ter spra ke zullen komen. BUTLIN—KAMPEN Het bestuur van de Haagse Jeugd actie heeft heden een telegram verzon den aan de Nederlandse Jeugd Gemeen schap, waarin het „ernstige bezwaren tegen vestiging van „Butlincamps", kenbaar maakt. KOUDE OCHTEND Zwakke of matige wind, aanvankelijk uit Noordelijke, later uit Westelijke richtingen Overwegend droog weer met. enkele overdrijvende wolkenvelden Koude ochtend, in de namiddag tem jteriHiup overal hoven het vriespunt. Wat er in Londen gebeurde Blijkens .een prospectus van de Staats drukkerij kan in de loop dezer maand, worden tegemoet gezien het eerste deel van het verslag der parlementaire en queteeommissie regeringsbeleid 1940— 1945. Het verslag zal bestaan uit twee boekdelen, te zamen meer dan, 1000 pagina's tekst. Na een inleiding waar mede dc enquêtecommissie de publicatie van de gehele reeks verhoren en ver slagen inleidt volgt het verslag van de commissie over het militair beleid '39 '40. Het zal een beschrijving geven van de feitelijke gang van zaken, een uiteen zetting van de verschillende opvattingen en een conclusie der commissie. Aan dit deel zullen worden toegevoegd de bijla gen, briefwisselingen en staatsstukken welke voor een goed begrip van het verslag en de verhoren nodig zijn. Het verslag be9taat uit drie delen (n. b ou c). Deel e bevat alle op het militair beleid betrekking hebbende vct horen. EEN ERNSTIG WOORD TOT DE AARDAPPELTELERS De directeur van de Plantenziekten kundige dienst, dr. C. J. Brieier. zal Maandag 7 Maart a.s. van 19.45 tot 2 .00 uur via Hilversum I een radio causerie houden. In deze causerie, die getiteld is „een ernstig woord tot de aardappeltelers", zal dr. Briejer aange ven welke maatregelen dienen te wor den genomen om een uitbreiding van de aardnnpelniocbeid tegen te gaan. Eerste persstemmen over Indonesië In het invloedrijke blad „New York Times" wordt o.m. gezegd dat de Ne derlandse regering wellicht verrast zal zijn door de koelheid waarmee het Ne derlandse voorstel in de wereld is ont vangen. Nederland aldus dit blad, beeft geen redten voor deze verrassing. Het heeft een oorlog ontketend, die niet is uit gelokt en de schuld valt nu op haar zelf terug. Het wantrouwen van de Republikeinen is alleszins te verklaren daar de Nederlanders niet hebben ver klnAr wanneer ze hun troepen terug zullen trekken. Het blad acht bet een gelukkig ver schijnsel, dat de buitenlandse politiek zich zo ln het oogvallend bemoeit met de Indonesische kwestie, daar het Ver re Oosten een kritiek punt vormt en een rechtvaardige oplossing het prestl ge der Westerse Naties zal verhogen. De Nederlandse regering heeft hier de kans de democratie te steunen, als zij haar oprechtheid met daden toont. OPTIMISTISCHE KLANKEN Een speciale correspondent van het Chinese blad „Sin Po" meldt, „dat er tekenen zijn te bespeuren, dat de Re publikelnse leiders op Bangka zullen verzoeken, de Ronde Tafelconferentie uit te stellen, opdat zij in staat zullen zijn, een bevredigde beslissing te ne K. NOREL VRIJGESPROKEN. De rechtbank te Amsterdam heeft de anteur K. Norcl, die zich in een hoofd stnk van het boekwerk „De tyrannie [rijvc»"' i»p be'e': ende wijze over het optreden der Joodse landgenoten ttidens de bezetting zou hebben uitge laten, vrijgesproken. Klachten over pas sages iu dit hoofdstuk, „het drama der Joden" waren voor de officier van justitie aanleiding geweest voor een gerechtelijke vervolging en hij had een geldboete van f 2000 geëist. De rechtbank was van oordeel, dat in het gewraakte hoofdstuk wel opmer kingen voorkwamen, welke in genera liserende leinerende toon waren gesteld, doch achtte vooral als deze passages in verhand met bet gehele hoofdstuk worden beoordeeld de opzet tot het beledigen van Joodse landgenoten geens zins bewezen. Spitfire maakte een noodlanding De Spitfire H 3, die gisteravond als vermist was opgegeven en waarover men zich ernstig ongerust maakte, is terecht. Het vliegtuig heeft bedenmid dag omstreeks 17.35 uur bij bet plaats je Borken in Dnitsland een goed ge slaagde noodlanding gemaakt. De' piloot, een leerling vlieger van de jachtvliegschool Twenthe, heeft direct zodra liü contact kon krijgen, hetgeen uiteraard enkele uren in beslag nam, ziin commandant gebeld en van zijn er varingen melding gemaakt. Tan het vliegveld Twenthe is daarna een ploeg technici naar de plaats van de noodlanding vertrokken. Op het vliegveld Twenthe kon men ons nog niet meedelen of het vliegtuig bescha digd Is. Men wist slechts te melden. dat de bestuurder, die alleen was. onge deerd is en zo spoedig mogelijk naar Nederland zal terugkeren. Ook omtrent de oorzaak van de noodlanding kou men ons nog geen inlichtingen verstrekken. M!nis»er Lieftink: Dezelfde correspondent vernam uit welingelichte ringen ,dat op Bangka In verband met de Nederlandse uitnodl ging twee groepen zijn ontstaan, nl. een groep, waaroder zich Moh. Hatta bevindt, die de uitnodiging rijpelijk wil overwegen en een andere, waarbij zich Moh. Roem bevindt, die de uitnodiging wurschQnlSk definitief wil afslaan. BELGIS JUICHT RONDE TAFELCONFERENTIE TOE. De Belgische premier Spaak, ontken de de persberichten van een Amen kaang persagentschap, volgens welke gedurende de Zondag te Brussel gohon den besprekingen der ministers van de Benelux, de Belgische regering aan Ne 'derland steun zou hebben toegezegd voor de In Indonesië gevoerde politiek. Spaak bevestigde evenwel, dat hij tö dens de gehouden conferentie verklaard had, dat de Belgische regering bereid is de Nederlandse politiek te ondersten nen, welke bestaat in het houden van een Ronde Tafelconferentie met de Indonesische republikeinen en Federa listen teneinde tot een snelle over dracht van de sonvereiniteit aan een nieuwe Indonesische regering te gera ken, die dan belast zou worden met uitschrijven van verkiezingen dit jaar. Ondememtnqsbelasting verlaagd. Rente niet hoger Bi] de behandeling van da kegrntlng van financiën in de Eerste Kamer heeft Minister LieftHick betoogd, dat onze politiek er op gericht moet zijn ons zo onafhankelijk mogelijk te maken van de importen uit de dollargebieden. Hoofddoel van onze politiek moet zijn samenwerking tussen de West Euro peso landen, waardoor een zo nauw mogelijke economische samenwerking wordt verkregen. Daarnaast zal de binnenlandse pro ductie zo hoog mogelijk moeten worden opgevoerd. Daartoe is echter kapitaal vorming noodzakelijk. In verband met onze bcvoRtingsaan was achtte de Minister bet noodzakelijk dat jaarlijks een 600 millioen gulden ge spaard wordt. Inzake de aanpassing va nde belastingen aan de economische unie kon de Minister mededelen, dat een verzachting dar ondernemingsbelnsting wordt overwogen. De aectfnzen 0p suiker en zont heb ben grote aandacht in de Beneluxlan den gehad en zullen een aanmerkelijke verlaging ondergaan. GEEN HOGERE RENTE. De Minister merkte op, dat het rente verschil met België hetzelfde ia als voor de oorlog. Hij is niet voornemens het Nederlandse renteniveau op te voeren tot de uitzonderlijke hoogte van het Belgische. De staatsschuld is sinds '45 met een milHard verminderd. De begroting werd z. h. goedge keurd. Naarmate de datum van de twaalfde Maart nadert, neemt de spanning bij degenen, die zich Interesseren voor de Indonesische politiek toe. Niet bij het gehele Nederlandse volk. Hoe vreemd het ook moge klinken, hoe nauw ver weven Nederland en Indonesië ook mogen zijn, er is bij een deel van on e volk weinig belangstelling voor de be langrijke gebeurtenissen rond Indonesië Waren er geen honderdduizend van onze jongens bij betrokken, de belang stelling zo uzelfs zo gering zijn, dat de doorsneebnrger er weinig of niets van zou kunnen vertellen. Toch schrijven we deze week reeds voor de derde maal over Indonesië, om dat het onze overtuiging ia, dat we in een beslissende phase van het conflict komen. Zal de Nederlandse regerings verklaring, die ongetwijfeld mogelükhe den biedt, toch weer geen effect sor teren? Laten we eens nagaan, hoe de situatie is. Het bijzonder federaal overleg, het B.F.O. heeft zich eers onomwonden uit gesproken ten gunste er van. De bespre hingen die vertegenwoordigers van het B.F.O. met de Republikeinen op Bang ka hebben gevoerd en nog voeren leken hoopvol. Toen kwam echter plotseling de verklaring van Mohammed Rum én de door Palar belegde persconferentie en het aanvankelijk optimisme kreeg 'n gevoelige knauw. Hoewel officieel nog geen berichtenzijn binnengekomen van Republikeinse zijde, blijkt wel, dat daar een stroming aanwezig is, die van on derhandelen in de tegenwoordige om standigheden niets wil weten. Er schijnt in het RepiiTT.ikein»; kamp een stemming te heersen, dat er niets te venlozen en alles te winnen is. Het behoeft geen betoog .dat deze stemming onjuist is. De Republiek kan de good will die ze in de wereld heeft verliezen. Of zijn de Republikeinen er zo vast van overtuigd, dat de V.N. aan haar zijde staan? Dan wordt de situatie voor. Ne derland schier hopeloos. Inmiddels heeft de Commissie van de Verenigde Naties iets van zicb late» boren. Het geloid is voor ons land" wei nig bemoedigend geweest. De Gommis sie heeft aan de Veiligheidsraad doen weten dat haar resolutie niet is nagekomen en dat de Commissie zelf standig niet wenst te beslissen, of ze de uitnodiging van de Nederlandse regering om aan de Ronde tTafelconferentie deel te nemen, kan aanvaarden. Dat betekent dat de Veiligheidsraad zich waarschijn lijk opnieuw met de zaak moet bezig houden. Het B.F.O. is door de houding van de Republikein Rum schuw geworden en heeft laten weten dat een conferentie zonder deelneming van de Republiek weinig zin heeft. De door dr. Beel afgelegde verklaring, dat de Ronde Ta feleonferentie ten alle tijde zou door gaan, heeft aan kracht verloren. Neder land kan niet in zijn eentje gaan eon fereren. Het buitenland geeft nog zeer weinig commentaar en voor zover het los komt, valt er een neiging te bespen ren, om de Republiek een steuntje in de rug te geven. De spanning stögt 9chier tot ondragelijke hoogte. Zullen we uit de impasse geraken, of zal het Indonesisch avontuur Nederland een volkomen nederlaag brengen? v. Z. n Om half twee gisternacht is de sleep boot „Holland" van de rederij Doek sen naar Terschelling teruggekeerd. De bemanning van de „Karen Toft" had tijdens het slepen kans gezien de machines weer zodanig te herstellen, dat het schip zonder gevaar kon trach ten op eigen kracht Malmö te bereiken. Dc sleepboot „Oceaan" eveneens van de firma Doeksen bracht gister avond laat de Hast 4 veilig in de ha ven van Den Helder. Zowel de „Hol land" als de „Oceaan" zijn thans be zig te ravitailleren cn zullen naar de „Rapid 2" varen, die gisteren bij Sehier monnikoog is gestrand. Men hoopt het schip los te kunnen slepeD. De „Brandari8" van de Noord Zuid hollands© zal vanmorgen op verzoek van de kapitein van de „Katowice" een tocht naar het wrak maken. Een klein gedeelte van de brug steekt nog boven water uit en de kapitein wil pro beren of bij nog iets van de scheep® papieren kan redden. DE „RAPID 2" Gistermorgen zijn de vijf leden der bemaunnïng van de Noorse stoomboot „Rapid 2" weer aan boord gegaan, na dat zij de nacht in een hotel hadden doorgebracht. In de buurt van de plek waar de „Rapid 2" gisteren op het strand liep, zijn thans enkele sleepbo ten aanwezig. Men verwacht op het ei land echter, dat de Noorse boot alleen bij een krachtige Noordwestenwind kan worden losgetrokken, omdat dan het water weer een grotere hoogte bereikt., HONGERSTAKING IN GEVANGENIS In een gevangenis te Modena, ln Ita lië, zijn 35 gevangenen een hongersta king begonnen als protest tegen de vrij lating van prins Borghese. Prins Borg hese heeft drie jaar gevangen gezeten wegen collaboratie met d© Duitsers. De rest van zijn straf werd hem de vorige maand kwijt gescholden op grond van een amnesticbesluit. LIEFDE IN HET PARLEMENT Tijdens de zitting van het Huis van Afgevaardigden van de staat Idaho (VS) beklom d© afgevaardigde Eugene Snow het spreekgestoelte en richtte lick na «1© gebruikelijke plicbtplegin gen rechtstreeks tot een van zijn vrou wehjke collega's, miss Edith Miller. Tot grote verbazing van de aanwezige parlementsleden, zette hij, zonder zijn ernst te verliezen, aan miss Miller de talrijke redenen uiteen, die hem er toe gebracht hadden zijn liefde te verkla ren en haar hand te vragen. Miss Miller stond blozend op en sta melde het Ja"-woord, dat begroet werd door eenparig© ovaties. MR. STIKKER IN PARIJS Gistermorgen is de minister van Bui tenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker iu gezelschap van dr. H. M. Hirsehfeld per vliegtuig in Parijs aangekomen. Zij zullen deelnemen aan de zittingen van de consultatieve raad van de organisa tle voor Europese economische samen werking, die morgen beginnen. EEN NIEUW GEZICHTSPUNT In verband met de aanstaande reis van Attlee naar Berlijn schrijft het met Sowjet—Russische vergunning ver schijnende blad, de „Berliner Zeitnng" dat de wijze, waarop deze reis werd ge qrganiseerd en het commentaar waar mede zij wordt omweven „d© wave oog merken van de luchtbrug aan het licht brengen". „Deze luchtbrug is een onderdeel van een uitgebreid militair program ter voorbereiding van een aanvalsoorlog. De bevcovrrading van de Duitse bevol king is slechts een voorwendsel en zij berust uitsluitend op militaire beweeg redenen". NOORS ANTWOORD AAN SOWJET—UNIE Het Noorse antwoord op het Sowjet Russisch aanbod van een Non agressie pact is Donderdagavond aan de Sowjet Russische ambassadeur te Oslo over handigd. De tekst van bet antwoord zal worden gepubliceerd na de opening van de zitting van liet Noorse parle ment op Vrijdag. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1