KAPPIE m 2> VOOR LENS Competitierestanten brengen nog heel wat spanning! Kind gedood door draaideur .e Amateur-Gentleman Voorheen was de winter een van mün geliefdste jaargetijden. Sneeuw en deerden me niet. Ik trok een dikke jas aan en trotseerde de felste koude. Nu is het echter grondig over. De liefde is In haat verkeerd. Niet dat ik uiet meer van sneeuw of ijs sou houden. Wat dat betreft is mijn hart nog eren jeugdig als vroeger. Neen, de oorzaak van het feit is gelegen in de garderobes. Die dingen 2Üu steeds een voorwerp van aan houdende zorg geweest van de jassen dragende gemeenschap. Maar sedert w» in de oorlog geleerd hebben onze elle bogen te gebruiken en ons onhebbelijk te gedragen, is het erger dan ooit. Elke keer ontaardt de poging om een in de garderobe gestationneerde jas te bemachtigen in een worstel en duwpar ty Vorige week heb ik het weer onder vonden. Ik was op een bijeenkomst van louter he ren. Na afloop was het gedrang by de g.irdarobe onbeschrijfelijk. Ik werd gemangeld. Een ogenblik zweefde ik zelfs. Toch slaagde ik er nog in een glimlach op mijn gelaat te behouden. Tot ik plotseling me met schrik herinnerde dat er zich in mijn binnenzak drie sign ren bevonden, waarvoor ik met een bid dend hart negentig cent had- neergelegd I i win mijn gelaat verdween Ik vreesde het ergste. En ik begon ook mün ellebogen te gebruiken. Het was helaas te Iaat. Toen ik na en k eb- minuien uit liet ergste gedr.-r v uanscb wen. Ik zal de tijd zegenen, waarin ik er weer zonder jas op uit kan gaan. In 's Gravezande vierde men een de *er mand was zeventig ja; tuinder. Op ne gen jarige leeftijd was hij als jongen be gonncn. Twaalf jaar geleden meende hij dat hij voldoende augurkjes had geteeld e. f hy gaan stilleven. Na een paai Ui: ;:lcn bemerkte de man. dal li\j h<- niet kon uithouden en dus ging hij weer i en en zeven tig jaar en b*t tuinieren bevalt hem nog zo goed, dat hij er niet over -denkt om er mee op te houden. Alle dagen is hij nog op het bedrijf werkzaam. Gelukkig dat alle mensen niet zo ijverig zijn. An ders hadden we geen noodwet Drees ge bad. .1 .«voi- trouwens niet zo ver te gaan voor een merkwaardig jubileum V kunnen het in onze omgeving red den In Oude Nicdorp herdachten de heer en mevrouw BakkerDirknucr den- week bet feit. dat ze vijftig jaar in bet l-.nd" vertoefden Op zich zelf al iets bijzondei 3. Maar merk wartrdiger nog wordt het, als we weten, dat deze mensen heel afgelegen wonen £en stuk van de weg af. Gas is er niet EHeetrictteÉt ontbreekt. Waterleiding kennen zt nlc-L De lafctste jaren is het naast hen liggende buis ontruimd, zodat f nu de eenzaamheid volkomen kennen, blaar oudewets zijnjge niet. Integendeel Wie dat un menen, vergist zich schro mol ijk. Al zitten ze ook elke avond l>y hun petroleumlamp. Veen ou:Ie.wr;s wordt de oude heer Cisurchili. Ilij beeft hot in Brussel op het Europees congres weer een beetj* rrar laten liggen. Hij beweer daar n.L, dat het uiteindelijke doel van de Euro pe.-e eenheid zou moeten zijn: „de lan den achter het „ijzeren gordijn" te he vrijden. Het heeft er de chijn van. da H ous terug wil voeren naar de tijd vu: de Kruistochten. En om u de waarheid te zeggen voelen wij niets voor een kruis tocht. Ook niet uls het er om gaat om ons te mengen in de inwendige aangek- geilheden van andere volken. We hel» ben al genoeg aan ons kruis in Iudoue eië. Gelukkig dat Ghruchill het niet meer om het «eggen heeft. De leider van de Noorse communist! Bt-he partij heeft een gelyklijdende ver klaring afgelegd nis Thorez en Toglintti Hij zeide dat de Noorse communisten in vrede8 zowel als in oorlogstijd aan d< ïijde van de Sovjet Unie behoorden te Staan. Wie volgt? Uit Frankrijk kregen we een bericht, di i we niet kunnen verwerken. De vak verenigingen van vissers hebben aan de Minister van Koopvaardij een telegram gezonden, dat ze hun schepen maar gaan opleggen, daar de vis slecht verkocht ordt. We vragen ons zelf af, hoe dat moge lijk is. In Frankrijk is een nijpend ge brek aan vlees en wij zouden zo menen, dat een heerlijke schelvis of desnoods eeu g -takkeu bokking dan een welkome aui.valling is. Of zou de vis te duur zyu iu Franl ryk'i Want laten wc eerlijk zjjn, wy zouden ook graag nog wel wat meer vis eten ,maar de uitgaven voegen ons 'ook niet altijd. Alaar toch is het eeu gekko boel .Schepen vol eten uil voeren uit Amerika en dan- de eigen voedselmogelijkkeden niet benutten, ï'here is sometliing rotten 'iyuens de behandeling van de zaak tegen de voormalige leider van de NSB propaganda Voorhoeve, klonken in de zaal van het Gerechtsgebouw klanken, ons terugvoerden naar de bezetting» ilid. Er werden gramofoonplaten afgc draaid, waarin ons werd verkondigd, dut Duitsland op alle fronten won en dat het de plicht was van iedere Nederlan der om het Groot Germaanse Rijk te steunen in zijn stryd. We konden er nu nog om glimlachen, maar tegelijkertijd drong het besef diep tot ons door, hoe einig het maar gescheeld heeft en hoe (laakbaar we mogen zijn, dat we nog als Nederlanders in onafhankelijkheid en vrij hcid kunneu leven. Moge het nog lang zo blijven. DE TELEVISIE WINT VELD Op het gebouw van de Arbeiderspers in Amsterdam, werd een 10 meter ho ge zendmast geplaatst, die in de toe komst de uitzendingen voor televisie amatenrs zal „uitstralen". Veel is er echter nog te doen voor het zover Is. De antennecapaciteit moet beproefd worden, de wijze waarop de ontvanger* de uitzendingen zullen doorkrijgen en talrijke andere teehnïsche details, die eigenlijk nog behoren tot het voorberei demi stadium, moeten worden nitge werkt. Alet deze proefnemingen, die in hoofdzaak uit metingen (geen echte te levkie uitzendingen dus) zullen bestaan begint men half Maart. Eerst later, als de proeven gunstig zyn uitge vallen en nog enkele hoogst noodzake lyke .onderdelen voor het zenden in Ne derland zijn gearriveerd, zal de tijd ryp zijn voor het organiseren der televisie programma's. NICE GAAT WEER NAAR HUIS Nice Lobo do Cunhn, het 18 jarige Braziliaanse meisje uit Rio de Janeiro dat de eerste prijs heeft gewonnen in een opstelwedstrijd over Holland, uit geschreven door het Instituut Brasil— Olanda, heeft daardoor drie weken in Holland mogen doorbrengen met inbe grip van de heenreis per schip en de terugreis per vliegtuig. Donderdag 8 Maart is zij met haar 24 jarig zuster Nelei, die haar op haar vergezelde, met een KLM DC 6 naar Rio de Janeiro teruggekeerd. IN NEW YORK STAKEN DE DOODGRAVERS... De katholieke aartsbisschop van New Vork. Kardinaal Spellmnn Is gister aan bef hoofd van een honderdtal semina risten naar de New Torkse begraaf "'nats gegaan om daar grafkuilen te gr r ven omdat de New Yorksc doodgra vers in staking zyn gegaan. De 300 by de vakverenigingen aan gesloten doorgravers van de Golgotha begraafplaats te New York en van een andere begraafplaats in de omgeving staken omdat zjj de vyfdngenweek eisen tegen hetzelfde loon dat zy thans voor zes dagen ontvangen. De kardinaal heeft aan de pers verklaard, dat hij tevergeefs invloed had trachten te oefenen op de stakers en gezegd, da' de vakvereniging van het C.I.0waai by de doodgravers zijn aangesloten, on der „communistische invloed" staat. en hef raadsel van de Rozenhouten kist 22. Toen Kappie, aangetrokken door het lawaai, de herberg binnenstapte wachtte hem daar een zonderling schouw spel. Over de grond rolde een verwarde kluwen van vechtende mensen, waar hier daar armen en benen uitstaken. Ta féls en stoelen waren ondersteboven ge w. ten, de grond was bezaaid met glas scherven en de dikke waard stond er huuleawriugend by. „Wc! alle bonen nog an toe", begon Kap fie, maar hU kwam niet verder, want plotseling ontwarde bet kluwen zich en by werd bijna ondersteboven gelopen door de drie bedelaars, die hard de deur uitholden. En temidden van alle veiwoestingen zat de Maat op de grond uezenloos in het rond te staren. Toen hij Kappie in het oog kreeg begon hij meteen te jammeren: „Heb ik het niet gezegd? Allemaal narigheid en ellende is ervan gekomen. Ik wist het wel. Ik heb het „Waar is de gebat, merkwaardige kerel'' viel Kappie hera in de rede. M'ffe", jammerde de maat, „gestolen. Die schurken, die hoevenniets dim narigheid „Myn kostelyke stoelen en tafels", steunde de waard. En onderwijl maakten de drie bedekara zich zo hard ze konden lopen uit de roe ten. De man met de krukken had zyn krukken onder z\jn arm genomen en liep als een haas. Afdeling Noordholland Beslissingen nog niet te wachten In 1 A, waar de strijd zich nog sleehtjs beperkt tot Meervogels en SVA, gaan de Akerslotera morgen thuis één van hun achterstallige wedstrijden winnen. Nu Westzaan op bezoek komt moet dat mo iik zyn. De situatie is momenteel zo, da* SVA met nog één wedstrijd te spe len 28 punten heeft en Meervogels met nog vyf te spelen wedstrijden 20 punten SVA staat er dus heel farai voor, want Miervogels moet o.a. nog naar Uitgeest Oncrtussen is Zaanse B. reeds 2e klas ser geworden, terwijl WBSV zeer waar waarschijnlijk op de noodlottige voorlaat ste plaats zal belanden. Aikm, zal thuis iat DREO winnen, hoewel de club nk de Rijp de laatste tijd goed op dreef fe. By PSCKUitgeest zullen de krachten elkander niet veel ontlopen. MFC gaat de laatste twee wedstry den tegemoet met eeu punt voorsprong op Srandvogels. De Medemblikkers gnan nu eerst naar St. Victor, waarvan men moet kunnen winnen. Strandvogels speelt thnis tegen Valken, dat het de laatnte tijd niet slecht doet. We zien deze keer (met zonder moeite) beide ploegen winnen. RKDVO-KGB is zon der belang. SPANNING IN I C Het ziet er nog niet naar uit, dat er in 1 C beslissingen zullen vallen. VZV ge concurrent van ZAP, speelt ste strijd uit tegen SVW, dat om beliond vecht. Voor VZV dus een zware- opgaaf, maar ook ZAP zal het lang niet cadeau krijgen in Koedijk! Wanneer een van de leiders- niet zonder kleer scheuren uit - de strijd zou konten zijn wij niet verwonderd. JVC gaat trachten de eerste nederlaag van de competitie goed te maken in Kolhorn. Deze laat ste wedstrijd is voor de Julianaworpers heel belangrijk. Wordt- er verloren, dan is er byna geen hoop meer. En Kaagvo gels heeft nog één pnnt nodig om in vei lisheid te kouien. Foresters staat er in de thuiswedstrijd tegen Geel Zwart pre cies zo voor als Kaagvogels, De moge dikheid, dat de voorlaatste plaats be slissingswedstryuen oplevert is geens zins uitgesolten. KANS VOOR BOYS 3? De kans, dat Alkm. Boys 3 nog een rol speelt bü de strijd om het kampioen schap van res. 1 C is groot wanneer de Alkinaarders morgen weten te win non van HRC 4 !n Alkmaar, Men blijft dan een punt achter op Succes 2 en HRC 4, terwijl deze ploegen elkander in Wieringen nog ontmoeten tijdens hun laatste wedstryd. Sehagen 2 kan de uit •vi Mr-iid tegen MFC 2 win»-, -n, terwijl bij DTS 2Watervogels 2 de krachten elkander wel niet veel zullen ontlopen, In 2 A is de stryd besist. Beemster is kampioen en Oudendijk is gedegra doerd. Anders is het in 2 C, waar Dirks er ia IV, én Ie lnl*t- m üjfs hora in de resterende wedstryd tegen Callanisoog de kampioenskans wel niet zal willen verspelen. Men kan tensotte nooit weten! Hugo B .gaat naar Kolp. Boys en nu de Oudorpers wanhopige pogingen doen de dans te ontspringen zou een nederlaag van Hugo B ons niet vreemd tosliiken. Met deze wetenschap zal Con Zelo in Petten zonder twijfel alles op alles zetten en zien we de be woners van het nieuwe dorp minstons één punt veriezen. Om het Gouden Kruis wordt ook ge streden. In groep L S8VDuim-anders, in groep X. krygt H08V Alemarin's vierde op bezoek en in groep BB out vangt Winkel een a.s. tegenstander uit de 2e klasse, het pittige Wiron. DE TOUR DE FRANCE In een interview met de nieuwe Ne derlandse chef d'equipe, de heer R. de Grood, in het sportdagblad L'Equipe. deelt onze landgenoot mede, dat de Nederlandse renners, die in aanmerking komen voor de ronde van Frankrijk 1049 een goede training zullen hebber in de ronde van Nederland. Gevraagd of er al namen zijn te noemen van hen. die In aanmerking komen voor de Ne derlandse ploeg antwoordde de heer De Grood, dat hy grote verwachtingen heeft van Lambrichts, De Ruyter, Syen en Janssen. Linker oor te koop Enkele dagen geleden heeft de 24 j. Nederlandse schilderes Cock van Gent. die de aanzegging van het immigratie bureau had gekregen, ó»t zij de V. S. moest verlaten en terugkeren naar Ne derland, indien zij niet in haar eigen onderhoud kon vooraien, een adverten tie geplaatst, waarin zij voor f 240.000 baar Rnkueroor te koop aanbood om zich zonder financiële zorgen aan het schilderen te kunnen wijden. Thans heeft zü iemand gevonden, die belangstelling heeft voor haar kunst, zü het niet voor haar oor. Marjoria Plant, eigenares van een hotel te Santa Honiea In Californië, heeft zich bereid verklaard de carrière van mej, van Gent te verzorgen op voorwaarde, dat zij in haar hotel muurschilderingen maakt DB „GORDON BENNET" BALONTWEDSTRIJD Dit jaar wordt weer de beroemde in ternationale ballonrace om de coupe „Gordon Bennett" gehouden, nadat de ze wedstryd gedurende elf jaar niet kon worden gehouden. Startplaats is het Heyssel stadion te Brussel. Behnl ve twee Nederlandse ballons zullen waarschijnlijk ballons uit Frankrijk. België. Zwitserland, Engeland en de Ver. Staten deelnemen. De ballonvaarders, die aan deze zwo re wedstryd deelnemen, gaan lang te voren in een intensieve training en la Kattowice De „Brandaris" van de NZHRM heeft gistermorgen een vergeefse tocht ge maakt naar het wrak van de „Katto wice". Er stond een zware zee en toen de reddingboot bij het wrak aankwam waren de brug en de sloep reeds weg geslagen. Het was onmogelijk aan boord te komen. De kans, dat de kapitein zijn scheepspapieren en het journaal nog zal kunnen bemachtigen is uitermate ge ring, want bij hoog water komt het voorschip geheel onder water. De directeur van de NZHRM, de heer De Booy, en de heer Doeksen achtten de kans op berging van het voorschip vrywel uitgesloten. Eén luik zit nog vast, de anderen zyn weggeslagen. Hét voorschip zakt langzaam weg en he: achterschip met de mast ligt met onge veer 50.graden slagzij naar stuurboord. De 26 Polen raken niet uitgepraat over hun wonderbaarlijke redding; zj) kunnen geen woorden genoeg vinden ora hun koene redders te danken voor de schier bovenmenselijke prestatie. Als de zee kalmer is zal dc „Brandaris" op nieuw een poging doen liet schip te bereiken en de scheepspapieren en het iM.ker van de reddingboot, at op het dek is geslingerd, te bergen. In het Sport f--nclseubad te Haarlem raakte dc zesjarige Loe dc Gier bij hel spelen met het hoofd tussen de draai deur, die de hoofdingang afsluit. De jongen werd ernstig gewond naar het Grote Gasthuis overgebracht, waar 'u sebedelbarisfractuur werd geconstateerd In de afgelopen nacht is hij aan de ge volgen van zijn verwondingen overleden. ten speciale wedstrijdballons bouwen, die met bijzondere hulpmiddelen voor de lange vaarten, by welke meestal meer dan 2000 kin. wordt afgelegd, zijn toe gerust. De vakafdeling ballonsport van de Koninklijke Nederlandse Verenigiqg voor Luchtvaart zal, als er geen tegen slagen komen, sterk vertegenwoordigd zyn: de heer Boesman overweegt de bouw van een lichte, maar sterke race ballon. Voorts znl worden deelgenomen door de echtgenote van de heer Boes man en door de Rotterdammer de Vos Klootwijk. De „Gordon Bennett' raee is de incest avontuurlijke ballonwedstcjjd ter wereld, bij vorige gelegenheden kwa men ballons boven de Xoordelyke IJs zee (1936), tot ver in de Balkan ('3S) of dreven naar de Atlantische kust bü Spanje en Schotland. Volgens voor schrift moeten de ballons speciaal voor zien worden van een drijverinstallatle voor landingen op zee, een zuurstofin stallatie voor vaarten op zeer grote hoogte en van bijzondere weerkundige instrumenten om onder gegeven weers omstandigheden de beste beslissingen te knnnen nemen. ZONDAG 6 MAART 1949 Hilversum I 301 m. 8.00 Nieuws; 8.30 Hoogmis; 9.30 Nieuws; 9.45 NC RV orkest; 10.00 Kerkdienst; 11.30 Ge wijde muziek; 12.15 Apologie; 12,40 en* xo.zo liet orkest zonuer naam; 13.U0 Nieuws; 13.50 Ruffalo Bid; 14.05 Viool recital; 14.30 Concertgebouworkest o.l. van Erieh Kleiber; 15.50 Zangkoor; 16.10 Sport; 16.25 Veepers; 17.00 Kerk zangdieust; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Koorzang; 1930 Nieuws; 19.50 In 't Boeckhnys; 20.12 USt en Thuis met o a. de Hit parade en het luisterspel „Jerosalem"; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 8.0U Nieuws; 8. iO Gr.muziek; 9.15 Men vraagt en wy tl raaien; 10.00 .Meesier trio; 10.30 Brief gt-Leim; 10.50 De Jonge Flierefluiters; 11.15 Triangel; 12.00 Melodie en KlJflu me; 12.10 Metropole orkest; 12.40 Kin derkoor; 13.00 Nieuws; 13.20 Metropole orkest; 14.05 Boekbespreking; 14.30 Ka im-rniuziek: 14.50 BBC Singers; 15.35 Radio Phitkannónrsch orkest; 16.3.1 Sportcevue; 17.00 Meisjeskoor; 17.30 )me Keesje; IS.00 Nieuws; IS 30 Stu liudienst; 19.(KJ Voor dc jeugd;- 20 00 Nieuws; 20.15 Orchestre Mitis.i .0.45 Hrr-engyinnastiek; 21 15 Mu-i«|iie de la Franco; 21.55 Beau Geste"' Boor spel; 22.30 Piauureeuiti; u:;.: Mmw». MAANDAG 7 MAART 1949 Hilversum I 301 m. - 7.00 en S.00 Nieuws 7.30 en 8.15 Gr.platen; 9 15 Voor de ziokou; 9.30 Muziek bjj hot werk 10.30 Morgendienst; 11.00 Kamermuziek van Mozart; 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.45 Vioolrecitol; 12.33 Toonkunst Kamer koor; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandolinata; 4 (K» S'-bo:>!r«dio; 11.35 BBC theateror kest; 13.10 Voor tic vrouw; 15.30 Am sii-rilanis Trio; 16.00 Biihe lezing; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Saus Souci 18.00 rinnivJuo; IS.30 Ned. Strydkraeh ten; 19.00 en 20.00 Nieuws; 20.15 Or geleoncert; 21.00 Uyt miuue aanbevolen hoorspel; 21.45 Me'aehrino orkest; 22.00 Hollandse Strijkorkest; 22.4." Avond overdenking; 23 00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 7.00. en S.00 Nieuws; 7.15 en S.15 Gr.muz.i-k; S.55 Namennr.zickc.uicen; 10.00 Morgenw'd du g; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 De Regenboog; 11.20 Zaugrecital; 12.40 Voordracht; 12.00 Accordeoln; 123.S Gr. muziek; 13 00 Nieuws; 13.20 The Ram blers; 14.00 Pianorecital; 14.35 Tussen jiemel en aarde, populair wetenscfaappe lyke lezing; 14.35 „Belshazzars's Feast" vau Wilüam Walton; 15.25 Trilby, hoor spel; 16.35 Cor Steyn, orgel; 17.00 Voor «le jeugd; 17.30 Selecties; 18.00 Nieuws; 1S.20 Orkest Malando 19.00 Halt, doun ne. klankbeeld; 19 30 Vioolrecital; 20.00 Nieuws; 20.15 Pennies from heaven; 20.50 De Duedolf; 21.10 Operaconcert.; 22.15 Jef Last over „China"; 22.30 -P.S. cabaret; 23.00 Nieuws. JEFFERY FARNOL: Barnabas gaat nu naar Londen- Men kent de voorgeschiedenishij, zoon van Engelands vermaarde ex- bokser John Barlu, heeft een groot vermogen geërfd. In de herberg van zijn vader houdt hij het niet langer uit. Hij heeft gestudeerd en wil zich in Londen in de hogere kringen gaan bewegen. De reis naar de hoofdstad is intussen vrij avontuur lijk verlopen. In een bos heeft hij achtereenvolgens Sir Mortimes Car- naby en zekere Chichester afge droogd. Beiden schonken naar zijn mening te veel aandacht aan Cleone een meisje dut hij op het eerste ge zicht heeft lief gekregen. Chichester, een sluwe dandy uit Londen, heeft zojuist van een duel met pistool afgezien. 26) Barnabas vertrok, na de huivering wekkende ontmoeting met Chichester (nu meer zijn vijand dan ooit), spoedig in gezelschap van zijn' knecht Peterby naar Londen. Het was aypnd. Bij „De Witte Leeuw'' in Tenderden was het een drukte van belang: stemmen riepen, paarden snoven en trappelden, stal knechts liepen af en aan en vloekten, kellners en kamermeisjes doken van alle kanten op. Alles was herrie en drukte, want de nachtdiligence kon dadelijk vertrekken. „De bokplaats, mijnheer, naast de koetsier," adviseerde Peterby boven het lawaai uit. En Barnabas klom naar bo ven. ,AHen instappen, allen instappen voor Londen!" brulde de conducteur, terwijl hij zich in de open ruimte slin-« gerde. „Alles klaar daarachter?" riep de pokdalige koetsier. „In orde, Joe!" antwoordde de con ducteur. „Dan los!" schreeuwde de pokda- lig« Terug sprongen de stalknechts, voor uit sprongen de vier trillende paarden, wier hoeven vonkenregens uit de keien sloegen; de diligence schoot naar boven en was weg te midden van een gewuif met hoeden en zakdoeken; Barnabas gaf zich over aan somber gepeins. De dag was rijk aan emoties geweest. Nu in Londen op zoek naar de broer van Cleone De diligence ging heuvel op, heuvel af, langs gokvende weiden en kronke lende stromen. De maan was onderge gaan, maar verder rammelde de dili gence door de kolkende nevels. Langza merhand verbleekten de sterren voor het ochtendlicht, want heel laag in het Oosten was een grijze streep, die steeds breder werd, veranderde in lichtrose, zich verdiepte tot rose, karmozyn en goud en steeds helderder wordende glorie tot eindelijk de zon opging, by wier komst de nevels wegrolden en verdwenen en zie, de dag was ge boren. Gapend sloeg Barnabas zyn slaperige ogen op. Hy zag, dat hier en daar huizen in mooie tuinen stonden, maar dat, naarmate ze verder kwamen, de huizen talrijker, maar de tuinen schaar ser werden. En nu begon Barnabas een, geluid te horen, zacht door de verte, dat nu eens flauwer, dan weer sterker was een nooit ophoudend geprevel; hij knipoogde slaperig tegen de pokda lige koetsier en vroeg wat dat waak „Dat is Londen, mijnheer, keistenen, karrewielen En nu zag Barnabas als In een droom, dat zy door straten reden, brede en smalle straten, alle vol grote wagens en boerenkarren; verdèr gingen zy langs donkere herbergen, langs kerken, wel ker vergulde weerhaantj es glinsterden in de vroege zonnestralen, langs krom me zystraten en donkere stegen; dan sloegen zij plotseling naar rechts af en hielden stil voor het erf van de „George." Het was een groot logement met twee gaanderijen boven elkaar en veel ra men. Hier was, ondanks het vroege uur, een bonte menigte bijeen. Onmiddellyk klom Barnabas naar beneden, baande zich een weg door de mensen en zag dan Peterby naast zich. „Een ontbyt, mijnheer?" „Een bed, Peterby!" „Heel goed deze kant uit!" Dan volgde Barnabas. nauwelijks we tend hoe. een vlugvoetig kamermeisje, dat, na hem op een kronkelende, door de voeten van talloze reizigers uitgesle ten trap voorgegaan te zijn, hem naar een klein, somber kamertje op de eer ste gaandery brengt. Hier wenste Bar nabas haar „Goede nacht!" maar ver andert dat, knipogend in de zonneschijn, In „Goede morgen!" Het vlugvoetige meisje glimlacht, buigt en verdwijnt, terwijl zy de deur achter zich sluit. Barnabas geeuwde en kleedde zich uit. Hy bedacht zich dat hy in Londen was, stopte daarom zijn beurs en kost baarheden onder zyn kussen en legde het pistool van mr. Chichester op het kleine nachtkastje. Toen ging hy slapen. Het eerste wat Barnabas laat op de middag deed, was zyn kamerdienaar op dracht te geven hem goed in de kleren te steken (hy vertrouwde dat Peterby wel toe) en een huis voor hem in te richten. Hy wilde een goed figuur slaan in de grote stad, en praatte de bedenkingen van zijn dienaar („oppas sen voor die Carnaby, dat is een ge vaarlijke vyand, met veel invloed, myn- heer") weg. „Mijnheer, de hoge wereld is vol on oprechtheid," zei Peterby. „Om toege laten te worden moet je geld hebben, van goeden huize komen en bekendheid genieten „En hoe is Sir Mortimer Carnaby daarin geslaagd?" „Door in de ring als bokser opgang te maken, en door een paardenrace te winnen." „Ha!" riep Barnabas uit. „Een racel En hij begon naar de zoldering te staren. „Maar ik ben bang, mijnheer, dat u, door hem tot vijand te maken, uw kan sen al bij het begin verspeeld heb... „Een racezei Barnabas weer, diep peinzed. (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 5