KAPPIE 0 Geleerden pogen het geheim te ontsluieren .e Amateur-Gentleman Hei mysterie der wichelroede Over de verklaring der wichelroede verschijnselen en de invloed der z.g. aardstralen op mens, dier en plant zijn de laatste tijd diverse theoriën gepu blioeenf. Een van de meest recente pogingen tot verklaring is die van prof Tromp. Deze schrijft het uitslaan van de roede toe aan onbewnste spiercontracties ia de armen tengevolge van verandering in de electrische toestand van het Behaam. ontstaan door de aanwezigheid van een uitwendig veld, dat van ver schillende aard kan zijn. en de uitvinding van Signor Rivaldi Dezer dagen heeft drs U. Rommerts sijn conclusies uiteengezet. Tijdens een demonstratie bediende de heer Rom inerts, die zegt zelf slechts in beschei den mate wichelroedegevoelig te zijn, aicl» voor enige experimenten van een zeer gevoelige roedeloopster. ï>e conclusies uit zgn onderzoek zgn de volgende: 1. HET UITSLAAN van de wichel roede wordt voor een groot gedeelte veroorzaakt door de natuurkundig alge meen bekende Lorentz kracht, die een beweeglijke stroomgeleider in een mag mtisch veld ondervindt. Het lichaam san de roedeloper fungeert hierbij uit sluitend als stroombron, dus niet als oorzaak van de beweging. De heer Rommerts staat tegenover prof Tromp, die onbewuste spiercon centraties van het licham als oorzaak rati de beweging aanneemt .terwijl vol gens drs Rommerts de beweging door een van buiten het lichaam ontstaue kracht, nml. die van het veld. waarin sieh de roedeloper bevindt, ontstaat. 2. HET VELD der z.g. aardstralen !s een electromagnetisch veld. vergelijk baar met het veld van een kortegolf «ender. Als bewüs voor deze veronderstelling brengt de heer Rommerts naar voren: 1. dat de wichelroede in omgekeerde r'chting uitslaat wanneer eü met ge kruiste armen wordt beetgepakt, zoals ook de uitslag van een stroomgeleider Omkeert, als de stroom er in omgekeer de richting wordt doorgevoerd. 2. Dat de wichelroede ook beweegt., als deze door een wichelroedeloper en een ongevoelig persoon ,die elkaar bij de hand houden, gezamenlijk wordt gehan teerd. Elk houdt dan een uiteinde rau de roede rast. De tweede persoon ge Ibidt. hier de stroom, welke door de wichelroedeloper wordt opgewekt.. S. Dat zelfs een gevoelige wichelroede loper geen uitslag meer waarneemt, pis hij zich midden in een veld ,in een gesloten geleider van niet te grote af metingen, bevindt. Dit geldt in het bij zonder als een gesloten winding om zijn lichaam is gelegd. De energie van het Teld wordt dan in de geleider geabsor beerd en werkt dus niet meer op het lichaam in. 4. DAT DE HOEK waarin de wichel roede uitwijkt .verandert wanneer deze In een niet gesloten doch afstembare kring wordt geplaatst. Bij een bepaalde waarde treedt een aanzienlijke vergro t'ng van de oorspronkelijke afwijking pp. terwijl deze in andere gevallen klei per wordt. 5. DAT MF5N MbTT behulp van twee gesloten, naast elkaar liggende geleiders kan overbrengen op plaatsen, waar van tevoren geen uitwijking werd geeonsta teerd, dus analoog aan een transforma tc-rwerking. 6 DAT DE ENERGIE van het veld geabsorbeerd kan worden door in het Tfcld een goed geleidende metaalmassa te brengen. Drs Rommerts zeide er in te zijn ge plaagd, een apparaatje te construeren, waarmee door toepassing van een com binatie van twee goed geleidende meta len liet zg. nardstraalveld binnen een bepaalde ruimte (b.v. een huis) volko men geabsorbeerd wordt, zodat zelfs de wichelroede van een gevoelige wichel roedeloper niet meer uitslaat. Drs Rommerts verklaarde, dat bij met zijn theorie niet alle verschijnselen van bet wichelroedelopen en de „aardstra ling*' kan verklaren. Tal van op dit gebied liggende verschijnselen kunnen niet of onvolledig met lijn theorie ver klaard worden. Hij zeide in de eerste plaats de bedoeling .te hebben meer licht te doen vallen op de zijns inziens op de achtergrond geraakte natuurkun dige zijde van dit vraagstuk en van deze verschijnselen, die onloochenbaar meer dan gewone belangstelling genie ten, zowel in wetenschappelijke kringen (die er o»ver het geheel genomen zeer sceptisch tegenover staan) als bü „the man in the street". Een ander geluid Ees vrouw van 75 Jaar die van oor deel is, dat „de oorlog en de voorberei ding tot de oorlog in het atoomtijdperk 'n misdaad tegen de mensheid is", heeft aan president Tm man en de directeur van het belastingkantoor van het district waar zij gevestigd is, 'n brief gezonden waarin zij hun mededeelt, dat zg zich gerechtigd acht, 32,2 percent van het be drag harer belastingen af te trekken, welke som, volgens haar berekening, overeenkomt met het deel, dat zou wor den besteed voor het herhewapeningspro gram. Daar zQ niet wil. dat men haar be schuldigt uit eigen belang te hebben ge handeld, voegt zij er aan toe, dat zg dit percentage aan drie particuliere organi saties zal schenken, die, volgens haar voor de vrede ijveren. Verder schrijft zij, dat 42 personen bereid zijn haar voorbeeld te velgen. Voorts heeft de New York se Presby teriaanse dominee Mnste bekend ge maakt, dat bi en de 150 leden van de doer hem gestichte vredesorganisatie be sleten hebben „te weigeren het volledig bedrag hunner belastingen te betalen, namelijk niet het deel, dat voor de voor bereiding van de oorlog zal dienen". De dominee verklaarde, dat z$n groep geen politieke organisatie is en zg zich verzet tegen „het totalitarisme in iedere vorm, het communisme inbegrepen". 1. De goede sleepboot „Kraak" was op weg naar huis, de haven van Santa Permoa binnengelopen om een extra voorraad kolen in te nemen, want bet was een lang» sprong die ze moesten maken. Terwijl de meester rondliep met zijn oliepak om alle maehies eens een extra beurt te geven en Kappie een dut je deed, was de Maat do stad eens in Atoom deskundigen bijeen De heer Bertrand Goldschmidt, lid van de wetenschappelijke commissie van het Franse commissariaat voor de atoom energie heeft voor leden van de militaire academie te Brussel een lezing gebonden over het onderwerp: „De vredelievende toepassing van atoomenergie". Spreker zei, dat bü de geboorte van de atoomenergie goede en kwade feeën zich over de wieg bogen en dat, indien men er niet in slaagt bet oorlogsgevaar af te wenden, deze energie de doodgra ver zal blijken te zijn van de beschaving, die haar heeft verwerkt Volgens Bertrand Goldschmidt sullen de wetenschapsmensen binnen drie jaar, uitgaande van uranium, electrische stroom kunnen vervaardigen. Over 10 of 20 jaar zullen, zo verklaarde hij ver der, waarschijnlijk energie centrales wor den opgericht in die gebieden, die tot nu toe van electrische stroom waren ver stoken, zoals woestijnen. Tevens zal men in staat zijn interplanetaire hichtsche pen door atoomenergie voort te bewegen Over 30 tot 50 jaar zal de atoomenergie economisch bruikbaar zgn en zal zü naast petroleum en steenkool de voor naams te plaats gaan innemen. Schepen zullen dan door dece energie worden voortgedreven. Voor auto's zal de atoom energie nog niet gebruikt kunnen wor den vanwege de sterke radio activitetit. Tenslotte verklaarde dhr Goldschmidt dat Frankrijk binnen twee jaar een nien we atoomgenerator (pile atomique) met inwendige koeling zal bouwen .die dit land voor de vervaardiging van zgn ra dioisotopen onafhankelijk van Amerika zal maken. gewanded. Niet dat er zoveel te bele ven viel, want Santa Perruca was maar een klein plaatsje, maar de Maat kon het nu eenmaal niet laten, om als hü eenmal ergens was, wat prentbriefkar ten voor zijn verzameing in te slaan. Hjj kwam juist een winkeltje uit, waar hij 'n paar prachtexemplaren had gevon den, en mompelde zachtjes in zichzelf: schrijvende lezers Dit artikel viel mg op. Vooral de op merking, dat de regering wel maat re gelen mag nemen om er een einde aan te maken. Er komt inzinking, maar U zult toch zeker niet het idee hebben ge had, dat deze zou wegblgven. Die krij gen we na elke grote oorlog. In de ja ren na 1870. In de tachtiger jaren was alles niets waard. Het land werd ver kocht voor f 300 per. HJL In 1030 was het weer het zelfde Voor f 25 winst leverden ze een auto. En nu komen we weer voor het zelfde te staan. De regering moet ingrijpen, zegt u. Dus weer een partgtje ambte naren meer en met die ambtenaren meer geknoei en gekonkel. Dnt er zakenmensen beginnen te klagen, is lo giscfa. Zét hebben bg elke burger zo diep ia de portemonnaie gekeken, (lat deze leeg raakt. Waarom moet iemand, die een fiets koopt f 150 betalen, terwijl de fietsen man, beschermd door het CBR tussen de veertig en vijftig gulden ia het laad je strükt, terwijl zgn jongmaatje er slechts een paar uur werk aan heeft? Kom eens met een lap stof bü een kleermaker? Ze durven f 80 of f 90 te rragea voor maakloon ea fournituren, terwijl de eigenaar van de lap f 200 of in eer daarvoor betaald heeft. De Grog ter gaf reeds voor de oorlog 10%. Er zullen veel zakenmensen eerdaags water ia de wün moeten doen. want het winstgrüpen raakt over. Je kunt het toch zeker zien, elke dag als je wilt Hoeveel zaken zgn er niet verbouwd en vernieuwd ondanks gebrek aan ma terialen? Hoeveel zün er niet uit hun zaakje 'zeyipt en hebben het een ander om hak gehangen, terwijl ze zelf ge uoeglgk hun püp roken en pea ander la ten sjouwen. Hoeveel waardeloze prullen sullen er de eerste jaren niet verkocht zgn, die geen kwartje kosten en meer als een gulden moesten opbrengen? De fabri kant was niet goedkoop, dat lag in de aard van de zaak, maar de winkelier durfde best een ding van een gulden voor een rgksdaalder te verkopen. Dat zakt af en daarom beginnen ze te kla gen. De winst stroomt niet meer zo vlot binnen. Dat we de vooroorlogse prgzen niet meer zullen krggen, snap ik heel goed. maar dat er van veel dingen die men koopt wat af kan, is toch zeker geen praatje. Verlaat B. NASCHRIFT REDACTIE." Deze ontboezeming van de heer B. want zo zou ik dit schrijven willen noemen, is m.L niet redelgk. Het gaat ook niet in op het artikel „Concurren tie", evenmin als het een pleidooi is voor vrge concurrentie met alle moge lyke middelen. Het geeft een aantal „Zo als dit nou maar eens een reis zonder avonturen wordt, zodat ik ten minste de tijd heb om mijn album weer eeus bü te plakken. Al die avonturen geven niets dan narigheid en ellende". Het was warm en de Maat werd het lopen dan ook al spoedig moe. Gelukkig zag hg in de verte ecu rijtuigje staan en meteen besloot hg, oin zich naar klachten, die voor een deel gegrond zgn, voor een ander deel echter alle grond missen. En het richt verwijten tot be paalde categorien, die wy niet graag voor onze rekening zouden willen nemen Eu toch verlenen wü aan deze schrijven de lezer gaarne plaatsruimte omdat ve le Nederlanders zo redeneren. Rede, zouder redelgkheid. Een onverenigbaar iets. Eu ook plaatsen we bet gaarne, omdat het ons gelegenheid geeft op verschillende dingen in te gaan, in de hoop, dat we elkaar zullen begrgpen. Wat wil B toch eigenlük? "Wil hg de tijd terug, dut er op een auto f 25 ver diend werd. We kunnen het ons bgna niet voorstellen. Het lgkt zo aanlokke lgk, maar het was zo door en door voos. De autohandelaar liep met een zuur gezicht, maar de klant keek even zuur, want zelfs die goedkope auto voegde hem maar al te dikwijls niet. Zo was de toestand na dertig. Alom heersende armoede en ongebreidelde concurrentie. Verlangt men naar die toestand terug? Dat kan meu immers alleen doen, als men van de veronder stelling uitgaat, dat alles heel goed koop zal worden en men zelf over sterk verhoogde koopkracht blyft beschik ken. Dat is misschien weggelegd voor enkelingen, maar het volk als geheel profiteert er niet van. Het is helaas nog zo, dat lage prijzen gepaard gaan met lage lonen, verminderde koopkracht enz. Ook in dit opzicht geldt de via euze cirkel. Wat baat het nu in s hemelsnaam die trap naar de ambtenaren. Hier is alle redelijkheid zoek en dat hadden we toch niet verwacht van iemand, die zelf amb tenaar is geweest. Bovendien is het on logisch ook. De regering kan in over leg met de Middenstandsorganisaties be sluiten uitvaardigen, waarop de midden standers zelf toezicht uitoefenen. En knoeien ambtenaren harder dan parti culieren? Kom, kom! Last men zich toch aiet te sterk ls ten beïnvloeden door het argument, dat er wel weer een partütje aiubteua ren voor zullen moeten worden aange steld. Daarmee kan men de grote pro blemen van deze tgd niet afdoen. Daarmee ontkomt men niet aan het moeten doen van een keuze tussen vol komen vrijheid, die in anarchie ont aardt, of het aanvaarden van een lei ding, die aan een ieder een zo goed mo gelgk bestaan verzekert. Wij voor ons vinden b.v. de wijze, waarop de verkoop van gist geregeld is en waarbij een ieder verkoper een be paaM rayon heeft, binnen welk rayen concurrentie onmogelijk is. er vastge stelde prijzen zgn, nog ze verwerpelijk niet. En we geloven dat de heer B dit met ons eens is. Wat de heer B ons vertelt over de enorme winsten, die de rgwielhandel verdient, daar hebben we van staan kg keu. Dit is inderdaad, indien het zo is. wat wü niet kunnen beoordelen. boord terug te laten rgdea. lig ging naar de koetsier toe en wan juist aan het onderhandden over de prüs, want de Maat was een zuinig en voorzichtig man, toen er uit de verte uit een nauw steegje, plotseling een doordringend hulpgeroep klonk. weerzinwekkend, want daardoor wordt het leven nodeloos op een te duur ni veau gehouden. Wü vragen ons zelf ech ter af, of er aan deze zaak geen andere kanten zitten. Wat nu ten slotte uw op merkingen betreft over de abnormaal hoge winsten, die de middenstanders hebben gemaakt, we geren u toe, dat er inderdaad misstanden hebben gf heerst. Misstanden echter, waarop wü ons niet blind moeten staren en waar bg we niet moeten generaliseren. Wat doen echter al deze opmerkingen, hoe belaugrgk ook, af aan het constateren van het feit, dat in het belang van zich zelf de Middenstand verplicht is ,al dan niet met Overheidssteun, orde in haar branche te scheppen. Orde waardoor ab normale winsten moeten worden voor komen, maar die' een garantie is tegen het terugkeren van de chaotische toe standen van de dertiger jaren, waarbij de Middenstand werd doodgedrukt. v.Z. (mm mjrnaj WOENSDAG 16 MAART 1949 Hilversum I 301 meter 7 00 »n *00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram. mlziek; ft.00 Voor de zieken; 930 Sympohniseh con eert; 10.30 Morgendienst, 11.15 Herrg zen is, klankbeeld; 12.00 Ensemble Se lecta; 12.33 Lunchconcert; 13.00 Nieuws, 13.15 Promenade orkest; 13.45 Ensem bie voor oude muziek; 14.15 Draaiorgel favorieten; 14.30 Voor de vrouw; 15.00 Jcugdconcert; 16.00 Voor de jeugd; 17.30 CouceTtgebonw kwintet; 18.00 Herv. Zangvereniging; 18.30 Ned. Stryd krachten; 19.00 en 20.00 Nieuws; 20.15 Lijdensoverdenking: 20.45 Radio Philh. orkest; 21.45 Pianodno De Raaff-Schut te; 22,15 Vioolrecital Renzo Sabatini; 22.45 Avondoverdeukiug; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 n. 7.00 eri 8.00 Nieuws; 7.15 cn 8.15 Gram. muziek; 8.50 Voor do huisvrouw; 900 Phïladelphia symph. orkest; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gevarieerd nonstop programma; 12.00 Ac-cordeola; 12.38 Engels cabaret; 13.00 Nieuws; 13.20 The Ramblers 14.00 Gesproken portretten; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Voor de kleuters; 15.30 Voor de zieken 16.00 Voor de jeugd; 17.15 Cor Steyn orgel; 18.00 Nieuws; 18.20 Metropole orkest 19.00 In de frontlün, lezing; 19 30 Voor de jeugd; 20.00 Niewws; 20.20 Operaconcert; 21.10 Friedrich Engels in Manchester, klankbeeld: 22.10 Orkest Malando; 22.45 Van boek tot boek; 23.00 Nieuws; BROEK OP L'DIJK 14 MRT 22000 kg rode kool 12.S0—16; 35000 kg gele kool 14.3016.40; 37000 kg wit te kool 9.60—10.30; 200 kg witlif I 53; H 45. WARMENHUIZEN 14 MRT 1000 kg bieten I 6 60; 13300 kg rode kool 14.4017.50; afwgkende rode kool 11.90; 6000 kg gele kooi 15—15.10. S i. - M KANAALVERBETERING IN GRONINGEN De kanaalverbeteringen in het Oostelijk deel van de provincie Groningen omvat een aantal verbèteringen van de bestaande waterwegen, zoals het Win scheterdiep. Hier een overzicht van de werkzaamheden aan het Winschoter diep ter hoogte van de scheepswerven. JEFFERY FARNOl: Barnabas is met een bijzondere missie in Londen. Hij moet, in op dracht van Cleone, het meisje van zijn dromen, contact zoeken met Barrymaine. haar aan lager wal ge raakte halfbroer, die zich volkomen overgeleverd weet aan de beruchte woekeraar Gaunt. Hij is van plan door te dringen tot die chanteur, maar moet eerst Barrymaine zelf spreken. 34) Hijgend kwam de markies Jerning- ham de kamer van Barnabas binnen- vallen „Van harte gelukgewenst, Beverley! „Dank u, maar waarom?" vroeg Bar nabas. Op dat moment kwam ook kapitein Slingsby binnen: warm en vermoeid. Groot was zijn verbazing dat de mar kies hem voor was. „Ik heb op weg hierheen een appelenkraampje omver gereden jü was er het eerst vertel het zelf." „Nu dan. Beverley," zei de markies, Sling en ik hebben het genoegen je mee te delen dat je ingeschreven bent voor de race op de vijftiende! „De race!" riep Barnabas, een kleur krijgend. „Bedoel je dat ik meerijden kan?" „Ja," zei de kapitein, „maar we be doelen nog meer dan dat; we bedoelen,, dat jij een van de onzen bent, omdat je je een kerel toont" „En rijden kan," zei Dick. die juist binnen kwam. Zo kwam het. dat Barnabas als in een droom de benen van de kamerdie naar zag en de woorden hoorde: ~De soep is opgediend, heren." Nauwelijks hadden zij plaats geno men, of Jerningham stond met een tot aan de rand vol glas in zijn hand op. „Mr. Beverley," zei hij buigend, „wan neer Dick, Slingsby en ik samen aan tafel zitten, is het onze onveranderlijke gewoonte te drinken op iemand, die wij allen hum Bewonderen!" zei Dick opstaande. „Vereren!" zei de kapitein, ook op staande. .Daarom heren," ging Jerningham voort, „zullen we met verlof van onze gastheer „Wacht even, Jerningham." zei Dick, „het is niet meer dan billijk te zeggen, dat mijn vriend Beverley het in deze volkomen met ons eens is hjj dingt óók naar de hand van Cleone." „Werkelijk?" riep de kapitein uit „Dat had ik wel kunnen weten," zei Jerningham. „Enfin, één meer of min der maakt op zo'n groot aantal geen verschil!" Dus stond Barnabas ook op, hief met de anderen zyp glas op en dronk op; „Onze Cleone.'' HOOFDSTUK XXIX Hetwelk iets beschrijft van de tegen, spoeden van Ronald Barrymaine. Londen was in volle zang een rammelende, brullende meloidie een kletterende, blèrende, lawaaierige sytri phome, samengesteld uit het knarsen van wielen op echoënde straatstenen, het doffe slaan van paardenhoeven, het lopen van ontelbare voeten, de schelle klanken van stemmen alles was er, de bas en de sopraan door elkaar, ruw, dissonerend, maar toch de echte le- venssymphonie. „Nu zyn we er bijna, dit is de Tuin/* zei Smivvle, de goede vriend van Bar rymaine. „Tuin?" vroeg Barnabas, om zich heen kijkend. „Waar?" „Hier. Holborn Garden. En over Bar- rymaine gesproken, ik moet je mis schien waarschuwen, dat we hem een beetje vreemd een beetje aange schoten kunnen vinden." En Smivvle hief een onzichtbaar glas op en slikte de denkbeeldige inhoud weg. „Is hij daaraan verslaafd?" „Ja," zei Smivvle, „in de drank wil hy zijn zorgen vergeten. Maar mijn vriend Barry heeft niemands medelij den nodig, hoewel ik zou kunnen wen sen, dat Chichester in één opzicht niet zo edelmoedig was." „Hoe zo?" „Door de beker voortdurend tot de rand vol te houden..." Is Chichester een vriend van hem?" „De enige, behalve ik, die hem niet in zijn tegenspoed verlaten heeft." „Waarom?" ..Omdat, tussen ons gezegd en gezwe gen, naar ik geloof, zijn liefde voor Barry*» zuster, Cleone, daar grotendeels verantwoordelijk voor is. Deze kant uit." V>>r een vuile deur bleef Smivvle staan, deed die ppen en liet Barnabas in een nog vuilere hall, ging hem voor op de vuilste trap in de wereld en bracht hem dan in een vuile, hoewel vrij grote kamer, waarna hij onmiddel lijk op zijn tenen ging staan en een vinger op zijn lippen legde. „Stilt Hij slaapt, maar je excuseert hem wel, niet?" Nauwelijks had hij het gezegd ai de slapende jonge man bewoog zich en schrok op met een bittere verwensing op zyn lippen, die eindigde in een we zenloze blik. „Zo, Barry," riep Smivvle, „hebben we je gestoord?" „Ah, ben jy het? Ben in slaap geval len brandewijn, misschien en o pardon." Ronald Barrymaine stond op van de wankele divan, waarop hij lag, sloeg zijn versleten kamerjapon om zich heen, en stond zo, ietwat dronken en heel statig, tegenover Barnabas. „Dit is mijn vriend Beverley. van wie ik je verteld hebt," legde Smivvle vlug uit „Barnabas Beverley Ronald .Bar rymaine." „Welkom mijnheer," zei Barry maine met de grootste zorgvuldigheid. „Ga als het u blieft zitten. Het is hier een beetje vol, vrees ik. Inderdaad, mijn appartement zou een beetje comforta beler kunnen zijn, maar het is alles, wat ik op het ogenblik heb, en zonder Smivvle zou ik zelfs dit niet hebben! Smivvle is de enige vriend, die ik in de wereld heb behalve Chichester. Geef de brandewijn even aan. Natuur lijk is er nog Cleone, doch zij is per slot van rekening maar een zuster." „De arme Barry is vandaag beslist boven zijn bier. een beetje erger dan gewoonlijk, dat weet ik. Stil!", fluister de Smivvle Want Barrymaine, die naar het andere einde der kamer gegaan was. kwam nu weer, een beetje zwaaiend, en met een fles in zijn hand (Wordt xscrvolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3