Lastig jongetje kwam op zijn beentjes terecht BIJ EEN 35-JARIG JUBlLEUM~~^ Sociale Raad: Kristal van spontaan werk I Het alziend oog in de duisternis De nachtveiligheidsdienst Het Oude Hof ontlokte felle discussies Scherp requisitoir van Dr Hemelrijk Onlangs liep er een ontzettend lastig jongetje rond in een plaatsje dicht Alkmaar. Of liever gezegd: Hij liep er altijd weg. Dan weer werd hij •rgens in Hengelo en dan weer ergens in Venlo opgepikt om met zijn 14 jaren naar het onderliike plaatsje teruggebracht te worden. De gemeente naren schudden het hoofd. Wat moet men met zo'u jongentje? Zelfs de burgemeester kwam er aan te pas. Hy sloot de knaap eens een nacht op in de cel van het stadhuis. Ben oplossing was dat natuurlijk niet. Dat voelde die burgemeester ook wel. HU piekerde wat over het geval tot hij ecu ver lichtend idee kreeg. „Ik bel de Sociale Iiaad in Alkmaar eens op". Kr ging iemand op pad van die instelling. Deze ontdekte al spoedig waar de schoen' wrong by dat ongezeggelijke jongentje. Het bind wilde naar zee, maar kreeg geen toestemming van thuis. Daarom liep hy steeds weg. De ambtenaar van de kinderrechter werd ingeschakeld en het gelukte zo waar het jongentje onder voorlpig toezicht te krygen. Hij ging naar een schippcrskamp en zijn dromen kunnen nu verwezenlijkt worden. Het lastige jongentje is geeu lastig jongentje meer. Hij wordt opgeleid om later zyn roeping te kunnen vervul len. Dank zy het heldere idee van een burgervader, maar nog meer dank zy het bestaan van de Sociale Raad Alkmaar. Wat is dat eigenlUk voor een instelling, die zoiets doen kan? De heer G. Figée, secretaris van bo vengenoemde Raad, kan het beste ant woord geven op dit vraag. En hij deed dat dan ook gisteren bij een persconfe rentie. Hij deelde o.a. mede. dat deze Sociale Raad 35 jaar bestaat en dat ter gelegenheid van deze heuglijke ge beurtenis een tentoonstelling wordt ge houden in bet Stedelijk Museum te Alkmaar, die Zaterdag a.s wordt ge opend. Deze tentoonstelling zal ophel dering verschaffen over doel en wezen van de instelling. Er zullen stands zijn e.a. van de Sociale Wegeving, de zorg voor de bejaarden, bulp aan lichamelijk en geestelijk gebrekkiger, kindertaescher ming etc. En hiermede zijn dan meteen de voorname gebieden genoemd, waar mode de jubilerende Sociale Raad te Alkmaar zich bezig houdt. Men zal dus een inzicht kunnen krijgen, hoe de ver schillende noden levend in het (volk worden bestreden en men zal er goed aan doen hierbij te bedenken, dat al dit werk is voortgekomen uit particuliere en kerkelijke Initiatieven. De overheids zorg dateert eerst van omstreeks de eeuwwisseling, met dien verstande, dat zij voornamelijk een organiserende en kanaliserende invloed oefent. Dat blijkt wel uit de opbouw van de Sociale Raad De opbouw „Draagt elkander» lasten", is het nobele devies van de Sociale Raad. Deze gedachte vond in vroeger jaren reed» in velerlei vorm een uitwerking. Er waren talloze vereuigingen en in ■tellingen bezig te strijden tegen de no don van allerlei aard, die het volk be dreigden cn ook dikwijls teisterden. Ze deden en gelukkig zy doen nog steeds prachtig werk. Men gevoelde evenwel, dat er op verschillende punten langs elkaar heen werd gewerkt. Vijf verschij lende personen vyf verschillende instel lingen vertegenwoordigend kwamen bijv. een behoeftig gezin bezoeken. Er ont •toud tussen de verenigingen de wil, ook al werkte men veelal uit verschil lend beginsel, tot samenspraak en toe nadering. Zo werd de Kamer van Na vraag gesticht. Wanneer een vereniging ln een bepaald geval iets doen wilde, dan ging er een informator van de Ka mer van Navraag op uit. De gegevens kwamen in een Centraal Register. Hier door werd belangrijk coördinerend werk verricht. In 1912 ontstond de nieuwe Armen wet. Hierdoor was het mogelijk de Ar menraad te stichten. Hiertoe gingen In 1914 een twaalftal Alkmaarse ver enigingen ,dle op het gebied van wel dadigheid werkzaam waren, over. De opzet was te ordenen, niet te reglemen teren, daar het „wel doen" een spon „Alkmaar en Omstreken" organiseert wandeltocht De motorclub „Alkmaar cn Omstre ken" heeft besloten een tweede be trouwbnarheidsrit te organiseren en wel op 17 Maurt. Alle leden cn dona teurs kunnen dan hun beestje beentje voor zetten en de route, die op pa pier zal worden opgesteld cn aan al le deelnemers wordt uitgereikt, afleg gen. Op verschillende plaatsen van de route staan controletors opgesteld, die de tyd zullen opnemen. Iedere minuut ntl een deelnemer starten; beurtelings een dame en een heer. De deelnemers moeten de route dus alleen lopen. Een aardige verras 8ing zal bovendien op de helft van de route aan een ieder, die aan deze wan deltocht deelneemt worden uitgereikt. De deelnemende dames vormen een team, dat zyn krachten zal meten met het herenteam. Aangezien vorige maal de dames wonnen zullen de vertegen woordigers van het mannelijke ge ■Irebt ongetwijfeld hun best doen om revanche te behalen Tot de vele prijzen, die zullen wor den uitgereikt, behoren enige taarten en huishoudelijke artikelen. Allen, die aan deze wandeltocht deel nemen, dienen op 17 Maart om 19.30 uur in café Wanner aanwezig te zyn. taan initiatief is, door bureaucratie. dat zou verdrogen Uit etgen kracht liet Burgerlyk Armbestuur werd op genomen in de Armenraad. Deze kreeg een secretaris, die door de Kroon wordt benoemd en bezoldigd door de gemeente. Echter cn dit moet uitdrukkelijk worden gezegd: Iedere vereniging, die deelnam, bleef werken nit de kracht van zyn eigen beginsel. Met het steeds ingewik keider worden van de samenstelling van onze maatschappij, ging de zorg van de Armenraad zich op steeds meer ge bieden bewegen. Men ging zich bezig houden met de arbeidsbemiddeling, be tere oudeliedenzorg, lighallcu problemen Er kwam een controle voor ziekenhuis verpleging, een commissie voor woeker bestrijding. Men kan thans byna geen maatschappelijk terrein opnomen of de Armenraad weet er weg mee of weet ervan of heeft er mee te doen gehad. In de strikte zin des woords kan deze Raad dus geen Armenraad meer ge noemd worden, want de bemoeienis van ileze instelling is veel verstrekkender. Het was dan ook niet verwonderlijk, dat toen Roermond na de bevrijding op grond van zijn ervaringen de naam van Ging Alkmaarse gevangenis bewaarder builen zijn boekje Vele ex-gevangenen getuigden Gisteren stond voor de Alkmaarse Meervoudige Kamer terecht de gevange nenbewaarder A. K. te Alkmaar. Hem was ten laste gelegd, dat hij als ambte naar een gift had aangenomen, „om iets te doen in strijd me zijn plicht*'. Aldus heet dat in de taal van de rechtspleging. Er was sprake van, dat verdachte tabak en geld had aanvaard van verschillende gevangenen. De verdachte ontkende dit ten stel ligste. Hy geeft toe wel eens een wei nig tabak aan iemand te hebben gege ven in de strafgevangenis. Zelf heeft hy eehter geweigerd twee pakjes tabak aan te nemen. Niet minder dan een twaalftal getuigen onder wie de gevan genisdirecteur, de heer F. Lassche, wa re opgeroepen om licht te werpen op deze zaak. De heer F. Lassche verklaar de, dat hy in Maart 1048 wel eens had gemerkt, dat tabak was blnnengesmok keld. Een voormalige bewaarder bad zich hieraan schuldig gemaakt. Verd had dit klaarblijkelijk ook willen doen. De rechercheur Vedder bleef bü züu procesverbaal, dat na bet onderzoek van de zaak tot stand was gekomen. Vage getuigen. Een ex gevangene V. had zelf nooit tabak gekregen, maar zeide te weten, dat verdachte tabak binnensmokkelde. Hy bad het van een zekere B. verno men. Getuige de W„ die in 1948 in de gevangenis vertoefde had van zekere II. een half pakje tabak gekregen. By geruchte had deze getuige vernomen, dat het van verdachte K. afkomstig was Vervolgens kwam n. vertellen, dat er in de gevangenis tabak te krygen was. HU noemde verschillende nninen als be zorgers. Getuige van B. eveneens een ex gevangene, wist ook wel wat van die tubaksgeschicdeni8. Hy kon zich er ech ter nog maar weinig van herinneren. Deze getuige zon aan verdachte K. 2 pakjes tabak cn f 7,50 hebben bezorgd. Getuige R., die twee jaar .in de gevau genis had gezeten en er veel vrijheid genoot, zei, dat hy wel eens in het voorjaar van 1948 tabak van K. had ontvangen. Getuige J. had slechts over de tabaksaffaire horen spreken, terwijl getuige II. over „Arie" had horen spre ken als tabaksleverancier. Getuige H. had aan een andere H. een pakje tabak doorgegeven. De ex gevangene van E. vertelde, dat hy by zyn ontslag uit de gevangenis tien sigaretten had onlvan gen van verdachte. De laatste getuige de bulpbcwaarder van Van G verklaarde dat hy door verdachte was aaugespro ken over de sigaretten. Enkele getuigen waren niet verschenen. De zaak werd voor onbepaalde tijd aangehouden. Armenraad in Sociale Raad omdoopte het land en natuurlijk ook Alkmaar hierin volgde. Want al vindt de Sociale Raad dan zijn eigenlijke basis In de Armenwet van 1912 het hierboven bo toogde is voldoende om ieder mens deze verandering als rechtvaardig te doen aannemen. Vooruitgang Zo staan wy dus in het heden, ge confronteerd met de Sociale Raad, Districts Armenraad voor Alkmaar cn omstreken, zoals het voluit heet. Aan het hoofd een actief man als secretaris de heer G. Figee, die Uw verslaggever wegwijs maakte in het doolhof van deze immense sociale bemoeiingen. Immens, inderdaad de Raad strekt zich uit over 34 gemeenten, niet minder dan 180 in stellingen zyn er by aangesloten. Er worden door de secretaris thans per maand 16 spreekuren gehouden in ver schillende gemeenten, ongerekend de dagelijkse spreekuren in Alkmaar. De laatste actie door de Iluad opgezet is de vorming van een plaatselijk comité in elke plaats, die maar even de moeite waard is. Wanneer de Hoogedelgestrenge Heer mr H. M de Vries, hoofd van de afde llng maatschappelijke zorg aan het de partement van het Ministerie van Bin nenlandse Zaken Zaterdagmorgen de ten toonstelling van de Sociale Raad te Alk maar opent, dan kan hij met trots ge wagen van de prestaties in dit district geleverd en met vertrouwen de toe komst voor dit district tegemoet zien. Want hier is het woord van de Engelse sehrijver Aldous Huxley waar gewor den: „De enige vooruitgang ligt in de vooruitgang van de weldadigheid**. agenda WOENSDAG GULDEN VLIES 7.30 uir: Aik maarse Kamermuziekver. met Röntgen kwartet. HARMONIE THEATER Het ge heime Commando, met Cary Cooper Lilli Fahner en Robcrt Alda. Dagelyks 8 Hur, Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur, Woensdag 2.30 en 8 uur. Toegang 18 jaar. CINEMA AMERICAIN Het lok kende leven, met James Dunn en Mona Freeman. Dagelyks 8 uur. Zaterdag en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9 30 uur, Woensdag 2.30 en 8 uur. Toegang 18 jaar. VICTORIA THEATER Het verlo ren spel, met Betty Davis, George Brcnt, Mary Astor e.v.a. Dagelyks 8 uur, Zaterdag 7 en 9.30 uur, Zoudag 2, 4.30, 7 cn 9.30 uur, Woensdag 2.30 en 8 uur. Toegang 18 jaar. ALKM. BIOSCOOP THEATER Gezag zonder genade, met Raudolpb Scott en Ann Dvorak- Dagelyks 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. Toegang 14 jaar ALKMAAR Geboren: Rcinier B J zv B P C Kü lersinans en CG A van Lin; Agnes A M dv N J van der Veer en A M Bak ker; Joban D zv P Bakker en A Loots; Maric L E dv K Kok en A P II Koöllmann; Catharina H dv G II A Schot en C~M de Moei; Bob L C zv G Martens en J H C Jansen; Louise M dv G van der Schot en C F Ver ouden; Franciscus zv J Pie cn W C Romyu; Gcertruida W M dv H L Lina en M reeker; Wilhelmus F zv A J Steevens en M A Sierhuis; Marjolein dv H A Meylink en C de Vries; Edetius P M zv Q Rijper en C Th Comman deur. Gehuwd: P Zeegers en E A Seliou ren. Overleden: Grietje de Grand oud 76 jaar, geh met J Schouten; Cornelia Stof fels, oud 64 jaar wed van P Dekker; Hendrik J Olie oud 10 maanden. Achter de schermen Allemaal hebben wij hem wel eens gezien, wanneer wij laat thuis kwa men: een man, die bij het licht van een lantaarn, de sloten van de huizen bekijkt, oplet of er geen brand Is en toeziet, dat geen leden van het gilde der langvlngerigen hun slag kunnen slaan: de nachtwaker. Heeft U het licht laten branden? Dan kan het steeds gebeuren, dat U in het holst van de nacht het bed uitgebeld wordt, door een nachtwaker, die U op deze nalatigheid attent maakt. <1' Wijken Een aantal nachtwakers dwaalt icdero nacht door onze stad, d.w.z. niet door de hele stad, doch slechts door de wijk, die hen toebedeeld is. Alkmaar is n.1. vereel in een aanta wyken, dat onder de nachtwakers verdeeld is. Niet iedere nacht loopt hij dezelfde route; de heren inbrekers zouden er dan rekening mee kunnen houden! Nee, zyn route is be paald, doch zij is de niet ingewijde niet bekeud. Vindt hy sleutels, die in het slot zijn blijven zitten (een veel voorkomend euvel) dan neemt hy zyn maatregelen en maakt daar bovendien een rapport van op, dat hy aan zijn superieuren doet toekomen. En zo met alles wat hij vindt: open deuren, open ramen, licht, dat men vergeten heeft, uit te doen, maar niet te spreken van ernstiger zaken, als difestal en inbraak Elke morgen Elke avond Is er avondappel De wa kers komen dan op een afgesproken punt bijeen en de route wordt bekend gemaakt Zo nodig worden bovendien sleutels uitgereikt waarmee zij de fa brieksterreincn die onder hun boeide staan kunnen betreden En dan er op uit! Meestal worden afle bewaukte eom plexen enkele malen per naclit gecon troleerd in sommige bedrijven is het "zelfs zo dat de nachtwaker een concreet bewijs van zijn aanwezigheid dient ach ter te laten in de vorm van een papier dat door de prikklok van het bedryf van de tijd dat hy passeerde, is voor zien. Doch niet alleen bedrijven zyu lid van de nachtveiligheidsdienst, talrijk z'yn de particulieren, die lid zyn geworden ter bescherming van hun bezittingen. Vroeger In onze tijd zyu de nachtwakers vól waardige arbeiders, die op een arbeiils contract werken Dit in tegenstelling tot vroeger toen ouderen, meestal ge pensionneerden, deze taak als byver diensten vervulden. Toen kon de nacht veiligheidsdienst bij lange na niet zo effectief werken als thans, nu de man nen allen lichamelijk onderzocht cn nanwkeurig opgeleid zyn. Bovendien is er nog een controleur, die 's nachts op de fiets de stad, door fietst, om te zieu of alle wakers wel hun plicht doen, maar ook hij houdt een oogje in het zeil op alle hulzen, waar hij langs komt. Een soort dubbele controle dus op ieder huis. Enige cijfers Gedurende het jaar 19-18 werden door de nachtwakers o.m. 163 open deuren geconstateerd. 72 maal was de sleutel in het slot blijven zitten, 26 maal werd een open raam geconstateerd. Veel tal ryker zyn de keren dat onnodig bran dend licht werd gesignaleerd. 180 maal eZer frequent was het ook, dat garage deuren open en onbeheerd staande ry wielen werden aangetroffen. Enkele ma len werd ook inbraak voorkomen, dank zy het doortastend optreden van de nachtwakers, die dat dient gezegd te worden steeds perfect met de Alkmaarse politie samenwerken. Zo kunnen de boosdoeners immers door de politie gearresteerd worden, want de politie snelt direct naderbij, zodra het alarmfluitje van de nacht waker gehoord wordt. In heel Nederland werkt de firma, wier hoofdkantoor te Amsterdam geves tigd is. Vele grote bedrijven zijn aan gesloten bij de nachfcveïligheidsdienst. Zo bijv. de vliegvelden, die alleen door de bewakers van deze maatschappij be waakt worden. Ook de schepen van een grote rederij staan onder de hoede van deze mannen, die zo onopvallend zijn met hun donkergrijze uniform. In deze tijden, dat de criminaliteit soms onrustbarend grote vormen dreigt aan te nemen, kan men het belang van een naehtrveiligheidsdienst niet genoeg waarderen. Me kan hen enigszins zien ■ls een aanvulling op de politie, die nu eenmaal niet overal tegeyk kan zyn. Juist daarom is het zo belangrijk, dat de samenwerking met de politie zo goed Ts. De plannen Eu de plannen? Zoals iedere gezonde firma heeft ook de nachtveiligheidsdienst plannen. Óók in Alkmaar. Men wil het aantal wyken verminderen, zodat elke waker een kleiner rayon krijgt en zyu oplettendheid groter kan worden. Kan op het ogenblik een waker niet meer dan viermaal een huis controleren in 'n nacht, in de toekomst zal dit getal be duidend hoger kunnen liggeu. Als de plannen tenminste doorgapnwant een plan zoals dit kost geld en dat geld kan alleen verkregen worden ,als meer mensen lid worden van de nachtveilig heidsdienst In de morgenschemering keert de nachtwaker naar de plaats van uitgang terug Hy is moe na een nacht van waken. Hij maakt de rapporten over wat er die nacht is voorgevallen. En dan gaat hy naar ^ed. Zyn taak is af gelopen. UITSPRAKEN MEERV. KAMER Henry E., Anna Paulowna, vrijspraak; Sjirk M.t Beverwijk, diefstal, negen maanden met aftrek; Leonardus Z., Be verwijk, onzedelyke handelingen, 2 mnd voorw. onder toe^cht. Raad van Berqen Jtmmink behoorlijk antwoord zal krf' Onder zeer grote belangstelling op de publieke tribune, speciaal van de zyde der kunstenaars, opende de bur genieester van Bergen, Dr. W. Huy geus, gisterenavond de Raadsvergade riug van deze gemeente. Er heerste in zake enkele zinsneden uit de notulen enig misverstand. De burgemeester verklaart inzake de Oude nof kwestie dat er voorbarig gedacht is, dat men v ór 28 Februari oen beslissing moest nemen. De heer Hemelrijk wenste naar aanleiding van het feit, dat de burge meester verklaard had slechts 9 maan den van deze kwestie te weten, te vragen of hy zich daarin niet vergiste. „Dat moet ik natellen", zeide de bur gemeester, waarop het antwoord tot nader orde werd uitgesteld. Naar aanleiding van een binnengekomen brief van de lieer Jiinmiuk over de aanleg van centrale verwarming, vroeg de heer Broersma een uitgebreid ant woord en geen kennisneming. „De beer Jimmink krijgt vanzelfsprekend antwoord", verklaart de burgemeester. Er ontstaat hierop een dikwijls enig zins verward debat, waarop de voor zitter nogmaals verklaart, dat de heer Spaarzame Alkmaarders Jaarverslag Nutsspaarbank Aan het zojuist verschenen jaarver slag der Nutsspaarbank ontlenen wij het volgende: Uit de cijfers over het jaarverslag I94Ö is allereerst ais een opvallend en voor onze instelling ook zeker verheu gend verschijnsel te constateren, dat de inleggingen de terugbetalingen over treffen met een bedrag van 264.000. Was er in het jaar 1947 nog sprake van een teruggang ad 42.000, in 1946 bedroeg deze terugloop 630.000, en over het tijdvak Sept.Dec. 1945 650.000. Hierbij merken wy op, dat de voren bedoelde terugbetalingen in het byzon der voortsproten uit do afwikkeling der geldzuivering, (l.w.z., de geleidelijke deblokkering van spaargelden, welke in de maanden Mei tot Oetobcr van het jaar 1945, met liet oog op de toen in het uitzicht gestelde sanering van de geldcirculatie, als overtollige kasgel den naar de Spaarbank werd gebracht. Van l^oi tot Oclober 1945 steeg n.1. het inleggers tegoed met ruim 3 millioexi tot 11 millioen, zijnde voor onze instelling een recordhoogte. Bedenken wy daarby, dat door de in de aanhef genoemde afvloeiingen het inleggers tegoed in 1946 slechts daalde lot 10 millioen, en daarna weer geleidelijk steeg tot 10.872.000, per 31 December 1948, terwijl naar de directie der Spaarbank ons nader be richt, in d maand Februari van bet pas aangevangen jaar het tegoed van 11 millioen nl weer werd overschreden, dan blykt dat de afvloeiingen van spaargelden voor een zeer groot deel door nieuwe inleggingen zijn geeompen seeril. Al moge het sparen in deze tyd voor velen moeilijk vallen, tot het in om vangryke mate aanspreken van de spaarpenningen, dus tot ontsparing, is het, voorzover de spaarderskring der Nutsspaarbank betreft, kennelijk niet gekomen. Integendeel valt een toene mende geneigdheid tot sparen niet te ontkennen, heigeen met vohloeing mag worden geconstateerd. Deze toenemen de belangstelling voor het sparen blijkt eveneens uit het aantal sedert Ocober 1945 geopende nieuwe spaarrrekenin gen. Het aantal onzer inleggers steeg n.1. sedertdien van 220000 met 4000 tot 2GOOO. In de loop van 1948 werd op de Spaarboekjes ingelegd ƒ3.627.049,22 en terugbetaald 3.362.364,13. Na bij schrijving van de over 1946 verschui digde rente ad 210.522,25 bedroeg het aan inleggers verschuldigde kapi taal 10.872.315,37 Het aantal inleg gors steeg in 1948 van 25606 tot 26470, waarvan 6229 elders( voorname lijk in de omliggende gemeenten) woonachtig zijn. Het verslag bevat verder tal van by zonderheden o.m. omtrent de maatre gelen tot het aanwakkeren van de spaarzin, niervan noemen wij de grote belangstelling voor het sparen van voornamelijk kleingeld in spaarbusjes. Deze byzouder populair wordende vorm van sparen leverde in het afgelopen jaar een bedrag van 82.309, op. Het aantal in omloop zonde busjes steeg van 3663 tot 4564. Het sparen op school met behulp van schoolspaardo zen werd ook (Kt jaar met toenemende belangstelling voortgezet. Het ingelegde bedrag steeg van 19.214,80 tot 26.863,01. De hier bereikte resultaten getuigen van een voortreffelijke samenwerking tussen school en spaarbank, waarby ,.de leerkrachten geheel vrijwillig en helange loos hun gewaardeerde medewerking verlenen. Op een tweetal scholen kon het school sparen worden ingevoerd. Uit de in het verslag opgenomen verlies en winstre kening blykt dat over 1948 de bedrijfs winst 62.915,28 bedroeg, (vj. 58.197, 28). De reserve per 31 December jJ. bedraagt 7898.104,70. De balans geeft aar. in actief en passief een totaal bedrag van 11.757.836,72. gen. Hierop kwamen naar aanleiding vaa een tweetal ingkomen stukken (waar onder de motie van de V VV vergade riug) de Oude Ilof zaak in volle en scherpe discussie. Het was de heer Hemelrijk, die een uitvoerige verkilt ring aflegde. „Zonder reserve", zo zeide de heer Hemelrijk, „kan worden verklaard, dat het College van B. en W. in het stadium, waarin wy thans verkeren, haar uiterste best doet, hetgeen er over is vau het natuurschoon van het Oude Ilof ongerept te bewaren". „Is U tot deze verklaring door B. en W gemachtigd", zo interrumpeerde de voorzitter. „net is myn persoonlijke mening**, merkte de heer Hemelrijk op, eu hy vervolgde: „Het gevaar voor het be boud is er echter niet op verminderd: integendeel, het is m.i. noodzaak de alarmklok te luiden. Al doen B en W uiterste best, de Raadsleden zyn slechts verantwoord, wanneer xij niets onbe proefd laten, In dit verband is de pu blieke opinie van de grootste betekenis. „Alle hoop was thans gevestigd op een minnelijke schikking met de cige naar, cn de VVV heeft dit ook in een motie uitgedrukt. Deze hoop is thans geheel de bodem ingeslagen, want de eisen van de eigeneaar zyn zo verhijs terend en buitensporig, dat Bergen op zyn achterste henen zal staan, als het dit hoort. „De eisen waren reeds 16 dagen vóór de vergadering van de VVV binnenge bracht en ze hebben bij my ontsteltenis en verontwaardiging gewekt. De hoofd gedachte werd: Bergen moet vechten voor het behoud van het Oude Ilof te geu een familie, die er óf .op uit is de gemeente te ruineren óf het laatste stuk bos reddeloos te verknoeien. Zo werd er o.m. een brede strook grond vaa het eigenlijke Onde Hof opgeëist als bouwterrein. Men poogt bi.r een schaam teloos gebruik te maken van 't Konink lijk Besluit., een Besluit zoals het thans niet meer genomen zou worden. In zulk een stadium zyn geen onderhandelingen meer mogelijk, doch wat zal men dan moeten doen? „Tl: stel voor, dat: men Gedeputeerde Staten een voorstel doet toekomen van een door de Gemeente eenzijdig vast gestelde garnntiesom, die redelijk is en berekend op de financiële draagkracht vau de gemeente. Eu voorts dient men alle mogelyk druk uit te oefenen op Gedeputeerde Staten en de Kroon om een goede beslissing gedaan te krygen, daar het lot van de gemeente in hun ligt". Onder doodse stilte had de keer He melryk dit felle requisitoir uitgesproken en onmiddellijk barstten de discussies los, al verhaarde de burgemeester, dat B en IV deze zaak thans niet disoussia bel wilden stellen. De heer Ellis merkte op. dat her voor stel in eerste comité vergadering slechts in vogelvlucht was behandeld. II en W zo stelde hy vast, zijn by hun informatie ve besprekingen met de familie Van Reencn te ver gegaan, en hebben daar mee de knuppel in het hoenderhok ge gooid. Hy mankte voorts ernstige be xwareu tegen de wijze, waarop de stak ken. die hier op betrekking hadden, open baar geworden waren. Ook bem kon de gang van zaken niet bekoren, en wel speciaal het feit, dat er 00.000 m2 wordt geëist om by taxatie als bouw terrein te worden opgenomen. De heer Sluis meende, dat men di zaak wel in comité had moeten toehan delen, en dat de eigenaar volkomen bet recht bad zich zakelijk veilig te stellen. I>e eisen waren wel aan de hoge kant, doch hy was het niet eens met de heer Hemelrijk. De burgemeester weigert een uiteer, zetting te geven, doch hy verklaarde desondanks dat hy niet „plat zou val len" voor de eisen vau de familie Van Reencn. Daar er iets met bet Oude nor dreigde meende hy, dat er iets aan het publiek mocht worden meega deeld. Men valt de burgemeester dan nogal fel aan, waarop de heer Hemelrijk ver klaarde, thans te zien hoe noodzakelijk publicatie was geweest. Na een lange verdediging van zyn standpunt vroeg hy ten slotte, of, ten eerste verdere onderhandelingen nog mogelijk waren, en zo niet, of B en W dan (ten tweede) vau plan waren t.z.t, met een eenzijdig vastgesteld voorstel te komen. Na enige verdere discussie wordt daar op dit punt besloten De andere belangrijke kwestie, nj. die van hot Dorpehuis, ontlokte even eens zeer scherpe debatten, en het voor stel werd ten slotte aangehouden. Op deze en verdere besprekingen komen wy in onze courant van morgen terug. VERGUNNING MAATSCH. VERKEER EGMOND AAN ZEE De Minister van Sociale Zaken heeft bij beschot king v«b 7 Maart jJ. Hotel Café „Hef Witte Dot»" aangemerkt, al» ttm te ricböim voov Maatschappelijk Terkee». zodat de drank wet ver gunning van de kr Cluasing kan worden oveireeehreve» e® de nieuwe exploitant, de heer Y, C. W. Foeken,

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2