KAPPIE NIET ALLE LEERLINGEN KUNNEN MEEKOMEN V«@0« LENS rfërWmR 0 ,e Amateur-Gentleman mm Gratis 11 door C. J. Rol ii WIJ kennen allen dat aardige beeld van een wieg met een baby er in. U weet wel. zo'n heer lijk stukje onschuld, dat rustig ligt te slapen. Dan te bedenken, dat we allen zo geweest zijn, zo lief, zo onschuldig, en...dan eens even om ons heen kijken in de wereld, waar wij nu niet bepaald zo Jief en onschuldig samen leven. Zou in dat heerlijk stukje on schuld soms ook al iets minder liefs verborgen liggen? Zo rond 1700 verkondigde John Locke, een bekende Engelse paedagoog, dat het pasgeboren kind gelijk was aan een onbe schreven blad papier. De opvoeder had dus alles in de hand. Het ging er maar om zo zorgvuldig en goed mogelijk op dat schone blad te schrijven. Opvoeding en onderwijs zouden dan in staat zijn van het kind te maken wat ze wilden. Deze gedachte vond algemeen ingang, en nog heden komen we haar vaak tegen. Niet alleen in het denken van ouderen, maar ook in ons onderwijssysteem. De klassikale school, waarin alle kinderen de zelfde leerstof in het zelfde tempo wordt toegediend, berust op de gedachte van het onbeschreven blad papier of op de lege ftes, di? slechts op vulling wacht. Het blijven zitten op school en de slechte rapportcijfers laten ons W--1 zien, dat er aan dat onbe schreven blad papier iets man keert. Dit is niet een ontdekking vr-ï de laatste tijd. fiV17maan, een bekende Duit se r>aciagoog, die zo ongeveer 18U0 Ir ue, zei het heel duidelijk: „Wanneer men in een opvoedings- ins.ituut de schoenen van al de leerlingen op één en dezelfde leest wilde laten maken, dan z. u het gevolg zijn, dat ze slechts voor een klein aantal pasten, en voor de overigen of te groot of te klein waren. Wat moet men in zulk een geval beginnen? De voeten, waar voor de schoenen met pasten, voor gebrekkig verklaren, van de voe ten van sommige leerlingen iets snijden, aan andere iets toevoe gen..... Evenals iedere knaap zijn' bijzondere vorm van voeten heeft, zo heeft ook ieder zijn eigenaardig karakter en zijn bijzondere aanleg. De grens van hel mogelijke De kinderen verschillen dus naar «ard en aanleg. Maar hoe zit dat dan met de babies? Het pas gebo ren kind is geen onbeschreven vel papier, dat naar wens en willekeur beschreven kan worden, het is «venmin een volgeschreven papier, waar de opvoeder niets meer aan behoeft te doen. Wat is het dan Wel0 Het Is een vel papier, ogen schijnlijk onbeschreven, maar onzichtbaar is er op aangete kend de grens van bet moge lijke. Voor iedere baby ligt de grens weer anders. Opvoeding en onderwijs moeten nu door zorgvuldige belichting en be handeling het onwehtbare, zichtbaar maken. Hier ligt dus dit moeilijke, dat de grenzen van het mogelijke bepaald zijn, maar dat de opvoeding eti on derwijs als het ware die be grenzing af moeten tasten. Voor wat de school betreft, zou den we kunnen zeggen, dat de ene baby, hoe lief ook, nooit in staat zal zijn een lagere school af te lopen. De andere baby kan zelfs de universiteit doorhuppelen, dit kind zal een vak kunnen leren, dat kind zal zyn weg in de tech- pivk kunnen vinden Een baby is tegelijk een ge- De heer C. J. Rol vervolgt in dit artikel de beantwoording van de vraag „Kan ieder kind, wanneer het maar wil en goede scholen bezoekt, alles worden?" Het eerste artikel publiceerden wy Zaterdag jl. schenk en een raadsel. Of we arm zijn of rijk, of we gestudeerd heb ben en wat men noemt „geleerd"' zijn, of dat we van jongs af aan met beide handen het dagelijks brood hebben moeten verdienen, niets bepaald met zekerheid de ontwikkelingsmogelijkheden van het pas geboren kind. Bestaat er dan geen erfelijkheid van geestelijke eigenschappen? Ja zeker, deze bestaat, maar laat zich niet in 'n wet scherp omschrijven. De uitkomsten van het erfelijk- heidsonderzoek van prof. Heymans laten de volgende zeer voorzichtige formulering toe: „Wanneer een bepaalde eigenschap bij de vader, de moeder of beiden voorkomt, be staat er voor het optreden van die eigenschap bij de kinderen meer kans, dan wanneer-de ouders die eigenschap niet hadden bezeten' Gezinnen met meer dan een kind, weten dit toch ook wel. Zijn deze kinderen naar aard en aanleg gelijk? Neen. Het is dus heel wel mogelijk, dat in het gezin van de professor een kSW geboren wordt, dat niet in staat zal zijn een lagere school af te lopen. Zo kan in het gezin van de arbeider een kind ge boren worden, dat later met goed gevolg universitair onderwijs kan volgen. Natuurlijk zult U zeggen, waar haalt deze arbeider het geld van daan om zijn begaafd kind te laten studeren? Dit is jammer genoeg in ons democratisch land nog een pro. bleem. Maar voordat we met dezê financiële moeilijkheid zitten, denk ik nog aan iets anders. Iets wat nog zwaarder weegt dan gebre«c aan geld. Ongelijke kansen Wanneer in het gezin van een dokter en in het gezin van een on geschoolde arbeider een even knap kind geboren wordt, dan heeft het kind in het gezin van dei dokter de beste kansen zich te ont plooien en het kind in het gezin van de ongeschoolde arbeider niet alleen veel mindere kansen, maar 't moet bijna alles uit eigen kracht I opbrengen. Wij denken hier dus helemaal niet aan geld. Wij denken! hier aan de steun, die het milieu geeft in cultureel opzicht. De ge-i sprekken tussen de ouders, de be-l langstelling voor allerhande zaken,! de steun, de hulp en het begrip voor moeilijkheden liggen in het ene gezin vaak volkomen anders dan in het andere, waarbij ik di rect aanneem, dat de liefde in beide gezinnen even groot is. Wanneer een begaafd kind uit een arbeidersgezin zich op werkt tot een belangrijke en verantwoordelijke post in het maatschappelijk leven en deze post met succes bekleedt, daa moeten we daar een diepe be wondering voor hebben, om dat van dit kind een grote krachtsinspanning werd ver eist. Op eigen kracht, dat wil iets zeggen. Laten we het niet vergeten, onze kinderen, die in een be voorrechte positie verkeren» dit duidelijk onder ogen te brengen. Dit moet begrijpende kameraadschap bevorderen. De vraag „kan leder kind, wanneer het maar wil en goe de scholen bezoekt, allee worden", moet onvoorwaarde lijk ontkennend beant woord worden. Elk kind is een raadsel, een andere uit komst. De vraag, ,,wat Is een goede school?" komt later wel aan de orde. VERBETERDE KUNSTVOET Een inwoner van Heemstede heeft onlangs een uitvinding gedaan op het gel»ied van de kunstvoet. De uitvinder die zelf een kunstbeen heeft, meende dat de constructie van de kunstvoet, zoals die op het ogenblik is, verouderd was. In bet bijzonder de tamelijk zwa re en stugge houtconstructie ter hoog te van de enkel vond hij gebrekkig. Rg de nieuw ontworpen kunstvoet wor den alle weerstanden opgevangen door elementen, die tevens voor de terug vering voor de voet dienen. Door ,de nieuwe vinding is het mogelijk, dat bij het lopen met het teeugèdeelte wordt afgezet. Een auder voordeel is dat wringing bü knie en heup wordt voor kamen. Het kunstbeen met de nieuwe roetconstractie is 0,5 kg lichter dan de tot nu toe vervaardigden. Abonneert U zich vandaag nog op ons blad U ontvangt de krant dan tot 1 April a s. gratis l THEE ZONDER SUIKER Heeft n het al gehoord? De thee werdt naar alle waarschijnlijkheid goedkoper. Ja, we hebben het self In de krant gelezen. Maar weet u wat we ook hebben gehoord? Dat de kof fie zeer binnenkort tamelijk wat duur der wordt. Dan 'zullen we dus van ar moede moeten over schakelen van de koffie op de thee. En dat brengt be paalde moeilijkheden met zich mee. Want we zijn dolle liefhebbers van 'n goed kop koffie. En dan het liefst met slagroom. U heeft natuurlijk ook ge lezen, dat die weer vrij te krijgen is. Ik heb dan ook bü m\jn wettige gade aangedrongen in het vervolg weer ge filtreerde koffie met veel suiker en slagroom te gaan drinken. Vermoedelijk zal het binnenkort wel thee zonder suiker worden. LAATSTE DAG Toen ik op de fiets door Westfries la mis na nog enigszins troosteloze dre ven reed, zag ik hem staan aan de waterkant. Het woei stevig en er kwam af en toe nattigheid door. Maar lig trok ziek er niets van aan. Onver stoorbaar viste hg de kant af. Want het was natuurlijk een visser. Wie zou er andera op de veertiende Maart nog langs de waterkant zwerven. Wilt u geloven, dat ik vreselijk jaloers werd. Het werk lag op me te wachten. De krant komt alle dagen terug en de mensen hebben hem graag nog op tijd ook. Maar toch heb ik mgu fiets even neergegooid en ben naar de visser toe gehold. We hebben samen een praatje gemaakt. We hebben ons verdiept in het afgelopen seizoen, dat niet zo heel best was geweest. Toen deed hg geheimzinnig. Hg troonde me mee, een meter of vijftien verder, waar hg een leefnet- uit het water te voorschijn haalde. Er spar telden minstens zeven prachtige maat baarzen in. Schielijk liet hg het weer zakken. Legde een vinger op de mond en fluisterde: „Niet te geloven. De hele zomer heb ik hier nooit een maat baars kunnen vangen. Altgd van die hummeltjes. En nu? Geen kleintje meer. Alles prachtkaars. Haastig rende hij naar zijn hengel, waar aan een baars rukte. Toen hg ophaalde, bleek het er weer een te zijn vun een drie en twintig centimeter. Laatste dag. Om nit je vel te sprln gen. Want in Juni zijn se natuurlijk weer verdwenen. Van de waterkant naar Bulgarije is een hele sprong. Jc zou er in normale gevallen een vliegtuig voor nodig heb ben. Maar wg richten de lens er op. In Sofia is de rust weer teruggekeerd Van die predikaaten zullen ze voorlo pig geen last meer hebben. Levenslang of ettelijke jaren. En wat een pracht opvoering. Alle partijen waren bevre digd. Dat deed ons nu werkelijk goed. Het gerecht was tevreden, maar debe klaagden waren het ook. Het was werkelijk aandoenlgk, om de beklaagden te horen vertellen, dat ze zo voortreffelijk behandeld waren en dat ee nu stuk voor stuk overtuigd waren, dat ze verkeerd hadden gehan deld. En ze hoopten nog op een mild ronnis, want dan zouden ze hun leven nog kunnen beteren. Tranen van be rouw, enz, enz. x-x— Of de regisseurs echter tevreden zijn betwijfelen we. Het was alles te mooi. Het herinnerde aan de verkiezingen in de Duitse concentratiekampen, waar 05 -pet. der gevangenen bij verkiezin gen hun stem voor Hitier uitbracht Wie nam de uitslag van deze verkiezin gen ernstig? De uitslag werd een de moustratie tegen Hitier, zo krachtig. dat men er zelfs in Duitsland geen re clame mee durfde maken. We zullen het natuurlijk wel ver keerd bekijken, maar we geloven, dat die Bulgaarse dominees de rechtbank in de luren hebben gelegd. Het was zo t» voortreffelijk. Zo zou de lens nog een lachspiegel kunnen worden. XX— De caudillo gaat ook maar door met moorden. Misschien herinnert u zich aog, dat we enkele weken geleden in aandacht brachten, waarin we een spoorwegongeluk in Spanje vermeld den, waaraan werd toegevoegd, dat dit ongeluk aan sabotage zou zijn te wij ten. We schreven er toen bg: „Dat zal wel weer mensenlevens kosten". Er züu er inmiddels al enkelen dood geschoten en deze week volgden er meer. Nu heeft de Republikeinse rege ring van Spanje een verklaring afge legd, dat het ongeluk uitsluitend ver oorzaakt is, door de slechte toestand., waarin de Spaanse spoorwegen verke Baciilenoorlog niet goed mogelijk De Amerikaanse minister van defen sie, Jumes Forrestal, heeft aangedron gen op voorzorgsmaatregelen tegen een eventuele bacillenoorlog ,doch te vens gewaarschuwd tegen overdreven vrees voor ziektekiemen als oorlogswa pen. Een niet epidemische ziekte, aldus zeide Forrestal, verbreidt zich niet gemakelük en zftl grotendeels be perkt blijven tot personen, dieren of planten, die direct met uitgestrooide ziektekiemen in aanraking zijn geko men. Het is helemaal niet zker, dat een epidemie van grote omvang naar willekeur veroorzaakt zon kunnen wor den en wanneer een epidemie zou nit breken, zou zb door de nodige sanïtai re maatregelen bestreden kunnen wor den. Onlangs is in een tijdschrift artikel gezegd, dat honderd gram van een ze ker biologisch materiaal voldoende zou zijn om de dood van tweehonderd milli oen mensen te veroorzaken. Feit is, dat het onmogelijk zou zgn een ons van een dergelgke stof zodanig te ver spreiden bgwgze van aanTalsdaad dat ook maar een klein percentage van het genoemde getal mensen er door be smet zou worden. Forrestal zeide dat het nodig was niet aleen op zgn hoede te wezen voor een biologische aanval in oorlogstijd, doch ook voor biologische sabotage voorafgaand aan een oorlogsverklaring Wat dit betreft zouden vooral voed selvoerraden kwetsbaar zijn. De Ver. Staten, Groot Brit tanniS en Canada werken actief samen bg het treffen van» voorzorgsmaatregelen voor bescher ming tegen een eventuele aanval met ziektekiemen. ren. We hebben er geen ogenblik mm getwijfeld. Het was echter voor de die tatuur een veel te mooie aanleiding om weer enkele tegenstander» uit 4» we* te rnhnen. En das m*trr weer moordon. Gelukkig dat Christus het niet moer beleeft. iz Het is nu al ongeveer half Maart en in Noorwegen rijden ze nog maar steeds schaatsen. Onze landgenoten zgn er ook nog. Broekman, Van der Voort, nuiskes, af en toe komen ae nog op wedstrijden uit. Is het eigen lijk wel eén wonder, dat ze ten slotte tijden maken, waarvan wg in Neder land uiet meer durven dromen? Ze rij den nu al enkele maanden schaats. De leuskgker herinnert zich een winter, waarin we hier in Holland twee maan den op schaatsen reden. En zelfs hg kwam toen tot prestaties, waarover hg in het begin niet ge droomd had. Hoeveel te meer geldt dat voor jongens, die elk jaar maanden gaan rijden en onder leiding. Je zoudt er jaloers op worden. Mis scliien komt daaruit wel de onnozele vraag voort, die ons niet loslaat: Is dit nu nog amateurisme? Zelfs al ver dienen de jongens er geen cent aan! DONDERDAG 17 MAART 1949 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram.platen; 9.00 Muziek houdt fit; 9.40 Schoolradio; 10.15 Morgendienst; 11.00 Radiozieke* bezoek; 11.40 Schoolradio; 12.03 Z*»* recital; 12.33 KRO amusementsorkest 13.00 Nieuws; 13.25 Orkest Artie Shaw Cgr.pl.); 14.00 Marinierskapel; 1440 Onder Ons; 15.00 Bekende orga nis ten 6pelcn; 15.15 Kamerorkest; 16.00 Bijbellezing; 17.00 Radio jeugd journaal; 17.30 NCRV koor; 18.00 Le ger des Heils kwarlier; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Orgelconcert; 20.00 Nieuws; 20.15 Stil dio slcravond; 21.30 Familiecompetitie 22.05 De vaart der volkeren; 22.25 Pianoduo; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram.platen; 8.55 Van vrouw tot vrouw; 9.00 Gram. mu ziek; 10.00 Morgenwijding; 10.15 ifcr l>cidsvitaminen; 11.00 Ochtendconcert; 12.00 Licht orgelspel; 12.38 De Speel doos; 13.00 Nieuws; 33.20 John Rcno va and his music; 14.00 De toekomst der Nederlandse klederdrachten? 14.15 Solistenconcert; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Kaleidoscoop; 17.35 Dutch Swing Col lege; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraat je Aad van Leeuwen; 18.30 Les gars de Paris; 10.00 Pepi; 19.19 Avond school; 20.00 Nieuws; 20.15 Concert gebouworkest o.Lv. Erich Kleiber )3e symph v. Mahler); 22 00 Pijlers van Neerland» welvaart; 2215 Dixie band 23.00 Nieuws. en de uitvinding van Signor Rivaldl 2, De Maat was eeu eerlijk zeeman die het nooit kon zien, dat er iemand in nood verkeerde. Toen hg dus heel hard om hulp boorde roep liet hg de ver bouwcreerde koetsier staan en rende zo hard hg kon in de richting, vanwaar het hulpgeroep klonk. Hg hoefde niet ver te lopen. Aan het einde van een klein steegje zag hij drie mannen over de grond rollen. Twee ervan waren have loze kerels, doch de derde leek de Maat een heer toe. Deze was er het slechtst aan toe. Hg lag in de modder en de twee boeven sloegen hem, waar zg Iieui raken konden. De Maat stroopte zijn mouwen op en legde er nog een schepje op, maar de twee bandieten waren blijkbaar niet van "de dappersten want toen ze hem zagen aankomen, lieten ze hun slachtoffer in de steek en kozeu onverwijld het haven pad. De heer krabbelde moeizaam overeind en sloeg zich de modder van zijn jas. Toen stak bij zün hand uit om zgn red der te bedanken en de Maat liet van puom ufiz jra dfdöd uftz suCrq SutssiujaA vallen. „Signor Rivaldi" riep hg nit. Signor Rivaldi, want hg was het, was bijna even verrast. „Cara mio, hombre", riep hij uit, „dit is een groot gelukple zier, laat ons snel loopgann van hier en Uw bootsehip opzoeken. Vamos''. JEFFERY FARNOL: Barnabas is door Smivvle ge bracht op de kamer van Ronald Barrymaine, de stiefbroer van Cleone, die aan lager wal is ge raakt en in de drank vergetelheid zoekt. Gevolg gevend aan Cleone's verzoek zal Barnabas pogen de stakkerd in het rechte sjjoor te krij gen, Ook hier is Chichester echter een' duivelse tegenspeler. 35) „Ofschoon er een diep ongelukkige voor u zit, is die ongelukkige nog een gentleman in zijn hart. en die ongeluk kige zegt u, dat hij geboeid is aan han den en voeten," zei Ronald Barrymaine. „Welnu," zei Barnabas, „waarom be vrijdt u u dan niet?" Ronald liet zich weer op de divan vallen, keek Barnabas en dan Smivvle aan, dronk zijn glas leeg m schudde zijn hoofd „Beste Smiv," zei hij. „je vriend is c onken. Ja, dat is hij of anders houdt hij mij voor de gek en ik wil niet voor de gek gehouden worden; niemand zal m\j uitlachen, nu ik in de put zit. Wijs hem de deur, Smiv ik wil niet met vreemden over mijn particuliere zaken spreken!" „Nou, Barry,' 'riep Smivvle uit, „kalitf! Mr. Beverley wil je alleen maar hel pen hum dat wil zeggen op een vriendschappelijke manier natuurlijk en ik weet zeker „Loop naar de maan met hulp. Ik zou liever in de goot sterven dan hulp aan een ander vragen." „Ja. ja, natuurlijk, beste jongenl Maar je bent zo gauw op je teentjes getrapt en zo drommels trots, Barry. Mr. Beverley wil alleen „Vereerd worden met uw vriend schap," zei Barnabas met zijn innemend glimlachje. „Nu, Smiv," zei de jonge man, die kalmer begon te worden, „vraag Mr. Beverley dan nogmaals excuus en zeg hem, dat de eer geheel aan mijn kant is." „En ik zou ook graag willen, dat u mij vertrouwde," ging Barnabas voort. „U vertrouwen!' 'herhaalde Barry maine, plotseling lachend. „O ja. m# alle genoegen. Maar het ongeluk wil, dat ik niets heb om u toe te vertrou wen." „En toch kunt u, als u wilt, vrij zijn." „Vrij! Daar begint hij al weer, Smiv!" „Geloof me, het is mijn enige wens u te helpen om „Mij helpen Een vreemde! Neen!" „Laten we zeggen uw vriend!" „Ik zeg u," zeide Barrymaine, onvast opstaande, „ik zoek niemands hulp. Ik ben niet iemand om tegenover vreem den over mijn tegenspoeden te hullen. Ik ben mans genoeg om mijn eigen za ken te besturen. Ik vraag niemands medelijden bah!" En hij maakte een zó woest gebaar van afkeer, dat hij wankelde en zich slechts staande hou den kon door Smivvle's arm te grijpen. „Als u maar wou luisteren begon Barnabas weer. „Neen geen woord. Waarom zou ik? Smiv, de brandewijn!" „En ik zeg u, dat in de toekomst hoop is en de kans op een nieuw leven, wanneer u maar eenmaal vrij bent van die woekeraar Gaunt!" „Vrij van Gauntl Hoor je dat Smiv? Hij moet erg dronken zijn om er zulke onzin uit te gooien. Nu, ik zeg u nog maals, dat ik niet vrij zou kunnen ko men van Gaunt's klauwen, zelfs al had ik het geld en het mijne is al lang op, benevens de helft van dat van mijn zuster Cleone. Zij kan geen penning aanraken zonder toestemming van haar voogd, dus ls het uit met mij! De toekomst? In de toekomst gaat een gijz>elaarsgevangenis voor mij open, zo dra Gaunt een kik geeft. Hoop? Er kan geen hoop voor mij zijn vóór Jasper Gaunt dood is." „Maar uw schulden zullen betaald worden als u dat wilt." „Betaald? Wie wie moet ze beta len?" „Ik!" „U - u?" „Ja," antwoordde Barnabas, „op een voorwaarde." Ronald viel achterover op de divan en staarde Barnabas met grote ogen aan, dan boog hij zich, ontnuchterd door verbazing, plotseling naar Barnabas toe. „Ah," zei hij langzaam, „ik geloof dat ik begin te begrijpen. U hebt mijn mijn zuster gesproken." „Ja!" „Weet u hoeveel ik schuldig ben?" „Neen, maar ik zal het betalen op één voorwaarde." „Een voorwaarde?" Een vrü lange tijd keken de hartstochtelijke donkere ogen vragend In de vaste grijze en omge keerd; dan sloeg Barrymaine zijn blik naar de grond. „Natuurlijk zou het een lening zijn. Ik ik zou u terugbetalen," prevelde hij. „Zoals u wilt." „En u zou mij het geld dadelijk wil len voorschieten?" „Op één voorwaarde." Weer ontmoetten hun blikken elkaar en weer sloeg Barrymaine de zijne neer; zijn vingers balden en ontspanden zich; hij draaide zenuwachtig heen en weer; eindelijk sprak hij: „En uw voorwaarde? Is het Cleone?" „Neen!" zei Barnabas heftig. „Wat dan?" „Dat u vanaf dit ogenblik de bran dewijn en Chichester opgeeft twee kwade dingen." „En wat verder wót voor u zelf? Welk voordeel kunt u daarvan hebben? Kom. wees rechtuit wat is uw wer kelijk motief?" „De hoop, dat.u eenmaal de liefde van uw zuster waardig zult zijn." „Waardig!" riep Barrymaine met een boze blos uit „Armoede is' geen schan de." „Neen, maar de brandewijn en Chi chester zijn er nog." „Wat? Wilt u mijn vriend beledigen?" „Onmogelijk! U hebt geen vriend be halve Smivvle hier! En ik zeg u, dat dat mijn enige voorwaarden zijn," ging Barnabas verder. „Neem ze aan en u kunt een nieuw leven beginnen. Het ligt in uw macht de man te worden, dio u zoudt kunnen zijn, de achting van de mensen, die u verloren hebt, terug te krijgen." Terwijl Barnabas sprak, zag hij hoe Ronald's gebogen hoofd zich langzaam oprichtte, zijn rug stijf werd en een nieuw licht in zijn ogen kwam. „Een nieuw leven," prevelde hij, „om tot dat alles terug te keren, en allen na hun vervloekte beledigingen de ogen te laten neerslaan! Weet u zeker, dat u niet te veel belooft? Weet u ze ker, dat het niet te laat is?" „Positief zeker!" zei Barnabas. „Maar bedenk, dat de kans op redding per slot van rekening enkel en alleen bij u berust" En hij wees op de half ledige fles „Neemt u mijn voorwaarden aan?" „Ja, dat doe ik!" „Geef me dan de hand, vriend. Van daag nog ga ik naar Jasper Gaunt-" En zo gaf Barrymaine, vierkant op zijn voeten staande. Barnabas zijn hand. Maar op dat ogenbik was Barnabas zich bewust, dat de deur zacht opengegaan was. zag hij het licht uit Barrymaine's ogen verdwijnen, voelde hij zijn hand slap en krachteloos worden. Hij keek om en zag hoe Chichester glimlachend op de drempel naar hen stond te kijken. fWordt vervolgd.)

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3