De antwoorden van B. en W. icfa-jiis mm si ra- Alkmaarse Begroting 1949 Repliek en Donder dagavond dupliek Te Iiatf acht heropent de burgemeee •ter de vergadering en geeft het woord tuin de heer Van der Borden (Ch). „Ik aal mijn «tem aan de begroting geven", *o verklaart dese. Het grote beswaar van spreke! ia echter de bron van inkomsten: de ondernemingsbelns ting. We rijn du aan het plafond van dc7.e belasting en hij wijst er op, dat men een voorrichtig beleid moet voe ren. Na een opmerking over de indu Btrinlisatio tu de centrale riolering pleit spreker voor verbetering der drai nering in het Steynatraatkwartier. In het plan Zeeheldenbuurt stelt de heer Van der Borden *oor een klein bosplan met speelterrein afcn te leggen. De hr. Van der Borden wil niet samengaan met de communisten. De bevordering van particulier'- initiatief Inzake de huisvesting zou hij gaarne zien. De be lastringen op onroerende goederen bad den eveneens zijn aandacht, terwijl bij* de ïuuriekluin de likdoorn van de Baad noemde. Verschillende punten van Openbare Werken noemde de heer Van der Borden, terwijl hij uitvoerig inging op het godsdienstonderwijs op de open bare scholen. De heer Klaaascn Bos (PvdA) •preekt over de woningnood en pleit voor betere woningverdeling. De heer Ik Kort (KVF) vraagt, of er kans is om de 100 woningen voor Ouden van Dagen nog dit jaar te bou wen. Spreker ia niet enthousiast voor montage bouw. „Hoe wordt het bouw volume precies besteed?" wil spreker Weten. De heer Wiese (PvdA) keert zich te gen de overlast brengende loslopende honden. Spreker pleit voor verscherpte hondenbelasting. Kunnen B en W niet Jetn meer zeggen over de huisvesting tooi- Ouden van Dagen. De Raad wikt, Den Haaq beschikt De hr. Torenviied (CPN) verklaart, dat ondanks de kleinere toespelingen V»n andere partijen, de waarheid van de communistische idee baan breekt. Deze begrotmgsvergadering is een poli tieke comeditr geworden. „Wie de schijn van de werkelijkheid weet te Onderscheiden'*, zo zei spreker, „weet dat de gemeente wordt gedegradeerd tot ee.n uitvoerend orgaan van de rege ring. Autonomie ontbreekt te enen ma le". Ilij vraagt of de raad bereid is op de bres te gaan staan voor de ge mccntelüke autonomie. l)e heer Toren vfled citeert nft het Vrije Volk en wijst daarbij op een rede van <le heer Molendyk, die verklaarde, dat men voor woningen een goed deel der devie •en beschikbaar moest stellen. Men meent echter dat het onmogelijk b, dat de hier vertegenwoordigde par tijeu kunnen vechten voor versnel de woningbouw, omdat zij zich hebben vastgehecht aan de Regering. Nadat de heer Torenviied enige aandacht besteed heefi aan hnitetflandse problemen on derbreekt de voorzitter hem en ver «oclit hem terne te keren tot de hegro ting. De heer Torenviied wijst dan op het noodzakelijk verband die hier tussen en de gemeentelijke begroting van Alk maar ligt. Nu nog enige tijd hierover te hebben •itgewtid, spreekt de heer Torenviied over de woningnood en hij dringt er vooral op aan. dat met de noden der Ouden van Dagen wordt rekening ge houden. Ook de volksgezondheid heeft zijn aandacht, waarop hij overgaat tot de behandeling der loon en salarispoli tiek. Spreker heet dit de hoeksteen van de regeriagspolitiek. Hij noemt in dit geval een aantal groepen werklie den. Spreker oefende eritiek op het werk van de subcommissies en komt daarna op de culturele bemoeiingen Van de gemeente. Snreker noemt in dit Terband de Noodschot!wburg en de Mu stek tuin. Vooral de Nood«chonwJ>urg, waar vee! mensen financiële belangstel llng in hebben, heeft zijn bnzondere aandacht; bö vraagt een nreciese uit •enzettin? van R en W. Voor culture Je voorstellingen zal de hr. Torenviied gaarne een verlaging van de belastin Ren zien. Tenwtte gaat spreker dieper in op de «opmerkingen t.a.v. de commu nlsten, die door de andere raadsleden •ijn gemaakt. Fon antwoordt D heer Vleugel (KVP) spreekt zyn tevredenheid uit over de wijze, waarop Min ris en loonregelingen voor gemeen tepersonecl worden uitgevoerd. Uitvoe ring van nieuwe sportvelden door de DUW heeft z'vjn sympathie niet. De heer De Wilde (PvdA) meent, dat het geen zin heeft de richting van de landsjioiitiek te beoordelen. Onze taak is het de richting aan de gemeen tepolitiek te geven. Wjj moeten reke ning houden met do moeilijkheden van de internationale poiltiek, de moeilijk heden van ons land in opbouw en de Scheiding in de gewesten lussen demo fcratic en volksdemocratie. Als kern Van democratie riet spreker vrijheid van drukpers, vnu gedachten en uit drukking van volkswil. Aan de heer Torenviied vraagt spreker of zijn volks democratie hierop is gebaseerd. De heer De Wikle is verholgen over een aantal uitlatingen vnu do commu nisten. Hjj vergelijkt hun optreden niet dat van de NSB voor 19-10 in opeuba re colleges. De PvdA gaat niet uit van de simpele togenstelling kapitaal cn ar beid, maar van de toekomstige geeste lijke ovrwinnuig vnu liet socialisme. „Socialistische maatschappij kan niet door de macht van het proletariaat wor den veroverd",, aldus «preker. Hü is er voorts van overtuigd, dat de ge meenlelyke autonomie volledig zal te rug-keren. De belangstelling van de be voking voor de gemeente politiek acht hij uitermate nodig voor een levende democratie. „Ik hen pessimistisch ten aanzien van de ontwikkeling van Alk maarse gemeenschapV, skins dit raads lid. „Neemt het onderwijzend personeel deel aan de oiWlerwyzersvernieuwings cursussen aan dc Bergense Yokshoge school en in welke mate?" vraagt de heer de Wilde vertier. Spreker heeft wensen voor scliooluirlkroorzieniug, voorlichting, schoolbibliotheken, de B. L.O. school, alcoholisme. Mej. Kamphuis (KVP) spreekt Over de ontsiering, gevormd door de tonnen iu Alkmaar. Voor elke investering zou zij de centrale riolering naar voren wil len halen. De schootandt erzorging heeft baar bijzondere aandacht speciaal nu uitbreiding van de schoolt anti verzorging door de regering mogelijk gemaatk is. Mevr. Kommervan der Zwang (P v d A) zou gaarne een goede school melk rerzorging zien, evenals enkele gunstig gelegt-u speelterreinen. De heer Steenis (PvdA) komt nog eens terug op de volksgezondheid. Delft nam met zes andere gemeenten het ini tiatief om een kleinbeeld Röntgen foto apparaat aan te schaffen ter bestrijding vail de TBC. Hij geeft B en W in over weging, ook hier een dergelijke Stichting in het leven te roe|ieu. Het bedrag van de steun vnu M.H. is te laag,, zo meent de heer Steenis, enhoopt dat liier snel eeji onderzoek naar wordt ingesteld. Het College antwoordt De burgemeester geeft dan het woord aiui wethouder Bakker, die als eerste namens het College zal antwoorden op de gestelde vragen. Naar aanleiding van de steunnormeu kan de wethouder nog geen toezegging van verhoging geven, doch ze hebben de aandacht. De velden in de Overdie moesten ten spoedigste gereed komen en toen dit niet langs nor malen weg kon gebeuren, moest het wel volgens DUW voorwaarden. De Alkmaarse Gemeenschap heeft voortdurend s* wethouders aandacht ge had, het kost zeer veel tijd. IIü ziet de zaak niet zo pessimistisch. De mede werking van de zijde der bevolkiug is hier een dringende noodzaak. De speeltuinen kosten veel geld. In de eerste plaats moet echter de belang stelling van de bevolking aanwezig zijn. Er is eerder eeu stuk braakliggend grond nodig, dan eeu van toestellen voor zien terrein. Naar aanleiding van een vraag van mevr. Kommer of het Yicto riepark niet als speeltuin kou worden in gericht, deelde de wethouder niede, dat dit park bij verbouwing van de Friese Brug zal sneuvelen. Iu principe bestaat er liier geen be zwaar tegen, dat hij M.H. vrijwillige arm bezoekers worden aangesteld. Wie hier voor voelt zal zich bü M.H. moeten aaumelden. Te vijf minuten voor half twaalf schorst de voorzitter de Vergadering tot dc voorzitter de vergadering tot Vrijdag middag half twee. Ont kwart voor twee her opent burgemeester Wytema Vrijdag middag de begrotingsvergadering. Aan het woord komt wethouder Coerts voor de beantwoording namens B en W aan de raad. Reeds een dag tevoren heeft wethouder R. Bakker, pas hersteld van een langdurige ziekte, in de avondzit ting de eerste antwoorden namens B. en W. uitgesproken met betrekking tot de Sociale Zaken. Weth. Coerts constateert, dat het fiüpend gebrek aan arbeiders woningen een nadelige hivloed heeft gehad op de vestiging van industrie in Alkmaar. Dit jaar worden in onze stad 127 woningen gebouwd, nierbü tjjo o.a. 7 midden standswoningen en 8 dnplexwoningen. Er mogen 50 montngewonmgen worden gebouwd, maar of dit nog dit jaar zal geschieden is de vraag. Spreker meent dat de mnziektuin ongeschikt is voor cultureel centrum, maar dat verbouw tot kleuterschool het verenigingsleven te zeer zou duperen. Woningdistribtie Van de moeilijkheden, waarop gestuit wordt bij de verdeling van woonruimte geeft de wethouder enkele navrante voorbeelden. Het aantal uitgegeven woonvergunningen toonde aanvankelijk eeen dalende tendenz, maar stijgt weer en zal stabiel blijven. Tot de lieer Asjes zeide spreker: ,,A1 bouwt geen enkele particulier een wo ning, dan zullen B en Wer voor zor gen, dat toch het gehele bouwvolume wordt besteed". Het plautsoeubedrüf kost f 96.000, maar dat is de verfraaiing- van de stad wel waard. Het aantal met wandgedierte besmet te woningen bedraagt 90. Hiertegen zijn maatregelen van overheidswege mogelijk Er zijn in Alkmaar nog (68 woningen tfie door één persoon worden bewoond Meestal betreft het hier arbeid-rswonln gen en is de bewoner tussen de 65 en 80 jaar. De bedrijven Wethouder Leesberg krijgt vervolgens het woord om te spreken over de open bare nutsbedrijven. Hij gewaagt van de strydpositie, waarin deze Akiuaarse be drijven verkeren. Spreker acht het de moeite waard te vechten .opdat bet radio distributiebedrijf weer onder de gemeente komt te vallen. Invoering van gezhistarieven voor gas en elëctrn is ongewenst. Hierdoor zou de gemeente een bedrag van f 25.000 .aan Inkomsten gaan derven. wel voldoet. De wethouder legt ter ver duidelyking van zyn betoog een situatie wel voldoet. De wethouder legt der nd structie van zijn betoog een situatie schets over. Fmanc'ën Wethouder Van Slingerland verdedigt het financiële beleid van de gemeente. Met nadruk betoogt spreker nog eens,, dat de begroting voor 1949 sluitend Is. De grootste zuinigheid zal mooten wor den betracht. Aan herinde,ling van het gemeenteper soneel in andere en hogere k>onklassen is op het ogenblik geen denken, aldus de spreker. Alkmaar is niet rijk en daarvan zullen de gemeentebestuurder t doordrongen moeten fbn. :*»«reker 1* er tegen de bevolking r.'puwe nc'a jtu.giu op te leggen, lly voelt niets voor een voorstel tot verhoging van de honden belaosting, zoals de heer Wiese sugge reerde. De wethouder zegt zeer wel te gemoedstoestand te begrijpen van de heer Wiese, die door een hond werd gebeten. Toen de heer Wiese zyn ver wondingen aan de wethouder had laten zien en daaraan toevoegde, dat een hou vier het had gedaan, had de wethouder geantwoord. „Man, die woud is veel te groot. Dat was een bouvijf". Zijn toespraak vervolgend zei de wet houder, dat de Kaasmarkt van onscnat bare betekenis is voor Alkmaar. Spri hoopt, dat de middenstand dit in vol doende mate zal inzien. De wens van verschillende raadsledeu Alkmaar in een hogere loonklasse te krijgen onderstreepte de heer Van Slin gerland. De achterstallige schoolgelden kunnen niet kwijtgescholden worden. Bij de invordering zal evenwel soepelheid werden betracht. Voorts betoogde spreker, dat er met •er te praten Telt over de verlaging van vermakelijkheidsbelasting w>- chl tucek films. Voor gedrukte ra «-lu:uk ken voelt spreker wel, maar de kosten awi bet drukken verbonden acht bü te hoog in Ternoudiug tot de voordelen. Tenslotte bestreed de wethouder een sufcri.rie aanvraag van het Alkmaarse Drankweercomité, waarvoor de heer De Wilde geijverd had. De burgemeester Vervolgens komt de burgemeester aan het woord. Hü zegt zich te zullen ver zetten tegen de politiek van regeren per circulaire, Eeu verkeerslicht bü de Bergerbrug behoeft er niet te komen. Zowel KNAC als ANWB achten het niet nodig. Aan andere gevaarlüke verkeers punten wordt ook aandacht besteed. De tunnelbouw zal verraoedelük 1 y2 tot 2 millioen gaan kosten. Wat de N.S. hier in gaan doen is nog niet bekend. Ten aanzien van onderwijskwesties zyn B. en W. diligent. B en W zullen onderzee ken in hoever er uitbreiding zal kun nen worden gegeven aan het school zwemmen. Zowel de verstrekking van melk op school, als de schooltandvéi' zorging staan in de belangstelling van het College. Er is nog geen boestemming verkre gen om de Korenbeurs tot noodsehouw busg te verbouwen. Vogende week heb ben B. en W. hierover een bespreking met het desbetreffde comité. B. en W. voeren een politiek, die de welvaart kan bevorderen enhouden In het oog, dat AJkmaar een taak heeft ook ten opzichte van de omringende ge meenten. Hun devies is niet: Industrie maar handel èn Industrie. Replieken Vervolgens wordt begonnen met de re plieken met gerantsoeneerde spooktyd voo de fracties. Nadrukkelijk betogen de verschillende sprekers, dat zy het com mtmisme verafschuwen. De heer A. Sietsma (pvda) wenst dst de her classificatie van het gemeentcper soneel in het G.O. wordt besprokeu. De heer Venneker (kvp) blyft van mening dat een ambtenaar voor de Industriali aatïe noodzakelijk is. De heer Knnistingh Neven (cpn) dient een motie in, waarbij gevraagd wordt de steunnormen te verhogen. De heer Hoylink vraagt nog eens na drakkelyk .of de heer Van Slingerland er garant voor is, dat de begroting sluit. De burgemeeter: „Met zyn vermogen?" (Gelach). Bü de replieken in de avondzitting vroeg de heer De Kort, hoelang het nog zal duren voor het uitbreidingsplan in hoofdzaak is vastgesteld. De heer Wiese vroeg o.m, hoever het thans staat met de huisvestingsplannen voor ouden van dagen. De heer Torenviied betoogde, dat in de volksdemocratie de belangen van de arbeiders ten koste van alles worden behartigd. Dit iu tegenstelling met de Westerse parlementaire democratie. Dc heer K .de Wilde bestreed de opvatting van de voorgaaude spreker. Dit raads lid diende een motie in, waarby van B en W gevraagd wordt aan het Alk maars dranvveercomité een subsidie van f 100 te verlenen. Zowel mej. Kamp huis als de heer Klaasse Bos wezen op de betkkenis van de school tand ver zor ging. Noqmaa's B. en W. Wethouder R. Bakker sneed het pro bleem van de steunnornien aan. Hierop trok de heer Knnistingh Neven zyn motie ter verhoging van de steun normen in. Wethouder Boerts betoogde vervolgens, dat igdien er ih Alkmaar 1500 woningen zouden worden gebouwd het woningtekort zon zyn opgeheven. Scherp keerde de wethouder zich tegen de wyze waarop de communisten hegben gesproken in de raad. Spreker zeide, er voorstander van te zyn, dat er geen communisten meer in de openbare func ties werden gekozen. Een verbod van de CPN zou gewettigd, doch niet wenselük zyn. Wethouder Leesberg besprak in een kort geestig woord de stadsverlich ting en het radiodistrikutie bedryf. Wet houder Van Slingerland bevestigde nog maals, dat gerekend kan worden op een uitkering van de regering, w^rdoor de begroting sluitend wordt. Hierby overleg de de wethouder als bewijsstuk een brief van bet departement. B. en W. namen bij monde van deze ewthouder de motie van de heer De Wilde over, waardoor aan het Alkmaars drankweercomité f 100.subsidie zal worden uitgekeerd. Ais laatste spreker van het college kwum de burgemeester aan het woord. Spreker zeide met klem er geen voor stander ervan te zyn, dat de Oudegracht wordt gedempt ten behoeve van het verkeer, zoals de heer v. d. Borden had geopperd. Het nageslacht zou ons ver wensen, indien wy het stadssclioon zou den offeren. (Applaus) I Vervolgens werd de begroting 1949 voor Alkmaar vastgesteld. Slechts de heer Knnistingh Neven kreeg aanteke ning tegengestemd te hebben tegen het hoofdstuk Algemeen Beheer. De burgemeester sprak een woord van dank aan allen, die hebben meege werkt de begroting tot stand te bren gen. In het byzonder bracht de btirge meester dank aan wethouder Coerts, die de zwaarste portefeuille van de volks huisvesting beheert. Namens de raad zwaaide cle heer Groot het college pan B. en W. vriendelijke woorden toe, waarop de vergadering door de voorzit ter werd gesloten. „Waar Boefje vakman wordt" Ter gelegenheid van het 35-jarig beslaan van de Sociale Raad is in het Stedelijk Museum in de Breed- straat alhier een tentoonstelling georganiseerd, die tot onderwerp heeft, Maatschappelijk werk, toen en nu". In een achttal afdelingen wor den tal van aspecten van de So ciale Raad door middel van platen en vele voorwerpen in natura dui delijk gemaakt. Men ziet o.m. een aantal zeer fraaie platen, waar mee de Sociale Wetgeving van on ze tijd wordt geilluateerd. kinder bijslag, ziektewet invaliditeitswet, wie niet weet, wat dat eigenlijk be tekent, hoeft maar deze platen te bezien om wegwijs te raken in de doolhof der wetten. Na de wees- en armenhuizen, waarbij duidelijk het verschil tus sen vroeger en nu opvalt, wordtin een volgende afdeling de zorg voor geestelijk- en lichamelijk gebrek- kigen uit de doeken gedaan. Wer den vroeger de krankzinnigen in cellen opgesloten en de kermissen langs gedragen in onze tijd zijn er moderne inrichtingen waar veel aan sport en ontspanning gedaan wordt. Men ziet ook het werk, dat door deze geestelijk onvolwaardl- gen verricht is, vliegmachines, te keningen. enz. De blindenverzor ging valt eveneens onder deze af deling. Er zal zelfs een blinde op de tentoonstelling aanwezig zijn, die brieven zal opnemen in steno- braille schrift. De misdadige Jeugd, de verwaar loosde jeugd deze worden even min vergeten. Het kind, dat vroe ger door opvoeding aan vele geva ren was blootgesteld en dan ook vaak de verkeerde weg opging, wordt thans opgevangen door vele instellingen, die deze ontspoorde Jeugd weer op het rechte pad bren gen. Hun vakopleiding wordt niet vergeten: wij zagen op deze ten toonstelling een keur van voorwer pen. die door dze Jongelieden ver vaardigd waren, zoals schoenen, houtwerk e.d. Al deze voorwerpen werden gemaakt ln Valkenhelde in Utrecht. Een geheel ander chapiter is dat van de gezinsverzorging. In vroe ger tijden moest veelmal volstaan worden met de hulp van buren of familie. Daar is thans verbetering in gebracht. Hiertoe opgeleide wijk verpleegsters kunnen de taak van de hulsvrouw overnemen, indien deze hiertoe ongeschikt is. En dan de wijkverpleegsters! Door het werk van Het Witte en Wit-Gele Kruis is men hiermee 'n reuzenschrede vooruitgegaan. En zo zouden wij door kunnen gaan. De verebteringen op aller lei terrein konden niet beter gede- demonstreerd worden, dan nu ge daan is Een tentoonstelling, die wij van ganser harte kunnen aan bevelen. „LACH DAN AUGUST" De Spoorw. Outlioudings Vereniging (SOV) en het Alkmaars Drankweer Com. brengen u a.s. Donderdag een mooie avond in het Wapen van Heems kerk. Opgevoerd zal worden het spel in drie bedrijven „Lach dan August" Medewerking wordt verleend door de toneelvereniging „Alberdingk Thym". De heer R. A. Kuin uit Utrecht, alg. secr. van de Ned. Ver. tot afschaffing van Alcoholhoudende dranken, aal een mlei ding houden. Aanvang 8 nor. Zaal open 7.30 uur. Kaarteuverkoop: zie raambiljetten. A.B.T. STRAATJONGENS Een vrolijk amusant filmpje draait, deze week in A.B.T. De Wea vers krijgen ruzie met hun rijke buurman, want deze beschuldigt hen, dat zij de auto van zijn doch ter willen stelen. De rechter wordt echter overtuigd van hun onschuld Talrijke ruzies volgen, waarin len. Dan komt er een groot bloe mencorso, waaraan ook de Wea- vers mee willen doen. Het bloemen corso neemt een aanvang. De vrachtwagen, waarmee de Weavers rijden weigert echter op het crl- tieke moment, zodat de jongens er onder kruipen en onder het zin gen van fraaie liederen de auto naar de eindstreep duwen. Zij winnen vanzelfsprekend de eerste prijs. En dan is ook deze geschie denis weer afgelopen. Het filmpje geeft zeker de ontspanning die *t beoogt. Een amusante geschiede nis. VICTORIA IN HET DUISTER VAN DE NACHT Een beruchte Juwelendief ls de rol. die Brian Donlevy ln deze film speelt. Met behulp van enkele vrienden steelt hij alles, wat los en vast is, totdat zijn vrouw een baby krijgt. Dan wil hij zijn leven beteren, doch zijn vrouw, die aan luxe gewend is .is het hier niet mee eens. Teneinde zijn loopbaan goed te besluiten, steelt hij enkele beroemde diamanten, maar., zijn vrouw en een zijner „vrienden" la ten hem in een val lopen. Hij schiet de man dood en draait voor levenslang de gevangenis in. En dan beginnen de moeilijkheden. Een spannende sensatiefilm, die zijn toeschouwers zeker zal boeien. HARMONIE MRS PARKINGTON Het bekende filmpaar Greer Gar sonWalter Pidgeon kunt. u deze week zien in een nieuwe film „Mrs Parking ton". Het wel en wez van een platte- landsmelsje, dat met een majoor huwt en zodoende in het stadse le ven met al zijn moeilijkheden te recht komt. wordt ln deze film Beursmanipulaties van de ma joor, die woedend is, omdat de ve le gasten, die hij een diner te zij- nent heeft ditgenodigd nizt ver schenen zijn, brengen financiers op de rand van de afgrond. En dat ls maar een begin Het hele verhaal te vertellen zou ondoenlijk zijn: laten wij het dus hierbij. Laten wij echter wel zeg gen, dat deze film zeker de moeite waard ls voor allen, die van een interessant familieverhaal houden Daar staan de namen van de hoofdrolspelers trouwens borg voor. CINEMA AMERICAIN GEJAAGD Voor deze film over de vervol ging van katholieken in een niet nader genoemde staat, verwijzen wij naar ons nummer van Donder dag jongstleden, waarin reeds 'n beschouwing over deze film stond. CLANDESTIENE SLACHTER Een 36-jarige fruithandelaar ls aangehouden, aangezien hij ver dacht werd van het clandestien slachten van schapen, tezamen met een medeplichtige. Beiden zijn ter beschikking van de Officier v. Justitie gesteld. agenda HARMONIE THEATER: Mrs. Par rington, met Greer Gamon en Waltei Pidgeon. Dagelyks 8 uur. Zaterdag 7. en 9.30 uur, Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdag 2.30 matinée. Toegang 14 jaar. CINEMA AMERICAIN: Gejaagd, met Henry Fonda en Dolores del Rio Dagelyks 8 uur, Zaterdag 7 en 9.30 nur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 unr. Woensdag 2.30 uur matinee. Toegang 14 jaar, VICTORIA TïlEATER: In het duis ter van de nacht, met Brian Donlevy. Dagelyks 8 uur, Zaterdag 7 en 9 30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdag 2.30 uur mntinée. Toegang 18 jaar. A.B.T.: Straatjongens, met de Wen ver Brothers en Home on the Range, met Monte Hal. Dagelijks 8 uur. Zon dag 2, 5 en 8 uur. Woensdagmiddag 3 uur. Toegang ellce leeftijd. GULDEN VLIES: De Haglie Spe Iers. Zondagmiddag 2.30 uur jeugd ma tinée: Roodkapje eu de wolf. Zondag avond 8 uur: Blonde Greet. PREMIEëN VOOR BEREN Ook in 1949 worden de Districts keuringen voor dekberen in de provincie Noord-Holland wederom georganiseerd. De belangstelling hiervoor is zeer groot, en in totaal zijn er 170 beren voor deze D.K. opgegeven. Op een 7-tal plaatsen worden de beren door de commis sie. bestaande uit een vertegen woordiger van het Rijksveeteelt- consulentschap. een bestuurslid van het stamboek en de inpecteur van het stamboek, gekeurd. Om het doel. de verbetering van de varkensstapel te helpen bevor deren, stelt het Noordhollandsch Groot Yorkshire Varkensstamboek een belangrijk bedrag aan .premiën beschikbaar en wel voor een le pre mie max. f80: 2e premi max. f55 en voor een 3e premie max. f 30 per beer. Deze bedragen worden bij nakoming van bepaalde voorwaar de uitbetaald. Vooral op de keuring te Hoorn op 26 Maart ls de aanvoer belang rijk, terwijl er meerdere dieren voor verkoop beschikbaar zijn. Ook te Hoofddorp op Vrijdag 25 Maart n.m. komt een grote col lectie, terwijl ook de keuringen te Alkmaar op 28 Maart en te Pur- merend op 29 Maart belangrijk ge acht mogen worden. Te Schagen wordt, gelijk met de Paastentoon- stelling op 6 April, de laatste keu ring gehouden, 34 beren zijn aan gegeven. ERNSTIG ONGEVAL Op de Kennemerstraatweg, ter hoogte van de Bleekerslaan, reed een vrachtauto in de richting van de stad. Een 75-jarige dame uit Helloo wilde de weg oversteken, doch, toen zij de auto zag. begon zij te twijfelen. De bestuurder van de vracht auto remde toen hij de dame zag. maar het was te laat: de dame werd aangereden. Hierdoor werd zij tegen het wegdek geslagen er liep een niet ernstige hoofdwond op. Later op de dag is zij echter overleden. Men weet echter nog niet. of dit geschied is als gevolg van de bekomen verwondingen Remmen en stuurinrichting van de vrachtwagen waren ln orde, Aulo te water De auto van de heer Kühne, ma keiaar aan de Laat. was glstermcr gen in het water van de Oude Gracht bij de Koorstraat verzeild geraakt. Een vreemde plaats voor een autoDat vond de eigenaar ook en, terwijl een grote schare be langstellenden aandachtig stond toe te kijken werd het wagentje door een kraanwagen van de fa. Sehmidt naar boven gehaald. De zwemlustige zal het bad wel niet bekomen zijn RAMBLERS SPEELDEN In het Gulden Vlies werd een uitvoering gegeven door het be roemde dansorkest The Ramblers. Een overvolle zaal genoot kennelijk zeer van de muziek, die op deze avond gegeven werd. Vele bekende Franse, Engelse en Hollandse lied jes werden op vaak aardige wijze gebracht, zeer tot genoegen van 't publiek. Aan het einde van de voorstel ling kreeg Iedere bezoeker een tu betje tandpasta van dc maatschap pij, die deze avond georganiseerd had. ONS KOMPAS WIJST „NIEUWE KOERS" Onder bovengenoemde titel zal El bert Meester, algemeen secreta ris van de DB.J.I. „Nieuwe Koers" een propaganda-bijeenkomst lei den welke zal worden gehouden Zaterdag 26 Maart in Tom's res taurant op 't Waagpleln. De bij eenkomst vangt aan om 8 uur. Verdere medewerking zal worden verleend door het radio-politieke cabaret „de Rode Koers" uit Zaan dam, welbekend door de diverse uitzendingen, welke zij reeds ver zorgden. De afdelingAlk maar der D.S.J.I. „Nieuwe Koers" wekt een ieder op deze uitermate belangrij ke bijeenkomst te bezoeken. Kaarten voor deze avond zijn verkrijgbaar bU het aecretariaat H. Th. Meyerlnk. Leliestraat 9, fc Alkmaar.

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2