KAPPIE 3 op de komende Jaarbeurs f De „irailer-bungalow", een uit komst voor trouwlustige paartjes Duitsers protesteren tegefi grenswijzigingen le Amateur-Gentleman Twee-tact motortje voor fietsers Een der grote attracties van de Jaarbeurs te Utrecht is altijd weer het nieuwste nieuws op allerlei ter rein. Niet sbecfits de uitvingen trekken de aandacht, ook nieuwe vormgeving en verbetering van artikelen vragen belangstelling. Uit de vele snufjes, die men op de komende Voorjaarsbeurs zal aan treffen. springt woonmngelijkheid allereerst naar voren. Zo zal men er een landhuisje op wielen aan kunnen treffen. Naast woonsche pen. woont.railers en kampeerwagens lifkt dit huisje, „trailer-bunga low" genoemd, op een comfortableflat. Het Is 10 bij 3.15 meter groot en bevat een woonkamer met erker, tioee slaapkamers, hall. keuken en toüet. Dit huls. dat buiten het woningvolume van een gemeente valt, is uitgerust met complete sanitaire en electrische Installaties. De keuken is voorzien van een groot aanrecht met kastjes, laden en een kast voor serviesberging daarboven. Deze woning wordt in zijn geheel van de fabriek 'bij de koper „thuis bezorgd" op een speciaal daartoe geschikte trailer. Indien men iets groter wenst te wonen kan men een dergelijke bungalow, aangevoerd in twee gedeelten, in de afmeting van 10 bij 5 meter krijgen. De daken van deze huisjes zijn met rood panslag bestrooid. Indien men geen zin heeft In "n Taste woonplaats, dan kan men op de Jaarbeurs zijn ogen te gast la ten gaan bij de daar geëxposeerde kameperwagens van diverse bedrij ven. welke van de modernste ge makken zijn voorzien. Men heeft er op hfït ogjenblik al met een eigen gewicht van 575 kg. geschikt voor 3 personen heel wat luxueuser uitzien, dan de apparaatjes van kort na de bevrij ding. Palthe's pelsbedrijven te Hengelo vraagt aandacht voor de bontsoort Vooral voor kleinbehulsden is vermeldenswaard, dat een nieuwe Nederlandse Industrie (Waldorp- Fridor Den Haag) aan de markt komt met een gestroomlijnde elec trische naaimachine, die na ge bruik in een bescheiden koffertje Wordt opgeborgen. Deze machine heeft een zwevende arm, waarop men stoppen en borduren kan. Voor groot werk schuift men een plaat aan. Huisvaders behoeven dus niet meer over een rondslinge rende maasbal uit te glijden. Om dat er weinig plaats thuis is kan de ouderwetse kanjes van een wek ker voortaan vervangen worden door een armbandhorloge, dat u vrolijk uit de slaap wekt. of rinkelt als de eitjes gaar zijn. Dit is de z.g. „Vulcain-cricket". de Vulkaan krekel. Zij die het geluk hebben een grote tuin te bezitten, kunnen hun zorgen omtrent het knippen ra nhu nhaag wellicht verlichten door hun tuinman een crediet te geven voor de aanschaf van een haagknipmachine. Dit rijdend ap paraat wordt aangedreven door 'n benzinemotor, rijdt op twee wielen en een neuswiel. en knipt en pas sant een haag aan driekanten te gelijk. Een Amerikaanse firma brengt 'n nieuw type electrische schrijfma chine ter Jaarbeurs. Philips Eind hoven exposeert enige nieuwe ty pes radiotoestellen en radio-gra- mofooncomblnatles. die er al weer „Bon Mouton". die door deze fa briek uit schapenbuiden wordt ge maakt. Uit die schaapsvellen, die tal van bewerkingen ondergaan, komt een zachtharige bontsoort te voorschijn, die niets meer met de langharige, vaak vuile en vette schapenvellen van doen schijnen te hebben. Als kleine kinderen in de auto meegaan worden ze vaak lastig of wagenziek. Dit bracht een indu strie te Katwijk op het Idee een stoeltje te maken, dat aan de rug- eluning van de auto wordt gehan gen. De kinderen kunnen er niet tut, zij kunnen gemakkelijk op de weg kijken en worden daardoor niet wagenziek. Voor fietsers .die aan fietsen een btoertje dood hebben, brengt een Amsterdamse firma een voorwiel in de handel waarin op de naaf een klein tweetact motortje is ge bouwd. Het ding weegt 8 kg. heeft een 34 cc cylinder. kan 24 km ha len en verbruikt 1 op 80. En wie iets vrolijks keurig op zijn ruit wil hebben wordt gehol pen door een fabriek uit Leeuwar den. die komt met een preparaat, dat schrijvende neon wordt ge noemd. Met een kleurloze vloeistof schildert men netjes op de ruit. wat men er op hebben wil. Dan wordt er een doekje met kleurstof overheen gehaald. Men kan ook met diverse kleuren werken: en ziedaar de aankondiging staat op glanzend glas. Het schoonmaken geschiedt met spiritus. 200-Jarige geboortedag van Laplache Op 23 Maart 1749 werd in Beau- mont-sur-Auge, Plerre-Simon LA- PLACE uit arme boerenmensen ge boren. In 1816 tot lid van de Aca démie Francaise gekozen, stierf hij op 5 Maart 1827, na één van de meest rijke wetenschappelijke car rières te hebben beleefd, die men zich kan dromen. LAPLACE is speciaal beroemd geworden door het bewerken van de Ideeën van Newton aangaande de universele zwaartekracht en doordat hij zodoende een begin heeft gemaakt met de wetenschap van het hemel-mechanisme. Wat minder bekend is. Is dat hij met Lavolsler samen tot de syn these van water kwam. wat de eerste stap was op de weg van de moderne scheikunde der delfstof fen. Mt hem heeft Ampere In 1820 het principe van de electrlce mo tor opgesteld, dat een omwenteling in de industrie zou brengen MOTIE VAN ANTI MILITARISTEN De Nederlandse Bond rat» Vrije So cialisten hield Zaterdag j.1. te Amster dam een bijeenkomst van anti militaris ten. Tijdens deae vergadering werd een motie aangenomen, waarin bü de Ne derland«e regering wordt geprotesteerd tegen het feit, dat militaire autoritei ten tijdens de normale lesuren de leer linzen van dehoogste klassen der HBS'en en Lycea' door speciale pro pagandisten laten bewaken om se be reid te krijgen sich te lenen voor de opleiding tot officier. ACTIE TEGEN DE GRENSCORRECTIES In sommige Duitse grensdorpen loordt hevig geageerd tegen de voor genomen grenscorrecties. In het dorp Höngen, ten Oosten van Sittard, dat onder de grenscorrecties valt, hebben tegenstanders op een muur met grote letters geschreven: .JDeutsch wollen ivir bleiben" Voorstanders van de grenscorrcties hebben geprobeerd het woord „Deutsch" te verwijderen. De door Nederland en België voorge stelde grenswijzigingen vormen in het Duitse grensgebied de besprekingen van de dag. Karl Arnold. de premier van Noord Rijnland Westfalen, heeft van de grenzen van Nederland en Bel onlangs verklaard, dat de wijzigingen glë door besprekingen konden geregeld warden, doch dat de grenscorrectie in da huidige vorm het hoopvolle begin van de opbouw van een Nieuw Europa ia gevaar sou brengen. Ilij verzocht da Britaa minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, een bezoek aan West Duitsland te willen brengen ter bestn dering van de kwestie der grenswijzi gingen ter plaatse. De regering van Noord Rijnland Westfalen heeft een tegenvoorstel ten aanzien van de Nederlandse aanspra ken op grenscorrectie, hetwelk inhoudt dat het economische voordelen voor Ne derland biedt, waarbij de verlangde grenscorrecties overbodig zonden zijn. Zo zon worden voorgesteld aan Xe derland rechten te verlenen tot explo! taftia van bossen bjj de betrokken stre ken, alsmede aanleg door da Duitsers van een antoweg met exterritoriale rechten, waarvan de kosten zouden wor den verrekend onder de berst elbetalin gen. Christelijk Democratische afge vaardigden van de streken aan de Duit sta Westgrens, die voor grenseorrec lies in aanmerking zouden kunnen ko men, hebben besloten de Beneluxsta ten te waarschuwen voor annexatiepoli tiek, die nadelig voor Europa xou zijn. en de uilvinding van Slgnor Rlvaldl 8. Ieder ogenblik verwachtte K:< u »ie dat zij door de afschuwelijke armen van het monster gekraakt zouden wor of meegesleurd naar de diepte, waar zij op de zeebodem te pletter ge •lagen zouden worden. Doch juist toen de Kraak gevaarlijk b^gon te hellen, acheen de aandacht van «Ij reu*envis •fgeleid te worden. Zijn greep verslapte en e .mi later zagen do mannen hhu bot». de Kraak, wat daarvan de- oorzaak was. Keu haai van zeker drie meter leugte was op het toneel ver schenen en maakte zich gereed op zljo beurt de inktvis aan te rallen. De inktvis liet de Kraak voor wat was en stelde zich te weer tegen nieuwe indringer. Binnen enkele ogen blikken waren de twee zeemonsters in een hevig gevecht gewikkeld. Het water kwaui au beroering en de Kraak werd op een vervaarlijke manier heen en weer geslingerd. „Voile kracht vooruit, geef hem \un katoen, meester," schreeuwde Kappie, door de spreekbuis naar beneden en direct begon de machine harder te stampen. De snelheid van de Kraak werd groter, en het werd hoog tijd, want da inktvis, die zich ia het nauw gedreven zag, begon een donkere vloei stof af te scheiden, waardoor het water inktwwart werd en men weldra geen hand voor ogen meer kon zien. TROUWRING NA 40 JAAR TERUGGEVONDEN Veertig jaar geleden kwam een jonge Noord-Brabantse vrouw bij na ontroostbaar thuis: rij had op de Schaykse heide naar trouwring verloren. Lang heeft de vrouw ge zocht, maar het was vergeefs, want de trouwring was weg en bleef weg. Enige dagen geleden passeerde een meisje, op weg naar school 'n binnenpad op de heide. Zij zag een blinkend voorwerp liggen, gaf het aan een vriendinnetje, die het la ter thuis toonde. Daar zagen de ouders, dat het een trouwring was en door de inscripties kon nage gaan worden wie de eigenares was. De vrouw die de trouwring verlo ren had was echter reeds overle den en een dochter van de over ledene heeft nu de ring gekregen. EEN DRENTE VRIJBUITER ALS MENSENJAGER De landarbeider A. Schonewille uit Odoorn, die voor de raad van cassatie verscheen, was door bet Leeuwarder bijzonder gerechtshof tot 18 jaar ge vangenisstraf veroordeeld, In November 1042 is hij gevangen bewaarder in bet kamp „Erica" gewor den. Volgens getuigenverklaringen beeft hü enkele malen gevangenen mis handel. Na een opleiding te Schalkhaar werd hü als wachtmeester geplaatst bij de Arbeitskontroll Dienst te Amster dam, waar hij vele mensen arresteerde, die zich aan arbeid in Duitsland omtrok ken hadden. 8. kreeg het „kriegsver diens kreuz" voor zijn optreden tijdens een schietparij te Wormerveer, waarbij twee illegale werkers werden gedood toen de ondergrondse een aantal arre stanten van de A.K.D. trachtte te ont zetten. Zün raadsman Jbr. Mr. Van Asch Van Wük schetste S als een Drentse vrijbuiter, geen „kwaaie kerel" die een van 18 jaar niet had verdiend. Dat wash ook het oordeel van de proenreur fiscaal, die concludeerde tot een gevan geuisstraf van 14 jaar mot aftrek. Dreigende staking De Finse vakverenigingen van arbeiders in de metaalindustrie hebben met 12000 tegen 700 stem men besloten het werk neer te leg gen zo verneemt AFP uit Helsinki. Dit besluit heeft betrekking op 34000 arbeiders van een 130-tal fa brieken. Lesklnen, de secretaris van de sociaaldemocratische partij in Fin land, heeft op een persconferentie verklaard, dat de Finse communis tische partij van plan is tegen het einde van April een reeks stakin gen op touw te zetten, die de meeste grote industrieën zullen treffen. Hij zei, dat de communis tische partij thans reeds speciaal kader opleidt met het oog op de ongeregeldheden, die uit de sta kingen kunnen voortvloeien. „Het is onwaarschijnlijk", aldus Leski- nen, „dat een kabinetswijziging de ze communistische agitatie zal kunnen verijdelen". BELANGRIJKE ARCHEOLOGISCHE VONDST. Een laan,- geflankeerd door aphinxen met mensenhoofden, werd dezer dagen te Luxor, op 300 mul ten Zuid Oosten van Cairo, waar de tempela van Kar nak en Luxor eeuwenlang tonristen hebben getrokken, ontdekt. Deze beel den werden 2300 jaar geleden gemaakt. De hoofden der aphinxen stellen Ko ning Necbtanebia Toor, die ongeveer 400 v. Christus over Egypte regeerde. Elke sphinx is 10 voet lang en gehou wen uit een blok zandsteen^ liet stenen voetstuk van de eerste spliiux draagt de inscriptie: „Koning Nechtanebis de Eerste maakte deze laan voor de god Ammon, opdat hij de toegang tot de tempel van Luxor gemakkelijk aou kun nen vinden. Nooit werd zulk een fraaie weg aangelegd". De ontdekking werd gedaan onder leiding van Zakaria Goneim, hoofdin specteur voor de antiquiteiten Tan Nd. Egypte. De vondst werpt een nieuw licht op het belang van Thebe, de stad der Pharao'a, eens de hoofdstad van Egypte. WERKPLAN VOEDER EN WEIDEBOUW. Het ligt in de bedoeling vaa de ceoi missie voor Voeder en Weidebouw vaa de Stichting voor de landbouw om o* der leiding van een door haar benoem de deskundige gewestelijke provinciale en streekcommissies ia te fiteilen voor de voeder en weidebouw Hiermee wordt een nauwere samenwerking tussen pj act ijk, voorlichting en onderzoek ba oogd. Men streeft naar het vormen van een zo groot mogelijk aantal klein# kernen, dat zich gaat toeleggen op bet bestuderen van betere methoden in da roeder en weidefcouw en het toepassen daarvan in bedrijfsverband. Daar waar bedrijfsverenigingen, die hetzelfde werk reeds doen, bestaan, tal samenwerking worden gezocht. HONDENTENTOONSTELLING TE AMSTERDAM. Op 2 en 3 April organiseert de Nederlandse kennnelclub „Cyno- philla". onder beschermheerschap van Z.K.H. Prins Bemhard der Nederlanden, baar Jaarlijkse ten toonstelling voor honden van alle rassen. Niet alleen onze nationale ras sen. zoals Hollandse herders, Drentse patrijshonden en Wetter- honden, maar ook de geïmporteer de zoals Airedale terriers, poedels, chow-chows, zullen strijden om 't nationale- en internationale kam pioenschap. 35 keurmeesters uit eBlgië. En geland, Frankrijk. Italië en Neder land komen keuren en wijzen de beste hond van de tentoonstelling aan. die dan de zilveren medaille van H.M. de Koningin zal winnen. DONDERDAG 24 MAART 1949. Hilversum I, 301 m. 7.00 ea 8j00 Nieuws; 730 en 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Muziek houdt fit; 9.40 Schoolradio; 12.00 Zaugreci tal; 12.33 Septet Johnny Ombaeh; 13.00 Nieuws; 13.25 Graraofoonplaten; 14.00 Kamerorkest; 1440 Voor de vrouw; 15.00 Middagconcert; 15.30 Pianoreci tal; 1600 Bijbellezing; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Sweelinck kwartet. 18.00 Leger des Heite kwartier; 1830 Ncd. Strijdkrachten; 19 00 en 20.00 Nieuws; 19.15 Orgelspel; 20.15. Studiosteravond 21.30 Familiecoinpetitle; 22.05 De Vaart der Volkeren; 22.25 Pianoduo; 23 JM) Nienws. Hilversum II, 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram.muziek; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoon pkteu; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Ar beidavitaminen; 10,50 Voor de kleuters 11.00 Orgelconcert; 12 00 De Papavers 12 38 Pianospel; 1300 Nieuws; 13.20 Metropole orkest; 14.00 Tuiupcaatje; 14 20 Solistenconcert; 15.00 Voor zie ken en geeonden; 16.00 Asaortimento; 17.00 Kaleidoscoop; 1735 Kwintet J. Meyer; 18.00 Nieuwe; 18.16 Sport praat je A. t. Leeuwen; 18.30 The Romaneera 19.00 Radiostrip; 19J0 Avondschool; 2000 Nieuws; 20.15 Omroeporkest; 21.00 Het wonder der aYroen, hoorspel. 22.16 Negro «prituals; 22.45 Pijlers v. Neerlands welvaart; 23.00 Nieuws. tot» BROEK OP LANGENDIJK, 22 MRT. 54000 kg rode kool 18.30—26.20; 53000 kg gele kool 2320—30.60; 70.000 kg witte kool 11.40—14.70; 050 kg witlof I GO—74; II 51—82; 10000 kg uien 10; 17000 kg peen 2.503.10; Expert f 7,—. WARM EN HUIZEN, 22 MAART. 22000 kg gele kool 25.10—2990; afw. 10—15.80; 128.000 kg rode kool 16.30— 28.70; afwijkende 15 20—18; 22.500 kg witte kool 115013.00. NOORDSCHARWOUDE, 22 MAART. 88000 kg rode kool 18.40—26.30; afwijkende 7.50—19.30; 25000 kg gele kool 20-80.10; afwijkende 12—25.30l 110000 kg witte kool 11.40—15.10; af wijkende 6.30—8.10; 17000 kg peen II 2.507; Hl 2.506; 13.000 kg uien 4—10.20. JEFFERY FARNOl: Bcruabas is over di muur ge klommen, waarachter zich het tuin feest afspeelt ter ere van de jarige Cleone. Juist wil hij haar naderen, als iemand hem voor is. Het is Carnaby (zjjn gevaarlijke tegen stander), die Cleone in een prieel zijn liefde verklaart. O, het was zo'n romantische tijd, die vorige eeuw. Maar Barnabas vindt het allesbe halve romantisch. Hij hoort en ziet alles door de bladeren heen. Maa omgekeerd ziet Cleone hèmm 41) Sir Mortimer Carnaby hield aan in het prieel. „Spreek, Cleone, je weet hoe lang ik al om je geef. Waarom zeg je niets? Geef me althans die roos iaat die de bode zijn van de hoop en voor jou spreken En terwijl Carnaby zo zijn liefde verklaarde, bleef Cleone staren naar dat gezicht van Barnabas te midden van de bladeren. Zij zag zijn ogen, die dreigden. Vrouwen zijn nu eenmaal on doorgrondelijk. Cleone althans wierp haar hoofd in verzet achterover en zuchtte en glimlachte de trotse, uit dagende glimlach van een vrouw. En zonder een woord te zeggen, gaf zjj Carnaby de roosDaarop lachte zjj wat zenuwachtig en verzocht zij Sir Mortimer te gaan. Waarop deze, die de vrouwen kende, de bloem aan zijn lip pen drukte, zich omkeerde en langzaam het pad afliep. Toen zijn stap wegge storven was, liet Cleone zich weer in haar stoel vallen en riep: „Kom te voorschijn, spion!" Barnabas stapte tussen de bladeren uit. Omdat zij wist, welke uitdrukking er in zijn ogen was, keek zij hem niet aan; en omdat zy een jonge en heel trotse vrouw was, geselde zij hem met haar tong. „Dat heb je voor je kijken en luis teren!" „Maar hij heeft de roos." „En wat zou dat?" „En hij heeft je belofte!" „Ik heb geen woord gezegd „Maar de roos wel!" „Die zal verwelken „Maar zij draagt je belofte „Ik heb geen belofte gegeven en o, waarom heb Je naar mij gekeken?" „Naar je gekeken?" „Waarom heb je zo dreigend naar mij gekeken?" „Waarom heb je hem de roos gege ven?" „Omdat ik daar lust in had. Waarom heb je naar mij gekeken met ogen als als die van een duivel?" „Ik wilde hem aanvliegen." „En nu?" „Nu wens ik hem geluk met zijn koop en ben ik hem dank verschuldigd." „Waarom?" „Omdat hij mij, zonder het te weten, geleerd heeft -wat vrouwen zijn. „Wat bedoel je?" „Ik hield van je. Cleone. Voor mij was je iets afzonderlijks, iets..." „Ja?" zei Cleone heel zacht „En ik vind, dat je „Maar een vrouw bent, meneer die niet bespionneerd, beloerd en bedreigd wil worden." „Neen, dat Je een harteloze coquette bent." die luistervinken veracht en niet beloerd en bedreigd wil worden." „Ik heb je niet beloerd," zei Barna bas, „en als ik het gedaan heb, dan was het met goede bedoelingen." „Hoe?" „Ik herinner me de laatste keer, dat wij drieën samen waren in het bos, waar hij je lastig viel en ik hem een opdoffer moe3t geven. En nu heb Je hem de roos gegeven! Wil je de liefde van die man, Cleone?" „Er is slechts één man in de hele wereld, die ik meer veracht, en zijn naam is Barnabas," zei *1L zonder op de kijken. „Dus je verécht me, Cleone?" „Ja, Barnabas." „En ik ben hier gekomen 'cm je te vragen mijn vrouw te worden „En je hebt me aangekeken met dul- velsogen „Omdat je de mijne was r omdat hij „De jouwe, Barnabas? Tat heb ik nooit gezegd." „Omdat ik van je houd." „Omdat je jaloers was, Barnabas." „Dat komt omdat ik me S'Bqr. Je bent niet serieus." „Meneer," zei Cleone heel zacht, „ik heb u ééns geslagen; als ik nü een zweep had, zou uw wang weer gloeien „Heus," stamelde Barnabas, „je bent onrechtvaardig. Ik wés niel =***1 nlan - „Ga," zei zÖ ijskoud, „klim weer te rug over de muur. O, ik heb je erover zien klimmen als een dief! Ga, vóór ik om hulp roep vóór ik de stal jongens roep, gé, zeg ik je!" En 'Nmp- voetend wees zij naar de muu'- Dan lachte Barnabas zacht, woest, en Bij greep haar in zijn lange armen. „Roep, als je wilt, Cleone," zei hij, „maar luister eerst! Al is z'' bedor ven lieveling der fortuin al wordt zij gekoesterd en begeerd, Tjch zal ik je krijgen. Cleone, als ik Wen blijf, zal ik je eenmaal mijn vw -v noemen ondanks al je minnaars en alle rozen, die ooit gebloeid hebben. En .u, Cleone roep ze, als je wilt." Met die woorden liet hij haar los uit omhel zing. Maar het gevierde m* ie meisj» ademloos leunend in de deur, keek slechts eenmaal naar hem enigszins fronsend, enigszins hijgend - sn_ 1ës2£. verwonderde blik van onder naar don kere wimpers dan was zij tussen d« bladeren verdwenen. Barnabas Bet z!"T» in de stoel vallen steunde zijn kin co zijn vuist en keek somber naar de glorie van de namiddag. (Wordt vervolgd

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3