Rampenfonds opnieuw opgericht Overal worden er Ie hoge lonen belaahf Jaarverslag Langedijker Groentencentrale Fondsvorming en Duitse contract gunstige elementen Ledenvergadering van hei Rode Kruis Alkmaar tast diep in de buidel In het Stadhuis vond gister avond een ledenvergadering plaats van de afdeling Alkmaar van het Nederlandse Rode Kruis. Aanwezig waren geen leden: dit is zeker een bedroevend ver schijnsel te noemen. Immers, hoeveel leden weten eigenlijk, waaruit het werk van het. Rode Kruis bestaat? Vele leden zouden hun verenigingswerk veel serieu zer opvatten, indien zij wisten, waarvoor lid waren. En dat kan men vooral leren door de ledenvergaderingen bij te wonen. I Kr mgcommissar is Naast de notulen voorgelezen en gearresteerd waren werd medede ling gedaan, dat er een nieuwe Kringcommisie was aangewezen, te weten de heer De Groot van Emb- den uit Heemstede. Verder werd medegedeeld, dal H.M. de Konin gin. die na Haar kroning het ambt van vooïzltster had neergelegd, thans beschermvrouwe van het Ned. Rode Krul? geworden is. Rampenfonds Vervolgens werden enige gege vens verstrekt over het Ramp- en Oorlogsfonds, dat in de dagen van onheil klaar moet staan om de ge troffen bevolking te helpen. Het Rode Kruis had aan alle af delingen gevraagd of hiervoor gel den afgestaan konden worden, wat ongetwijfeld een zwaar financieel offer voor de afdelingen zou bete kenen. Desalniettemin waren er veel toezeggingen binnengekomen, ter waarde van ongeveer f 400.000. waarvan een bedrag van ongeveer f 950.000 reeds was ontvangen. Het juiste bedrag, dat Alkmaar in deze „ramppot" zal storten is niet bevend, wel weten wij. dat onze gemeente diep in de buidel zal tas ten om te zijner tijd de getroffen landgenoten te kunnen bijstaan. In onze afdeling staan reeds 360 bedden kant en klaar. Men zal be grijpen. dat een zeer groot bedrag nodig ls voor de inrichting van de Kringmagazijnen e d. Het hiervoor geschatte bedrag beloopt ongeveer 1,5 a 2 millioen. I BooUochf Tot de plannen, die het bestuur thans In overweging heeft geno men behoort een boottocht voor Invaliden. De kosten hiervan zul len zeer hoog zijn. doch het is dat wel waard. Ook de campagne voor het jaar 1949 werd besproken. Be- Sloten werd dat de Rode Kruis werk dit jaar van 30 Mei tot 6 Juni gehouden zal worden. Vervolgens werden een drietal vr>"itures behandeld, en wel die van mevr Pesman. dr. Ringers- Blnkhorst en van wijlen mr. C. A. de Groot. Deze laatste werd in en kele woorden herdacht. Bij accla matie werden de heren J. A. Dries- sen. A. B. A. Koster en D. Slinger in deze vacatures verkozen. Begroting ..Het Is een pijnlijk feit", aldus iflft penningmeester, ..maar het aantal leden loopt terug". Dit mag natuurlijk niet teruglopen, wil het Rede Kruis een levende instelling, blijven, doch het is te beschouwen als een teken des tijds. Op het ogenblik dient iedereen immers de dubbeltjes, die hij uitgeeft terdege om te draalen Bovendien staat onze kring op' het ogenblik op zeer hoge kosten: de Bloedtransfusiedienst wordt nu betaald door de afdelingen: deze kosten zijn zeer hoog. Immers niet alleen de laboratoriumkosten moeten betaald worden doch ook d° navoeding, die sommige der bloedgevers voor versterking nodig hebben. KANTONGERECHT VERPLAATST Het Kantongerecht te Alkmaar heeft gisteren haar eerste zitting 1 gehouden In het gebouw „De Unie" aan de Koorstraat. Mr> F. G. G. Boerrichter, de kantonrechter, sprak een kcrle rede uit. Het ge bouw. dat een enigszins vreemde behuizing is voor het Kantonge recht. Is dan ook niet officieel ge opend. GESLAAGD Bij het op 17 Maart 1949 te Schiedam gehouden examen voer costumière slaagden de dames T. Kaandorp en J. Kapteyn te Alk maar en R. Dingemanse te Sint Pancras. leerlingen van Modevak school T." Ooms. DINSDAGS GESLOTEN In het vervolg zullen de loketten Van het hoofdkantoor van de dis- tributiedienst. gesloten zijn. tenzij men van te voren per post op die dag wordt opgeroepen, k. ZIEKENFONDS BESTAAT 35 JAAR De Algemene Afdeling van het Ziekenfonds Alkmaar en Omstre ken bestond gisteren precies 35 Vaar. De omstandigheden zijn er op het ogenblik niet naar om tot een feestelijke viering over te gaan. Maar toch willen wij op deze dag een felicitatie niet achterwege la ten: van harte gefeliciteerd dus! In het afgelopen jaar werd een vijftal oefeningen gehouden, in sa menwerking met Kennemerland. Deze oefeningen zijn zeer nuttig en hoewel de kosten hoog zijn, ligt 't ln de bedoeling hiermede voort te gaan.- Ondanks het feit, dat de contri butiebij dragen gedurende het af gelopen jaar duizend gulden ach teruit liepen is het de penning meester toch gelukt de balans aan de goede kant te houden. Het kapitaal kan echter nog niet vastgesteld worden, mede ln ver band met de bijdrage voor het rampfonds. De boeken werden accoord be vonden en de penningmeester werd bedankt voor zijn beleid. Men stel de vast, dat in het jaar 1949 aan de verplichtingen zal kunnen icor- den voldaan. Nadat de administratie vóórhaar hulp werd bedankt, ging men over tot de rondvraag, die niets ople verde. Hierop werd de vergadering, die ondervoorzitterschap van dr. Maats stond, gesloten. Java's Pracht en Praal Reeds voorde oorlog vervaardig de de Stoomvaart Maatschappij Nederland een kleurenfilm van Ja va, onder de titel „Java's Pracht en Praal", de film, die hier gisteren voor het Instituut van Arbeiders Ontwikkeiing. de Natuurhistorische Vereniging, de Nederlandse Reis- vereniging, de Vereniging voor Huisvrouwen en de Volksuniversi teit ln een stampvolle zaal van het Gulden Vlies werd gedraaid, ter wijl des middags de leerlingen van een aantal scholen er reeds ken nis mee hadden mogen maken. Nadat de secretaresse van de Reisvereniging, mej. E. de Vries de avond had geopend begon de in leider van de avond, de heer K. L. Tan onmiddellijk met de vertoning van deze werkelijk zeer boeiende ea fraaie film. De door mr. Hus- tinx opgenomen rolprent mocht dan misschien niet aan alle eisen die we aan een propagandistische film mogen stellen, voldoen, vol ledig was ze in elk geval, en ze be vatte soms een aantal bijzonder fraaie opnamen. Hier denken we bijvoorbeeld aan de fotografieën van de lotosbloemen en de orchi deeën ,aan de boot met bedevaart gangers naar Mekka, aan de land schapscènes in de omgeving van Bandoeng, aan de opnamen in de oude wijken van Batavia, en aan zovele andere momenten, waarop men werkelijk bijzonder van het gebodene kon genieten. Het was inderdaad een film, die geslaagd mocht heten voor het doel waarvoor ze vervaardigd werd belangstelling te kweken voor dat belangrijkste der Indonesische eilanden. Het is daarom zo jam mer. dat deze film twintig Jaar te laat gekomen isDoch ondanks dat hebben de aanwezigen zeer van de rolprent kunnen genieten. Want ook nu nog is het van het allergrootste belang, een dergelijke film te zien. Hoe dikwijls leest men immers tegenwoordig niet de na men van vele plaatsen, die in de ze film op een overduidelijke wij ze werden getoond, zodat, wan neer men er weer van leest, de beelden weer voor het geestesoog op zullen rijzen, en men een „o ja!" de plaatsnamen zal herken nen. Te weinig imemrs weten de doorsnee Nederlanders van dat wonderlijke land langs de evenaar, dan dat. wat zij er in hun aard- rijkskundeboekje vroeger op school over hebben moeten leren, en wat zij er misschien een enkele maal in een reisbeschrijving over heb ben gelezen. En daarom moet de avond, die de Reisvereniging in samenwer king met een groot aantal andere verenigingen in het Gulden Vlies heeft eegeven, zeer geslaagd he ten. Hiermee wordt een belangrijk werk verricht, een werk, waarvan wij hopen, dat het nog met een lange en interessante serie avon den zal worden voortgezet. Prof. Roland komt- experimenteren Zondagavond zal in hot Gulden Vlies Prof Roland, een man die vooral iu Bel gië en Frankrijk grote bekendheid ge niet door zijn verrassende experimenten op het gebied van telepathie, hypnose, fakirisme, enz., optreden. Zijn repertoire is zo.er uitgebreid en zijn optreden heeft ook in Belgisch© wetenschappelijke ferin gen zeer de aandacht getrokken. Hij experimenteerde o,a. in het Stuiveuberg Gasthuis te Antwerpen voor geueeshe ren en hoogleraren. Zeer succesvol was ook zijn optreden voor Radio Brussel op 0 Dec. j.1. waar bij hij er in slaagde om van de studio te Antwerpen uit een medium te Brussel zün oitdrachten te laten uitvoeren, zon der dat er tussen hen helden enig tech nisch verband bestond. BU de uitvoering in onze stad zal hij een interessant ex periment uitvoeren, waarbij alle nauwe zige personen, die in het bezit zijn van een nummer van ons blad. Prof Roland (zonder krant) enige opgaven zullen kun non stellen over berichten en adverlen tien in dc krant. Daarnaast zal hij nog een groot aantal experimenten uitroe reu die de sccance tol een interessante belevenis zullen maken. agenda HARMONIE THEATER: Mrs. Par rington, met Greer Garson en Waltcr Pidgeon. Dagelijks 8 uur. Zaterdag 7. en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdag 2.30 malinée. Toegang 14 jaar. CIXElïA AMERICAIX: Gejaagd, met Hcnry Fonda en Dolores del Rio. Dagelijks S uur, Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdag 2.30 uur malinée. Toegang 14 jaar. VICTORIA THEATER: Iu het duis ter van de nacht, met Briau Donlevy. Dagelijks 8 uur. Zaterdag 7 en 9 30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdag 2.30 uur matinée. Toegang 18 jaar. A.B.T.: Straatjongens, met de Wea ver Brothers en Home ou the Range, met Montc Hal. Dagelijks 8 uur. Zon dag 2, 5 en 8 uur. Woensdagmiddag 3 uur. Toegang elke leeftijd. gexinsgebeuren ALKMAAR Geboren: Jozef A, zv E F Olbers en E Boendermaker; Rosita J, dv H Ver ver en H Kralt; Marle A, dv A J Dek kor cn M M Leek;-Frederikits .T," zv F J M Rodenburg en C Wagemakcr. Gehuwd: Gerardus A Hoed en Klaas je Byl. Overleden: Adeline X W van der Linden, oud 83 .nar OF^N ONNATUURLIJKE DOOD? KOEDIJK Donderdag, 17 Maart j.l. over leed te Koedijk in de ouderdom van 78 jaar de heer Corn. Bos. Als gevolg van bewering, als zou de dood geen direct natuurlijke oorzaak hébben, gingen de bur gemeester en de rijkspolitie, in overleg met de Officier van Jus titie tot inbeslagneming van het lijk over. Uit de op 22 Maart d.a.v. ver richte sectie bleek evenwel dui delijk, dat van geweldpleging óf iets dergelijks geen sprake was: de begrafenis vond derhalve nog die middag plaats. Voor de familie was een en an der inmiddels zeer onaangenaam Intussen zal door de politie naar de verspreiders van deze geruch ten een onderzoek worden,inge steld. Zwemwedstrijden Alkm. Bedrijfvoetbal Vereniging Hoofdnummer: 4 x 25 m. esta fette vrije slag: 1 S.O.V.A. 1.09.6; 2 Stoel 1.17; 3 Slagers 1.20. Hinderniszwemmen: 1 Perzifo, L Schats 0.38: 2 Reiniging N. Schats 0.38,2; 3 Reiniging K. de Groot 0.44. Gecostumeerd zwemmen: 1 Ford boys. Gilles 24 pt; 2 Fordboys, Lm- geman 21 pt; 3 Ringers. D. Kruis- veld 19 pt; 4 Postillon, Heijblok 18 punten. 25 m. schoolslag heren tot 30 jr.: 1 S.O.V.A., S. H. Hoffstaetter 0.18,1; 2 Postillon. H. van 't Kaar 0.19.7; 3 Stoel. H. Kramer 0.20,1. 25 m. schoolslag heren boven 30 jaar: 1 Alkmaarse Courant. E. de Wandeler 017,2; 2 S.O.V.A.. H. Stammes 0.20,4, 3 Lichtbedrijven, C. Pronk 0.20,4. 25 m. vrije slag heren tot 30 jr: 1 Lichtbedrijven, F. Baas 0.15,1; 2 S.O.V.A., S. H. Hoffstaetter 0.16: 3 Ringers, N. den Izeger 0.16,3. 25 m. vrije slag heren boven 30 jaar: 1 Lichtbedrijven, C. Pronk 0.15,4; 2 Alkmaarse Courant, E. de Wandeler 0.15,6; 3 S.O.V.A., H. Stammes 0.16. 4 x 25 m. estafette dames, vrije slag: 1 Perzifo-Krom 1.06: 2 Rin gers 1.15.1 25 m. schoolslag dames tot 30 jr: 1 Ringers. M. Visser 0.22,3; 3 Krom, V. Stafeckie 0.23,1. 25 rn. vrije slag dames tot 30 jr: 1 Ringers. R Hollaar 0.17; 2 Krom. V. Stafeckie 0.17,2; 3 Ringers, W. van Lienen 0.17. SCHENNIS Een 33 jarige inwoner uit Heiloo is gearresteerd, daar hij in de trein tus sen Alkmaar en Amsterdam schennis van openbare eerzaamheid had gepleegd tegenover een dame. ONGEVAL Een 8 jarig meisje is by het spelen zodanig gevallen, dat ZÜ met é°n ernsti ge hoofdwonde op het bureau werd bin nengebraeht. Nadat de politie eerste hulp had verleend, is het meisje naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. GROSLIJST OUDORP De groslijst voor de gemeente raadsverkiezing luidt als volgt: 1. G. L. van der Post: 2 S. Visser; 3 S. P. Wognum: 4 G. Zwaan: 5 A. J. Govers. Definitieve vaststelling der volgorde zal plaats vinden op nog aan te kondigen ledenvergadering. De bijzondere Politierechter grijpt in Een groot aantal personen had gezondigd tegen het buitengewoon besl. arb. verh. '45. De eerste was Nicolaas P., da meskapper te Medemblik. Hij had een leerling f 5 betaald terwijl zo'n leerling f 4 mocht verdienen. Een 2de jaars bediende kreeg f 17.50, dat was f 5.50 te veel. Medemblik heeft minder dan 10.000 inwoners, 't Was voorgevallen in Jan. Febr. van dit jaar. Nu ontvangen deze personen het voorgeschreven loon. De officier, nu-. Vellinga. zegt. dat dameskappers de regeling dik wijls overtreden Spreker vordert f 150 of 30 dagen. Uitspraak f 100 of 20 dagen. Jacob van der V.. herenkapper te Den Helder betaalde aan M. een loon van f 17.50. Ook aan een 2de bediende keerde hij te veel uit f 35 per week. M. mocht f 13 verdienen. De rechter nam het verdachte kwalijk. Het O.M. acht deze zaak duidelijk. Verdachte is in overtre ding, heeft zich van de regeling niets aangetrokken. Ook hier eist de officier f 150 of 30 dagen en het vonnis was f 100 of 20 dagen. De niet verschenen Cornelis L. te Schagen, ook een kapper, kreeg f 100 of 30 dagen als eis. De uit spraak was f 75 of 15 dagen. Hendrik H. uit Den Helder, kap per. had aan twee bedienden te veel betaald. Hij was niet versche nen. wat de officier niet belette f 175 of 40 dagen te vorderen. De rechter maakte er f 150 of 30 da gen van. Nog een Helderse kapper, Lam- bertus P., liep tegen de lamp. Ook hij schitterde door afwezigheid. Het O.M. vroeg f 75 of 15 dagen wat de rechter goed vond. Uit Hoorn arriveerde ue dames- en herenkapper Gosen H. Hij had aan drie bedienden te veel loon ge geven .Verdachte had de regeling aan zijn laars gelapt. Hoorn valt ln klas C. Hij betaalde aan een meisje 1' 12.50 terwijl het f 6.95 mocht zijn. 't Was voorgevallen in Januari van dit jaar. De bediende U. kreeg f 20 en het mocht zijn f 10.20. S. had een di ploma en mocht f 19.10 verdienen. Verdachte gaf hem f 25. Een roya le baas! Mr. Vellinga vindt het feit ern- Donkere wolleen pakken zich samen boven tuinbouw Het jaarverslag van de Langedijker Groentencentrale geeft een duidelijk overzicht van het verloop van de gebeurtenissen op tuinbouwgebied gedurende het afgelopen jaar. Herinnerd wordt aan de aanvankelijke moeilijkheden om tafzet te vinden voor de gele kool. Dark zij het koude weer fc net eindelijk gelukt. Hot contract, dat met de geallieerde bezettingsautoriteiton is afge sloten voor de levering van 2U0.000 ton groente voor de Duitse burgertje volking heeft niet nagelaten, dat de markt verruimd werd. Als eerste pro duet profiteerde hiervan de rabarber. Reeds op 13 Mei werden de eerste vroege aardappels aangevoerd; zo vroeg was dit nog nimmer voorgekomen. „Dat de veilingen de grove maten uit de markt namen, teneinde deze voor de export overzee te reserveren, heeft ze ker meegewerkt om de veilingcampagne goed to laten verlopen. Het zou misschien wel overweging verdienen, nu reeds te proberen met een Zd. Afrl kaanse staat een overeenkomst te sluiten, bijv, granen van hen egen aarriap pelen van ons". Het verslag wijdt dan enige regels aan de nieuwe figuur in de tuinbouw: de fondsvorming, die gunstig heeft gewerkt op de resultaten van de tuinbouw. De rode en gele, vroege kool bieHcn zich niet slecht, ook al weer dank zij het Duitse contract. De witte kool bracht een volledig débacle. Dat er nog wat van terecht gekomen is, hebben wij in de eerste plaats te danken aan h'.t Duitse contract en aan de fondsvorming Het overschot witte kool kon niet on beperkt naar Duitsland'; 1100 wagons (elk 10.000 kg) zijn er heen gegaan en waarschijnlijk is evenveel vernietigd. De „Succes" denen hebben het goed ge daan dank zij het honden van de markt tot 1 December van de gewone demon. De groene kool, in vrij grote hoeveel heden uitgeplant, gaf een schrale op brengst tegen matige prijzen. De con tract export heeft ook hiervan de prijs staande gehouden. De bloemkool, die weer langzaam in de bedrijven begint terng te keren, gaf zeer uiteenlopende resultaten. Verscheidene weken worden zeer hoge prijzen besteed. Van de reu, zen is echter weinig terecht gekomen door het warme weer van begin Oclober Uien gaven een goede opbrengst Ze waren echter alom in het land en over zeer grote oppervlakten uitgezaaid. Ge lukkig voor de tuinders zit een groot deel van hun uien in het contract te gen zeer aardige pryzen. Het overschot levert echter minder gunstige resulta ton, daar de landbouw tegen elke prys op de markt gooit. Uien van plantuitjcs zijn door het stellen van bijzondere ei sen door het UCB ongeschikt voor ex port' verklaard. Hierdoor is de voor ons mooie teelt practisch verloren, voordat zij kans heeft gehad tot groei te komen De teelt van slabonen is de laatste jaren als nagewas zeer behoorlijk geweest. De industrie kan wellicht wat opnemen. De hoge blikprijzen cn verwerkingskos ten staan echter een vergroot debiet in de weg. Maikt prijsgevoelig De gang van zaken met de conserven en de diepvries artikelen In deze win ter toont duidelijk aan. dat de binnen landse markt weer meer prijsgevoelig gaat worden. Met betrekking tot de poot aardappelen zij opgemerkt, dat vele te Iers, aangemoedigd door hogere instan ties, ertoe waren overgegaan hun ou de soorten Eersteling en Bevelander te vervangen door Bintje. En wat niemand had verwacht, ook de markt niet, ge beurde: plotseling was de markt verza digd met Bintjes. Het sterk vergrote areaal in Denemarken ,de verminderde vraag door de slechte financiële resul taten van de consumptieaardappelen teelt in België, veroorzaakte dit, even als de verminderde vraag in het binnen land. Er gaan nu geruchten, dat men een vorkoopcoöperatie wil stichten voor pootaardappelen. Opgemerkt wordt evenwel, dat bij verminderde vraag geen enkele vorm van afzet bevredl ging zal schenken. Krachtig pleidooi Over do geschikte neerzet veiling spre kende wordt geconstateerd, dat dit ex periment nog maar matig is geslnagd. Wanneer de leden van de LGC zich wat meer met hun afzetorganisatie ver bonden zouden weten, kwam hierin wel verbetering. In dit verband wordt een krachtig pleidooi gehouden om alle ge teelde producten over de eigen veiling te verkopen en te voorkomen, dat door vermindering van aanvoer van de ge vraagde producten dc kopers zouden we blijven, ou de eenmaal begonnen teruggang niet meer te stuiten zou zijn met alle noodlottige gevolgen van dien Plantenziekten, aardvlooien cn voor al Mndluizeu kwamen in grote getaien voor. Zij, die zeggen, dat bladluis stip in de kool geeft, hebben gelyk gekregen. Donkere wolken Ook de deuen haddon hel erg te puk ken. Bij dc laatste was het soms zo erg dat zü absoluut ongeschikt voor consuuip tie waren. Door Wageningen zal een onderzoek naar deze ziekte worden in gesteld. Met betrekking tot de aardappelmoe hcid wordt opgemerkt, dat de organi saties het nodig hebben geacht om voor de rayons Laugcdyk en De Streek al thans voor de vroege aardappelen, een verzachting van de wet op de aardnp pelinoeheid te verkrijgen. Als de in de wet genoemde drie Jaren regeling zou worden doorgevoerd, dan kan een groot deel van de bevolking van De Streek en van Langedijk wel gaan emigreren." Een blik in de toekomst werpend stelt het jaarverslag vast, dat, wanneer het weer ons niet te hulp komt, door door ons een grotere droogte of een strengere winter te geven het er slecht voor ons uitziet. Men vraagt zich af, of het verantwoord is, op dc-:e wankele basis onze bedrijven in de huidige vorm te handhaven. De export Op geregelde afzet naar Duitsland valt niet meer te rekenen. De export kansen naar Tsjeckoslowakyc zyn dooi de heroriëntering vnu het Oosten prnc tiseh nihil geworden. Hetzelfde is het geval met Oost Duitsland en Poleu, terwijl Oostenryk nog wel km sen biedt d< cl» slechts op compensaticbusis; Oos tenryk heeft echter weiuig terug te ge ven, waaraan wy behoefte hebben. Men moet constateren, da^Frankrijk gedes organiseerd cn financieel nenterop is, zodat het niet waarschijnlijk is, dan in de uiterste nood groenten naar dat land uit te voeren. België biedt in het kader van de Benelux goede kansen vc»or grove tuinbouwproducten. Men pleit voorts voor minder een zydig maken van de bedrijven. Vele van do leden telen sedert de oorlog alleen aardappelen en kóól, zoals het er n" voorstaat zal deze bedrijfsvoering te kwetsbaar blijken. De omzet bedroeg f 5.9-13401,17 tegen f 6.028.331,12 in 1947. De cxploitalie van de groenten veiling gaf een batig saldo van f 8781,40 die van de bolleivniliag f 4131,15. stig. Een vast bedrag als verval is verboden. Spreker eist f 175 of 40 dagen. De rechter vonnist f 100 of 20 dagen. Nog een herenkapper uit Hoorn, Willem S., heeft aan zijn bediende K in Dec. '48 f 30 per week uitge keerd. terwijl het loon f 19.60 mocht zijn. Ook deze verdachte nam de zaak gemakkelijk op. De officier vorderde f 75 of 15 dagen. Uitspraak conform. Ook in bouwmaterialen 3 personen uit Medemblik. han delaars in bouwmaterialen, Wil lem S. en Joliannes H., dus de fir ma H., hadden aan enige werklie den te hoge lonen uitgekeerd. Als het loon 80 ct. per uur mocht zijn, werd er f 1.15 betaald. De twee verschenen verdachten beriepen zich er op. dat de lonen ln de Wieringermeer hoger waren dan te Medemblik. Maar de rechter vc-nd dat de verdachten zich te houden hadden aan de loonrege ling. Het O.M. vond de feiten bewe zen en ernstig. Die hoge lonen zijn funest voor het algemeen. Daarom vroeg spreker voor ieder f 300 of 30 dagen. De rechter veroordeelde ieder tot f 250 of 25 dagen. Maarten D„ slager te N. Niedorp, heeft in Jan. aan zijn knecht van der V. f 35 per week uitbetaald, zulks in strijd met de loonregeling. Bovendien genoot die bediende kost en inwoning. De zaak werd aangehouden voor onderzoek. Zonder toestemming Adrianus van der V. uit Zijpe was bij de wegenbouw Utrecht werkzaam. Hij had eigenmachtig zonder toestemming van het ar beidsbureau zijn werk verlaten. Verdachte had een klein bloemboi- lenbedrijf en wilde dat behartigen. De officier merkt op, dat deze zaak voor de 2de maal behandeld wordt. Het feit is bewezen. Spreker vordert f 25 of 15 dagen. Het von nis luidde conform DRAGLINE BRAK Een dragline van 20 tou wprd op een auto vervoerd op de KanaaHcaile. Een der assen van de auto brak en de dfag Kne moest worden afgeladen. Ili. rijbor werd het wegdek enigszins beschadigd; persoonlijke ongelukken doden ziel» 'niét ABE LENSTRA KOMT IN HEILOO „Heerenveen" zal a.s. Zondag spelen in Velsen. Voor en na de wedstrijd zullen de leden van „Heerenveen" in de Rustende Ja ger te Heiloo koffie drinken en di neren. Abe. van harte welkom! Foresters adspiranten handbal-kampioen HEILOO Zondag J.l. behaalden de adspi- ranten van Foresters het kam pioenschap van de afdeling Noord- Holland. door met 1-0 tegen JHC uit Julianadorp te winnen. De wedstrijd, die op uitstekende wijze werd geleid had een vlot verloop. Voordat de match begon, bood de aanvoerster, Carla van Kuyk, na mens de afdeling Handbal-Fores- ters, een bouquet bloemen aan de aanvoerster van JHC aan voor het behaalde kampioenschap in hun district .waarna de beide partijen zich opstelden en de wedstrijd een aanvang kon nemen. Het spel liet aan beide kanten heel wat te wen sen over, hetgeen mede veroor zaakt werd door de slechte condi tie waarin het terrein verkeerde: het leek meer op een modderpoel. Toch wisten de adspirantjes zich uitstekend te weren, en hun spel was technisch beter dan dat van de JHC. Helaas echter konden de Foresters het niet tot scoren bren gen. zodat de rust met gelijk spel (0-0) Inging. Na de thee gingen de meisjes met frisse moed voort. De aanvallen waren dan ook niet van de lucht, totdat Carla v. Kuyk, die na de rust haar plaats als mid- voor had verwisseld voor die van rechtsbuiten, na een mooie lange bal op de vleugel van Tineke Stu- veling, de bal üi haar bezit kreeg, doorbrak en met een hard schot het winnende punt wist te maken (1-0). We zagen nog prachtig werk van Aagje Schuring, die als spil vaak als zesde meeging in de voorhoede, en fraaie aanvallen wist op te bouwen. Zo kwam dan het verlossende eindfluitje. en het mag van de meisjes wel een grote prestatie genoemd worden, dat zij het kampioenschap op hun naam wisten te brengen. Na de scheids rechter was het de aanvoerster van DES die de gelukkige Fores ters geluk wenste met hun over wining. en die namens hun ver eniging de meisjes bloemen over handigde. Na terugkomst te Hei loo werden de meisjes door :1e voorzitter en door Greta Kuiper namens 't eerste en tweede Hand bal elftal ln de Oude Herberg ge huldigd. Bloemen en gebak waren hier de tolk. Ook de aanvoerder van het eerste Foresters voetbal elftal zette Carla van Kuyk en haar meisjes in de bloemetjes. Een hartelijke gelukwens van deze plaats is zeltcr niet misplaatst...., en nu verder!!

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 2