Qe C Ikmaaidei' 5DI JAARGANG N° 1494 n.-hollandse PERS 1945 MAANDAG 28 MAART 1949 De totale oppervlakte 135 K.H.2 bevolking 13.500 personen RfóEMONHEfltt'J De betekenis van het Plan-Harshall voor Nederland Wereld vredesconferentie in het Waldorf-Astoriahotel te Hew-York I Collede in 75.000 Amerikaanse kerken I Uitgave Stichting „De Vrije Allernaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week 130 per maand f 3.90 p. kwart. bJj vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per m.m., familieberich- ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verontw. redacteur J. van Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht TeL K 2200-3971 Gr enscorrecties zullen doorgang vinden JN DE HOOFDSTEDEN der Westelijke landen is thans o.m het vol gende medegedeeld naar aanleid ing van de op handen zijnde grens correcties: Na afloop van de Londense conferentie over Duitsland werd aan gekondigd. dat aan de regeringen van de Verenigde Staten van Amerika, van Frankrijk, van het Verenigd Koninkrijk en van de Benelux-landen voorstellen waren voorgelegd om voorlopig enige territoriale correcties van ondergeschikt belang aan te brengen aan de Westelijke grens van Duitsland. De gebieden welke betrokken ziin bij deze correcties zullen wor den geplaatst onder de territoriale bpvopedbeid van de buurstaten van Duitsland. Deze wijzigingen zullen bekrach tigd of gewijzigd kunnen worden bij de definitieve regeling met be trekking tot Duitsland. Binnen de aldus vastgestelde grenzen zullen 32 geringe correc ties ten uitvoer worden gelegd op een nader vast te stellen tijdstip, en wel langs de grens tussen Duits land enerzijds, en Nederland. Bel gië. Luxemburg, het Saargebied en Frankrijk anderzijds. Zij beslaan een totale oppervlakte van om streeks 135 km2 en betreffen een bevolking van ongeveer 13.500 be woners. Deze wijzigingen zijn bij bena dering vastgesteld. De nauwkeuri ge grenzen zullen worden vastge steld door afbakeningscommissies. Deze commissies zullen hun be slissing geven na indien dit wen selijk voorkomt plaatselijke autoriteiten te hebben gehoord alsmede personen uit de betrokken streken, die inlichtingen kunnen verstrekken of verklaringen geven, die zij nodig hebben voor de ver vulling van hun taak. Alle maatregelen zullen worden genomen teneinde de belangen van de bewoners te waarborgen, zowel met betrekking tot hun per soonlijke rechtspositie als wat be treft hun roerende en onroerende goederen .Niemand zal gedwongen worden de nationaliteit aan te ne men van het land .waarbij het door hem bewoonde gebied wordt ge voegd. Degenen, die deze natio naliteit niet wensen aan te nemen, zullen met betrekking tot hun per soon en hun goederen beschermd worden door de wetten van het be trokken land. Het zal hun vrij staan zich in Duitsland te vesti- VROUW ZFTTTT GASKRAAN OPEN. Terwijl haa>- 23-jarige eaht.ee- noot lag te slapen in zijn bed. draaiden Zaterdagmorgen in alle vroegte een 24-jarige vrouw uit de PnUe^traat. in Amsterdam-Nor.^ d° ira«ïV^o/}n poen. r>on\ 2 o,",° b°bv en verliet de woning. De man werd ephfpr oehtev»'*'- toob wakker, rook de ga^ucht. zet te de ramen nn»n p>-> dvooiHn kreon v-epr dfrht. Daarna door zocht hn huis en wenrWp zich tot d« nolitie. toen hü bemerkte, dat ziin vrouw met de baby was vevd wenen. De recherche van het bureau M^stiiein zag in het. gebeuvde aan leiding de vrouw od te sporen en aan een verhoor te onderwemen. Zii bakende genoogd te hebben haar man van het leven te bero ven. Do beide echtgenoten leefden ln onmin. VADER VAN 15 KINDEREN TREEDT IN HET KLOOSTER Het irs w«l zeer uniek, .kit een vader Van 35 kinderen in liet. klooster l.reedl, Deze vader is de bijna 07 jarige Koos Bnstinansen uit llüsbergcii, die inge treden is els broeder in bel klooster van de paters Trappisten te Zun tiert, in bel zelfde kloosler waar zijn oudsle toon reeds jarenlang pater is. Op de eerste Kevstdag van bet jaar 1925 verloor de ïunn zijn vrouw bij 31e geboorte van zün vijftiende kind. De man stond toen alleen voo.r de «nvoeding van zün kinderen. Korfgele den trad zün jongste kind in liet l»u Vrolijk en toen vond rle vader zün le frenswerk voltooid. Hü nam bet be zün verdere levensjaren te slü ter. ^ssioi de stille kloostermuren Re ^''gemeest er van Rijnbergen vond e.- ren eer in de nieuwe kloos torlïng zelf naar bet Trappist en kloos tdr te Zondert te rüden. tijdelijk meer wind Droog weer met enkele over drijvende wolkenbanken. Ma tige en af en toe vrij krach tige wind uit oostelijke rich tingen. Iets hogere tempera tuur dan Zondag, r gen, in welk geval zij bevoegd zul len zijn de hun toebehorende roe rende goederen mede te nemen, terwijl hun onroerende goederen naar verkiezing in eigendom kun nen behouden of verkopen met de bevoegdheid de tegoeden naar Duitsland over te maken in over eenstemming met de speciale voor schriften die zullen worden uitge vaardigd, Zij zullen aan de ande re kant, Indien zij dit wensen, in het betrokken gebied kunnen blij ven wonen. CAMBRIDGE WON VAN OXFORD De jaarlijkse bootrace tus sen dé universiteiten van Ox ford en Cambridge is dit jaar met een kleine voorsprong gewonnen door Cambridge na een strijd welke de spannend «te was gedurende de afgelo pen 72 jaar De fü«l, waarmede Cambrid ge voor de 54e maal de over winning behaalde op Oxford bedroeg 18 minuten 57 sec. Het vorig jaar won Cambrid ge in de recordtyd van 17 min. r,rt sec. Oxford beeft tot nu toe 43 maal de race ge- 40.000 brieven wachten op Hr. Farr! Sinds November 1948 hebben zich meer dan 40.000 brieven uit de Ver. Staten opgestapeld op het. vliegveld Bromma bij Stockholm. Al deze correspondentie is gericht uan een zekere Mr. Robert Farr, die een internationale vriend schapsorganisatie in het leven riep ten doel hebbende een mlllioen brieven per week uit Amerika naar Europese landen te laten zenden, teneinde op deze wijze internatio nale contacten ie leggen Tot óp heden heeft Mr. Farr zijn post nog ilet opgevraagd. Om nu echter té zorgen, dat de Amerikanen niet voor niets hebben geschreven, is er een overeenkomst gemaakt tussen het Amerikaanse tijdschrift „Luck" en de luchtvaartmaatschappij S.A.S., waarbij de brieven aan personen in Zweden zullen worden toegezonden .die dan voor beant woording zullen zorgen De 52ste Jaarbeurs geopend Openingsrede door mr. J. Milius, directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs Bij de opening van de 52ste Jaarbeur» te Utrecht heeft de direc teur van de Kon. Ned. Jaarbeurs mr. J. Milius ven rede gehouden voor vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandse pers Spr vroeg in de eerste plaats aandacht voor de hoofdpellers, waarop het economische herstel van Jfederland naar zijn menmg rust namelijk de Amerikaanse hulp. zoals deze belichaamd is in het plan-Marshal Dit onderwerp is des te belangwekkender, omdat het tijdens de ko mende beursdagen juist één Jaar geleden zal zijn dat de wet waarvan het eerste hoofdstuk de steun aan Europa regelt door president Tru- man werd ondertekend en de hulpverlening aSn het noodlijdende Europa een feit werd. AMERIKAANSE „SUPERLINER". New Pork Times meldt uit Was hington, dat een door de Maritime Commission uitgewerkt plan voor de bouw van een „prestige" schip, een Superllner, welke lauweren kan oogsten voor haar snelheid op de Atlantic, wellicht binnen een week vooltooid zijn. De Unit. St. Lines, de reders, die het eerst de bouw van een Superliner hebben voor gesteld, hebben aangeboden 25 mll lioen dollar in het schip te in vesteren. De betekenis van het plan-Mar shall voor Nederland ligt in de al lereerste plaats in de hierdoor ver- Verenigde Staten wil geen vrede tot elke prijs NORMAN COUSINS, de hoofdredacteur van de Saturday Review of Literature", heeft tot veler verrassing op het inaugurele diner van de icereldvredesconferentie verklaard, dat de groep, die de conferen tie steunt, in de eerste plaats een buitenlandse regering aanhangt. Hij waarschuwde zijn toehoorders, dat de Verenigde Staten geen vrede tot elke prijs ivillen. Hij voegde hieraan toe: „Als de prijs van vrede onrecht is, zullen zij de vrede afwijzen. Als de prijs van vrede is afstand te doen van de rechten der mensen, zullen zij de vrede verwerpen. Dit is geen profetie Dit is een historisch feit Wiizende op de posters, die voor het Waldorf-Astoriahotel fwaar de conferentie gehouden wordt) ston den, zei Cousins, dat de buiten landse gedelegeerden ,.de gespan nen en vijandige atmosfeer die grenst aan gewelddadigheid", heb ben bemerkt. Cousins zei, dat de posters buiten zich niet uitspre ken tegen de vrede, „doch een klei ne politieke groep m dit land. die in gebreke is gebleven om zich te houden- aan de regels van het democratische spel." Cousins»rede werd door gesis en andere tekenen van afkeuring on derbroken en een matig applaus aan het einde ging verloren in een luid geroep van degenen, die het niet met hem eens waren. De toneelschrijfster Lillian Hell- man, die na hem sprak zei: „Ik zou u aanbevelen .mijnheer Cou sins, om wanneer u over uw gast heren spreken wilt, hiermee te wachten tot u thuis bent." De ge delegeerden juichten haar woor den toe. De Britse philosoof en psycholoog Olaf Stapledon, wiens visum oor spronkelijk ook ingetrokken was, doch nog de zelfde dag werd terug gegeven, zei, dat er .thans een gro te oorlogsleider in de Verenigde Staten is. die niet veel weet van wat het Britse volk werkelijk denkt en voelt". Deze verwijzing naar Churchill werd door de gedelegeerden met gesis begroet. „Indien een tweede wereldoorlog kwam. zou het Britse volk niet zo van ganser harte te gen Rusland zijn als het was tegen Duitsland." aldus Stapledon. Naar schatting waren er onge veer 2.000 posters voor het hotel. Er deden zich geen wanordelijkhe den voor .behalve toen een oudge diende 'n man .die pajnfletten ver spreidde, een stomp in het gezicht gaf. De posters marcheerden rond om het hotel en jouwden van tijd tot tijd, personen uit, die het hotel binnengingen. kregen mogelijkheid het herstel van de Nederlandse welvaart en de wederopbouw met kracht te kumaen blijven voortzetten. Was de a»u£lp immers niet verleend, dan zou de noodzakelijke uitbrei ding van de import uit de dollar- area vrijwel geheel moeten zijn stilgelegd. Omdat de betekenis van de Marshal-hulp voor het gehele eco nomische leven geld, is het niet mogelijk de invloed van deze hulp op de verschillende bedrijfstakken nauwkeurig aan te geven, zodat men moet volstaan deze met be hulp van relaties te benaderen. Zo zou het wegvallen van de dollar-importen b.v. een vermin dering van de steenkool toewij zin gen voor de industrie met 20 pet. noodzakelijk hebben gemaakt. De gasproductie, welke zich thans op een niveau van 31 pot. boven dat van 1938 bevindt, zou practisch zijn lamgelegd. Voorts zou- de import van aard olie met 30 pet. moeten ziin ver minderd. Wat de belangrijkste pro ducten betreft, zou de individuele uitval bedragen voor: motor-ben zine 30 pet., petroleum 75 pet,, die sel-olie 30 pet., stookolie 10 pet., smeerolie 71 pet. Alleen reeds op het gebruik van motorvoertuigen zou dus de uit werking al zeer gevoelig zijn ge weest. Aangezien Nederland voor de voorziening met textielgrondstof- fen vrijwel geheel van de import afhankelijk is .zou de uitval van de import uit de dollargebieden men denke aan de katoensector eatastrophale gevolgen hebben ge had. Ook de import van cement moet voor een niet onaanzienlijk deel in dollars worden betaald. Het uit vallen daarvan zou betekenen, dat circa 20 pet. minder huizen, fa brieken. e.d. gebouwd hadden kun nen worden. Evenzo staat het vraagstuk ten aanzien van de import van on misbare chemische producten. Voegt men hierbij nog de blik- emballage, nodig voor verpakking van onze exportproducten, die practisch voor 100 pet. afkomstig is uit de Verenigde Staten, dan kan men aan de hand van boven genoemde voorbeelden enige in druk verkrijgen van de alles be heersende invloed van de impor ten onder het Marshall-plan, te meer daar het economische leven 'n complementair karakter draagt en dus het achterblijven of weg vallen van één productiesector on middellijk een remmende invloed op het totale economisch leven uitoefent. De president der Verenigde Sta ten heeft tot zijn landgenoten een radio-oproep gericht ,om mild te geven bij de collecte, welke wordt gehouden voor het godsdienstige hulpprogram voor het buitenland. In 75.000 kerken en tempels wordt een collecte gehouden, om de Amerikaanse vertegenwoordigers van diverse godsdienstige genoot schappen in de gelegenheid te stellen hun liefdadigheidswerk voort te zetten. „Talrijk zijn de genen in de wereld, die ons geloof en onze idealen delen", zo zei Tru- man o.m. „Wij moeten hen niet enkel physisch helpen, doch hen ook doen begrijpen, dat wij broe ders zijn in de gemeenschappelij ke zaak." AMERIKAANS SENATOR OVER KARDINAAL MINDSZENTY -i- De Democratische Amerikaanse sena tor voor Maryland. O'Connor heeft heden verklaard, dat hij het De partement van Buitenlandse Za ken zou verzoeken een onderzoek in te stellen naar dè berichten, dat kardinaal Mindszenty in de ge vangenis mishandeld wordt. DE WIENER SAENGERKNABEN HERSTELLEN KASTEELTJE De „Wiener Saengerknaben" ziin thans van een tournee door de Verenigde Staten naar Wenen te ruggekeerd. Gedurende vijf maan den is dit Oostenrijks jongenskoor in 120 Amerikaanse steden opge treden en heeft een uitbundig suc ces geoogst. De baten van deze tournee zullen besteed worden aan het herstel van het kasteeltje Augarten, waar het opleidingscen trum van de Saengerknaben ge vestigd ls. SCHULTE-BOEYEN GEVEN OP Het Nederlandse koppel Schulte- Boeyen, dat een grote achterstand had, heeft de strijd gestaakt ln de Parijse zesdaagse Boeyen had al enige dagen last van bronchitis. OM HET WERELDKAMPIOEN SCHAP ZWAARGEWICHT BOK SEN Ezzard Charles en Jersey Joe Walcott boksen 22 Juni des avonds in het Comiskey Park te Chicago om het wereldkampioen schap zwaargewicht. Het was op dat stukje grond .op dezelfde da tum, maar twaalf jaar geleden, dat Joe Louis de wereldtitel van Jim Braddock won. Louis is promotor van deze wedstrijd om het wereld kampioenschap, welk gevecht door door de National Boxing Associa- tion als zodanig erkend wordt. ITALIANEN VOOR ATLANTISCH PACT De Italiaanse Senaat heeft met 188 tegen 112 stemmen bij acht onthoudingen goedge keurd, dat Italië zich zal aanslui ten bij het Atlantisch Pact FILMSTER FEL1X BRESSART OVERLEDEN De filmster Felix Bresart is heden in een ziekenhuis te Hollywood overleden. Felix Bres- sart heeft o.a. rollen vervuld in „Ninotchka", „Swanee River", „Edi son the man", „Escape", „Bitter sweet" en „Ziegfleld girl". VERMIJMEREN WINT RONDE VAN NOORDHOLLAND Van de 120 deelnemers, die in Zaandam startten voor de 165 km lange ron de van Noordholland, arriveerden er zestig. De Brabander Vermijme- ren waagde in Wormerveer een uit looppoging ,die slaagde en hem de eerste plaats bezorgde. PRINS BERNHARD BIJ DE GRAND-NATIONAAL Prins Bernhard heeft Zaterdag te Liver- pool de Grand-National bijge woond. De prins was, tezamen met de Franse generaal De Lattres de Tassigny, de gast van Lord Sefton. De prins arriveerde in Engeland in zijn priVé-Dakota. TORNADO VAAGT 2 STADJES WEG Een tornado heeft ver schillende staten in het zuiden en zuid-westen van Noord-Amerika geteisterd Het aantal doden be droeg minstens 25. Een kolonel van de Nationale Garde van Mis- sissippi zei, dat de twee stadjes Belden en Tupelo door de storm practisch waren weggevaagd. Teneinde een zo groot mogelijk Medezeggenschap DE DEBATTEN in de Eerste Kamer zijn dikwijls tamelijk onbelangrijk. Door verschillende kranten wordt er dan ook maar zeer weinig aan dacht aan besteed. Trouwens, waarom het te ontkennen, ook de verslagen van de vergaderingen van de Tweede Kamer is dikwijls eenzelfde lot beschoren. De tijd, dat heel het volk naar de krant greep om te zien, wat er in de Tweede Kamer aan de hand icas, ligt een dertigtal jaren achter ons. Dat mag ons er echter niet van weerhouden, om af en toe eens aandacht te schenken aan de pro blemen, die in het Parlement aan de orde komen. In de Eerste Ka mer ls deze week behandeld de be groting van Sociale Zaken en in verband daarmee kwamen ter sprake de problemen die zich voor doen bij de Dienst Uitvoering Wer ken, beter bekend als de D.U.W. De moeilijkheden bij de D.U.W. dateren niet van vandaag. Ook niet van gisteren. Ze vinden ook niet hun oorsprong in de D.U.W. Dezelfde moeilijkheden, dezelfde grieven vond men bij de werkver schaffing zoals we die voor de oor log kenden. Toen waren de klach ten ernstiger nog en de toestanden slechter Er is slechts een klein ge deelte Nederlanders, die dit niet wil toegeven. De instelling van de DU.W. is on getwijfeld goed. Hel doel is immers aan de arbeiders, die in het gewo ne bedrijf sierden geen arbeid meer kunnen vinden, aan de slag te hóu den .tegen normaal geldende lo nen Niemand zal daar iets tegen kunnen hebben. Al willen we niet ontkennen, dat deze lonen van zulk een aard zijn, dat slechts de al- lernoaigste levensbehoeften er voor kunnen worden gekocht. We hebben er vorig jaar een vijftal reportages aan gewijd. Er i& se dert dien verbetering getreden in de arbeidsvoorwaarden, maar de klachten zijn niet verstomd. Niemayid zal dit hebben ver wachtDaarvoor is de campagne iegen ée D.U.W. in de korte jaren van haar bestaan te hevig ge weest. Nie?nand zal echter ook kunnen ontkennen, dat er voor de^ arbeiders redenen zijn om te kla gen Gegronde redenen. Wij heb ben voor het ogenblik geen be hoefte om die klachten in de bre de uit te meten. Maar op een ding willen we krachtig de aandacht vestigen Er moet in (ie D.U.W. komen medezeggenschap. In de naaste toekomst zal de D Ü.W. de grootste werkgever zijn van Nederland. Zelfs Philips of de Unilever zullen er niet tegen op kunnen. Tiendui zenden arbeiders zullen via de D.l'.W. tewerkgesteld worden En uxit hebben die arbeiders zelf te zeggen over de voorw-aarden? Waf over de sociale toestanden? Niets of zo goed als niets. Ze zijh overgeleverd aan inspecteurs of uitvoerders, die in vele gevallen het. contact, met de arbeiders to taal hebben verloven. Het wan trouwen over en weer neemt de plaats in, die het. vertrouwen moest hebben. Daarom moeten de arbeiders niet de zeggenschap heb ben over de gang van zaken in de D.U.W Maar de medezeggen schap orer de arbeidsvoorivaarden, over de sociale toestanden, over de menselijke omstandigheden, komt hen in de eerste plaats toe. v. Z. lig* onze k ecne tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1