Gouden tijd van de Perons schijnt voorlopig voorbij te zijn Opleiding en leiding waren soms niet deugdelijk Nederlandse landbouwpolitiek vertoont nu vaste lijn Abonneert U op dit blad .e Amateur- Gentleman Na zeven vette jaren Donkere schaduw over het land van Eva Generaal der hemdlozen: pro in merg en been Duits (Van onze emigratie-medewerker) Om al wat u lief is, ga niet auto rijen in Buenos Aires, icant tien tegen één, dat er ongelukken geb euren. Ge vioogt de hemel al dank baar zijn, als ge er met wat deuken op de spatborden af komt. Want hoe modern Eva's hoofdstad ook is, aan verkeersregels doet men niet. Iedere automobilist .iedere fietser en iedere voetganger ge draagt zich, alsof hij alleen belasting betaalt met alle onprettige gevolgen van dien. Op de Avenida Rio Franco gaat het nog wel, want daar zorgt een rij bomen in het midden van de weg voor een natuurlijke scheiding tussen rechts en links, maar elders, bijv. bij de Opera .die evengoed In het hartje van New York zou k tinnen staan of op de Avenida Pla ta moet ge al een goede chauffeur zijn, wilt ge er heelhuids uit ko- tnen. Overigens lijkt Peron's hoofd stad veel op een cocktail van Pa rijs, New York en Madrid. Doch w Ut ge in deze drie hoofdsteden niet meer ziet. nl. lange rijen mensen voor winkels en magazijnen, kunt ge in Buenos Aires thans weer aan de lopende band bewonderen. 1cant er zijn donkere wolken boven Argentinië geschoven en 't klas sieke zilveren randje wordt met de dag dunner. Het gaat slecht Nederlanders, die plannen hebb en om naar Argentinië te emigre ren, doen dan ook goed terdege d e situatie te bestuderen. Het is niet mies goud wat er blinkt. De room is er af! Tot 1778 heeft de Spaanse kolo nie, die we thans Argentinië noe men, niets te betekenen gehad. De bewoners van deze streken had den geen invloed op het bestuur en er waren te weinig Spaanse amb tenaren om een constructieve poli tiek te kunnen voeren. In genoemd jaar werd er evenwel een vice-ko- iiing benoemd voor het district Rio de la Plata. welke hem door Juan Dias de Solis, de eerste Span jaard, die de rivier Plata opvoer, aan de streek was gegeven. Snel kwam Buenos Aires en het daaromheen liggende gebied tot grote bloei. De Franse revolutie en de Amerikaanse Vrijheidsoorlog veroorzaakten ook hier een bewe ging: „Los van Spanje", gesteund door Londen. Met bekwame spoed gingen de Creolen te werk. Men vocht een paar robbertjes tegen de .Soanjaard, schoot vervolgens de Engelse bondgenoten van de kust enin 1816 deed Argentinië haar Intrede in de rij der zelfstan dige mogendheden. Rust was er evenmin als voor heen. De ene revolutie volgde op de andere. Federalisten en Unio nisten moordden er op los, dat het niet mooi meer was. Daarna kre gen de radicalen en conservatie ven het met elkaar aan de stok en toen de eerste wereldoorlog uit brak, was het nog geen week rus tig geweest ln Argentinië. Schatten werden verdiend in de Oorlogsperiode, waaraan Argenti nië niet mee deed. Vooral door de hoge graanprijzen, doch ln 1920 reeds begon de periode van laag conjunctuur. Vrijwel alle regerin gen hadden tot nog toe enige dic tatoriale of misschien juister ge zegd: enige totalitaire inslag ge had en de genegenheid der Argen tijnen voor Duitsland bleek al ge ruime tijd. voor ook de Duitsers dergelijke smetten kregen. Immers reeds ln 1920 stelde dr. Hipolito Irigoyen voor de Duitsers ln de volkerenbond op te nemen. De bewindvoerders in Buenos Aires trokken als reactie hun vertegen woordigers terug. Intussen was de knipkaart op opstanden en revoluties vol en dies kocht men een tweede. Generaal Rawson wierp Castilo omver, werd precies 24 uur later door zijn strijd makker generaal Ramirez uit Bu enos Aires gelaagd eri met een ©verstaoie over generaal Farrel be gon eind 1943 generaal Peron de lakens uit te delen. De generaal der hemdlozen was er! Pro-Duits in merg en been ver klaarde hij niettemin, toen de Duit se nederlaag zelfs voor een blinde te zien was, de oorlog aan de as- mogendheden, hetgeen gelijkstond aaneen gereserveerde plaats in de U.N.O. Ondanks de wrange bijsmaak is en blijft dit een straal van hoog staatsmanschapal dus beweert men tenminste. Ontmoeting met Eva De geschiedenis herhaalde zich. Argentinië verdiende enorme schat ten aan de export van peperduur graan en nog duurder vlees. Dat verschafte hem de middelen, cm te doen. wat zijn voorgangers waren vergeten: het uit de voortschrij dende industrialisatie opkomende proletariaat aan zich te binden door met milde hand pesetos rond zich te smijten. Tijdens deze vijfjarige smijtpe- riode ontmoette hij Eva, in een ra diostudio, en na met hem in het huwelijk te zijn getreden begon zij hem dapper mee te helpen. Er kwamen sociale verbeteringen, die Inderdaad noodzakelijk waren. De lonen der arbeiders gingen perio diek met sprongen omhoog. Iedere staking bracht hogere lonen. In drie jaar tijds verminderde de goudvoorraad van 1900 millioen gulden tot 230 millioen guiden. Maar toen de prijzen begonnen te dalen kwam er een bitter einde aan het goudsprookje. Genationa liseerde bedrijven boekten fabel achtige verliezen. Buitenlandse huizen, zoals o.a. Ford, sloten de deuren in Argentinië, de inflatie nam met de dag toe en de papie ren geldmachine stond niet stil. De enorme voorraden raais en lijn zaad blijken moeilijk te verkopen. Graan daalt met de dag en de vleesexport ondervindt eveneens stagnatie. Bovendiendoor de opgeschroefde lonen is de eindprfis veler producten te duur voor ex port en te duur voor de hemdlozen. Opnieuw kijken zij naar hun ge neraal. Hij moet nieuwe opslag geven, maar de generaal en Eva zijn aan het einde van hun Latijn. Ze kunnen niet meer. De schatkist is leeg. De waarde van de pesetos daalde tot op de helft. De generaal werpt de schuld op Miranda, zijn economisch adviseur die zijn politiek had gebaseerd op een blijvend hoog prijsniveau op de buitenlandse markt. Hij heeft hem dan ook de laan uitgestuurd en drie opvolgers benoemd, die tot taak hebben de hemdlozen te ver tellen dat hun generaal geen cent jes meer heeft, hetgeen natuurlijk niet de schuld is van hun gene raal, die immers altijd even lief en goed was, doch uitsluitend van de stoute buitenlandse speculanten, die de prijzen naar beneden laten lopen en vanMiranda. Dat generaal Du Peron zelfs de elementaire begrippen der huis houdkunde over het hoofd zag: niet te investeren in de zeven vette jaren en blijkens de stijging van het saldo der spaarbanken minder verstandig was. dan een deel zij ner hemdlozen, vermeldt men (nog) niet. De gouden tiid voor Argentinië Is voorbij. Pe%n en Eva zullen nog moeten bewijzen of zij ook kunnen regeren ln de nu komen de zeven magere Jaren Deze indrukken zullen intussen wel duidelijk maken, dat men zich vóór emigratie naar Argentinië goed moet bedenken! MEVROUW PERON .eerzuchtig. WARMENHU1ZEN GEVALLEN IN INDONESIë Donderdag j.1. bereikte de familie Ju Nannes, wonende Stationsstraat, alhier het droevige bericht dat hun zoon Au toon tijdens de uitoefening van zijn mi litairs plicht in Indonesië voor het Va dcrland was gevallen. De familie is door deze slag zwaar getroffen, inplaats van hun jongen spoe die terug te zien, r.el de plaats onbe zet blijven Wettelijks lezen we een rü gesneu velden en steeels wordt deze langer. Iiaten we hopen dat aan deze toe stand zeer spoedig 'n einde zal komen. Leger in de Meideqen Verwarring na eersie vuur veelal funest IN HET RAPPORT van de parlementaire enquettecommissie over de strijd in de Meidagen van 1940 wordt o.m. gezegd, dat de Ned. troepen door hun opleiding en het falen van commanderende offi cieren niet tegen de moderne oor logsvoering waren opgewassen. Tal van opdrachten en bevelen van de hoogste leiding konden daardoor niet worden uitgevoerd en dit had weer tot gevolg dat de weerstand op vele plaatsen sneller werd gebrolcèn^ dan ln de plannen was vast gesteld. Herstel na de eersie. ver"fa^ènde vijandelijke aanvallen vond slechts dan plaats, wanneer een onderdeel de beschikking had over uitstekende leiding. Veelal plantte de paniekstemming zich over naar andere onderdelen. Met de bouw van de nieuwe betonnen boogbrug over het Twente kanaal bij Goor worden goede vorderingen gemaakt. De bekisting is gereed en binnen enkele dagen hoqpt men te beginnen met het storten van het beton. Deze brug ligt in de grote verkeersweg Zut- fen Hengelo en is van groot belang voor het drukke snelverkeer in het Noorden van de Achterhoek. ieder geval is er. nu een raming ge maakt aan de hand waarvan kan worden nagegaan welke wijzigin gen er in het bouwplan en in de veeteeltproductie moeten worden aangebracht. Vooraf moeten wij er echter de aandacht op vestigen, dat het ten slotte de productiekosten en de productenprijzen zijn, die het laat ste woord spreken. Blijkt het dat de netto-winst, die daar tussen ligt. anders uitvalt dan op het ogenblik kan worden voorzien, dan zal men weer verdere maatre gelen moeten nemen om het inko men van de boeren op peil te hou den. Wanneer wij eerst de veestapel onder handen nemen, zien wij. dat de overheid een rundveestapel ver antwoord acht van bijna 2.800.000 stuks, waarvan 1.600.000 stuks melkvee. Op het ogenblik is onze rundveestapel bijna 2.300.000 die ren sterk, zodat wij onze veehou derij nog met een half millioen dieren kunnen vergroten. Als wij nagaan, dat het aantal tussen De cember 1947 en December 1948 met niet minder dan 20U.000 is toege nomen. dan blijkt wel, dat de uit breiding snel kan gaan. Ook de varkensstapel zal groter worden, en deze uitbreiding is trouwens reeds in volle gang. In December j.1. bedroeg het totale aantal var kens 1.158.000 stuks, terwijl het nieuwe productieplan een varkens- HET MINISTERIE van Land bouw heeft mededelingen ge daan omtrent de aard en de omvang van de landbouwpro ductie, die de minister voor de toekomst het meest geloenst acht. Hiermee wordt dus een vaste lijn aan de landbouwpo litiek gegeven en daarmee is reeds veel gewonnen. Wij weten nu. waar de minister naar toe wil en wij weten ook. dat hij zich deze mening gevormd heeft op grond van zo nauwkeurig mogelilk berekende afzetkansen. Natuurlijk kan men deze nooit vol komen precies vaststellen, maar in Toch volgt hieruit niet direct, dat de Nederlandse soldaat ernstig ls tekortgeschoten. De ineenstor ting van Frankrijk heeft daarop een ander licht doen vallen. Het staat nu wel vast. dat het Duitse leger door de jarenlange voorbe reiding verre superieur was aan de militaire macht van. alle andere landen. De houding van de Ned. militai ren ln de Meidagen 1940 is blijk baar op de verschillende fronten zeer uiteenlopend geweest. Dit ls echter een gevolg van de omstan digheden. waarin de troepen ver keerden. AFSLUITDIJK PERFECT In de prachtige kazematten op de afsluitdijk kon uitstekend te genstand worden geboden en de militairen hier verkeerden in heel wat gunstiger omstandighe den dan hun collega's in de Grëbbelinle. Later zelfs met hulp vanaf de Noordzee kon men de smalle strook met goed gericht vuur vrijhouden van aanvallers, terwijl men voor vliegtuigen niets behoefde te vrezende ka zematten waren bestand tegen de zwaarste treffers. De troepen ln de Vesting-Hol land hadden tot taak het oprui men van de parachutisten. Zij stonden tegenover uitmuntend op geleide en uitgeruste militairen, maar deze laatsten hadden geen artillerie en geen steun van vlieg tuigen. zodat enke'e successen ge boekt konden worden. FALEN IN GREBBELINIE Vergelijkt men hiermee de taak. opgedragen aan troepen van de Grebbe-linle, dan is het duidelijk, dat deze onder verreweg de moei lijkste omstandigheden de vuur doop hebben moeten ondergaan. Zij stonden bloot aan ononderbro ken aanvallen van grote Duitse eenheden, die gesteund werden door duikbommenwerpers en zwa re artillerie. Zij moesten over een uitnemend moreel beschikken om niet in paniek te geraken. Het veldleger beschikte niet over vol doende luchtstrijdkrachten die te gen de Duisers konden worden in gezet. Voor de troepen in de Peel-Raam- stelling was de opdracht aan het derde Legerkorps om zich op de eerste oorlogsdag terug te trekken op de Linge-stelling, terecht ge heim gehouden. Het maakte echter een vernietigende indruk op het moreel van de achtergelaten troe pen .die zich in de steek gelaten voelden. Daarop volgde een vrij snelle terugtocht naar de stellin gen achter de Zuid-WiliemSvaart. waar de troepen stand moesten houden In een geheel onvoorbereid terrein. De troepen hadden zich ingesteld op een hardnekkige te genstand in de Peel-Raamstelling. Deze bood, naar hun mening, een uitstekende beveiliging. Het is begrijpelijk dat bij de terugtocht onder deze omstandigheden het moreel ernstig daalde zodat de te rugtocht op sommige plaatsen overging ln een vlucht. PARACHUTISTEN-VREES Verder moeten nog ln aanmer king worden genomen de algeme ne „parachutisten-psychose" de wilde geruchten over verraad en de onmogelijkheid om de troepen af te lossen. Het is begrijpelijk, zegt de commissie, dat een debacle onvermijdelijk was .als de com mandant zijn troepen niet in zeer sterke mate In de hand had. De troepen hadden met het oog op de gespannen toestand de laatste dagen vóór de oorlog ook niet ge noeg nachtrust gehad. Het ls niet te verwonderen, dat de troepen bij de terugtocht van de IVde Divisie op Eist geheel uitgeput waren en geen weerstandskracht meer beza ten. In de Grebbe-linle heeft zich het niet uitvoeren van opruimin gen ernstig gewroken. Het vuur kwam hierdoor niet tot zijn recht. Door de korte tijdsduur van de oorlogshandelingen was het niet mogelijk ongeschikte commandan ten te vervangen en in vredestijd was het voor de hogere comman danten niet mogelijk geweest met grote troepeneenheden te manoeu vreren. Hun geschiktheid daartoe kon niet worden beoordeeld. Ook het systeem van bevordering van de officieren deugde niet. Een an der bezwaar was nog. dat de mili taire tucht in vredestijd niet vol doende was geweest, aldüs conclu deert de commissie. DINSDAG 29 MAART 1949 Hilversum I 301 m 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en S.15 Gram. muziek; 9.00 Liehbaken; 9.30 Odhtendeoncert 10.15 Gram_ muziek; 10.40 Schoolradio 11.00 Muziek houdt fit; 11.40 Orgelcon eert; 12.00 ZangreciUl; 12.33 en 13.25 Twee maal zeven; 13.00 Nieuws; 13.43 Reger Bruckner cyclus; 14.30 Önder oi«; 15.00 Schoolradio; 15.30 Dnnsnm ziek; 16.00 Voor de zieken; IïjOO Voor de jeugd; 18.00 Oude melodieën met nieuwe harmonieën; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.00 en 20.00 Nieuws; 19.13 Contrabas recital; 20.12 Pianorecital; 20.30 Lijdensmeditatie; 21.30 Koorwer keu van Bruckner; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram. muziek; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Pianoconcert van Wiljan; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Arbeidsvitaminen; 11,00 RVU nitzen dmg; 11.30 Voor de zieken; 12.00 Lyra trio; ljï.40 Pianoduo; 13.00 Nieuws; 1320 Promenade orkest; 14.00 Met naald en schaar; 14.30 Radio matinëo; 16.40 Voor de jeugd; 17.30 Orkest Maria Znmorra 18.00 Niuews; 18.30 RVU uitzending; 19.00 Radiostrip; 19.30 Radio muziek jour naai: 20.00 Nieuws; 20.15 Bonte Dinsdagavond trein met Herman Tholen; 21.35 Brio ven over Hersengymnastiek; 21.45 Bui teulands overzicht; 22 00 Ik zou zo graag; 22.30 Vioalrecital; 2300 Nws. stopel van 1 800.000 stuks gewenst acht. In de loon van dit jaar zul len wij reeds dicht bil dit ciifer komen, want het aantal fokzeugen dat in December 1947 nog maar ,OC1000 was 1n D^ember i ot toaop^omen tob 230.000 waar. ~"n 110.000 gedekt. In de loon van laar zullen dus vpIp honde^d- -'"enden bijeen worden. F°t aantal kinnon urn men voorlo pig houden op 15 millioen. Minder graan, meer hak- vruchten. Wat de akkerbouw betreft, voor ziet men een afneming van de to tale oonorvlakt" «ranen van 498.000 ha. tot 425 000. IV traditionele.gra nen zuilen trouwens nog iets meer achteruit gaan. omdrt het Minis terie toeneming van de maïsteelt tot 20.000 ha, venvacht, vooral met het oog od de behoefte aan kip penvoer. De peulvruchten zullen cp 31.000 ha. blijven staan, de han- delsgewassen zullen met een uit breiding van 7000 ha. komen op 'n totaal van 67000 ha., de knol- en wortelgewassen, zoals aardappelen en bleten, wil men in eon^rvlakte laten toenemen van 339.000 tct 285.000 ha. De bedoeling daarvan Is hoofdzakelijk v^rg^otl^g van de veevoederproductie, doch boven- d'en zijn dit intensieve gewassen, d'e mo»r arbeid vragen, doch ook meer waarde ooieveren dan gra nen. De opoervlakte groenvoeder en kunstweiden zal moeten stijgen van 161.000 co 172.000 ha. De op pervlakte grasland bliift het Mi nisterie voorlopig stel'en op de be staande 1.228.000 ha. Door intensi vering van het graslandgebruik, zoals betere bemesting en hetere beweiding, acht men oroductlever- hoglng van een hectare grasland met gemiddeld 18 pet. m^geliik. Naarmate deze productiviteit stijgt kan er grasland gescheurd worden en toegevoegd aan de op pervlakte bouwland, aldus 't com muniqué van het Ministerie. Voorts wil men meer lucerne verbouwen en het gewas kunstmatig drogen, terwijl men ook de productie van kunstmatig gedroogd gras wil op voeren van 30.000 ton tot 110.000 ton om de invoerbehoefte aan krachtvoeder te verminderen. Het ls echter nog de vraag of de pro ductiekosten van dit krachtvoer niet te hoog zullen komen, zowel wegens de hoge bouwkosten van de drogerijen, als van de kosten van het drogen zelf. Wij beschouwen dit plan als een zeer belangrijke stap in de goede richting. Wanneer in overleg met de Stichting voor de Landbouw be reikt kan worden, dat dit plan In derdaad werkelijkheid wordt, dan zal 't. aanbod van onze landbouw producten stabieler worden, waar door weer meer lijn ln de prijsbe paling kan komen, zonder dat men tot gedwongen teeltregelingen overgaat. Daarom lijkt het ons een goede grondslag voor de agrarische welvaart In Nederland. 45; „Barnabas! Er is niemand anders, die Ronald helpen wil redden kan. Jij wilt het proberen, nietwaar?" „Ja," zei Barnabas met een strak ge zicht „Niemand kan een ander tegen diens wil in helpen, maar ik zal het proberen. En ik smeek je te bedenken, dat ik, of ik slaag of niet, nooit een beloning van je verwacht." „Tenzij, Barnabas zei Cleone zacht. „Tenzy Cleone, tenzij je een maal een klein beetje van me zou houden. Zou een klein beetje voldoende voor je zijn?" „Neen. Neen, ik wil je helemaal helemaal. O, Cleone, wil je met me trouwen?" JEFFERY FARNOL: „Je bent zeer vasthoudend, Bassie, en ik moet gaan." „Nog niet, neen nog niet!" „Als het je blieft, Barnabas. Ik zou vanavond Chichester liever niet zien." „Neen", zuchtte Barnabas, „je moet gaan. Maar eerst wü je „Niet weer Barnabas!" En zij gaf hem haar twee handen. Dan keerde zij zich om en liet hem blootshoofds onder de wegwijzer staan. Maar toen zij een paar stappen verder was, zei zij over haar schouder tegen hem: „Wil je me nu en dan schrijven?" „Natuurlijk." „Graag, Barnabas om me op de hoogte te houden van mijn broer." „En wanneer zie ik je weer?" „O, wie kan dat zeggen" En glim lachend haastte Cleone zich weg. Barnabas bleef rondlopen op de plaats in het bos- Wat hij verwacht had, ge beurde. Na enige tijd hoorde hij geritsel tussen de bladeren en Chichester stapte uit de schaduwen. „Mijnheer," zei Barnabas, zijn hor loge raadplegend, „u bent precies drie- en-twintig minuten te vroeg. Maar toch bent u, geloof ik, te laat" Chichester nam Barnabas van het hoofd tot de voeten op en toen Barnabas zijn glimlach zag, balde hij zijn vuisten. „Te laat?" herhaalde Chichester, zacht en hoofdschuddend, „neen heus, dat geloof ik niet Doch hoe hetzij, er zijn tijden en gelegenheden, dat ik naar al leenzijn verlang, en dit is er één. Wees dus zo goed om te gaan. „In de eerste plaats, mijnheer," zei Barnabas met een agressief-hoffeltfke buiging, „verzoek ik u nederig met u te mogen spreken „Mijnheer," zei Chichester, zachtjes een brandnetel vernielend, „ik ben niet erg verlangend naar uw speeches; zij zijn, evenals u zelf, een beetje ver moeiend en oninteressant. Ik blijf liever hier om wat te peinzen. Ik wens u goe de avond." „Toch," zei Barnabas, die begon te glimlachen, „vrees ik, dat ik me nog een ogenblik aan u zal moeten opdrin gen, om u te waarschuwen, dat ik „Mij te waarschuwen? Alweer? O, man, heus, ik word die waarschuwin gen moe. Ga als het u blieft en waar schuw iemand anders. Ga en laat mij naar de maan staren en met mijn dui men spelen, tot „Als u soms op Cleone wacht, zy Is weg!" zei Barnabas, vlug en driftig. ^h!" deed Chichester, terwijl hü Barnabas door zyn half toegeknepen oogleden aankeek. „Wég, zegt u? Schoft, daar weet jij meer van!" En dit zeg gend verdween zijn rechterhand schie lijk naar rechts. Maar Barnabas hierop bedacht, draaide de arm om en ontnam Chichester het pistool. Dat was dus al het tweede in enige dagen. En hij voegde Chichester, elk woord «cher» articulerend, toe: „Vanaf dit ogenblik ziet u van iedere macht af, die u over Ronald Barrymaine hebt; vanaf dit ogenblik onderhoudt u noch mondeling noch schriftelijk meer gemeenschap met hem. Hebt u me goed begrepen? Chichester antwoordde niet, doch in zijn ogen smeulde het vuur van de haat. HOOFDSTUK XV De 15e Juli naderde en er werd in Londen, neen in heel Engeland, van ouds een land dat warm liep voor paar denrennen, over niets anders gesproken dan de aj. race. De conditie van paar den en ruiters werden aan ernstige beschouwingen onderworpen. Wedboek- jes gingen overal rond. Overal heerste een prettige onzekerheid, daar er min stens vier mededingers waren, wier kansen wijwei gelijk stonden. De pa pieren van de onbekende Barnabas Be- verley stonden heel laag genoteerd (Wordt vervolgd)

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3