ikitiaaflkr 5DI JAARGANG N° 1495 N -HOLL ANDSE PERS 1945 DINSDAG 29 MAART 1949 Jan Kloosterboer uit Sint Pancras voor zijn rechters Een Duits zwijn op bezoek bij Truman Enquete f Vliegtuig met twee verdiepingen^] - 1 - i Uitgave Stichting „D« Vrije Alkmaarder";" Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen f 0,32 per week 1.30 per maand - 3.90 p. kwart bij vooruitbetaling Advertentiea 14 ct per m.m., familleberich- ten 18 et. Bi) contraet aanilenlUke korting. Vercntw. redacteur J. van Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht TeL K 2200497» Juridische spitsvondigheid van K. Berkhouwer nir. Zes jaar gevangenisstraf met af trek van de tijd doorgebracht in preventieve detentie eiste gister middag mr. H. G. Th. Keune, pro cureur-fiscaal aan het bijzonder gerechtshof te Amsterdam tegen de 54-jarige groentenexporteur Jan Kloosterboer uit Sint Pancras die gedurende enkele maanden voor de Duitse bezetting gegevens had verstrekt aan de Duitsers over uit Nederlandse havens vertrekkende geallieerde schepen. Mr. Keune wees In zijn requisi toir op een eerder door het bijzon der gerechtshof gewezen vonnis over feiten, die voor het uitbreken van de oorlog met Duitsland wa ren gepleegd. Uit dit vonnis bleek, volgens hem. dat het Bijzonder Hof z'ch bevoegd acht handelingen te berechten, die voor de oorlog zijn geschied en die de neutraliteit van Nederland in gevaar konden bren gen. Het doorgeven van inlichtin gen aan de Duitsers over de po sitie van schepen van een oorlog voerende mogendheid achtte mr. Keune een daad, die de Nederland se neutraliteit ernstig in gevaar kon brengen. Hij eiste onmiddel lijke gevangenneming van de ver dachte, die op 14 December in af wachting van voortgezette behan deling van zijn zaak, op verzoek van de verdediger mr. K. Berkhou wer in vrijheid was gesteld. De ver dediger hield een uitvoerig plei dooi. Hij stelde, dat het Hof slechts dan bevoegd is voor de oorlog ge pleegde feiten te berechten, als duidelijk vast staat dat er toen oorlogsdreiging bestond. Indien nu de verdachte K. door zijn optreden de neutraliteit van Nederland in gevaar heeft gebracht, kon mr. Va nde Goot. niet over te gaan tot gevangenneming ter zitting Uitspraak vcïgt o> 11 April. nooit oorlogsdreiging Rebben be staan en hiermede zou het Hof zijn bevoegdheid tot berechten zijn ontnomen. Mr. Berkhouwer bepleitte vrij spraak en verzocht het Hof de eis tot onmiddellijke gevangenneming niet in te willigen. Na beraad be sloot het Hof, gepresideerd door NIEUWE INTERNATIONALE VAKBOND Het Britse T.U.C. (Congres van Vakverenigingen), het Amerikaan se C.I.O. (Congres van Intdustrlële Organisaties) en het Nederlandse NVV hebben een beroe pgedaan op de Nationale Vakverenigingen, die nog zijn aangesloten bij het W.F.T. U. (Wereldverbond van Vakvereni gingen .waarin de communisten overheersende positie hebben), te rugtrekking uit deze laatste orga nisatie te overwegen Het beroep wa sondertekend door Arthur Deakin en ineent Tew- son van het T.U.C.. James Carey van het C.I.O. en E. Kupers van het NW. Er zijn nog wel eerlijke mensen Een inwoonster van Wildervank. die een dag in de stad Groningen vertoefde, en behoefte aan Jets eet baars gevoelde, kocht in een der winkelzaken in de stad van Koek en Mollebonen vier eierkoeken, die haar Tietjes in een papieren zakje overhandigd werden. Op de terug reis naar Wildervank opende zij haar tas om de Inhoud *an het zakje te nuttigen. Tot haar schrik en verbazing bleek de inhoud van het zakje echter niet ie bestaan uit eierkoeken, doch uiteen groot aantal bankbiljetten! Thuis gekomen. spoedde zij zich naar een in de nabijheid wonende wacht meester der rijkspolitie, die zich telefonisch in verbinding stelde Tnet de Groninger recherche. Deze bracht een ebzoek aan de koek- zaak. waar de bedrijfsleider on middellijk de kas opmaakte en deze klopte precies. Bij nader on derzoek bleek echter, dat op die dag een bedrag van f 900 in de winkel aanwezig geweest was en waarvan men veronderstelde, dat de chauffeur van de firma het geld zou hebben meegenomen naar het hoofdkantoor van de zaak. Het geld had men voor het gemak maar verpakt in een normaal win kelzakje en dit zakje was blijkbaar tussen de gereedstaande zakjes met eierkoeken geraakt. Het was een opgetogen filiaal houder, die de volgende morgen in Wildervank zijn geld weer in "bezit kwam nemen. De eerlijke Wilder- vankster. die op zo onvrijwillige en onverwachte wijze In het bezit kwam van dit bedrag, wilde hij een bedra gvan f 150 afstaan, maar deze weigerde hardnekikg elke be loning. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING Hij Kon Besluit is aun <le lieer A. J. B. ï/öhninn tc Alkmaar verlof verleend tot het aannemen van het Ridderkruis der Orde van Gregorins de Gr Me van de Heilige 8loel. WEINIG BEWOLKING Droog weer met aanvankelijk nog c-nkele overdrijvende wol kenvelden. Plaatselijk och tendmist. Later weinig of geen bewolking. Meesc matige wind vh Oostelijke richtingen. Tem- p-ratuur oplopend tot iets ho- k waarden dan Maandag. In April zal men in het veengebied van Nieuw -Schonebekerveld een nieuw type versturfmachine in bedrijf stellen. Deze machine 'is vol automatisch, met. dien verstande, dat zij de t+tfspecie afgraaft, door een goot naar de mengbak voert en vervolgens de op maat gebrachte turven via een lange thansportband naar het veld voert en dmr zelf uitspreidt. Met een bediening van slechts 4 man kan deze ma chine n productie van ong. 15 millioen turven per seizoen bereiken. M eer voedsel voor zijn kameraden geëisi URK EN DE BIOSCOOP Een caféhouder In Urk heeft de Raad toestemming verzocht voor het vestigen van een bioscoop op het voormalige eiland De Raad is om princini'Me redenon gekant tegen het ver tonen van films op Urb. Voor dat de Raad echter een veror dening zou vaststellen waarbij het geven van bioscoopvoor stellingen in café's wordt ver boden ,znl de burgemeester trachten de caféhouder te wegen zijn verzoek In t« trek ken. De Raad ie van mening, dat de bevolking van U'-k de film afwijst. AANSLAG OP ITALIAANSE PREMIER VOORBEREID? De Romeinse politie heeft een ze kere Grillo gearesteerd, die naar wordt verklaard, aan een commu nistisch kamerlid advies gevraagd heeft over een aanslag op het le ven van de Italiaanse premier. De Gasperi. Hij verklaarde bij het ver hoor de aanslag niet te hebben willen plegen. Hij wilde slechts de aandacht der communistische par tij trekken teneinde hulp en werk te verkrijgen. Hij is sinds 1946 lid der partij. Twee smeden uit Kiel zijn heden met een varken aan een touw ver trokken met bestemming voor Washington om le pogen van pre sident Truman gedaan te krijgen, dat het voederrantsoen voor de varkens in Duitsland wordt ver hoogd. Het varken heeft een kar tonnen bord om de nek, waarop staat: „Dit arme varken uit Kiel is op weg naar de president van de Verenigde Staten om te schreeu wen om meer voeder voor zijn Duitse kameraden". De twee smeden, Gustaf Goepel en Friederich Wischmann, reke nen er op. dat hun verschijnen met HET PARÏJSE PUBLIEK EN DE FILM. Een van de Parijse bioscopen die de smaak van het publiek wilde leren kennen, heeft een opinie onderzoek ingesteld. Dit onderzoek wees allereerst uit, dat 88 procent van de Parijze- naars naar de bioscoop pleegt te gaan en dat het aantal manlijke en vrouwelijke bezoekers ongeveer gelijk is. eHt meest gaan de jonge lui tussen 18 en 25 Jaar naar de bioscoop. Het aantal mensen, dat een film om de film zelf gait zien en het aantal dat er gewoon uit- ontspan ning heen gaat. is vrijwel gelijk, maar het blijven altijd de namen van de filmsterren, die de bezoe kers tot hun keus brengen. De in Frankrijk meest geliefde films zijn: „Le pere tranquille", „La symphonie pastorale". „Qual des orfevres", „Monsieur Vincent". het varken onder de in Bremen ge stationeerde Amerikanen zoveel sensatie zal wekken, dat men hen helpen zal aan vrije overtocht naar de Verenigde Staten op een Amerikaans schip. Zij willen het varken aan president Truman aanbieden. Wanneer zij in Bremen geen passage kunnen krijgen, wil len ze naar Nederland gaan, waar ze dan door een Nederlandse kapi tein geholpen zouden worden. Bij voorbaat eventuele aanmer kingen parerend van de ziide van de Amerikaanse dierenbescher ming zeide Goepel: „Ik zal dit var ken zo goed behandelen als ik mijn bruid zou doen". MOSKOUSE PATRIARCH ZEGENT DE V REDELIEVEN DEN Het officiële Sowjet Russische ot gaan „Iewestla" publiceerde een op vredelievende mensen in de gehele we reld. Hü riep alle orthodoxe kerken op om hun etem ter verdediging van de vrede te verheffen en verbaarde, dat de kerk „zegent en blijft zegenen de verdediging van het vaderland, wel ke zij beschouwt als een heilige plicht en een der hoogste uitingen vnn vader landsliefde". De Ortbodxe kerk zag verdriet, dat „de oorlog gepredikt en voorbereid wordt In sommige landen" en zij riep: 14»Meteen die de Trede wil, ter vrille van ie gemeenaehappejjfee verdediging van de vrede het «reven lot eenheid ie steunen'' CONCERTREIS VAN DE FAIRY AVITION WORKS De Engelse Brass Band der Falry Aviatlon Works o.l.v. Harry Mortimer maakt In de week van 16 tot 22 April een concertreis door ons land. Concer ten worden gegeven in Amsterdam (Eerste Paasdag In bet Concertge bonw), Krommenie. Leeuwarden. Zwol le, Slikkerveer en Middelburg. Voor de raio is op Tweede Paasdag een nitzen ding De traditionele drank, die de rei zigers van de N.S. op de stations kregen aangeboden. ioas tot nu toe koffie. Thans heeft de koffiewagen er echter een concurrent bij ge kregen in de vorm van een instal latie, die de dorstige passagiers zal kunnen laven met thee, op Engel se ivijze toebereid en in een spe ciale ketel gezet. Het recept luidt? her water wordt 5 minuten op 100 graden gebracht, daarna wordt per liter water 20 gram thee toege voegd. Na 5 minuten trekken wor den de theebladen eruit gezeefd, en het aftreksel komt in de kefèl, die de thee 10 uur op een tempe ratuur van 70 graden kan houden. Na 1 uud wordt er nieuwe thee ge zet. r- De nieuwe installatie in be drijf op het station te Utrecht, d£t de primeur van deze ketel heeft. Leefde nu Voliaire nog maar Professor Kenneth Clinton Whea- re, professor in de staathuishoud kunde aan de Universiteit ie Ox ford, heeft op een internationale studentenconferentie aldaar ver klaard, dat het niet in strijd met de democratie is, te zeggen, dat de partijen, die anti-democratisch zijn, behoren te worden tegenge werkt en, zo nodig, verboden. „Een van de moeilijkheden van een de mocratisch regeringsstelsel Is. dat men van oordeel is, dat vrijheid van spreken moet worden toege staan zelfs aan wie daar niet in eglooft. Ik geloof in vrijheid, maar dat betekent niet: vrijheid van ieder ander om mij te knechten. Indien het in overeenstemming is met dictatuur hen te onderdruk ken, die niet in dictatuur geloven, strookt het evenzeer met het de mocratische stelsel, indien dit hen onderdrukt, die niet in vrijheid en vrije meningsuiting geloven", al dus professor Wheare. Harinqovervloed verwacht Volgens een Zweedse visser, wiens mening door de „Dagens Ny- heter" van Maandag werd weerge geven, is er een nieuwe „haring- periode" In aantocht, gedurende welke er zo veel gevangen zal wor den, dat de vangsten niet altijd geheel gebruikt zullen kunnén wor den. Deze haringperiode, die 15 tot 20 jaar zal duren, zal gevolgd wor den door een tijd van 60 tot 70 jaar, gedurende welke haring schaars zal zijn. De jongste ha- ïingperiode j!?d van 1877 tot ISSó en tijdens het hoogtepunt van 'le ze periode vingen de vissers 215000 ton haring, ongeveer tien keer zo veel als thans gemiddeld wordt ge vangen. Volgens de „Dagens Nyheter" zijn Zweedse geleerden het met de mening van de visser eens. Reeds eeuwen lang heeft men een derge lijke cyclus waargenomen, vol gens het blad zelfs al in de tijd van de Vikings. PROTEST TEGEN RASSENONDEDRUKKING Paul Robeson, de beroemde Ame rikaanse negerzanger, heeft op 'n te Londen georganiseerde protest bijeenkomst tegen rassenonder- drukking door de Zuid-Afrikaanse regering, die door 2000 a 3000 per sonen bezocht werd, gezongen en 'n resolutie voorgelezen, welke door de vergadering werd aangenomen. In deze resolutie wordt uitdruk king gegeven aan de „afschuw te gen de onmenselijke rassenonder- drukking, die de regering van Ma- lan toepast" en een beroep gedaan op de Britse regering, in de vol gende bijeenkomst van de algeme ne vergadering der V N. „een ver oordeling uit te spreken over het schenden door de Zuid-Afrikaanse regering" van een resolutie der Al gemene Vergadering inzake Afri ka. De resolutie van Robeson vraagt de Britse regering haar steun te verlenen voor maatrege len in de veragdering „die de fun damentele rechten van de mens zullen verzekeren'' voor iedere Z.- Afrikaan. „Wij betogen bovendien, dat de Zuid-Afrikaanse regering van Malan. die bewezen heeft niet bekwaam te zijn tot het regeren van inheemse bevolkingen, niet moet worden toegestaan de heer schappij te voeren". De resolutie eindigt met een protest tegen de inlijving van Zuid-West-Afrika bij de Unie en doet een beroep op de Britse en andere regeringen, haar invloed aan te wenden in de alge mene vergadering der V.N. Dezer dagen zal een vliegtuig van het type B 49, de militaire uitgave van de Stratocruiser. op Schiphol landen. Het vliegtuig behoort aan de United States Army Air Force en maakt op het ogenblik een test vlucht. Alle werelddelen worden aangedaan. De Boeing bevindt zich op het ogenblik in Afrika. Zoals bekend zullen de Stratocruiser- passagier-vliegtuigen nog dit jaar ook op de lijnen naar Europa in dienst worden genomen. De AOA zal dit type vliegtuigen, dat twee verdiepingen heeft, inzetten op haar lijn Nero York-Amsterdam- Frank fort. DUITSE ZAKENLIEDEN NAAR DE JAARBEURS Met een DC-3 vliegtuig van Aerö-Holland ver trok gisteren van het vliegveld Schonefeld in de Russische sector van Berlijn een gezelschap van 21 Duitse zakenlieden dat een bezoek zal brengen aan de a.s. Jaarbeurs te Utrecht. Bij het vervullen van 1 de nodige formaliteiten op 't Ber- lijnse vliegveld ondervond men van de Russische autoriteiten grote me dewerking, zodat het vliegtuig reeds een uur na aankomst weer kon vertrekken. DE HAVENSTAKING TE ANT WERPEN De staking der Ant werpse havenarbeiders heeft nog slechts een gedeeltelijk karakter. Op de wervingsbureaux boden zich slechts 500 arbeiders aan, terwijl er behoefte bestond aan ongeveer 1000. Tegen het middaguur ver scherpte net stakingsbeeld zich en bood zich geen enkele arbeider meer aan, ondanks de aansporin gen der woordvoerders van het Ka tholieke vakverbond en van de Bel gisch transportarbeidersbond. KOELE HOOFDEN IN ST. JAN STEEN De reactie op berichten, betreffende de opheffing van de gemeente St. Jansteen, heeft de burgemeester van die gemeente aanleiding gege\en om de volgende proclamatie tot de bevolking te richten: „Naar aanleiding van de berichten in de Nederlandse bla den, betreffende de zeer zeker on redelijke en onbillijke plannen tot opheffing van uwe, meest welva rende, gemeente van Zeeland, ver zoek ik u dringend in verband met de stijgende onrust en verbolgen heid de hoofden koel te houden, geen ongewenste stappen of daden te doen en verdere onrust te ver mijden. met vertrouwen ln het ge meentebestuur". IRENE DUNNE. VOORBEELDIGE VROUW EN MOEDER De film ster Irene Dunne is door de Uni versiteit van Notre Dame voor '49 gekozen als prominent lid van het Amerikaanse Katholieke lekendom De geestelijke John J. Cavanaugh, voorzitter van bovengenoemde universiteit, die deze keuze bekend maakte, zei, dat Irene een voor beeld was van een talentvolle christenvrouw. Gedurende haar 15 Jarige artistieke carrière, is zij ten voorbeeldige vrouw en moeder ge bleven. De 45 jaar oude filmster is de echtgenote van de New Yorkse tandarts De-nnis Griffin en zij heeft een aangenomen dochter. Een commissie uit het Neder landse Parlement heeft een onder zoek Ingesteld naar het beleid van de destijds naar Londen uitgewe ken regering. De commissie is zelfs verder gegaan. Ze heeft het onder zoek uitgebreid tot de eerste dagen van de oorlog en het gevoerde mi litaire beleid. We hebben er in on ze krant reeds een en ander over kunnen lezen. Hetgeen we lazen was niet be paald een relaas van een heldhaf tige strijd onder bezielende, vast beraden leiding. Het tegendeel was het geval. Een nauwkeurige bestu dering van het rapnort. dat uiterst sober is gehouden en daardoor aan objectiviteit zeer gewonnen heeft, doet de lezer menigmaal naar het hoofd grJIpen en uitroepen: Wat een bende. Wat een chaos. Het is dan ook niet te verwonderen, dat in verschillende bladen aan het adres van de leiding van het mili taire apparaat felle verwijten wor den gemaakt. We willen niet verhelen, dat ook wii tot een categorie bchnrpn. die graag kritiek on verschillende toe standen en gebeurtenissen uit oefenen. Fn aangezien wp tevens nog tegenstander van 't militairis me ziin. zouden we hier een gerede aanleiding kunnen vinden om een heerWke nbillnnlea te honden te gen wat ons tegen de bonst stuit. En toch doen we het. niet., inte gendeel behoren we tot degenr-n, die de kritiek die op de legerlei ding wordt geoefend niet ten v-He kunnen onderschuiven Er ziin fouten gemaakt. Fmstjore fouten zelfs. Ze zullen Mi elVo pprierole staf voorkomen. Maar als mer» ons vraagt of deze fouten de ziin van de chaos hli de GrebheU_ nie. bij de MoerdiiVbrug of waar In ons land dan ook dan menen we het te moeten ontkennen. O.l. ziin deze chaotische toestan-, den ontstaan door gehppi anderts oorzaken, die het de leiding van 't leger bijkans onmogeliik maakten* georganiseerde tegenstand te bie den. Oorzaken, die in wezen hun oorsnrong vinden in de vred<\s- mentaliteü. waardoor ons volk be heerst werd. F-en mentaijtpit die achteraf beschouwd niet. nasto hij de politieke situatie znais dip na 1933 ontstond. Een mentaliteit ech ter. waarvoor we ons nog streds niet behoeven te schamen. Dat. ons streven naar ont.wanentng in de wereld geen weerklank heeft, gre inden. Is niet. beschamend vnor ons. maar Is slechts beschamend voer hen. die er een leer van ma ken dat macht, boven recht gaat. Welnu, een volk. dat. jarenlang geen s^riid heeft gevoerd, dat voor de kleinste helft genegen was hef nationale leger af te schaffen, dat geen geloof hechtte aan geweld, dat voor dat geweld zich ook geen financiële offers wilde getroosten, dat van materiaal verstoken was. kon zich niet met succes verweren tegen een volk. dat door en door mihtairlstisch ls opgevoed. Indien dan de chaos ontstaat, is het on juist de leiding hiervan de schuld te geven. Die chaos is slechts ont staan, doordat wij ln beschaving onze aanvallers ver voor waren. Omdat we niet werkelijk geloof den in dood en vernietiging Het is ons met harde hand ingepeperd. We hebben een verkeerde koers ge varen. Dat zou deze enquete ons kunnen leren. En toch een koers, waarvoor we ons niet schamen. In tegendeel. v- z- FEEST OP 'N OPLEIDINGSSCHIP Zestien April a.s. zal het hon derd jaar geleden zijn, dat het ma- trozeninstituut van de Koninklijke Nederlandse Roei- en Zeilvereni ging werd opgericht. In verband met de Paasvacantle zal dit feit reeds op 14 April met de kwekeltn- gen worden herdacht. Voor de oud- leerlingen Is een reünie op het opleidingsschip „de Pollux" vast gesteld op Dinsdagmiddag 12 April. DE FRANSE ZUIDPOOL-EXPEDI- TIE De expeditieleden van de „Commandant Charcot", die ge dwongen waren om het bereiken van hun eerste doel: „Teire Ade lie" tijdelijk op te geven, komen komen toch niet zonder een posi tief resultaat in Hobart aan. Het poolschip. dat in de wateren van de Zuidpool is blijven kruisen, heeft op ongeveer 1800 km ten Oos ten van Terre Adelie een opening in het pakijs ontdekt en is er in geslaagd de poolcirkel te over schrijden. Dwars door de drijven de ijsmassa's heeft de ..Gomman dant Charcot" de Balleny eilan dengroep bereikt en meerde langs het eiland Buekel om een groep technici aan wal te Letten. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1