0 En toch binnen de grenzen DAT IS HANDIG! Uitbreiding bij de Shell Hel probleem der bevolkingsaanwas Internationale Tarweovereenkomst .e Amateur-Gentleman OVER DE GRENS IN DE LAATSTE DAGEN kon men ternauwernood een krant of een tijdschrift opnemen, of men kioam een artikel tegen, voorzien van een twee- of een driekoloms kop, waarin de aandacht werd geves tigd op de grenscorrecties. Het ivoord zelf wekt bij ons een be paalde wrevel op. We zijn minstens even sterk overtuigd dan wie ook dat Duitsland aan ons land een en ander heeft misdreven. Zoveel telf9. dat het wellicht niet eens geboet kan worden. Hoewel we het leed. dat het Duit se volk In de loop der laatste ja ren te dragen heeft gekregen even min lich' ebben te schatten. Past het ons >ter wel. over de hoe- grootheU. .un de schuld en de boete te oerdelen? Ondervinden we op het ogenblik niet dagelijks dat het niet zo erg prettig Is. om aan kritiek blootgesteld te zijn, voor handelingen, die elders ge pleegd worden. Handelingen, die we misschien ondanks onszelf, toch maar verrichten. Laten we ons echter voor deze keer bepalen tot de grenscorrec ties. En laten we dan meteen ver klappen. waarom ze onze wrevel opwekken. Er is hier geen sprake van grenscorrecties. Men kan een grens op een bepaald ogenblik corrigeren. Er is in het onder havige geval zelfs behoefte aan Volkomen toegegeven. Maar 'n corr. wordt, aangebracht in ge- meenschavpelii'' overleg. Een correctie Tordt niet. eenzijdig uitgevoerd. Van correctie kan sprake zijn. ais aan beide kan een iets wordt gegeven en wordt genomen. Daarvan Is In dit geval geen sprake. Hier wordt de grens ge wijzigd .zonder dat een betrokken partij het er mee eens !s. Het is voor ons zelfs zeer de vraa,g. cf die betrokken partij er over ge hooid is. Natuurlijk kan men zich op het standpunt stellen: „We heb ben maling aan de Moffen." Dan behoeft men echter ook niet meer zo zorgvuldig te zijn op zijn w^den en moet men niet meer spieken over grenscorrecties Laat men het kind dan bij de naara noemen en zeggen* Wü. Nederlan dss. hebben Lebesramn nodig, we willen een stuk van Duitsland an nexeren. Verluidt het In verschil lende courantenberichten ook al ntet. dat verdere aanspraken later In behandeling zullen worden ge nomen Welnu, na een lange omweg zün we aangekomen bil het punt, waar we tenslotte wilden wezen. Wil tob ten elke annexatie uit de boza Wellicht dat we er In economisch opzicht van kunnen profiteren. Tenminste in de eerste Jaren. Maar onverbrekelijk zit aan anexatle vast het kweken van haat. Deger ne waarvan een stuk land wordt afgenomen, vergeet dit niet. En Duitsland zal niet vergeten, dat Nederland het een stuk grondge bied heeft afgenomen, waarop het geen enkel recht heeft. Al loopt de grens soms grillig. Even grillig loopt de grens ech ter tussen Nederland en België. Hoort u daar van grenscorrecties? We menen ons te herinneren, dat we er enkele Jaren geleden eens Iets over gehoord hebben. Toen wil de een groep Belgen Zuid-Limburg bij België voegen, omdat het zo raar aan Nederland hing. Ook toen kwam de corridor van Sit- tard in het gedrang. Nu wil men die corridor iets bre der maken Ten koste van Duits- En ook op enkele plaatsen knab belen de muizen aan het Duitse lichaam. In het Oosten hebben de wolven er aan gevreten. In het Westen bereiden de muizen zich voor. Protesten er tegen worden belachelijk gemaakt. Gebagatelli seerd. Of niet eens toegelaten. Waarschijnlijk zullen de grens correcties hun beslag krijgen. Er zullen er nog enkele volgen en het Duitse volk zal zich steeds ver bitterder gaan gevoelen. Dat zelfde Duitse volk blijft ech ter In het hart van Europa be staan. Zal er blijven voortleven en er wellicht binnen afzienbare t'id tot, mooht en aanzien komen. En dan? Het ls geen fraai argu ment Het ls een argyment. dat men zou kunnen toeschrijven aan een beoaalde ansst en angst wordt dikwiils een slechte raadgever ge noemd. Laat Nederland echter wel be denken wat het doet. We zijn ons er van bewust, dat wij met het schrijven van dit artikel geen en kele invloed kunnen uitoefenen op gang van zaken. Daarvoor ls onze invloed te gering. En steun zullen we slechts van weinigen ontvan gen. Dat ls juist het ergste. Dat in het land van Hu go de Groot en Vollenhoven annexatie zonder pro test wordt getransformeerd tot grenscorrectie. VOOR DE VROUW T oopt U met Uw mond vol knijpertjes, als U de was ophangt, of heeft U ze in een bakje of mandje, dat bij elk stukje goed weer verzet moet worden? Dat is toch lastig! Maakt U liever eens zo'n handige zak, die U als een schort ombindt. De knijpertjes zijn dan steeds bij de hand zonder dat U telkens moet bukken of heen en weer lopen, en bij het afnemen van de was doet U ze weer allemaal in de zak, die U zó tot de volgende keer weg kimt hangen. Ook bij het werk in de tuin en bij andere bezigheden kan een dergelijke zak goede diensten bewijzen. De maten kunt U naar eigen verkiezing vera.adt*r*a In de onder kant maken we een zoompje, vouwen dit gedeelte d«a n*ar boven en stikken de zijnaden dicht. De zoom wordt over 10 cm. lc. het midden vastgenaaid, waarbij we voor de stevigheid aan weers kanten van dit naadje nog een paar cm. naar beneden stikken. De bovenkant rimpelen we even in en zetten hem dan tussen een-6 k 8 cm. brede band van ongeveer 140 cm. lang, die we in de lengte dubbel vouwen en dichtstikken. U ziet, het is in een wip gebeurd e.u U zult er veel gemak van hebben. xó Zonder kampkaart is kamperen onmogelijk Hoewel de wettelijke regeling van het kampeervraagstuk nog op zich laat wachten, is het aantal gemeenten, dat het bezit van een kampkaart verplicht heeft gesteld, wil men ln aanmerking komen voor een plaatselijke kampeerver- gunning, thans dermate toegeno men, dat het komende seizoen practisch geen kampeerder het meer zonder deze kaart zal kun nen stellen, aldus deelt de ANWB mede. Deze documenten worden afge geven door de Ned. Kampeerkaar- ten Centrale aan ieder, die „te goeder naam en faam" bekend staat. Daar als regel 14 dagen ver- Gczicht op het terrein van het laboratorium van de Koninklijke SheU te Delft, dat een aanzienlijke Uitbreiding ondergaat. In het la boratorium vragen veel interes sante zaken de aandacht. Zo kan men er proeven zien met een die selmotor, die in een gasmotoh moet worden omgevormd. Elders toont men hoe de water leidingbuizen worden onderzocht, ïoaarvan er 65 km voor Venezuela worden besteld- Deze buizen heb ben een bitumenbekledlng, welke bekleding een minimum-dikte van 3 mm moet hebben. Langs electri- SChe weg wordt hier de dikte dezer laag op zes plaatsen in de omtrek automatisch gemeten Een waar- schuwingssigr.aal geeft aan wan neer de laag te dun is. Men heeft voor de onderzoekings werkzaamheden tal van appara'en uit Nederland en tal van buiten landse landen. De Shell laborato ria in ons land hebben voorts con tact m'et de laboratoria in Enge land c?i Amerika. Leden van de staf van het laboratorium in Delft houden voorts op geregelde tijden persoonlijk overleg met hun col- leon's tn de buitenlandse labora toria. lopen tussen het indienen van een aanvraag en het ontvangen van de kampkaart dit in verband met de in te winnen informaties verdient het ten zeerste aan beveling de aanvrage zo snel mo gelijk in te dienen. Dit geldt nog temeer, waar in het hoogseizoen bovengenoemde termijn noc aanmerkelijk langer zal kunnen zijn. Aanvraagfoi muiieren voor kamp- kaarten zijn voor iedereen gratis te verkrijgen op alle kantoren en agentschappen van de ANWB. Boekbesorekinq ONS GEZIN Maandblad onder redactie van de com missie voor huishoudelijke- en gezinsvoorlichting. Abonne mentsprijs f2.90 per jaar. H. van der Marck's Uitg. Mij. N.V. Roermond. Onder de zogenaamde damestijd schriften neemt Ons Gezin niet alleen qua Inhoud, maar ook qua uitvoering een vooraanstaande plaats ln. In het Maartnummer, dat weer in een zeer aantrekkelij ke opmaak verschenen is, houdt mevrouw Sandberg-Gelsweit van der Netten een pleidooi voor een beter begrip en als gevolg daar van een grotere samenwerking tus sen de christenen van verschillen de geloofsovertuiging. Dr. Sis Heijster, de bekende pae- dagoge, toont in „Ottos Woensdag middag" aan .dat door tact veel ongelukken bij de opvoeding kun nen worden voorkomen. Van een zelfde strekking is het artikel van O. van Andel Ripke. Hllle Gaerthe en Gerard Hoek geven hun indruk ken uit Zuid-Afrika en enkele be- hartenswaardige opmerkingen voor hen die met plannen om te emi greren rondlopen. Behalve de kin derrubriek bevat dit nummer nog verschillende recepten en brei- en knippatronen. Al met al een num mer, dat het lezen meer dan waard is! Sombere geluiden ien opzichte van de plattelandsbevolking „Het vraagstuk der bevolkingsve rmeerdering is er een, waarvoor de Regering grote belangstelling heeft", aldus de minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes in een red e, gehouden te Amsterdam op hefc Congres over de gevolgen van de bevolkingsvermeerdering. De rege ring toch ziet zich gesteld voor een aantai belangrijke en Ingewikkel de vraagstukken, die ln nauw verband staan met de bevolkingsver meerdering: 1. hoe moet het bestaande welvaartspeil van onze bevolking wor den gehandhaafd, c.q. verhoogd; 2. hoe verschaffen wij een voldo ende aan personen en bedrijven; 3. op welke wijze kan voldoende bevolking worden gegeven. Met alle kracht moet er naar worden gestreefd in de naaste toe komst de Nederlandse Volkshuis houding weer op eigen benen te doen staan. Internationale aan eensluiting op economisch gebied, opvoering van de hoeveelheid zo wel als van de kwaliteit der goede ren, die wij aan het buitenland le veren, zomede van de diensten, die wij aan het buitenland bewijzen, en wel een opvoering in sterker mate dan die. waarin de invoer van buitenlandse goederen en diensten zal toenemen, zijn de pri maire middelen, welke van toepas sing zijn bij het sluitend maken van de betalingsbalans, anders dan met buitenlandse hulp. doelmatige huisvesting werkgelegenheid aan de beroeps- Te Washington is een interna tionale tarwe-overeenkomst tot stand gekomen, welke geldt voor de duur van vier jaar en voorziet in een prijsschaal, waartegen jaarlijks ruim 211 millioen hectoliter zullen wor den verhandeld. De overeen komst moet vóór 15 April wor den geratificeerd door de par lementen van 37 importerende en vijf exporterende landen. Onder de deelnemers bevinden zich alle belangrijke tarwe- importerende landen en de voornaaste tarwe-exporte rende landen, behalve de Soiv- jet-Unie en Argentinië. De overeenkomst bepaalt o.m., dat de maximumprijs voor tarwe bedraagt f 10.29, de minimumprijs f8.57 in het eerste jaar en ieder volgend jaar pijn. f0.26 minder. Het zal de deelnemende landen volkomen vrij staan transacties te sluiten tegen andere dan de over eengekomen prijzen, doch deze transacties zullen niet geleien als voldoening aan de verplichtingen, die de ondertekenaars op zich ne men. Zolang de deelnemende rege ringen de nodige maatregelen ne men om hun verplichtingen onder de overeenkomst na te komen, zijn zij vrij handel in tarwe te drijven op iedere door hen gewenste wijze, hetzij via de particuliere handel, hetzij via regeringsinstellingen. De exporterende landen zijn niet verplicht tarwe te verkopen .tenzij de kopers aanbieden de maximum prijs te betalen, terwijl anderzijds de kopers niet verplicht zijn tarwe af te nemen, tenzij deze wordt aan geboden tegen de minimumprijs. In het kader van de overeen komst behouden de regeringen, die hieraan deelnemen, zich volledige vrijheid voor ten aanzien van het vaststellen en hefc uitvoeren van hun binnenlandse, agrarische en prijspolitiek. Zij verbinden zich echter hun politiek op zodanige wijze te voeren dat de vrije be weging der tarwe-prijs in de inter nationale handel tussen het vast gestelde maximum en minimum niet wordt gehinderd. De oplossing van dit probleem, dat reeds een complex van proble men op zichzelf is, hangt samen met de grootte van onze bevol kingsaanwas". Over het bestrijden van een eventuele werkloosheid zei de mi nister o.m.: „De agrarische sector van het be drijfsleven daar ls ieder het wel over eens biedt in Nederland uiterst geringe kansen voor een bijdrage tot de oplossing van het werkgelegenheidsprobleem. Deze sectpr is reeds oververzadigd, voor zover het vaste arbeidskrachten betreft. Van. verdere inpoldering van de voormalige Zuiderzee mag wel een zekere, maar niet een afdoende bij drage tot de vergroting van de werkgelegenheid In de agrarische sector worden verwacht. Indien er al binnenslands vol doende werkgelegenheid voor de groeiende beroepsbevolking zal worden gevonden, dan zal dit wel in de eerste plaats door uitbreiding van de industrie zijn. Het tweede middel ter bestrij ding van de werkloosheid ls de emigratie. Het voordeel, dat emi gratie van d° arbeidskrachten, die hier tot improductiviteit zijn ge doemd, doch elders productief werkzaam kunnen zijn, oplevert, is duidelijk. Het komt mij voor. aldus de mi nister. dat het bevorderen van emigratie voor de huidige periode aanbeveling verdient, al erken ik dat tegenover de voordelen, die deze politiek oplevert, ook nadelen staan, waarmede rekening ls te houden. WOENSDAG 30 MAART 1949 Hilversum I 301 m. 7 00 en 8.00 Nieuws: 7.30'en 8 15 Grm 9.00 Voor de zieken: 9.40 Tsjai- kovskyconcert: 10.30 Mogend lenst 11.15 Hoorspel: 11.50 B«l1etmnri«k 12.33 Zigeunerorkest: 13 00 Nieuws 13.15 Mandolinata: 13.45 Opera- fraementen: 14.40 Vcor de vrouw; 15.00 Jeugdconcert: 16.00 Voor de jeugd: 17.30 Gram.platen: 18.00 Gemengd koor: 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.00 en 20.00 Nieuws; 19.15 Prikkebeen: 20 15 Lijdens overdenking: 20.45 Radio-PhJJhar- monisch orkest; 21.45 De zee bleef vrij: 22.15 Geestelijke liederen: 22 45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m 7.00 en 8.00 Nieuws: 7.15 en 8.15 Gram. muziek &50 Voor de vrouw; 9.00 Serenades ln oude en nieilwe stijl; 10.00 Mor genwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Populair non-stop: 12.00 Ac- cordeola: 12.38 Kilima Hawaiians: 13.00 Nieuws: 13.20 Malando: 14.00 Gespr portretten: 14.15 Jeugdcon cert; 15.00 Voor de kleuters; 15.30 De Regenboog: 16.00 Voor de jeugd 17.15 Omroepkamerorkest; 18.00 Nieuws; 18.20 Metropole-orkest: 19.00 Esperanto kwartiertje; 19.30 Voor de jeugd: 20.00 Nieuws; 20.20 Toscanini dirigeert een populair concert: 21.00 Na vijftig Jaar hoorspel: 22 25 Volksliederen; 23.00 Nieuws. JEFFERY FARNOL: Barnabas heeft l»i het bos by de wegwijzer een geheime ontmoeting gehad met Cleone, die nu weer vriendelijk en lief is, zo zelfs dat hij haar de eerste kus mocht geven. Het gesprek ging over haar broer in Londen, die aan lager wal is geraakt. Het wekt Barnabas' toorn op, dat zpn aangebedene ook nog een af- sjwaak had met de sluwe Chichester. de gevaarlijke tegenstander, dte zo gemakkelijk schiet. Hij heeft ver hinderd dat deze seigneur het CIc oontje lastig maakte. Hij heeft in tussen twee vijanden, voor wie hij moet oppassen: Chichester voor noemd en Carnaby, die hij onlangs in het bos afdroogde. 48) Beste vader en Natty Bell, „Ik ben zo gelukkig u te kunnen melden, dat ik ingeschreven ben voor de Steeplechase een zeer exclusieve ren, die de 15de Juli te Eltham gelopen wordt. In alle opzichten zal het een zware race zijn, met veie hindernissen ploegland, braakland, haag en grep pel, muren, barrières en water. De mu ren en de sloot moeten, naar ik hoor, het zwaarst zijn. Zeker van mijn paard, zeker van mijzelf en van het vriende lijke Noodlot, dat mij tot dusverre zo gelukkig door alles heen gebracht heeft, zal ik met een licht hart en vol ver trouwen rijden. Barnabas." Toen Barnabas zijn pen nederlegde, hoorde hij stemmen en luid gelach in de aangrenzende koffiekamer; hij was bezig zijn brief te vouwen, toen hij schrok en zijn hoofd ophief, daar hij zijn naam hoorde uitspreken door een zachte en vaste stem, die hij onmid dellijk herkende. „Zo, dus je hebt die Beverley ont moet?" „Ja," teemde een andeup diepere stem. „Wie voor de drommel is hij, Chi chester?" „Beste Carnaby, vraag dat liever aan Devenham of Jerningham; hij is hun beschermeling niet de mijne." „Mijnheer," mengde iemand zich op ijskoude toon in het gesprek (en Bar nabas begreep dat het Dick was), „Be verley is mijn vriend." „En de mijne ook, hoop ik," zei Jer ningham. „Precies!" antwoordde Chichester's zachte stem. „En daarom mag hq, on danks zijn geheimzinnige afkomst, met de elite der sportwereld meerijden in de Steeplechase „En waarom niet?" Kapitein Slings- by's stem klonk luider en grimmiger dan gewoonlijk. „Ik sta ervoor in, dat hij van top tot teen een sportman is.— en een van de goede soort ook rijdt als de beste vliegt over hindernissen en weddenschappen op zqn kansen aan gaat „Werkelijk," Chichester'# stem wat zachter dan ooit, „het Iqkt wel dat hij een grote favoriet hier is. Toch zou het interessant zijn te weten, wie en wat hij precies is." „Ja," viel Camaby'a stem ln, „al was het alleen voor ons zelf. Het komt my, nu ik eraan denk, voor, alsof ik hem al vroeger heb gezien, vóór we aan elkaar werden voorgesteld maar ik laat me hangen, als ik weet waar." „Op het land misschien?" vroeg Dick met een duidelijke bedoeling. „Dat geloof ik niet," antwoordde Car naby onverschillig. „Maar het is, zoals Chichester zegt, reglementair iedere Jan, Piet of Klaas voor een dergelijke race te laten inschrijven. Wanneer de man, zoals Sling veronderstelt, op zich zelf wil wedden, dan zou het toch goed zijn te weten, dat hij zqn wed denschappen zal kunnen dekken." „Carnaby", de stem van Dick klonk kouder en snijdender dan ooit, „je zult me in de eerste plaats willen toestaan >ie zeggen, dat hij niet Jan, Piet of lilaas heet. In de tweede plaats herin ner ik je eraan, dat hij m|j met zijn vriendschap vereert en in de derde plaats, dat ik niet duld, dat iemand een smet werpt op mijn vrienden. Begrijpt je. Carnaby?" Er volgde een ogenblik stilte, dan geschuifel van voeten en ten slotte de stem van Carnaby, enigs zins heftig en geheel ongelovig: „Wat, m'n beste jongen, wil je de partij van die man tegen m|j opne men?" „Zeer zeker, als dat nodig ls." Maar vóór Carnaby antwoorden kon, keken alle vijf verschrikt om, toen de dsur openging en Barnabas op de drem pel verscheen. „Dick" zei hij, „ik ben je zeer dankbaar voor die woorden. Maar het zal niet nodig zijn, aangezien ik zelf hier ben om het te doen en die vragen te beantwoorden, welke ik ge schikt acht om te beantwoorden." „Ah, Mr. Beverley!" teemde Carnaby, terwijl hij met zijn benen over elkaar op tafel ging zitten. „U komt als ge roepen en nu u hier bent zou ik graag een paar woorden met u spreken." „Zoveel als u wilt, mijnheer," ant woordde Barnabas en hij leek heel jong, toen hij zijn kroeskop boog. „Hot schijnt, Mr. Beverley, dat u zo tets als een mysterie bent, ik voor mij houd niet van mysteries. Dan is de ver onderstelling geopperd, dat u en ik elkaar ontmoet hebben vóór we aan elkander voorgesteld zijn, en heus, nu ik u wat nauwkeurig opneem, komt uw gezicht mij bekend voor en zou ik graag willen weten wie u bent." „Mijnheer", zei Barnabas, „ik vraag nederig verlof te mogen opmerken, dat wie ik ben alleen mijn vrienden aan gaat, en wat ik ben alleen mijzelf „Heel aardig gezegd, maar het is geen antwoord." „En toch vrees ik, dat het voldoende moet zijn voor u," zuchtte Barnabas. Carnaby's voeten bleven stil en hij fronste plotseling zijn voorhoofd. „Kijk eens," zei hij langzaam en met een dreigende blik in zijn ogen, „wan neer ik me de moeite getroost iets te vragen, verwacht ik een antwoord „Helaas, mijnheer zelfs kunt nu en dan in uw verwachtingen teleurge steld worden," zei Barnabas, dis agressief begon te glimlachen. „Maar wat mijn middelen betreft, ik heb geld genoeg en ben bereid op staande voet met u of wie ook een duizend guinea's te wedden, dat ik de 15de als een der drie eersten door de finish zal gaan." Barnaby's fronsen werd onheilspel lender, de kleur op zijn wangen dieper en zijn stevige rechtervuist balde zich; dan lachte hij. „Ha, u bent nog al ze ker van uw zaak! Het is heel goed mo gelijk. dat u nu en dan eens gereden hebt!" „Voldoende om het kruis van een paard te onderschelden van zijn be nen," antwoordde Barnabas grimmig. „Hum!" zei Carnaby greinzend, „ik meen me toch te herinneren, dat ik u ergens gezien heb, vóór we elkaar ont moet hebben. Kunt u mij misschien zeggen waar?" „Met genoegen," antwoordde Barna bas. „Het was in Annersley Wood, vrU vroeg in de ochtend, en u droeg „Annersley Wood!" Carnaby's on verschillig air verdween en hij keek Barnabas met opengesperde ogen aan. „En u droeg, ik herinner het me heel goed, een flesgroene jas, die ik onge lukkigerwijze gescheurd heb, mijnheer.'* En weer volgde er een stilte, doch onheilspellend nu en vol dreigementen. Dan sprong Carnaby plotseling op. Hij had een zware rijzweep gegrepen; zo stonden hij en Barnabas tegenover el kaar oog in oog beiden roerloos maar op hun hoede. (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 3