n Nieuws uit Heiloo Gesc^erfenis en werluno van de Kamer van Koophandel en Fabrieken HERMAN THOLEN, de helft van een nationaal koppel Goed geslaagde avond van Turnkring H.N.K. FAGEBR.KAAL dpainèecbuizen STOEL5 Abonneert U op dit blad DE MAGHEET f „HEERENVEEN IN HEILOO'' Hun rei» onderbrekende naar Velzen vraar de bekende Friese club .Jïeeren reen'' Zondag moest spelen, werd in „Dc Rustende Jager" de inwendige mens versterkt. Na hun overwinning op VSV werd plm. 6 uur weer onze gemeente aangedaan nu voor een een voudig maar goed verzorgd dinertje Begrijpelijkerwijze heerste er onder de spelers, en onder de supporters wel Ie met enkele autobussen waren mee gekomen een uitstekende stemming. Vooral Abe Lenstra stond in de be langstelling van het Heilose voetbalend publiek liet bestuur van „De For-esters" pro beerde van «leze gelegenheid gebruik te makeu om „Heerenveen" te vragen een wedstrijd in Heiloo te spelen ter gele genheid van <le opening van haar sport terreinen. Daar „Heerenveen" nog vel«* wed strijden moet spelen, kon geen defini tieve toezegging worden gedaan. Zij voelden er echter veel voor om aan het verzoek te voldoen. Binnenkort hopen wö voetballend Heiloo en omgeving daarover meer eu gunstiger te berieb ten. VERKIEZINGEN OP 22 JUNI De gemeenteraadsverkiezingen zullen hier evenals in Alkmaar en in de Zaan streek op Woensdag 22 Juni gebonden worden. OVER ENKELE DAGEN VERSCHIJNT HET ADRESBOEK Met ons hebben zeer velen reikhal zend uitgezien naar het verwhijnen van het adresboek van Heiloo. De uitgifte is zeer verlaat mede door «le nieuwe kmsnummering welke tïïans een weldaad blijkt te zföu. Eindelijk, zullen veen zeggen, komt hü dan, de laatste dateert van 1946 en er zijn in de laatste 'iy2 ja®v geweldig veel verauderingen geweest, verhuizin gen van en naar onze gemeente en niet te vergeten de vele. binnen Heiloo. Hei bock. zo kunnen wij het noemen beeft weer een grote omvang en wordt met een woord ingeleid door burge meester Kalff en «le samenstellers de heren P. en J. J. Avis. Naast de alphabetische volgorde vindt men in «lit handige boek de strnatsge wijze indeling met nieuwe maar ook de oude nummering wat ons zeer prnc tisch voorkomt. Aan de opsomming van besturen van plaatselijke verenigingen ziet men wel wat voor bloeiend verenigingsleven Ilei loo heeft Natuurlijk zijn er In opgenomen alle diensten en medici, zodat men op elk gebied het boek kan raadplegen. De uitvoering van deze gids is nitsto kend en werd verzorgd door drukkerij „Uitkijkpost" (eig. J. Koppel) te Hei loo .TVij wensen samenstellers en uit gever veel succes toe! GOED BEZOCHTE BIJEENKOMST P.J.G. Een respectabel aantal leden was dezer dagen op de periodieke bij eenkomst van de Plattelands jon geren in Veerburg bijeen. De vice- voorzitter, de heer Duursma open de, waarna notulen en zang van het bondslied volgde. Een lid van de P.J.G.de heer G. Schelfhout, vertelde vervolgens iets over Bel gië. Spreker behandelde de Belgi sche landbouw en de wijze van le ven van de Belgische plattelanders Ook een van de voornaamste bron nen van inkomsten van de platte landers, n.1. de vlasbouw en in dustrie werd door de heer Schelf hout besproken. Een en ander gaf aanleiding tot het stellen van vra gen die door de spreker naar ieders tevredenheid werden beant woord. Verschillende daaropvol gende huishoudelijke aangelegen heden brachten besprekingen over een op 2 en 3 April te houden ka dercursus-weekend in Starnmeer, voorts is er einde Mei een excursie naar Volendam, Schiphol etc. In verabnd met het aftreden van de heer B. Kaan, als voorzitter, die zich niet meer herkiesbaar stelde werd de heer B. Schra met een flinke meerderheid tot voorzitter gekozen. De heer Schra aanvaard- do onder dankzegging zijn benoe ming. Aan het einde van de bij eenkomst sprak de heer J. Oltmans een woord van dank tot de heer Kaan, voor diens vele en belang rijke werk ten voordele van de af deling Anna Paulowna verricht. Dat de afdeling groeiende is be wees wel het feit, dat deze bijeen komst door zes nieuwe leden werd bezocht. Jhr. Mollerus sprak voor de Polder se Middenstanders Er zijn niet velen, die van een #roog en zaelijk onderwerp een Interessant betoog kunnen ma ken, doch wij willen hier gaar ne voor Jhr. Mollerus, die de zer dagen in zaal de Boer een lezing hield over de werking van de K. v. K. en Fabrieken, een uitzondering maken. Reeds eerder hadden wij het genoe gen, de heer Molerus te horen vertellen over zijn belevenis sen in verschillende delen van de wereld, en thans hebben wij gedurende een uur met aandacht geluisterd naar het onopgesmukte en toch interes sante onderwerp, betreffende de werking van dit instituut. Jhr. Mollerus begon na het ope ningswoord door voorzitter Rezel- man een verhandeling te houden over het ontstaan van de Kamer, welke dateert uit de Middeleeuwen. Het z.g. College van Commercie vergaderde vier keer in de week en was samengesteld uit vooraan staande kooplieden, die het geheel eerder als een aangename tijds passering, dan als handelsbelang beschouwden. Dit college heeft 'n leeftijd ebreikt van 10 jaar. toen was het afgelopen met het bedrijf van het overkoepelingscentrum van de Hollandse handel en nij verheid. Eerst tegen het einde van de 18e eeuw onder de Franse bezet ting werd het Nederlandse be drijfsleven er toe gedwongen op nieuw te centraliseren en wel te Amsterdam. Rotterdam en Utrecht Onder koning Willem I werden de leden van de K. v. K. door de ko ning benoemd, welke regeling duurde tot 1848 toen tijdens de inwerkingstelling van de nieuwe grondwet werd vastgesteld, dat in den vervolge één deel der leden door de koning en het andere deel door het bedrijfsleven zelf zou worden benoemd. Het werd echter weer anders tegen het einde der 19e eeuw. Het was volgens de spr. een der domste gedachten toen men besloot de raden der verschil lende gemeenten te belasten met cie oprichting van K. v. K. Op een gegeven ogenblik waren er 900 van deze kamers, welke bij de goed keuring van een raadsbesluit be stonden. Het was Meppel. dat ech ter tenslotte een spaak in het wiel stek er. grondige herziening betreffende dit massa-Instituut vroeg enb ewerkstelligde. In 1922 werden alle gemeentelijke K. v. K.'s opgeheven-en werd overeggaan tot oprichting van 36 Kamers in Ne derland. De toerking Aan deze K. v. K. zijn verbonden de Handelsregisters, welke wel ge noemd kunnen worden, de burger lijke stand van Handel en Nijver heid. De K. v. K. worden samen gesteld uit vertegenwoordigers van de grootbedrijven, welke een ge ïnvesteerd kapitaal hebben van meer dan f 50.000 en van de klein bedrijven met een kapitaal bene den f 50.000. Het aantal vertegen woordigende leden in iedere ka mer is even groot, met uitzonde ring van Amsterdam, waar de grootbedrijven 1 zetel meer heb ben. Deze leden worden gekozen volgens het systeem van normale kiezerslijsten, waarvan de candi- daten getrokken worden uit de in schrijvingen bij het Handelsregis ter. De leden kiezen hun dagelijks bestuur, waarvan de leden noch salaris, noch presentiegelden ont vangen. Nadat de heer Mollerus nog de werkkring van verschillen de door de kamers ingestelde com- misises had behandeld, bestond er gelegenheid tot het stellen van vragen, van welke gelegenheid ter geen gebruik werd gemaakt. Na afloop vertoonde de heer Dis selkoen met medewerking van de Oudercommissie enige aardige films, waarvoor men hem dank bracht. Het was voor de midden standers een leerzame avond, wel ke echter een grotere belangstel ling ruimschoots verdiende. 0lc&to.K dn coni"issen (4) ,/TVee schattige jongens, die schattige liedjes zingen". Zo luidde lang geleden het oordeel in een dagblad over een der meest populaire en meest succesvolle „koppels", die ons Nederlandse caba ret ooit gekend heeft: Tholen en Vah Lier. Toen zy tien jaar in het vak waren, bleken de liedjes nog schattig en de schatten nog jongens en dat is niet zo verwonderlijk, als men weet, dat Tholen en Van Lier piepjong begonnen zijn. Zo kan het dan ook gebeuren, dat Herman Tholen thans nu hij ruim 25 jaar in het Pantheon der Lichte Muze rondzwerft nog immer en in de meest letterlijke zin een jonge kerel is, die niets van zyn jeugdig elan, van zijn hartenveroverend enthousiasme verloren heeft. Herman Tholen, ja, hy alleen, want Albert van Lier heeft zijn dienst aan de zoete godin van het levens lied opgezegd en „verkoopt" sedert de laatste grote wereldbrand niet meer zijn „nummer" maar andere zaken. Tholen en Van Lier is (of zijn) Tholen en Tholen geworden, te weten Herman en Pim Tholen, zodat de zaak thans en familie blyft en het koppel is er om de drom mel niet minder om geworden. „EEN ECHTE LEUKE BROEK" JJerman Tholen was als jongen de leuke broek van de familie en tijdens intieme familiefeestjes jzette hij bij tijd en wijle de feest neus op. Op een goede dag waagde hij het om met veel pretenties en nog meer „lef" in het Centraal Theater te Amsterdam de grote Jean Louis Pisuisse te vervangen, die op een avond wegens ziekte verhinderd was op te treden. Dat werd een enorm succes, zodat de grote „Swiep" hem onmiddellijk engageerde. Tholen kreeg de twij felachtige eer het programma, zo als de vakterm luidt: „de kop af (te bijten", hetgeen een zeer on dankbare en moeilijke taak is. Geen nood echter, Herman zou er wel voor zorgen, dat het publiek hem opmerkte en zich zijner zou herinneren. Het programma begon om kwart over acht en Herman stond, zoals gezegd nummer een. Helaas, wreed en pijnlijk lot, in die tijd omstreeks 1921 kwam het publiek in 't Centraal Theater niet veel eerder dan half negen binnen en „Hemmy" stond zijn liederen te zingen voor lege stoelen met niet eens banken erbij. Het grote engagement wasJ44.. Enfin, lezers, moeten wij nog verder verduide lijken? Laat ons om een keus te doen eens iets vertellen uit de twee de succesvolle tocht van Tholen en Van Lier door Indonesië. Dat was in 1936. Het ms. „Oldenbar- neveldt" waarmee zij hun over tocht hadden gemaakt, gooide de trossen uit in Batavia. Tholen en Van Lier moesten het eerst van boord, want beneden op de kade stond een spiksplinternieuwe au to, door een grote firma aan de beroemde levensliedzangers ca deau gedaan. Deze firma maakte uiteraard met dit geschenk goede reclame. Chauffeur uitstappen. Tholen achter het stuur en Van Lier naast hem, heel het schip aan het juichen, politie ruim baan maken, zegetocht door Batavia! Maar goed om die auto gaat het. Tochten van 500 kilometer van het ene rimboe-plaatsje naar het andere betekenden niets. De ge hele dag in de auto, 's avonds op treden. daarna baden, 's nachts ogenblikkelijk gevolgd door het gebruikelijke na-fuifje, want de komst der artiesten was voor Eu ropeanen op de soms afgelegen plaatsen, waar men vaak in geen jaar een vreemdeling zag, een ge beurtenis. De „feestzaal" was altyd gelijkvloers gelegen en het slot van elke avond of Juister elke nacht was, «Jat bij aankondiging HERMAN THOLEN ....eeuwig jong..., „Tholen en Van Lier vertrekken"! Herman met auto en al op de tweede versnelling pardoes de zaal binnenreed. Midden op de gladde dansvloer remde hij krach tig (de remmen waren speciaal ingesteld), stuurde tegelijk scherp by, zodat de wagen een slag om zyn as maakte en reed onder het verbaasde gejuich der verblufte feestgangers de zaal weer uit. Een pracht-stunt, zoals ge begrijpen kimt, die zich in een minuut af speelde. Zulks geschiedde ook in, laat ons het maar noemen Kola X., een rimboe vlek. Binnenrijden, rem men, bijdraaien, maar ditmaal. geen gladde dansvloer en dus ook geen volledige draai, maar wel doorrijden, want de auto was niet meer te stoppen. Gevolg: dwars door de zijwant van de licht ge bouwde sociëteit en de gehele ,kamar bolah" (d.i. sociëteit) in splinters! Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar vol gens de sensationele berichten uit die tijd, lagen de kamar-bolah- gasten met beduusde gezichten her en der in de rimboe verspreid. Tholen en ^an Lier hebben hun prachtstunt na deze tour de force nooit herhaald Hun beste creatie: Waterman en Co. Dat de Tholens toch hinderpa len weten te nemen, bewijst hun „Vecht"-avontuur, waarbij overi gens geen vechtpartij te pas kwam. Vader Herman en zoon Pim brach ten hun vacantie door in Loos- drecht, moesten evenwel nog een een-avond-engagemenl in Gouda afwerken. Door de duisternis keerden zij avonds laat na de voorstelling naar huis. Pim wist een binnenpaadje, dat via een op haalbruggetje over de Vecht dg weg aanmerkelijk bekortte. Zij namen het weggetje, kwamen aan de Vecht, aan het bruggetje, maar dat was opgehaald. Hetgeen dat bruggetje niet kwalijk geno men kan worden, want ophaal bruggetjes plegen dat meer te doen. Krijgsraad, kampvuur en zo Winnetou en Old Shatter- hand -, besluit. Psaw, Hugh..1 Echte spoorzoekers en woudlopers. Kleren uit: schoenen, sokken, hemden, broeken in bundeltje op hoofd gebonden. Plomp, in het ijskoude, na-zomerse water! He laas, Waterman Co. hebben nog wekenlang op vele tonelen hart verscheurend staan niezen.... Tholen, Van Lier en Tholen Herman Tholen en Albert van Lier, die aU Pierrot-zanger op trad, zijn door Ptaitsse aan tb- kaar gekoppeld en kregen spoe dig vermaardheid door hun suc- cesliedje K..K..KKathy". Zij veroverden figuurlijk maar ook letterlijk de wereld. Zij trok ken naar Denemarken, Kop.n- hageZweden, Stockholm, Fin land, Oslo, Bergen, enfin door geheel Scandinavië. Toen t'rug naarZandvoort. Vervolgens naar Berlijn, Parijs, Brussel. Antwerpen, Londen. Herman speelde in Engeland (Elstree) en in Duitsland (Neu- Babelsberg) voor de film. Zij gingen twee maal naar Indone sië. Zij waren 23 jaar tezamen, Tholen en Van Lier. Hitier deed de oorlog ontbran den en Pim Tholen dook onder om later op te duiken naast Herman. Van Lier verwisselde de lier voor ,,leer" (hij werd vertegenwoordiger van een grote leertcaren-fabriek) en „Tholen en Tholen" gingen nieuwe grote successen tegemoet. HET OVERWEGEND gedeelte vtin het publiek, Zaterdagavond in zaal de Boer, was zeker wel van het vrouwelijk geslacht en overal zag men in de zaal moderne kleuren in alle tinten en variaties. Het was treniwens geen wonder, wanVde dames hebben die avond het leeuwenaandeel in de geleverd'è'pyogrammanumemrs, geleverd. Wij hebben dan ook oefeningen gezien, hetzij technisch beter afgewerkt doch met minder elegance, hetzij met meer soepelheid doch minder betere afwerking. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat de jury, bestaande uit de heren Visser, Mcoy en Schuit, van de Alkmaar se Turnkring, het lang niet makkelijk heeft gehad Turnen op behoorlijk peil eHt was allereerst de sportieve burgemeester Breebaart. die als voorzitter van de Turnkring HNX het podium beklom en een ieder, die daadwerkelijk medehielp tot 't slagen van deze avond, alsmede de belangstellenden, welkom heette. Voorzitter heette tevens de afge vaardigden van het gemeentebe stuur van Anna Paulowna, de he ren Keyzer en Jonker met hun da mes, welkom en deelde mede, dat gedurende de afgelopen periode, de turnkring weinig van zich had doen spreken, in verband met het gevierde jubileum. Deze avond was men echter weer paraat en volko men bereid, de nieuwe koers van het KNGV in acht te nemen, d.w.z. niet alleen de gymnastiek te beoe fenen doch tevens daarnaast het saamhorigheidsgevoel aan te kweken. Op vlotte wijze werden nu een veertiental verenigingsnummeVs voor de pauze afgewerkt. Daar wa ren goed geslaagde en minder ge lukte oefeningen bij, doch het wa ren vooral de zenuwen en een beet je plankenkoorts, die verschillende ploegen parten speelden. Enkels nummers onderscheidden zich door rustige en beheerste afwerking, voorwerp, waarmede de oefenin gen werden gemaakt een woordje mee. Men kan tenslotte beter met De kampioen van district V, Hee goed begonnen. In Vclsen moest heid van de Friezen erkennen. Ka Lenstra de bal op zijn hoofd en renveen, is de kampioenscompetitie V.S.V. met liefst 4-1 de meerder- een voorzet van links neemt Abe kopt. over keeper Snijders heen 2-0. een knots manoeuvreren dan met een flinke kaatsbal. Over het al gemeen werden toch niet veel fou ten gemaakt. Na de pauze het optreden van nieuwe ploegen en die welke reeds daarvoor hun kunnen hadden ge toond, alle wederom zoals ook voor de pauze met eigen begeleiding, die bij verschillende nummers wel iets beter had mogen zijn. Hier onder volgen de uitslagen: Hercules dames met hoepeloefe ningen, 3e prijs, 19.6 punten; ld. heren met vrije oefeningen, le pr., 25 punten; id. dames met bal oefe ningen, le prijs. 25 punten: DO- KEV, dames, rhythmische oefenin gen, 2e prijs, 22 punten: idem met knotsoefeningen 3e prijs, 20 pun ten; ZSC dames met vrije oefenin gen 3e prijs. 20.4 punten; id. da mes met hoepeloefeningen 3e prijs 20 punten; TAVENU dames met knotsoefeningen, 2e prijs, 21.2 pt.; Texel dames met hoepeloefeningen le prijs, 23 punten;; DINDUA da mes met knotsoefeningen, 2e prijs. 21.5 punten; BSV dames met bal oefeningen, 3e prijs. 20 punten: Wieringen, heren met vrije oefe ningen, 3e prijs, 19.1 punten; id. dames met knotsoefeningen, le prijs. 25.5 punten: ld. dames met baloefeningen, 2e prijs. 21.7 pun ten; UDI dames met vrije oefenin gen. le prijs, 23 punten; DOS da mes met rhythmische oefeningen, 3e prijs, 20.1 punten; Ons Genoe gen, heren met vrije oefeningen, 3e prijs, 20.5 punten; UDI-WIK dames met vrije oefeningen, le pr. 25.7 punten; Sparta dames met vrije oefeningen, le prijs, 23.1 pt.; id. dames met rhythmische oefe ningen, le prijs, 22.7 punten. ANNA PAULOWNA. B.K.C.-NIEUWS. Hët derde elftal speelde Zondag- omrgen tegen Oudesluis 3 om het Gouden Kruis. De geel-zwarten waren grotendeels in de meerder heid doch konden voor de rust niet tot doelpunten komen. Post kreeg een mooie scoringskans doch hij schoot pardoes in de handen van de lang niet onverdienstelijke O- keper. Toch kon Oudesluis het nog geruime tijd uitstekend bolwerken tegen de opdringende B.K.C.-ers en bracht het tot enige aardige aanvallen. Na de hervatting onge veer hetzelfde spel, todatt echter de Haas tweemaal kort achtereen er in slaagde te doelpunten. Nadat nog een derde bal het O- net had doen trillen kwam ten slotte het einde van deze vrij vlugge wedstrijd .waarin O. zeker een tegenpuntje voor haar onver moeide werken had verdiend. Ook de c-tjes wonnen tegen Wiron-c met dezelfde cijfers en wel door twee doelpunten van v. d. Tuin en één van van D. de Vries. De strijd tussen BKC b en Oudesluis a ein digde in een puntloos gelijk spel. ANNA PAULOWNA J. H SCHEPS SPREEKT IN VEERBURG. In verband met de a.s. gemeen teraadsverkiezingen zal de heer J. H. Scheps, lid der Tweede Kamer (secr. prot. chr. werkgem.schap) op Vrijdag 1 April a.s. des avonds om 8 uur spreken in Veerburg, over het onderwerp aVn arbeiders partij tot volkspartij. Deze spreek beurt geschiedt op uitnodiging van de PvdA, afd. Anna Paulowna. Er zal prijs worden gesteld op debat. Voor 10 gulden per maand, kunt U In het bezlf komen van een Progress stofzuiger De machine met de grootste zuigkracht RADIOTECHN. BUREA U ALKMAAR HOUITtl 52 TFL.K220043f4 .„„oortvooQWAD BB, .CHA61N, AIbKMAA* SCHAGEN aan de HAVEN. TEL 460 BETER DAN OOIT BLEEKWATER AMMONIA VOORMEER 12 - ALKMAAR Gevraagd Voor het seizoen Twee kamér- Serveermeisjes (zeer hoge verdienste) Pension „Duinpost" Kerkelaan Bergen HELDERZIENDE MAJAFRA MAGNETISEUR Iedere Donderdag Alkmaar Café Centraal, Hofplein van 10 tot 7 tinr R.K. JONGEMAN 31 jaar z.k.m. met een eenvoudig bur gormeisje of weduwe, 1 of 2 kinderen geen bezwaar Brieven onder iiQ. 818, bur. van dit blad Zwitsers echtpaar uit Zürich* zoekt voor enige maanden slaapkamer met keuken in een net pension in Alkmaar dicht hü station. Brieven met prijsopgaaf enz. te zenden aan G. Brussel, J. van Gnlenslrnat 19, Warmer Wü maken van uw lap ztof een PRIMA COSTUUM of WINTERJAS Kleermakerij JAN SCHMIDT Alkmaar, Vamebroek 8 Ook v. keren en repar. KI. fam. kinderen, hui» in j aanbouw, vraagt te huur voor 1 jpar oen VRIJST. GEM. VILLA «net telefoon Brieven te zenden aan Hotel Bakhui», B°r, iJZERMAGAZIJN N. ZOMERDIJK HARKEN van 67 5ts. tot f 3.50 Houttil 46 Alkmaar TEL EP 6215

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 4