0e C Ikmaaidei' 1 5°" JAARGANG N° 1501 OLLANDSE PERS 1945 DINSDAG 5 APRIL 194# Open brief aan Ministerraad „HOED AF VOOR MARSHALL, MAAR JAS UIT OM TE WERKEN" r De Siren Suil" hel volmaakle kledingstuk Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder"; Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.32 per week 1.30 per maand 3.90 p. kwart bij vooruitbetaling Advertenties 14 et. per m.m., familieberich- ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur J. van Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K 220(13971 Doorbrekend besef In verband met de trage en tra gische gang van zaken in het con flict met Indonesië hebben voor aanstaande Nederlanders zich met een Open Brief tot de Retftd van Ministers gewend, waarbij zij de regering verzoeken ten spoedigste maatregelen te willen nemen wel ke leiden tot resultaat. De brief bevat de volgende punten: a. Vertegenwoordigers van Ne derland en Indonesië komen op de kortst mogelijke termijn samen om in gemeenschappelijk overleg, als volkomen gelijkgerechöigden, de mogelijkheden te onderzoeken van, en dan de grondslagen te leggen voor, een te vormen linie, b. Dit sluit in dat de vertegen woordigers van Indonesië door de aldaar bestaande deelstaten (het BFO), de Republiek en eventuele andere groeperingen in volle vrij heid en geheel volgens eigen in- *ich worden aangewezen c. Aan alle Indonesiërs wordt veile bewegingsvrijheid toegestaan zonder enige restrictie, om tot ge zamenlijk overleg te komen, nodig om het sub b gestelde te verwezen lijken, d. De bevelvoering van onze trcepen in Indonesië, die een in gemeen overleg vast te stellen po litionele taak te vervullen hebben teneinde recht te handhaven en veiligheid te verzekeren, worde ten spoedigste geregeld op 'n wijze die het vertrouwen der Indonesische be volking waarborgt, e. Aan eigen en buitenlandse pers wordt de grootst mogelijke vrijheid geschonken om op eigen wijze ons volk de onmisbare voor lichting te geven. f. Vanuit uw beslissend gezag ga het moedige initiatief uit om nu eindelijk eens krachtdadig en zonder aanzien des persoons die personen te verwijderen die in het verleden telkens weer uw bedoe lingen hebben doorkruist en die gij met vaak onbegrijpelijke lankmoe digheid geduld, ja gehandhaafd hebt. De brief was o.m. door de vol gende personen ondertekend: Jkvr C M van Asch van Wijck, vi- ce-presidente Wereldbond van Chr Jonge vrouwen, Mej M W Barger, alg. secretaresse Christen jonge vrouwen federatie, Prof dr M A Beek. hoogleraar te Amsterdam. Mej ds J H Bethe, N. H. Pred., Prof. dr. P Boendermaker, hoogle raar te Amsterdam, J G. Bomhoff, redactie-secretaris ..Tijd en Taak" Ds R. Bijlsma. N. H. Pred, Dr. C J Dippel. hoofdscheikundige N.V. Philips. Prof RNA Donkersloot, hoogleraar te Amsterdam. Prof dr. J J L Duwendak. hoogleraar te Leiden. Prof R B G Escher. hoog leraar te Leiden, ds W v?n Gelder. N. H. Prei. E G^hee "•■--r Inlandse zïken. dr W F GTe ma lector. Amsterdam, dr C P Gun ning, rector van het A'dams Ly ceum, ir F J Heyligers, hoofd-in- genieur N.S. Prof dr C de Lange, hoogleraar te Utrecht, prof dr G HET TESTAMENT VAN PADEREWSKI. De Poolse ambassade te Parijs heeft meedgedeeld .dat Ignace Pa ri erewski .de befaamde musicus en eerste minister-president van le Poolse republiek, onge» er 162.501 pond sterhng heeft nagelaten aan vijf Poolse universiteiten, namelijk die van Krakow, Jagelomme, Wr« - claw, Poznan en het coi.servati. rium van Warschau, voor het ver strekken van beurzen. Het testa ment. dat in 1930 w-Td opgesteld, is vorige week te Parijs geopend. VALSE MUNTERS GEARRESTEERD. De Antwerpse politie heeft een bende valse munters gearresteerd, die op het punt stond valse Ne derlandse bankbiljette van hon derd gulden uit te geven. In een villa te Kapellen-Bosch, die werd bewooned door de Brusselse kunst schilder René Pruniau, heeft men cliché's en een aantal zeer goed nagemaakte biljetten gevonden. De schilder is gearresteerd, evenals 'n handelsreiziger irt Antwerpen en twee andere Antwerpenaren. OVERWEGEND DROOG WEER. Toenemende bewolking, maar overwegend droog weer. On geveer dezelfde temperatuur gisrerev. meest matige wma tussen zuidwest en west. van der Leeuw, hoogleraar, oud minister van O K en W, Gronin gen, prof dr K H Miskotte. hoogle raar te Leiden, Prof dr C W Mon- nich hoogleraar te Amsterdam, J A Riedel, fabrikant te Leiden, prof dr E L Smelik, hoogleraar te Amsterdam. KRAVCHENKO WON Victor Kravchenko heeft 50.000 francs schadevergoe ding toegewezen gekregen voor de hem aangedane las ter van het Franse ccmmu- nistische blad „Les Lettres Francaises". EEN MERKWAARDIGE. SLEEPREIS. Een niet alledaags transport gaat van de Engelse haven Gravesend naar de Nieuwe Waterweg: een ge heel gelaste stalen cylinder van 24 mete rlengte en 3 meter doorsne de en een gewichtvaan 108.000 kg. Het is een fract ionneer kolom, be stemd voor de B.P.M.-raffinaderij in ePrnis en een dubbelganger van de kolom, die een jaar geleden door dezelfde Engelse firma werd vervaardigd voor Venezuela. De moeilijkheden van het transport van de eerste cylinder hebben de firma aanleiding gegeven, de twee de kolom met. lucht.-te vullen, met een kraan in de Theems te depo neren en naar zijn bestemming te slepen. KomtvMethusalem terug? De Wereldgezondheidsorganisa tie heeft meedgedeeld. dat de la ge sterftecijfers in 1947 in het door de oorlog getroffen Europa (de laagste in de geschiedenis van de meeste landen) „waarschijnlijk verbazingwekkend" waren. In elk land vanwaar gegevens werden ontvangen, behalve Eire en Roemenië, waren de sterftecijfers in 1947 lager dan voor ds oorlog. Nederland had het laagste alge mene sterftecijfer in de wereld: slchts 8.1 op de duizend in 1947. Een verder daling van het cijfer wordt voorspeld voor 1948. Uit alle Europese landen, behal ve de Sowjet-Unie, Polen, Joego slavië, Albanië, Griekenland. Tur kije en de Sowjet-zone van Duits land .waren gegevens binnengeko men. Voor Frankrijk, dat voor de oor log nooit een sterftecijfer van min der dan 15 op de duizend had, was het cijfer in 1947 dertien. VERDRONKEN Gisteren is het 2-jarig zoontje van de heer E. de Lange te West- zaan. vermoedelijk door de hevige storm in het water gewaaid. Toen men het knaapje aan de wal bracht, waren de levensgeesten geweken. De strijd tegen de tuberculose in Engeland Duizenden mensen in Engeland. Schotland en Wales zullen als proefneming worden ingeënt met het doel, de verspreiding der tu berculose tegen te gaan. Dit expe riment gaat uit van het Engelse en van het Schotse departement De strijd tegen de tuberculose voor openbare gezondheid. Er zal voor de inenting een nieuw vaccin worden gebruikt, het zogenaamde BCG «Bacilia Calmett. Guerln). Calmëtt en Guerin ïijn de namen van <ie beide Franse doctoren, die dit middel uitvonden. Naar verluidt, is BCG in vele landen met zeer groot succes toe gepast. De inenting, die binnen 3 maanden begint, is geen kuur tegen de tuberculose, maar een middel om haar te voorkomen. Schotland zal bij deze proefne ming een voorname plaats inne men, omdat daar meer tubercu lose voorkomt dan in Engeland en Wales en wel speciaal in het Wes ten. Edinburgh en enige andere gebieden in Noord Oost Schotland behoren echter ook tot het gebied waar de inentingen zullen worden gedaan. Prceven zullen worden genomen op dat deel der bevolking, dat speciaal aan infectie blootstaat, bijvoorb. jonge mensen, die met tuberculose-lijders in aanraking komen, verpleegsters en medische studenten. De inenting zal niet 'n gedwongen karakter dragen, doch men zal de mensen, die in hetzelf de huis als een longlijder wonen, vragen om zich te laten inenten. Om het succes van het experiment te controleren, zal veel tijd nodig zijn. Statistici in Engeland heb ben het beweerde succes met het middel in andere landen, enigs zins in twijfel getrokken. De mensen worden bij het boven genoemde experimtent uitgekozen, vooraf onderzocht en van elk ge val zullen gedetailleerde rappor ten worden opgesteld. Men heeft het idee, dat de tuber- Onze landbouwvooruiizichten Afgesloien periode In een uitvoerige rede ter ge legenheid van de Utrechtse Jaarbeurs heeft de Minister van Landbouw, de heer Mans- holt aangetoond, dat we onze landbouwpolitiek sterker kun nen doorvoeren dank zij de Marshallhulp. Hadden we deze hulp niet gehad, dan zou het ons niet mogenlijk zijn geweest onze veestapel op te voe ren. Door de oorlog betrokken we 70% van het benodigde veevoer uit het Westen. Thans is deze dank zij de hulp nog 60%, maar we moeten ons thans zodanig gaan instellen, dat onze landbouw en veeteelt zich zelf kunnen redden. Dat wil zeggen, dat de import zo laag en de export zo hoog moge lijk moet zijn. Naast het leveren van export producten heeft onze landbouw echter tot taak om de Nederlandse bevolking te voeden. De landbouw heeft haar expor terende taak zeer goed vervuld na de oorlog. 48van onze export neemt ze voor haar rekening. Dit zijn in hoofdzaak verede lingsproducten. In de toekomst zal naar deze veredelingsproducten vraag blijven bestaan. De land- DE EERSTE NIEUWE AARDAPPELEN Te Naaldwijk zijn de eerste nieuwe aardappelen aange voerd door C. J. Duyvestein. Het zijn kas-aardappelen. Als primeurs brachten zij op als poters f 2.05 per kg. als kleine poters f 2.25 en als kriel f 2.10. bouw heeft nu tot taak zoveel mo gelijk voer te produceren, waar door boter, kaas, vlees, enz. kan worden voortgebracht. ONDERVOEDING. Er behoeft geen crisis te zijn op landbouwgebied. De vrees voor overproductie is niet gerecht vaardigd als men weet, dat op het ogenblik meer dan de helft van de wereldbevolking nog onvoldoende gevoed wordt. De Minster achtte het een verheugend teken, dat in ternationaal wordt ingezien, dat aan de toestanden, dat in het ene land honger wordt geleden, terwijl in het andere land de producten worden vernietigd en waardeloos zijn. een einde moet worden ge maakt. Elk jaar groeit de wereldbevol king met 20 millioen zielen. Het zal juist de grootste inspanning vereisen om die bevolking van het nodige te voorzien. Daartoe is nodig intensivering van de landbouic en verbete ring van de productiemetho den, met daarnaast verhoging van het welvaartspeil van de achterlijke gebieden, zodat de ze de producten zullen kunnen betrekken. Ten slotte wees de Minister er op. dat 40% van de Marshallhulp bestaat uit voedsel. Zonder dat voedsel zou West-Europa, en ook Nederland honger lijden Wij zijn de Verenigde Staten diep erkente lijkheid verschuldigd voor deze hulp. Zoals een van onze boeren zei: „Hoed af voor het Marshallplan, maar de eigen jas uit om te wer ken." «ar Op de eerste verjaardag der ondertekening van het Mars/ichpian is op de Utrechtse Jaarbeurs een Marshall Dag gehouden, die zich in de belangstelling van vele hoge autoriteiten mocht verheugen. Tij dens de rondgang over de beurs: vlnr Prins Bernhard (tweede van links); naast hem (van op zij) dr. F. H. Fertener van Vlissingen en W. A. Harriman. culose in 9 jaar zou kunnen wor den uitgeroeid, als de patiënten zouden kunnen worden geïsoleerd De te nemen proeven zullen uit wijzen of de verspreiding kan wor den tegengegaan. 250 ARBEIDERS VAN DE BRITISH WERKEN WEER Gister waren 173 mannen en 77 meisjes weer aan het werk in de sigaretten fabriek van de British American Tobacco Cy te Amster dam. waar tijna tien weken ge leden. 27 Januari een staking om een extra uitkering van 4 pCt uit brak. Reeds einde vorige week had den zich een aantal werkwilligen gemeld. „STAAKT HET VUREN* De Chinese communisten hebben besloten een order „Staakt het vuren" uit te vaardigen, aldus worat nu gezaghebbende bron van het Bureau van de Chinese pre sident meegedeeld. CURSUS IN BERGEN In samenwerking met de Neder lands-Zuid-Afrikaanse vereniging organiseert de volkshogeschool te Bergen van 23-27 April een 4-daag- se bijeenkomst over het leven in Zuid Afrika. Winston Churchill heeft voor speld, dat de „Siren Suit" het kle dingstuk van de toekomst zal wor den. Dc „Siren Suit" is een soort overall voorzien van een ritsslui ting (de naam is ontleend aan de sirene van het luchtalarm. Het kledingstuk werd namelijk tijdens de oorlog in Engeland populair door het gemak van aantrekken in geval van grote haast, zoals bij voorbeeld bij luchtalarm. red.). Churchill droeg dit kledingstuk tij dens een persconferentie toen hij op de ..Jueen Mary" de thuisreis aanvaardde. „Ik gevoel mij heel wat prettiger dan gij heren, met uw dasen en boorden", zo zei hij. PRIJZENJACHT OP ZESDAAGSE De belangstelling voor de zes daagse te Munchen is zeer groot. Niet minder dan 8000 toeschou wers waren Zondagavond aanwe zig en juichten enthousiast wan neer het Belgische koppel Naye- Depauw voor do zoveelste maal een der prijzen ,dcor Duitse firma's be schikbaar gesteld, in de wacht sleepte. Na 48 uur hadden de Bel gen 2 radiotoestellen. 2 fietsen, 'n bontmantel. 3 herencostuums en 5 hoeden alsmede 1000 duitse mar ken in contanten gewonnen. AARDSCHOKKEN IN BELGIE In Zuid-België hebben zich gister nacht omstreeks half twee drie aardschokken voorgedaan. Muren scheurden en schoorstenen kwa men omlaag en mensen liepen ver schrikt de straat op. Door het val len van een steen brak een oude vrouw haar arm. De schok had plaats in het gebied van Binche, Ecaussines, St. Vaast, Roeulx en Bracquecgnles. ENGELSE ONDERSCHEIDINGEN De Engelse ambassadeur, sir Philip Nlchols heeft in het gebouw der ambassade aan een veertigtal Nederlanders en aan twee Engel sen onderscheidingen uitgereikt voor hun tijdens de oorlog betoon de diensten aan de zaak der geal lieerden. Voor de uitreiking wees de am- basadeur er in een korte toespraak op, dat de dag der uitreiking juist samenviel met de ondertkening van hef Noord Atlantisch pact, waarbij een aantal volken zich ver enigden om de oorlog te voorko men. Bij dit verdrag zijn Engeland en Nederland ,die reeds verbonden werden door het tractaat van Brussel, opnieuw verenigd. GARRY DAVIS NOG VRIJ „We reldburger numero één". Garry Davis, heeft een contra-pact tot 't Noordatlantische Pact aangekon digd. het „wereldburgerspact". „Het noordatlantische pact", al dus Davls, „verdeelt de wereld in twee bastions en het aanvaardt de wedloop naar de oorlog. Het we reldburgerspact zal 15 April open staan voor ondertekening, „indien ik dan nog vrij ben." „Regeringen van Oost en West", aldus Davis. „gij grondt uw hoop op de macht van uw wapenen in plaats op de solidariteit van de volken. Uw militaire verdragen zijn die van vrees en onzekerheid." EFFECTEN IN HET BUITENLAND. Zowel in Wallstreet als in de fi nanciële Amerikaanse bladen trok ken de jongste Nederlandse bepa lingen met betrekking tot de per manente geldigheidsverklaring van Nederlandse binnenlandse ef fecten sterk de aandacht. Na aan kondiging van deze bepalingen stegen de koersen van 3% Neder landse Staatsobligaties in korte tijd van 14 tot 17. De commentaar van de Amerikaanse effectenhan delaren op de nieuwe bepalingen is zeer gunstig geweest, BEVRIJDINGSFAKKEL NIET NAAR DEN HAAG Zo men zich herinnert, werd vorig Jaar Sep tember In het Franse kustplaatsje Bayeux een bevrijdingsfakkel ontstoken .die via Eindhoven naar Nijmegen werd gebracht. Er zijn toen plannen gerezen om deze fak kel in Mei van dit Jaar naar Den Haag over te brengen. In verband met de vele organisatorische moei lijkheden, die aan de verwezenlij king van dit plan waren verbonden heeft men hiervan moeten afzien. GOOCHELAARSCONCOURS TE AMSTERDAM In het Americain Hotel te Amsterdam werd door de Nederlandse Bond van Goochelaars een wisselbekerconcours gehouden. Hieraan werd o.a. deelgenomen door de ringen Amsterdam, Utrecht Nijmegen en Zwolle, ieder met drie afgevaardigden. De beker werd ge wonnen door de ring Amsterdam met de heren Langini (hoogst aan tal punt). Korse en Trxer. MET de ondertekening van het Atlantisch verdrag, zoals die gisteren heeft plaats gevonden, is een nieuwe periode aangebroken in de wereldgeschiedenis. Ook een nieuwe periode in de geschiedenis van ons land. Een andere periode is defintief afgesloten. De periode waarin we zwoeren bij een politiek van neutraliteit, waarin we dachten, dat ons niets kon gebeuren, als we maar geen kleur bekenden, is achter de rug. Het zal ons nog menigmaal vreemd vallen om ons daar mee vertrouwd te maken. In de periode voor de oorlog was deze neutrali teit als het vare een deel van ons leven geworden. De binnenlandse politiek is er jaren lang door be ïnvloed. Politieke partijen als de S.D.A.P. en Vrijzinnig Democrati sche bond beschouwden deze poli tiek als zo juist, dat ze de natio nale ontwapening in hun program opnamen en er geestdriftige beto gingen voor hielden. Menigeen heeft 't niet beseft, maar in deze periode heeft 't weinig gescheeld, of een meerderheid van het Ne derlandse volk had de nationale ontwapening aanvaard. Zo vertrouwd had men zich ge maakt met de gedachte, dat Ne derland niet in een oorlog zou wor den betrokken en als het toch nog zou gebeuren, was de redenatie, konden we ons toch niet verdedi gen. Geen ogenblik kwam de ge dachte naar voren, dat die ver dediging gemeenschappelijk met andere landen zou kunnen worden georganiseerd. De opkomsf van het nationaal- socialistische gevaar in Duitsland bracht in deze zenswijze enige ken tering. Reeds voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog werd het standpunt van de nationale ontwapening losgelaten. Maar tot aan de tiende Mei 1940 dacht nie mand aan kleur bekennen. De toen aan het bewind zijnde rege ring is door Churchil gewaar schuwd, dat het daar tijd voor werd. Men glimlachte er in Neder land om. Het overgrote merendeel tan ons rolk was tegen het natioo- naal socialisme, maar slechts wei nigen voelden de noodzaak om de strijd tegen dat verderfelijke sy steem uan te binden en daarvoor onze neutraliteitspolitiek op te of feren. Na afloop van de tweede we reldoorlog zo hebben velen ge hoopt, zou er een toestand ont staan waarin de overwinnaars te- grijpend en welivillend tegen-ver elkaar zouden staan. De hoop is ijdel gebleken. Inplaats van toena dering is er een verwijdering ge komen. De klooi tussen Oost en West is zo diep geworden, dat een overbrugging schier onmogelijk schijnt. Het was echter noodzakelijk een keus te doen. We mgesten ons oriënteren op het Oosten of op het Westen. Algemeen is het besef, dat neutraliteit niet mogelijk is, door gebroken. Wij ivillen niet zeggen, dat wij het Atlantisch pact met vreugde begroeten. De oorzaken, die er toe hebben geleid, zijn te be droevend. dan dat we er een reden tot vreugde in zouden kunnen ont dekken. Misschien echter dat dit pact een aanzienlijke bijdrage le vert voor de eenwording van Euro pa. Een eensgezind Europa, dat de brug kan vormen tussen het Oos ten en het Westen. v. Z. cnie kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1949 | | pagina 1